Weekblad voor Waddinxveen de grote Kerstzangavond in de Ned. Herv. Kerk lOb Wlo&dtt de Vrouw. De Sf>tieael van de week Kris-Kras Snuif en wrijf Naar het einde. Handenen Lippen ÜÜ^PUBOL CITOSA- voert doorgaande plaatsbewijzen in. NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 MO 496 Vrijdag 17 December 1954 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telei. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadrertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. vele malen is voorspeld, dat „dan en dan" de woningnood ten einde zou zijn Meestentijds was, bij optimistiscihe ramingen de wens de vader der gedachte. Maar thans heelt de minister van Wederop bouw in de Kamer gezegd, dat het einde van de woningnood eerst in 1964 over tien jaar dus zal komen, maardan zullen er elk jaar op z'n minst 70.000 nieuwe wo ningen gereed moeten zijn. De mi nister heelt ook nog een en ander verteld over de nog steeds in de lucht hangende nieuwe huurverho ging. Getracht zal worden, deze verhoging op 1 Juli van het volgen de jaar te doen ingaan. Daarvoor zullen de inkomsten moeten stijgen een nieuwe loonronde dus om dat de minister dit beter vindt dan het laaghouden der huren door mid del van subsidies. We zitten al met al aardig in de vicieuze cirkel Muur der dit en duurder dat, gevolgd door hoger lonenvoor sommi gen. Ongelukkig degeen, die in het hoekje zit waar de slagen vallen. in dat hoekje zat ook een Duits blad, een geïllustreerd tijdschrilt, dat een beledigend artikel zou heb ben bevat over Prins Bernhard. De verspreiding werd stopgezet en de importri'ce te Rotterdam deelde me de, dat zij op verdere relatie geen prijs stelde. Daar er slechts vijl exemplaren waren verkocht, be hoefde de justitie niet verder in te grijpen. De bevoegde autoriteiten gaan nu na, in hoeverre bedoeld artikel beledigend wordt geacht doch de redactie van het blad heeft reeds verklaard, dat het de in ons land genomen maatregelen niet kon begrijpen. Het artikel zou juist een lofzang op onze Koninklijke familie bevatten. Bovendien was bet reed)s het tweede stuk dat over on ze Prins werd gepubliceerd. Nu verschillen de Duitse opvattin gen wel eens van de Nederlandse. Dat hebben wij in de oorlog allen kunnen vaststellen Van hetgeen wij verleden week schreven over die radio-stunt van lom Schreurs toen wij nog niet wisten, dat wij met een „practical joke" te maken hadden, behoeven wij, ook nu is gebleken, dat de fi guur van mevrouw Mendes slechts was gefantaseerd, niets af te doen. Alleen ditde uitzending, die een directe uitzending was, werd fan tastisch goed gespeeld zo goed, dat „het" net echt was. Daarom een complimen(t aan Tom Schreurs vooral, die de rol van de man die er geen woord tussen kon krijgen bijzonder goed vervulde. Bereikt is, dat het punt: wat moet en mag de' huisvader, eens extra onder de aandacht is gebracht. Dat de Neder landse pers zich ook wel eens be zondigt aan fantasie, is eveneens gebleken. Wij hebben tenminste het blijkt achteraf nog wat mee te val len, hoewel er toch nog meer dan 100 h.a. aardappelen verloren gin gen. Niet veel, als men weet, dat in Groningen 22.000 ha. met aardappe len waren beteeld. Het ongeluk, dat de molen op het Rotterdamse Oostplein trof hij ging zoals men weet door brand verloren werd een gelukje voor de persfotograaf Hans Akkersdijk, die een foto maakte van het ogen blik, dat de brandende wieken naar beneden kwamen. Hij maakte er de beste persfoto van het jaar van en ontving daarvoor eveneens te Rotterdam de „zilveren camera, de wisselprijs van de Vereniging van Persfotogfrafen. uit handen en voeten OUD. Als je jong bent maak je je nooit zorgen over het oud worden. Je leeft je eigen leventje en iidealen zijn nog in overvloed aanwezig. Er is, als je nog tot de jongeren be hoort, ook zo veel om je heen, dat je gewoon vergeet te denken' aan het ouder worden. En het is goed, dat jonge mensen daaraan niet den ken. ze zijn een en al