Een gouden Jubileum so jóar coöp. BoeRenLeenBdnk NIEUWS uit ftfwte wa&wft A. van der Sioot De avonturen van Duimelot Burgerlijke stand. Nu de Coöperatieve Boerenleen bank „Waddinxveen" 50 jaar bestaat en daarmede een bijzondere mijl paal is bereikt, menen wij goed te doen bij deze mijlpaal even te moe ten stilstaan om te overdenken, hoe de Bank in deze 50 jaren van een kleine stam is uitgegroeid tot een grote boom. Onze gedachten gaan daarbij on willekeurig terug tot de tijd dat de satie gaf tijdelijk een gehele of zo goed als gehele stilstand in de geld zaken. Aan het eind van 1914 bleek dat de omzet 90.000,minder was. In 1916 werd een deel vande winst afgestaan ten behoeve van de noodlijdenden door de Watersnood, in Noord-Holland. In de jaren van de le Wereldoorlog bleef het de Bank toch, ondanks de moeilijkheden die er ook toen op velerlei terrein wa- complete schaduw-administratie werd aangelegd. Er waren veel moeilijkheden te overwinnen, voor al in de laatste jaren van de bezet ting, toen er b.v. geen geregeld post verkeer meer was, maar toch is de Bank geen dag gesloten geweest. Gelukkig brak in Mei 1945 de Oranjezon weer door en kon met nieuwe lust en ijver het werk wor den hervat. Veel wederwaardigheden zouden nog te vermelden zijn uit deze na oorlogse jaren, als de inlevering ook de dames aan, zich vrij te ma ken op deze dag en de show te be zoeken. De Chr. Mulo hield Woens dagavond haar jaarlijkse ouder avond. Van te voren was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichti gen en met de onderwijzers te spre ken. Slechts weinig ouders maakten hiervan geen gebruik. Toen om acht uur de eigenlijke i Bank werd opgericht en staan stil bij haar werkzaamheden en resulta ten welke zij heeft mogen bereiken. Het was in 1905 een onderneming waarover misschien menigeen de schouders ophaalde en twijfelde aan het bestaansrecht en de moge lijkheid van slagen. Dank zij echter het doorzettings vermogen van de oprichters zijn de moeilijkheden, die uiteraard aan een Bank welke pas wordt opge richt zijn verbonden, glansrijk over wonnen. Wij kunnen de initiatiefnemers niet dankbaar genoeg zijn dat zij destijds de durf en het inzicht op brachten om tot de oprichting te komen. Van deze 32 personen zijn er nog 2 in leven, nl. de heren Adr. Jonkheid en Ps den Boer (laatstge noemde woont te Nieuwerkerk aan de IJssel). De eerste zitting van de Bank werd door de toen benoemde kas sier, wijlen de heer H. D. van de Weerdt, gehouden op 18 Mei 1905 in een gedeelte van het z.g. Koe pelhuis" aan de Zuidkade, later be woond door de fam. Glasbeek en waar zich thans de kapperszaak van de heer K. van Es bevindt. Dit feit werd door middel van aanplak biljetten door de gemeente bekend gemaakt. Begonnen werd met 60 spaarboekjes, doch al spoedig moes ten er 100 bij worden besteld. In Juni van 1905 werd reeds een brandkast aangeschaft, daar de kas al spoedig grote bedragen van 5 a 6000 gulden telde. Aan het einde van 1905 waren er 190 posten ge boekt. Over het resultaat was men niet ontevreden, hoewel het ver- lies-cijfer 196.08 bedroeg. Het jaar 1906 werd afgesloten met een winst van 145.17 en met 806 dag- boekposten over dat jaar. In 1908 een winst van 337.61 het Reservefonds begon toen met 604.34. In 1912 bedroeg het Reser vefonds reeds 3213',42'. Ook de omzetten gingen steeds in stijgende lijn. De Bank, welke in tussen naar „de Rijweg" was ver plaatst, in het achtergedeelte van de woning van de kassier, begon toen al op een kleine „dorpsbank" te gelijken. Maar 1914 gaf vermindering van omzet. Op 1 Augustus 1914 werd de mobilisatie