NIEUWS uit 6-wze. wMHptaais. Levenskunst A. van der Sloot 9. De grens, boven welke aan loon- trekkenden steeds ook een aanslag in de inkomstenbelasting wordt op gelegd, is verhoogd van ƒ5000,— op ƒ6 000, 10. Verlaging van weeldetarief en tussentarief der Omzetbelasting zal op een- nader niet bekend te maken tijsdtip worden ingevoerd om een eventuele kopersstaking te voorko men. Het gehele complex verlagingen is als volgt verdeeld Algemene verlichting van inkom sten- en Joonbelasting 205 milk Verhoging aftrek Vermogensbelas ting en' verlaging tarief 32 mill. Aftrek van premiën 1 mill.Verho ging vrijstelling winst bij over dracht of overlijden 2 mill.Verla ging van Omzetbelasting 142' mill. Afschaffing belasting bromfietsen 14 mill.Verlaging motorrijtuigen belasting en successierechten 91 mill.Extra aftrek voor bejaarden en invaliden 15 mill. Totaal 502 il- li'oen. De huurverhogingen. Ingaande 1 Juli a.s. zal van een betrekkelijk klein aantal woningen de huren weer worden verhoogd. De verhoging is respectievelijk 5 en 100/o. Bijna 65u/o der bestaande hui zen valt ditmaal buiten de huur verhoging. Wanneer we het totale woning bezit in ons land stellen op 1.700.000 stuks, dan zullen er onge veer 600.000 in huur verhoogd mo gen worden. Onderstaande tabel geeft enigs zins een beeld van de nieuwe ver hogingen. Aan de hand van deze cijfers zal men zelf kunnen uitre kenen, of en hoeveel men meer zal moeten betalen aan de huisbaas na 1 Juli a.s. Gemeente Geen nieuwe 5°/o 10°/o klasse huurverhoging huurverhoging huurverhoging tot en met boven tot en met boven I 9,45 9,45 10,45 10,45 II 8,30 9,15 9,15 9,15 III 7,10 7,10 7,85 7,85 IV 6,60 6,60 7,20 6,60 7,20 V 5,95 5,95 6,60 Deze bedragen hebben uiteraard betrekking op weekhuren. Voor maandhuren vermenigvuldigt men het maandbedrag eerst met 3 en ele het daarna door 13, waarna men het zuivere weekhuurbedrag krijgt. Wanneer we ten slotte nog in het kort het bovenstaande samenvatten, dan moet worden geconstateerd, dat de huurverhoging ongetwijfeld teleurstellend zal zijn voor de huis eigenaren. Nog steeds is het huur- peii niet evenredig mee opgetrok ken met het prijs- en loonpeil van het ogenblik. Met andere woorden de huren zijn niet in gelijke procen tuele bedragen opgetrokken met de laatste loonronden. Hierdoor is een achterstand ontstaan, die minder prettig is voor de huiseigenaren, aangezien hij minder winst kan ma ken van zijn bezit, als gevolg van het feit, dat het onderhoud relatief duurder is dan de bedragen, welke hij als huur ontvangt. Op de een of andere manier zal de regering hier aan te zijner tijd een einde moeten maken. Zijn we echter goed ingelicht, dan staat binnenkort nog een meer glo bale huurverhoging op het program ma van minister Witte. De regering wil echter eerst het resultaat zien van de thans aangekondigde belas tingverlagingen. Wanneer deze tot gevolg hebben, dat het algemene welvaartspeil stijgt, zodat nieuwe loonronden niet meer nodig zullen zijn, en dat hierop tevens een nood zakelijke prijsverlaging vm de ge wone gebruiksartikelen en levens middelen zal volgen, dan is de weg vrij voor een nieuwe huurronde, zonder dat hiervoor dispensaties in de vorm van nieuwe belastingverla- gngen of loonronden nodig zullen zijn. De algemene verwachtingen zijn dan ook, dat vooral die klasse, die onmiddellijk profiteert van de be lastingverlagingen (werknemers via hun loonbelasting) door grotere aan kopen de handel en industrie zal sti muleren tot prijsverlagingen als