Uit het Parlement Gemiddelde levensduur toegenomen Het omstreden Formosa. A. van der Sloot MUNHARDT'S TR, De liberale fractievoorzitter van de V.V.D., Prof. Molenaar, ging in zijn critiek op het regeerbeleid, in de Eerste Kamer, tamelijk ver. Dat kan hij gerust doen, omdat zijn fractie nu eenmaal in de oppositie is. De komende 10 huurverhoging noemde hij een bedroevend staaltje van regeren, een manifestatie van onmacht, een van de treurigste re sultaten van het beleid van deze re gering. Dat was niet gering. Dat er geen huurbelasting komt vond hij maar een schrale troost. Deze felle uitlating van de oppositieleider in de Eerste Kamer verwekte echter geen opschudding. Zijn gehele rede voering was nl. zeer scherp gesteld. Verscheidene ministers nam hij on- des de loupe. Minister Zijlstra vond hij uitstekend. Dat is trouwens een algemene opvatting. Maar minister De Bruyn, die met de P.B.O. is be last, is naar de mening van Prof. Molenaar overbodig, minister Van Thiel Maatschappelijk Werk is de zwakste minister uit het Kabi net; minister Cals Onderwijs had allang moeten heengaan. Het Kabinet is voor zijn aanblijven ver antwoordelijk, terwijl minister Beel Binnenlandse Zaken weliswaar blijk geeft ook verschillende andere departementen te kunnen besturen, maar op wiens naam toch de totale mislukking staat van de grondwets wijziging in 1952. Minister Luns zonder Portefeuille op Buitenlandse Zaken moet ook oppassen, want het departementale apparaat is niet in orde. Het is een grove blun der dat hij heeft moeten toegeven dat het personeel van de Russische Ambassade niet is verdubbeld. Nog een zo'n misstap en het is gedaan met het ministeriële van minister Luns of van minister Beyen. Dat was een indrukwekkend lijstje van zwakke ministers. In elke cri tiek zit een element van waarheid. De ene minister is nu eenmaal be ter dan de ander, maar het beeld van Prof. Molenaar was toch enigs zins overtrokken. Hij wilde bewijzen dat die socialistische bewindslieden de sterkste ploeg in het Kabinet vormen. Zij zetten hun stempel op het beleid. Maar dit bewijs klopt in ieder geval niet met de uitlating van de socialistische fractie-voorzit ter de heer in 't Veld, die er juist over klaagde, dat het Kabinet niet voldjoende rekening houdt met de socialistische opvattingen. Minister Drees had een gemakke lijke taak. Hij behoefde zich niet te bmoeiën met de meningsverschillen tussen de partijen onderling. Vrij uitvoerig is hij ingegaan op het ver loop van de lonen en prijzen. Offi ciéél deelde hij mede, dat de Rege ring over dit verloop niet gerust was en daarom heeft besloten af te zien van een belangrijke huurverho ging. De duurdere woningen worden echter verhoogd. Dit is mogelijk doordat het verschil in huren tus sen de duurdere oude en nieuwe wo ningen het grootst is en doordat de belastingverlaging juist voor de meer draagkrachtigen geldt, die de hoge huren betalen. Er moet rust komen in de prijsontwikeling. Be lastingverlaging is daarom noodza kelijk. Zij is een middel om uit de spiraal van hogere lonen en hogere prijzen te komen. De beperkte huur verhoging is niet ideaal, maar mo menteel zeker de beste oplossing. Intussen was de Tweede Kamer ïn een niet minder principiëel debat gewikkeld. Het ging over een ont werp om lijkverbranding toe te staan. Crematie is tot nu toe in ons land wettelijk verboden, maar de Hoge Raad' heeft in 1915 uitgespro ken dat lijkverbranding niet straf baar is. In de wet van 1869 wordt nl over verrassing met geen woord gerept. Al veertig jaar wordt de lijkverbranding oogluikend toege staan Nu is de minister Beel met een ontwerp gekomen om deze ma terie te regelen. Begrafenis blijft regel, crematie uitzondering. Om die uitzondering mogelijk te maken, wordt nu bepaald dat verrassing al leen wordt toegestaan indien de overledene daartoe uitdrukkelijk de wens kenbaar gemaakt heeft in een schriftelijke uiterste wilsbeschik king of mondeling in het bijzijn van een notaris. De heer Oud vond het absurd dat de crematie nog steeds ten achter