Weekblad voor Waddinxveen 1/Hoedu de Vrouw Di van de week Kris-Rras I Dameshanden HnmER No. 518 Vrijdag 20 Mei 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bfl vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Als we zo de voornaamste gebeur tenissen uït Nederland eens bij el kaar zien, dan blijkt, dat er meer malen punten zijn, waarmede de goe-gemeente van mening verschilt met degenen, die terecht of ten on rechte menen, dlat zij het voor het zeggen hebben. Zijn zij het meer malen niet eens met onze regeer ders onze regeerders zijn het vaak ook onderling niet eens. Was het anders, dan zou het leven nogal saai en vervelend worden. Laten we het niet over de rege ringscrisis hebben Die is misschien al voorbij, als u deze regels onder de ogen krijgt, ofschoon het even goed anders kan lopen. Laten we ons niet aan voorspellingen wagen. Daar zit altijd het risico in, dat ze niet uitkomen Blijven we met beide benen op de grond, dan kan worden vastge steld dat er deze week nogal werd geopponeerd. Ook natuurbescher mers kwamen „in het geweer". Men weet, dat vrijwel steeds actie wordt gevoerd tegen het groter wordende aantal militaire oefen terreinen, die, als zij voor tank oefeningen worden gebruikt, ons mooiste natuurschoon tot dorre aar de maken. Niet alleen tegen „Oor log" ook tegen Waterstaat moeten onze natuurbeschermers zich nu te weer stellen. Die Rijkswaterstaat wil een brede verkeersweg aanleg gen, dwars door het landgoed „Het Huis te Vogelenzang". Gaan de plannen door, dan zal dit prachtige buiten in twee delen worden ge splitst. Reeds was langs de spoor baan Haarlem-Leiden een tracé uit gezet, doch de Rijkswaterstaat meende ,dat een geheel andere weg moest worden gevolgd. Het project zou anders niet in aanmerking ko men voor subsidiëring vanwege het Rijk. En die nieuwe weg zou dwars door het landgoed leiden Het schijnt, dat de Rijkswater staat ten deze een nogal autoritaire houding heeft aangenomen.. een houding, dié de militaire autoritei ten ook niet altijd vreemd is. Het gemeentebestuur van Ermelo heeft de moed al opgegeven, met de mi- litarie autoriteiten tot overeenstem ming te -komen in zake de vernie ling van het rijwielpad langs de fraaie Postweg, tussen Putten en Elspeet. Het gemeentebestuur repa reert het pad maar niet meer, zodat nu de A.N.W.B. zich ermee bemoeit en de Generale Staf dringend heeft gevraagd, dit pad te sparen, daar het in het toeristen-seizoen een be langrijke verbinding over de Velu- we vormt. Het toeristenseizoen vacantietijd Dat toeristenseizoen heeft zich reeds aangekondigd door de ope ning van de eerste Nederlandse ka belbaan 70 meter boven het woongebied! van Valkenburg. Een andere attractie voor dit veel be zochte vacantïeoord' is in voorbe reiding een beeldenpanorama, dat in de Wilhelminagroeve praechisto- rische voorstellingen te zién zal ge ven. De procureur-generaal !bij het Gerechtshof te Arnhem is van me ning, dat een gemeentebestuur niet het recht heeft, vrije winkeliers er toe te dwingen, vacantie te nemen. Hij vroeg ontslag van rechtsver volging voor vijf slagers, die te Arnhem hun zaken hadden open gehouden. ofschoon het gemeente bestuur hun ertoe wilde verplich ten, te sluiten. Over twee weken zal het gerechtshof over die ge dwongen vacantïe uitspraak doen. Een gedwongen vacantiezo zou men de staking in de vissershaven kunnen noemen. De graaiers, zo noemt men degenen, die de schui ten voor de vangst gereed maken, hebben in verband met