levenslust, zorgen kennen zij niet, of het moest zijn dat ze niet weten hoe of op welke manier met het zakgeld moet worden omgegaan. Als je tot diegenen behoort die tot de middelbare leeftijd behoren, dan ga je je al realiseren dat je niet ontkomt aan de greep van de tijd en je vindt het leven veel te snel gaan. En het eigenaardige is, hoe ouder men wordt, hoe sneller de tijd schijnt te gaan. En ik geloof dat dit iets te maken heeft met angst, want aan het eind van ons leven komt onverbiddelijk het ein de. Soms kan iemand op middel bare leeftijd ineens de harde wer kelijkheid van het oud-zijn reëel aanschouwen. Dat overkwam mij, toen ik ergens in Nederland (ik was een dag of drie van huis) een kapsalon binnen was gegaan om mijn baard kwijt te raken. Ik zat onder het mes en keek toen onwillekeurig in de spie gel voor mij, waarin ik het beeld weerkaatst zag van een zeer oud manneke, dat na mij was binnen gekomen en nu rustig zijn beurt zat af te wachten. Wilt U wel geloven dat ik schrok? Niet van die oude man, maar van de gedachte, dat het ook mij zo zou kunnen vergaan. Dat ik óók zo hulpbehoevend, zo voorovergebogen, zo rimpelig zou worden. En nu weet ik heel best, dat een hoge ouderdom een zegen is, want lang niet alle mensen ge nieten dit voorrecht. Zo voor die spiegel gezeten zag uk in mijn verbeelding mij zelf zo oud als dat mannetje achter mij. Hoe zou ik dan zijn Het is maar goed dat je het niet weet, want dan zou je geen moment rustig meer le ven. Ik heb, nadat de kapper klaar was, met dat oude mannetje een gesprek gevoerd. Zo ben ik nu een maal. Ik heb veel gehoord toen die oude man verteide en ik heb ook nog iets geleerd van dat gesprek. Te oud, om te leven ben je nooit Maar oud worden kost ook strijd; je moet steeds meer loslaten, je kunt niet meer doen wat je wil, omdat de le dematen de dienst weigeren. Daar om en dit geldt vooral voor de jon geren, hebt eerbied voor iemand die oud is. Die eerbied verdienen zij omdat wij de vruchten plukken van hun arbeid ni'et alleen, maar het meest om het feit dat ze oud zijn. KRIS-KRAS. Uw verkoudheid van neus keel of borst KLEUTER-ONDERJWIJZJERESf. II. Zoals beloofd, zou ik in een slot artikel nog even terugkomen op dit probleem. De moeilijkheid, dat heel wat meisjes practisch geknipt zijn voor kleuter-ondferwijzereis, maar theoretisch niet kunnen meekomen. Ik zeide al, aan de hand van ver schillende klachten, dat ik begrip heb voor de bezwaren, die men heeft tegen al te hoog opgeschroef de theoretische eisen. Van twee Opleidingsscholen heb ik inzage gehad in de theoretische eisen, de gesteld worden voor het examen A. Met het diploma A is men bevoegd het beroep „kleuter- verhaal gelezen groot opgemaakt, onderwyzeres" uit te oefenen. Met van de niët-bestaande heer ^evoegdheid B kan men „hoofd" Mendes, diede uitzending in een café had gevolgd en over de huiselijke moeilijkheden, die door dat telefoongesprek waren ontstaan. Daar kikt zo'n blad niet meer over dat zijn de lezers al weer ver geten De postroof in Amsterdam daar werd liefst voor een bedrag van 63.000 uit een rijdende post auto ontvreemd, waarvoor de chauffeur en zijn bijrijder enige tijd werden gevangen gehouden waren wij nog geenszins vergeten, •twee zware jongens werden in ver hand met deze zaak gearresteerd en hoewel zjj stijf en strak bleven ont kennen „wij weten van niks" een politiehond heeft reeds uitge maakt, dat zij met de gevonden buit 'n contact waren geweest. Het ziet er ni'et mooi uit voor die heren Zag het er aanvankelijk met de aardappeloogst ook niet zo best uit - u weet nog wel, dat de piepers «alsmaar" in de grond bleven en at zij er door het slechte weer niet konden worden uitgehaald het worden. De leertijd is voor meisjes die geen ULO-opleiding gehad heb ben, voor het examen-A, drie tot vier jaar. Dat is op de ene oplei dingsschool anders dan op de an dere. Heeft men wel b.v. een twee tal jaren Ulo-onderwijs gehad, dan kan het A-diploma behaald