Zaterdag 11 Juni a.s. Collecte De avonturen van Duimelot NIEUWS uil Mtze Huidgenezing RU ROL dwtyisUtif A. u. d. UeicUt* Sport in 't Icoct. Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezondheidskolonies gaf Waddinxveen reeds water. On- ner leiding van de hoofden der Waddinxveense brandweer, werden de hierna binnenkomende spuiten zodanig opgesteld, dat de fabriek ïn korten tijd geheel ingesloten was. Hier werd het z-g. aanjaag- systeem toegepast, wat wil zeggen dat één spuit aan de andere het wa ter' doorgeeft, om zodoende op gro tere afstand water te kunnen opne men. Aan water was dan ook hier geen gebrek, gezien de brede sloten en de vlakbij aanwezige Gouwe. Er werd dan ook in korte tijd een ge weldige watermassa over terrein en gebouwen uitgestort, hoewel op ver zoek van de directie enige matig heid moest betracht worden, zulks in verband met het ophanden zijn de bezoek van de Commissaris der Koningin aan deze fabriek. Interes sant was wel het schuimblussen door Moordrecht bij de denkbeel dige overslag naar het benzinesta tion. Na een rondgang van de aanwe zigen langs de deelnemende brand weercorpsen werd een colonne ge vormd van brandspuiten en auto's, om de tocht naar Reeuwijk aan te vangen. In het nachtelijk uur arri veerde men bij Hotel „Sport", waar dte aanwezigen) welkom geheten werden door weth. Ballering. De heer Bos noemde de oefening alleszins geslaagd en hoopte dat de brandweerlieden hiermede hun nut hebben kunnen doen. Ook de heer Van Lange, inspec teur van het brandweerwezen, had grote lof voor de vrijwillige brand weercorpsen, maar verzocht ook critiek op eigen werk niet achter wege te laten. Mr. Dinge, chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, sprak zijn tevre denheid uit over deze oefening ïn -BiB.__ Alles klopte van de brandweerlieden. Hij hoopte dat deze geest zou overslaan naar de mannen van de B.B. Ondertussen werden enkele con sumpties rondgedeeld en bleven de aanwezigen nog een uurtje gezellig napraten over de gehouden oefe ning. Deze avond heeft bewezen, dat een brand, mits onmiddellijk ge meld, in zeer korte tijd bedwongen kan worden. WELSTANDGEGEVENS MET BETREKKING TOT WADDINXVEEN. De welstandgegevens met betrek king tot Wadidihxveen begrepen in het verzorgingsgebied Gouda ten opzichte van de afgeronde provincie Zuid-Holland geven, ontleend aan de cijfers van het Centraal Bureau v. d. Statistiek d.d. 31 Meï 9147, de navolgende getallen te zien aAntal bewoond© woningen resp. 25.000 en 516.000. Het aantal boerde rijen bedroeg in percentages van het aantal woningen voor het verzor gingsgebied Gouda 9°/o en voor Zuid-Holland 3%. Bij de verdeling der bevolking naar maatschappelij ke positie per duizend inwoners blijkt, dat het aantal der zelfstan dige bedrijfshoofden voor dit gebied met 90 het hoogste cijfer uitmaakt in Zuid-Holland, dat gemiddeld 62 aangeeft. De cijfers voor de mede werkende familieleden zijn resp. 46 en 28 per duizend inwoners. De werkende bevolking naar be drijfstakken bedraagt voor het ver zorgingsgebied Gouda in totaal 41.800; voor Zuid-Holland 826.300 dat is 23% van Nederland. Gesplitst zijn de percentages voor de nijver heid resp. 39 en 38; landbouw, vis serij en jacht23 en 11; handel en verkeer22 en 27; crediet-, bank en verzekeringswezen 1 en 2 vrije beroepen en onderwijs9 en 17 en kend*: 6 ent°W onbe- 41. Eerst stootte hij zijn hoofd te gen het ijs. Huh, hij was dus onder het ijs geschoven. Waar was het wak, waar was de opening waar door hij weer lucht kon halen