ge volg van grotere omzetten). Men verwacht trouwens al 'op de komen de jaarbeurs dat verschillende prij zen, welke 1 Jan. jl, als gevolg van de wijziging der omzetbelasting zijn gestegen, weer op het vorige peil zullen terugkeren. De V. De raadsleden zijn tegen Dinsdag 15 Maart a.s. uitgenodigd tegenwoordig te zijn bij de officiële ingebruikneming van de gerestau reerde raadzaal. Na afloop hiervan zal een open bare vergadering van de gemeente raad worden gehouden, waar de na volgende punten zullen worden be handeld. 1. Beëdiging van het nieuwbe noemde lid, de heer H. C. Kooij- man2. Verslag van de vergade ring van 7 Januari' 1955 3. Medede lingen, ingekomen stukken enz om daarop zonodig te besluiten4. Voorstel inzake inkoop van pen sioen 5. Voorstel tot aanvulling van reglementen voor de ambtena ren c.a. 6. Voorstel tot verlenging van de verordening op de heffing van slui'sgeld7. Voorstel tot het nemen van abonnementen op de Veilig Verkeerskrant8. Aanvul ling van het crediet voor de ver breding van de Puttelaan 9. Voor stel tot vernieuwing van het weg dek in het Noordeinde10. Voorstel tot aansluitng bij de N.V. Bouw- spaarkas der Noord-Nederlandse gemeenten; 11. Voorstel tot,aan koop van grond aan de Zwarteweg; 12. Voorstel tot verkoop van grond aan de Ieplaan13. Voorstel tot het verlenen van medewerking voor "de aanschaffing van leermiddelen14. Voorstel tot aanschaffing van leer middelen voor de openbare lagere school B 15. Rondvraag. In verband,' met de viering van de vijfde Mei', die in verband met de tienjarige herdenking van de bevrijding, een speciaal karakter zal dragen, is een comité gevormd, dat zich zal beraden op welke wijze deze bevrijding het beste kan wor den herdacht. Het comité bestaat uit burgemeester A. Warnaar, voor zitter, wethouder A. Oudijk en wet houder W. Buitelaar, gemeente-se cretaris H. Jenné, alsmede pastoor G. W. J. van Dijk, ds: J. Snoey en de heren H. k. v. d. Loo, R: J. Zui- derna, E. M. L. Hemminga, D. B: v. d. Most, A. Kleiweg, C. v d Sar, J. F. Hijkoop, H. M. Doeleman, H. M. de Wilde, F. van der Klauw, A. v. d. Ben, S. Pille, A: Mulder en T. Ververs. Wegens ziekte van de heer W. J. A. Ming, directeur van de avondtekenschool, is de heer R. Klunder belast met het tijdelijk di recteurschap, terwijl de heer T. van Dam tijdelijk hoofd .der Oranjeiaan- school i's. Maandagavond kwamen de leden der Geref. Kerk in gemeente vergadering bijeen, waar de finan ciën van Kerk, Diaconie en Vereni gingsgebouw over het afgelopen jaar besproken werden. Mededeling werd gedaan van de oprichting van een Stichting van Gereformeerde gezinszorg, in classi caal verband. Een plaatselijke com missie, ten einde dit werk voor te bereiden is inmiddels benoemd. Na de pauze sprak burgemeester Warnaar over „Communisme en de Kerken", waarin hij o.m .wees op het grote gevaar welk het commu nisme voor de kerken betekent, al hoewel men beweert, dat in de communistische landen vrijheid van godsdienst gewaarborgd is. Uit 12' sollicitanten werd de heer Mar. Egberts, Toonkunste naar en Dirigent te Rotterdam be noemd tot dirigent van het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" te Ca- pelle a. d. IJsel. Ds. J. J. Moll, legerpredikant, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Huizen. Woensdagavond hield de R.K. Middenstandsvereniging haar jaar vergadering. Bij de aanvang van het openingswoord door de voorzit ter H. Doeleman, herdacht deze het overlijden van de heer J. Kleiweg. Staande hoorde de vergadering