DE VOODDEELSTRh kom er bij 16.50 DAMESKOUSEN VERSNAPERINGEN i Ëlectr. Kacheltje manufacturen radio Gemeenteraadsvergadering' KATHOLIEKEN vanavond vraagt men U: Ie irensmiddeiei en gewoonten heeft. In onze prille sie zijn gekomen, dat hun vrij jeug dige dochter reeds „scharrelt". Laat ik eerst eens mogen vaststel den, dat iedere tijd zijn eigen zeden en gewonten heeft. In onze prille kinderjaren zou er geen sprake ge weest zijn van geheime verkering, om de eenvoudige reden, dat een meisje van 17 of 18 jaar na een ze kere tijd nïet meer alleen op straat kwam. Dat paste niet. En moest het meisje toch naar een of andere vereniging, dan werd zij gebracht en gehaald door een oudere broer dan wel door vader of moeder. Theoretisch was het dus misschien mogelijk op jeugdige leeftijd te- verlieven, maar practisch was het nagenoeg uitgesloten, of de oudtere, begeleidende broer moest mede in het complot zitten. En dit was de uitzondering, die de regel bevestig de. De vrouw van 1955 is veel vrijer in haar doen en laten dan haar sexegenoot van een halve eeuw ge leden. Zij is op menig terrein de gelijke van de man geworden en wij, als vrouwen, kunnen ons daar over Slechts verheugen. Vandaag zijn er geen oudere broers meer, die hun 17- of 18-jarige zuster er gens heen begeleiden, want ik denk dat Jopie of Annie of Greet je gauw zouden zeggen „He, zeg, schiet op Ik kan wel op mijn eigen benen lopen". Afgezien nog van het feit, dat de tegenwoordige broer er ook feestelijk voor zou bedanken om een jongere zus te chaperoneren. Het gevolg van dit alles is, dat wij onze kinderen maar al te dik wijls willen wringen in het keurs lijf van uit de tijd zijnde begrippen. De fout van vele ouders is, dat ze zich zo moeilijk kunnen verplaat sen in de gedachtengang van de moderne tijd. Hiermee wil ik na tuurlijk niet goedpraten bepaalde zeden en gewoonten, die ons prin cipieel en bezien uit zedelijk oog punt tegen de borst stuiten. Inte gendeel. Maar we kunnen nu een maal niet vasthouden aan een te starre levenshouding. Wie dit des ondanks doet, verzuurt het leven van zijn kinderen en wordt voor ouderwets versleten. Eerder heb ik i'n deze kolommen al eens betoogd, dat te jong trou wen niet goed is. Ieder jong meisje en elk jongeman moet zich goed realiseren, dat zijn jeugd definitief voorbij is op het ogenblik, dat hij zijn handtekening onder het huwe lijkscontract of -acte plaatst. Hij en zij zijn vanaf dat moment vol wassen en hebben door hun huwe- lijk een jzekere verantwoordelijk heid op zich geladen. Deze verant woordelijkheid woixty concreet, wanneer de eerstgeborene in de lijke betrekking of functie te heb ben, de vrouw moet verstand heb ben van de huishouding en er moe ten meubelen zijn. Hoe moet nu onze houding, als vader en moeder zijn, als onze 16- of 17-jarige dochter met de mede deling komt, dat ze een vriend heeft? Ik ken verstandige ouders, die iets dergelijks meemaakten met hun kroost, die zeiden: „Breng hem maar eens mee, dan kunnen we kennis maken." U kent wel die eerste visite: een blozende dochter, die min of meer triomfantelijk haar jongen mee naar huis neemt, en een min of meer verlegen jongeling, die een beetje angst heeft voor „haar" va der en moeder. Een verstandige va der zal die jongeman dadelijk op zijn gemak stellen, hem een sigaar of sigaret aanbieden en een praatje met hem maken. Kortom, hem dat moeilijke begin helpen gemakkelijk maken. En daarna? Wel, als het een nette jongen is, en hij heeft vooruitzich ten, dan zou ik zeggen: Jullie kun nen met elkaar omgaan, maar thuis. Geeen gescharrel op straat. Piet of Jan of Kees mag twee of drie keer per week komen. En daarmee zal het paar