Weekblad voor Waddinxveen Moede* de Vrouw Ut fatyet van de week Kris-Kras fiuidgenezing RU ROL uw mis.. SCHOONMAAK No. èio Vrijdag 25 Maart 1955 10e Jaargang Raiictie en \i ninistratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telel. 438 Verschijnt elke Vrijdag ADonnementsgeid per kwartaal f 1,00 bij vooiuitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Wie zelf in een goed en weldoor timmerd huis woont weet toch wel, dat de woningnood in ons land tien jaar na de bevrijding nog schrikbarend groot is. Met de 70.000 woningen per jaar, zoals wordt „ge pland" schieten we niet erg op en van tijd tot tijd doen zier dan ook excessen voor. Nu eens een man, die in wanhoop over het huis dat hij niet krijgt in een of ander wo- ninguitgifte-bureau de boel op stel ten zet, dan weer worden ons feiten voorgehouden, die enkel en alleen voortspruiten uit de woningnood. Waar niet is, verliest zelfs de kei zer zijn recht. Dat is gemakkelijk gezegd, als men zelf een behoorlijk onderdak heeft. Is dat echter niet het geval, dan zal men bij allerlei manieren trachten, aan een behoorlijke woning te komen. Zo had iemand in Oss een behoorlijk huis neergezet een prefabricated huis, waarvoor de man f 4000 had moeten lenen. Hij zette het huis op het erf van zijn vader, maarhield geen rekening met de voorschriften, die dergelijke „eigen bouw" verbieden. Orde en regel moeten er zijn. In Oss zijn er heel veel aanvragen van mensen, die een kippenhok wensen te bouwen die daar dan permissie voor krijgen plus de waarschuwing, dat ze er niet zelf in mogen wonen. Een modern kippenhok kan wor den bewoond, Maar ofschoon de man in Oss een heel beste woning had neergezet dat mocht óók niet en daarom werd een voorbeeld gesteld en het huis tot de grond toe afgebroken. Vreselijk voor degeen die dat treft. Van verscheidene kanten kan men dit geval bezien. Men kan zeggen het huis stond er nu eenmaal, laat staan, Iaat wonen die mensen en men kan met evenveel recht zeg gen wordt zoiets eenmaal toege staan, dan zitten we in een minimum van tijd in een chaos dan woont de halve wereld in zelfgebouwde maaksels en dan zijn we nog verder van huis. De wet dient te worden gehand haafd, ook al ziet men in diezelfde wet tegenstrijdigheden. Zo zou men het vreemd kunnen noemen, dat de burgemeester van Dordrecht met een plan kwam om ter krachtiger be strijding van diezelfde woningnood een 250 vaklieden uit Kampen voor ontheemden in ons land te halen. Enerzijdsvaklieden zoveel mogelijk laten emigreren ander zijds mensen uit het buitenland aan trekken. De Kamer van Koophandel te Nijmegen heeft bier dan ook al op gewezen. Er zijn echter meer burgemeesters, die het met „de wet" niet geheel en al eens zijn. Noord-Groningen, het Hoge Land, de omgeving van Watffum.Leens, Uithuizenen Kloos terburen. maakt op de bezoeker de Indruk, buitengewoon welvarend te zijn, In werkelijkheid is dat anders. De burgemeester van Leens heeft tenminste in een proclamatie gezegd, dat er hier een noodtoestand heerst een mening, die door niet min der dan tien van zijn collega's vol komen werd onderschreven. De landarbeiders wonen er in krotten en toewijzingen voor nieuwe wo ningen komen in zulk een tempo af, dathet hier driehonderd jaar zou duren, voor aan een woning nood een einde zou zijn gekomen. Geen huizen èn lage lonen, waar door men geen sollicitanten kan aan trekken maatregelen en eisen der regering ten aanzien van diplo ma's, waaraan de plattelander niet kan voldoen het is geen wonder, dat dit