deze herdenking aan, waarna door de vergadering gebeden werd voor de zielerust van de overledene. Hierna gaf de voorzitter in vogel vlucht een overzicht van het afge- Omdat hij omkeek naar de an dere jongens lette Lange Jaap er niet preeies op waar hij reed. „Jul lie moeten meewerken, Lelijkerds riep hy boos, „Ik kan jullie niet al die tijd trekken. Denk er om hoor, of ik laat de stok los En nauwe lijks had hij dit gezegd', of hij voel de dat zijn schaats bleef steken, en hij moest de stok inderdaad losla ten. Hij struikelde, zeilde een heel eind door de lucht, en de anderen vlogen achter hem aan. De stok brak. Mensen die langs de vaart lie pen, bleven staan om te kijken. Lik kepot slaakte een verschrikte gil. Nu, dat werd me een valpartij 20. Lange Jaap kwam met een klap op het ijs terecht. 'T Kleine Ding viel natuurlijk ook, precies op Lange Jaap's schoot. Ringeling schoof op zijn buik over het ijs. Likkepot had de gebroken stok vastgehouden. Maar het ergste was Duimelot er aan toe. Hij was half onder Lange Jaap terechtgekomen, en hij had het erg benauwd. Ze za gen allemaal sterretjes, zo hard kwam de valpartij aan. „Ga er af", Jaap had een buil op zijn voorhoofd riep Duimelot benauwd. Lange en wreef daarover met een pijnlijk gezicht, voor hij zich tot Duimelot keerde. „Dat komt ervan, dat je je liet trekken", zei hij boos, „Eigen schuld" U ZIET WAT VAKKENNIS VERMAG DAMESKAPSALON Oranjelaan 24 Telefoon 457 MANICUREN en EPILEREN -v. -> lopen jaar, waarbij hij memoreerde, welke resultaten door de toporga nen in de Kamer bereikt waren, en nu weer aanhangig gemaakt waren. Na de gebruikelijke jaarverslagen nam de geestelijk adviseur hét woord door te wijzen, op het goed gesproken woord in een toepasselij ke omgeving, wat wel het meest tot zijn recht komt in een retraite; en spoorde de leden aan indien enigs zins mogelijk hieraan deel te ne men. Wat de winkelsluiting op 30 April betreft hierover kon wegens onvol doende oriëntatie nog geen besluit genomen worden, waarna de ten toonstelling 1956 ter tafel kwam, en een 2-tal afgevaardigden in het event, te benoemen comité zitting zullen nemen. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren of het niet wenselijker was touringcars te nemen dan auto's bij de rit van Ouden van dagen. Ook over cje straatverlich ting in het centrum was men niet geheel te spreken. Na nog enkele gezellige besprekingen besloot de vergadering. Onder voorzitterschap van de heer S. Pille hield de Vereniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door Landar beiders „Eigen Haard" jl. Dinsdag avond haar jaarlijkse ledenverga dering. Deze was, zoals we dat de laatste jaren gewoon zijn, maar zeer matig bezet. Het door de secretaris uitgebracht verslag over het jaar 1954 was ge heel i'n mineurstemming, daar de vereniging door de tijdsomstandig heden tot werkloosheid is gedoemd. Er is momenteel geen denken aan om een plaatsje uit te geven. En juist nu is de vraag naar dit soort woningen zeer groot. De financiële toestand der vereni ging kan gunstig worden genoemd de totale schuld van de vereniging bedraagt nog maar 1318,15, terwijl indertijd door bemiddeling van de vereniging zes (flinke, geriefelijke arbeiderswoningen langs de Onder weg zijn gesticht. Het aan de beurt van aftreding zijnde bestuurslid, de heer G. van der Krans, werd bij acclamatie herbenoemd. Tenslotte is een tweeledig voorstel van het bestuur inzake de statuten der vereniging aan de orde gesteld. Eenparig is besloten de