het meisje met het scheve qezicht NIEUWS KERSTPUZZLE, Burgerlijke stand. uit o-hqc wwHplaats ten dat behaalt kon worden was 100 punten, duf' een prachtig resul taat voor deze vereniging. Deze wtek werden tot drie maal (toe geldbedragen verboren, zelfs tot bedragen van f 60.toe. Op deze wijae zijn die gezinnen ge dupeerd. Vinders er van kunnen te gemeentesecre|fartp; de adressen te weten komen. Maandagavond kwam de Chr. Vrouwenbond in een Kerst avond bijeen onder leiding van mevr. Verheul. Door enkele dames werd de Kerstliturgie van de N.C. V.B. gelezen, met orgespel afgewis seld. Mevr. Verheul gaf een Kerst verhaal ten beste, terwijl door en kele leden gedichten gedeclameerd werdfen. De 19-jarige landarbeider W. L. is wegens poging tot brandstich ting conform de eis, veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waar- vun 3 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Eerste Kerstdag 's avonds half acht, zal in de .Geref. Kerk een Kerstwijdingsdienstt gehouden wor den, waaraan medewerken het Kerkkoor, Willy Valk en J. H. van Straaten, solisten, Henk van Nielen orgel, terwijl Ds. J. Snoey de medi tatie zal verzorgen. De toegang is vrij. Door het bouwkundig Inge nieursbureau Stuurman en Zn. al hier werd Vrijdagmorgen een on derhandse aanbesteding gehouden van de bouw van een canti'ne, een machine-hal en een rijwielberg- plaats voor rekening van de N.V. l'luvier te Rotterdam. Ingeschreven werd als yolgt: K. Mulckhuijsen te Njeuwerbrug aan de Rijn voor f 229.000,—; Fa. P. Rehorst en Zn te Waddinxveen voor f 222.000.Fa. de Joode te Moordrecht voor 1: 219.000.J. Hi'lgeman te Lin- schoten voor f 216.939.A. van Hoorn en Zn te Rotterdam voor f 216.750.— en G. van der Welle te Rotterdam voor f 214.900.Gun ning volgt later. In verband| met de komende feestdagen wordt in het Groene Kruisgebouw aan de Stationsstraat op a.s. Donderdag 23 December zit ting gehouden van het zuigelingen bureau. Het kleuterbureau is dan geopend op 10 Januari 1955, terwijl de zuigelingen weer aan de beurt zijn op 14 Januari 1955. Woensdagmiddag 15 Decem ber hield de Ned.. Bond van Platte landsvrouwen afd. Waddinxveen 'n Kerstmiddag. Ieder lid bracht 'n gast mee, dus was de zo mooi versierde en in Kerststemming gebrachte zaal ge heel gevuld. Mevr. Zonneveld opende deze Kerstmiddag en heette de leden met hun gasten hartelijk welkom, ,Ge- zamelijk werden er Kerstdiisdjeren gezongen, en las Mevr. Zonneveld het Kerstverhaal Lucas 2 voor. Tussen door- werd er thee gedron ken met versnaperingen. Mevr. van der Breggenvan Lan ge las ons het Kerstverhaal „Jim- mi's Kerstfeest", waarna het koor tje 'n Kerstcantate zong. Na nog 'n kop Koffie te hebben gedronken keenden allen 'huiswaarts. Veel dank aan die dames, die deze mid dag tot 'n onvergetelijke hebben gemaakt. Op ihet gehouden solisten concours te Haastrecht Zaterdag j.l. wisten onze beide plaatsgenoten de gebroeders G. en B. de Knegt, lid van Fanfarecorps Concordia, alhier respectievelijk een 2e en le prijs te behalen met sopraan saxophoon en Fs. Bas. Een mooie prestatie voor beidé heren en voor Concordia. Met het oog op de komende feestdagen is de bibliotheek van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling geopend op Donderdag 30 De cember. Voor de komende feestdagen bie den we