worden in twee, drie jaar. Men heeft my verzocht over de theoretische eisen niets te publice ren. Waar di'e geheimzinnigheid toe dient, is my niet duideiyk. Ik ga op deze eisen dus niet verder in, maar concludeer, dat ik in myn mening versterkt ben, dat deze eisen m.i. voor meisjes van 16-19 jaar te zwaar zyn. Afgezien van de vreem de talen, staat het examen vrywel gelijk met dat van de ULO. (A- rjchting). Op dje christehjke voor- bereidings of vormscholen komen hierbij nog de vakken Bijbelse ge schiedenis en (christelijke) Algeme ne Geschiedenis. Over deze kweste heb ik mij ver staan met twee hoofden van kleu terscholen. De ene is van mening, dat de eisen inderdaad wat hoog' gesteld zyn, maar stelt hier tegen over, dat men zodoende evenwei prima krachten krygt bij het kleu teronderwijs. De ander stelt zich op het standpunt, dat men in deze niet moet vergeten de klemtoon ook te leggen op „onderwyzeres". Men zit nog enigszins vast aan de vanouds bestaande axioma, dat het onder was geven aan kleuters niet zoveel hoeft te betekenen. Als je hen maar een liedje kan leren, een spelletje met ze kan doen en behoorlijk over wicht hebt, dan is dat al voldoende. Maar geleidelijk aan groeit de kleu terschool uit tot een soort voorbe reidende school voor het lager ,on- derwys, en dan ligt het voor de hand, dat de theoretische eisen voor de caru^idaat-onderwijzeressen ho ger dienen te worden. Met deze laatste gedachtengang ben ik het helemaal niet eens. Hoe komt men erbij het voor te stellen, alsof de kleuterschool ln zijn hui dige of toekomstige status een voorbereidjende school moet worden voor het lager onderwijs Daar zie ik in de verste verte het nut niet van in. Het mankeert er nog maar aan, dat men de kleuters in het vijf de of zesde levensjaar het a-b-c gaat leren. Nee, dat moet men maar overlaten aan d(e onderwyzeressen in de eerste klasse der lagere school. Het doel van de kleuterschool is de kinderen op paedpgogisch ver antwoorde wyze bezig te houden. Dat kan met eenvoudige middelen en op eenvoudige wijze. De jeugd van het kind is in deze moderne tijd toch al kort Laat men de kleuters toch ten volle laten genieten van hun onbezorgde prille jeugd, met een liedje, een spelletje en by goed weer een zandbak. En moe ten de meisjes, die daartoe roeping gevoelen en feeling hebben, eerst een stapel dikke boeken doorwor stelen, alvorens ze geschikt geacht worden deze meest practische werk zaamheden in het belang van de kleuter te kunnen verrichten Onder de vakken, die de candi- daat-onderwijzeressen moeten door worstelen, behoren o.m. ook Aard rijkskunde en Vaderlandse Geschie denis. wy verhelen niet, dat wy volkomen het nut inzien van een behooriyke kennis van aardryks- kunde zowel als van de geschiede nis van ons land en ons volk. Toch zyn m.i. de eisen t.o.v. deze twee vakken veel te hoog. Er is in deze maar practisch weinig verschil met de ULO. Is het voor een aanstaande kleuteronderwyzeres dan beslist nodig, dat ze de reeks van kleine en grote Soenda-eilanden kan op dreunen? U moogt het gerust we ten, maar ik ben ze al lang verge ten, onanks het feit, dat ik een 9 had op myn eindrapport voor aard ry kskunde. Bovendien behoort In donesië niét meer tot het Ryksge- bied van Nederland. Waartoe dan nog al die in myn ogen on zin De animo voor het vak „kleuter onderwijzeres" is tanende. Het aan tal meisjes, dat jaarlyks voor het begeerde A-diploma slaagt, is te leurstellend. Ondanks het feit, dat aan deze of gene nog wel eens het diploma wordt uitgereikt, hoewel zy theoretisch maar „slap" bleken te zijn. En voor het B-diploma zyn het uitsluitend de uitblinkers, die sla gen. In aanmerking nemende het feit, dat een gemeente als b.v. Am sterdam uitsluitend meisjes aan neemt, die het B-diploma hebben, ziet de toekomst er voor de A-gedi plomeerden er niet best uit. De aanmelding van nieuwe leer lingen neemt eveneens af. Gelukkig is de toestand zo, dat verschillende hoofden van Vorm- en