statuten onveranderd opnieuw vast te stel len, met dien verstande dat aan artikel 1 is toegevoegd, dat de ver eniging na het verstrijken van de termijn waarvoor zij was opge richt, wordt geacht andermaal voor de tijd van 29 jaren te zijn aange gaan. B. en W. stellen aan de raad voor een bedrag van 465,be- Churchill heeft de publicatie van een nieuw dock, ditmaal over de ge- scnieqenis van de Engelse spreken- ue volken, aangkonüigd. Dat moet aus geschreven zijn in de vrije tijd, aie nij als 8U-jarige minister-presi dent van Groot-Brittannie heeft kunnen vinden. ue gewone man, die meent het zo vresenjK druk te hebben dat hij nauwelijks de tijd kan vinden om tegen ;zijn vrouw een vriendelijk woord te zeggen, wordt van een der gelijk üericht toch wel gtil. Hoe komt het, dat velen hun hele leven lang tijd te kort komen en niets tot stand brengen en anderen inder daad weinigen altijd overal de tijd voor vinden en op de meest in drukwekkende prestaties kunnen bogen? Denk ook aan dr Schweitzer die op zijn 80ste jaar aan een boek over Joh. Seb. Bach werkt en daar naast iedere dag onder de tropische zon in Afrika over een primitieve operatietafel gebogen staat. Van al le kunsten is blijkbaar de levens kunst de grootste en de moeilijkste. schikbaar te stellen voor het aan schaffen van een nieuwe leesmetho de voor de openbare school B. Voor het aanschaffen van leer boeken voor de R.K. school werd J 325 beschikbaar gesteld. B. eu, W. stellen aan de raad voor de Noordeindseweg van een nieuw wegdek te voorzien, waar voor een bedrag van 10.500,is uitgetrokken. B. en W. stellen aan de raad voor een crediet te verlenen van 180 voor de uitreiking van een Verkeerscourant aan c.a. 450 oudste leerlingen van alle scholen in onze gemeente. Dit blad, uitgaande van Veilig Verkeer, is zeer nuttig voor het verkeersonderwijs. B. en W. stellen aan de "raad voor toe te treden tot N.V. Noord- Nederlandse Spaarkas, teneinde de particuliere woningbouw te kunnen stimuleren. Door de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond is aan het gemeentebe stuur het verzoek gedaan een per ceel grond, gelegen aan de hoek Es- doornlaan-Ieplaan, te verkopen, ten einde de Chr. Land- en Huishoud school aldaar te vestigen. De goed keuring tot deze stichting is in middels afgekomen. De oppervlakte van het terrein is 6800 m-., voor de prijs van 5 per m2 34.000,—. De resultaten van de gehou den bazar voor het sanatorium Son- nervanok, vorige week (gehouden, zijn een bedrag van ƒ1400. Maandagmiddag geraakte de heer B., woonachtig te Gouda, werkzaam bij de N.V. H. A. van Berkesteyn, bij het opstappen op zijn fiets, in het Kanaal. Hoewel er en kele collega's in de buurt waren, en deze hem kónden helpen, duurde het nog wel 5 minuten voordat de drenkeling uit het koude bad was opgehaald, tengevolge van de win terkleren, welke hij aan had. Na door Mevr. van Berkesteyn van droge kleren voorzien te zijn, kon hij de reis naar huis aanvaarden. Woensdag 16 en Donderdag 17 Maart zullen vanwege de Bescher ming Burgerbevolking Contact- en Bindingsavonden gehouden worden in het Verenigingsgebuw aan de Stationstraat. De burgemeester zal deze avon den openen, terwijl een programma is samengesteld, waarbij gesproken en gezongen zal worden, bènevens hersengymnastiek. Willy Valk en Teun Koster verlenen hierbij hun medewerking. Belangstellenden worden ver wezen naar de in di't nummer voor komende advertentie van de Propa- gandavergadering van V.V.D., te houden op 14 Maart in Gouda. Behalve de tweetal bekende spre kers, zal er ook een gevarieerd pro gramma aangeboden worden. Zaterdagmiddag jl. waren in Gouda leden van de V.V.D. uit het gewest Gouda en Leiden' in verga dering bijeen. Er werden een aantal huishoudelijke zaken besproken, o.m. de voorbereiding en organisa tie van de V.V.D.