Weekblad voor Waddinxveen 7-7- 'n TERUGBLIK. GEBK. SPAAS X Ün De> SpUael van de week Kris-Kras ayi J969 DB TIJD. OPRUIMING van cl aa No 498 Vrijdag 31 Decembergl954 10e Jaargang Aires Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telei. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De les van de Februari-ramp 1953 hebben we goed geleerd. Dat is zeer duidelijk gebleken op de beide stormachtige dagen en nach ten vóór de Kerstmis. Twee zware Noord westerstormen hebben onze kusten gebeukt en geteisterd en hoewel langs de gehele kust de alarmtoestand was afgekondigd en duizenajen ien noig eens duizenden dijkwachten, B.B.-ers en militairen gereed stonden om in te grijpen, waar de stormwind en de kokende golven samen een aanval deden, vrijwel nergens heelt de zee ons verrast. Het verradelijke water, dat zo zo'n lelie kracht toonde in de nacht van de 31 Januari op de le Februari van het rampjaar 1953, kreeg geen gelegenheid om op nieuw een ramp te ontketenen. Desondlanks is in verschillende plaatsen de toestand spannend en ernstig geweest. Harlingen, waar het kokende zeewater op 3.72 meter boven N.A.F. kwam, ging door het oog van de naald. De beide 100 me ter vloeddeuren, die de afscheiding vormen tussen de zee en de haven hebben het gehouden, maar vraag niet hoe. Het is te wensen, dat de regering thans vlot de benodigde gelden zal voteren om de stad Har lingen een waterkering te geven, die meer berekend is op die ramp zalige Donderdag? hun hebben en houden haar de bovenverdiepingen gebracht. Gelukkig kwam het wa- ler niet in de stad. Maar zoals ge zegd: de stad ging op die 23e De cember door het oog van de naald. Uiteraard heeft de storm veel schade aangericht. Op Tholen is de toestand andermaal zeer critiek ge weest en plaatsen als Stavenisse werden opnieuw bedreigd door de verschillende gaten, die geslagen werden in de pas herstelde dijken. Willemstad, Klundert en Dintel- oord leefden eveneens in spanning. Nabij laatstgenoemde stad sijpelae het water reeds door de mollengan- gen, maar ook hier zijn de in aller ijl te hulp geroepen militairen in staat geweest een nieuwe overstro ming te voorkomen. Verschillende polders liepen on der water, o.a. bjj Lage Zwaluwe, waardoor een in de polder staande fabriek grote schade opliep. Bij Stellendam liepen drie kleine pol ders vol. Maar de gezinnen waren gelukkig reeds geëvacueerd. Bij Rid derkerk liepen eveneens twee pol ders onder. Bij Sluis en St. Maar tensdijk werden grote gaten in de dijken geslagen. Dordrecht kwam gedeeltelijk onder water. De Sche- veningse boulevard is over een af stand van een halve kilometer ten dele vernield. En ook elders ont stond veel schade. Intussen ging de storm net voor de feestdagen weer liggen, zodat het gevaar week. Maar dit storm achtige jaareind zal menigeen heu gen. Bij velen zat de schrik van Februari' 1953 nog in de leden en het is te begrijpen dat men ditmaal geen risico nam. Een leger van dijkwachten en tal van andere te hulp geroepen instanties hebben in nauwe samenwerking paraat ge staan om te voorkomen, wat voor komen kon worden. Dank zij deze hechte samenwerking ontstond er geen nieuwe ramp. De duizendep en nog eens duizenden mannen, die gedurende vele uren in storm en ontij hun plicht deden jegens die be dreigde gezinnen, mogen we vanaf deze plaats wel een woord van dank toeroepen. Gelukkig, dat in de uren van nood