Hij sperde zijn ogen open. Die donkere plek in het ijs, vlakbij, dat moest het gat zijn, waardoor hij in het wa ter was getuimeld. Zo vlug hij kon ging hij er heen. Hij greep, zich aan de rand van de ijsvlakte vast en haalde eerst zo diep adem als hij kon. Dan begon hij te schreeuwen. „Help? help. Lange Jaap Ringe ling! Help, help, ik verdrink Het water droop uit zijn klets natte haar. En Duimelot bleef maar roepen tot hij eindelijk doodmoe werd. Niemand hoorde hem Het wegenprobleem en de bromfiets Indien de volksvertegenwoordi ging de- reeks van belastingverla gingen aanneemt, dan zal de brom fiets ingaande 1 September a.s. vrij zijn van wegenbelasting. Afgezien van het feit, dat verschillende on derdelen van de plannen van minis ter Van der Kieft wel enige discus sie zullen ontlokken en het hele maal niet zeker is, dat zijn voorstel len alle zonder meer zullen worden aanvaard, is er goed© hoop te ver wachten, dat de wegenbelasting voor de bromfiets definti'ef zal ver vallen. Hiermee zal de bromfiets tot op zekere hoogte geheel gelijkgescha keld zijn met het gewone rijwiel. Er zal geen enkel papier meer nodig zijn in het binnenland (blauw bord, waarop dit rijwiel) voorgeschreven fietspad dienen te rijden. De grote weg zal dus in vele gevallen taboe zijn en de autoweg steeds. In Augustus zal het 2 jaar gele den zijn, dat de bromfiets definitief verwezen werd naar het rijwielpad. Vóór 1 Augustus 1953 mocht de brommer nog op de autoweg ko men. Hij was vrij in zijn keuze. En velen maakten van deze gelegen heid gebruik om de dirukke en veel al slechte rijwielpaden te vermij den. Dikwijls tot ergernis van de andere weggebruikers. Maar.met dit alles is het pro bleem van de wegen nog niet op gelost. Het is helemaal geen kunst om tegen de ruim 400.000 brommers te zeggen: Ziezo, nu hoef je geen be lasting meer te betallen; je bent ge lijkgeschakeld met de gewone fiets en je rijdt dus op het rijwielpad. Maar dit is in de eerste plaats niet helemaal juist en voorts is het pro bleem te weinig rij ruimte voor de bromfiets, niet opgelost. Juridisch bezien is het een linke zet van de minister, om de bromfiets vrij te stellen van wegenbelasting. Wantdan kunnen ze als we genbelastingbetaler ook geen aan spraak meer maken op een eigen rijweg. En dus zeker niet meer op de grote weg. Nu is het wel zo, dat wij in ons land een reusachtig groot net van rijwielpaden hebben. Doch, de naam zegt het reeds, het zijn „rijwiel pa den" en die meeste zijn minder ge schikt voor het berijden door brom fietsen. In de eerste plaats zijn tal van rij wielpaden z.g. toeristische rijwiel paden herkenbaar aan het langwer pige zwarte bord. Deze fietspaden mogen niet met ingeschakelde mo- tot door bromfietsers 'bereden wor den. Dit bord betekent voor de brommer dus niets anders dan ver- 42. Ja, toch De tien minuten wa ren om en Lange Jaap was ongerust geworden. „Waar blijft onze Duime lot toch zei hij tegen de andere jongens. „Nu heeft hij zo'n mooi horloge, en zou hij nu toch de tijd vergeten?" „Vast nïet", dachten de anderen. „Dan moesten we maar eens gaan kijken", besliiste Lange Jaap en hij schaatste met een flin ke vaart de richting uit, waarin Duimelot was verdwenen. Toen hij bij het bord „Gevaarlijk, Wakken was gekomen, zag hij hoe nog net het hoofd boven het ijs uit stak en voor de tweede keer onder water verdween. Duimelot had) zich niet langer vast kunnen houden. Lange Jaap liet zich vallen en stak zijn arm in het water, zo diep als hij kont boden toegang. Of hij moet