afgekondigd, tengevolge van de le Wereldoorlog. De mobili- ren, voorspoedig gaan. In 1923 machtigt de Algemene Vergadering het Bestuur om ter ge legener tijd een eigen bankgebouw te verkrijgen. Maar dit was niet zo spoedig opgelost. Wel viel het oog op het huis van de fam. van Lange aan de Kerkweg, maar dit bleek toch niet voldoende geschikt te zijn. In Mei 1924 werd het bankgedeel- te van het huis aan de Brugweg vergroot. Het was nu ook mogelijk daar te vergaderen, hetgeen tot die tijd steeds in een koffiehuis aan de Brug was gedaan. De zaken gingen goed. Aan het einde van 1924 bed(roeg de winst J 4550,87. De omzet ging al op de 2 millioen gulden aan en het Reser vefonds bedroeg ruim 28.000, In 1930 herdacht de Bank haar 25-jarig bestaan. Op 26 Maart van dat jaar werd er een feestelijke ver gadering in de zaal van de heer Kwaak aan de Zuidkade gehouden. De Bank was toen al tot bloei gekomen, de omzet was tot bijna 3 millioen gulden gestegen. Eind 1930 werd besloten grond aan de Oranjelaan aan te kopen en daarop een eigen bankgebouw te stichten. Op 26 Juni 1931 werd het nieuwe gebouw geopend. Men was verheugd dit in gebruik te kunnen nemen, daar het in een lang ge voelde behoefte voorzag. Dit ge bouw, voorzien van een kluis, heeft veel tot de verdere groei van de Bank bijgedragen. De werkzaamhe den namen steeds toe en ook het vertrouwen dat zij genoot. Jammer dat de hierna volgende crisis-jaren een schaduw wierpen over haar toenemende groei. Ons land begon zich juist in 1939-'40 uit deze crisis te herstellen, maar in Mei 1940 overrompelden de Duitse legers ons gebied en moesten wij door overmacht gedwongen capitu leren. De gevolgen hiervan en de bezet tingsjaren die toen volgden hadden ook op het bankwezen grote in vloed. De eerste dag van de oorlog werd zeer veel geld opgevraagd, maar spoedig werd dit door „het banken- moratorium" beperkt. Vele maatregelen volgden nog tij dens deze bezettingsjaren, maar on danks dit alles kon de Bank toch haar taak blijven vervullen. Ver meldenswaard is nog dat toen een Door de kantonrechter te Gou da werd f 40.boete geëist tegen de 28-jarige stationsambtenaar v. H. te Gouda, die op 27 Januari jl. op het station alhier een wissel te vroeg overtrok, toen een trein in aantocht was. Hierdoor kwam deze op ver keerd spoor en zou, indien niet tij dig gestopt was, tegen een goede rentrein zijn opgereden. Vrijdag 1 April zal de Ge meenteraad in openbare vergadering bijeenkomen. Men verzoekt ons mede te de len, dat de contactavond van het Instituut Voor Arbeidersontwikke ling, door omstandigheden niet kan doorgaan, maar is verzet naar Za terdag 16 April. De rijkspolitie alhier, heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 21-jarige B. v. W., de 14-jarige D v. W. en de 16-jarige J-V wegens opzettelijke vernieling van een straatlantaarn. Op Dinsdag 29 Maart zal in de Openbare School B de jaarlijkse ouderavond gehouden worden, waar behalve de gewone zaken, w.o. be stuursverkiezing, door een vertegen woordiger der B.P.M. een causerie gehouden zal worden over „Aard olie in Nederland". Bovendien zul len een drietal films gedraaid wor den. Volgen(s het verslag van de keuringsdienst van Waren, over 1954, blijkt dat van de 112 in onze gemeente genomen melkmonsters, er twee waren afgekeurd. Voor de Rotterdamse Recht bank stond deze week terecht de 50- jarige stoffeerder v. L, uit Bode graven, wegens herhaalde diefstal van textielgoederen, ten nadele van zijn werkgever B, alhier. De recht bank eiste een jaar en negen maan den, met aftrek van voorarrest. De uitspraak is op 5 April. Tot onderwijzer