Weekblad voor Waddinxveen 1/ÜomUc de Vrouw De Sptiyel van de week Kris-Rras Uw huis Hogere Politiek Helpt No. 513 Vrijdag 15 April 1955 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal t 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De Paasdagen hebben niet ge bracht wat velen ervan hadden ver wacht. De bollenvelden lieten ver stek gaan de bloei tenminste, en ofschoon de crocussen sommige velden reeds paars of wit kleurden en het geel der narcissen ook al hier en daar was te zien, het slech te weer van de eerste Paasdag was er mede de oorzaak van, dat het bezoek der vreemdelingen niet overweldigend was. Dat hebben wij wel eens anders meegemaaktLa ten we hopen, dat er binnenkort echte bollendagen zullen komen. Een bezoek aan de bloeiende velden is altijd nog de moeite waard. Een der oorzaken van het minder grote bezoek aan de bollenvelden is mede dat de vreemdelingen in hun land ex voldoende van op de hoogte waren, dat de velden nog niet in bloei stonden. De neringdoenden hebben al gauw de neiging, zo vlug mogelijk bollen-Zondagen uit te roepen. Dat is begrijpelijkwaar het volk is, is de nering. Men kan echter ook averechtse propaganda maken. Vreerfidelingen, die aange lokt door mededelingen als „kom naar Holland de bollenvelden bloeien" en die dan een enkel bloeiend crocusveld konden bewon deren, voelen zich bedrogen. Een juiste voorlichting is daarom van het hoogste belang. Het is dan ook te betreuren, dat er vele duizenden vreemdelingen verleden week naar Alkmaar kwa men om de kaasmarkt te bezoeken, terwijl zij niet wisten, dat de eer ste markt pas Vrijdag 29 April zal worden gehouden. Alkmaar is een bezoek ten volle waard, maar het zou toch goed zijn, indien ook de datum van het begin der markten in het buitenland werd gepubliceerd. Teleurstellingen wor den daardoor voorkomen. Van teleurstellingen gesproken voor een groot aantal Nederlandse televisie-kijkers was het aanvanke lijk een grote teleurstelling, dat een grote brand in de Irene-studio te Bussum de uitzendingen op losse schroeven stelde en menigeen heeft na de brand in spanning zijn toe stel aangezet. Er zou wel geen uit zending zijn, zo verwachte menig een. Maar het steeds groeiende kij- kers-heir mocht constateren, dat er schijnbaar geen kou aan de lucht was. Men kreeg een uitzending, als of er niets was gebeurd en als de reportage over de brand er niet was geweest, dan zou men niet eens hebben geloofd, dat de brand er werkelijk was geweest en zelfs een schade aan de apparatuur van een 150.000,had veroorzaakt. Een woord van hulde voor de technici is hier zeker op zijn plaats. Men zal uit de nood-studio Eltheto blijven uitzenden tot de St. Vitus-studio gereed is. Voor menige woningzoekende was het een teleurstelling, dat de wo ningnood blijkens de gepubliceerde cijfers zeker nog 13 jaar zal duren. Het totale tekort aan woningen be droeg in ons land begin van dit jaar nog 200.000, en daar er jaar lijks gemiddeld slechts 16.000 wonin gen bij komen, doet een eenvoudig rekensommetje tot deze conclusie komen. De Volkskrant kwam met een groot artikel, waarin werd mede gedeeld, dat alle gehuwde Neder landers van 65 jaar en ouder per echtpaar een pensioen zouden krij gen van 1338 gulden per jaar. On- gehuwden zouden 804 gulden per jaar krijgen een en ander ter vervanging van de Noodwet Drees. Daar zal nog heel wat over wor den geschreven en ook worden ge sproken. Over deze moeilijke mate rie rijzen nu reeds tal van vragen bij voorbeeld of eigen inkomsten zullen worden afgetrokken hoe veel premie er moet worden be taald hoe dit allemaal met reeds lopende verzekeringen