zijn mo tor afzetten en geen rechtgeaarde brommer zal dit doen, als het niet beslist noodzakelijk is. Hij koopt immers geen bromfiets om die als trapfiets te gebruiken. In de tweede plaats zijn tal van andere rijwielpaden dusdanig smal, dat men ternauwernood elkaar kan passeren. Denk aan. de controverse, die er bestaat tussen de rustige wielrijder en de snelle brommer, dan ligt het voor de hand, dat er dikwijls ongenoegen ontstaat, om dat de fietser niet spoedig genoeg opzij gaat. Het met z'n tweeën naast elkaar fietsen is hiervan dikwijls de schuld en het is ons een raadsel, dat dit naast elkaar fietsen nog steeds niet verboden is op smalle fietspaden'. Ten derde is de kwaliteit van vele rijwielpaden dusdanig slecht, dat het levensgevaarlijk is ze te be rijden met een snelheid boven de 20 b.v. wel eens het fietspad berijdt tussen Amsterdam (Spaarndammer- dijk) en de Hembrugponton, weet, dat in dit tegelpad vele honderden tegels geheel los liggen, die een groot gevaar opleveren voor de ge bruiker. De regering zal zich er dus niet van af kunnen maken met het. sim pele :bromfietsen vrij van belas ting .De steeds groeiende schare van brommers hebben er recht op, dat de fietspaden verbeterd en verbreed 7 vaorfs moet er een verbod komen om met ztc-tw<=~-ai_ kaar te rijden op fietspaden, die smaller zijn dan 2% meter (dit is met de meeste fietspaden het geval). Het wegenprobleem is dan ook met de laatste maatregel van mi nister van der Kieft niet opgelost. Integendeel. Want ieder jaar komen er meer bromfietsen en gewone rij wielen op.de wegen en de tijd is heel dicht bij, dat van een verkeers vrij dag schoolmelk verstrekt wor den. Deze melkverstrekking is mo gelijk geworden door financiële me dewerking van het gemeentebestuur en het Centraal Schoolmelkcomité. De deelname van de leerlingen aan deze melkverstrekking overtreft al le verwachtingen. Gaven zich bij de enige tijd ingestelde enquête reeds 75 van het aantal leerlingen'óp, nu de verstrekking een aanvang ge nomen heeft is dit aantal reeds ge stegen tot ongeveer 90 Waddinx veen is de honderdste gemeente in Nederland waar, met gebruikmaking van de regeling van het Centraal Schoolmelkcomité, aan de leerlin gen van de scholen melk verstrekt wordt. DODELIJK ONGEVAL. Zondag kwam de 55-jarige mevr. Van Vliet-de Wit, in de Burg. Trooststraat van een vlieringtrapje te vallen, waardoor zij een schedel- basi'sfractuur opliep. In de loop van de Zondag is zij overleden. Zij laat een gezin van acht kin deren achter. Onze deelneming gaat hierbij uit aan de achterblijvenden. B. B.-WAGENS. Deze week zijn een zevental blok- ploegwagens in onze gemeente aan gekomen, ten behoeve van de Be scherming Bevolking. Zij zullen een plaats krijgen in de diverse wijken. E ENRICHTING VERKEER IEPAAN. De werkzaamheden voor de ver- chaos gesproken zal worden <>P de rijwielpaden. Neemt U eens in het hoogseizoen een kijkje op paden als tussen Rotterdam en Hoek van Hol- breding^ van^de^ Puttelaan zij dezer land, Amsterdam, en Zandvoort, 1 T>- Amsterdam en het Gooi, Amersfoort Apeldoorn, Alkmaar-Bergen aan Zee, Haarlem-IJmuiden, dan zult U zelf kunnen constateren, dat de toe stand onhoudbaar wordt. Waar schijnlijk hebben we geen bromfiet- sende kamerleden, anders hadden deze al veel eerder dit probleem indertijd openlijk heeft gezegd, diat hij een na,a aan bromfietsen, zal toch eens aan de belangen van deze stiefkinderen op de weg moeten denken. Want daarvoor is hij minister van „Ver keer" en de bromfietsers binnen enkele