Weekblad voor Waddinxveen Ifloedu de Vrouw IfacantU! Di van de week Kris-Kras Nutsspaarbank te Waddinxveen TTeJaargaSF Vrijdag 1 Juli 1955 lie Jaargang No. 524 vnjuas x -ig Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. „De geschiedenis herhaalt zich" is een zegswijze, die maar al vaak op gaat, evenals de bewering, dat er niets nieuws onder de zon is Zo heeft het dorp Fïnsterwolde reeds in 1951 in ons land een zeke re vermaardheid gekregen, toen de regering zich genoopt gevoelde, de deze plassen communistische gemeenteraad met zijn wethouders naar huis te zen den en de gemeente door de burge meester, de heer Tuin, te laten be sturen. De gemeenteraadsverkiezin gen van 1953 gaf Finsterwolde we derom een gemeenteraad, die in meerderheid communistisch was (zes communisten tegenover 3 aan hangers dei- P. v. d. A. en 2' Gemeen tebelangen) en hoewel wij na dien niet veel meer over Finsterwolde vernamen, liep het dezer dagen weer mis, doordat de minderheid in de gemeenteraad meende, dat de belangen van Finsterwolde niet in hun geest werden behartigd er was h.i. met de communisten niet te werken en daarom maar be sloot, de gemeenteraadiszittingen niet meer te bezoeken. Deze heren zullen hebben gedachtwij kunnen onze tijd beter gebruiken. Het ligt voor de hand, dat de communisten een andere opvatting over „gemeentebelangen" hebben dan zij, die namens deze organisatie optreden en van communistische zij de wordt dan ook beweerd, dat m hoofdzaak hun voorstel om woon ruimte te vorderen in grote boerde rijen, de minderheid tot het voeren van openlijk verzet bracht. Zal de geschiedenis zich herhalen? Zal de regering wederom een „een-mans- regering'' voor Finsterwolde instel len? Reeds heeft een Tweede Ka merlid Minister Beel gevraagd, hier maatregelen te treffen. Die zich steeds weer herhalende geschiedlenjsTe Zaandam kan men er van meespreken. Wederom ging hier een pakhuis tengevolge van een geweldige brand verloren, waarbij een schade van F/2 millioen gulden werd aangericht. En die herhalende geschiedenis zouden we ook kunnen zien in de grote militaire oefeningen, die wer den gehouden. Het betrof ditmaal een oefening voor de luchtmacht Carte Blanche genaamd. De gewone, niet militaire burger merkt van zo'n oefening niet veel. Op z'n hoogst ziet hij hier en daar in het land wat extra militaire bedrijvigheid en merkt hij op dat de straaljagers va ker overkomen dan anders. Op pa pier zijn echter atoombom-aanyal- len ondernomen op Amsterdam, Leeuwarden en Hilversum, waarbij, gelukkig eveneens op papier grote schade werd aangericht. Helaas zijn bij deze oefeningen niet minder dan zes vliegtuigen verongelukt waarbij zeven mensen om het leven kwamen en één piloot zo ernstig werd ge wond, dat voor zijn leven moet worden gevreesd. Ja, dan merkt de burgerman wel, dat er iets aan de hand isDe Bescherming Bur gerbevolking, die te Rotterdam gro te demonstraties en wedstrijden hield, heeft daarmede haar be staansrecht bewezen. Aan de Blaak werd op een open terrein de gewel dige brand van 1940 nagebootst. Niets nieuws onder de zon? Toch l wel. De Bedrijfszelfbescherming be- 1 perkte de brandschade tot een mini- mum. Minister Beel, die de oefenïn- gen bijwoonde, zei dan ook in zijn f toespraak, dat hij het betreurde, f dat van de 9000 Nederlandse bedrij- ven slechts 30 procent met een be schermingsplan gereed is. Een schapenscheerdersfeest is ook al eens meer gehouden. Ja, vroeger zelfs meer dan in onze tijd. Aan het I feest, dat Zaterdag 2 Juli op de Gooise heide tussen Hilversum en I Laren wordt gehouden, is echter de nieuwe bijzonderheid verbonden, dat H. M. de Koningin een feestge schenk beschikbaar stelde. De scha pen zullen namelijk een voer hooi, afkomstig van de Koninklijke do meinen, krijgen voorgezet. Konink lijke feesthooi, dat per boerenwa gen zal worden aangevoerddat is wel nieuw. Nieuw is zeker ook, dat wordt getracht, een Flassenschap Loos- drecht te stichten, dat zich ten doel stelt, deze mooie plassen als recrea tie-oord te behouden en te verbete ren. Hoewel reeds verscheidene ge meenteraden tot toetreding beslo ten, houden anderen zich nog afzij dig. Het gevaar bestaat echter, dat indien de eilandjes erin niet worden verstevigd tot een binnenzee worden, die gevaar voor omliggende dijken en wegen oplevert. Daarom is het te hopeh, dat de moeilijkheden bij de stich ting van het Plassenschap onder vonden, spoedig tot het verleden behoren. 