U ter afwisseling eens een niet al te moeilijke prijsvraag aan. We hebben deze puzzel opzettelijk wat eenvoudiger gehouden, opdat iedereen daaraan zal kunnen mee doen. Wij vragen van U een zin te vor men, in totaal 63 letters. De inhoud van deze zin heeft vanzelfsprekend betrekking op de komende dagen, en houdt een wen|s in van ons blad voor alle lezers en lezeressen. Om deze zin te kunnen vormen, moet U gebruik maken van de vol gende letters: a 5 - b 1 - c:l - d:4 - e 13 - f 1-g 2 - H 1 - i:4 - K 1 - 1:1 n:6 - p:l - r:4 3 3-t: 8- u 2 - v 2 - w 2 - z 1 - In totaal dus, zoals gezegd, 63 letters. Aan de hand van de volgende zin nen, waarin de cijfers door letters moeten worden vervangen, welke cijfers corresponderen met de let ters van de gevraagde wens, zult U gemakkelijk de oplossing kunnen vinden. •Met Kerstmis gaan veel mensen op reis, per 8-56-32-15-13- of 17-29- 26. Soms valt er 57-35-4-60-26-21, maar ook wel eens 3-61-31-44-23-51 het en dait is-niet te verwonderen in ons 30-19-63-10-41-18-12-38-1. Kerstmis vieren we allen op onze eigen wijze, de een met een boom met 54-6-37-49-24-2-46, de ander met een takje 39-26-18-57-16 of wel //lil KERST VERHAAL voor ouderen. Toen Lucy als stenotypiste aan genomen werd, was het met Anne- kes rust gedaan. Rustnee, goed beschouwd rust was het nimmer geweest. Veel meer een gewenning. „Scheve" hadden ze haar vroeger genoemd. Niet omdat ze niet recht van lijf en leden was. Maar haar gezicht, had een wonderlijke afwij king. De ene kant was volstrekt re gelmatig, maar haar linkerwenk brauw liep scheef omhoog, daaron der trok haar oog een ietsje schuin, en als ze lachte trok haar ene mondhoek op. Ze had al duizend maal in de spiégel gezien. Ze gruw de ervan. Thuis hadden ze ér haar mee geplaagd. Vader goedig, de jongens al naar het zo uitkwam, soms gemeen, wanneer er ruzie was. En dat kwam nogal eens voor, want Anneke was niet op haar mondje gevallen. Alleen moeder had haar altijd getroost, maar moeder was al zo lang geleden gestorven. Hier op kantoor had ze het alle- rftaal van voren af aan beleefd. Ze had de snelle, even verbaasde blik gezien van Steven van Hagen, de directeur.... maar die was te veel heer geweest om oök maar iets van zijn gedachten te laten blijken. Van Hagen, heette het in de zaak, was later een vrouwenhater geworden sinds zijn mooie, jonge vrouw bij een auto-ongeluk was omgekomen. Annrke kon er niet om treuren. Ze had het mevrouwtje Van Hagen gehaat van de eerste dag af. Wat was ze mooi geweestze kon het tegen een filmster opnemen. De pracht van haar zilverblonde haar, dat betoverende gezicht, dat vol maakte figuur, en dan altijd tiptop gekleed, want geld kwam er bij de Van Hagens niet op aan. Mariëtte van Hagen had vaak een praatje gemaakt met Anneke, die als chef-de-bureau op 't grote industrie-kantoor werkte. Maar Anneke had intuïtief begrepen, dat geen sympathie de jonge vrouw dreef. Mariëtte had een achtergrond nodig, waartegen ze zelf lde/s te voor deliger uitkwam. Ze was ziekelijk „ijdel en had er een kwaadaardig genoegen in, ieder in de gelegenheid te stellen vergelijkingen te trekken tussen haar en de jonge vrouw, die op Stevens kantoor werkte Graag liep ze met haar de afdelingen door, onder een of ander voorwendsel, steeds druk pratend, aandacht trek