maanden een half millioen hebben ook recht op zijn bescher ming. Huidzuiverheid Huidgezondheid Enjsuliije; y&drojeo door feutolpoedaz km. Als we van de lange reeks en kele opnoemen, dan memoreren we de slechtste Amsterdam-Hemburg, Scherpenzeel-Woudenberg, Arnhem- Zevenaar, Steenwijk-Heerenveen, Naarden-Diemen (met uitzondering van het nieuwe gedeelte nabij Mui den). Afsluitdijk (zeer slecht), Soest- dijk-Soest, De Ginkel (Ede)-Arn- hem, en nog vele andere. En ten slotte is de capaciteit van honderden rijwielpaden van die aard, dat in het hoogseizoen niet voldoende ruimte is voor alle ge bruikers ervan, zowel bij rijwielen als brommers. Dit heeft vele onge lukken ten gevolge, om van de ru zies maar niet te spreken. Ons land telt momenteel een klei ne 5% millioen gewone rijwielen en een kleine millioen fietspadberij ders beschikken ten enemale over te weinig ruimte. Natuurlijk komen ze niet allemaal tegelijk op de rij wielpaden, temeer omdat er nog heel wat gewone wegen zijn, waarop wielrijder en bromfietser mogen toeren. Evenwei staat het vast, dat de meeste rijwielpaden ongeschikt zijn voor het moderne bromfietsver- keer, in de eerste plaats omdat ze te smal en voorts omdat ze te slecht zijn. De practijk heeft duidelijk be wezen, dat tegelpaden voor brom fietsen ongeschikt zijn. Desondanks gaat men voort met het aanleggen van nieuwe tegel-rijwielpaden. Wie UITSTAPJE N.C.V.B. Dinsdag maakte de afdeling Waddinxveen van de N.C.V.B. haar jaarlijks uitstapje. Eerst ging het naar Haarlem, waar zij de St. Bavo bezochten, een imposant gebouw van historische waarde. Zij werden rondgeleid) en mochten het gewel dig hoge en oude bouwwerk bezich tigen. Zij waanden zich eeuwen te rug; de Gotische en Romaanse bouwstijl is zeer bewondèrenswaar- dig. In het park Groenendaal heb ben zij gezellig koffie gedronken. Een prachtig park waar zij fijn hebben rondgedoold. Heerlijk geu rende seringenbomen en lavendel- randen konden wij bewonderen. Het hoge geboomte maakte indruk op hen. Daarna werd het Muiderslot be zocht. Het Muiderslot werd in de 13e eeuw gesticht en door Graaf Floris V vergroot en versterkt. In 1609 werd door Prins Maurits tot Slotvoogd en Drost benoemd de dich ter en schrijver P- C. Hooft. Daar kwam ook de Muiderkrïng tot stand. Prettig om als afdeling zuifc een slot te bezichtigen. In „Oud Valkeveen'' drupten de bomen wel wat, maar wat deerde het hen. De weg naar Amersfoort is mooi. Wij hebben in ons eigen land ook prachtige omstreken en mooie wegen, waar wij" trots op kun nen zijn. Een heerlijk diner volgde, waarna de dames in volle tevreden heid hqis toe reden. Voorwaar een prachtige en gezellige tocht, waar zij met genoegen op terugzien. VOOR HET ZWAKKE KIND. Wij willen gaarne nog eens de aandacht vestigen op de aangekon digde collecte ten baite van het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Vacantiekolo- nies. Men geve voor dit sympathieke doel met gulle hand. DRIEDUBBEL JUBILEUM Er was Woensdag weer feest bij de Stoel- en Meubelfabriek, H. A. van Berkesteijn N.V. alhier, getuige de vlaggen welke vrolijk van de fa brieken wapperden. Drie der werk nemers nl. de heren C. J. van Ber kesteijn, P. C. Bosloper en J- van der Krans, allen te Waddinxveen woonachtig, waren 25 jaar in het bedrijf werkzaam. Alle werkzaamheden werden 's morgens 10 uur aan de fabriek stilgelegd, toen de jubilarissen met hun gezinnen, in een daartoe inge richte ïaibriekshal werden binnen geleid. Aan wat toen volgde was wel te merken, dat dit niet de eerste