Uit het Parlement De avonturen van Duimelot NIEUWS uit <mse woönfilaabs. Burgerlijke stand. Ze zeggen Het rumoer rondom het liftver bod zal na de jongste maatregelen van Minister Staf wel spoedig ver stommen. Het is nog niet zeker wat de heer Vermeer zal doen met zijn interpellatie-aanvrage over deze roemruchte kwestie. De Kamer zal daarover op 1 februari a.s. beslis sen. Het is natuurlijk mogelijk dat de socialistische afgevaardigde deze aanvrage intrekt nu er besloten is om ongehuwde militairen eens per 14 dagen vrij vervoer te geven, in dien zij tenminste bewegingsvrij heid heuben. Zou de heer Vermeer zijn interpellatie toch kunnen door zeilen, dan zal hij ongetwijfeld stui ten op verzet van de Kamer. Want hoe men de zaak ook wendt of keert, het staat vast, dat de minis ter nu einüeiyjc een belangrijke toe zegging heelt gedaan, om het kras uit ie drukken: hij Is door de knieën ggaan. Hij 'heeft'de maatregel geno- ïuen waartegen -hij zich in Decem ber Ji. nog uuchtig verzette. Dn wie redelijk is, zal moeten toegeven, dat het vrij vervoer eenmaal per veer tien dagen een goecfe regeling is. liet behoeit ook niet zo te zijn dat een soldaat door de legerleiding in de watten wordt gelegd. Het liftverbod ik voor de Kamer een moeilijke zaak. Verscheidene fracties stelden zich op het stand punt dat men op moet passen om krijgstuchlelijke maatregelen in de Kamer te bespreken. Maar als de Kamer het beleid van de minister van Defensie gaat doorkruisen, dan is daarvan het logische .gevolg dat de bewindsman zijn prestige bij het leger verliest. Discipline moet er zijn. Dit doet uiteraard niets af aan het gezonde overleg tussen regering en Kamer. Aan het einde van de vorige eeuw is er een minister van Oorlog ge weest, die geweigerd heeft te ant woorden op vragen over de handha ving van de krijgstucht. Zoals te dioen gebruikelijk luidde de eerste vraag: „Is de minister bereid mede te delen of...." Het botte ant woord iuidde neen". Want de minis ter wilde niet met de Kamer over krijgstucht spreken. Maar de ge schiedenis vertelt verder dat die zelfde minister enige tijd later het bijltje er bij neer moest leggen om dat hij niet met de Kamer kon op schieten. Zó kan men heerlijk over het lift verbod van mening verschillen. De eerste vraag die direct rijst: is het liften in strijd met de waardigheid van het leger Ja, zegt de minister. Het liften ondermijnt de krijgstucht. Heen, zeggen de socialisten, enige a.r., de liberalen, de staatkundig ge reformeerden en de communisten. Het i|s van groter belang, dat de militair 's avonds zo veel mogelijk thuis is. Het merendeel heeft deze vraag dus ontkennend beantwoord. in December heeft de Kamer een motie-Vermeer aanvaard met 45 tegen 28 stemmen waarin als haar oordeel wordt uitgesproken dat het gewenst is dat dienstphcntige mili tairen hun vrije tijd gedurende het weekeinde zoveel mogelijk in ge zinsverband doorbrengen en waarin minister Btaf werd verzocht die maatregelen te nemen, die aan dn verlangen tegemoet komen De eni ge toezegging, cue de bewindsman toen deed, was een geringe uitbrei ding van vrij vervoer voor de dienst piichtigen. net aantal werd georacut op acnttien maai per jaar, met dien verstande dat eenmaal van dit vrije vervoer gebruik gemaakt moest worden met neratmis ox XMieuwjaar. Voor de meerderneid uer Kamer ging deze tegemoetkoming echter niet ver genoeg. Daarmee zou dus de zaak van de baan kunnen zijn. Maar minister Staf heeft de grove blunder begaan deze zaak niet serieus te nemen. Dat bleek al uit zijn rede in de Ka mer. Zijn start „men doet alsof dit een belangrijke zaak is" zegt reeds genoeg. Maar het bleek nog veel meer uit de maatregelen die hij na het bewogen Kamerdebat nam. Het instellen van slecht gelegen lift - plaatsen, het gedwongen aan- en af marcheren waren daarvan de be wijzen. De ontstemming werd wer kelijk ernstig. En wat de minister waarschijnlijk nooit zou hebben