-dag, welke dit. jaar op 17 September a.s. te 's Gra- venhage zal worden gehouden. Het Tweede Kamerlid van de V.V. D., de heer Drs. H. A. Korthals hield een rede waarin hij de histo rie en de ontwikkeling van de vrij zinnige en liberale politiek na 1945 nog eens nauwkeurig naging en Prima DROGISTENWAS «Per d00s^««^69 ct i doos 95~ct Drog. A. v. d. Heiden Zuidkade 1 Telef. 335 waarbij hij vooral de nadruk legde op het fundamentele liberale begin sel de geestelijke vrijheid. Het was een zeer geanimeerde vergadering. Op Zaterdag 19 Maart a.s. zal de toneelvereniging T.O.G. in zaal N.V. Dobbelmann een avond ver zorgen ten bate van het Kon. Wilh. Fonds voor de kankerbestrijding. Zij brengt voor het voetlicht het prachtige spel „Directeur Fanny". Dit stuk heeft elders reeds vele avonden tjokvolle zalen getrokken. Daarenboven heeft T.O.G, een zeer goede naam, zodat het slagen van deze avond verzekerd is. Maar het aantal kaarten is beperkt, dus haast u om bij een der voorverkoopadres sen u hiervan te voorzien. Wad- dinxveen heeft een goede naam bij het K.W.F. Laten' wij die hoog hou den door in grote getale deze prach tige avond bij te wonen. Het plaatselijk comité, L. REHORST, Emmastraat. W. F. MEIJER, gemeentehuis. Mej. BLONK, Bloemendaai. Mevr. v. NIELEN, Plasweg. RINGELENSTEIN, Zuidkade R. NOTTEN, Kerkweg. De gezamenlijke melkhande laren in samenwerking met de Cön. dens-fabriek „Friesland" of te wel Friese Vlag, brachten' deze week een 3'-tal voorlichtingsavonden. Na de opening sprak de heer Schoot enkele welkomstwoorden. Voor de pauze werd vertoond de film „Land van Melk", alsmede de prachtige bedrijfsfilm ,,'t Komt in de bus". Hierin kwam duidelijk zichtbaar wat een enorm werk er verricht wordt om al de zuivelpro ducten gereed te maken. De „Friese Vlag" waar deze film was opgenomen, gaf ons hiervan een duidelijk beeld. In de pauze werd allen een gratis consumptie aangeboden, waarna on der prima leiding van de heer D. Kool een hersengymnastiek-wed- strijd werd gehouden. De avond werd besloten met de prachtige Zwitserse Film „Gouden Edel weiss'.' Een prachtige en leerzame avond. Dinsdagavond was het Vereni gingsgebouw aan de Stationstraat behoorlijk gevuld met een aantal jongeren toen de heer van Berkel een vergadering opende, belegd door de C. B. T. B. om te komen tot oprichting van een afdeling C.J.B. T.B. De voorzitter riep de aanwezi gen een hartelijk welkom toe in zonderheid de heer Bos uit Ede, landelijk secretaris der C.J.B.T.B:, welke zijn aandachtig gehoor be paalde bij de noodzakelijkheid van vorming, ook voor de plattelands- jeugd. Spreker betoogde dat de tijd van isolatie voorbij is en dat gelijk de zon zijn verwarmende invloed op de aarde doet gelden 'het gesprek in onderling clubverband de liefde tot het beroep bevorderd en ver groot. Hij spoorde de aanwezigen aan een eigen mening te vórmen en ook te leren die te verdedigen. Na nog enkele vragen duidelijk beant woord te hebben werd overgegaan tot oprichting van een plaatselijke afdeling. Staande de vergadering gaven zich al 21 leden op. Voorlopig comité de heren C. v- Berkel, C. van Noort en' W. Oudijk.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2