looneisen, het werk in Scheveningen, Vlaar- dingen en Katwijk neergelegd. Zou door deze actie onze „eerste Hol landse nieuwe" het „gevaar" lopen, dat zij voorlopig niet zou worden gevangen Misschien niet. Er werd tenminste dl (medegedeeld, dat de vlootparade de vlaggetjesdag, gewoon door zou gaan. Nu wij het over vacantie hebben, is het van belang, te vermelden, dat de tarieven der stationskruïers verhoogd zullen worden. Van 22 Mei af zal een kruier voor het overbrengen van een colli bagage twee kwartjes in erkening mogen brengen dat is twee dubbeltjes meer dan het tegenwoordige tarief. Ten slotte een bericht, waarmee wij, vanwege de belangrijkheid, eigenlijk hadden moeten beginnen. Aan onze Koningin werd de Nan- sen-medaille 1955 toegekend. Deze medaille wordt eens per jaar gege ven aan degenen, die zich uiter mate verdienstelijk heeft gemaakt voor de vluchtelingen, Sdïe vallen onder het mandaat van de Hoge Commissaris der V.N. Behalve de persoonlijke verdiensten van de Koningin wil de commissie in Haar ook ons gehele volk epren, omdat wij kort geleden een groot bedrag ten behoeve van die vluchtelingen bijeen hebben gebracht. Wij hadden het hierboven over verschil van mening. Over deze toekenning bestaat dat verschil niet. Het is een onderscheiding waarmede ons ge hele volk van harte zal instemmen. Als laatste, en toch niet minder belangrijk niéuws, kan gelden, dat het huidige kabinet ontslag heeft aangevraagd, als uitvloeisel van de moeilijkheden omtrent belastingver laging contra huurverhoging. H. M. de Koningin heeft reeds enkele poli tieke kopstukken uitgenodigd ter be spreking van dit ontslag. Woensdag heeft H.M. de Koningin te Rotterdam de grote tentoonstelling E 55 geopend. Deze tentoonstelling zal een manifestatie zijn van het geen in de jaren '45-'55 in ons land tot stand is gekomen. Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO UITSLAG APRILPRIJSVRAAG. Men kan merken, dat er minder tijd overblijft voor moeder de vrouw, want het aantal antwoorden op onze prijsvraag was ook ditmaal weer minder. Welgeteld 197 kwamen' er binnen en we zullen maar aanne men, d'at de schoonmaak en op het platteland de toenemende werkzaamheden buitenshuis hiervan de oorzaak zijn. Toch waren er interessante ant woorden op onze Aprilprijsvraag. We kregen o.m. een brief van een lezeres, waarvan we op haar ver zoek naam en adres weglaten, die veel overeenkomst schreef t.a.v. on ze prijsvraag. Namelijk, ook een jon ge weduwe, met twee grote kinde ren, en eveneens plannen om te her trouwen, waartegen de oudere kin deren ernstige bezwaren hadden. Vandaar, zo schrijft ons deze lezeres, dat ik met meer dan gewone belang stelling de uitslag van deze prijs vraag tegemoet zié. En dat kunnen wij begrijpen. Ter opfrissing van Uw geheugen nog even een kort resumé van het geval Mevrouw Burgers, ambtenaarswe duwe, is nog geen veertig, en wil hertrouwen. Er zijn grote kinderen, Kees, die van oordeel is, dat hij moe der moet helpen de kinderen opvoe den, waardoor natuurlijk conflicten ontstaan, Jopie, die net ais Kees verkering heeft, en dan nog een nakomertje, Peter. Kees dreigt het huis uit te gaan, als moeder her trouwt, want hij beschouwt dit als verraad aan zijn vader. En Jopie, de dochter, vindt het ook maar zo-zo. Van de 197 antwoorden is er één, die een tweede huwelijk afraadt. Alle andere briefschrijfsters zijn van mening, dat mevrouw Burgers wél moet hertrouwen. Zij is deze me ning niet toegedaan, als zij