NIEUWS uü onze woonplaats,. De avonturen van Duimelot öe winkeLweek in Ruste. WADDINXVEENSE MIDDENSTANDSACTIE 1954 SLOTAVOND Weekagenda VRIJDAGMIDDAG 10 DECEMBER ZUIVELPRODUCTEN EN FIJNE VLEESWAREN BOERENMETWORST FIRMA CA1MERAAT ii voérsbeleid, dat uitgaat van de be taling: eerst dan overheidsvervoer als het particuliere vervoer een be paalde taak nïet kan of wil ver vullen. Het particuliere vervoer wordt dus bevoordeeld. Nu was het de klacht van de heer Posthumus, dat de minister dit beleid voert uit principiële overwegingen en dat het ten koste gaat van de zakelijkheid. Als Kamerlid heeft minister Algera altijd gepleit voor het beleid, dat hij zelf voert. Maar een Kamerlid moet veel principiëler zijn dan een minister, zo was de argumentatie van de socialistische afgevaardigde. Daarmee was de heer Algera het niet eens. Als minister beschikt men over meer gegevens, is men dus meer deskundig en dat versterkt juist de principiële fundering. En een andere vraag van de heer Pos thumus was of de particuliere ver voerders nïet in slaap zullen vallen nu zij niet meer tegen het over heidsbedrijf behoeven te concurre ren. Maar ook daarvoor was de be windsman niet bevreesd. Hoe het zij, de standpunten van de socialisti sche fractie en van de minister wa ren niet te verenigen. Een motie is er niet gekomen. En de begroting werd z.h.s. goedgekeurd. Tussen de begrotingsbedrijven door heeft de Tweede Kamer nog enkele uren gesproken over de ver lenging van de wet op het crediet- wezen, waarover in 1951 zoveel te doen is geweest. Na een verdeelde stemming kreeg minister v. d. Kieft zijn zin. De Eerste Kamer heeft Dinsdag jl. de herziening van de omzetbelasting aanvaard, zodat het nu wel zeker is dat de nieuwe ta rieven op 1 Januari a.s. zullen in gaan. Een groot voordeel van deze wet is, dat de detailhandel van de ze belasting zal worden vrijgesteld, Wederopbouw stond natuurlijk in het teken van de komende huurder- 127. Toen kwam Oom Voet binnen. Het eerste ogenblik kon hij geen woord uitbrengen. Hij hapte naar lucht en werd in een oogwenk zo rood als een kreeft. „Vrouw"! schreeuwde hij toen, Tante Voet kwam direct aanlopen, gevolgd door de dikke buurvrouw. Ook zij was sprakeloos. De buurvrouw zei ont zet. „Oooch!" Duimelot voelde zich niet "erg prettig onder de blikken die er op hem geworpei^werden. „We gaan het nu weer in elkaar zetten, Oom", zij hij onzeker. Maar toen barstte Oom Voet los. „Er uit jij", bulderde hij. „Sinds je hier logeert gebeurt hier de ene ramp na de an der. Naar huis onmiddellijk! er uit!" hoging en de huurbelasting. Het is nog steeds alleen de P- v. d. a., dië veel voor deze belasting voelt. De heer Van Vliet wentelde de bewijslast op de schouders der Re gering ,die maar eens duidelijk moet maken, dat de huiseigenaren na de komende huurverhoging te veel winst zouden maken. Zolang de voorstel len er niet zijn, heeft het weinig zïn om zich druk te maken over deze kwestie. Wel zit er enige spanning in de lucht. 128. En Duimelot moest onmiddel lijk zijn koffertje gaan pakken. „Ik zal je wel even naar de bus bren gen", zei Tante Voet. Ze zette haar hoed op en liep mot Duimelot naar de bushalte. „Het spijt me zo Tan te", zei Duimelot. „I'k had niet ge dacht dat Oom Voet het zo erg zou vinderi, En Teentje heeft gezegd, dat het orgel uit elkaar moest. Echt waar". Maar Tante Voet zei niet veel terug. Duimelot bedacht dat hij als die ene toets niet vernield had, het orgel nu nog wel in elkaar zou zitten. Hij zuchtte diep. „Ik had een beetje beter op jullie moeten letten", zei Tante Voet. „Je bent eigenlijk ook nog wel wat klein om uit loge ren te gaan". Zo behoort dan ook de Winkel week-actie 1954 weer tot het verle den. De winkeliers hebben hun win kels weer aan kant gemaakt en hun balans over deze dagen opgemaakt. Of ieder deelnemer voor zich zelve tevreden is, valt niet uit te maken, wel kunnen we constateren dat de winkelstand in haar geheel content kan zijn over de gehouden actie. Wat