vruchtbare land rijp wordt gemaakt voor emigratie. Het is te hopen, dat de noodkreet der tien burgemeesters weerklank vindt in Den Haag en dat de Minister en de edelachtbare heren een audiëntie toestaat. Als voor die tijd tenminste de langzaam-aan-actie der ambtena ren haar beslag maar niet krijgt. Die ambtenaren, die evenzeer ontstemd over het uitblijven van verhogingen, stellen zich voor, hun dienst vol gens voorschrift uit te voeren. Dat wordt je wat Nu wordt de pap nooit zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Dat zien wij in Tilburg, waarover het hele land zich vrolijk heeft ver maakt, toen er een zit-ligverbod in de gemeenteraad werd behandeld. B. en W. van deze gemeente heb ben nu verzekerd, dat er in tal van andere gemeenten strengere voor schriften op dit gebied bestaan en dat hun voorstel zeker niet was ge richt tegen hen, die met inachtne ming van de algemeen aanvaarde fatsoensnormen van de natuur wen sen te genieten. Enfin, deze week zal de Raad er zijn licht over laten schijnen. Voor vlijtige handen in schoonmaakgetij: Hamea-Gelel Op een van de eerste zonnige len tedagen speelden kinderen uit onze straat voor mijn raam. „Zakdoekje leggen", „Wie gaat er mee naar En geland varen", „In Holland staat een huis" en nog meer van die aar dige hollandse, echte kinderspelle tjes. Wat een genot eigenlijk kind te zijn; vrij van problemen die ons ouderen zo dikwijls doen zuchten. Kind en spel behoren bij elkaar, zijn niet van elkaar te scheiden. Maar wij ouderen doen deze spelletjes niet meer. Wij spelen een geheel ander spel, een spel dat er op gericht is een ander afbreuk te doen. In elk bedrijf is er eentje te vinden, die probeert een wit voetje bij „de baas te halen, om zodoende over de rug gen van zijn collega's een hogere functie te verkrijgen. Tal van voor beelden zijn er te noemen. Inder daad,. wij ouderen spelen „krijns". En terwijl ik zo naar de kinderen voor mijn raam zit te kijken hoor ik de klanken van „Dichter und Bauer" uit de radio klinken. Dat is ook spel. En als je dat dan hoort moet je be kennen, dat door gebruik van ver schillende instrumenten door diver se personen prachtig spel is te be reiken. Daar zien wij ouderen toch nog wel kans voor. Aan dit spel is niets geen valsheid te bekennen. Waarom beoefenen wij dan toch dat andere spel Waarom worden wij niet als kinderen die hun spel spe len met geen andere bedoeling dan plezier te brengen in hun leventje. Wellicht zou dan de schaduw die in ons aller leven valt door allerlei dreigingen verdwijnen. Als er maar zuiver gespeeld wordt, zo zuiver als in „Dichter und Bauer", zo onbe vangen als bij de kinderen KRIS-KRAS 8IHAVI - collecte. van 28 Maart t.m. 2 April. Het Hoofdkantoor van Simavi verzocht het Comité hier ter plaat se (om ditmaal wederom dringend uw aandacht te vragen voor het medische werk op Suriname, Nieuw Guinea en Indonesië. Voor het nieuw te bouwen twee de Bosland-zi'ekenhuis in Suriname zegde SIMAVI voor de installatie 84.000,— toe. In het ziekenhuis te Hollandi'a (Nïeuw-Guinea) heeft in December jl. een felle brand gewoed,- waar door voor een zeer groot bedrag aan medicamenten is verloren ge gaan. De brand brak uit na een ontploffing in de apotheek. Simavi wil nu de gelden bijeen brengen voor grote Geschenkzen- di'ngen medicijnen enz. naar dit zie kenhuis. En dan zijn er nog de vele aan vragen van de andere terreinen Ons Comité hoopt dan ook van harte, dat de collecte in de week van 31 Maart-6 April een succes zal worden, opdat Simavi