vermoed, gebeurde, nl. zijn minis teriële positie werd zeer wankel. Minister Staf, een voortreffelijk or ganisator, een goed onderhandelaar, een man, die in de Verenigde Staten geen kwaad kan doen, dreigde te struikelen over het liftverbod. Ein delijk, op 21 Januari, richtte hij zich in een brief tot de voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, waaruit de bereidheid bleek om de motie-Vermeer uit te voeren. Beter laat dan nooit, zou men zeggen, maar vast staat, dat de positie van minister Staf toch allerminst onge schokt uit het liftdebat te voor schijn is gekomen. En dat is op zich zelf reeds een kwalijke zaak. Onder grote belangstelling open de de heer A. J. van Rijn, vorige week zijn nieuwe zaak aan die Brug weg, als voortzetting van het bedrijf van de heer De Ruiter, aldaar. Bur gemeester Warnaar en de heer Jen- né, vertegenwoordigden het gemeen tebestuur, terwijl relaties en beken den eveneens blijk gaven van hun belangstelling. De heer Van Rijn zij succes in za ken toegewenst. JLast van /enuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U et overheen. Uit het overzicht van het ver loop van de bevolking van Wad- dinxveen blijkt, dat het zielenaan tal in het afgelopen jaar in vrij aanzienlijke mate is toegenomen. In het afgelopen jaar werden in de gemeente 112 jongens en 118 meis jes geboren, in totaal derhalve 230 (v.j.j 190), een aantal wat in de ge meente nog nimmer werd bereikt. Met een geboortecijfer van 25 per duizend inwoners zal de gemeente over het afgelopen jaar zeker geen slecht figuur slaan. In 1954 overle den 29 mannen en 26 vrouwen, in totaal 55 ingezetenen (v.j. 56.) Op deze wijze ontstond het afgelopen jaar een geboorte-overschot van 175 zielen, wat neerkomt op c.a. 20 per 1000 inwoners. Wel zeer opmerke lijk i's, dat over het afgelopen jaar het aantal van de personen, dat zich in de gemeente vestigde, precies ge lijk is aan het aantal uit de ge meente vertrokken personen, nl. 379. In vorige jaren had Waddinx- veen bijna/ steeds een vertrek-over- schot (in 1953 nog 76). Hierbij blijkt, dat het aantal gezinnen, dat zich in 1954 in de gemeente vestigde, aan zienlijk groter was dan het aantal uit Waddinxveen vertrokken gezin nen, nl. 31. Doordat evenwel aan zienlijk meer „eenlopende" perso nen vertrokken, dan er Waddinx veen binnenkwamen, werd de ba lans van vestiging en vertrek over het afgelopen jaar toch nog juist in evenwicht gebracht. Op 31 Decem ber 1954 telde Waddinxveen 9256 inwoners, waarvan 4648 mannen1 en 4608 vrouwen (v.j. 9081, waarvan 4563 mannen en 4518 vrouwén), zo dat de bevolking van de gemeente in 1954 toenam met in totaal 175 (in 1953': 58). De ambtenaren van de Burgerlij ke stand hebben in Waddinxveen het voorbije jaar 84 huwelijken ge sloten (v.j. 77) en drie echtscheidin gen (v.j. 3) werden ingeschreven. Binnen de gemeente verhuisden in 1954, 592 inwoners (v.j. 502). Het aantal Waddinxveners, dat het af gelopen jaar emigreerde, bedroeg 32 (v.j. 41), waarvan 8 naar Canada, 8 naar de Ver. Staten, 7 naar Zuid- Afrika, 4 naar Australië, 3 naar In donesië en 2 naar andere landen. Daartegenover vestigde zich in Wad- ni'nxveen 4 personen uit Canada, 3 uit Indonesië en 1 uit Finland. 9. Even later zaten ze met z'n al len aan de ontbijttafel. Ringeling en 't Kleine Ding aan de ene kant, Lange Jaap Likkepot en Duimelot aan de andere kant. Duimelot had de pot, di'e er uitzag alsof er jam in zat, precies voor het bordje van Likkepot gezet. Hij popelde van on geduld over wat nu ging gebeuren. Moeder zette een grote pot thee op ide tafel, en ging toen zelf ook zit ten. „Wat gaan jullie vandaag doen, jongens?'' vroeg vader. „Er ligt zo dik ijs in de sloten, dat we met z'n allen maar eens een tocht op de schaats moesten maken", stelde Rin geling voor. 10. Moeder en ik gaan natuurlijk niet mee, maar het lijkt mjj een goed plannetje", knikte vader goed keurend. Toen kreeg Likkepot