en spanning we al tijd op elkander kunnen rekenen. De goede oud-Hollandse deugden komen dan sterker dan ooit naar voren! Dit was weer Holland op zijn best! De verlenging van de duur der ziekenhuisverpleging voor verplicht verzekerden van 42 tot ten hoogste 70 dagen, zal waarschijnlijk reeds 1 Januari' van kracht worden. In de daartoe strekkende beschikking die op korte termijn kan worden verwacht, wordt opgenomen het reeds aangekondigde recht van ver plicht-verzekerden op klinisch-spe- cialistische hulp na het verstrijken van de 70 dagen, het beschikbaar stellen van brilleglazen en (alleen kinderen) van hoortoestellen. De voorzitter van tie ziekenfondsraad ginnen. Dan heeft toch dat omkij ken op oudejaarsavond resultaat. Spreken we dat af? Kris-Kras. P.S. Kris-Kras wenst èn de le zers en lezeressen van dit blad èn de uitgever een in alle opzichten voorspoedig 1955. K.K heeft de algemene fondsen verzócht eenzelfde gedragslijn te volgen ten opzichte van de vrij willige-verze kerden. Volgens de telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal personen auto's in ons land per 1 Aug. j.l. 219.411. Op 1 Aug. 1949 was dit aantal 113.477, zodat in 5 jaar tijds het aantal au to's in ons land vrij wél verdubbeld is. Het grootste aantal van deze au to's vindt men in Zuid-Holland, p.l. 56.988; het minste in Drente: 4671. Van het nieuwe melkprijsjaar, dat van November tot November loopt, zijn inmiddels twee maanden verstreken, maar nog steeds is er geen nieuwe regeling getroffen be treffende de garantieprijs voor melk, zodat er in de kringen van de veehouders ernstige ongerust heid begint te ontstaan. De garan tieprijs voor het melkprijsjaar 1953- 1954 werd voor het eerst niet ge haald, zodat Ihet landbouwiegalisa- tiëfonds moest bijspringen met een bedrag van ongeveer 10 milli'oen gulden. In verband hiermede werd van verschillende zijden bij de re gering aandrang uitgeoefend om de nieuwe garantieprijs niet aan te passen aan de gestegen kosten. Het gevolg hiervan zou evenwel kunnen zijn, dat vele veehouders verlies zouden lijden op hun melkproduc tieexploitatie. De Stichting voor de Landbouw heeft tijdig aan de regering voor stellen gedaan, welke werden ge baseerd op berekening van kostprij zen van het Landbouw-Economisch instituut voor verschillende delen des lands. In deze prijzen werden de twee laatste loonronden vercal- culeerd, zoals dat ook is geschied in andere bedrijfstakken. Het ken merk van het na-oorlogse land bouwbeleid is 'steeds jgeweest, dat do garantieprijzen werden geba seerd op de kostprijzen. Tussen overheid en georganiseerd bedrijfs leven bestond hierover steeds over eenstemming. Daarom, zo meent de Stichting voor de Landbouw, is er thans geen enkele reden om dit be leid te wijzigen. Maar in de kringen van de regering schijnt men er niet zo over te denken, vandaar de on gerustheid onder de vele veehou ders. OMKIJKEN Nog enkele uren slechts en weer is een jaar verstreken. Het jaar 1954. Drie honderd vijf en zestig dagen, waar we een streep onder zetten. We zijn nu op de grens aan gekomen en het is zeer waarschijn lijk dat de meesten onder ons op dit ogenblik hun gedachten laten gaan over die vergleden dagen, die voor de ene vreugde, voor de andere soms droefheid brachten. We zijn dus gewend om op Ou dejaarsavond om te kijken. Maar als je dat doet realiseer je je gelijk, dat er massa's dingen