haar barm- hartigheidswerk in de geest van Prof. Albert Schweitzer kan blijven verrichten. Geeft met milde hand Het Simavi-Comité. Huidzuiverheid - Huidgezondheid VACANTIE NOODZAKELIJKE RUSTPAUZE. Vergeleken bij een halve eeuw ge leden is er wel het een en ander veranderd in de sociale wetgeving. Was in het begin dezer eeuw een arbeider blij en dankhaar, als hij werk had, en beschouwde hij het heel gewoon, als hij van 's morgens 6 tot 's avonds 8 uur moest werken, tegenwoordig, met de 48-urige werk week en de vele andere sociale voordelen, die de werknemer heeft, kan men vaststellen, dat de arbeider in de fabriek en werkplaats, op kan toor en in de winkel, op het land en op het water, na zijn dagtaak kan genieten van het goede, dat ter zij ner beschikking is. Van dit alles profiteert niet alleen de arbeider, maar ook de huisvrouw. Het zwoegen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat behoort tot het verleden. Moest een halve eeuw ge leden vader bij nacht en ontij met het broodzakje over de schouder al de deur uit om op tijd op zijn werk te kunnen zijn, om laat in de avond weer thuis, bij vrouw en kroost te komen, tegenwoordig wordt de werk nemer netjes met de bedrijfsauto bus gehaald en weer thuisgebracht, of hij bezit een snelle bromfiets of motor, waarmee hij dagelijks heen en weer gaat naar zijn werk. Bete kende vroeger vorst en sneeuw voor de bouwvakarbeider een periode van armoede en hongerlijden, over geleverd zijn aan de willekeur en sympathie van maatschappelijk hulp betoon, armenzorg of diaconie, te genwoordig krijgt hij een uitkering van 90 °/o „vorstverlet" en niemand verbiedt hem tijdens deze periode op de een of andere wijze een ex- tratje bij te verdienen. Bij dit alles behoort ook de va- cantie, variërende van 6 tot 18 da gen per jaar. Er zijn In ons land nog maar weinig bedrijven, waar de werknemer geen wettelijk vastge stelde vacantieperiode heeft en als er dan al geen collectieve arbeids overeenkomst bestaat, geeft de baas eigener beweging wel een week va- cantie met behoud van loon, wil hij niet het risico lopen zijn personeel kwijt te raken aan andere bedrij ven, die deze voordelen wel in het uitzicht stellen. Evenwel, tussen vacantie krijgen en vacantie nemen is nog een heel verschil. De jongste statistieken heb ben uitgemaakt, dat nog geen 21°/o van de Nederlandse werknemers werkelijk met vacantie gaan. 20,6 van de geregïstreerden, gaat werke lijk een week of langer in pension, 17,1 °/o gaat naar familie of kennis sen, 3°/o profiteert van de vacantie via woningruil, llVa'/o prefereert dagtochten, doch de rest, bijna 50%> gaat in het geheel niet weg. Het zou misschien wel eens inte ressant zijn om aan een aantal van deze thuisblijvers te vragen Wat doet U met Uw vacantiegeld Want het ïs toch zo, dat Jansen zes da gen „vacantie" krijgt voor zich en zijn gezin, met behoud van loon en dikwijls nog met een extra toelage. Blijft de familie Jansen tijdens deze 6 dagen thuis, dan saboteert hij in wezen het pionierswerk van hen, die jarenlang gevochten hebben voor de arbeidersvacantle. Dan maakt hij geen gebruik van de ge legenheid, die hem geboden wordt. Dan doet hij niet alleen zichzelf te kort, maar oök zijn vrouw en kin deren. Ik heb hierover wel eens gesprek ken gevoerd met diverse mensen. Doorgaans krijg je dan te horen, dat dooddoenertje„Ons soort mensen heeft geen geld, om met vacantie te gaan". Ik heb me daarover altijd ver wonderd. Dat een kleine zelfstandi ge schoenmaker of boekbinder, een