aan de Her vormde school alhier is benoemd de heer G. Kuipers uit Leiden. Voor de Schoonmaak WATÊRVERF WITKWASTEN DROGISTENWAS BORSTELWERK ZEMEN EN SPONZEN Drogisterij A. v. d. HEIDEN Zuidkade 1, Telefoon 335 van de 100 gulden-biljetten, de geld kaarten, de geldzuivering, het ver werken van de grote stroom van voorschriften enz. Hoewel al deze zaken veel hoofdbrekens kostten, was anderzijds een grote uitbrei ding, toename van bank-giro en het verkrijgen van vele relaties het ge volg. De Boefenleenbank heeft zich in de jaren sterk ontwikkeld, de werk zaamheden zijn uitgebreider ge worden en de transacties gecom pliceerder dan weleer. In 1950 werd een omzet bereikt van ruim 14 millioen. -Het Reserve fonds stond toen op 120.079,08. De totale spaargelden 2.640.957,96. De administratie en service van de Bank moeten zich aanpassen aan de steeds hogere eisen. In 1951 werd dan ook overgegaan tot invoering van mechanische boekhouding. De ze moderne methode betekent een grote werkbesparing. De omzet over 1954 bedroeg ruim 20 millioen gulden. Het reservefonds bedroeg per 31 December 1954 163'.621,08 en het totaal aan spaargelden ƒ3.491.961,79 In 1954 werd het bankgebouw ge heel verbouwd en aan de eisen des tijds aangepast. Hieruit blijkt dat het huidige Bestuur en <ïe Raad van Toezicht, evenals hun voorgan gers, steeds actief zijn en een open oog hebben voor de belangen der Bank. Moge de Boerenleenbank „Waddinxveen" haar taak in de toekomst op dezelfde wijze kunnen blijven vervullen als in het verle den het geval is geweest. Op Dinsdag 29 Maart a.s. houdt het Bestuur een receptie in het Verenigingsgebouw van de Gerefor meerde Kerk aan de Stationsstraat, des middags van 2,30 tot 4,30 uur. OOK VOOR U IETS APARTS DAMESKAPSALON Oranjelaan 24 Telefoon 574 MANICUREN en EPILEREN ouderavond begon in het Chr. Ver enigingsgebouw bleek de zaal bijna te klein voor de grote schare aan wezigen. De vergadering stond onder lei ding van de voorzitter van de ver eniging voor Chr. Nationaal School onderwijs, de heer F. M. van Tol, di'e in zijn openingswoord met dank baarheid sprak over de vele zege ningen. Uit elke klas kwamen daarna en kele kinderen een gedichtje voor dragen. Ook de kleintjes deden het keurig. „Grijp toch de kansen" was het onderwerp, waarover het Hoofd der school, de heer R. J. Zuidema, daarna sprak. Het leven biedt zo menige kans, aldus spr., en velen komen te laat tot de ontdekking, hun kans te hebben gémist. Het bezit van het Ulo-diploma geeft veel mogelijkhe den, het is de moeite waard zich er voor in te spannen. Uitvoerig besprak spr. het nieuwe onderwijs-ontwerp van Minister Cals, waarbij de Ulo zal worden omgezet in een Middelbare School voor Algemeen vormend Onderwijs, 23. Even voorbij de chocoladetent stond een man met een grote snor achter een tafeltje op het ijs. „Een walrussensnor", zei 't Kleine Ding. En op een bord naast de tafel stond dat hier schaatsen konden worden geslepen. Een grote slijptree en maakte de zaak compleet. „Dat ziet er lelijk uit", zei' de man, toen Dui melot hem de schaats liet zien. „Pro beert u het maar, alstublieft", smeekte Duimelot heel vriendelijk, „ik wil zo graag met mijn broers mee, ze gaan nog veel verder". De man pakte een hamer, nam de schaats stevig vast, en tik, tik, tik, na tien minuten was de schaats be ter dan hij ooit geweest was. lucht om Lange Jaap aan te moedi- 24. Dat was me een bof Lange Jaap kreeg plezier in de drukte bij de tent met de vlaggen er op. „Jon gens", riep hij, „daar kunnen we koekhakken, KomOp een heel dik houten aambeeld lagen een stuk koek en een