Weekblad voor Waddinxveen Wlocd&c de Vrouw De Spie&d van de week Kris-Kras Vitoksietfeest No. 519 Vrijdag 27 Mei 1955 lie Jaargang Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bq vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Het Muiderslot is bij uitstek ge schikt voor het houden van plech tige bijeenkomsten. De bezoekers van zulk een bijeenkomst zijn reeds in de vereiste, plechtige stemming zodira zij de ophaalbrug van het slot over zijn en de rustige, rustieke en karakteristieke kasteelbinnenplaats oversteken om zich naar de bis schopszaal of ridderzaal te bege ven. De slotvoogd, de heer Ton Koot, behoeft dan alleen maar de kaarsenkronen te doen ontsteken om aan zulk een bijeenkomst een waardig cachet te geven. Het spreekt vanzelf, dat de uit reiking van de P. C. Hooftprijs de Staatsprijs voor letterkunde, groot ƒ3000,telken jare zoveel moge lijk op de sterfdag van P. C. Hooft (21 Mei) geschiedt in „zijn'' slot. Zo waren wij Vrijdagavond jl. de gast van het Ministerie, toen aan Prof. L. J. Rogier, overeenkomstig het advies van de jury voor zijn beschouwend proza deze prijs voor 1954 werd toegekend. De depaissionnaire Minister, Ex cellentie Mr. J. M. L. Th. Cals, reik te na een vaak geestige rede de oorkonde uit, prof. Rogier hield een referaat over „P. C. Hooft als ge schiedschrijver" alvorens hij zijn dankwoord sprak. Zoeven tipten wij aan, dat ook minister Cals demissionnair is. Hoewel er op het ogenblik dat wij dit schrijven, veel aan politiek wordt gedaan om tot een oplossing van de regeringscrisis te komen, ziet het er nog niet naar uit, dat die oplossing op korte termijn kan worden ge vonden. H.M. de Koningin heeft reedg de mening van een groot aan tal politici gevraagd en binnens kamers is heel wat afgeconlereerd. Nu werd bericht, dat de Eerste Ka mer, de regeringscrisis ten spijt, haar lopende werkzaamheden zal voortzetten, waarbij .waarschijnlijk op 31 Mei het wetsontwerp op het cadeaustelsel aan de orde zal ko men. Zo zijn er meer wetsontwer pen die zonder bezwaar kunnen worden behandeld. Reeds werd ge zegd, dat ook de Tweede Kamer een aantal spoedeisende onderwer pen na de Pinksterdagen zal behan delen, zodat de schorsing dezer Ka mer „voor onbepaalde tijd" niet 20 heel lang zal duren. Het is wel een vreemde crisis, die wij beleven De E 55, de demonstratie van Ne derlands Energie te Rotterdam, heeft haar crisis reeds gehad. Het weer was bij de opening van die aard, dat men er niet bepaald en thousiast over kon zijn. De boel waaide haast weg. Toch kon het openingsceremoneei vrijwel in zijn geheel worden uitgevoerd en kon men vaststellen dat daar in Rotter dam een grootse tentoonstelling wordt gehouden, die voor ons land iets heel bijzonders is een expo sitie die iedereen moet gaan zien. Voor iedereen was het tweelin gencongres, te Oirschot, zeker niet, ook al was dit congres internatio naal. De pastoor, die heftig tegen het houden van dit congres was ge- gekant, zal met lede ogen hebben ge zien, dat er meer dan 300 tweelin gen aan de oproep gevolg hadden gegeven en naar het anders zo stille Brabantse plaatsje waren getogen. Wij vermoeden, dat de organisato ren een dergelijke massale belang stelling niet hadden verwacht en zeker zullen zij er bij het opperen van hun plan niet aan hebben ge dacht, dat er in medische kringen voor hun congres zo grote belang stelling zou zijn. Hoe het zij die belangstelling was er. Anthropolo- gen hielden er redevoeringen en een groot aantal tweelingen stelde zich beschikbaar om hun vingeraf drukken te laten maken en de ogen te laten onderzoeken. Men zal trach