kend. En ze genoot wanneer ze ach- der haar rug opmerkingen hoorde fluisteren, haar eigen verblindende schoonheid hoorde vergelijken met wat zij noemde de mismaaktheid van de ander. Anneke had het ge voeld en geweten, geproefd onder die talloze opmerkingen van het jonge vrouwtje, dat nïmraer kon nalaten op een bestudeerd toontje te zingen „Maar kunt u daar dan niet wat aan laten doen..?'' Meer malen had Anneke de vuisten ge bald. De neiging bedwingend om de volle hand midden in dat poppen gezichtje te kletsen. Hoe Steven van Hagenmaar da ar kwam je nooit achter. Hij was altijd hoffelijk en voorkomend tegenover z'n jonge vrouw, had onuitputtelijk geduld met haar onbenullige praterijtjes. En toen hij die morgen op het kan toor was gekomen, die morgen waarop de radio melding had ge maakt van het auto-ongeluk, waar bij de echtgenote van de bekende industrieel van H. was omgekomen toen was zijn gezicht zo vol komen ondoorgrondelijk geweest, dat Anneke hem niet had durven condoleren. En wonderlijkze had 't idéé, dat hij haar dat niet kwalijk namintegendeel. En nuLucy, Mariëtte, maar dan in 't zwart. Grote, donkere ogen,- uitdagend en kwasi-hulpeloos tegelijk. Perfect gekleed, zonder uit dagend te zijn. Met een reserve, die een uitdaging op zichzelf was. Nimmer vrijpostig of behaagziek, omdat ze volkomen zeker was van haar succes. Anneke had de grijze met een 54-27-3-62 25-62-42-40-18. Dikwijls 33-9-28-53-45-35 we lie deren, en die handelen dan vaak over de 11-41-55-5-43 op deze we reld. En als we zoiets in ons bezit heb ben, kijken en luisteren we naar de 50-4-18-61-36-62-34-10. We vestigen er de aandacht op, dat velschillende létters meerdere malen zijn gebruikt, en énkele in het geheel niét. Doch dat neemt niet wég, dat met een beetje ge duld U er wel in zult slagen de op lossing te vinden. ogen yan Steven van Hagen zien oplichten toen 't meisje voor het eerst binnenkwam". Het had Anneke niet verwonderd dat ze succes met haar sollicitatie had gehad. Ze moest toegeven: ze was een prima stenotypiste. Je kon een meisje geen baan weigeren omdat ze knap was Anneke was tegen haar taak vol komen opgewassen en wist de meis jes van haar afdeling zonder enige moeite te regeren, maar tegen Lucy kon ze niet op. Tegenover Lucy voelde ze zich die mindere en de an der wist dat. In haar ogen lag min achting, maar haar werk liet niets le wensen over en haar houding was correct. Maar de manier waar op ze kon zeggen: „Zéker.... juf frouw", de manier waarop ze Anne ke precies Het voelen wat ze dacht, voorbestemd voor ouwe vrijster, ja loers -op een knap meisje, nooit kans bij een man, uitdrogen op een kantoorAnneke wist het, alsof Lucy het met zoveel woorden had gezegd. En .de anderen omzwermden Lu cy. De meisjes zowel als de mannen. Ze aanvaardde de hulde als van zelfsprekend, maar gaf haar reser ve niet prijs. Oök niet tegenover Steven van Hagen. Maar wanneer Anneke het privé-kantoor binnen kwam en ze zag Lucy zitten, dan leek het of zij, Anneke, kwam sto ren en Lucy daar hóórde. In een perverse zélfkwelling moe digde ze die gevoelens nog aan. Toen Steven naar de werkgeversver- gadei)ihg ging» verontschuldigde Anneke zich dat ze 't te druk had om mee te gaan en notities te ma ken. „Dan moet juffrouw Beerninclc maar mee had Van Hagen vast