Weekblad voor Waddinxveen J. VERHEUL HOUTVOORLICHTINGS-AVOND Burgerlijke stand. Nieuws uit onze. woonplaats Sport in 't Uoct. DE 'GUNST A. BROUWER No 508 Vrijdag 11 Maart 1955 lOe^Jaargang Aires Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telel. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Op 4 Februari werd door de gezamenlijke houthandelaren en houtindustrieën van het district Waddinxveen een lezing annex hout tentoonstelling gehouden in cantine Dobbelmann. Deze lezing-tentoonstelling ging uit van het Houtvoorlichtings-Insti- tuut te Amsterdam, dat zich tot doel heelt gesteld een uitgebreide voor lichting te geven op het gebied van hout en de toepassing hiervan en wel voornamelijk in het asthetisch- economisch en verantwoord toepas sen van dit materiaal, zowel voor woning en constructiebouw als v.or binnenhuisarchitectuur of water werken. Als spreker van deze lezingen (middag-lezing voor Technische scholen en huishoudscholen) en (avond-lezing voor de Ambtenaren van Gemeentewerken, Architecten, Aannemers, Rijkswaterstaat, Bos beheer, beplanting en andere tak ken der houtindustrie) trad op de heer John. H. ter Laak, Houtexpert te Amsterdam, die door zijn lezin gen en tentoonstellingen (om. „Dik hout en planken" 1953 te Amster dam een grote bekendheid geniet, door zijn werk als Adviseur voor de houtindustrie en zijn verblijf in de tropische bosexploitaties is het hem mogelijk steeds opnieuw zijn gehoor aandachtig te boeien hetgeen onge twijfeld ook deze houtvoorlichtings dag zal zijn geweest. „Hout blijft onmisbaar" was steeds weer de conclusie na ieder behandeld onderwerp in de lezing. Aangezien het materiaal een te uit gebreide vorm van toepassing heeft en naar spreker zei, hierover wel 5-6 avonden aan zou kunnen beste den om maar iets te mogen vertel len van dit materiaal, werden alle aanwezigen één dag mede genomen in het dagelijks leven om overal stil te staan waar het materiaal hout goed of niet goed wordt toegepast, hout voor de meubelen, waarbij angstvallig moet worden gewaakt tegen het gebruik van spinthout, het zgn. levende hout van de boom dat snel kan worden aangetast door insecten. Dat de boom een levend wezen is gelijk aan de mens blijkt uit het feit dat de gemiddelde boom 80 tot 100 liter water per uur ge bruikt, dat wanneer de boom door Insecten wordt aangetast het boom lichaam ook stoffen stuurt naar de gewonde plek om deze te vullen, b.v. bij de Berkenboom waar steeds opnieuw de Langpootmug een aan val doet op het zoete cambium en later bij het open zagen duidelijk is te constateren aan de bruine en zwarte pitjes op het geschaafde vlak van het hout. Dringend worden de aanwezigen aangeraden om geen blank Eiken meubelen te maken of te kopen, daar steeds opnieuw dit zal leiden tot teleurstellingen. Immers alles dat sterft verkleurd. Mens en Dier, doch ook hout. Mahonie, Teak, en Noten worden juist gewaardeerd om de verkleuring, welke het ge heel na enige jaren juist in waarde doen toekomen. Echter is het de de verse eiken kleur die het blank eiken zo mooi' maakt, dat later on aangenaamheden donker en smerig verkleurd en niet meer te herstel len is. De weefspoelen en speciaal het geperst beuken dat niet alleen voor de textiëlweVerij wordt gebruikt doch ook voor hamers, spoorwielvel- gen en als tandwielen voor machi nes. Tegen stalen ramen heeft spreker niets, in tegendeel, deze zijn mooi en kunnen zeer goed zijn. Echter moeten deze dan goede ramen zijn, behandeld tegen event, roest optre ding, en deze architectonisch en verantwoord worden toegepast. Men moet echter nimmer verge ten dat het goede stalen raam zeker duurder is dan een raam gemaakt van het