ten, dit tweelingencongres uit te bouwen en na de Nederlandse Ver eniging van tweelingen een We reldfederatie te verkrijgen, welke ■ook voor de medische wetenschap van betekenis kan worden. Waarom ook niet? Er zijn reeds zoveel or ganisaties, dat die tweelingen er nog wel bij kunnen. En als de we tenschap er door vooruit komt, dan kan daar niets op tegen zijn. Het slechte weer de storm was er mede oorzaak van, dat tal van lichte zomerhuisjes aan onze stranden werden vernield een ramp, die vele eenvoudige vacan- tievierders trof. Die storm was ook de oorzaak, dat een Belgische boot, de Limbourg, op de Hondsbosse zeewering werd neergezet. Zulk een scheepsramp trekt altijd grote be langstelling. Om bij de zee te blij ven het ziet er naar uit, dat wij nog op de eerste Hollandse Nieuwe zullen moeten wachten, in verband met de staking, die in verscheidene vissersplaatsen is uitgebroken. Al leen te Scheveningen werd „Vlag getjesdag" gevierd. De vlootschouw ging niet door en het algemeen uit varen der loggers zal nog wel even op zich laten wachten. Gelukkig is die staking weer voorbij. Iets heel bijzonders is wel deze week geweest dat in Eindhoven tengevolge van ondergrondse ex- ploisie de vlammen uit de straten Ploegen, waardoor zes personen verwondingen opliepen. De oorzaak moet gezocht worden in gesprongen leidingen van zuurstof onder dp straat, ten behoeve van Philips te- levisiefabrieken. In Den Haag werd deze week de 600.000e inwoonpter ingeschreven. De gemeente schonk de ouders een spaarbankboekje van 400. Er is een ex-minister in ons land, die het goed met ons volk meende. Natuurlijk verwachten wij van een regering, dat zij de belangen van een volk zo goed mogelijk behartigt Maar de minister die ik nu bedoel vond, dat het probleem vrije-tijds- bestedihg op 2e Pinksterdag geen probleem moest zijn en daarom vergunning gaf op die dag reeds het vis-seizoen te openen, zodat er zeer velen zullen zijn die Pinkster- twee naar de waterkant gaan om te proberen zich een maaltje vis te bemachtigen. Maar of nu de vis op deze vervroegde datum zal reage ren is een tweede punt. Het is best mogelijk dat de vissen de koppen bij elkaar gestoken hebben en be sloten om juist op deze dag, evenals de mensen dat doen op tweede Pinksterdag, een tripje te gaan ma ken. En dan grijpen al die vissers er naast en blijft hun leefnet leeg. Maar de grote dag is dan toch maar aangebroken en u kunt er van verzekerd zijn, dat, vangen of niet, de wateren beroerd zullen worden van wegtjoekende dobbers en met de staart slaande brasems. Ik heb trouwens ook mijn spulletje klaar staan en voor dag en dauw trek ik met mijn vrouw er op uit. Mijn vrouw vist ook graag, trou wens die eigenschap ligt de vrou wen nu eenmaal. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat ik aan de waterkant naast de minister komt te zitten die deze vroege vergun ning om te mogen vissen gaf. Als dat inderdaad zo is, dan geef ik hem uüt - dankbaarheid voor die geste alle door imij éventueel ga- vangen vis. De grote dag is er dan weer en ik wens alle vissers een goede dag en een goed viisseizoen toe. Als nu het weer maar een beetje wil meewerken en ze aan de overkant van de Oceaan niet met al die bommen gooien, maak je kans, dat het een onvergetelijke dag zal worden. KRIS-KRAS KINDEREN MOETEN SPELEN.. Als ik in dit artikel ga vaststel len, dat het niet goed is, wanneer men schoolgaande kinderen in hun vrije tijd allerlei karweitjes laat doen, waard|Oor ze weinig of geen gelegenheid hebben om ongedwon gen en naar hartelust te spelen, dan ben ik ervan overtuigd, dat ik hierover