groot mes. „Wie met één slag de koek doormidden hakt, krijgt vijf grote stukken koek ca deau", riep de man die er bij stond. „Ik wil het wel eens proberen, mijnheer", bood Lange Jaap, aan. De man rookte rustig zijn pijpje. Hij wist wel, dat het niet gemakkelijk was om die grote koek met één slag doormidden te slaan. „Ga je gang, antwoordde hij. Lange Jaap pakte het mesToe maar, riep Likke pot, en hij stak zijn handen in de gen. Maandagavond werd lin ft Centrum een propaganda-avond ge houden van Veilig Verkeer. Deze avond werd aangeboden door Ga rage Van Nielen, in samenwerking mjelt de Tyresoles bandenfabriek. Die bijeenkomst werd geopend door de plaatselijke voorzitter, d|e heer P. van Zonneveld, waarna burge meester Warnaar het woord ver kreeg en memoreerde dat hij tevre den kon zijn over de plaatselijke activiteit. Vooral nu het verkeer in tenser wordt en dus het gevaar gro ter is, dient het publiek gewaar schuwd te zijn. Het organiseren van dergelijke avonden en verkeerson- derwijs op schooi noemde spreker een verheugend verschijnsel. Hierna vertoonde de Tyresoles- fabrieken een aantal films, o.a. de tulpenraley, de bekende sterrït naar Uddel", alsmede enkele mu ziek- en humoristische films. Ook werd er nog een zeer spannende hersen-gymnastiek gehouden waar bij de heren de sterkste bleken te zijn. Al met al^ een zeer goed ge slaagde avond, waarvoor zoveel belangstelling bestond, zelfs zo dat verscheidene personen geen plaajts konden krijgen. Uit het jaarverslag van Kempkes' Meubelfabrieken N.V. blijkt dat deze vennootschap een goedl 1954 gehad heeft. De gro te vraag naar meubelen en bijzon der Formule-meubelen is oorzaak geweest van een belangrijke omzet stijging. Een en ander met gevolg dat de fabriek(sruimten belangrijk vergroot zullen moeten worden. Voorgesteld wordt 8°/o dividend uit te keren en het kapitaal te vergro ten van /LOOO.OOO tot ƒ2.500,000 Woensdag 6 April a.s. kunnen de modelievende dames ter receptie gaan bij Madame la Mode. Zij zul len dan kunnen genieten van een modeshow, welke georganiseerd wordt door de fa. L. W. Verbakei, alhier. Zoals we van deze ondernemende firma gewend zijn, weet zij werke lijk iets bijzonders te maken- van zulk een modefeest. Wij raden dan een opleiding met vee) vooruitzich ten. Het slot van de rede was een ern stige waarschuwingMen kan de kansen grijpen, men kan voor het oog der wereld in het leven „ge slaagd" zijn en toch het enige nodi ge missen. Wat baat het de mens, zo hij de gehele wereld gewint en zijner ziele schade lijdt pok op de aanwezige kinderen zal dit woord indruk gemaakt heb ben. De leerlingen, die iin 1954 het di ploma behaalden (er werd niemand afgewezen ontvingen van het be stuur der school een Bijbeltje. Na de pauze voerden de meisjes van de Ulo een zangstuk op van Catharina van Renes, „Lentebloe men". Zang en declamatie waren uitmuntend verzorgd. Een- woord van lof komt alle kinderen toe. Als we de namen noemen van Irene van den Bosch, als Lenteko- ningïn, van R?e van Tilburg, van Tini van Beek, die op de piano het geheel zo voortreffelijk begeleidde, dan betekent dat geenszins, dat de andere zangertjes ons minder volde den. Het was een bijzonder goede uitvoering. Mej. T. Bruitsman, onderwijzeres, hield een inleiding over Handenar beid. Veel ouders staan tegenover dit (nieuwe vak wat onwennig, maar duidelijk werd het grote practische nut van dit leervak uit eengezet. Veel kinderen leren niet zozeer door te zien of te horen, maar vooral door iets te doen. „Han denarbeid" heeft grote waarde voor de andere schoolvakken. Enkele werkstukjes, i'n de eerste