De avonturen van Duimelot helpt een vergreten hoek MOTTEN IVOfêOL: De Tandpasta van standing Volksgebruiken vestigd. Crediethoogte 3500. De credietverlening is thans zo danig dat er een goed sluitend ge heel is verkregen. In allerlei be hoeften, zowel voor bedrijfskapitaal als voor uitstaand crediet onder staatsgarantie bedroeg per 31 De cember 1954 ƒ36.000.000,—. Door al deze regelingen bestaat in Nederland een complex van cre- dietma afregelen ten behoeve van de middenstand, zoals nergens ter wereld wordt gevonden. De heer Jonker eindigde zijn' re feraat met de hoop ui't te spreken mede te hebben gewerkt tot een bjeter inzicht in kennjjs en begrip bij een groot aantal middenstan diers. Dat dit referaat de belangstelling van de aanwezigen had opgewekt, bleek wel uit het aantal aan de spreker gestelde vragen. Het Rode Kruis GEVAARLUK. WAKKÉH Men spreekt thans zoveel over de „vergeten groepen'.' Een dier groe pen, waarover men maar weinig hoort, wordt gevormd door de chronische zieken. Voor de meesten van hen is de belangstelling al lang vervaagd. Ze liggen thuis, dag in, dag uit. Ze voelen zich vaak een last voor hun omgeving. Bezoek krijgen ze maar weinig. In de een dere gang der dagen is er vrijwel niets, dat hen boven de tragiek van hun bestaan uittilt. Het Rode Kruis heeft via zijn Wqlfare-werk en zijn Lectuurver- spreidïng getracht, hun lot enigs zins te verlichten. Maar de meest geslaagde poging in die richting ie wel de „Rode-Kruis-boottocht" voor chronische zieken. Enkele jaren geleden is men hier mee begonnen. De resultaten waren van dien aard, dat het denkbeeld allerwegen begonnen werd over genomen. Verleden jaar gingen er op 13 boottochten circa 800 patiën ten mee, dit jaar zijn er 18 tochten uitgeschreven. Men heeft ook teen tocht ondernomen met tbc-patiën- ten, die uitstekend is geslaagd. Deze mensen lagen gemiddeld 11.5 jaar ziek- Een vrouw, die stil-gelukkig in haar bed lag op het door glas beschermde dek van de grote witte salonboot, vertelde dat haar enig „uitje" al dïe tijd was geweest.... een verblijf in het ziekenhuisje voor een operatie Mensen, die jarenlang niets an ders hebben gezien dan de weg vóór of het tuintje achter het huis, zijn over Hollands brede wateren gevoerd door ons mooie land. Over al waar zij aanlegden werden zij 'hartelijk ontvangen door Rode- Kruis-afdelingen, die zich beijver den, te zorgen voor een gezellige avond. Deze éne week, boordevol erva ringen en genietingen, staat als een blinkend herinneringsmonument in het leven van al deze vergeten mensen. Een week, waarin zij al de schoonheid zagen die hen jaren lang onthouden werd, waarin voor hen werd gezorgd en zij het mid delpunt vormden.:.., waarin zij eens niet tot last waren van de mensen thuis, die nu óók eens uit konden gaan. Voor velen van hen is deze boot tocht het laatste geschenk op aarde geweest. Van de deelnemers aan de boottocht uit Gouda bijv. waren er tien het jaar daarop niet meer van de partijhun levensdraad was afgesneden. Maar déze belevenis haddien zij gehad Er was een man bij, die altijd on tevreden was. Met tegenzin ging hij aan boord. Maar hij voer tot het eind mee. Het volgend jaar wilde hij wéér meeen verdiende met de vervaardiging van kleine snuis terijen (arbeids-therapie zijn „pas sage". Het daarop volgend jaar ging hij opnieuw aan het werk, maar thans zond hij het aldus verdiénde geld naar het Rode Kruisop dat nu een ander eens mee kon gaan. Voor deze man was de boot tocht meer geweest dan „een week eruit", hij was ook innerlijk ver anderd» Dit prachtige werk voor de „ver geten groepen" wordt georganiseerd door het Rode Kruis. Nog lang niet allen worden bereikt, dit jaar was er voor 400 zieken geen plaats En wanneer het Rode Kruis thans weer zijn jaarlijkse inzame ling houdt, om zijn menslievend heid werk dank zij Uw hulp te kun nen verrichten, vergeet dan de ver- gdten groepen niet. Vergeeft het Rode Kruis, Uw Rode Kruis niet. Help het Rode Kruis ook déze men sen helpenLk. 