gesteld. Zie je wel, had Anneke ge dacht, natuurlijk, hy. mist me niet eens. Hij is maar al te blij. Juf vrouw BeerninckLucy, 't Kan niet mooier. Tegelijk wist ze dat ze onbillijk was. Lucy kwam vanzelf sprekend in aanmerking. En toen ze twee dagen later Lucy elegant in de wagen zag stappen en met een trotse beweging het portier naar zich toe halen, gingen Annekes ge dachten met haar op hol. Mevrouw Van Hagen II, dacht ze. Maar als dat zo was, dan ging zij weg banen genoeg. Al zou het haar niet meevallen afscheid te nemen van de zaak-van Hagenen van Ste ven van Hagen zélf. Want ze mócht deze man, zo rustig en gereserveerd, zo correct en zakelijk, maar toch niét zonder hart en gevoel. Maar de Stevens waren voor de Mariëttes cn de Lucys, en niet voor Anneke „de scheve" Tussen de drukke dagen vóór Kerstmis viel de Kerstavond voor het personeeleen oud gebruik. Een gezellige avond, een beetje mu ziek, een Kerstspel, opgevoerd door jongelui, een speechje van de baas, Het was om de saamhorigheid te bevorderen, om, zoals Steven het uitdrukfte, „de Van Hagen-familie bij elkaar te houden". Reeds tien tallen jaren stond het bedrijf be kend om de uitstekende sociale voorzieningen voor het personeel, om de goede teamgeest die daar heerstelang vóór wettelijke maatregelen kwamen, was Van Ha gen reeds een model-bedrijf ge weest en Adrianus van Hagen, de stichter, een bekende figuur op so ciaal gebied. Anneke was graag weggebleven, maar haar positie lie dit niet toe. En zo was ze dan nu gegaan in een eenvoudig maar zeer Smaakvol donkerblauw japonnetje. Anneke was precies, niets mocht er aan haar uiterlijk mankeren. Als ze dat ging verwaarlozen, wist ze, was ze verloren. En 't deed haar innig goed, toen Steven van Hagen haar begroette met een glimlach. „Daar zie je waar zo'n avond goed voor is. Nu zie ik u eens heel anders dan op kantoor". „Ik hoop dat het een verbetering is", had ze nuchter gezegd, maar haar stem beefde een beetje. „Niet beter, maar anders'' had hij geant woord en zijn waardering had haar goed gedaan. Toen dreef Lucy binnen haar ge zichtsveld. Anneke hield een ogen blik de adem in. Haar blik schoot naar Steven, en zijn gezicht zei haar genoeg. Lucy had geen overdreven toilet gemaakt, maar ze was héél apart. Het glanzend zwarte haar in een zware wrong op het achterhoofd gaf haar een betoverend aanzien. Een lijfje van zwart fluweel boven een breedklokkende zwartzijden rok, de slanke benen gestoken in elegante, hooggelakte schoentjes, een enkele ring met een diepflonkelende, rode steen aan haar hand. zo schreed ze door de zaal en het was of hove lingen ruimte ruimte maakten voor een koningin. Anneke zag hoe ze, vanaf een afstand, een kleine bui ging maakte voor Steven. En die liep naar haar toe. Ze zag hem la chen, ze zag de geheimzinnige glim lach op Lucy's gezicht. Annekes hart was zwaar en bitter in haar. De avond was bedorven. Hoofdpijn was een mooi voorwendsel om vroeg naar huis te gaan. Voor haar kaptafel keek ze in de spiegel. „Scheve", hoonde ze zichzelf. Haar hand greep de borstel. Een ogenblik was het of ze daarmee haar eigen beeld in de spiegel aan scherven wilde gooien. Toen legde ze de bor- „Ik vind 't niks leuk", zei Anne ke stroef en weerbaar, „zo'n scheef gezichtnogal wat moois aan" en meteen wist ze dat ze nu