winkelier of een klein fabrikantje niet kon beschikken over de nodige contanten voor een week ongedwon gen vacantie in een ander deel van het land, is te begrijpen. Deze men sen zitten al jaren in het hoekje, waar de slagen vallen. Maar de ar beider verdient vandaag de dag toch een prachtig loon. En als men eind Juli een week salaris krijgt plus nog een week voor de komende vacan tieperiode, en in de regel nog een extra vacantietoelage, tezamen c.a. 2'0J gulden, wil mij en anderen dan wijs maken, dat men daarvan niet een week in pension kan V Nu leven we gelukkig in een vrij land en kan iedereen in de vacantie doen wat hij wil. Al wil hij de hele week in bed blijven liggen. Maar, zoals ik al eerder zeide vacante is een noodzakelijke rustperiode, die men moet benutten. Voor zichzelf en zijn gezin. Vooral de huisvrouw komt zo'n periode van rust toe. Met vacantie gaan wil dus niet zeggen, dat men een of andere strand- of duinentent moet huren, waar moe der de vrouw ook het eten kan ko ken, het brood klaarmaken, afwas sen, enz. Dat is geen vacantie, mis schien wel voor de heer des huizes, maar zeker niet voor moeder. Va cantia wil zeggen, dat men geduren de een week in een hotel of een pen sion gaat. Waar men dus voor 100 °/o wordt bediend. Waar men geen bed den hoeft op te maken, geen vaten te wassen en geen eten klaar te ma ken Zo alleen heeft ook de huis vrouw volkomen vacantie. En wié misgunt dat de moderne vrouw Wil men op deze wijze met vacan tie gaan, dan moet men er natuur lijk ook een offertje voor brengen. Dat wil zeggen, dat men nu reeds moet gaan sparen. Iedere week en kele guldens apart leggen, desnoods naar de Spaarbank brengen. Daar voor zal men zich wellicht iets moeten ontzeggen, maar is dat zo erg Tegen de tijd, dat U met va cantie gaan kunt, hebt U, tezamen aardig bedrag bij elkaar, waaruit de met het gewone en extra loon, een pension-, reis- en andere kosten ruimschoots bestreden kunnen wor den. In dit verband is het wel goed er ook de aandacht op te vestigen, dat tijdige bespreking van pension of hotel noodzakelijk is. Er zijn vacan. tiecentra, die reeds in Januari vol geboekt zijn. Dat is natuurlijk niet overal zo, maar Maart is al lang niet vroeg meer en wie dus plannen heeft om eens een weekje echt met vacantie te gaan, doet verstandig zo spoedig mogelijk en pension te be spreken. Ik ga in deze rubriek geen vacan- tiecentra noemen. Dat moet U zelf maar uitzoeken. Ons land heeft tal van mooie plekjes, waar U naar hartelust kunt genieten. Enwaar U bevrijd 'bent van de dagelijkse zor gen, zodat U na een week rust en ontspanning weer geheel fit bent om het gewone werk aan te vangen. Nog ooit met vacantie geweest? Denk er dan eens over na, maak een berekening en begin te sparen. Bespreek uw pension tijdig en als eenmaal de week der vacantie aan gebroken is, zet dan alle zorgen op zij en ga zeven dagen heerlijk ge nieten van al het schoons, dat ons mooie landje geeft DORA WERTH ZOALS HET WORDEN KAN. Onder dit motto organiseren de gezamenlijke plattelandsvrouwen en boerinnenorganisaties een aantal tentoonstellingen, met als doel de plattelandsbevolking voor te lich ten op het terrein van het huisraad en de woninginrichting. Een aantal keukens, kamers, slaapkamers, badgelegenheden en een afdeling huishoudelijke toestel len worden ingericht, waarbij tot op zekere hoogte rekening i's gehouden met de woningbouw en de omstan digheden ten plattelande. Dit voorli'chtingswerk is begon nen in het rampgebied, waar aan de