wordt gesteld. Naar zijn mening moet dé Overheid zich niet roet deze kwestie bemoeien. Er moet een volledige gelijkstelling komen tussen begraven en cremeren. De heren Krol, Bruins Slot, Van Dis en Molberiepen zich echter op de Christelijke traditie. Graf en begra fenis zijn essentieel voor de Chris telijke cultuur, hoewel men toe moesit geven dat er in dé Bijbel geen verbod voor crematie te vin den is. Het bestaande rechtsstand- punt gaat ui't van begraven. En bij dit standjpunt moet de overheid zich aansluiten, zo zeide de heer Lemai- re. Deze kwestie heeft in ons parle ment altijd bijzonder moeilijk gele gen. Minister Beel is met een com promis gekomen. Dat was voor de heer Scheps aanleiding om namens zijn fractie te verklaren dat hij aan dit compromis geen afbreuk wildé doen. Daardoor was de meerderheid voor dit ondrewerp verzekerd. Want de rechtse fracties behalve de s.g.p. beloofden voor dit ontwerp te zullen stemmen, omdat zij begrepen dat men nu niet meer kan verbieden hetgeen men veertig jaren ooglui kend heeft toegestaan. Uit de nieuwe Nederlandse sterf- tetafels, afgeleid uit waarnemingen over de periode 1950-1952 en samen gesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat de sterftekansen t.o.v. die volgens de vo rige sterftetafels weer aanmerkelijk zijn gedaald. Het tempo van deze daling is voor mannen van 0-40 jaar en voor vrouwen van 0-40 jaar in de laatste jaren t.o.v. de daaraan voorafgaande jaren zelfs sterk toe genomen. Vergelijkt men bijv. de sterftekan sen voor 0-jarige jongens, volgens de Sterftetafels 1931-1940 met die vol gens de Sterftetafels 1947-1949, dan blijkt daaruit een gemiddelde jaar lijkse teruggang dezer kansen met 2,5 °/o. Bij een vergelijking der over eenkomstige kansen volgens de Sterftetafels 1947-1949 met die vol gens de Sterftetafels 1950-1952 is de gemiddelde jaarlijkse daling 6 °/o. Voor 10-jarige jongens bedragen deze cijfers resp. 3,1 en 10,4 Voor 0-jarige meisjes is de versnelling van de daling der sterftekansen gro ter dan voor 0-jarige jongens, voor 10-jarige meisjes is deze versnelling geringer dan voor 10-jarige jongens. De desbetreffende dalingspercenta ges 'belangen nl. 2,4 tegenover 6,3 yoor de 0-jarige en 4,8 tegen 7,7 voor 10-jarige meisjes. Beziet men de daling over een langere periode, bijv. over de afge- open eeuw, dan blijkt pas welk een enorme vooruitgang heeft plaats gevonden. Volgens de sterftetafels 1840-1851 bereikten nl. van 100.000 pasgeboren jongens rond 40.000 de 50-jarige leeftijd en slechts 4.700 de [R0-jarige, terwijl de overeenkomsti ge aantallen volgens de Sterfteta fels 1950-1952 niet minder dan resp. (90.000 en 3'4.500 bed,ragen. Voor Vrouwen gelden soortgelijke ver houdingen, t.w. 43.000 vijf tig jari gen en 6.300 tachtigjarigen uit 100.000 levensgeboren meisjes volgens dé Sterftetafels 1840-1851 tegen 92.000 vijftigjarigen en 39.000 tachtigjari gen uit 100.000 levensgeboren meis jes volgens de Sterftetafels 1950- 1952. Ten gevolge van de daling der sterftekansen nam de gemiddeld te verwachten levensduur in 3 jaar tijds toe van 69,4 tot 70,6 voor een pasgeboren jongen en van 71,5 tot 72,9 voor1 een pasgeboren meisje. Dit betekent voor jongens een toe neming met 1,7 over een periode van 3 jaar en voor meisjes zelfs een toeneming -met 1,9 In de periode 1840-1851 bedroeg dit gemiddelde levensduur voor pas geboren jongens 36,2 en voor pasge boren meisjes 3'8,5, hetgeen er op neerkomt, dat de bedoelde levens duur sedert die periode voor - jon gens thans bijna en voor meisjes zelfs meer dan verdubbeld is. Voor de hogere leeftijden is de toeneming van de gemiddelde le vensduur uiteraard geringer. Voor 65-jarige mannen bedroeg deze n.l. in de periode 1840-1851 9,4, in de pe riode 1947-1949 13,9 en thans 14,1 voor 65-jarige vrouwen resp. 9,914,4 en 14,7, d.w.z. voor beide geslachten een toeneming in ruim honderd jaar met ongeveer de helft. Uit een vergelijking met buiten landse sterftetafels blijkt tenslotte, dat de cijfers voor de gemiddelde levensduur in Nederland