voor de oude dag in overeenstemming kan wor den gebracht enz. Dat ongehuwden zoveel minder zullen ontvangen dan de gehuwden, is wellicht „koren op de molen" van de Nederlandse Vrijgezellenbond,, 'die juist dezer dagen aantoonde, dat vrijgezellen in sommige gevallen anderhalf maal zoveel belasting moeten betalen als gehuwden. Die Vrijgezellenbond verzekerde, dat men in het buitenland veel billijker regelingen heeft. Hij 'verzocht het ministerie van financiën het tarief „van vreemde smetten vrij" te ma ken, daar de belastingbetaling bij ons nog gebaseerd is op de Duitse oorlogseconomie, welke het afromen van de koopkracht beoogde voor hoge bijdragen in de bezettingskos- ten. Over dit punt zal nog wel een en ander worden gesproken en ge schreven, evenals over het besluit van de Rotterdamse^ Gemeenteraad om voor 7 millioen Tramwagens in Zwitserland te kopen een be sluit, waardoor de Nederlandse in dustrie zich gepasseerd gevoelt. DE VROUW EN DE HOND. Ze gaat door voor een heel pre cies en zindelijk vrouwtje. Dat moet ook wel, want ze woont in een heel nette straat van Waddinxveen. En alsi rechtgeschapen Nederlander zijn we wat trots op de proper heid van de Hollandse huisvrouw. Dat vrouwtje waarover ik het wil hebben is, wanneer er een wedstrijd in properheid zou gehouden wor den, bij voorbaat al kampioen. Als b.v. de groenteboer is geweest met aardappelen en groenten en er waait of valt per ongeluk iets van de schaal,dan haalt het vrouwtje de bezem en veegt haar straatje schoon. Als het regent, dan ligC er bij het tuinhekje een mat waarop leveranciers, vóór zij het tegelpad oplopen, hun voeten moeten vegen. Kijk, dat vind ik overdreven. Dat is ziekte, zulke properheid. Maar wat ik van de week zag deed mij besluiten dit stukje te schrijven. Het droeg zich toe als volgt Er was een hond die bepaald een kleine behoefte moest doen. En wat is nu het allerbeste voor een hond om een of andere heesterplant in het oog te krijgen waartegen hij het plasje kan doen. Maar wat een on geluk de hond ontdekt die lieester in het voortuintje van het vrouwtje. Dus dat beest tilt heel gewoon zijn poot op en doet wat hij doen moet. Toevalligerwijze staat ons propere vrouwtje voor de ramen en zij wordt wit van kwaadheid, Ze komt naar buiten met de zwabber, maar daar wacht ons hondje biet op. In haar kwaadheid geeft ze met de zwabber haar zoon een tik die nieuwsgierig aan de deur kwam kijken. Maar als u denkt dat het verhaal nu uit is, vergist u zich. Nauwelijks is ons vrouwtje binnen of ik zie haar te rugkomen met een ketel water, waarmede zij de heesterplant op de plek waar het hondje iets had laten gaan, begon af te gieten Nou vraag ik U, is dit normaal? Je moet toch een harde klap van de molen te pakken hebben om zo iets te doen. Dat is nu werkelijk over dreven zindelijkheid. Ik heb met dat vrouwtje te doen en U Dit is het verhaal van de vrouw en de hond hetgeen ik met verwonderde ogen heb aangekeken. KRIS-KRAS DOELMATIGE VOEDING, BEVORDERT DE GEZONDHEID. De vorige maai hadden we het meer In het algemeen over het feit, dat we teveel eten. En in dat artikel heb ik in hoofdzaak gespro ken over de warme maaltijden. U herinnert zich wellicht nog wel, dat ik er op wees niet te veel aardap pelen te eten maar meer het zwaar tepunt te leggen op groenten. Wat voor het eten van aardappe len betreft, geldt, globaal genomen-, ook voor het brood. Vergeleken met de meeste andere West-Eurpeese landen eten wij veel te veel brood. Nu spreekt het vanzelf, dat de ene mens veel meer voedsel nodig heeft dan de ander. De man, die dagelijks zwaar grondwerk moet verrichten, de man