216 de wichel-roede. Het is al heel lang geleden, maar ik kan mij nog herinneren alsof het gisteren pas gebeurde. Ik zal ongeveer zeven jaar oud geweest zijn, toen ons dorp in alge hele opschudding werd gebracbft door een berichtje in het streek blad. Ik heb u ai eens eerder ver teld, dat de dorpsbewoners niet be paald vlug in actie kwamen of van haar stuk waren af te brengen; maar nu scheen het of iedereen het grote nieuws aan iedereen wilde vertellen. De dag na het verschij nen van het streekblad stonden in de nog zeer vroege morgen de dag- geldertjes en hun boeren druk met elkaar te praten.' Het was zelfs zo erg, dat de lessen op school niet ge woon konden doorgaan: ook de kin deren waren onder ilnvloed geko men van hetgeen hun vader aan moeder had voorgelezen uit de krant. Wat toch was het geval? Er was bekend gemaakt, dat een voor die tijd heel bekend wichel-roede-loper in het dorp zou komen omdat door geschieden(is-vorSeirte was vastge steld, dat br van ons dorp een of ander geheimzinnig gebouw had gestaan, waarvan men nu de fun damenten hoopte te viiiden. De ge schiedenis wees wel uit dat het °n_ geveer 3000 jaar geleden moest zijn, maar men was vol goede moed. Afijn, vroeg in de middag al was ons dorp in rep en roer, vele dag- geldeijtljes waren vroeg naar huis gekomen en zelfs de boeren waren present en dronken een potje bier, in afwachting van de dingen die komen zouden. Eindelijk kwam de wichel-roede-loper en werd verge zeld door veel heren met grote en dikke tassen en het college van B. en W. Iets ten Zuiden van het Marktplein moest het gebouw heb ben gestaan en daar begon de wi- ohel-roede-loper te experimenteren. Na ongeveer een half uur gebeurde het. Het contact was er en naar men overeenkwam moest het fun dament op twee meter diepte lig gen. Heel spoedig was een groot gat gegraven en stootte men op iets hardsDe spanning steeg ten topGroot was de tegenslag toen een grote kist naar boven werd ge haald en bij opening wat beenderen bleek te bevatten. Er is toen uit bal dadigheid een bravourstukje uitge haald. De beenderen werden tot een skelet gevormd en het hele geval werd met linnen omwoeld en weer in de kist teruggelegd. De melkrij der van het dorp heeft de volgende dag meegenomen en in de omgeving van Zwolle ergens neergegooid. Nu las ik in de courant, dat daar een mummie is gevonden. Nu ben ik maar een eenvoudig mannetje, maar ik zie toch verband tussen de gevonden mummie en de kist uit ons dorp. De wichel-roede-loper hebben we trouwens ook niet meer gezien in ons dorp. Snapt u het? KRIS-KRAS VACANTIE IS EEN „RUST PERIODE. Huismoeders, die op het platte land wonen, hebben in deze tijd van het jaar toch maar boel wat op voor dan. onze vrouwen, die in de steden hun woonplaats hebben. De stedelinge moet altijd een eind fiet sen, of per trein, tram of bus een stuk reizen, vooraleer men ergens genieten kan van de landelijke rust en het natuurschoon en zelfs die rust is niet overal op het platteland te vinden. Hoewel we zelf in een zeer rusti ge landelijke gemeente wonen, waar het snelverkeer niet doordringt en zelfs de militaire colonnes ons tot op heden bespaard gebleven zijn, gaven we vorige week gehoor aan een reeds vaker gedane uitnodi ging een weekeinde te komen doorbrengen in een gezin, dat in een der uithoeken van ons land woont. Dus gingen we Zaterdagmiddag, toen alles klaar was, wat nog ge reed moest zijn het schoolwerk van ons kroost incluis-, met z'n allen naar het gehucht, waar onze gastvrouw en gastheer wonen. Wan neer U zich de moeite getroost om eens een provinciale toeristenkaart, hetzij van de provincie Noord-Hol land dan wel van Utrecht, voor U neer te leggen, dan kan ik U ver tellen, waar wij zijn geweest. Onge veer ter hoogte van het kruispunt in rijksweg 1 tussen Laren en Baarn is een zijweg naar Eemnes: Eem- nes-binnen en Eemnes-fouiten. iDat is één lange weg, min of meer op een dijk gelegen, die eindigt in een scherpe bocht, c.a. 2 kilomefer van het IJsselmeer. U bent