ojn. schrijft„Indien mevrouw Burgers hertrouwt, komt zevoor nog grotere moeilijkheden dan ze nu al is. Ten eerste, dat Kees het huis wil verla ten om een vreemde man, dat mag en kan ze toch om haar overleden echtgenoot niet doen, omdat haar eer ste huwelijk goed en mooi was Die bazigheid van Kees moet ze ook van een andere kant bekijken. Hij is de oudste en dus haar ook tot steun. Het pensioen is te klein, maar Kees en Jopie kunnen nu toch meeverdie- nen. Een tweede huwelijk doe je uit nood en niet uït liefde en van deze noodj is geen sprake, dank zij haar pensioen. Dus ik zou niet hertrou wen. Ik zou er nog bij willen zeg gen: als ze toch hertrouwt, is ze haar pensioen kwijt en' als dan alles eens op een teleurstelling uitloopt? Dan heeft ze helemaal niets meer". De jury tekent hierbij aan 1. De beide oudste kinderen kun nen meeverdienen, maar als ze bei den verkering hebben, dan zal het leeuwenaandeel wel opzij gelegd moeten worden voor het komende huwelijk, dus zal moeder er niet veel van krijgen. 3. Dat een vrouw een 2e huwelijk uit nood doet en niet uit liefde, kunnen we niet aanvaarden. Na tuurlijk zal het dikwijls voorkomen, ■dat een tweede huwelijk plaats vindt uit hoofdzakelijk economische maat schappelijke of financiële overwe gingen. En het zal ook wel eens ge beuren, omdat moeder de opvoeding der kinderen niet alleen aan kan. Bovendien is het niet juist, dat een tweede huwelijk niet mag plaats vindjen, omdat een vrouw zulks haar man niet mag aan dóen, verwerpen we zeer beslist. Het is goed, dat men een geliefde dode betreurt en her denkt, maar dat een' tweede huwelijk een soort verraad zou zijn jegens de nagedachtenis van de eerste echtge noot, is een absurd idee, dat geen steek houdt. De prijs gaat ditmaal naar Hark stede, die maar liefst 26 punten be haalde met het volgende antwoord „Als mevrouw Burgers voor een tweede huwelijk voelt, moet ze het om de oudste kinderen niet laten, want na een paar jaar zullen die haar toch wel verlaten en dan is op jeugige leeftijd altijd eenzaam. En wat dat verraad jegens haar eerste man aangaat, volgens Kees dan na tuurlijk, zou ik in haar plaats tegen Kees zeggen „Och, jongen, het, is geen verraad en dlat grote geluk, wat ik met je vader had, zal ik ook wel niet meervinden, maar daarom kun nen we nog wel een harmonisch hu welijk hebben". En als Kees vol houdt, dat hij het huis uit wil gaan, zou ik hem laten gaan met deze woorden „Je moet zelf weten, wat je doet, je bent hier welkom, mits je mijn man respecteert". Jopie zou ik niet verbieden met dié jongen om te gaan, ik zou hem zelfs thuis ontvan gen opdat ze elkaar beter kunnen leren kennen". Mevrouw Bos, gefeliciteerd. Het boek ligt voor U klaar. Eervolle vermeldingen voorts nog voor Mevr. B.-S. te Waddinxveen. Mede op verzoek van enkele leze ressen, zulks natuurlijk naar aanlei ding van bovenstaande prijsvraag, hoop ik binnenkort een artikeltje te wijden aan het tweede huwelijk. Alle dames, die zich de moeite ge troost hebben om een antwoord in te zenden hartelijk dank In verband! met het ver-gevorder de seizoen besluiten we voorlopig de maandelijkse prijsvragen en hopen in het komende najaar met een nieu we reeks te beginnen. DORA WERTH EEN VLUCHT. Er zijn altijd dingen in het leven waarvan je als gewoon mannetje niet kunt profiteren. Dat kan soms erg beroerd voor je zijn, maar als „man" neem je die dingen op de koop toe. En zo af en toe is er toch iets waarvan je nooit gedacht had, dat het gebeuren