haar verschansing had opgeruimd. „Móói....", smaalde Steven, „móói. komt dat er iets op aan? Waarom vindt een man een vrouw aardig? Dat kan duizend verschil lende redenen hebbenAnneke". „Laten we maar gaan" zei ze ge smoord, want ze durfdé hem niet aanzien. o En na het concert belandden ze tóch in zo'n apart restaurant met getémperd licht en zachte muziek. En ze praatten Biet eens veel over het Weihnachts-oratorïum. Het was Steven, die praatte, over zijn jeugd, over zijn huwelijk, terwijl Anneke geboeid, maar soms ook pijnlijk ge troffen, luisterdie. En voortdurend hamerde in haar hoofd de vraag: Waarom vertelt hij me dat allemaal? Steven had onder het praten ner veus zitten spelen met zijn glas, met de wijnkaart en zijn ogen ge richt gehouden op het tafelkleed. Nu zag hij haar opeens vol aan. „Je vraagt je natuurlijk af, waar om ik je dat allemaal vertel", zei hij en haar ogen knipperden, nu hij haar gedachten zo geraden had. s#el moe en terneergslagen weer neer. En de slaap wilde die nacht maar moeizaam 'komen. De Kerstdagen accentueerden An nekes eenzaamheid. Het leek wel of de gezelligheid van die dagen haar nog te scherper buitensloot. Op Twee de Kerstdag ging ze door de stra ten, zonder het te weten, de gewen de gang naar het kantoor en pas* toen ze voor de grote blank-éiken deur "stond, realiseerde ze zich hoe de slèur haar te pakken had. Op eens nam ze een besluit. Waarom deze dag met nietsdoen door te bren gen? Ze zocht in haar tas naar de sleutels. Weldra weerkaatsten haar voetstappen door de lege gang. Maar iets in haar 'ontspande zich toen ze de zachtgroene lamp op haar eigen bureau aanknipte. Werk Daarin zou ze zich maar begraven. In haar werk was ze goed, daarop was niets aan te merken, daar voelde ze zich safe, Ze zat verdiept in een rapport, toen ze er zich opeens van bewust werd, dat er nóg-iemand in het ge bouw liep. Ze schrok op en op het zelfde moment werd de deur van haar bureau geopend en zag ze het verbaasde gezicht van Steven van Hagen. „Ah.juffrouw Merkus!" zei' hij cn ze zag dat hij bloosde om zijn vergissing, werd er zich toen grie zelig van bewust dat ze dat zelf óók deed. „Wat zit u hiér zo eenzaam?" „O, het nietsdoen begon me' te' vervelen zei ze luchtig, maar ze voelde dat haar toon hem niet over tuigde. Hij kwam dp kamer in. „Eigenlijk was dat met mij -ook zo", bekende hij, „maar het is niet het nietsdoen alléén. Het is de eenzaamheid op zulke dagen. Hebt u ook dat gevoel?" Ze vertrouwde haar stem niét, ze knikte stom. Hij ging vrijmoedig op de punt Van haar bureau zitten. „Ik had van avond naar het Weihnaehtsorato- rilim willen gaan", zei hij, „maar alléén heb ik daar ook weinig aan. Ik moet met iemand samen luiste ren, er later over kunnen praten". „Wel", zei Anneke dapper, „dat zal u toch niét veel moeite kosten, om daérvoor iemand te vinden. Waarom hebt u Lucy...." en op hetzelfde ogenblik had ze zichzelf de tong wel willen afbijten. Haar kleur, die langzaam was wegge trokken, kwam onweerstaanbaar te rug en Anneke wenste zichzelf op dit ogenblik In ijlen ver weg. Maar luid-op, -„Lucy", herhaalde -hij „ja, ze is net een mooie Oosterse bleom. Maar u hebt niet veel mensenkennis, juf frouw Merkus. Stel u Lucy Beer ninck voor bij het Weihnachts-ora torïum Nee, die hoort in een duur