dan reeds in de provincie Noord-Holland en in de gemeente Huizen. Ga nu in- plaaijs van link Sa f, In 'de richting Huizen, nog een 500 meter rechtdoor en weer rechtsaf, dan eindigt dit zandweggetje voor een hek, terwijl U in de verte een boerderij ziet. Kijk nu nog even naar Uw kaartje, dan ziet U, dat op een bepaald punt de provinciale grens tussen Noord- Holland en Utrecht in het IJssel meer eindigt. Welnu, ongeveer mid den op die grens ligt de boerderij van onze gastvrouw en gastheer van dit weekeinde. De naaste buren wonen ongeveer 2V2 kilometer weg; toeristen komen hier nooit, omdat feitelijk geen enkele openbare weg naar deze boerderij voert en de enige mensen, die in de week deze uithoek van ons land bezoeken, zijn de melkrijder, de postbode en de bakker. Deze laatste is ook nog zo vriendelijk om twee keer per week de kruidenierswaren mee te bren gen en eens in de week gaat de boerin zelf op de bromfiets naar Blaricum dichtstbijzijnde dorp of Eemnes-Buiten om de nodige inkopen te doen. In het briefje, dat we al enige weken i'n huis hadden, stond o.m. „Als U eens een werkelijk rustig weekeind wilt hebben, kom dan bij ons". We hebben het gedaan en we hadden er geen spijt van. Hier heerste werkelijk voor 99 °/o rust. Ik zeg voor 99 want als er geen straaljagers over waren gekomen, zouden we ons gewaand kunnen hebben te leven in een halve eeuw terug. Want op de boerderij is geen gas, geen electriciteit en geen water leiding. Dus ook geen radio. „Zelfs de Duitsers zijn in de oorlog hier nooit geweest", vertelde ons de boer. Vandaar ook, dat een vrij groo1 aantal onderduikers hier een vrij zorgeloos bestaan hadden. Op mijn vraag, waarom deze men sen zomers geen pensiongasten hiel den, kregen we van de boerinten antwoord: we hebben wel eens po gingen in het werk gesteld om ze te krijgen, maar de mensen vinden het hier te stil". Ik stap nu in dit artikel verder af van onze gastvrije familie aan het IJsselmeer en wijdt mijn artikel uitsluitend aan de woorden van de ze boerin „de mensen vinden het te stil". Ik geloof niet overdreven te spre ken, wanneer ik zeg, dat de meeste mensen tegenwoordig bang zijn voor de stilte. We zijn allemaal zo gewend geraakt aan het roezemoe zige leven van alle dag, dat we er als het ware niet meer buiten kun nen. Als we t>lannen maken om met de vacantie ergens heen te gaan, dan stellen we ook als voor waarde, dat er in ons tijdelijk va- eantieoord „ïetos (te beleven" zal zijn. 4 Wat is vacantie eigenlijk? Het woord is afgeleid van „vacant": openstaand, onbezet. Door met va cantie te gaan, wordt het werk tij delijk stopgezet en is Uw werk plaats onbezet. Vacantie is dus een opsohorting van (werkzaamheden. De vacantieperïode moet dan ook een periode van rust, ontspanning zijn, waarin alles, wat betrekking heeft tot de dagelijkse beslomme ringen, geheel moet wegvallen. Die rustperiode heeft de moderne mens hard en hard nodig. Niet al leen de directeur, maar ook de ar beider van de fabriek. Niet alleen de leraar van de school, maar ook de leerling. Niet alleen de man, ook de huisvrouw, al denkt men wel eens, dat de huisvrouw een soort automaat i's, die maar in werking blijft, ,als je er op zijn tijd brand stof in gooit. Vacantie moet dan ook zijn: niets doen. Genieten van werkelijke rust, door niets of niemand afgeleid. Des noods een hele dag in een luie lig stoel, met een boek, een doos siga retten en een fles koele limonade. Ik noem maar eens iets. Wanneer de vacantieweek een teleurstelling heeft opgeleverd, „omdat men Zon dags niet eens behoorlijk biljarten kan", dan begrijpt men niets van het doel en het wezen van de va cantie. In deze artikelen heb ik het al eens eerder gezegd en ik herhaal het ook nu weer: Het is absoluut verkeerd om niet met vacantie te gaan. Nu weet ik wel, dat ik na de ze conclusie een storm van veront waardiging te horen zal krijgen van minder-kapitaalkiachtige lezeres sen, wantom met vacantie te kunnen gaan, moet men ook geld hebben. Ik blijf ondanks alles bovenstaan de mening toegedaan. Wie werkelijk met vacantie wil, zal best in staat zijn om gedurende 51 weken te spa ren voor de vacanjtïeweek. Dus daarover zeg ik verder niets meer. Een besliste fout vind ik het