heel wat protesten van moeders en vaders zal ontvangen. En toch zal dit mijn mening niet wijzigen. Ik heb over deze aangelegenheid al meerdere malen gesprekken ge had met diverse ouders. Nog zeer onlangs bezocht ik een ouderpaar, waarvan de man een zeer drukke winkel heeft. Hij en zijn vrouw helpen vrijwel de gehele dag de klantende oudste dochter (17) doet zo goed en zo kwaad mogelijk de huishouding en de 16-jarige zoon brengt overdag de boodschap pen rond. Maar als de jongere kin deren (14, 12 en 9) uit school ko men, dan klinkt het al gauw Breng jij dit even weg. Ofhaal jij gauw eens dit of dat bijHet gevolg is, dat vooral de twee van 14 en 12 jaar tussen 4 en 6 uur vrijwel aan de lopende band bood schappen moeten doen. Om half ze ven zijn de laatste klanten de win kel uit en dan heeft de oudste doch ter het eten klaar. Na het eten moet de 14-jarige dochter nog even help>en afwassen en dan is er altijd nog wel wat goed te verstellen of kousen te stoppen, terwijl de 12- jarige zoon vader in de winkel moet help)en om de voorraden aan te vullen voor de volgende dag. Van spelen. komt er voor deze kin deren vrijwel niets. Is het te ver wonderen, dat het jongste drietal de kruidenierszaak haat Omdat deze zaak hun de mogelijkheid ont neemt om na schooltijd naar harte lust met andere kameraadjes op straat of elders te spelen Zegt U nu niet, dat dit een uiter ste is en dat het overdreven ge noemd moet worden, want ik zou U zo tientallen voorbeelden kunnen noemen. Wat te denken van ouders, die hun kinderen in de grote va- cantie op een fabriek laten werken, omdat ze op die manier een aardi ge cent kunnen bijverdienen. Ik zou zo een reeks van voord beelden kunnen noemen van verleg den jaar en het is mij ten enemale een raadsel, dat de arbeidsinspectie hier niet ingrijpt. Ik weet van vele Ulo- en HBS-leerlingen, dat zij in de grote vacantie door hun ouders gedwongen worden een week °f vijf in een of ander bedrijf te wer ken. Want dat brengt geld in het laadje en dat lanterfanten geduren de die lange zomervacantie acht men uit de boze. Maar waarom heeft het kind dan „vacantie?" Of is leren op een ULO of HBS van daag soms geen arbeid In tal van gezinnen komt het vooq, dat schóolgaande kindaren vóór schooltijd nog hun jongere broertjes en zusjes moeten aankle den, dat ze zelf de ontbijttafel moe ten klaarmaken en nog afwassen daarna. Dat ze de bedden moeten afhalen en tussen twaalf en twee uur weer opmaken, tevens ook nog afwassen, terwijl er natuurlijk na schooltijd nog wel 1001 karweitjes te doen zijn. Denken de oudere er dan helemaal niet aan, dat hun kind recht heeft op een zo onbe zorgd mogelijke jeugd Dat een kind zich op gezette tijden moet kunnen uitleven in sport en sp>el? Het oude bakerpraatje: „Op straat leert een kind geen goeds" heeft al lang afgedaan. U en ik en wij alle maal hebben vroeger op straat ge speeld. Misschien zijn er enkele uitzonderingen. Maar zijn wij er slechter door geworden Natuur lijk hoor je op straat dingen, die je thuis, in de huiselijke kring niet hoort. En op de straat zal wel eens een onbehoorlijke krachtterm ge bruikt worden, welk woord een be hoorlijk opgevoed kind ovejrigene zal verafschuwen. Maar maak de straat geen verboden gebied voor Uw kind. Er kunnen natuurlijk be paalde omstandigheden zijn, dat U met r echt Uw kind verbiedt op straat te sp>elen. Ik denk dan aan de woningen, die aan drukke we gen, bij voorbeeld rijkswegen, staan. Daar te spelen zou gelijk staan met zelfmoord. Doch dan zijn er wel zij straten, waar het kind kan tollen, knikkeren, hoepelen, krijgertje sp>elen of iets