zou. Dat zijn dan de meevallertjes, die ook iedereen wel eens heeft. Ik heb deze week ook van zo'n meevallertje genoten. Jaren lang was het mijn stille wens ons landje eens vanuit de lucht te zien en door een gélukkig toeval kreeg ik de gelegenheid te gaan vliegen. En ondanks alle waarschu wingen van mijn vrouw, die zeide een voorgevoel te hebben dat er juist met deze vlucht iets zou ge beuren, ben ik in het vliegtuig ge stapt. Wel wat zenuwachtig en met knikkende knieën, maar dat was als bij toverslag verdwenen toen wij lekker hoog in de lucht waren en ik eindelijk ons Nederland van bo ven af bezag. En omdat die piloot een goede kennis van mij was heb ik hem gevraagd mjj twee plaatsen speciaal te laten zien, nl. het dorp waar Rooie Driekus op klompen naar de raadszaal stapte en ik ja ren gewoond heb, en in de tweede plaats het dorp met het vriendelijke gezicht (dat verkregen wordt door de leden van de jeugdnatuurwacht), namelijk Waddinxveen. Op circa vierhonderd meter vlogen we over en draaiden verschillende rondjes. De veldwachter keek ons na en ik geloof vast, dat hij wist dat ik er in zat want hij stak zijn hand op. Mijn vrouw stond in het voortuin tje te zwaaien met haar zakdoek en de buurvrouwen ook. Of ik ook goed staat aangeschrevenToen we voor de derde maal overvlogen, heb ik een briefje gedropt voor mijn vrouw waarop stond „alles goed". Maar dat heeft ze niet ge vonden. Als u het soms vindt, mag u het houden als iéts unieks. Want er staat K.-K. op. En reken maar dat ik genoten heb als Kris-Kras boven Waddinxveen te zweven. Ik had alleen spijt, dat ik het u tevoren niet medegedeeld heb het was an ders een heel feest geworden met zwaaiende en wuivende mensen on der me. Maar ik heb mijn meeval lertje gehad en de vlucht was schit terend. KRIS-KRAS PRIJSVRAAG „jeuqö en n&tuuR" Jongens en meisjes, hier komt dan de prijsvraag van de „Jeugd natuurwacht". Ieder mag meedoen. We zijn be nieuwd, of er werkelijk iemand I's, die alle twintig vragen weet te be antwoorden. Wat je moet doen Je neemt een vel papier, zet onder elkaar de nummers 1 tot 20 en dan zet je de antwoorden er achter (als je ze tenminste weet Je hebt tijd genoeg, tot Woensdag na Pinksteren. Dan moeten de ant woorden binnen zijn. Je doet ze in de brievenbus bij de voorzitter van de Jeugdnatuurwacht, de heer F- H. Blonk, Jan Dorrekenskade 52. Voor de beste inzenders zijn er een paar aardige prijzen. Je be waart deze krant wel En nu aan de slag Vraag 1 Wat voor boom werd in Waddinxveen geplant ter gele genheid van het huwelijk van (toen nog) Prinses Juliana 2 Wanneer worden in onze plant soenen de bollen gelegd, die in April en Mei bloeien 3 Wat voor bomen staan er langs de Burg. Trooststraat 4 Waarom is het verboden vóór 1 Juni te hengelen? 5 Wat voor vogel staat in de étalage van Boekhandel Veldwijk 6 Waarom moet men wilgekat jes nooit afrukken, maar altijd asfnijden 7 Welke vogel bootst allerlei ge luiden na 8Maakt de koekoek zijn nest Op de grond of in een boom 9 Aan welke boom komen dub bele vruchtjes met twee vleugel tjes 10 Wat we hier een „klein Jan tje" noemen, heet eigenlijk 11. Welke plant staat in de éta lage van de Sigarenhandel, hoek Julianastraat 12 Wat maakt men van wilgen hout 13 Welke vogel bouwt een nest van klei 14 Wat voor bomen staan langs de Plasweg 15 Aan wat voor plant hl de étalage van Bloemisterij van Prui sen zit een kaartje „Jeugdnatuur wacht" 16Welke kraai zie je alleen 's winters 17 Welk visje uit onze sloten maakt een nestje? 