tien jaar. vRijheiö 1 VRIJ H E I D NIEUWS uit Oftze hoac de eindstceep. i FEESTPROGRAMMA'S VRIJHEID Vrijheid Wat is [vrijheid Een symbool, een ideaal Iets begrijp- en iets onzegbaars, Vrijheid spreekt i's iets heel natuur- [lijlcs En toch een bijzond're schat Wie nooit leefde in de vrijheid Heeft het „leven" nooit gehad. Vrijheid is zich zelve wezen, Als een vogel in de lucht En toch fs 't het resultaat van Discipline, orde, tocht. Vrijheid laat zich niet beschrijven, Vrijheid is ons hoogste goed Vrijheid voel je, onderga je, *LlI Vrijheid is ons hartebloed. Heden i's die vrijheid jarig Wij gedenken dankbaar, blij Hoe precies tien jaar geleden Op die mooie dag in Mei Stemmig staan wij in gedachten Bij zo menig heldengraf, Eren hem of haar, die 't leven Voor de zaak der vrijheid gaf. Heden ïs die vrijheid jarig En op die bijzond're dag Kijken wij met vast vertrouwen Naar de Nederlandse vlag; Dankbaarvoelen w'ons een deel van 't Nationale huisgezin, Dat zich schaart rondom de moeder. Rondom onze Koningin. CLINGE DOORENBOS Volgende week zullen wij de be vrijding van Nederland gedenken. Donderdjag 5 Mei' zal het tien jaar geleden zijn, dat het Duitse leger in ons land capituleerde, onvoor waardelijk. Waardoor een defintitief einde kwam aan de oorlog en de bezetting van ons vaderland. Dit gedenkwaardige feit brengt ons weer tot bezinning. Wellicht is het U vergaan als ons, dat we in een bonte kaleidpscoop een reeks van beelden onze gedachten zagen passeren, welke alle in die bange jaren plaatsvonden. We denken aan de vele narigheden, de bombarde menten, de razzia's, jodenvervol ging, arbeidsinzet, vorderingen, voedjselmoeilijkheden, de honger tochten Het ligt allemaal al weer meer dan tien jaren achter ons. En veel is er sedertdien gebeurd. De vijand van vroeger is de bondgenoot van vandaag. Dagelijks zien wij weer Duitse auto's in ons land rijden en we beschouwen het weer als van zelfsprekend. We drijven weer han del met onze vroegere bezetters en we zijn alweer zoveel vergeten. Vergeten? Nee, dat zal bij velen niet mogelijk zijn. Want in talloze gezinnen bleef een leegte achter, toen op die 5e Mei, nu tien jaar ge leden, voor het eerst weer de fiere nationale driekleur en de oranje wimpels openlijk gehesen kondien worden. De blijdschap van het weer vrij zijn, werd getemperd door de gedachten aan hen, die de tol van deze bezetting hadjden betaald. Onze vaderlandse bodem was ge drenkt met het bloed dier martela ren, de vrijheidshelden en verzets lieden, die in de ware zin des woords goed en bloed wilden geven voor de vrijheid van land en volk. Hebben we dit in de nu achter ons liggende tien vrije jaren wel vol doende beseft! Vaders werden weggerukt uit hun gezinnen. In tal van woningen kwam plotseling een stoel leeg. Jonge mannen en vrouwen in de bloei van hun leven, wellicht met een schitterende toekomst in het verschiet, achtten dit alles minder dan de goede zaak, waarvoor zij streden, grimmig en verbeten, maar in het rotsvaste geloof, dat Neder land éénmaal weer zou herrijzen! Dit was het enige doel, dat zij voor ogen hadden en ook het enige, waarvoor zij gestreden hebben, taai en onverzettelijk, vastberaden en moedig. Hun fiere en barre strijd is niet vergeefs geweest. Vele slachtoffers vielen in deze ongelijke krachtme ting, waarin een handjevol verzets helden het opnemen durfde tegen de machtige vijand. Dagelijks vie len er van hen af, het leven offeren de voor het front van het moordend vuurpeloton. Maar nog verbetener de titanenstrijd voerende, wetende, dat deze uiteindelijk bekroond zou worden met de zege der vrijheid! Bloed en tranen waren de grote getuigen van het ochtendgloren de zer vrijheid). Dreigementen noch geweren, gevangenissen noch mar telingen waren