Weekblad voor Waddinxveen VH&edu de Vrouw 0e Spitod van de week Kris-Kras Hoederdagr No 516 Vrijdag 6 Mei 1955 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk J Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. 's Woensdagsavonds inzenden. Willem Barentz weer thuis. De walvisvaarder „Willem Ba rentz" is vorgi'e week weer thuis gekomen, met een matige vangst. Het was de laatste reis, want vol gend, jaar vertrekt een nieuwe „Willem Barentz". De oude had nog pech in het Noordzeekanaal door een aanvaring met een pijler van de Velser spoorbrug. De peiler werd ontzet, de neus van het schip be schadigd. Mooi legaat. De Geref. Kerk (onde-rh. art. 3'1) heeft van een echt paar uit de gemeente een gilt van 50.000 gulden gekregep voor de in richting van een verpleeghuis, waarvoor de schenkers een geschikt pand in die stad reeds hebben aan gekocht. Zomerzegels. Ja, U kunt ze weer aan de postkantoren kopen, de bekende eens per jaar verschij nende zomer-postzegels. U weet, voor elke zegel betaalt U een klei ne toeslag en deze toeslag is be stemd voor tal van instellingen, die prachtig werk doen op het gebied van devolksgezondheid, sociale en culturele zorg. Draagt U ook Uw steentje bij door het kopen van zo merzegels Afgesproken. De eerste kersen. Het proef station te Naaldwijk heeft vorige week aan de groenten- en fruitvei ling de eerste kersen aangevoerd, welke 5 en 6 cent per stuk opbrach ten. Wij wachten nog maar even. Visitekaartjes groter. Aan het einde van dit jaar zal men voor de laatste keer Nieuwjaarswensen ïn de vorm van kleine visitekaartjes over de post kunnen verzenden. Van 1 Februari 1956 af zal dan het mi nimum formaat van de te verzen den poststukken 10 x 7 cm moeten zijn. In het internationale verkeer zal dit echter al van 1 Juli 1955 af het geval zijn. Stier verkoos de vrijheid, Een jonge, 1000 kg. wegende stier, be stemd voor Frankrijk, is vorige week op het spoorwegemplacement te Leeuwarden er vandoor gegaan. Nadat hij eerst een nieuwe auto van een Duitse veekoper had ver kreukeld en de passant ook nog een fiets had gekraakt, vluchtte het dier de spoorbaan op. Men heeft een half uur nodig gehad om de stier weer te overmeesteren. Leeu warden kan nu gerust zijn het dier is al in Frankrijk. Een gedetineerde ook. In de Scheveningse gevangenis deed een 49-jarige Utrechtenaar hetzelfde, maar rustiger. Door een abuis stond een achterdeur open en de gedeti neerde, die tuinwerk verrichtte, lïep lakoniek met een kruiwagen naar buiten. Daar zette hij de wa gen neer en piepte 'm. Hij is nog gepiept, hoewel hij op 29 Mei defi nitief vrij zou komen. Zulke dom me cipiers Naar de bollen. Zeventig Pa- rij se huisschilders zijn door een lakfabriek te Sassenheim voor een driedaags bezoek uitgenodigd. Vo rige week Vrijdag kwamen ze en ze hebben genoten van al het schoons, dat ons land den vreemde lingen biedt. Hoe is 't mogelijk. Ja, nu moet U toch eens even luisteren. Een 42-jarigd chauffeulr van een vrij grote industrie in ons land, wedde met een dier onderdirecteuren om een kistje goede sigaren, dat hij zou zakken, als hij opnieuw examen zou doen voor rijbewijs. Ter verduide lijking moet vermeld worden, dat de betrokken chauffeur reeds van af zijn 18e jaar als zodanig in dienst is bij deze N.V. En vanaf be gin 1946 nog nimmer de geringste aanrijding had met de grote wagen, waarop hij het hele land doorkruist. Wel, de chauffeur vraagt een rijbe wijs aan, krijgt een oproep om exa men te doen in een provinciale hoofdstad, gaat. er in gewoon bur ger naar toe, rijdt onder toezicht van de examinator en krijgt prompt drie weken daarna bericht, dat hij niet geslaagd is.Maar de chauffeur rookt nu de goede sigaren van de gewonnen weddenschap. En noemt het hele rij-examen kortweg „Jan- De tol van het verkeer. In 1954 kwamen 1500 mensen om het leven tengevolge van een verkeersonge val. Het totaal aantal verkeersonge vallen bedroeg c.a. 100.000. Er wa ren ruim 161000 errjjstig en ruim 13.000 licht gewonden. De materiële schade bedroeg 120 millioen gul den. De verkeersonveiligheid neemt, de cijfers van voorgaande jaren in aanmerking nemende, nog steeds toe. meer brommers. Per 1 April jl. bedroeg het aantal gere gistreerde bromfietsen in ons land 417.259 stuks. Een voorzichtige be cijfering toont aan, dat er boven dien nog een 20.000 nïet-geregi- streerde bromfietsen in ons land rijden (waarvoor dus geen belas ting is betaald). Het aantal gewone rijwielen wordt per 1 Januari 1955 geschat op 5,4 millioen. 