voor beide geslachten hoger zijn dan in aUe andere landen. Een uitzondering geldt slechts voor de hogere leeftij den waarvoor de gemiddelde le- vensduren van mannen hoger zijn in Cgnada en de Verenigde Staten van Amerika, en van vrouwen in Canada, de Verenigde Staten Van Amerika, Australië en Frankrijk. ONZE PERMANENT SOEPEL, GLANZEND en naar Uw type. dameskapsalon Oranjelaan 24 Telefoon 457 MANICUREN en EPILEREN Het eiland Formosa staat op het ïgenblik in het middelpunt van de belangstelling. Dagelijks houden ra dio en kranten ons op de hoogte van de gebeurtenissen die zich om dit veel omstreden gebied afspelen. Dit eiland, gelegen aan de Zuid- Oostkust van China, en van het vasteland gescheiden "door de straat van Foekian, beslaat een oppervlak te van bijna 36000 vierkante K.M. (even groter dan Nederland). Het vormt een schakel in de vul kanische keten, die zich van de Ale- oeten tot Nieuw-Guinea uitstrekt en wordt door een met dichte bossen bedekte bergketen doorsneden, die ïn de Mount Morrison een hoogte bereikt van 4316 meter. Het klimaat is gematigd; de re genval is vrij aanzienlijk; vaak ko men er hevige taifoens voor. Het eiland is beroemd om zijn weelderi ge plantengroei. De voornaamste producten zijn thee, suiker, steenko len, rijst, zoete aardappelen, bamboe en rotan, tabak, timmerhout en se- sesam-zaad. De bodem bevat zwavel, ijzer en' petroleum, doch deze stoffen wor den ïn geen grote hoeveelheden ge wonnen. De voornaamste havens zijn Tai pei (tevens hoofdstad; in 1940 pl.m. 340.000 inwoners); Auping en Takau. De inwoners ruim 6Va millioen be staan voornamelijk uit Chinezen en inboorlingen die aan de Maleïers verwant zijn ,(2lk pet.). Het aantal Japanners bedraagt 5 pet. Het eerste Europese volk, dat zich op het eiland vestigde, waren de Nederlanders, die er in 1624 het fort Zelandia bij het tegenwoordige Tai pei bouwden; doch in 1661 door de Chinese zeerover Coxihya verdreven werden, die het eiland 22 jaar be zet hield. Enige jaren later vestigde er zich een geregelde Chinese kolonie en langzamerhand werd het eiland be rucht wegens de zeeroverij, door de beweners bedreven en de wreedheid waarmede, zij schipbreukelingen be - handelden In 1874 werd het om die reden door de Japanners gestraft, doch weer verlaten toen de Chinese rege ring die taak op zich nam. Ook werd het eiland in 1884 door de Fransen bezet, die het echter dade lijk (W.truiinden na. het -sluiten van de. Frsns-Chinese vrede, van 1895 1945 was het eiland ïn Japanse handen. In 1949 heeft de nationalistische regering van China onder leiding van Tjang-Kei-Sjek zich op For mosa teruggetrokken. scheppen gezonde regelmaat INSCHRIJVING HANDELS REGISTER. Wij maken onze lezers opmerk zaam op de in dit blad voorkomende advertentie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken, waarbij deze er de belanghebbenden op wijst, dat met ingang van 1 Januari' 1955 de gewijzigde Handelsregisterwét in werking ïs getredfen. Volgens de nieuwe bepalingen moe ten, op .enkele uitzonderingen na, welke ïn de advertentie zijn ver meld voortaan alle ondernemin gen in het Handelsregister worden ingeschreven. De nodige formulie ren en inlichtingen omtrent deze inschrijving kan men bij de Kamer voornoemd gratis bekomen. vervolg plaatselijk nieuws Dinsdag was het de grote avond voor al de leden. Toen de voorzitter met een harte lijk woord van welkom opende, was de grote cantinezaal van Dobbelman bijna geheel gevuld. Het was. zo als de voorzitter zeide, vooral voor de oudjes (die vooraan een ereplaats hadden gekregen), een evenement om de grote groei van de plaatselij ke afdeling te kunnen zien. Verder heette hij welkom de heer Jansen, die namens het hoofdbestuur aan wezig was, alsmede burgemeester Warnaar, en het gezelschap Adr. van Oorschot. Namens al dé leden werd een prachtige vlag met foudraal en een voorzittershamer aangeboden. Vervolgens kreeg de heer Jansen, propagandist van het N-V.V., het woord. Allereerst merkte hij op dat er t in de afgelopen jaren veel was veranderd, vooral