die in de haven werkt en schepen lost en laadt, zal een dikker pak brood mee naar zijn werk nemen dan de kantoorbe diende en de portier. Zware arbeid vraagt ook zwaar voedsel. Let U wel op dat ik de klemtoon leg op dat woord „zwaar". En de grond- arbeïder zowel als de havenwerker- behoeft niet altijd zijn honger (etenstrek is eigenlijk een beter woord) te stillen met een groot pak brood. Want brood is voor 90°/o maagvulling en voor 10°/o voedsel. Ons lichaam is in feite een ma chine het produceert energie. IJ zult allemaal wel eens gemerkt hebben, dat U 's morgens fit bent en vol werklust, maar naarmate de dag verstrijkt, zakt die werklust en aan het einde van de werkdag, vooral als die lang was, bent U moe, uitgewerkt. Uw dagelijkse portie energie is verbruikt. Dat is helemaal niet gek. Als U een auto of een bromfiets hebt en U rijdt uren achtereen, dan wordt de motor warm. U kunt ook zeg gen de motor wordt „moe". Een periode van rust zal die motor doen afkoelen en daarna kunt U weer verder. Die periode van rust, gepaard gaande met het nemen van voed sel heeft de mens evenzeer nodig. Is het voedsel, dat de mens in neemt, doelmatig, gevarieerd, dan zal hij na de maaltijd en na een korte periode van rust weer een flinke dosis nieuwe energie heb ben om verder te werken. Is dit niet het geval (geen gevarieerd voedsel) dan hebt U al spoedig weer dat gevoel van moeheid, want de energie verslapt en een zekere ver lamming treedt op. Mensen, die hersenwerk verrichten, hebben daar van in de regel nog eerder last dan zij, die hand-arbeider zijn. Onze broodmaaltijden zowel 's morgens als 's avonds ('s middags) zijn te eenzijdig. In de regel is het brood met kaas of andere belëg. Wie op het platteland woont, neemt wel eens spek als beleg of een eitje. De drank, die we erbij gebruiken is doorgaans koffie of thee. En daar bij blijft het. Wie in de gelegenheid is, zal ver standig doen het aantal sneden brood per maaltijd te beperken tot 2-3 's morgens (ontbijt) en 4-5 's avonds. Doch aanbevelenswaardig is het, om 's morgens ook fruit fe eten. Ik denk aan een appel of si naasappel. Is straks de tijd van de tomaten er, eet dan dikwijls een tomaat. Is het fruit erg schaars en duur, neem dan een wortel (rauw), desnoods een winterwortel. Vooral voor de kinderen is het aan te be velen hen in de winter elke dag een rauwe, goed schoongemaakte wortel te geven. Als ochtenddrank is koffie beslist af te raden. Thee is beter, maar drink Uw thee voor al met een scheutje melk. Thee zonder melk dat is men in ons land in de oorlog gaan drinken, loen men aangewezen was op thee surrogaat herbergt verschillende gevaren in zich. Maar nog beter is een glas melk of karnemelk. Vooral dit laatste, overigens veel te weinig gedronken in ons land, kan niet ge noeg aanbevolen worden. Karne melk is bloedzuiverend en wie re gelmatig karnemelk drinkt, voor komt ziekten of kwalen, die hun oorsprong vinden in onzuiver bloed. Ik noem o.m. steenpuisten. Bent U daarvoor In de gelegen heid, eet dan tussen 12 en 2 uur 's middags warm eten. Dat is voor liet lichaam beter dan om b.v. 6 uur. Nu weet ik wel, dat tal van mannen b.v. door hun werkzaamhe den daartoe niet in de gelegenheid zijn. Maar wie Zaterdagsmiddags om 1 uur, half 2 thuis is, raad ik aanga dan de warme maaltijd ge bruiken. Evenzo op Zondag. De avondboterham kan in ons land ook veel meer gevarieerd wor den. Maak eens een paar keer per week een eenvoudig slaatje als voorgerecht van de broodmaaltijd. Geef er eens een flinke zure augurk bij, of een rolmops. Een portie mos selen in het zuur is ook een aange name afwisseling. En