niemand had durven voorspel len is werkelijkheid geworden, de omzet over deze dagen lag bedui dend hoger dan in het vorig jaar. Er werd door de ruim 100 deelnemers een bedrag van ƒ310.000,omge zet, dus 23.000,meer dan in 1953. De opzet van deze actie, nl. de dorpsgenoten op te wekken om hun inkopten plaatselijk te doen, lijkt ons dan ook wel geslaagd. We twijfelen er niet aan of er zal een behoorlijk bedrag gereserveerd kun nen worden voor de reis Ouden van Dagen in 1955. De beschikbaar gestelde prijzen van de gehouden Winkelweek op Woensdag 15 December a.s. namiddag 8 uur in Hotel «De Unie" Agenda 1. Opening. 2. Verslag secretaris. 3. Verslag financiën 4. Nabespreking winkelweek. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Het comité. Kerststukjes Kerstbomen BLOEMISTERIJ „VERKLEIJ" Standplaats, Zaterdags bij de brug. Adres Zuidkade 132-142. zullen ondertussen wel in het bezit gekomen zijn van de betrokken win naars. Ten overvloede vermelden we nog even de vaststelling hiervan: Hoofdprijs Bromfiets, blauwe letter. Prijzen a 100 gele letter; 50 brui-, ne letter; 25 groene letter; 10 grijze letter; ƒ5 rode letter. Een en ander vastgesteld door no taris D. B. v d Most Ook de jeugdactie verliep naar wens, zij die zich een prijsje zagen toegewezen, zijn per briefkaart hiervan op de hoogte gesteld. Uit de hierboven afgedrukte foto ziet men de overdracht van de hoofd prijs, een bromfiets, aan de heer C. Hofman. De voorzitter van het co mité, de heer H. K. van der Loo, fe liciteert de gelukkige winnaar met deze fraaie prijs. Bijzonder attent was de R.V.S. welke bij monde van de heer N Bontenbal eer W. A.-verzekering aanbod voor 'én jaar, tot een max. bedrag van UK' 000. Niet de juiste methode. De gemeentepolitie van Oss geeft sedert kort cursussen voor Brom fietsers, te weten vier cursussen van een uur. En als een bromfietser met goed gevolg deze cursus heeft ge volgd, krijgt hij een soort bromfiets rijbewijs. Dat lijkt allemaal heel mooi, maar o.i. i$ dit nïet de juiste methode, om het probleem van de verkeersveilig heid op te lossen. Want door het bo venstaande krijgt men de indruk, dat de bromfietsers de grootste ver- keerszondiaars zijn. Het tegendeel is echter waarheid, hetgeen blijkt uit officiële cijfers. In 1953 is het aantal bromfietsen gestegen met c.a. 65 pet., het aantal auto's met c.a. 15 pet. Het aantal verkeersongevallen, waarbij bróm- fiëtsers betrokken was, daalde in 1953 met 4 pet. (dus ondanks de stij ging van het aantal voertuigen met 65 pet.), doch het aantal verkeers ongevallen, waarbij auto's betrokken waren met andere voertuigen (uit gezonderd bromfietsers) steeg met 7 pet. Uit deze cijfers blijkt klaar- duidelijk, dat in 1953 de bromfietsers voorzichtiger reden dan de automo bilisten. Iedfere bromfietser kan bevestigen, dat hij ïn elk opzicht het kind van de rekening is. Op het fietspad zit ten de gewone wielrijders hem dwars, en op de rijweg het grote, snelverkeer. Een bromfietser wordt vrijwel nooit voorrang verleend, al- 1hans nagenoeg nooit door auto's. Voor een bromfietser wordt in 15 van de 10 x 's avonds niet gedimd door automobilisten, (voor gewone wielrijders natuurlijk evenmin). Ten opzichte van de auto is de brom fietser de zwakste partij en dat we ten de automobilisten drommels goed, wehalve ze dan bok meestal misbruik maken van deze weten schap. Nee, dan vinden wij de methode van de Siiedrechtse politie stukken beter. Daar krijgt iedere verkeer.:- overtreder, zonder onderscheid das een proces verbaal plus een uitnodiging om verkeerslessen te volgen. Geeft hij aan deze uitnodi ging gehoor en volgt hij de verkeerslessen met redelijk resul- aat, dan wordt het p.v. vernietigd. In de Siiedrechtse methode ligt een paedagogisch doelin die van Oss een discriminatie van de brom fietser. Het platteland is karig V' met leidingwater. In 1964: nog 122.000 boerenbedrijven zondier aansluiting. Een orgaan van drinkwater wordt iedere dag via buizennetten van dui zenden