waren, die je nu anders zou doen! Je hebt helemaal geen mooi beeld van jezelf. Je bent je naaste verge ten, je hebt iemand gesnauwd, je bent niet eerlijk geweest in de han del, je hebt kwaad met kwaad ver golden, je hebt de lijn getrokken. Zo zou je kunnen doorgaan van je zelf een beeld te vormen, waarin een ander je niet graag ziet. En terwijl je op deze maniet dit beeld zit te maken schiet er plot seling een gedachte door je heen, dat het anders moet worden en ook zal worden.. Maar dat voornemen heb je al zo dikwijls gehad. Elke oudejaarsavond deed je dat. En hebt U zich aan dat voornemen ge houden? Weineen toch? Geeft U dat toe? Natuurlijk geeft U dat toe. Ziet U zich zo graag erg zwart af gebeeld. Als U dat nu allemaal van U zelf weet, waarom DOET U dan toch niet anders in het jaar, dat straks gaat aanvangen. Of gaat U liever met dat zwarte beeld van U zelf 1955 in. Bent U nu, op oudejaarsavond, niet wilskrachtig genoeg met die oude sleur te breken. Neem dan een goed besluit en behandel Uw naaste als u zelf, wees eerlijk in de handel, snauw niemand af, verstaat uw plicht, in het jaar dat gaat be- Bij het jaareinde heeft ieder de neiging terug te zien op hetgeen zich i'n dit afgelopen jaar heeft af gespeeld. Menige gebeurtenis is reeds lang vergeten, terwijl andere verdienen dat zij nog eens opgehaald en aan de vergetelheid ontrukt worden. Er zijn gevallen van wei nig waarde, van geringe betekenis, maar er zijn er ook van ingrijpen de aard, zowel voor ons persoonlijk als voor ons dorpsleven. Laten we, zoals gewoon, ook ditmaal nog eens een blik achterwaarts slaan en zien wat ons het vervlogen 1954 heeft gebracht ofontnomen. Zoals onze burgemeester in ons blad van 8 Januari 1954 schreef was er in onze gemeente volop werkgelegenheid en arbeidsvrede. Gelukkig mogen constateren dat dit gegolden heeft tot einde 1954. Gods zegen is ons dorp in ruime ma te ten deel gevallen. Februari. De raad komt in eerste vergadering bijeen. Het Groene Kruis maakt plannen vor gezins zorg. Een dodelijk ongeval heeft in Bloemendaal plaats, terwijl gladheid oorzaak is dat enkele plaatsgenoten ongevallen hebben. Het R.K. G ;- kenfonds herdenkt zijn 40-jarig be staan terwijl „opa" Kersbergen on der grote belangstelling zijn 89e ver jaardag viert. Door dè Herv. Ker- keraad wordt Ds. Abma van Delfs- haven beroepen. Maart: Verschillende uitvoerin gen worden gegeven, de een meer geslaagd dan d'e andere. Plannen worden door een plaatselijke mid denstand opgezet om te komen tot een grote Middenstandsbeurs. In de gemeenteraad worden woning- en verkeersproblemen besproken waar bij met teleurstelling vernomen wordt, dat het bouwcontigent is in gekrompen. De Middenstandsbeurs „De Gouwe- stad" opent haar poorten, waarme de de plaatselijke middenstand toont, wat zijn kan. Plannen wor den beraamd om het Koningïnne- feest te viereil. De Chr. Avondvak- tèkenschool organiseert, evenals an dere jaren, een tentoonstelling van werkstukken. De afd. Vara bestaat 25 jaar. April: De gitóte Middenstands beurs is in een tweetal tenten in het Sniepkwartl'er opgezet en stelt alle andere in de schaduw vanwe ge het overweldigende bezoek. Ds. J. Snoey viert onder grote belang stelling zijn zilveren ambtsjubileum. De Herv. gemeente beroept Ds. van den Bos uit Bruchem-Kerkwijk. De Statenverkiezingen zijn in 't zicht, waardoor verschillende kiesvereni gingen zich