Weekblad voor Waddinxveen 0- 1/hocdtc de Vrouw dt Sptiad van de week Een populaire Vorstin Kris-Kras No 515 Vrijdag 29 April 1955 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Nederland staat deze week in het teken van de feestvreugde. En dat is niet te verwonderen, want het offlidiële bezoek van Z.M. .Koning Gustaaf Adolf VI en Zijn gemalin, Koningin Louise ïs deze week on getwijfeld de belangrijkste binnen landse gebeurtenis. Voeg hierbij nog als slotstuk morgen, Zaterdag, de verjaardag van onze geliefde en geëerbiedigde Koningin, dan is er deze week werkelijk alle reden tot vreugde. We zullen in deze kolommen geen beschrijving geven van het verloop van dit bezoek. U hebt dit al door de radio in diverse reportages kun nen vernemen. Misschien was één der hoogtepunten wel het bezoek aan Zeeland, het door de waters nood getroffen deel, dat ook zoveel daadwerkelijke hulp van Zweden heeft ontvangen. En als we ons realiseren, dat het Zweden was, dat ons in de benard- ste laatste weken van de wereldoor log wittebrood en boter zond, dan vertolken Wij onze dankbaarheid voor deze hulp, door de vlaggen ui't luide toegejuichdj. Als dit blad! verschijnt, is het Ko ninklijke Paar reeds weer op de te rugreis naar Zweden. Wij zijn er echter van overtuigd, dat dit korte bezoek een goede indruk zal hebben gehad op het Zweedse Koningspaar. Koning Gustaaf en Koningin Loui se zullen begrepen hebben, dat het Nederlandse volk de goede gaven van nu ruim tien jaar geleden, niet vergeten hebben. En ook dat Zwe den een bizonder warm plekje heeft gekregen in ons aller hart. Morgen verjaart onze Landsvors- tinne. Ook dit is voor land en volk een belangrijke dag. Bestand aan vankelijk het gevaar, dat door de 5e Mei bevrijdingsdag de Konin ginnedag min of meer in de ver drukking zou geraken, omdat beide data zo dicht bij elkaar liggen, dit jaar zal blijken, dat we de belang rijkheid van Koninginnedag niet onderschatten. Gelukkig worden er vrijwel overal in het land feesten georganiseerd en d!e meeste bedrij ven zullen deze dag hun poorten gesloten houden, zodat de massa De 30ste April viert onze Koningin Juliana haar zes en veer tigste verjaardag. Zij is een der populairste vorstinnen van de wereldj, een onvermoeibare werkster voor vrijheid, recht en vre de, die hard werkt en niet schroomt haar opvattingen en idealen via radio, film en pers aan alle volkeren van de wereld bekend te maken. Haar vriendelijkheid en openhartigheid hebben haar in vele landen bemind gemaakt en wel niet het minst bij haar eigen volk, dat trots op haar is en hoopt, dat zij nog vele jaren in vrede en voorspoed moge blijven. te steken en dit Koninklijke Paar te tonen, dat wij blijde zijn met dit bezoek aan ons land. Overigens, het Nederlandse volk weet dergelijke hoge bezoeken te waarderen. Overal, waar het popu laire vorstenpaar zich vertoonde, stonden de mensen en werden Ko ning Gustaaf en Koningin Louise kan meedoen. Intussen zijn we dankbaar, dat onze Koningin deze 46e verjaardag in volle gezondheid met de Prins en de Prinsessen mag vferen. Het 'is een voorrecht, dat de leden van ons Vorstenhuis kerngezond zijn. Boven dien is de werkkracht van Konin gin Juliana bijna spreekwoordelijk geworden. Waar Zij in haar belang rijke taak bovendien nog in belang rijke mate terzijde wordt gestaan door Prins Bernhard, kunnen wij spreken van een harmonische sa menbundeling van alle krachten. Dit op deze dag te bedenken, is eveneens de moeite waard. Wij wensen van deze plaats onze geëerbiedigde en geliefde Koningin van ganser harte geluk met Haar verjaardag en hopen, dat zij met Haar gezin nog lang gespaard zal mogen worden voor land en volk. Oranje Boven Leve de Koningin! Volgende week Donderdag hopen we de tiende verjaardag van de be vrijding van ons land en ons volk te gedenken. Ook deze dag zal staan in het teken der feestvreugde. 