laat vooral liet broodbeleg niet teveel zoetig heid bevatten. We eten om maar eens een voorbeeld te noemen- in ons land te veel jam, marmelade, chocoladepasta, pindakaas, choco ladestrooisel of -korrels e.d, op het brood. Nu is dat in de winter niet zo erg als in de zomer. In de winter heeft ons lichaam meer brandstof nodig dan in de zomer en de voor naamste brandstof voor het lichaam is de suiker. Alle bovengenoemde zoetigheden bevatten suiker, dus kunnen ze nuttig zijn. Doch alweer: met mate. In de zomer echter, moe ten we het zwaartepunt meer ver leggen op suiker-arme broodbeleg gingen. Zorg daarom vooral voor veel variatie. Ten aanzien van de plattelands bevolking wil ik nog een waarschu wend woord laten horen over het eten van inmaak. Gelukkig sterft de Keulse pot in ons land ui't. Er is niets voor het lichaam zo slecht als groenten uit het zout. Nier-ziekten b.v. zijn er vroeg of laat het gevolg van. Gepekelde groenten zijn' abso luut af te raden. Weck-groenten ge- bruike men met mate. In ieder ge- val steeds afwisselen met verse groenten. Eet ook niet te veel kool. Maar eet wel in de winter (zolang de K in de maand is) zuurkool. De ze groente bevat een rijkdom aan vitaminen en zelfs maagpatiënten zullen zuurkool in de regel kunnen verdragen. Een zeer gezonde groente is ook asperges. Jammer genoeg zijn. ze maar eer week of zes in verse toestand verkrijgbaar, name lijk van half Mei tot eind Juni. De aspergekweker, die z'n vak ver staat begint in de regel niet vóór half Mei te steken en eindigt prompt op de 21 Juni (langste dag). Na de bladgroenten zijn asperges het meest vitaminerijk. Men eet ze niet met vlees, doch met eieren. Ten slotte nog iets over bet snoe pen. Vergeleken met andere West- Europese landen wordt er in Ne derland verbazend veel gesnoept. Waarschijnlijk nog een gevolg van de oorlogsjaren, toen men alle be schikbare bonnen wilde honoreren en dus ook de snoepbon. We eten beslist teveel koek, gebak, bonbons en chocolade. In mijn gezin komt alleen Zondags een koekje bij de thee of de koffie. In de week is het een biscuitje. Bonbons zijn bij ons taboe onze kinderen geven er gelukkig niet om en chocolade is een tractati'e, die alleen bij fees telijke gelegenheden gekocht wordt. Vergeet niet, dat juist het overma tige snoepen U dik maakt. En wie vermageren- wil, zal de koekjes trommel en de bonbonière moeten opbergen DORA WER'i'H. 2waU b&t wwiien kan. Onder dit motto organiseren de gezamenlijke plattelandsvrouwen en boerinnenorganisaties een aan tal tentoonstellingen, met als doel de plattelandsbevolking voor te lichten op het terrein van hét huis raad en de woninginrichting. Een aantal keukens, kamers, slaapkamers, badgelegenheden en een afdeling huishoudelijke toestel len wordt ingericht, waarbij tot op zekere hoogte rekening is gehouden met de woningbouw en de omstan digheden ten plattelande. Het feit dat niet al deze artikelen in normale tijden het platteland bereiken en dat, uit ervaring is ge- deze vorm van voorlichting sterk groeiende is en ook de behoefte hieraan groot is, was aanleiding de plattelandsbevolking hiermede in aanraking te brengen. Ook al zal niet iedereen het eens zijn met de getoonde meubelen, dan is er voor een ieder veel wetenswaardigs om trent kwaliteit en andere eigen schappen te horen en te zien. Tegelijk wordt de plaatselijke middenstand de mogelijkheid gebo den hun zaken hierbij aan te pas sen. De tentoonstelling zal in de 2e Vee markthal te Gouda (nabij het sta tion) gehouden worden van 16 t.m. 26 April. De tentoongestelde artikelen zijn door deskundigen uit bovengenoem de vrouwenorganisaties