paraat tonen. Plannen worden gemaakt om te komen tot oprichting van een Speeltuinvereni ging in de Bomenwijk. „Voorwaarts'' heeft keurige uniformen aange schaft, waardoor alle plaatselijke muzikanten geuniformd zijn. De verkiezingen verlopen uiterst kalm en het Konlnginnefeest wordt to saamhorigheid gevierd. De gemeen teraad! besluit tot restfeuratie van de raadszaal en maakt plannen voor sportvelden. Januari: Gelijk andere jaren be gon ook dit met de bekende uitver kopen. Een maand, waarin de huis vrouw naar hartelust koopjes kon halen. De heer van Gent is 25 jaar dirigent van Concordia geweest. „Wet en Evangelie" koopt een pand in de Julianastraat, om t.z.t. een Jeugdgebouw in te richten. Een ac tie wordt opgezet om in het Herv. Wij'kgebouw aan de Esdoornlaan een pijporgel te plaatsen. Ds. J. van Vliet wordt benoemd als voorgan ger van „Wet en Evangelie". Een nieuw gymnastieklokaal aan school A wordt vanwege de Gemeente aanbesteed, terwijl eveneens aan besteed wordt; het gereed maken van een gedeelte uitbreidingsplan aan de Zuidkade. Het Burgerlijk Armbestuur wordt omgezet in een Dienst voor Soóiale Zaken. Het vriezende weer geeft volop ijsver maak, zodat verschillende wedstrij den uitgeschreven kunnen worden. Mei: Als naar gewoonte heeftop sobere wijze de gevallenen-herden- lijke samenkomst. Ook heeft de 1- lijke samenkomst. Ook heeft de Meiviering plaats. De burgemeester installeert de jeugdnatuurwacht. Concordia krijgt een uitnodiging me de te werken aan Jubo II te Arn hem. De heer Spruyt treedt af als secr.-penningmeester van polder Bloemendaal, welke functie hij 21 jaar vervuld heeft, de heer W. C. Slob komt to zijn plaats. De Herv. Kerkeraad benoemd de heer Hen,- nekelder als hulpprediker. Juni: Ds. G. Boer ui't Gouda, ont vangt een beroep naar hier, terwijl Ds. Snoey als geestelijke verzorger op een emigrantenschip naar Cana da vertrekt. Er zullen in de Bomen- wijk 60 woningen gebouw worden. Aan de Henegouwerweg heeft een dodelijk verkeersongeval plaats. De heer Sakko is 50 jaar zondagsschool onderwijzer geweest. N.V. Verheul gaat in Apeldoorn een nieuwe fa briek stichten. Beloten wordt vol gende maand weer een Sportweek te houden. De zo bekende, populai re reis van Ouden van Dagen wordt gehouden, tot genoegen van alle deelnemers. De landdag van de speeltuinverenigingen wordt ge houden op de beloofde speeltuin. Juli: Met groot succes wordt een Veilig Verkeersrit gehouden, en eveneens de Sportweek. De winke liers maken plannen om met vacan- tie te gaan, diverse school- en fa- brieksreizen worden gemaakt, waar van de meeste met regen werden begunstigd. Burgemeester Warnaar vertrekt per vliegtuig naar Amerika en een deel van Inter Nos heeft een reis natr Engeland gemaakt, waar zij deelnamen aan een internatio naal muziekfestival. Augustus: De heer Vlieg is be noemd tot hoofd der Chr. School te Voorthuizen. De heer C. P. Broer, fabrikant en bestuurslid van enkele organisaties, overlijdt op 71 jarige leeftijd. De Herv. Kerkeraad be roept Ds. K. van de Pol uit Venen- daal. De Oranjevereniging over weegt een grootse optocht te hou den op 31 Augustus, welke optocht pas in September kan gehouden worden, maar gedeeltelijk „in een water" is gevallen. Tot hoofd van de Herv. School is benoemd de heer K. de Vries, alhier. September: De heer D. G. van Hoeven wordt benoemd in Benthui zen. Het Mannenkoor is