de pot, die voor zijn bord stond, in het oog. Hij zat er maar steeds ver lekkerd naar te kijken, maar hij durfde er niet aan te komen zo lang vader niet had gezegd dat ze moch ten beginnen met eten. „Wat ziet die jam er gek uit", zei Lange Jaap. „Die jam ziet er juist helemaal niet gek uit", antwoordde Likkepot een beetje boos, want hij had ér erge trek in. „Ik heb nog nooit een pot jam gezien, die er zó lekker uitzag". Duimelot zei niets en zat maar stil naar zijn bord te kijken, maar hij kon zijn lachen bijna niet houden. aan het grote aantal vraagstukken, welke op de zede betrekking heb ben, zoals kleding, radio, film, kaart spel, dans en geboorteregeling. Spr. besloot zijn onderwerp met de op wekking in al deze dingen zich naar de wil Gods te richten en Zijn ge tuige te zijn in een donkere wereld. Een brede discussie, waarbij op verschillende dingen dieper kon in gegaan worden, besloot deze rede. Onze plaatsgenoot H. Teeu- wen, is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot Opzichter-Tekenaar 2e klasse bij de Technische Dienst van Gemeentewerken, Waterbouwkundig Bouw- en Woningtoezicht der ge meente Benthuizen, Bleiswijk, Moer- kapelle en Zevenhuizen. Rubber Warmwaterzak 3.35 4.25 5.2S Drogisterij A. v. d. Heiden De onder ons zo overbekende Rij vereniging „De Gouweruiters'' hoopt binnenkort haar zilveren be- staansfeest te vieren. Voor dit doel zal zij a.s. Maandag in Hotel „De Unie", alhier een receptie houden, terwijl in die „Beursklok" te Gouda op 1 en 3 Februari een tweetal Rui'- teravo'nden gegeven zullen worden. Men nemen nota van de in dit num mer voorkomende advertentie. Door het gemeentebestuur is aan 'd|e N.V. Wed. Boonstoppel Zn. alhier, vergunning verleend tot uitbreiding van haar fabrieksgebouw aan de Wilhelmïnakade. Er zal een fabriekshal worden bijgebouwd van 160 m2., terwijl tevens een labora torium, een cantine en archiefberg ruimte zullen gemaakt wordjen. Een en ander zal uitgevoerd worden on der leiding van het architectenbu reau Stuurman Zn., alhier. Op de Maandagavond gehou den Wijkavond van de Geref. Kerk, alhier, sprak de heer A. Warnaar over het onderwerp„Gereformeer de zede". Spr. begoü op te merken dat dit een zeer moeilijk onderwerp is, en de idee zede niet altijd te vereen zelvigen is met Gods Woord. De zede is in de loop der tijd steeds aan wijziging onderhevig geweest. Gere formeerde zede is gelijk aan christe lijke zede, welke te alle tijde aan Gods Woord getoetst moet worden. Men kan als christen tegenover de ze veranderingen niet afzijdig blij ven, maar moet tijd, taak en roe ping verstaan. Met een aantal voorbeelden uit het practische leven toonde spreker De gezamenlijke R.K. jeugdbe weging van de parochie van St. Vic tor hield traditiegetrouw Dinsdag avond in het R.K. verenigingsgebouw een ouderavond. Vele ouders en an dere belangstellenden waren ook dit maal weer in het verenigingsgebouw gekomen om 't werk van de jeugd in ogenschouw te nemen. Dit jaar werd deze ouderavond geheel ver zorgd door de gidsen van de paro chie. Na de opening sprak aalmoezenier Verlaan tot de aanwezigen, waarna door de junioren-gidsen „Het eeuwen oude geheim" werd opgevoerd. Het spel werd door de aanwezigen zeer gewaareerd. Ook de tam- boers-show viel buitengewoon in de smaak. Door de kabouters werd op aardige wijze het toneelstuk „Pak maar aan" voor het voetlicht ge bracht. Na de pauze brachten de seni'o- ren-gidsen het toneelspel „De heks van het blauwe ven", dat goed ge slaagd genoemd kan worden. Verder werd op deze avond af scheid genomen yan de gidsen-leid- ster C. M. van Berkesteijn-Heems- kerk, die wegens haar huwelijk de gidsenbewegi'ng gaat verlaten. Ver der werd afscheid genomen van mej. N. Steenland als welpenleid ster. In hartelijke bewoordingen werden beide leidsters toegespro ken. Zij mochten de dank van allen ontvangen voor hun werk in het be lang van de jeugdbeweging ver richt. Er was veel zorg aan deze ouder avond besteed, niet alleen door de gidsen, die de verschillende stukjes uitgevoerd hebben, maar ook door de leidsters die zich veel moeite ge troost hebben voor het welslagen van deze avond. Een woord van lof is hier zeker wel op de plaats. Het was een mooie avond, die de jeugd beweging wist te presenteren. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. Burger, slaagde te Utrecht voor het diploma Moderne Bedrijfsadmi nistratie. Hij werd opgeleid door Drs. F. Hooftman te Gouda. UITSLAG VERLOTING Pluimveeverenigïng „Nut en Sport" Boskoop. 305, 458, 2088, 526, 1244, 272, 1829, 613, 156, 347, 2839, 1757, 1627, 1060, 2124, 1431, 249, 13T0, 1166, 1491, 608, 1521, 13, 432, 2017, 2467, 1437, 263, 312, 899, 986, 1422, 1723, 1664, 2236, 2273', 2356, 993, 1644, 79, 1905, 2074, 1255, 1243, 8, 2010, 839, 1635, 1318, 1678, 2594, 1746, 1428, 289, 161, 984, 1639, 2266, 1895, 1816, 2629, 442, 722, 1965, 2673, 2989, 892, 1469, 1321, 2516, 911. 222, 2353, 2728, 511. 313, 2245, 1395, 88, 1753, 2908, 410, 697, 1495, 168, 1045, 122, 2018, 1772, 119 512, 572, 1227, 497, 1852, 2763, 1875, 256 2925, 1241. Prijzen 's avonds na 7 uur afhalen bij A. de Greef, Ridderbuurt 5, Bos koop. Prijzen na 5 Februari 1955 niet afgehaald vervallen1 aan de ver eniging. Aangiften van 20 t.m. 26 Jan. 1955. GeborenCatharina Gerritje d. v. G. Vos en G. Hilgers, Karkweg 98; Pïeter z. v. N. J. Boer en O. M Kool, Bloemendaalseweg 63; Teuntje Cornelia d. v. E. Blokland en A. den Hartog, Henegouwer- weg 8; Johan z. v. A. T. J. Nobel en M Blok, Bodegraverstraatweg 84 Ondertrouwd J. F. J. Kloosterman en H. van der Krans; N. A. van den Berg en C. P. Steen- land; A. F. M. Segers en C. J. Matse Overleden Hugo Teunis Drost 7 w. Antje Nagtegaal 76 jaar wed. van H. van der Waal. Abraham Krijgsman, 83 jaar. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden 1 gehaakt kleedje; 1 jaeger shawl; 1 paar witte gymn. schoenen; 1 grijze want; 1 beige kinderwantje; 1 bruine want; 1 bruine heren portemonnaie met inh.; 1 heren handschoen. Verloren1 blauwe want; 1 paar blauwe kinder wantjes; 1 gele shawl; 1 rode shawl; 1 aktetas met inh.; 1 zwarte shawl; 1 rode portemonnaie met inh.; 1 bruine glacé hand schoen; 1 zwarte glacé herenhand schoen; 1 zwarte hond. u zich zorgen voor de toe komst Als dat zo is, dan moet u beslist de volgende geschiedenis eens lezen. Er was eens een man dié aan een grote weg woondie en warme wors tjes verkocht aan de voorbijgangers. Hij was hardhorend, dus bezat hij geen radio, zijn ogen waren niet zo goed, dus las hij geen kranten. Maar hij verkocht goede worstjes. Hij plaatste borden langs de weg waar op hij zijn waren aanprees en pro pageerde deze tevens door de voor bijgangers aan te spreken. En de mensen kochten van hem. Hij moest al gauw naar eén groter pand om- Ter voorkoming van griep en verkoudheid, neem Vitamine C tabletten 100 st. f 1,— - 1000 St. f 850 Drog. A. v. d. Heiden zien, omdat de zaken zich gestadig uitbreidden. Tenslotte liet hij zijn zoon van school komen om hem te helpen. Maar toen gebeurde het! Zijn zoon vroeg: „Vader, hebt u niet naar de radio geluisterd? Er is een grote crisis in de wereld. De situatie in Europa is verschrikkelijk. De han del staat er slecht voor". De vader dacht toen: „Mijn zoon is op school geweest, hij leest de krant en luistert naar de radio, hij zal het dus wel weten". De vader sloeg dus minder vlees in voor de worstjes, haalde zijn recla me-borden weg en vond het niet meer nodig om bij de weg zijn wa ren te verkopeh. En de verkoop van zijn worstjes ging snel achteruit. „Je hebt gelijk, zoon", zei' hij te gen de jogen. „Er is beslist een gro te crisis". Zoals alle goede verhalen heeft ook deze een moraal. Praat uzelf geen verkeerde dingen ih en laat u ook door anderen niet van de wijs brengen. DE WADDINXVEENSE MOLENS IN DE NEGENTIENDE EEUW. Waddinxveen heeft in vroeger tij den vol van