restaurant, ment zachte muziek en gedempt licht en dan diansen. In dat etui past die kostbare parel het best. Maar ehnu u tóch hier bentwaarom zouden wij sémen niet gaan? Hebt u zin?" Wij sémen.... die woorden beier den als klokken door de kamer. Ze keek hem aan. Een huivering door liep haar. Ze moest zich niets in '1 hoofd halen. Maar op dit ogen blik wist ze, dat ze van Steven van Kagen hield, en gehouden had, al dié tijd. Maar d'aarovèr moest ze niet denken. „Nu", zei ze en lachte een beetje, „als er geen bezwaar tegen hebt". „Weet u", zei Steven van Hagen, „dat ik dat altijd zo leuk gevonden heb, dat de éne kant van uw gezicht zo ernstig kan kijken, terwijl de andere lacht?" „Het js^. omdat ik onder dit alles een streep heb gezet. Maar met die streep, Anneke Merkus, is de som niet compleet. Ik wil er de optelling onder hebben, en dat moet een be vredigend getal zijneen geluks getal. Annekeik ken je nu al ja ren, je bent altijd maér zo stilletjes je gang gegaan, altijd correct, maar nooit-koud pn zakelijk. Toen jij op die feestavond opeens verdwenen was, o, en ik weetwarom, nu weet ik het.toen merkte ik dat de aar digheid er voor mij af was. Daar nu ik je zo opeens, toevallig, even over heb ik dagenlang nagedacht. En eenzaam als -ik, ontmoette op de Haalt, die dan uiteindelijk voor ons allebei dé toevlucht geworden was. toen wist ik dat ik het je moest v ragen. Zouden wij niet voortaan alles samen kunnen doen, Anneke? Moet Ik nog duidelijker worden?" Anneke wist, en dat gebeurde niet vaak, met haar houding geen raad. Ze Voelde tranen branden achter haar oogleden, ze voelde hoe haar mond scheef wegtrok in een malle glimlach. „Weet je", zei Steven, „hoe leuk je er uitziet als je zo'n gezicht trekt? 't Werd tijd, dat iemand je dat eens vertelde". „Ja", zei' Anneke, ,,en gelukkig, dat jij -die iemand bent". L. Van Schooten ZONDAGSDIENST wordt waarge nomen door Dr. E. M. L. Hemminga. (le en 2e Kerstdag). PREDIKBEURTEN OP 25 EN 26 DECEMBER Ned. Hervormde Kerk. le Kerstdag voorm. 9.30 uur Ds. J. van der Haar 2e Kerstdag voorm. 9.3'0 uur Cand. K. Exalto, Lind'schoten. nam. 6.30 uur Ds. J. van der Haar. Wijkgebouw Bomenwijk. le Kerstdag voorm. 9.30 uur Ds. P. P. J Monster, Katwijk 2e Kerstdag voorm. 9.30 uur Ds. J. van der Haar. nam. 6.30 uur Ds. H. M. Cnossen Gereformeerde Kerk. le -Kerstdag voorm. 10 uur Ds. J. Snoey. 7.30 uur Kerstzangdiienst. 2e Kerstdag voorm. 10 uur Ds. D. P- Kalkman, nam. 5 uur Ds. J. Snoey. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie", le Kerstdag voorm. 9.30 uur Ds. J. Treffers, Rotterdam (in het Geref. Jeugdgebouw), 2e Kerstdag voorm. 9.30 uur Ds. M. J. C Visser, Rotterdam, Chr. Afgesch. Gemeente, le Kerstdag voorm. 9.30 en 5 uur Leesdiens.t 2e Kerstdag voorm. 9.30 en 5 uur Leesdiens.t Rem. Geref. Gemeente, le Kerstdag voorm. 10 uur G. Ch. Duinker. 2e Kerstdag nam. 5.3'0 uur Kerstfeest van de Zondagsschool. Aangiften van 16 t.m. 21 December Geboren: Johanna, d. v. J. Scheur water en J. P. Hofstede, Noord einde 71. Adriaan, z. v. J. Molenaar en H. R. Koren, Kromme Esse 6; Engelientje, d. v. A. van Dode- waard en A. Huisman, Kleikade 44; Willemina, d. v. J. van den Berg en J B Bonhof, Lijsterbesstraat 33; Geertruida Johanna Maria, d. v. H.

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 3