in staat het idealis me dezer dappere mannen en vrou wen kapot te maken. Hun gigantisch verweer tegen de verpersoonlijking van het onrecht, dat heerste onder het besmeurde vandaal van het ha kenkruis was zonder weerga. En zelfs in de laatste levensminuten gingen vele mannen en vrouwen psalmzingende naar de executieter reinen. Het moreel der illegale werkers was niet te breken. On danks alles. De vrucht, ook van hun maanden- en jarenlang verzet tegen alles, wat onrecht was, manifesteerde zich op die gedenkwaardige 5e Mei, nu tien jaar geleden. En die bevrijding gaan we straks herdenken. Op gepaste wijze. Maar niet zonder meer. Niet zon der de vele duizenden te gedenken en te eren, die in hun actief ver weer door de bezetter vielen. Over enkele dagen hebben we tien jaar vrijheid achter ons. Wat hebben we ervan gemaakt? Hebben we een nieuwe staat opgebouwd, zo- NIEUW POLITIEBUREAU. De verbouw van de woning naast de openbare school B tot politiebu reau is door B. en W. opgedragen aan de laagste inschrijver, fa. de Jong en Zn. te Gouda, voor de som van ƒ27.000,—. DE COMMISSARIS KOMT. Zoals door de burgemeester in de gister gehouden raadsvergadering werd medegedeeld, zal de Commis saris der Koningin op Donderdag 2 Juni a.s. een officieel bezoek aan onze gemeente brengen. SJOELAVOND „CONCORDIA" De opbrengst van de gehouden schiet- en sjoelavond ten bate van „Concordia" bedroeg netto 400, 31 WONINGEN. De bouw van 31 woningen aan de St. Victorstraat alhier, was gegund aan de fa. Van Willigen te Gouda, is nu gegund aan de fa. P. Re- horst en Zn., alhier, voor het be drag van 393.780. HULPPREDIKER BENOEMD. In dé plaats van de heer G. Mouw die geruimen tijd hulpdién sten verrichtte in de Ned. Herv. Gemeente en naar Vrieseveen zal vertrekken, is door de Kerkeraad be noemd de heer K. Asmus uit Zwijn drecht. EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte ten bate van dé t.b.c.-bestrijding heeft op gebracht ƒ326.40. JEUGD NATUURWACHT. In een gehouden bijeenkomst van de jeugd-Natuurwacht, is een plaat selijke commissie samengesteld be staande uit de heren F. H. Blonk, voorzitter, R. Klunder, secretaris, en C. Russcher, penningmeester, aan welke commissie is toegevoegd een lid van de Rijkspolitie, een verte genwoordiger van de verschillende scholen en de gemeente-tuinman, de heer C. de Wild. BIJZONDERE KERKDIENSTEN. In de Ned. Herv. Kerk zal op 5 Mei ter herdenking aan de bevrij ding een kerkdienst gehouden wor den, voorm. 8.30 uur. In de Geref. Kerk zal aan de avond van 4 Mei 's avonds 8 uur een gedachtenisdienst aan de ge vallenen gehouden worden, terwijl Donderdags om 8.30 uur v.m. de be vrijding zal worden herdacht. In de Remonstrantse Kerk zal op 4 Mei 's avonds 7.45 uur spreken Ds. G. Ch. Duinker. BEROEP UITGEBRACHT. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. C. Treure uit Eder- veen. als de duizendén pioniers reeds tij dens de bezetting voorbereidden? Hebben we ons dankbaar getoond voor alles, wat zij voor ons, voor onze kinderen, deden? Vele idealen uit de bezettingstijd zijn niet in vervulling gegaan. Zo vele idealen bleven idealen. Maar dat was ook in het verleden zo en dat zal in de toekomst niet anders blijven. Vele idealen zullen nimmer werkelijkheid worden. Maar dit ene hebben we ongetwij feld overgehouden uit de vijf ban ge oorlogsjaren: we hebben het be grip „Vrijheid" beter leren waarde ren. En als we in deze dagen zullen terugdenken aan alle leed, alle el lende en droefenis, zorgen en moei ten, angst en bange verwachting, dan zullen we dubbel dankbaar moeten zijn voor het feit, dat we alweer zo lang een vrij en zelfstan dig volk konden zijn. Dan gaat onze dank ook uit naar onze bondgenoten in de strijd, die meehielpen de wereld te bevrijden van