duurste hout ter wereld het „Teakhout". Teakhout is niet te verwoesten en van ongekende duur zaamheid, zonder dat men er naar om hoeft te kijken. Worden echter stalen ramen toegepast in de ge wone woningbouw, dan ziet men vaak dat onaangenaamheden optre den in het sluitwerk, tochtoptre- ding, hogere kolenrekening, onhoud baarheid van planten, iéts dat niet kan worden verholpen, hetgeen wel het geval is bij eeh heel gewoon houten raam dat op de goedkoopste wijze is vervaardigd en event, met geringe arbeidskosten kan worden verholpen. Funest is het volgens spreker, de steeds verder dringende geest goed kopere materialen gaan gebruiken, om goedkopere huizen te kunnen bouwen. Niets wreekt zich meer dan bezuinigingen op jnateriaalen. Slechte materialen zullen binnen- korte 'tijd, een drukkende invloed gaan uitoefenen op het geinfesteer- de kapitaal der huiseigenaren. Dat hout geweerd moet worden uit constructiewerken t.o.v. brand veiligheid is een verkeerde opvat ting, alhoewel het voor de hand ligt, dat men met hout vuur aanmaakt. Bij brand is hout minder gevaarlijk, en minder ruines dan staal en be ton, dat bij geringe verhitting zich gaat omzetten en omwringen, waar door de muren ontwrichten en we- deropbouwkosten worden vergroot. Dennenhout wordt voornamelijk gebruikt voor balklagen, d,e afwe zigheid van harscellen maken het hout licht en veerkrachtig. Vuren hout is zwaarder en heeft iets hars, dus beter geschikt voor ramen en kozijnen. De mening, dat Grenenspinthout waardeloos is, wordt weerlegt door te leggen, dat ook Vuren en Den nenhout Spint heeft, doch niet waargenomen kan worden. Grenen- spinhout is o.k goed (in tegenstelling tot spinthout van de loofhoutsoor ten) doch moet geconserveerd wor den toegepast. Conserveren is noodzakelijk, doch moet ook goed geschieden wil men hiervan profijt ondervinden. Het komt voor, dat nieuwe wo ningen reeds na enige jaren vloeren hebben welke reeds ten dele verrot zijn. Dit ligt niet aan de kwaliteit van het hout. Hout contracties in droge omgeving of van goede ven tilatie voorzien kunnen nimmer verrotten. Over het algemeen ligt hier de oorzaak in minder goede ventilatie of bij snelle bewoning, een afdekking welke het aclemati- seren van het hout onmogelijk maakt. „Verf houdt niet meer op hout" is een veelvuldige voorkomende klacht welke men zich in vrijwel alle ge vallen zelf aandoet. Vochtig vers hout kan nimmer geschilderd wor den. Bij aflevering van een nieuw huis behoren alle delen, welke niet volkomen droog zijn, te worden af gedekt met een poreuse verflaag, en pas na 3 of 4 jaren kunnen deze ge heel worden afgedekt met een glans- verf. Doet men dit niet dan zal de verf blijven afblakeren. Harde houtsoorten (Eiken-Teak etc.) moeten niet geschilderd wor den, het hout conserveerd zich be ter indien het oppervlak aan de lucht wordt blootgesteld. Worden deze oppervlakten afgedekt met een verflaag dan beinvloed dit de duur zaamheid. Voor de krant (dié jaarlijks on geveer 280.000 M3 hout vraagt in Nederland), en d,ë nog als laatst te roken pijp (een oude pijp is van Bruyerehout, een knolachtig gewas welke de Erica bloempjes levert en vuurbestendig is) werd de avond besloten, waarna nog even de col lectie houtsoorten en houtvoorwer- Pen van de Heer ter Laak konden worden bekeken. Ruihischoots werd voldaan aan het verzoek om vragen te stellen en mede de twee getoonde actrac- tieve films op het houtgebi'ed zal oók deze avond leerrijk en interes sant zijn geweest voor alle aanwe zigen. Voor digee lezing bestond grote belangstelling. Tijdens de pauze Wérd een gratis consumptie aange boden door de N.V. Houthandel Al- blas en fa P. Radder. Burgemeester