Opleidings scholen gaan inzien, dat men de theoretische eisen te hoog gesteld heeft. Wil men binnen enkele jaren geen ernstig tekort hebben aan kleu teronderwijzeressen, dan zal men andere wegen moeten gaan zoeken, om de belangstelling aan te moedi gen. Er zijn trouwens meer facto ren, die remmend werken op de animo. Ik denk in dit verband b.v. aan de salarissen, die over de hele linie veel te laag zijn. En zolang er in deze nog geen Rijksregeling is, zal de verbetering wel uitblijven. Toch wil ik met dit alles geen domper zetten op de eventuele plannen van meisjes, die interesse Met veel wederwaardigheden loopt het oude jaar- op 't end Onze A baart ons veel zorgen, ligt te hoog op 't instrument Haar getril moet minder worden op der zangeressen tong, Want we weten nog dat Mozart haar een toontje lager zong. Maar er is ook stof tot roemen wie gevangen wordt gezet Krijgt een washand en een handdoek en misschien ook een servet Dat wordt nó 1 Januari', prent die datum in uw bol, Houdt als 't even kan uw vrijheid tot die oudejaarsdag vol Doch Van Rooyen, eens Eens kapper, Is helaas failliet gegaan Dertigduizend dure guldens zijn voor altijd naar de maan Honderdtachtig crediteuren drommen om een lege ruif, Zitten met hun lege handen in hun pasgegroei'de kuif Een soldaat mag niet meer liften,, militaire duim omhoog Hij die dbm is krijgt van woede kleuren als de regenboog Maar de slimmerds zie je strakjes prachtig camouflerend staan Met een soort verpleegsterskapje en met nylonkousen aan JAAP MIJDERWIJK hebben voor het kleuteronderwys. Integendeel. Ik ben van mening, dat zij, dié zich straks, in het komende cursusjaar, dat volgend jaar 1 Sept. weer zal aanvangen, een redelijke kans hebben, dat de te hoog opge schroefde theoretische eisen wat zullen zakken. Met andere woorden, zij, die volgend jaar met de cursus beginnen, zullen wellicht wat meer wind in de zeilen hebben. En waar ook een Ryksregeling t.a.v. het Kleuteronderwijs wellicht spoedig op handen is, zal ook de financiële positie van de kleuteronderwijzeres in de naaste toekomst beter worden. Ik wil het faierby laten. Maar geef alsnog in het nieuwe jaar gaarne de gelegenheid aan insiders, om hun of haar mening over deze affaire weer te geven. Schrijf my <fus gerust, als U het er niet mee eens is. Het gaat ten slotte niet om my of om U, maar om het belang van de (a.s.) kleuteronderwyzeres. DORA WERTH. De N.V. „Citosa" heeft de prij zenswaardige gewoonte als er In haar lijndiensten op enigerlei wijze veranderingen worden ingevoerd, dit op zeer aantrekkelijke wyze aan de pers mede te delen. Zo ook deze week toen de directeur van deze on derneming, de heer J. Kok, een en ander bekend maakte. Reeds een jaar geleden, bij het zilveren jubileum der N.V.„ wees genoemde heer er op dat het in het voornemen lag z.g. overstapjes in te voeren. Aan dit voornemen zal per 2 Januari a.s. uitvoering gege ven worden. Principieel had zij by die gele genheid reeds gesteld, dat het ver strekken van rechtstreekse plaats bewijzen een directe consequen tie is van de streekvervoergedach- te. Een stelling, die zij gaarne nog eens extra wil onderstrepen. De directie zou hieraan kunnen toevoegen, dat zij het rechtstreekse plaatsbewijs ook als een eis van billijkheid ten opzichte van het rei zend publiek willen zien. Iedere reiziger maakt immers het liefst van slechts één bus gebruik. Wanneer nu een vervoerbedryf om exploitatieve redenen de lyni'nde- ling gaat veranderen is het niet billijk, dat de reizigers, die hier door moeten gaan overstappen 2 x het vastrecht gaan betalen. Hoewel het afgeven van door gaande plaatsbewijzen in de prac- Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Voor inleg en terugbetaling van gelden zal de Nutsspaarbank GESLOTEN zijn Rervormd Gem. Zangvereen, .,VOX JUBILANTE" Dir. Mar. Egberts Bezoekt Dinsdag a.s. Groots Koorwo S.,os„g, o,S.„o„„„. K„„, D"' f

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1