18 Hoe komt het, dat een bol- plant zo vroeg in 't voorjaar kan bloeien 19 Wat is het verschil in kleur tussen de bloesem van appel en peer 20 Welke watervogel krijgt in 't voorjaar een donkere kop Veel succes allemaal LEVENSSTRIJD DER NATUUR Opgedragen aan de strijders voor het behoud der natuur schoon. Vaak loop ik langs velden en wegen En geniet van de rust der natuur De vredigste rust kom ik tegen, Al vroeg in het morgenuur, Die rust houdt me jong en tevreden, Het bloed stroomt weer fris door [me heen; 'k Wil weg zijn waar wordt [gestreden, 'k Wil alleen zijn met de natuur. De lente heel pril nog geboren, Verschijnt als een fee op het feest, Een melodie, als van duizend koren, Ruist als een droom door m'n geest, Het groen aan de aarde ontsproten; De bloempjes, de distels, het gras, 'k Sta stil en ik heb er genoten; Ik wou dat het altijd zo was. De struiken, de heesters, de bomen, Het bot' overal nu gelijk, Het zingen der vogels gekomen; De koerende duif in den eik; Maar ach wat een droeovig [gebeuren, De natuur houdt de adem plots in, Al wat leeft verandert in treuren, En het jub'len heeft eensklaps geen [zin. Want er zijn mensen gekomen, Met bijl en met zaag scherp [gatand, Zij sloegen de wortels der bomen, En tak voor tak viel aan de kant; Jusit nu, nu de knoppen ont spruiten, En 't lover de winter ontvliedt; Juist nu komen grimmige luiten, En sparen geen boom, zelfs geen [sliet. Nog loop ik langs velden en wegen Nog zingt in mij de natuur, Maar het vogellied bijna verzwegen, Want de bossenpracht slinkt met [het uur; 'k Hoor niet meer het ruisen der [blaad'ren; Waar vogelzang eens weerklonk, 'k Zie nog eenzaam wat zangers [vergaad'ren, Bij een dode worstelStromk. HEIN DUNK vra gen STATISTIEK DER BRANDEN 1954- Volgens de statistiek der branden, onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd, trad die brandweer in 1954 bij 12.594 branden daadwerkelijk op. Tegen over de voorafgegane jaren bete kent dat wederom een aanzienlijke teneming van het aantal branden in ons land rond 3000 (bijna 1/3) meer dan in 1951 en 1948 (17°/o) meer dan in 1953. Gelukkig waren het groten deels minder ernstige branden (straatbranden e.d.), die het totaal cijfer deden stijgen. Friesland was de enige provincie, waarin het cijfer in 1954 (6%). In Overijsel was de toeneming gering (5%), in de overige provincies be droeg zij echter meer dan 10%>, In Utrecht en Limiburg zelfs 41 en 37%. Per 100.000 inwoners bedroeg het aantal branden 119 tegenover 103 in 1953. Gedurende de laatste jaren heeft van alle provincies Zeeland verreweg het geringste relatieve cijfer (1954 44), Drenthe en ham burg staan meestal aan de spits (1954resp. 157 en 175). In alle grote steden nam het branden toe. Voor Rotterdam, Eindhoven, Til burg, Nijmegen en Arnhem steeg het verhoudingscijfer tot boven de 200. Ongeveer de helft van de bran den (49 in 1954) betrof woonhui zen in gemiddeld 1 van de 13 ge vallen ontstond de brand in een boerderij (in ide voorgaande jaren in 1 van de 10). Ruim 40% van de branden was veroorzaakt door haar den, kachels e.d. of door schoor steengebreken. De opgegeven directe schade be droeg volgens schatting 47 millïoen gulden, d.i. 5 millïoen meer dan in 1953. Dijt bedrag betrof voor 78% boerderijen, pakhuizen en fabrieken en voor 5% woonhuizen. Bij de branden kwamen 28 (v.j. 22) personen om het leven, 410 (v.j. 395 personen werden gewond.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1