en tweede klas vervaardigd, werden vertoond. Bij de onderwijsvernieuwing neemt handenarbeid een belangrijke plaats i'n Een forum beantwoordde daarna verschillende vragen, die door de aanwezigen over school en onder wijs werden gesteld. In een slotwoord wees Ds. Snoey op de grote zegen die God aan Ne derland heeft willen schenken in het Christelijk onderwijs. Maar de ze zegen legt op ons de verant woordelijkheid, in onderlinge sa menwerking dit onderwijs te steu nen. Dinsdagmiddag vonden in onze gemeente de jeugdverkeersexamens plaats. Ruim 100 leerlingen van openbare en bijzondere scholen na men aan dit examen deel. De start was dit jaar bepaald bij de open bare school A aan de Kerkstraat. Vandaar gingen de deelnemers door de Dorpsstraat en de Sniep- weg naar de bomenwijk, waar o.a. een verkeerslicht was opgesteld. De finish was bepaald bij de openbare school B aan de Kerkweg. Onder weg bevonden zich verschillende verkeersborden, die voor deze ge legenheid (tijdelijk waren aange bracht. Hierdoor moesten de deel nemers een bepaalde route volgen. De algemene indruk was, dat er betere prestaties geleverd zijn dan vorige jaren. Het verkeersonderwijs op de scholen zal hier ongetwijfeld wel een belangrijke rol gespeeld hebben. De uitslag van het examen zal vermoedelijk begin volgende week bekend worden. Enkele weken geleden werd door de leerlingen reeds het theoretische deel afge legd. Burgemeester Warnaar en de heer L. Schipper, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Al phen a.d. Rijn gaven van hun be langstelling blijk. In totaal hadden zich 112 candi- daten aangemeld. Niét deelgenomen, wegens ziekte of andere omstandigheden 11, af gewezen voor schriftelijk werk 6, afgewezen in het praktisch gedeel te 15. 2 candidaten slaagden zonder- enige fout.-. 10 candidaten slaagden met 1 fout. Als we goed zijn inge licht wacht dezen een verrassing. De uitreiking van diploma's ge schiedt a.s. Dinsdag in Lunchroom van de Water om 11 uur voormidi- dag, waar ook zij die aan het af nemen van het examen hebben meegewerkt, worden verwacht. Dei Vereniging brengt dank aan allen die in welke vorm ook hun medewerking hebben verleend en in het bijzonder het Hoofd van Openb. werken, de heer Kraneveld. Aan de N.V. Verheul wordt langs deze weg ook gaarne dank gebracht voor de stoffelijke blijken van be langstelling <voor onze Vereniging, die ons bereikten in de vorm van een aantal (miniatuur verkeersbor den, die van onschatbare waarde zijn voor het Verkeers-Onderwijs. Voor rekening van de N.V. Verheul worden aan de Ieplaan al hier 12 woningen gebouwd door de fa. Rehorst alhier. Deze woningen zijn gebouwd met een speciaal con tingent, dat bestemd is voor werk nemers ui't de z.g. overschotgebie- den. Dinsdag werd de eerste dak spant van dit complex geplaatst. Ter gelegenheid hiervan wapperde van dit complex de driekleur. Bij de plaatsing was o.m. de directie van de N.V. Verheul aanwezig. Aangiften van 17 t.m. 23 Maart '54. GeborenWillem z v A. de Waaddt en A. C. Broer, Stationsstx-aat 24; Jansje Celina d v D. A. Verbree en J. Nobel Noordkade 48; OndertrouwdJ. P. van Wezel en- C. Bakker; Th. van Meeteren en N. W. van Vliet; Gehuwd J. C. Hijzelendoorn en P. .P van Soest. 'A. van Straalen en M. dé Jong. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden1 dubbele fietstas; 1 zilveren armband; 1 rode portemon- naie; 1 witte shawl; 3 sleutels aan ketting. Verloren1 bruine want; 1 gele kïnderwant; 1 rode portemonnaie met inh.; 1 zakje met geld; 1 rode want; 1 gele shawl; 1 dumstok.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2