kilometers lengte kris kras foor ons gehele land gepompt naar keukens en badkamers en fabrieken en werkplaatsen. Honderd-duizen den Nederlanders krijgen er, door niddel van een kraantje, net zoveel van thuisbezorgd als zij maar willen gebruiken enbetalen. Nog niet overal is de waterleiding doorge drongen. In ongeveer 400.000 percelen n ons land behelpt men zich op an dere wijze. Maar 82 pet. van alle percelen in ons land kent wèl het geduldige kraantje en dat percenta ge is hoog, wanneer men het met andere landen vergelijkt. Bovendien: er wordt hard gewerkt om het nog verder op te voeren. Dït jaar is men begonnen met de uitvoering van een 10-jarenplan, waarvoor het Rijk grote kapitalen beschikbaar stelt. Als in 1964 dit plan zal zijn verwezenlijkt, zullen nog ongeveer 150.000 percelen ver stoken zijn van waterleiding, dat is minder dan 7 pet. van het totaal. Dit is een hoopvol toekomstbeeld, tenminste, voor wie het bekijkt door een algemene bril. Er komen heel andere cijfers voor de dag wanneer men nagaat hoe het op de Neder landse landbouwbedrijven met de drinkwatervoorziening is gesteld. De Stichting voor de Landbouw heeft dat gedaan en onlangs een rapport gepubliceerd over „De drinkwater voorziening op het platteland". En wat blijkt daaruit? Als in 1964 het 10-jare'nplan geheel zal zijn uitge voerd, dan nog zal ongeveer de helft van de landbouwbedrijven in ons land niet op een of andere waterlei ding zijn aangesloten. Van de 150.000 percelen, die ïn dat jaar nog overschieten, zijn er nl. niet minder dan ruim 122.000 landbouwbedrijven. Er is dus, wat de landbouw betreft, een grote achterstand. Hoe komt dat, en waarom wordt ïn het 10-ja renplan niet meer aandacht aan de agrarische belangen geschonken? Énkele jaren geleden heeft een commissie, samengesteld uit verte genwoordigers van verscheidene de partementen, een balans opgesteld van het aantal Nederlandse perce len, dat nog niet op een waterlei dingnet was aangesloten. Het bleken er, zoals gezegd, 400.000 te zijn. Voor ongeveer 80.000 percelen was een aansluiting ïn voorbereiding of in uitvoering. Van de ruim 300.000 ove rige percelen is dè commissie de aansluitingskosten per perceel gaan berekenen. De uitkomst was, dat ruim 160.000 percelen zouden kun nen worden aangesloten voor min der dan 1000,per stuk. De 150.000 resterende percelen zouden aan aansluitkosten meer vragen dan 1000,per stuk. Bere kend werd bovendien, dat het aan sluiten van de eerste 160.000 perce len voor de waterleidingbedrijven een jaarlijks exploitatietekort tot gevolg zou hebben van ongeveer 5 millïoen gulden. De Minister van Sociale Zaken be sloot een subsidieprogramma te ont werpen, met behulp waarvan de 160.000 „goedkope" percelen in 10 jaar tijd op een waterleidingnet zou den kunnen worden aangesloten. In 1954 werd voor het eerst een bedrag voor dit doel .op de begroting van sociale zaken geplaatst. Het jaarlijks tekort, dat deze aansluitingen aan de waterleidingbedrijven zullen op leveren, zal voor 2/3, door het Rijk en voor 1/3 door provincie, gemeen te en verbruiker zelf worden be taald. Dè provincies moeten uitma ken hoe de kosten over deze drie partijen moeten worden verdeeld. Uit de studie, die de Stichting vopr de Landbouw aan dit onderwerp gewijd heeft, blijkt dus, dat de waarde van dit grote 10-jarenplan voor de landbouw maar betrekkelijk gering is. Wel zullen ér in de perio de tot 1964 ongeveer 50.000 bedrijven op een waterleidingnet worden aan gesloten, maar voor agrarisch Neder land is veel belangrijker het ant woord op de vraag, wat er gedaan zal worden om dé resterende ruim 122.000 bedrijven van leidingwater te voorzien. Een moeilijkheid is, dat men, wetenschappelijk gesproken, Zaterdag 11 December Contact avond Be Fair in Lunchroom van de Water. Zaterdag 11 December Postduiven- tentoonstelling „De Sperwer" in 't Centrum. Woensdag 15 December Slotavond Winkelweek in „De Unie". Vrijdag 17 December Suriname- zendiingjsavond Verenigingsge bouw