37. Likkepot zou liever een half uurtje hebben gerust voor ze ver der gingen. Stel je voor, zeven pan nekoeken, dan heb je niet direct zin om weer te gaan schaatsen Dan wil je eerst wel eens uitpuffen. Duimelot hielp 't Kleine Ding met het onderbinden van zijn schaatsen. „Welke kant gaan we op?" vroeg Ringeling aan Lange Jaap. „We rus ten eerst tien minuten, om Likkepot zijn zin te geven, en dan gaan we die kant op", wees Lange Jaap. Dui melot kreeg een idee. Hij had nu een horloge, en hij wilde het ook graag gebruiken Hij had boven dien helemaal geen ziin om tien mi nuten niets te doen. 38. Dan ga ik maar zo lang alleen wat rijden", zei Duimelot. „Over precies tien minuten ben ik terug, hoor. Jullie zullen op mij niet 'hoe- Ven te wachten. Ik heb een horloge bij mij". En weg reed hij, een lang zijkanaal in Zijn ene hand hield hij op zijn rug, als een ervaren rijder. In de andere hand had hij het hor loge. Hij keek er telkens naar. Af en toe 'hield het aan zijn oor, om te horen of het tikte. Ja het liep best. Die kleine Duimelot was zo ver diept in het kijken naar zijn prach tige eerste prijs, dat hij helemaal niet op zijn omgeving lette. En dat was gevaarlijk, want op een bord stond met dikke letters een waar schuwing „Wakken". zoeken en aard daarvan, b.v. spreek uur ,huis-, nachtbezoek enz. Ook de data moeten vermeld staan. Met deze kwitanties gaat u na terug komst naar luw ziekenfonds, waar u de bovengenoemde bedragen ver goed krijgt. 2) Specialistenhulp. De huisarts in uw vacantiever- blijf, die d)us aangesloten moet zijn bij een ziekenfonds, kan u zonodig verwijzen naar een specialist, zo mogelijk onk aangesloten bij een ziekenfonds. De verzekerde behoeft deze spe cialist niet zelf te betalen, deze dient terzake een specificatie in bij d|e administratie van het zieken fonds .U ziet heft overlegging van de ziekenfondskaart is dus wel zeer noodzakelijk .Ook hier geldt weer dé bepaling, dat u bij het binnenko men bij d/e specialist uw zieken fondskaart afgeeft, althans, dat u mededeelt, dat u verzekerd bent bij een ziekenfonds. Was men voor het vertrek reeds ond)er behandeling van een specia list, dan bent u verplicht bij het ziekenfonds voor uw vertrek ver gunning te vragen om eventueel op uw vacantie-adres specialistenhulp Berg Uw wintermantel, bont mantel e.d. in een Motzak Gegarandeerd motvrij. Drog. A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Tel. 335 DEMOGRAFISCHE GEGEVENS MET BETREKKING TOT WADDINXVEEN. Als demografische gegevens met betrekking tot Waddinxveen beho rende tot het verzorgingsgebied Gou da in de afgeronde provincie Zuid- Holland mogen nog verschillende cijfers betreffende dit gebied in vergelijking tot die provincie vol gen Het aantal inwoners aan de hand der gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (1/1 '52) was resp. 116.000 en 2.416.000, dat is per km2 resp. 352 en 874. Het aantal huishoudens van 2 of meer perso nen bedroeg resp. 27.000 en 602.000 en het aantal alleenwonenden resp. 2000 en 76.300. De kerkelijke ge zindten ontleend aan de cijfers van het C.B.S. d.d. 31/5 '47 zijn voor het verzorgingsgebied Gouda, met inbe grip dus van Waddinxveen ten op zichte van de afgeronde provincie Zuid-Holland in percentages als volgt uitgedrukt jNed. Herv. 51 39% R.K. 21 24 Geref. 