even eens, als men in de vacantieweek „nog een extratje gaat verdienen". Onze voormannen in de vakbewe ging hebben tientallen jaren gestre den voor de vacantierechten van de arbeider. Als diezelfde arbeider dan in zijn vacantie ergens anders gaat werken, dan maakt hij misbruik van die giunstige omstandigheden, die ook voor hem geschapen zijn. Na veel strijd En wie ondanks alles geen volle week met vacantie kan gaan, zal toch in ieder geval wel eens een weekeinde er tussen uit kunnen trekken. Het gaat er maar om, dat men zich een korte periode geheel onttrekt aan de dagelijkse beslom meringen. Zulks is in deze enerve rende tijd hard en hard nodig. Niet alleen voor de man, ook voor de vrouw. Laat ik U mogen vertellen, dat dit weekeinde een oase van rust i's geweest. Dat ik meer genoten heb van deze twee stille dagen, dan an ders een volle week in het buiten land. En U moogt het gerust weten, dat ik gevraagd heb nog eens terug te mogen komen. Want hier knapt een mer^s weer geheel op. Denkt U nu niet, dat ik met dit artikeltje propaganda wil maken voor de betrokken boer en boerin, want ze houden beslist geen pen siongasten meer. Daarvoor zijn ze al te veel op jaren gekomen. Denkt U ook niet, dat dit ideale plekje aan het IJsselmeer het eni ge in ons land is. Integendeel. Zo zijn er gelukkig nog tiental len. Je moet ze alleen kunnen vin den. Gelooft U mij, dat er aan de boorden van het IJsselmeer meer dere zijn. En ook wel elders. Het is alleen maar de kunst, om ze te vin den. De vacantieperiöde staat vrijwel voor de deur. Velen zullen er in de komende weken op Uit 'trekken. Maar als ik tot slot een goede raad mag geven: Zoek dan de stilte op, waar U nagenoeg geheel kunt ge nieten van stilte en rust. Ver van het roezemoezige leven, ver van drukke rijksweg en schallende ra dioklanken. Daar, waar de moderne Een brommend bromfietsleger bromt Met brommers bromgeluid De motorfietsmotor brult Vacantie Vlug A/lieg uit Daar wordt door wie een boordje [draagt Dat boordje afgedaan En wie er nóóit een boordje draagt Die doet er nu een aan. De één kiest als vacantievriend Een boek en nóg een boek, De ander smijt er met een smak Zijn boeken in een hoek. De delver van het zwarte goud In donker diepe mijn Loopt een paar duizend meter hóóg In zuivte zonneschijn. Zie die twee zwaar-bepakten daar: Een voetreis op 't program Een tippeltocht naar Zwitserland, Beginpunt Amsterdam. Twee kilometer liepen z'al, Waarom staan ze nu daar? Ze maken met hun beider duim 't Bekende lfftgebaar. Een eenzame fietst langzaam aan Door 'n stemmig stille streek Een bus vol buspatiënten „doet" Zés landen in één week. De bakker, in zijn mooi hotel, Van gist en deeg bevrijd, Verwenst inééns de bakkerswet Oud brood voor zijn ontbijt. In zuidelijke, zachte zon Rust ginds de rijke uit In 't serretje van 't klein pension Tikt regen op de ruit. De directeur kampeert in shorts Op 't landje van een boer De sleutel-ia-vijf-cerijl-juffrouw Geniet een scooter-tour. Daar glijdt een nieuwe wagen heen, Zo'n lange, lage slee Die slee sleept als een luxe-last Een huis op wielen mee. Een zielig sjokkend aftands paard, Staartloos, vei over been, Trekt een vacantiëloos gezin Een woonwagen. Waarheen De éne spaart met stuivertjes En zorg het héle jaar En heeft voor zijn vacantieweek Het geld nét bij elkaar. De ander gaat ijskoud op reis, Geniet en maakt plezier (De bakker wacht, de slager wacht En ook de kruidenier). Geen enk'le boog ter wereld kan Altijd gespannen zijn Vacantie is voor iedereen, Voor arm, rijk, groot en klein. Henry in wit matrozenpak, Parijs, een week of vier Henk in de goot van 't steegje [vaart Zijn scheepje van papier. CLINGE DOORENBOS. „beschaving" nog niet geheel i's doorgedrongen, zal de ware vacan- tieganger datgene vinden, wat hij of zij zoekt. DORA WERTH WINKELS LANGER OPEN IN WEEK VOOR ST. NICOLAAS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vooj- Gouda en Omstre ken heeft in de Dinsdagmiddag gehouden vergadering besloten de gemeentebesturen in haar district te verzoeken de openstelling van winkels in de week vóór St. Nico- laas te verlengen tot 10 uur 'savonds Kanaalstraat 9 Telefoon 668

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1