uitgezocht met medewerking van een binnen- huisarchitecte. Bij de keuze is men uitgegaan van goede kwaliteit, practische bruikbaarheid en goede vorm van kleur. De voorlichting en rondleiding ge schiedt door plattelandsvrouwen en meisjes, die hiervoor een speciale opleiding hebben ontvangen. De tentoonstelling is voor ieder een toegankelijk en zal alle werk dagen van 10-10 uur geopend zijn. De opening zal worden verricht (Op het laatst vertrokken emi grantenschip bevonden zich on der de 1300 opvarenden ca. 200 bouwvakarbeiders. De regering zal voorlopig 200 ontheemden uit Italië naar ons land laten komen om zo voor rijksrekening op te leiden tot bouwvakarbei ders). Van politiek heb 'k geen verstand, Lat. 's -beter voor de grote heren, Lie dagelijks, door hun beroep, Met tal van kopstukken verkeren, 't Zijn de ministers, hier en ginds Een Drees, een Churchill, Eaure en [Eden, Mao en Tsjang en Molotov, En meer van dergelijke lieden, Zij weten het en zijn beroemd, Ai gaat hun pad niet over rozen Zjj aoen 't voor U en mij voor ['t volk, Dat hen tenslotte heeft gekozen. Zn naast een legertje premiers, Btaan er de veie mind're goden In allerlei formaat en kleur Lus groten, kleinen, witten, roden. Zij hebben elk een eigen taak f inanciën devalu-, inflatie Landbouw, oorlog en woningbouw, Het buitenland en d' emigratie, Tja, d' emigratiepoiitiek, Daar heb ik geen kaas nog van [gegeten Hoe men dat rijmt, ik snap het niet, 'k Kom er niet ui't, ik wil 't wel [weten. Eerst sturen we de mensen weg, De metselaars en timmerlieden Dan gaan we vreemdelingen [hier Ditzelfde werk, en geld, aanbieden. Een emigrant kost duizend pop, Dat heb ik dikwijls al gelezen, Maar bouwvakmensen zijn hier [schaars, Ik zou er dus zuinig op wezen. Nee, zegt Den Haag, gaat U maar [weg, U dient het land, en daarom [hulde We zijn te dicht bevolkt, vaarwel, En hier, je reisgeld duizend gulden. Maar ja een huis moet ook ge- [bouwd, Ruim zestigduizend in ons landje Geen nood, Den Haag weet altijd [raad, Minister Witte helpt een handje. Tweehonderd displaced persons Zullen hier weldra bivakkeren Die gaan het metsel-, timmervak Op 's Rijkskosten zeer grondig [leren Snapt U het, Lezer Lezeres Ik niet, al gaan m'n hersens [zwoegen. Van hoog're politiek heb ik. Belastingdokter heel geen sjoege. HENK VAN HEESWIJK door Mevr. Kesper, echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Tegelijkertijd organiseert de Bond van Kaasproducenten op het aan grenzende terrein zijn 5e Techni sche Beurs voor de Melkveehouder, zodat een bezoek gemakkelijk ge combineerd kan worden. ^V.eau.w en (JCineleeen. m-ifn De laatste inzameling van Stichting 1940-1945 móet slagen. In de weken die voorafgaan aan het nationale bevrijdingsfeest op de 5e Mei a.s. zal de Stichting 1940-1945 voor het laatst een beroep doen op de offerzin van het Nederlandse volk. Ieder jaar werd omstreeks de 5e Mei ons aller aandacht gevraagd voor het werk van de stichting en steeds was het verheugende resul taat, dat door middel van uurloon- en andere acties een bedrag van meer dan 1 millioen gulden bijeen kwam. Nadat voor de laatste keer gebeurd, durft de stichting méér te vragen. Vijf millioen gulden zo heeft men uitgerekend is er no dig om het werk van de stichting te kunnen voortzetten zonder dat er voortaan collectebussen of inza melingslij sten aan te pas behoeven te komen. Vijf millioende laatste loodjes, die meestal het zwaarst we gen. Maar mogen wij wel van „zwaar" spreken nu het in dit ge val gaat om het vervullen van een taak, die minstens even „nationaal"

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1