'Hoe wel deze vreugde getemperd is door het feit, dat de bevrijding van ons land zoveel offers aan mensenlevens heeft gekast Daarom zullen we ook aan de vooravond van de be vrijding hen op stijlvolle wijze ge denken, die hun leven gaven voor de herrijzenis van Nederland. Te Amsterdam hield de Stichting 1940-'45 een buitengewone hoofdbe stuursvergadering buitengewoon, omdat men 10 jaar lang tot zegen der nabestaanden van hen die in de verzetsbeweging vielen werkzaam heeft mogen zijn buitengewoon ook, omdat Z.K.H. Prins Bernhard er het woord voerde, evenals Minis ter Thiel buitengewoon ook, om dat de bijeenkomst werd bijge woond door een groot aantal ande re autoriteiten, w.o. minister Alge- ra. In zijn grote herdenkingsrede bracht de voorzitter der Stichting, de heer J- Smallenbroek, de rege ring dank voor de tot stand, ge brachte wettelijke regelingen. De Prins hield een indrukwek kende rede, waarin hij er op wees, dat zo de realiteit van de na-oorlog- se jaren hier en daar een gevoel van teleurstelling mocht hebben ge bracht, zulks zeker niet gold voor het werk dat de Stichting 1940-'45 deed. Spreekt men in Nederland van „de Stichting", dan bedoelt men de Stichting 1940-'45, aldus Zijne Koninklijke Hoogheid. Bekend is, dat „de Stichting" in de komende jaren geen beroep meer behoeft te doen op de offerzin van ons volk mits, en dit knope men goed in het oor de opbrengst van de laatste collecte 5 millioen zal zijn en de tegenwoordige contribu anten de Stichting trouw blijven. Men denke dus vooral niet, dat de Stichting geen geld meer nodig heeft. Wij zouden haast zeggen in tegendeel en doe mee, die laatste ronde tot een succes te doen wor den DANKBAAR GEDENKEN Bij het schrijven van dit Kris- Krasje heb ik heel dikwijls mijn ge dachten terug laten gaan naar het geen onis volk nu tien jaar gele den overkwam. Het lijkt wel bij het drukke werk van elke dag of het veel langer geleden is. En toch is het maar tien jaar en enkele maan den dat ons volk zeer bange dagen meemaakte. Tegen de macht van de satanische bezetter verzetten zich velen en moesten heel velen hun verzet met de dood bekopen Het deed anderen ni'et afschrik ken, al dacht de bezetter een voor beeld te stellen door het martelen en fusileren van de verzetsstrijders. Nieuwe helden namen het werk over en hoe moeilijk het ook was en- in welk gevaar zij ook verkeer den en wat de bezetter ook deed, het verzet werd met de dag groter. Totdat de dag der bevrijding kwam. Was het wonder, dat een uitbundige vreugde zich meester maakte van het verhongerde en gesarde Neder landse volk, dat zich in de strijd om de vrijheid toch niet verslagen voelde? En nu gaan wij ons opmaken om het tienjarig bevrijdingsfeest te herdenken. Prachtige programma's zijn samengesteld en elke groep van de bevolking vindt iets van haar ga ding in de programma's. Natuurlijk 't Is feest i'n 't land, in alle steden, In ieder dorp is men verheugd: De Koningin verjaart! Ja, heden Is overal plezier en vreugd! Hoe dankbaar zijn we en tevreden, Dat God Haar voor ons heeft bewaard Nu weer een jaar is heengegleden, Waarin Zij voor ons bleef gespaard. Een jaar, waarin we vred!ig leefden, Met zorg, maar ook met zonneschijn; Waar 't elders in de wereld beefde, Konden wij hier voorspoedig zijn. En daarom jub'len thans de klokken Met bronzen stem hun btijdje lied, Waar ieder is bij 't feest betrokken, Daar kent men kommer noch verdriet. Nooit zal d'Oranjeglans verbleken, Wij zijn eendrachtig, één van zin; Dat ieder nu de vlag uitsteke Voor Neêrland's -dierbare Vorstin. Wat ook ons volk vermocht te scheidien, Wat ook door tweedracht werd verscheurd, 't Oranje feest deed ons verblijden En heeft ons immer opgebeurd. Mocht elk van ons deez' heilbeê bidden: „Geen hinderpaal zij op Uw pad Leef lang, Vorstin, nog in ons midden, Voor Neêrland, Vader, schenk ons dat. Wat ook gebeuren mocht in 't leven Van Neêrlands koningshuis en volk; Wil Haar en ons Uw zegen geven, Weer van ons ied,'re duist're wolk. Laat steeds Uw heilzon ons beschijnen, Die binde ons met een hechte band; Dat nooit d'Oranjeboom verkwijne: Behoudt Haar, Heer, voor 't Vaderland! MAARTJE ZELDENRIJK. MOGEN we feest vieren, ook al omdat we deze massale feestviering kunnen bezien als een volksuiting, die getuigt van de vredeswil. Maar dat feestvieren is niet het dankbaar gedenken waar ik op wijzen wil. Dat dankbaar gedenken doen we aan de vooravond van de 5e Mei. Dan gedenken we onze doden die gevallen zijn in de strijd om de vrijheid van land en volk. Dan ge denken we dankbaar hun werk, hun verzetswerk, dat het vieren van de bevrijding mogelijk maakt. Jan Campert riep in zijn cel ons daar toe reeds op en zei: „Gedenkt, die deze woorden leest, mijn makkers in de nood en, die hen nastaan 't allermeest in hunne rampspoed groot, zoals ook wij hebben gedacht aan eigen land en volk". Dan pas wordt het dankbaar ge denkenen brengt uw offer aan d,p inzameling van de stichting 1940-1945. Kris-Kras. MIJN DOCHTER HEEFT VERKERING. Historisch is de geschiedenis van Hedwig Mahler, de bekende Duitse schrijfster, toen zij op 17-jarige leef tijd kennis maakte met haar toekom stige echtgenoot, Carl Courths, een genaturaliseerde Duitser, Fransman van geboorte, uitgeweken verarmde adel. Vader Mahler, die beroepsmi litair was, kreeg de lucht van haar liaison en verweet haar, op de be kende Pruisische militaire wijze, dat ze nog maar een „snotneus" was en amper van toeten of blazen wist. Waarop de 17-jarige Hed/wig snedig antwoordde „En hoe oud was ma ma, toen U haar leerde kennen, Pa pa Het is niet bekend, welk ant woord de onpaedlagogische vader haar dochter heeft gegeven, maar wel weet men, dat Hedwig's moeder reeds op 16-jarige leeftijd met vader Mahler „verkeerde" en op 17-jarige leeftijd huwde. Wij willen hiermee maar zeggen, dat we niet te hard van stapel moe ten lopen, als onze dochter en dat geldt natuurlijk in mindere ma te ook voor onze zoon op al te jeugdige leeftijd verliefd wordt. Aanleiding tot een en ander was een brief van een vrij jeugdige moe der, Mevr. G. uit Assendelft, die mij een dergelijke kwestie voorlegt. Zij schrijft in dit epistel o.m. „Zelf ben ik op 18-jarige leeftijd ge trouwd. Mijn man en ik kenden el kaar al van de schoolbanken af en we beschouwden het als vanzelf sprekend, dat we met elkander gin gen. Een jaar na mijn huwelijk werd onze dochter geboren en deze is thans 16 jaar. Aangezien ze flink uit de kluiten gewassen is, geeft men haar graag 18 of 19 jaar. Zelf voel ik me ook nog jong ik ben pas 35 geworden en ik kan me maar niet met het denkbeeld verzoenen, dat mijn dpchter over één of twee jaar ook gaat trouwen, want een dezer dagen zijn mijn man en ik er achter gekomen, dat ze zo'n beetje scharrelt met de zoon van een winkelier uit Keen na burige gemeente. Wij hebben haar hierover onderhanden genomen, maar het heeft weinig effect gesor teerd. Ze zegt, dat ze van hem houdt en dat ze met hem wil trouwen. Wat raadt U ons nu aan De ver kering verbieden Het meisje is na melijk nog op de ULO-schoöl. Of toestaan Ik vond het belangrijk genoeg om aan dit probleem eens een artikeltje te wijden want ik weet uit ervaring dat meerdere ouders tot de conclu-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1