knechting en onderdrukking, onder de ban van hakenkruis, rij zende zon of fascistische pijlenbun del. Want in de gehele wereld sla pen de honderdduizenden onbeken den uit vele landen, die het kost baarste, wat een mens bezit: het leven, voor de vrijheid, ook van Nederland gaven. In bloed en tranen werd een nieu we vrijheid verworven. De tranen zijn gedroogd en het bloed is ge stelpt. De wonden zijn genezen, maar de lidtekens bleven. Als stille getuigen, hier en elders, opdat wij niet vergeten. Vijf Mei zal een dag zijn en blij ven van gedenken in de eerste plaats. Van zelfinkeer. En pas daar na van vreugde. De blijdschap zal in de tweede plaats komen. Daarom zal de feestvreugde gepast moeten zijn, waardig en stijlvol. Niet uit bundig, maar altijd in het besef, dat deze vrijheid talloze kostelijke offers heeft gekost. Het een is niet los te maken van het andere. Wie dit goed beseft, zal op 5 Mei' de nationale driekleur hijsen, maar tevens niet vergeten, hen, die voor onze vrijheid vielen, wie wij mede deze vrijheid te danken hebben, niet vergeten. J. P. S. GRATIS een KEMPTSPUIT waarde f 1.35 Bij aankoop van 1 flacon KEMT HAARGLANS Drogisterij A.v.d HEIDEN GOUDEN BRUIDSPAREN. In de loop van de volgende week zal een tweetal echtparen herden ken dat zij voor 50 jaar in het hu welijk traden. En wel op 3 Mei de heer en mevr. Straver aan de Dorpsstraat, en op 4 Mei' de heer en mevr. Bogaards, eveneens aan de Dorpsstraat. Van eerstgenoemde paar kan een enkele herinnering worden -opge haald, en wel o.a. van het slachten van koeien en paarden tijdens de oorlog. Menig beestje werd door de heer Straver onthalst en het vlees er van, zonder bonnen, onder het publiek gebracht. Het bruidspaar betreurt het, op deze leeftijd nog te moeten verhui zen, daar hui? woning verkocht is, en waarheen De bruid kookte sinds 27 jaar de chocolademelk voor de St. Nico- laasviéring in het R.K. Verenigings gebouw, maar heeft hier nu voor bedankt- Wat het tweede bruidspaar be treft, willen we even attenderen op de advertentie voorkomende in dit nummer. Beidé bruidsparen onze hartelijke felicitatie en nog een gelukkige le vensavond. RODE KRUIS, In ons blad is een advertentie op genomen van het Rode Kruis, waar voor wij uw aandacht vragen. In oorlogstijd en bij rampen deed het Rodé Kruis belangrijk werk, waar voor wij veel dank verschul digd zijn. Ook in onze gemeente doet het Rode Kruis zegenrijk werk, met ziekenultzending en welfare werk. Wij kunnen een bezoek aan de stand dan oók van harte aanbeve len. Geeft u op als collectant(e) voor de inzamelings-actie van 23 Mei tot 4 Juni' bij onderstaande adrejssen, de heer N. Vink, Eikenlaan 28, mevr. Pille, Henegouwerweg 51a. Helpt het Rode Kruis helpen GEMEENTELIJKE DIENSTEN GESLOTEN. De gemeente-secretarie en de kan toren van dé gemeentebedrijven zijn 30 April en 5 Mei a.s. voor het publiek gesloten. VAN TILBURG IN 'T GOUD. De slagerij van Tilburg aan de Dorpsstraat zal heden Zaterdag het 50-jarig bestaan herdenken. De zaak werd in 1905 door wijlen de heer Van Tilburg, afkomstig luit Moordrecht, geopend in het pand, waar thans de garage van van Nie- len is gevestigd. In 1917 werd het hoekhuis, betrokken, waar de zaak nu nog gevestigd is, het voormalige St. Jorisgebouw. In de loop der ja ren is ook deze zaak gemoderni seerd. 