stellig wel te vreden zijn. Daarna kunt U op Uw gemak eens de kat uit de boom kijken. Populair gezegd: Of het wat worden zal dan wel of het een be vlieging is. Een verloving zou ik beslist niet terstond toestaan. Zeker niet na een half jaar „gewone" verkering. En vóór de verloving zou ik wijzen op de consequenties. Een verloving is volgens mijn begrippen (en mis schien ben ik in deze wat ouder wets, maar dat moogt U me gerust Pracht geminderde Wanneer het vonds kouder wordt en het weinig zin heeft om de grote kachel aan te maken of nog op te stoken dan voelt U zich toch onbehaaglijk. Voorkomt dit gevoel schaft U zich juist in deze voor jaarsdagen nog een te kust en te keur met Pexlon ver sterkt. JamaicaRumbonen 200,.gramj Choc. Pindarotsjes 200 gram Cocosblokjes 200 gram Advocaatkeps 200 gram 45 Zeer fijne, links geweven. maten van tot 10>/a aan in de prijzen v.a bt) 1.95 per paar 2 paar voor 50 Koninginnedag 'smid- dags na half eenf ge sloten. A.Brouwer Nesse46 Van Eyk Kerkweg 171 schrijven, als U denkt, dat dit zo is) altijd het voorportaal van het huwelijk. Maar verbieden? Nee, dat zou ik niet doen. Een verbod kan i'n de meeste gevallen averechtse uitwer king hebben en zoudt U dat willen? Vergeet U niet, dat U een 16- of 17-jarige dochter niet meer aan de ketting kunt leggen. Dora Werth. van Woensdag 27 April Het Humanistisch Thuisfront gewogen en te licht bevonden Van Grondverkoop en Schoolmelk Waddinxveen krijgt een Maatschappelijk Werkster De gemeenteraad vergaderde on der voorzitterschap van burgemees ter Warnaar. Wegens verblijf bui tenlands was dfe heer Okkerse af wezig. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat de Commissaris der Koningin op 2 Ju ni a.s. en officieel bezoek aan de gemeente zal brengen. Voorts d,bel- de voorzitter mede, dat hem geble ken was, dat verschillende fabrie ken op Koninginnedag zouden door werken. Spr. betreurde dit afwij kende standpunt van het advies van de Stichting van de Arbeid, maar hij was van mening, dat hij in deze kwestie geen bemiddeling kon ver lenen. De heer Pille deelde hierop mede, dat de firma Verheul alsnog had besloten vrijaf te geven, hetgeen wellicht een stimulans kon zijn voor de andere fabrieken om ook te sluiten. De heer Venema merkte op, dat dit nog mocht worden aangemerkt als een reclame voor de andere fa brieken om ook tg sluiten. De direc tie van Verheul had aanvankelijk besloten om te werken, maar door andere invloeden was van dat be sluit teruggekomen. De voorzitter antwoordde, dat hij deze opmerking niet als reclame wieg ligt. Want dan is men vader en moeder en heeft men de volle verantwoordelijkheid, die ieder ou derpaar heeft, de opvoeding van het kind. En die opvoeding begint - iets, wat menige vader en moeder zich niet voldoende realiseert - vanaf het ogenblik, dat het eer ste kindergeschrei in de kraamka mer klinkt. Voor een huwelijk is nog iets meer nodig dan alleen wederzijdse liefde. Natuurlijk is dit de basis. Maar het jonge paar moet wonen en leven. De man dient een behoor- wilde zien, maar dat hij hoopte, dat ook de andere fabrieken alsnog zouden besluiten niet te werken, op dat de gehele gemeente in de gele genheid zou zijn de auhade van de schoolkinderen bij te wonen. Daarna ging de raad accoord met een salarisverhoging van de ambte naren, overeenkomstig de richtlij nen van de regering. Een crediet van 1015,werd beschikbaar ge steld voor de aankoop van boekjes voor hef verkeersonderwijs op alle scholen. De Stichting nazorg voor doofstommen kreeg een subsidie van 28,toegewezen, waarna aan de orde kwam het voorstel vafi B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van het humanis tisch