Weekblad voor Waddinxveert IVÖROIL Koffie en Verkeer I NOU NA CORSETTENFABRIEKEN VAN DER GEUR De Spieyd van de week Kris-Kras PRinses Elke land een brillant tttoedee de Vrouw móiRijke veRjóióiRt heöen No. 505 Vrijdag 18 Februari 1955 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal t 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. er nog een derde - uiteraard de kleinsde - categorie, die kleuteron derwijs in de nieuwe vorm beslist onnodig vinden. Die best tevreden zijn met de ouderwetse bewaar school. Als ik alle epistels tezamen vat en daaruit een gemiddelde conclu sie ga distilleren, dan kom ik tot enkele feiten. Over het algemeen is men van mening, dat een meisje, dat geen ULO-opleiding heeft, er ver standig aan zal doen niet naar een Vorm- of Kweekschool te gaan voor Kleuterleidster. En hierin ben ik dus versterkt in mijn mening, dat de eisen tamelijk zwaar zijn. Het is namelijk zo gesteld met de gemid delde ontwikkeling van het 13-17 jarige kind, dat nog geen 15°/o het eindexamen MULO met redelijk ge volg kan doen. Hierdoor valt dus een vrij groot aantal meisjes af, dat misschien wel de practische fieling bezit voor dit mooie werk, maar theoretisch nimmer zal kunnen mee komen. Want wat zijn d|e eisen? Ik citeer uit een uitgebreid schrijven van de dames B.J.J, van E. en J.E de H.-V. te Gorinchem. „Een kleuterleidster heeft niet al leen te maken met kleuters, maar is vanzelfsprekend de schakel tus sen kleuters en ouders. Zij moet met diverse instanties kunnen con verseren en corresponderen. Zij moet enige kennis hebben van hygiëne, ventilatie (kachels, ra men), vandaar het vak natuurkun de. Zij moet enige kennis van plant en dierkunde hebben, liefde voor de natuur aankweken bij de aan haar zorgen toevertrouwde kleuters. Wij mogen toch verwachten, dat een kleuterleidster beschaafd Neder lands kan spreken (geen dialect dus) - (Ik zou niét graag de onderwijzers en onderwijzeressen van lagere en Ulo-scholen de kost willen geven, die zelf niet eens behoorlijk Neder lands kunnen spreken, als gevolg van het feit, dat zij afkomstig zijn ujjt een streek - provincie - waar men de Nederlandse taal onderge schikt maakt aan de streektaal! D.W.) - en zeer zeker zonder fou ten kan schrijven. Zij moet enige - kennis hebben van de kinderstem en dus is enige muzikale vorming en ontwikkeling en vorming wel ge wenst. Wij mogen dus de redelijke eis stellen, dat zij zuiver zingt of dat haar stem voor ontwikkeling vatbaar is. Zij moet enige kennis en inzicht vergaren in de psyche van het kind. Laten we dan maar niet spreken over spraakstoornissen, scheelzien, hardhorendheid, scheef groeien, platvoeten, besmettelijke ziekten e.d. Deze taak is eigenlijk voor de schoolartsendienst, maar zolang deze dienst overbelast is, moet een kleuterleidster van deze dingen op de hoogte zijn en de ouders er eventueel op attent ma ken. Zij moet, wil zij met haar kleuters kunnen spelen, een „gebo ren" handigheid bezitten, denk aan boetseren en tekenen. Dit zijn eni ge bescheiden eisen, waaraan een „geboren" kleuterleidster o.i. moet voldoen. Voldoet zij niet aan deze eisen en heeft zij wel liefde voor kinderen, dan doet ze verstandig een emplooi te zoeken in een huis houding met kinderen of in een Mammie kan het niet geloven, Pa zegt ook al ga-nou-gauw Morgen wordt het weer herroepen En dan zit je in de kou Maar het staat in alle kranten, Het vermindert ons tekort Als de koffie zo-ze-zeggen Een heel stuk goedkoper wordt. Het was al zover gekomen 't Kofifepotje stond te pronk, Waar moe Zaterdags en Zondags slechts het bruine vocht uit schonk; En de meisjes kregen opdracht Ga met flinke jongens mee, Informeer éérst of ze thuis nog Doen aan koffieof aan thee Maar nóu wordt het even anders, Moeder fleurt er al van op Vader kijkt op Vrijdagavond Al eens naar zijn koffiekop En als Frankrijk niet kan slagen Met het nieuwe kabinet, Dan heeft hij geen medelijden Doch slechts ingehouden pret 't Hele leven lijkt veel lichter Als de koffieprijs weer daalt Het is net of 't vrouwenvolkje Plots veel ruimer ademhaalt „Maar nou die verkeersinspectie", Meent pa met een staal gezicht „Wat je wint, gaat op aan boete Voor een donker achterlicht.... JAAP MIJDERWIJK. kindertehuis o.i.d." Tot zover dus die visie van twee dames, die naar ik mag aanne men, hun sporen verdiend zullen hebben bij het kleuteronderwijs. Het spijt me evenwel voor hen, en die verschillende andere lezeressen en lezers, maar ik ben het beslist niet met hen eens. Want ik ben voor de zoveelste maal weer eens versterkt in mijn reeds eerder ge- iUite mening, dat er tussen de oplei ding tot onderwijzer (es) en kleu terleidster geen ander wezenlijk verschil is dan dat de laatste geen wiskunde en geen vreemde talen .behoeft te leren. Het bewijs hebt U hierboven de minimum-eisen; die de dames Van E. en de H.