noemde hij de strijd om erkenning als vakbond. In de verdere jaren de grote strijd om de sociale voorzieningen. Het N.V.V. staat in dégelijks overleg met werk gevers- en werknemers-organisaties. Hij wees nog op de bittere armoe tijdens de perioden van uitsluiting. Na 1945 wel kalmer, maar veel ef- feciënter b.v. de beloning platteland, ten aanzien van de stad. En ook nog betere sociale voorzieningen. Want, zo ging spreker verder, niet alleen het geld is alles, maar ook de gees telijke en culturele waarde van de mens moet onze volle aandacht heb ben. Spreker wees ook nog op het mandement, hetwelk ons diep heeft gegriefd. Het N.V.V. betreurt de breuk in de Raad van Vakcentrales, maar om deze breuk te herstellen, moet eerst dit mandement worden herroepen. Maar ook de woorden gesproken door het C.N.V. hebben ons dl'ep gekwetst. Met een oproep om de gelederen van het N.V.V. te versterken, besloot spreker zijn vlotte rede. Hierna was het woord aan het ge zelschap Adrie van Oorschot met de Spelbrekers. Di't gezelschap heeft dé aanwezigen met een goede revue een paar prettige uren bezorgd. En het was, zoals de heer Pille aan het slot van de avond sprak, een waardige viering van het 35-jarig bestaan geweest. Heden Vrijdagavond 8 uur komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Uitgaande van de afd. Bos koop van de Bond van Postzegel verzamelaars werd Maandagavond ïn „De Unie" een vergadering be legd, ten eindje hier ook te komen tot het oprichten van een afdeling. Een 30-tal personen hadden gevolg aan de oproep gegeven. De voorzitter van de afd. Boskoop, de heer C. M. Loef, zette uiteen doel en streven van deze vereniging, wij zende op het grote nut van de bi bliotheek der vereniging en van de uitwisseling en rondzending der col lectie. Voorbereidingen worden getrof fen alsnog een afdeling op te richten. Tot onderwijzer aan de Herv. Rehobothschool, hoofd de heer B. Krïns, werd door het bestuur van de Herv. schoolvereniging benoemd de heer H. ten Harmsen te Barne- veld. De heer ten Harmsen, die op 1 Maart in functie treedt, zal de va cature vervullen van de heer H- Verweij. De afdéling Waddj'nxveen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond- heidskolonies hield 7 Februari haar jaarlijkse algemene ledenvergadering onder leiding van de presidente, mevr. A. H. van der Most-van Se- ters. Uit de verslagen bleek, dat op verzoek van huisartsen en school arts in 1954 ïn totaal 11 kinderen door bemiddeling van de afdeling uitgezonden zijn naar Oostvoome. - en Heelsüm. Dit was mogelijk, be halve door de bijdrage der ouders, door overheidssubsidies en de con tributie der leden. Wij hopen ook dit jaar weer op dé ingezetenen te mogen rekenen om aan de aanvra gen voor uitzending te kunnen vol doen. Mej. Herfst, die aan de beurt van aftreding was, is weer als secre taresse herkozen. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de R-K. Vrou wenbeweging, sprak de heer van de Draai over het onderwerp „R.K. lectuur" en wel ïn het bijzonder, over de lectuur in ons gezin. Wij moeten, aldus spreker, hier zeer principieel zijn, want verkeerde lec tuur kan de grootste afbreuk doen aan ons gezin, en wel speciaal aan de opgroeiende jeugd. Spreker wees op de goede lectuur die in voldoen de mate verkrijgbaar is. De dames kregen allen een Beatrijs en K. I. mee naar huis. Nadat de voorz., mevr. Kingma, de spreker had bedankt, werd de agenda vlot afgewerkt. Bij de ge houden bestuursverkiezing werden tot bestuursleden gekozen mevr. Bak ker en mevr. Toor, Tot slot dankte de voorz. allen voor hun opkomst en sloot met gebed. De opbrengst van de vermake lijkheïdsbelasting is gedurende het afgelopen jaar slechts een beschei den gedeelte geweest van de gemeen telijke bronnen van inkomsten. De opbrengst van deze belasting blijkt vrij aanzienlijk lager, dan vorige ja ren het geval was. soepeler bepa lingen met betrekking tof d,e belas tingheffing van uitvoeringen door plaatselijke verenigingen zullen hier ongetwijfeld van invloed zijn. In to taal werden in 1954 4626 entréebe- wijzen voor de vermakelijkheidsbe lasting afgestempeld, nl. 1268 bene den 0,50, 2226 entrée-bewijzen van 0,50 tot 1.