molens gekend. Om ons speciaal tot de negentiende eeuw te bepalen kan melding worden ge maakt van 38 molens in 1812, waar van 25 industriemolens en 13 water molens. Van deze industriemolens mocht de Noordkade aan de Gouwe er alleen al 8 tellen. Dan, met be trekking tot de industriemolens, wa ren er in genoemd jaar 7 papiermo lens. Van de watermolens behoor den er 9 tot de Zuïdplaspolder, 2 tot de Oostpolder en 2 tot de Bloemen- daalse polder. Allengs verdwenen er vele molens in Waddinxveen. In 1849, toen er 5 scheepstimmerwer ven waren, bestonden er een koren molen, een trasmolen, twee hout zaagmolens en veertien papiermo lens. De papierindustrie was dus al meer en meer uitgebreid, doch de papiermolens hebben de strijd tegen de machinale kracht evenmin kun nen volhouden. In 1874 werd de pa piermolen De Nijverheid gewijzigd in een korenmolen ten behoeve van de graanmaalderij der firma Herfst, die nadien ook in het bezit kwam van de korenmolen De Hoop, waar- vaif de bovenbouw vanaf de balie naar Harderwijk werd verkocht en de onderbouw aanvankelijk als vee- koekenfabriek later als graanmaal derij ih Waddinxveen bleef be staan. De papiermolen van Adriaan van Lange te Waddinxveen brandde op 29 Juni 1897 door blikseminslag af. Dit bedrijf, daterende uit de tweede helft der achttiende eeuw, werd met stoom voortgezet, en na U/2 eeuw bestaan, 22 jaar geleden stil gelegd. De papiermolens en daarmede de papierindustrie zijn thans te Wad dinxveen geheel verdwenen. E. v. E. VAN ƒ1200,— NAAR ƒ3600,—. Wij vertellen u waarlijk geen nieuws, als wij hier neerschrijven, dat in de loop der jaren de waarde van ons geld heel wat minder is ge worden. Wij zullen niét zeggen, dat de gulden van keihard boter zacht is geworden, maar de tijd, dat een pondje boter volgens het liedje maar een „stoter" oftewel 121 cent kostte, is al lang voorbij, even als de tijd| van de opzichter bij een bouwwerk, die een pot met bonen omschopte en daarbij verontwaar digd vroeg, of dat nu eten was voor een man, die zeven stuivers in de week verdiende. Zo ver terug behoeven we niet te gaan, om vast te stellen, dat we in onze tijd heel wat meer geld moe ten neerleggen voor een bepaald ar tikel dan vroeger. Er staat tegen over, dat wij onze guldentjes aan heel wat meer artikelen kwijt kun nen dan in „die goede oude tijd". Zo herinneren wij ons, dat de va der van schrijver dezes als hoofd van een school in een klein dorp, gezegend met zes kinderen, moest rondkomen met een salaris van ne genhonderd guldjen per jaar. Die guldens moeten toen nog wel hard zijn geweest, omdat „de schoolmees ter" van die dagen dat was om streeks 190o er toch van rondko men kon. En nog zijn we te ver terugge gaan. Want toen in 1919 de Invalidi teitswet haar beslag had gekregen en werkgevers voor de loontrek- kenden zegels moesten plakken op dat de werkers eventueel de zege ningen van deze wet deelachtig konden worden, toen werd de loon grens bepaald op 1200,In de loop der laatste jaren werd deze loongrens geleidelijk aan verhoogd. En nu heeft u waarschijnlijk ge lezen, dat ingaande 1 Januari di'e grens, reeds op 3000,geko men, zal worden verhoogd tot 3600,—. Eerst als de meneer in loondienst meer verdient dan g000,be - hoeft de patroon zich niet te kwij ten van zijn plicht, voor di'e werk nemer de verzekering te betalen. Laten we nu niet denken, dat een en ander enkel en alleen te maken heeft met de achteruitgang in waar de van onze goedé gulden. Wij le ven in een' tijd, dat de sociale verze keringen voor de werknemers steed; worden uitgebreidl wij leven in een tijd ook, waarin wij heel wa; hoger eïsen stellen aan het leven dan voorheen. Maar goed. Wij her inneren ons uit de tijd van de in stelling van de plakkaarten, dat een collega, zoals hij zei „van al di'e poespas" niets wilde weten. De man (Vervolg op Bijblad) 11 li i ui ■■mil TiffffflUll

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2