700.000 telefoons. Vorige week is de 700.000ste Nederlandse tele foon-aansluiting tot aftand geko men. Het was de kleuterschool te Peize in Drenthe en één der kleu ters was de eerste, die een telefo nisch gesprek voerde. „Rembrand|t" voor 15,000 gulden. Op een in Amsterdam gehouden veiling is een schilderij van Rem brandt voor 15.000 verkocht. Het doek stelt Rembrand zelf voor, ge kleed als Oosters Vorst en dateert van omstreeks 1642. Reuze-ommelet. In een loods van een Venlose eïer-exportfirma heeft een felle brand gewoed, waar bij ongeveer één millioen daarin opgeslagen eieren verloren zijn ge gaan. Nou, de kippen blijven wel leggen. Gratis roken in Purmerend. Klijzing in Purmerend, de promotor van de pijprokerswedstrijden, heeft uit Amerika een met kunstleer be klede kïst inhoudende ongeveer 20 pond tabak gekregen. Op een gegra veerde koperen plaat op de kist staat „Voor alle pijprokers van Pur merend, 2'3 April 1955." En de Pur- merenders maar dampen Scheve boel in Haaksbergen. In Haaksbergen is onder protest van tal van verenigingen, op 4 Mei dodenherdenkingsdag de voor- jaarskermis geopend. Ondanks een verzoek van de plaatselijke jeugd raad, de kermis na 20 uur te doen sluiten op deze dag, hebben B. en W. besjist, dat die daar gewoon kan doorgaan. Ja, ja, over piëteit gesproken Het is niet bij 1927 gebleven. Het groeide ieder jaar meer uit, temeer, omdat ook andere zakenmensen, als echte Amerikanen grootscheep se reclamecampagnes op touw gin gen zetten, waardoor de keuze van geschenkenj voor moeder groter werd. Want waarom zou men eigen lijk ieder jaar een bloemetje geven? Er waren toch tal van andere toe- passelijké geschenken Taakten b,v.. of luxe voorwerpen, sieraden, kleding, te veel om op te noemen. In het jaar 1932 dus precies acht jaar nadat die onderwijzeres uit Connecticut het initiatief nam kon men in Amerika reeds spre ken van een min of meer algemeen erkende feestdag. En nog heden ten dage is er vrijwel geen Amerikaans kind, dat niet moeder verrast met een klein presentje op de 2'e Zon dag in Mei. Miss Hampton uit Hart ford had succes geboekt met haar idee moeder één dag in het jaar te verblijden met een surprise, een Verrassing, een kleine blijk van waardering. Wanneer de Moederdag voor het eerst in ons land is gevierd, is vrij moeilijk te bepalen. Vast staat evenwel, dat reeds in 1934 Haar lemse bloemenhandellaren reclame maakten voor dit idee. Nu is dit in Haarlem reeds op andere gron den een oude traditie ééns in het jaar een bloemetje te kopen voor moeder, en wel op de Zater- KIND EN SPEL. Ik heb in de afgelopen veertien dagen een flinke reis gemaakt en daar bij België, Frankrijk en West- Duitsland bezocht. De reis op zich zelf was prachtig en meestal is het. zo, dat, als je „er uit" gaat, je de problemen waar je in het leven van alle dag mee te maken krijgt vergeet en veii'pozing zoekt. Maar tijdens deze reis heb ik een pro bleem opgedaan en er tot nu toe veel over nagedacht. De oplossing ecter heb ik heus niet kunnen vin den en daarom ga ik dit probleem bij U introduceren. Voor ik aan de reis begon zag ik de meisjes uit onze straat touw tjespringen. Dat is heel normaal en toch ook weer niet. Waarom juist ïn het voorjaar Want weet u wel, dat op het moment, dat onze Wad- dinxveense meisjes gaan touwtje springen ook de meisjes in Brussel, Bordeaux en Keulen het zo begeer de touwtjespringen speten Zo maar, zonder daartoe te zijn aange zet of aangespoord komen de touw tjes te voorschijn en wordt er ge sprongen dat het een lieve lust is. Kijk, daar hebben we nu het pro bleem en de vraag d'ie ik mij stel de hoe dit eigenlijk mogelijk is, heb ik niet kunnen beantwoorden. Op dezelfde tijd gaat de internationale jeugd er toe over hetzelfde spelle tje te