— en 1168 van boven 1,—. De totale toegangsprijs van deze kaartjes was 3389,Hiervan vloeide een bedrag van 501,we gens vermakelijkheidsbelasting in de kas der gemeente. Bij de Stichting Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd gedurende de maand Januari 1955 in totaal ingelegd 256.291,44 en te rugbetaald 156.177,18, wat een be sparing betekent van 100.000, De bank gaf in die maand 84 nieu we spaarbankboekjes uit. Het bestuur van de afdeling Reeuwijk van het Groene Kruis vraagt aan het gemeentebestuur een subsidie van f 2.50 per lid, woon achtig in de gemeente Waddinx- veen. Evenals ten aanzien van het Wit- Gele kruis zijn B. en W. voor inwil liging van dït verzoek, echter uit sluitend voor d,e leden, die woonach tig zijn aan de Bodegraverstraalt- weg. Zij hebben het bestuur gevraagd de leden-opgave te verstrekken. Zij stellen d'e raad voor te beslui ten f 2.50 subsidie per lid te ver strekken en hen te machtigen déze aangelegenheid, met inachtneming van vorenstaande restrictie, af te maken. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gemaakte op merking inzake het vissen van wa>- terluïs, is gebleken, dat de gemeente Rotterdam een verordening in het leven heeft geroepen, teneinde aan het verzamelen van natuurlijk vis- voer beperkingen op te leggen. Het schijnt, dat door het op grote schaal wegvissen van dit voer de visstand ernstig wordt bedreigd, B. en W. bieden een verordening aan, die gelijkluidend is aan de Rotterdamse. Het vorige jaar hebben B. en W. grond in de Stationsstraat ver kocht aan de fa. P. Rehorst en Zn, die daarop zes woningen heeft ge bouwd. De firma vroeg recht van .voorkeur op de resterende grond. B. en W. stellen voor het restant van de ten zuiden van de Stations straat liggende grond, pl.m. 1236 m2 aan de firma Rehorst te verko pen. In een vorige vergadering van de gemeenteraad is gesproken over de verschuiving van de datum, waarop de cursussen op de lagere scholen aanvangen. B. en W. hebben thans bericht ontvangen dat alle hoofden der scholen in deze gemeente voor deze verandering zijn en wel" met ingang van 1 September 1956. Teneinde op die datum een te gro te toevloed van leerlingen tegen te gaanïs het nodig een overgangs maatregel te nemen, die hierin be staat, dat dit jaar tot de scholen worden toegelaten de kinderen, die vóór 1 Juli in plaats van vóór 1 April zes jaar worden. Echter is voor deze afwijking de toestemming van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen nodig, die bereids is aangevraagd. Aannemende, dat deze ontheffing wordtvepleend, stellen B. en W. voor de aanvangsdatum van de cursus der openbare lagere scholen, over de bijzondere scholen hebben zij geen zeggenschap, in 1956 te bepalen op 1 September. B. en W. hebben vergunning verleend aan de N.V. Machine- en Apparatenfabriek „VANDERLOO" tot het bouwen van een nieuwe fa briekshal. Deze nieuwe hal zal een afmeting krijgen van 30 x 17 m. Dit betekent voor het bedrijf bijna een verdubbeling van, de thans beschik bare fabriëksruimte. Het bedrijf werd eind 1946 door de heer K. H. van der Loo opge richt in een zeer bescheiden ruimte van c.a. 90 m2 aan de Kerkweg. Al spoedig werd deze ruimte veel te klein en werd overgegaan tot de bouw van een nieuwe fabriek aan de Noordkade ter grootte van c.a. 300 m2. In 1953 werd door uitbrei ding nogmaals 400 m2 bijgebouwd, zodat binnenkort over c.a. 1200 m2 fabrieksruimte kan worden beschikt. Het bedrijf dat aanvankelijk zeer klein werd begonnen, heeft in enke le jaren een grote vlucht genomen. Het ïs gespecialiseerd op de revisie van houtbewerkngsmachïnes, welke uit geheel Nederland en zelfs van ver daarbuiten worden aangevoerd. In korte tijd heeft het bedrijf zich een naam verworven op het gebied van houtbewerkïngsmachi- nes. Onafgebroken staan 70 tot 80 machines in revisie, hetgeen ®en

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 4