thuisfront om subsidie voor militaire tehuizen. De heer Van Egdom was het met het standpunt van B. en W. niet eens. Er ia indjertijd besloten een subsidie te verlenen aan de andere militaire tehuizen en ook het Hu manistisch verbond heeft daarop rechten. De vereniging bestaat se dert 10 jaren en zij heeft inmiddels enkejle tehuizen in exploitatie. Zij behoeft dus niet meer het bewijs te leveren, dat zij op dit gebied iets presteert. Spr. oordeelde, dat uit bil lijkheidsoverwegingen steun moest worden verleend. Mevr. van djer Torren zeide het met het standpunt van B. en W. niet eens te zijn. De jongste herder lijke brief van de Ned. Herv. kerk zegt ook, dat aan het Humanistisch verbond geen moeilijkheden in dje weg gelegd moeten worden, als het opkomt voor een eigen plaats. Ove rigens is spr. van mening, dat de zaak van de militaire tehuizen een rijkstaak is en daarom zal zij, evenals de voorgaande keren, tegen subsidie stemmen. De heer Schouten was van oor deel, dat Waddinxveen op dit punt weer eens een buitenbeentje wilde zijn. Hij waarschuwde ervoor, dat de arbeiders, die voor de industrie werden aangetrokken, weer zouden weggaan, omdat het gemeentebe stuur geen ruim standpunt kon in nemen. Voorts citeerde hij verschil lende vooraanstaande Katholieke geestelijken, die zich in gunstige zin over het Humanistisch verbond hadden uitgelaten. De heer Kooijman zeide zeer ver heugd te zijn met het voorstel van B. en W. Het H.V stelt zich op het standpunt dat alles uit gaat van de mens en het erkent God niet. De heer van Oosten merkte op, dat er ook prominente katholieke figuren zijn, die tegen het werk van het H.V. zijn. Spr. kan zich geheel achter het voorstel van B. en W. stellen. Nadat de heren Pille en de wet houder Oudijk zich resepect. tegen en voor het voorstel van B. en W. uitspraken, antwoordde de voorzit ter, dat er verschillende gemeente raden zijn, die een verdeling van s.ibsiaie hebben gemaakt in ver houding tot het aantal huizen, dat wordt geëxploiteerd. Het gemeente bestuur is op principiële gronden tegen het verlenen van een subsidie. Het H.V. erkent niet het Godsbe- stel. Spr. is het volledig eens met de uitlating van Pater Stockman, dat de werkzaamheden van het H.V. niet met geweld moeten worden te gengegaan. Spr .is ook tegen het communisme, maar hij zou d,e par tij niet willen verbieden. Het H.V. sluit Gods gebod uit. In de Prot. Chr .en R.K. tehuizen wordt ook niet de gehele avond gepreekt, daar is gelegenheid, voor ontspanning. Maar het H.V. geeft niet alleen die ontspanning, daar worden ook de doelstellingen gepropageerd, waar mede B. en W. het niet eens zijn. De kerken staan ook open voor com munisten, maar men zal hen niet aantreffen in een Kerkeraad. Het bestuur van het H.V. staat echter voor communisten wel open, ofschoon spr. niet wil zeggen, dat er thans in het bestuur zitten. De heer Pille merkt op, dat in het bestuur geen enkele communist zit ting heeft. Spr. wijst verder op een artikel in de gemeenteraad, het blad voor de K.V.P. raadsleden, waar in de rechten van het H.V. Van Eeuwen Zuidkade 3 worden verdedigd. De heer Kooijman zeide zelf mili tair geweest te zijn, en wees er op dat de regering zelf cantines heeft ingesteld hetgeen eigenlijk een hu manistische daad is. De Chr. en R. K. tehuizen willen de soldaten in het eigen milieu opvangen. De Hu manisten, die zich niet op Chr. Humanisten, die zich niet op Chr. standpunt stellen, kunnen met de cantines volstaan. Daar is gelegen heid voor ontspanning en het schrij ven van brieven naar huis. De heer Venema merkte op, dat hjj zich geen juist beeld kon vor-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2