Warnaar opende de avond met enkele toepasselijke woorden. T.O.G. VOOR DE KANKERBESTRIJDING. Op Zaterdag 19 Maart a.s. geeft de toneelvereniging T.O.G. een uit voering in de grote zaai van de N.V. Louis Dobbelmann. Opgevoerd zal worden Directeur Fanny. Ik hoop, dat de zaal die avond vol zal zijn. En er zijn verschillende redenên waarom ik durf vertrouwen, dat dit inderdaad zo zal zijn. T.O.G. verdient onze belangstel ling omdat T.O.G. jaar op jaar be reid is zich 'belangeloos voor het een of andere goede doel beschik baar te stellen. Ditmaal is dat de Kankerbestrijding, en deze is zeker ons aller steun waard. Maar men behoeft heus niet naar Dobbelmann te gaan alléén om een goed doel te steunen. Als T.O.G. op treedt is de avond altijd goed. Om dat T.O.G. over het algemeen ge lukkig is in de keuze van de op te voeren* stukken* en over een aantal spelers beschikt, die het dooi* hun spel een genoegen maken een uit voering van T.O.G. bij te wonen. De Burgemeester van Waddinxveen A. WARNAAR Jz. Aangiften van 3 t/m 9 Maart 1955. Geboren Anthonius Jacobus Fran- ciscus z. v. J. M. Bosman en G: M. A. Boere, Zuidkade 106; Catharina Maria d v J. C. C. Boek horst en M. P. den Hollander, Tweede Blokweg 2 Johannes z v A. Neven en J. P. Rietveld, Acaciastraat 29 Klaasje d v J. van der Veen en M. Huisman, Zuidkade 55a. OndertrouwdA. van Straalen en M. de Jong. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden1 houten slede1 paar wanten; 1 paar bruine wan ten; 1 grijze ceintuur; 1 rode shawl; 1 paar blauwe wanten; 1 paar grij ze handschoenen*. Verloren 1 paar rode wantjes; 1 paar grijzye suède handschoenen; 1 paar bruine glacé handschoenen; 1 duimstok; 1 shawl (rood met wit); 1 klompsokje; 1 rode portemonnaie met inh.; 1 zadeldekje; 1 blauwe portemonnaie met inh. De Coöp. Boerenleenbank heeft Dinsdagavond jl. in hotel ,,de Unie" haar Algemene Ledenverga dering gehouden. In zijn openings woord zei de Voorzitter van het Be stuur, de Heer K. van der Torren, dat 1954 een* gunstig jaar voor de Bank is geweest. Het aantal leden vermeerderde met 23. De omzet nam sterk toe en bedroeg ruim 20 mülioen gulden. Het bankgebouw werd in het vorig jaar verbouwd, wat eêh grote verbetering betekent. Het bestuur meent daarin behoor lijk geslaagd te 2ijh en de voorzit ter hoopt dat het de goedkeuring van de leden kan wegdragen. Nadat de voorzitter het 50-jarig bestaan der Bank op 29 Maart a.s. ónder de aandacht bracht, werd overgegaan tot behandeling der onderwérpen van dé agenda. De rëkéning, balans en resultaten-rekening over 1954 werden, nadat enige vragen wer den beantwoord en toegelicht, zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. De Heer van der Torren werd als bestuurslid herkozen, alsmede de Heer Adr. Breedijk als lid van de raad van toezicht. Nadat bij de (rondvraag enige vragen waren beantwoord, werd het officiële gedeelte van de verga dering gesloten, waarna dé voor zitter van het Bestuur enige be langrijke feiten mededeelde uit de periode van 1905-1955. Hierbij stond hij uitvoerig stil bij de oprichtings datum van de Bank nl. 29 Maart 1905 en bracht hulde aan degenen die het initiatief genomen hebben. Dit zijn 32 leden geweest, welker namen vervolgens door dé Voorzit ter werden opgenoemd. Twee van deze leden zijn nog in leven nl. de Heren Adr. Jonkheid en* P. den Boer. (Laatstgenoemde woont te Nieuwerkerk aan de IJssel). Op voorstel van de Voorzitter werd besloten aan beide voornoem de heren een fruitmand te zenden. Hierna noemde de Voorzitter ook de namen van hen die een func tie als bestuurslid of als lid van de raad van toezicht hebben* gehad sinds de oprichting in 1905, waarbij