gaan doen, hetzij touwtje springen, steltlopen of een ander spelletje. Zoals bepaalde vogels ge zamenlijk gaan trekken, gaat de jeugd op gezette tijden over tot het spelen van dezelfde spelletjes. Kind en spel, het is eigenlijk iets, waar mede wij ouderen het dikwijls erg moeilijk hebben. En zou je gaan willen doordringen tot het diepere wat kind en spel betreft, dan stuit je op zoveel moeilijkheden en pro blemen, dat je voorshands al aan neemt, dat het zo moet zijn en dat het kind doet wat dan kinds is. Maar als u een verklaring weet voor dit probleem dan wacht ik net belangstelling uw brieven af. Ik had nooit kunnen denken dat mijn reis mij dit probleem zou op leggen. Maar ik vermoed wel, dat kind en spel altijd een probleem zal blijven KRIS-KRAS MOEDERDAG. De tweede Zondag in Mei het i's inmidjdels reeds een traditie ge worden vieren wij Moederdag. Denkt U nu niet,, dat dit een Ne derlandse vinding is, integendeel Ik heb er deze week nog eens mijn oude aantekeningen over opgesla gen, en daaruit gelezen, dat in 1927 Moederdag voor het eerst in enke le Amerïkaansche steden werd ge vierd. Het initiatief ischijnjt uitge^ gaan te zijn van een Amerikaanse onderwijzeres, die haar kinderen van de klas in 1924 animeerde om op de 2e Zondag ïn Mei, als overal alles in bloei staat, een ruiker bloe men te plukken en dit als bewijs van liefde het moeder te overhan digen. i Dit geschiedde en ik schat dat een dertigtal Amerikaanse moeders ih dat jaar deze bloemenhulde ge kregen hebben. Het volgende jaar deed de onderwijzeres weer precies zo. Ook toen werden er verschillen de moeders op die Tweede Mei- Zondag blij gemaakt met een rui kertje bloemen en in 1926 deden verschillende kinderen dit al ten dele uit zichzelf. Het toeval wilde, dat een journa list van een der 'New-Yorkse bla den dat weekeind logeerde bij een familie, waarvan de moeder er één was, die de bloemenhulde kreeg van haar dochtertje. De kranten man vroeg aan de kleine meid of ^_g^k.„.ift .^^oortffiöISFdTe haar moeder jarig was. Het ant- h fd t d bcetir- begint te ta-.verrassingseffect het meest op de woord luidde ontkennend en ter-^edëtwintig jaar "ge- voorgrond komt. En ik moet eerlijk verduidelijking vertelde het meiszeggen, dat ik het prettig vind. Be- bruik, dat een soort burgrerëcKt halve de verjaardag en de Sinter- 't Is Zondag dan alweer de dag Dat moeder een bouquet krijgt, Dat zij wat langer slapen mag En dus haar thee op bed krijgt. Die ene Zondag in het jaar Komt ze wat „laat" beneden, Ze vindt „verrast" de tafel klaar, Het brood is al gesneden. Na 't eten, moeder in de stoel (Hoewel dat haast een straf was) De kinders doen de hele boel En vader doet de afwas. De bakker kwam reeds Zaterdag Een mooie taart bezorgen. En moeder (die niks weten mag) Zegt„Dat 's zeker vast voor [morgen In 'n emmer staat reeds het bouquet Ook dat mocht zij niet weten. Maar zélf heeft ze 't daar ïn gezet, WantPa had dat vergeten. Het zijn de kleinigheidjes die Het zijn de kleinigheidjes, die Het Moederhart verwarmen En dankbaar sluit ze allen, die Haar goed doen, in haar armen. Die ene Zondag in het jaar (Dat blijft voor elk verborgen) Waardeert ze al die dingenmaar Juist dan, maakt ze zich zorgen Burgemeester Warnaar geridderd S52g§ mend en vooral de twee laatste oor logsjaren had men wel andere zor gen aian het hoofd dan om aan Moe derdag te denken, doch naarmate de toestand na een bevrijding weer meer normaal werd, kwam ook dit feest weer meer terug. En momenteel kunnen we vast stellen, dat Moederdag weer geheel in de oude glorie ia hersteld. Ik neem aan, dat er maar weinig moeders in het land zullen zijn, die op de 2e Zondag in Mei niet door hun kinderen verrast worden. In mijn eigen gezin sloven onze kin deren, daarbij actief (en financieel) bijgestaandoor mijn man zich voor Pinkstei-en. Hoo'wil uutf ieder jaar meer uit, om iets origi neels te bedenken, waardoor het dat het een denkbeeld was van de schooljuffrouw. Journalisten zijn wonderlijke men sen en deze Amerikaan was niet anders. Hij had wel zoveel ver stand van zijn vak, dat hij copy rook, zoals men in de krantenwe reld zegt. Hij