Stationsstraat. Maandag 20 December Kerstwijding C. B. P. B. in Verenigingsgebouw Stationsstraat. Dinsdag 21 December Kerstzang avond door „Vox Jubilante" en „De Zangvogels". Donderdag 23 December Gecombi neerde Kerstuitvoering Concordia, Mannen- en Vrouwenkoor, Can- tine N.V. Dobbelmann. nog niet precies weet wat voor landbouw of veeteelt nu góed water of slecht water is. Er zijn nog geen feiten bekend over de invloed van het gebruik van leidingwater op de bedrijfsresultaten in landbouw en veeteelt. De Stichting voor de Landbouw heeft zich voorgenomen deze vraag te laten onderzoeken. Maar voor uitlopend op het resultaat van dat onderzoek, dat nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, heeft de Stichting zich ook tot doel gesteld: waterleiding overal, waar niet op goedkopere wijze in de behoefte aan goed water kan Worden voorzien. Aan de Minister van Sociale Zaken is gevraagd het 10-jarenplan in ver sneld tempo te laten uitvoeren en aan de Minister van Landbouw is verzocht om subsidie voor de aan sluiting van de grote rest van 122.000 landbouwbedrijven. Zo wordt, op hoog niveau, gepleit voor een zo snel mogelijke uitbreiding van de water leiding tot werkelijk alle uithoeken van het platteland. Dat doel. overal goed drinkwater voor mensen en voor vee, zal eerder bereikt kunnen worden, naarmate men ook op het platteland vooruitstrevendheid aan de dag legt en zich niet laat beïn vloeden door het nog al te vaak ge hoorde argument, het is al eeuwen lang goed gegaan zónder waterlei ding, waarom moet het dan nu an ders namiddag 4.^0 uur opening van onze naar de eisen des tijds ingelichte zaak in aan de Zuidkade 232 hoek St Victorstraat Ter kennismaking wordt U in de gelegenheid gesleld op VRIJDAG en ZATERDAG'onze GELDERSE ROOKWORST TE PROEVEN. Speciale attractie Degene die het juiste gewicht raadt, of het dichtst benadert van de welke in de etalage ligt, krijgt deze worst cadeau. Komt U ook eens even kijken, uw bezoek zal zeker op prijs worden gesteld. Wij hebben PRIMA KAASSOORTEN voorradig Wie op kwaliteit staat, koopt bij Cammeraat Ds. P. P. J. Monster te Kat wijk aan Zee, heeft bedankt voor het door de Herv. Kerkeraad op hem uitgebrachte beroep. Voor het te Amsterdam ge houden examen auto-spuitbedrijf, slaagde onze plaatsgenoot, de heer M. C. Kloet. Voor het examen apothekers assistente slaagde onze plaatsgeno- te mej. W. Boonstoppel. Belangstellenden worden er op attent gemaakt dat Ds. J. van Vliet a.s. Zondag nog niet kan voor gaan ïn de dienst van Wet en Evan gelie, maar dat hiervoor in de plaats zal voorgaan Ds. H. M. Cnos- sen uit Gouda. Donderdag 16 Dec. a.s. zal de gemeenteraad in openbare verga dering bijeen komen, om 2 uur nam. Difynaal in het Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat, daar de Raad zaal momenteel niét bruikbaar is, vanwege restauratie. Gladheid van de wegen was deze week oorzaak dat enkele auto ongevallen plaats hadden en wel op de Brugweg, waar de auto van de heer P. D. Stuurman van de weg af gleed, de sloot In. De heer Stuur man kreeg geen letsel, terwijl de auto onbeschadigd bleef. Het tweede geval had plaats op de Plasweg, nabij Willem II, waar een auto uit Amsterdam, slipte en in het water terecht kwam. De be stuurder had de tegenwoordigheid van geest, zijn wagen vol water te laten lopen om zich zodoende zelf te kunnen bevrijden. Ook hij bleef ongedeerd. De wagen moest meteen kraanwagen gejicht worden. Nu het Groene Kruïsgebouw weer vrijkomt, na het bevolkings onderzoek, zal het consultatiebu reau voor zuigelingen weer gehou den kunnen worden. Voor de vol gende week zal dit op Maandag zijn. Wie onzer herinnert zich niet het moment in 1943, toen op last van de bezetter, een gedeelte van de Wilhedminakade gesloopt moest worden, als liggende in het schoots veld. De daar wonenden moesten op korte termijn een goed heenko men zoeken en maar zien waar ze bleven. Zo ook de heer Cammeraat

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 2