13 12 Overige kerkgen. 4 4 geen kerkgen. 11 21 De percentages der politieke par tijen volgens het C.B.S. (Juni 1952) zijn respectievelij A.R., C.H., S.Ger, P. 37 »/o 28 °/o P. v. d. A. 29 34 K. V. P. 17%; 16% Volkspartij V. en D. 11 11 C. P. N. 3%; 6% Kath. Nat. Partij 2 3 Overige groepen en partijen 1Z E. v. E. GAAT U OOK IÏIET UACAI1ÏIE? Vergeet dan niet uw ZIEKENFONDSKAART mee te nemen. Denk niet, waarde lezer, dat wij pessimistisch zijn, neen, wij zien wel degelijk de zon door de wolken, maarziek worden kan tenslotte een ieder en dan is het gelukkig, uw ziekenfondskaart by u te heb ben. Veel ruimte neemt ze niet in, dus daar hoeft u het niet om te laten. Als men buiten die stad vertoeft met vacantie, hebben we dan ook irecht op ziekenfondsbehandelïng Wy laten hieronder volgen de be palingen, geldend voor verplicht verzekerden indien zij vertoeven buiten hun woonplaats voor korter dan 3 maanden. Het verdient aanbeveling voor uw vertrek even overleg te plegen met uw ziekenfonds, dit moet u in elk geval doen, als u weet, dat u niet geheel in orde bent en dat u dus wellicht doktershulp nodig zult hebben. Verzuimt u dit overleg te te plegen, dan loopt u in dit geval grote kans dat u niets vergoed krijgt (voor Vrijwillig verzekerden geldt hetzelfde). Ten tweede dient u zich buiten uw woonplaats steeds te wenden tot een arts, tandarts enz., die is aangesloten by een zjekenfondls. Hebt u een specialist nodig, dan geldt deze bepaling v.z.v. dat mo gelijk is. Moet U een dokter raadplegen, dan verdient het aanbeveling dat u deze arts van te voren mededeelt, dat u ziekenfondslid bent en dat u de kaart kunt tonen. U moet verder bedenken, dat u alleen recht hebt op zekere vergoe dingen indien redelijkerwijs niet van u verwacht kon worden dat u zich tot uw eigen arts in uw woon plaats zoudt wenden. Rechten tijdens vacantie. Na bovenstaande regels, waaraan u dus moet voldoen, laten wy thans volgen de rechten die u hebt tydens uw vacantie, als u ziek mocht wor den. 1) Hui'sartsenhulp. Voor hulp van een aan een fonds verbonden huisarts krijgt de verze kerde tegen overlegging van een gespecificeerde kwitantie een ver goeding van 1,50 voor een spreek- uurbezoek en f 2>50 voor een huis bezoek van de arts. Wegens nacht bezoek kan hoogstens gerekend worden op het dubbele van genoem de bedrageni. Dit wil dus zeggen, dat u zelf de dokter moet betalen, u vraagt een gespecïficeere kwitan tie met vermelding van aantal be te mogen inroepen. Het fonds zal dan wel voorwaarden stellen. Geneesmiddelen. De verzekerde kan vergoeding krijgen van door de huisarts of spcialist, die hem buiten zyn woon plaat» behandeld heeft, voorgeschre ven medicijnen, alles met inachtne ming van de regeling die getroffen is ten opzichte van soorten en hoe veelheden. Vergoeding blijft achterwege voor genees- en verbandmiddelen, waar op dje verzekerde geen aanspraak kan maken volgens de voorschrif ten. Ook in dit geval moet de verze kerde het kostende zelf betalen en een gespecificeerde kwitantie vra gen. Tegen overlegging van deze kwitantie krijgt u dan vergoeding van uw fonds. Naar de tandarts Tandheelkundige hulp tijdens de vacantie is wel een van de belang rijkste, want uw humeur kan vrese lijk in de war zijn, indien een uwer kiezen het behaagt u te plagen. Ook thans weer meldt men zich bij een tandlarts die bij een zieken fonds is