zocht de schooljuf frouw op en maakte een praatje, dat uiteindelijk op een soort inter- vieuw uitliep. Een paar foto's, van de juffrouw, en van een paar kinde ren, die hun moeder een bosje bloe men geven, completeerde het ge heel en een paar dagen later stond er een knaap van een artikel in een der Amerikaanse dagbladen. Na tuurlijk met de beide foto's er bij. De journalist schreef, dat dit denk beeld waard was verspreid te wor den in het groot. En zie, het vol gend jaar had hij succes. In 1927 waren er al heel wat kinderen, die weliswaar daartoe opgewekt door de bloemenhandelaren, die wel „brood" zagen in zo'n Moeder dag hun moeder blij maakten met een veelkleurige ruiker bloe men. 'vükregen. had. Tegen zes- uur, Vrij-— klaasavond, beschouw ik Moeder- dags voor Pinksteren; bègint die dag als een hoogtepunt in mijn le- z.g, Luilakmark-t- langs- de-«aarlem~ ven. Dat onderwijzeresje uit Ame- 5p si n gel s daar staan tiëHfaflén.—rika heeft een werkelijk origineel bloe^enstalletjefs en -kramen, al- idee gehad, om één dag in het jaar, waar..iedere, rechtgeaarde 'Haarlem mer .zijn jga.okcw^ dostr-Deze rnaïkt duurde ..de gehele nacht door. Ik weet nog, dat in die één nacht ook de trams met "beperkte dienst ble ven rijden, want uTt- alle delen van de stad. ging men naar" de. Luilak- mapkff een bloemetje kopen. de r^fp'p bleven die naghfe-opeirT" De Haarlemse bloemenhandelaren hadden duB goede gronden om pro paganda te gaan maken voor Moe derdag. En zij hadden succes. Dus danig, dat ook andere plaatsen in het land er wel wat in zagen. Voor zover ik me kan herinneren, is het jaar 1937 eigenlijk het eerste ge- weqst, waarop de Moederdag in ons land in vrijwel alle delen werd gevierd. En sedertdien werd dit ge bruik, Moeder op de 2e Zondag te verblijden, steeds meer algemeen. De oorlog werkte weliswaar rem- uitgezocht in de periode van de prille bloei van al het schoons,") dat de natuur ons te zien geeft, moëcler gelukkig te maken. En dan ligt dat blij maken niet in de waarde of de kostbaarheid van het geschenk, maar, wel in,- het idee, dat de kin deren; uit liefde voor hun moeder, aankomen met een verrassing. Niet omdat ik zelf moeder ben, houd ik van Moederdag. Als ik on getrouwd was gebleven, of een man zou zijn, gau i'k ongetwijfeld evenveel enthousiasme tonen voor dit gebruik. Het moge dan een tra ditie zijn, die nog maar enkele ja ren oud is, het is een mooie tradi tie en ik hoop, dat morgen, Zondag 9Mei, tienduizenden moeders in het gehele land door hun kinderen met een kleinigheid verrast zullen worden. Bovendien hoop ik ook, dat de bevoorrechte tmoedeijs uit Juist te laat om in het nummer van vorige week te kunnen opne men, meldden de dagbladen o.a. de benoeming van onze burgemeester tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Deze koninklijke onder scheiding zal hem door iedere plaatsgenoot van harte gegund zijn, en wij willen in ons weekblad onze felicitatie voegen bij de vele, welke hij ongetwijfeld dezer dagen zal ontvangen hebben. God schenke on ze burgemeester nog vele jaren om mat deze hoge onderscheiding ge sierd te kunnen zijn. deze geste zullen kunnen peuren de liefde en aanhankelijkheid van hun kinderen. Want "dat maakt de Moederdag waarlijk tot een echte, goede feestdag w, JjORA^WBRHT; Verzetleidster herdacht Woensdagmiddag is te Winterswijk een standbeeld onthuld voor een bekende verzetsleidster tijdens de oorlog, mevr. Kuipers-Rietberg. Prinses Wilhelmina verrichtte persoonlijk de onthulling. „Tante Riek", zo werd zij genoemd tijdens de bezetting, was een vrouw die dag en nacht op de bres stond ten dienste van onderduikers, verzets mensen, waarvan zij er tientallen uit de hand van de vijand wist te houden. Zij werkte samen met de beken de Ds. Slomp, bijgenaamd „Frits de Zwerver". Ook deze sprak woorden van nagedachtenis aan deze moe dige vrouw. Zij heeft de volle con sequenties van haar taak aanvaard en heeft uiteindelijk haar leven er voor gegeven. Zij is i:n 1944 in het concentratiekamp te Ravenjsbrück overleden. Hulde aan deze moedige „tante Riek".

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1