gezinnen op deze wijze hulp ver schaft Is bij de besteding van hun schade-uitkering. Het feit dat niet al deze artike len in normale tijden het platteland bereiken en dat uit ervaring is ge bleken dlat de belangstelling voor- deze vorm van voorlichting sterk Ieder jaar, meestal In Maart, Als het weer is opgeklaard, Dan is 't feest weer voor de [vrouwen En begint het poetsen, sjouwen, 't Dweilen, boenen-, schrobben, [zemen, Ja, dan gaan ze 't er van nemen En als man neem je 't voor lief 't Is het schoonmaakoffensief. Blijf dan kalm, al is 't een toer Heel het huis in rep en roer. Nergens kun je veilig zitten, Moeder en' de werkster vitten Loop ons niet steeds voor de [voeten. Voor de schoonmaak moet je boeten, Alles staat op stelt' in huls, Ach, die schoonmaak is een kruis. Heel de week zijn ze in touw En als man zit je in 't nauw. Emmers water, valpartijen, Stukken zeep, die j' uit doen glijen, Kale wanden, kale vloeren, Nergens kun je je haast roeren Ja, 't is schoonmaak, en je zucht In een zeepsopwaterlucht Ja, de huisvrouw weet wel raad 't Doet haar teint en lijn geen [kwaad. En bij 't boenen, poetsen, küed'ren, Hoor je allerhande lied'ren. Kraan en- pomp tappen maar water, Wachten kan het niet tot later. Neen, je komt er toch niet af, Ach, die schoonmaak't is een [straf. En zo zit je iedere dag Onder 't schoonmaakstersgezag Vele lange, lange uren Moet je dat gepoets verduren. Maar eens is het leed geleden En dan ben je toch tevreden. Ja, één ding maakt je toch blij, Want zo'n week is gauw voorbij HENK VAN HEESWIJK. HOOPDan KIESPUN Mijnhardt Kiespijnpoedwi. Dooa 50 c». Mijnhardt Hoófdpijnpoederi. Doos 50 ct. Allotn BCHTmatda naam MUNHARDT groeiende is en ook de behoefte hier aan groot is, was aanleiding de plattelandsbevolking hiermede in aanraking te brengen. Ook al zal niet iedereen het eens zijn met de getoonde meubelen, dan Is er voor een ieder veel wetenswaardigs om trent kwaliteit en andere eigen schappen te horen- en te zien. Tegelijk wordt-., de plaatselijke middenstand de mogelijkheid gebo den hun zaken hierbij aan te pas sen. Met deze aerie tentoonstellingen wordt 'het gehele platteland be zocht. In de provincies Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland, Lim burg en Brabant werd reeds geëx poseerd. De volgende zal in de 2e Vee markthal te Gouda (nabij het sta tion) gehouden worden van 16 t.m. 26 April. De tentoongestelde artikelen zijn door deskundigen uit bovengenoem de vrouwenorganisaties uitgezocht met medewerking van een binnen- hui'sarchitecte. Bij de keuze is men uitgegaan van goede kwaliteit, prac tische bruikbaarheid en goede vorm en kleur. De voorlichting en rondleiding geschiedt door pjtatjtelandsvrouwen en meisjes, die hiervoor een spe ciale opleiding hebben ontvangen-. Teneinde verzekerd te zijn van een goede rondleiding, deze duurt plm. twèe uur, is het aan te beve len, zoveel mogelijk in groepsver band te komen en hiervan van te voren kennis te geven, in Zuid-Hol land bij W. Schuddebeurs-Prum- mel te Moordrecht, tel. K 1827 260. Vrouwen-, mannen- en vooral ook de jeugdorganisaties kunnen dit al vast ïn eigen vereniging bespreken. De tentoonstelling is voor ieder een toegankelijk en zal alle werk dagen van 10-10 uur geopend zijn. De toegang is geheel gratis. Tegelijkertijd organiseert de Bond van Kaasproducenten op het aan grenzende terrein zijn 5e Techni sche Beurs voor de Melkveehouder, zodat een bezoek gemakkelijk ge combineerd kan worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1