Ingeischireven. Deze tand arts krijgt van u na de behandeling zijn honorarium uitbetaald tegen af gifte van een gespecificeerde kwi tantie. Men krijgt van het zieken fonds vergoediing tot een bedrag dat dit fonds zou hebben moeten betalen indien uw eigen tandarts u behandeld, had. Natuurlijk kan men niet op ver goeding rekenen, indien redelijker wijs niet verwacht kan worden dat men zich tot zijn eigen tandarts zou wenden. Ziekenhuisverpleging. Ook als men buiten zijn woon plaats vertoeft met vacantie moet voor opneming in een ziekenhuis vooraf toestemming worden ge vraagd aan het fonds. Indien uit medisch oogpunt opneming in een ziekenhuis in uw woonplaats moge lijk is, kan dit fonds eisen, dat opne ming aldaar geschiedt en komen eventuele kosten voor ziekenver- voer voor rekening van het fonds. Is opneming dringend en kan men vooraf geen toestemming vra gen, dan is opneming in een zieken huis in uw vacantieoord mogelijk, maar ook dan kan het fonds weer eisen, dat men u vervoert naar een ziekenhuis in uw woonplaats. Wenst de verzekerde dit niet, dan krijgt hy slechts vergoeding voor de kosten die het fondjs bij verpleging in zyn woonplaats zou hebben betaald, vermeerderd met de uitgespaarde vervoerskosten. Vooraf overleg plegen met het fonds, indien bekend is dat u zult moeten worden opgenomen, is noodzakelijk. Wy hebben de voornaamste bepa lingen hierbij voor u opgesomd en het zal u duidelijk zijn, dat bet medetne- men van een ziekenfondskaart zeer zeker gewenst is. Overigens wensen wij u een on gestoorde vacantie met veel mooi op Pinksteren De symboliek van het ontwaken der natuur vindt men het beste te rug in het rondtrekken van de Pink sterbruid. In het Oosten van ons land werd! het schoonste meisje van de stad met bloemen getooid en als koningin door haar speelgenootjes met gezang en gejuich rondgeleid. In Drente was het een jongen, die als Pinksterbruid fungeerde en in Vriezen veen was de bruid verbor gen onder een grote schort, waar men tegen betaling even onder mocht gluren. Voor „het optuigen" van een Pinksterbruid werden in Twente vaak zilveren voorwerpen gebruikt, waardoor de jonge dames soms leken op wandelende lepel- rekken. In Twente werd trouwens veel werk van het Pinksterfeest ge maakt. In sommige buurtschappen trekt de boeren jeugd nog met d;e „Pinksterbroed" (rond,'. Jongens en meisjes kiezen dan een bruid en bruidegom. Van bont papier en uit geblazen eieren maken zij een Pink- sterkroon, waar het bruidspaar on der komt te lopen. Gevolgd door een groot aantal kinderen gaat de „bruidsstoet" van boerderij naar boerderij, waar een toepasselijk lied wordt gezongen en waarbij flink met d;e geldbus wordt gerammeld. Dit aanvankelyk onschuldige ge bruik ontaardde zo zeer, dat de overheid er hier en daar maatrege len tegen nam. Zo werden in Utrecht de Pinksterbruiden met drié gulden beboet en wie in Am sterdam als Pinksterblom rondging, kon op een boete van een gulden rekenen. De schout liet door zijn rakkers bovendien het goud- en zil verwerk waarmede de bruid was versierd, in beslag nemen, met het gevolg, dat de kostbare versierselen in den vervolge werden thuis ge laten, dat de bruidjes alleen maar met bloemeh werden versierd en dat zy zich nog meer dan voorheen tot bedelen bepaalden. In sommige steden wordt ook nu nog het luilakfeest in ere gehouden. Meest jonge kinderen trekken de Zaterdag voor Pinksteren heel in de vroegte door de straten onder het steeds weer herhalen van de Visseizoen nabij Wie voor de hengelsport geen goed woord over heeft, mist iets wat duizenden intens genoegen geeft die slaat misschien wel graag iets anders aan de haak, maar kent de spanning niét van 't kostelijk visvermaak. 