anders kan doen, wat de jeugd door de eeuwen heen hier en elders heeft gedaan. Moet ik eens betogen, dat U uw kind niet eeuwig in een glazen huisje kunt plaatsen? En dat het ook onmogelijk is, dat Uw kind altijd „kind" blijft U zult toch geleidelijk aan de teugels moeten vieren, want wie zijn kind niet op de juiste tijd wat zelfstandigheid gaat leren, zal te laat tot de ontdekking komen, dat hij of zij de teugels te lang strak heeft gehouden. Laat Uw jongen of meisje maar eens een keer thuis komen met een behoorlijke scheur in broek of jurk, met een gat in de knie of een buil op het hoofd. Die scheur kan weer genaaid worden, dat gat gaat van zelf weer dicht en die buil ver dwijnt na enkele dagen ook weer. Vorige week was ik in Frankrijk, en gast van kleine middenstanders in Toulouse. Oprechte katholieke mensen met een groot gezinne gen kinderen, variërende van 19 tot 3 jaar. Maar ik heb genoten van de innige harmonie, die er in dat gezin heerste. Om half vijf kwamen en kele kinderen uit school (in Frank rijk zijn de schooltijden langer dan bij ons van half negen tot twaalf en van half twee tot kwart over vier geen vrije Woensdagmiddag en Zaterdag van acht uur tot half één met een half uur „silence" (rust) evenwel een langere zomer vacantie) en zij kwamen zich netjes vooretellen en gaven een hand. Daarna kregen ze elk een glas melk en vervolgens werd het hele koor de deur uitgebonsjoerdspelen. Trouwens, tijdeps mijn tiendaags verblijf in Toulouse en omgeving is mij bizonder opgevallen, dat de jeugd in deze streek welopgevoe- der, minder ruw is dan bij ons. Ook behulpzamer voor vreemdelingen. Dit geldt overigens ook de oudere mensen. De Fransen zijn veel hof felijker. Ik vroeg nadat ik enigszins verdwaald was in deze grote stad (Toulouse heeft ruim 300.000 inwoners en is schitterend gelegen aan de mooie rivier de Ga ronne) de weg aan een tienjarige knaap. Bij ons zou zo'n jongen ge zegd hebben eerste straat rechts, mevrouw, dan tweede straat links, enz. Nee, deze Franse jongen bracht me netjes op de plaats van bestem ming, al wilde 'hij wel de tien franc fooi accepteren. Doch ik dwaal van mijn onder werp af. Laat ik daarom besluiten met een advies laat Uw kinderen zo min mogelijk delen in de zorgen van het dagelijkse leven geen boodschappen doen, of alleen, als het beslist ndig is geen kousen- stopperij op grote schaal, geen vas te taken, zoals afwas, bedden afha len, tenzij zoiets vrijwillig wordt aangeboden en zelfs dan een spaar zaam gebruik van het aanbod. Daartegenoveriielt kind zoveel mogelijk laten genieten van de jeugd, die tegenwoordig toch al zo kort is. Spelen, niets dan spelen. De ernst van het leven komt toch al vroeg genoeg. Zodat Uw kind later zal kunnen terugzién op een blijde, zorgeloze zonnige jeugd DORA WERTH. CREDIETMAATREGELEN TEN BEHOEVE VAN DE MIDDENSTAND. Op uitnodiging van de plaatselij ke Middenstandsvereniging sprak de heer Jonker, dir. van de Mid- denstandsbank te Gouda over bo vengenoemd onderwerp. Ter inleiding gaf spreker een uit eenzetting die tot deze crediet- maatregelen hebben geleidwaar bij werd teruggegaan tot de jaren 1940-1945 en de na-oorlogse tijd. In wezen berust die gespannen finan ciële positie van de middenstand op het feit dat de betekenis van het eigen kapitaal in vergelijking met de vooroorlogse omstandigheden niet voldoende is meegegroeid met de als gevolg van de prijsstijging sterk gestegen belangstelling. De moeilijkheden werden na de oorlog nog toegespitst door de ster ke prijsstijging in de Korea-periode. De toestand heeft zich momenteel enigszins gestabiliseerd. Veel