-V. uit eenzette, zijn bepaald niet mis. Vast staat intussen, dat het meis je, dat geen Ulo-diploma heeft, practisch geen schijn van kans heeft bij dit vormings-onderwijs. Bij mij staat echter vast, dat heel wat meisjes, die theoretisch wel licht deze minimum eisen niet zul len halen, een surplus aan gaven bezitten op practisch terrein. En om deze meisjes dan maar zonder meer te verwijzen naar een huis houding met kinderen of een kin dertehuis (waarvoor, tassen haak jes, tegenwoordig ook al eisen ge steld worden) lijkt mij toch op zijn minst gezegd absurd. Persoonlijk namelijk hecht ik nog altijd veel rrieer waarde aan de kwaliteiten van de practisch geschoolde kleu terleidster dan aan het meisje, dat achten en negens heeft voor theo rie, maar diat in de practijk geen notie heeft van fröbel-onderwijs. En ik ben er verscheidene in mijn onmiddellijke omgeving, die beho ren tot de laatste categö'rie. Nog Een vakkundige corsetière dei" is DINSDAG 22 FEBRUARI a.s., vanaf 10 uur in onze zaak aanwezig voor het geven van ad- BOSKOOP Hoe kort lijkt het nog maar gele den, dat er zo veel drukte werd ge maakt over de reis van Minister Suurhoff, omdat hij zich bereid had verklaard, een meisje uit Den Bosch naar Australië te begeleiden. De Minister is na vijf weken weer terug van zijn bezoek aan Australië en Nieuw Zeeland, waar hij met verscheidene autoriteiten over de emigratiemogelijkheden voor Nederlanders heeft gesproken. Waar schijnlijk om in de stijl van zijn vertrek te blijven, zei de Minister bij zijn terugkomst, dat er meer meisjes naar Nieuw Zeeland moes ten gaan. Om het nuchter te zeg gen daar kunnen ze trouwen! Voor Australië liggen er voor onze emigranten tal van mogelijkheden zo vertelde de Minister verder. Na enkele jaren hard werken kan men er een eigen woning kopen of doen bouwen en ofschoon de Minister er ook emigranten had gezien, die het niet zo best maakten, di't betrof in hoofdzaak ongeschoolde arbeiders, die met kleine kinderen In den vreemde zaten. Als de kinderen wat groter waren en zelf mee konden aanpakken, maakte men het er best. Ook in Nieuw Zeeland leefde de wens, de emigratie van Nederlanders weer meer op gang te brengen. Zijne Excellentie had afspraken gemaakt om deze te bevorderen. Wordt aldus.de „uitvoer van mensen" opgevoerd de Neder landse varkenshouders maken er zich zorgen over, dat de uitvoer van ham naar de Verenigde Staten wordt bedreigd, doordien de vleesverwer kende industrie aldaar de inheemse industrie wenst te beschermen tegen invoer uit Europa. Als men weet, dat deze Nederlandse industrie ver leden jaar voor een waarde van 40 millloejr dollar uitvoerde, dan kan men begrijpen, dat men zich hier over die misschien te nemen maat regelen min of meer bezorgd maakt. Van h«et varkensvlees naar de vis In het plaatsje Monnikendam ontstond algemene verbazing, toen aan het licht kwam, dat de direc teur van de Vis-afslag aldaar een verduistering van 37.000 moest hebben gepleegd. Deze directeur was een der autoriteiten van het kleine vissersdorp, zo dat het te begrijpen is, dat zijn arrestatie groot opzien verwekte. Dit laatste was niet het-.eeval, toen die politie te Zeist na uitmun tend speurderswerk, de man kon arresteren en tot een volledige be kentenis 'kon brengen, die verleden jaar op 24 November Mevrouw Kos ter had doodgeschoten. De man, die deze moord bedreef, was iemand die „op avontuur was uitgegaan en door de winkelierster daarbij werd ver rast. Het is te hopen, dat de politie vlugger niet beter werk zal le veren om de man, dl'e tot tweemaal toe een laffe overval op twee oude mensen te Wijde Wormer pleegde, onschadelijk te maken. De eenzame boerderij waar de oude mensen woonden, had een logé, om de oud jes zo nodig te beschermen. Die maatregel was niet ongegrond. De gemaskerde rover werd door de lo gé op de vlucht gejaagd, nadat hem het masker was afgerukt. Nu be schikt de politie tenminste over een goede persoonsbeschrijving. De