't Is denkbaar dat hy soms in troebel water vist en aldus voordeel zoekt door handigheid en list want als een winstje lonkt is menigeen er bij dan vist haast iedereen, maar elk op zijn gety. De hengelsport helpt ons aan hengelaarslatijn by overspanning is z'een prachtig medicijn. Zy dry ft de stadsmens uit naar 't schoon van de natuur en haalt hem uit zijn bed in 't vroege morgenuur. De overheid streek gul de hand over haar hart en met de hengelsport wordt extra vroeg gestart. Tienduizenden zien uit naar 'n heerlijk visioen op tweede Pinksterdag begint het visseizoen. Scheepers. kreet„Luilak", soms gevolgd door het schone gezang „Luilak, bedde- zak, staat om negen ure op negen ure, hallef tienheb je ooit zo'n luilak gezien". Vaak worden erger- lyke baldadigheden uitgehaald deuren worden dichtgebonden, waarna de lieve jeugd de grootst mogelijke herrie produceert. Elk jaar moet de Amsterdamse politie tegen dergelijke baldadighe den optreden, hetgeen de laatste jaren door de met mobilofoons toe geruste politieauto's (Vijf maal achtheel goed gelukt. Hoe oud dit gebruik al is, blijkt ons uit een keur van 22 Mei 1597, waarin staat, dat de stadsregering een verordlening uitvaardigde om op te treden „in de toecomende Pinxsternaoht" Gelukkig zyn er tal van Pinkster- gebruiken, dïe met baldadigheid niets hebben uit te staan. Zo wor den er, evenals met Pasen ge schiedt, ook met Pinksteren vaak vreugdevuren ontstoken. Men danst dan om de vlammen heen en de mannen houden wedstrijden in het maken van sprongen over het vuur. Zo hoog als de man sprong, zo hoog zou ook het vlas op zijn akker groeien, beweerde men. Op Schiermonnikoog heeft njen aah twee Pinksterdagen niet genoeg. Dad? wordft een zogenaamde kalle- mooi' opgericht, een lange, met groen en vlaggen versierde paal,/ waarop een mand wordt geplaatst met een haan erin. Het beest wordt goed verzorgd, maar moot drie da gen lang boven in die paal blij ven. Dé laatste, jaren is er een streven merkbaar, cfe oude volksgebruiken zoveel mogelijk te handhaven, maar ze daarbij (évens in goede banen te leiden. De Twentse Folklore Vereniging by voorbeeld maakt zich op dit ter rein verdienstelijk. Er worden lie deren ingestudeerd en groepjes saamgesteld, die op Pinksretmaan- dag door de straten trekken en Pinksterkroondansen uitvoeren. Andere gebruiken behoren j»t het verleden. Dat is maar goed ook. Voor zover ons bekend, wordt aan het zogenaamde dauwtrappen niet meer gedhan. Oudere mensen her inneren zich nog wel, dat in de vroegere Watergraafsmeer de poli tie handen vol werk had om feest vierende en dronken Jordaners, die heel in de vroegte naar de Heer waren gekomen en daar de tuinen plunderdjen, de baas te blyven. Doch dat is allemaalverleden tijd. Gelukkig maar De Nationaal Reservist Wy leven vrij, wy leven bly op Neer lands dierbre grond Ontworsteld aan de dwinglandy Zijn wy nog frank en vrij Dénkt j aan uw duur gekochte vrijheid en vraagt niet aan een an der „wat moet ik doen", Wapent U, om vrede te bewaren. Wapent U, om uw huis en haard te verdedigen. Wapent U, tegen vijandelijke ele menten. Wapent U, om te kunnen vechten. Meldt U, om het te beoefenen. Laat varen die valse schaamte, laat zien wat U kunt presteren voor Uw vrijheid. Vertoeft niet, maar weest kordaat en meldt U aan ten gemeente-se cretarie. De Nationaal Reservist.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2