23 jaar lang heeft de Wed. van Tilburg de zaak gedreven en in 1947 aan haar zoon K. van Til burg overgedaan. Wij maken van deze gelegenheid gébruik de „gouden" firma van harte geluk te wensen. De Stichting 1940-1945 die op zo voortreffelijke wijze de belangen van de slachtoffers van het verzet en hun nabestaanden behartigt, wil bij de 10-jarige herdenking van de bevrijding de eindstreep halen. Niet de eindstreep in die zin, dat het werk van de Stichting zou zijn afgelopen. Na vele, vele jaren, als het Nederlandse volk in het alge meen zich niet zo heel veel meer zal herinneren van onderdrukking en verzet, zullen er nog slachtoffers zijn. En de Stichting 19401945 wil deze tot het einde blijven verzor gen. Maar men wil de jaarlijkse inza- melings-acti'es beeindigen. En dat kan. Als het Nederlandse volk bij de 10-jarïge herdenking van zijn bevrijding, vijf millioen gulden op brengt, is het kapitaal voldoende om aan de toekomstige verplichtin gen van de Stichting te voldoen. Vijf millioen is een heel bedrag, maar toch weer niet zo heel veel als wij allen onze plicht verstaan. De dames van de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening hebben zich spontaan bereid ver klaard bij deze inzameling te hel pen. Gedurende de volgende week zal déze collecte in de gehele ge meente worden gehouden. Ik reken er op, dat Waddinxveen zijn aandeel in de vijf millioen zal leveren en dat leder ditmaal wer kelijk een dankoffer zal brengen. De Burgemeestervan Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. y op 30 April en 5 Mei 1955 Op de Woensdagmiddag gehouden vergadering van het r/J Comité Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 werd het feestprogramma defini- Ji tief vastgesteld. M= De aubade van de schoolkinderen en de volkszang, welke eerst Tl\ op 5 Mei gehouden zou worden is thans vastgesteld op 30 April, \^A 's morgens om 10 uur. Dit in verband met de verwachting, dat op 30 fg April niét gewerkt zal worden. WJ\ De programma's luiden thans als volgt yj PROGRAMMA ORANJEVERENIGING 30 APRIL 1955. 10 uur v.m. Kinder-aubade en Volkszang op het schoolplein Oran- wj jelaan. Medewerking door de muziekverenigingen ,,Con- \£l cordia" en „Voorwaarts". is! 2.30 uur nam. Grote Bromfietsen-wedstrijd met hindernissen op i7] het feestterrein. Deelname gratis voor iedereen. Aanmel- [Ji den voor de aanvang der wedstrijd. WM 7.00 uur nam. Kinderprogramma. TlPoppenkast, clownerie en wedstrijden voor de jeugd. Op- Kp treden van „de Bario's. Ui 8.00 uur nam. Optreden van het Rotterdams Stemmingsorkest, afgewisseld door de bekende clowns ,,De DoppelinI's". Grote polonaises. H| 10.45 uur nam. Groot vuurwerk met c.a. 50 nummers. PROGRAMMA COMITÉ BEVRIJDINGSDAG 5 MEI 1955. jg§ 4 Mei nam. 7.15 uur Kranslegging bij het monument. c.a. 8 uur Herdenkingsdiensten in de kerken. 7/J 5 Mei v.m. 8 uur Dagopening met klokgelui. =J v.m: 8.30 tot 9:30 uur Gereserveerd voor kerkdiensten Wj\ v.m. 10.00 uur Afmars schoolkinderen vanaf de scholen naar het T//I feestterrein met medewerking van de beide muziekver- enigingen. Wj\ v.m. 10.3'Q uur Kinderspelen voor schoolkinderen 12.30 uur nam. Aankomst Helicopter en voedseldropping. WM 3.00 uur nam. Demonstratie van de gymnastiekvereniging TOOS MJ\ en de Volleybalclub SALVO. KW Muziek door de muziekverenigingen „Concordia" en „Voorwaarts". pi Hinderniswedstrijd op paarden voor iedereen. 'j/\ Aanmelden hiervoor op het feestterrein. sg| 7.00 nam. Duwbalwedstrijd voor ploegen van 6 man (fabrieksploe- W\ gen, verenfgingsploegen enz.) (/g 8.30 uur nam. Concert door de beide Muziekverenigingen op het |gg Dorpsstraat, Feestterrein. c W\ 9.30 uur nam. Fakkel- en Lampionoptocht vanaf het feestterrein. r/| RouteDorpsstraat, Kerkweg, Kanaalstraat, Statïons- gg straat, Puttelaan, Eikenlaan, Esdoornlaan, Sniepweg, j=! Sniepweg, Dorpsstraat, Feestterrein. m] 10.30 uur nam. Ontsteken van vreugdevuren op het feestterrein met polonaise. MM\ 11-30 uur nam. Taptoe Drumband „Concordia". fyl Sluitingswoord door de Burgemeester, sp Op 30 April en 5 Mei is het feestterrein gelegen aan Mi het Noordeinde, op het land van de heer M. P. v. Tol

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 3