voornemens een Vrouwkoor op te richten. De electrische straatverlichting wordt gaandeweg uitgebreid. De vorig jaar zo geslaagde vliegerwedstrijd wordt opnieuw gehouden, nu echter onder ongunstige weersomstandig heden. Door de Herv. Kerkeraad wordt Ds. L. Tukker ui't Delft be roepen. De gemeenteraad besluit een lening te sluiten van een millioen gulden en discuseert over een straatnaam. Met succes neemt de plaatselijke brandweer deel aan de wedstrijd in Boskoop. October: De Middenstand maakt zich op om weer Winkelweek te houden. In de Openbare School B wordt een intressante tentoonstel ling van herfststukken gehouden en door de B.B. een grote ofening in het Sniepkwartier. Dr. Berg neemt afscheid als schoolarts, wegens ver trek naar Emmen, De firma Verba- Het jaar met al zijn lief en leed. Met al zijn last en lust, Met al zijn voor- en tegenspoed, Ging weêr voor ons te rust. Een andere jaarkring opent zich, En snelt van uur tot uur, Met de eigen onbedwingbre vaart, En afgemeten duur. Maar schoon de tijd noch spoedt [noch draalt, En zich aan niemand stoort, Zo gaat het toch den een te snel Te traag den anderen voort. Hem, wien zijn klok te langzaam [gaat, Hem is de tijd een last. Gelukkig dan wien 't leven lust, De klokslag steeds verrast. kei houdt een ongekend druk be zochte modeshow. Een rem- en lichtweek doet zien dat zulk een controle niet overbodig is. De heer Verwey wordt benoemd tot hoofd der Chr. School te Oosterwolde. November: De Coöp. Handelsver. „De Eendracht" viert haar 50-jarig bestaan en de heer Kreupeling viert zijn 40-jarig jubileum als secretaris van de Zuïdplaspolder. In de ge meenteraad deelt de voorzitter me de dat de begroting 1955 een gun stig beeld vertoont. De R.K. Bouw- vereen. St. Jozef kan 31 woningen bouwen aan de St. Victorstraat. De Winkelweek gaat starten en heeft tot December een ongekend hoge omzet in de winkelbedrijven. Ds. Monster uit Katwijk wordt bij de Herv. Kerk beroepen. De heer Jen- né wordt benoemd als secretaris van het Groene Kruis. Het fraaie verbouwde bankgebouw van de Coöp. Boerenleenbank wordt in ge bruik genomen. December: Het prachtige gymna stieklokaal aan de openbare school A wordt officiéél geopend. De heer M. Schouten treedt af als voorzitter van de partij van de Arbeid, na ja ren deze afdeling gediend te heb ben. In zijn plaats wordt de heer van Gent gekozen. Voor de tweede maal heeft in onze gemeénte de doorlichting van de bevolking plaats als onderdeel van de t.b.c.- bestrijdtog. De heer van Hoeven en Vlieg nemen afscheid van hun scho len, wegens vertrek naar elders. De gemeenteraad besluit o.m. tot aan koop van de woning van de heer Ph. Dijs aan de Sniepweg. Verschil lende uitvoeringen hebben plaats ter inleiding op 'het komende Kerst feest. Oudejaar! Het jaar is ten einde, lief en leed bracht het ons. Laten we dankbaar letten op het goede to 1954 ontvangen en met moed en be zieling het jaar 1955 ingaan, hopen de op Gods zegen! Gebr. Spaas wensen U een GELUKKIG en VOORDELIG 1955 MAAR MEER WIJ DOEN en bieden U het eerste werkelijke voordeel door onze geweldige Balans- Aanvang Maandag 3 Jan. Markt 16 Gouda Op a)e wollen en zijden stoffen, welke niet tot de opruiming behoren 10 pCt korting Ook op de nieuwe voorjaarsstoffen. c4~ccaunlani*skciniaatt wendt cliënten en 0\Ca-eLA. in ju veen velenden 6 tyezecj-end J96S

Weekblad voor Waddinxveen | 1954 | | pagina 1