politie deed trouwens de afge lopen week meermalen van zich spréken. Te Rotterdam toch deed zich de zonderlinge geschiedenis voor, dat twee jonge dames op alle mogelijke manieren de politie van een bepaald bureau „dwars zaten" omdat zij door die agenten eens in een hoek waren gezet. Deze jon ge dames tweelingen van 20 jaar moesten hun onhebbelijk gedrag met een gevangenisstraf van veer tien dagen bezurenDe politie laat niet met zich spelen. Misschien ondervindt de heer Johan Luger, dat ook nog. Hy had als Pasquïno in „De Tele graaf" een stukje over „de schiet- diender'' geschreven, waarin hy er zijn misnoegen over uitsprak, dat er door de politie op vluchtelingen w»rdt geschoten. Tegen de schryver werd een vervolging ingesteld. Of de politie daar veel mee bereiken zal, Is echter een open vraag. Een andere diefstal, waarin geen politie wordt gekend iseen tra ditionele roof. Mannen van de „Van Speyk" hebben uit een bankgebouw te Willemstad, het oude Schegbeeld, „de loden verrader" geheten, ont vreemd en meegenomen naar Den Helder. Daar zal het beeld een verf je krygen om dan opnieuw naar Willemstad te worden gebracht- Waarschyniyk zal dit gebeuren, als onze Koningin en Prins in Novem ber de Antillen bezoeken. BREIEN. Bette-meu was een aardig oud vrouwtje en jaren- lang had zy voor de meer gegoede stand van het dorp waar ik vroeger woonde, veel ge breid. Ze was niet duur ook; In te genstelling met andere breisters was zy verreweg dé goedkoopste en had zodoende veel werk totdat haar ogen zo slecht geworden waren, dat zy geen steek meer kon zien. En zy moest nu maar zien hoe ze rond kwam. Nu is breien altijd een graag ge ziene bezigheid geweest en nog da gelijks wordt In menig gezin een aardig steekje gebreid. Boordsteek, tricotsteek, averecht, recht, fanta siesteek en weet ik al nïet voor ste ken. In deze tyd, waarin alles draait om tempo en nog eens tempo, opvoe H.K.H. Prinses Marqke viert haar achtste verjaardag. Deze jongste telg van de koninklijke familie is zeer geliefd bij het Nederlandse volk. Hoe vaak wordt men niet ontroerd door de ongedwongen foto's van haar in couranten en tijdschriften. DE OPLEIDING TOT KLEUTERLEIDSTER. Te zwaar of niet Wel zelden is er van de zijde der lezeressen en lezers zo gereageerd op een artikel als dit het geval is geweest na de publicatie van mijn artikel over hqt kleuteronderwijs. Ik heb er over uit alle delen des huismoeders als van kleuter-onder- lands brieven gekregen, zowel van ring van productie, is er echter ook aan dat breien een steekje los. Ik kwam van de week op een avond by een kennis van ons en keek mijn ogen uit. Man, vrouw en drie kin deren breiden er lustig op los. Niet maar gewoon op naalden, neen, dat gaat ni'et vlug genoeg, maar op een ietwat onbehouwen breiapparaat, door die kennis van me zelf ver vaardigd. Vijf van dl'e apparaten had hij gemaakt en dacht er zelfs over octrooi aan te vragen. Hebt u vroeger wel eens een paar- dentoom gebreid op een- garenklos je? Nu, met wat fantasie heeft die kennis van me vanuit die basis een breiapparaat ontworpen en nu zit ten elke avond, nadat er heel veel is geoefend, man, vrouw en drie kinderen er lustig op los te breien. Truien, vesten, jurken, overgooiers en nog veel meer van die onmisbare kledingstukken. Die kennis van me is zeer optimstisch gestemd over zijn vinding en zyn vrouw vindt hem een schat. Geen gezeur meer van dunne en dikke breinaalden, geen stekentelling meer ende kinderen elke avond thuis. Toch stuitte mij die breierij op die ma nier tegen de borst; ik ben- mis schien wat conservatief aangelegd^ maar ik zie liever die breinaalden, dat i:s huiselijker. Ener wordt nog eens een praatje bij gemaakt, wat bij die apparaten niet mogeiyk KRIS-KRAS. Wij wensen haar vanaf deze plaats „veel geluk en nog vele jaren" toe in het vertrouwen, dat zy nog vele malen deze dag ïn goede gezondheid moge gedenken, temidden van hen, die haar zo lief zyn. wijzeressen, van besturen van Vormscholen, van burgemeesters zelfs. Boze brieven en sympathie ke epistels. Velen waren van me ning, dat ik geen juist beeld heb gegeven over de huidige toestand en de wankele positie van deze tak van ondierwijs. Anderen- daarente gen deelden mijn zienswqze en vreesden ,dat ook hier teveel over heidsbemoeiing averechtse gevolgen zouden kunnen hebben. En dan is

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1