hij zei dat steeds is gestreefd naar een voorzichtig beleid, en dat hij tot de conclusie komt dat de Bank in een grote behoefte voorziet. Tenslotte gaf de Kassier, de Heer W. Verboom, een overzicht van het geen in de jaren 1905-1955 is tot stand gekomen. Uit de genoemde cijfers bleek d'at de Bank zich sterk heeft ontwikkeld en* van een kleine stam is uitgegroeid tot een grote boom. Na afloop van de vergadering bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. In het „Centrum'' is Dinsdag jl. de eerste van de twee propagan da - avonden gehouden van de de afdeling Waddinxveen van „Volksonderwijs". Na hét openingswoord van de heer P'. de Bruin, belichtte de heer F. H. Blonk het streven van „Vólks- Onderwijs", de eenheid in het on derwijs te bewonderen. De openbare school staat die een heid' voor. Daör wordt de kindteren eerbied voor andersdenkenden en naastenliefde bijgebracht, zo zei hij. Staande de vergadering kon het bestuur na deze toespraak tien niéuwe leden boeken. De alom bekende toneelgroep „Ëlck wat Wils" kwam deze avond voor het voetlicht met het bijzon der aardige spel: „Een bruid kwam op bezoek" onder regie van de heer Sïkkema, die zelf' de rol van buttler bij de „verstokte vrijgezellen*" de gebroeders Traves vertolkte. Bijzonder lof verdient jhet spel van Mevr. De Bruyn als tante Hen rietta en van de gebroeders Traves, vertolkt door de heren Den Haag en Van Oort. „Elck wat Wils" heeft Volkson derwijs weer een goede propagan- da-avond bezorgd. De heer Ververs, voorzitter van de plaatselijke afdeling, dankte deze tonelgroep voor bun prachtige spel, en bood de spelers een taart aan. Donderdagavond werd deze voor stelling herhaald in café v. d. Water. Onze plaatsgenoot, de heer C. Moons, slaagdè te Utrecht voor het doctoraalexamen le ged. voor de faculteit Diergeneeskunde. VERFRAAID „AVIFAUNA" OPENT 19 MAART! Van 19 Maart af tot 1 October 1955 zal Nedjerlandi's wereldver maarde vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn wederom voor het publiek toegankelijk zijn. Er is de laatste maanden hard gewerkt aan verbetering en ver nieuwingen. Zo werd, het park, be halve een grote collectie nieuwe,, zeldzame vogels, ook een kano vij ver voor de kinderen en* een zelfbe dieningsrestaurant in moderne stijl voor de ouderen rijker. Bij al deze aanwinsten zal te zijner tijd ook nog een zwembad komen, met de aanleg waarvan men thans druk bezig is. DAMVERENIGING „EXCELSIOR" Uitslag 20ste ronde. H. Troost-D. la Grand 1-1; P. van Tol-A. Zwanenburg 2-0; C. H. Kramp-D. Zwanenburg 1-1; D. la Grand-J. de Heer 2-0; H. Troost- W. van der Heijden 2-0; A. Blom- N. Littöoij 0-2; H. Troost- C. Blonk 1-1; P. van Tol-D. Zwanenburg 2-0; De eerstgen.emde speelde met wit. TOG I. - EXCELSIOR 2. A. van Ardenne-D. Zwanenburg 0-2; M. Jaspers-H. Troost 1-1; Th. van der Starre-D. la Grand 1-1; A. Janmaat-W. van der Heijden* 1-1; H. van de Kroeg-G. Heeren 2-0; A. Compeer-P. van Tol 0-2; J. W. Til- lemans-A. Zwanenburg 0-2. Totaal 5-9. WZC DE GOUWE Het is deze keer een grote teleur stelling voor de Gouwe geworden. Wegens niet opkomen van de ze ventallen is geen enkele wedstrijd gespeeld. Zaterdagavond zal het weer span nen in het Spaardersbad, dan heeft de ontmoeting plaats tussen Gou we I-BZC I uit Bergambacht. Wat de uitslag van deze wed strijd betreft daar kunnen wij ons geen enkele voorstelling van ma ken. Het zijn twéé ploegen* die vol ledig aan elkaar gewaagd zijn. Supporters dïe deZe wedstrijd wil len bijwonen kunnen van de zwem- bus gebruik maken, deze vertrekt om 5.45 uur vanaf het dorp. rand 99 99 Telefoon 485 Waddinxveen Boskoop

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 3