jubi larissen van dit bedrijf waren. Tij dens het nuttigen van consumptie's en versnaperingen kwam het perso neel met een complete cabaretvoor stelling voor de dag. Deze voorstelling werd regelmatig onderbroken door de hartelijke toe spraken van de directie en diverse collega's der jubilerenden. Uiteraard gingen deze toespraken vergezeld van cadeau-aanbiedingen, als gouden horloges, huishoudelijke artikelen en voor de dames diverse bloemstukken. AVONDVIERDAAGSE Tranossan bruisend voetbad 65ct Voetpoeder Kamferspiritus Zuidkade 1 Telefoon 335 BEVESTIGING EN INTREDE Ds. J. J. MOLL. Zondagmorgen 19 Juni zal Ds. J. J. Moll te Schoonhoven warden be vestigd door Ds. G. C. Severijn uit Hogeveen. In de middagdienst hoopt hij zijn intrede te doen. BENOEMING. Tot tijdelijk meteropnemer-incas- seerder bij de gemeentebedrijven, alhier, is benoemd de heer P. van der Starre, alhier. SCHOOLMELKVERSTREKKING AANGEVANGEN. Op alle kleuter- en lagere scholen is Maandag een aanvang gemaakt met de verstrekking van school melk. Als regel zal voortaan op Maandag, Dinsdag, Donderdag en dagen beëindigd. De weg heeft een breedte gekregen van zes meter met een trottoir van van ruim twee meter. Van de Ieplaan af tot aan het einde van de helling is de weg met klinkers bestraat, terwijl het overige gedeelte tot aan de Kerkweg, een koolaspad, voorzien werd van een grintlaag. In verband met' de gevaarlijke uitrit op de Kerkweg, werd besloten op deze weg gedeel telijk éénrichting verkeer in te voeren. Het is voor motorvoertui gen «j» moot Jan twee wielen en voor paard-en-wagenjs verboden deze weg te berijden van de Iep laan naar de Kerkweg. Motoren en rijwielen kunnen aan beide zijden inrijden. CONCERT CONCORDIA. Bij gunstig weer zal „Concordia'' heden Vrijdagavond een concert geven als repetitie voor het te hou den concours te Zoelen, in de supe rieure afdeling fanfare, aangevuld met enkele marsen. Het verplichte nummer is „Suite Heroique" en het vrije nummer „Lustspiel Ouverture" Het concert heeft plaats in de muziektent Stationsstraat en vangt te half acht aan. AANVARING OP DE GOUWE. Maandagavond omstreeks 9 uur, had eten aanvaring plaats tassen een van Boskoop komende schuit met een uit de tegenovergestelde richting varende. Beide vaartuigen bekwamen behoorlijke schade aan de boeg. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niét plaats. COLLECTE RODE KRUIS. De alhier gehouden huis aan huis- qollecte ten bate van het Rode Kruis, met inbegrip van de bedra gen, door uurloon-actie en bijdra gen van werkgevers, heeft opge bracht het buitengewone hoge be drag van 3207,98. UITSLAGEN SCHOOL VOETBAL. Openbare school B-Herv. school Brug 22-0; Openbare school A- Openbare school B 0-1; Herv. school Onderweg-Oranjelaanschool 19-0; Oranjelaanschool-Muloschool 0-12; Openbare school A-R.K. school 4-3; Herv. school Brug-Herv. school On derweg 0-12; R.K. school"Herv. school Brug 11-0. Programma komende week. Vrijdag 10 Juni'; Herv. school On derweg-Openbare school A, terrein WSE 7 uur; Oranjelaanschool-R.K. school terrein Be Fair 7 uur; Mulo-. Sschool-Herv. school Brug terrein Verheul 7 uur. Maandag 13 JuniOranjelaan- school-Openbare school B terrein Be Fair 7 uur; Herv. school Brug- Cpenbare school A terrein Verheul 7 uur. Dinsdag 14 JuniR.K. school- Muloschool terrein Waddinxveen 6 uur. Woensdag 15 JuniOranjelaan- school-Openbare school A terrein WSE 7 uur; Herv. school Onderweg -R.K. school terrein Be Fair 6 uur;

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2