mid denstanders zijn niet sterk genoeg voor het normale bankcrediet. Daar om heeft de overheid naast de be staande, verschillende nieuwe cre- dietregelfogen ionder staatsgarantie in het leven geroepen. Deze credieten zijn als volgt Bedrijfjsuïtrustingscrediet, Credieten voor Economische Sa menwerking, Komt Christen, deze dag moet heilig zijn bezongen, Spreekt Godes werjken uit met nieuw bezielde tongen Eens heeft Hij Zijn Heiige Geest veel helden toegerust, Thans doe Hij 't óók aan ons naar onzer zielen rust. Wien Godes Geest bezielt, wiens Godes Woord leert strijden, Wie, danken voor gena, Hem wil Zijn leven wijden, Die stemme met ons saam, tot lof van 's Heren Naam, Opdat elkeen Gods trouw op 't Pinksterfeest aanschouw J. S. Bach. Vestigingscrediet, Inrichtingscrediet, Industrieel crediet, Bijzonder crediet, Borgstellingsfonds crediet. Het Bedrij fsuitrustingscrediet is bestemd voor ambacht, klein indu strie, winkels, hotels, pensions, ver voersbedrijven, grossiers en de z.g. vrije beroepen. Onder bedrijfsuit- rusting wordt niet alleen begre pen, machines, doch ook auto's, ijs kasten, ovens, inventarissen, verbe tering van pui en het interieur van bedrijfspanden etc. Het doei van het Crediet Econo mische Samenwerking is, te gera ken tot een zo efficient mogelijke bedrijfsvoering 'bij een groep van Middens|tandsondernemingen. Deze grotere efficiency kan veel al bereikt worden door nauwere samenwerking tussen individuele middenstanders in een bepaalde branche. Tot deze vormen van samenwer king kunnen b.v. behoren Gezamenlijk transport of opslag, gezamenlijke bakkerij, samensmel ting van een aantal ondernemingen tot één, enz. Het inrichtingscrediet is geheel nieuw voor de Middenstand. De cre- dietverlening krachtens deze rege ling heeft ten doel aan eigenaren van kleine en middelgrote midden stands ondernemingen de financie ring van een in een nieuw ge bouwd bedrijfspand te vestigen zaak mogelijk te maken. Deze regeling geldt voor winkels, ambachtsbedrij- ven, industriële bedrijven, grossier- derijen, vervoersbedrijven, horeca bedrijven en vrije beroepen, zowel voor hen die zich voor het eerst vestigen als voor hen, die reeds een zaak hebben, maar die willen verplaatsen of overdoen. Met dit crediet kunnen in principe worden gefinancierd a. de afwerking van de bedrijfs ruimte. b. de bedrij fsuitrusting c. de voorraad, d. de uitstaande vorderingen, e. eventueel een huurgarantie, ma ximum crediet 40,000,looptijd 15 jaar, met periodieke aflossin gen. Voorts kan voor de bouw van een berijfspand een hypothecair crediet worden verleend. De door de Staat gegarandeerde hypotheken of ge deelten van hypotheken zullen niet meer bedragen dan 40.000,en niét meer dan 85% van de waarde van het bedrijfspand. Aanvragen voor deze credieten moeten worden gericht aan de Stichting Waarborgfonds, Sarphatie- kade 11, Amsterdiam. Het Bijzonder crediet heeft ten doel tegemoet te -komen aan liqui- diteitsmoeilijkhederv, waarin overi gens volwaardige en naar goed koopmansschap beheerdje midden- Standsbedrijven buiten de schuld van de ondernemer zijn geraakt of zonder crediethulp zouden geraken en waarin het niet mogelijk is op andere wijze dan door deze crediet- gevïng te voorzien. Credietlimite 30.000,looptijd maximaal 10 jaar. Voor het Borgstellingsfondscrediet komen in het algemeen kleine mid denstanders in aanmerking, wier on dernemingen in wezen levensvat baar zijn en die niet »P andere wij ze kunnen worden geholpen. Om in aanmerking te komen diént men minstens 2 jaar wettig te zijn ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1