Weekblad voor Waddinxveen Wat groeit er uit? De laatste dagen van de Sportweek ItUwlu de Vrouw Di van de week Kris-Kras Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 525 Vrijdag 8Uuli 1955 He Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per tn.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Het gaat met ons verkeer de ver keerde weg op! Als we dat nog niet wisten, dan weten we het nu uit de jaarrede, die de voorzitter van de ANWB, de heer P. Zimmerman hield. Deze deskundige noemde de ontwikkeling van het verkeer in ons land beangstigend en hij voorspelde, dat dit verkeer binnen tien jaar ver dubbeld zou zijn. Niet wat men noemt: een blij vooruitzicht, dat over een paar jaar het verkeer m ons land net zo druk zal zijn als nu op de spitsuren. Ten aanzien van de bromfietsen, die een groot probleem op zichzelf vormen, vermeldt het jaarverslag van genoemde bond, dat er in dit jaar reeds 450.000 stuks door °ns land, rijden. Naar de mening van de ANWB is het niet mogelijk, voor de steeds sneller gaande brommer af zonderlijke paden te maken. De Bond ziet de oplossing van dit pro bleem-onderdeel in het verbreden der tegenwoordige rijwielpaden. Hoewel de bromfietsen meer en meer op de gewone trapfiets terrein wint ,zijn er gelukkig ook nog tal van Nederlanders, die aan het rus tige rijwiel die voorkeur geven. Een bewijs hiervoor is, dat de Stichting Alphense Rijwiel-Vierdaagse reeds voor de achtste keer haar aantrek kelijke LAURA-rit organiseert. LAURA betekent (L)eiden, (A)mster- dam, (U)trecht, (R)otterdam en (A)l- phen aan den Rijn. De deelnemers aan deze LAURA-rit, die ditmaal op 12, 13, 14 en 15 Juli zal worden ge houden, worden door de omgeving van de hierboven genoemde steden gevoerd, waardoor ze de mooiste hoekjes van de Randstad Holland kunnen zien. Aan deze rijwiel-vier daagse zijn enige feestelijkheden verbonden, zodat het geheel een toeristisch festijn mag worden ge noemd .De dagelijkse routes zullen ongeveer 115 kilometer lang zijn. Wie een paar kostelijke vacantieda- gen wil meemaken kan zich nog melden bij de Laura te Alphen. Ve len zijn in deze tijd met vacantie. Dat vacantie extra geld kost, merkt zelfs de Rijkspostspaarbank, die moest vaststellen, dat er in de maand Juni f 3,2 millioen minder werd ge spaard dan in de maand Mei. En al zal menigeen zich de vraag stellen: waar doen die mensen het van? kon toch worden vastgesteld, dat in de eerste zes maanden van dit jaar werd ingelegd f 277,5 millioen tegen f 231,5 millioen over het eerste half jaar van 1954. De terugbetalingen beliepen f 216.5 millioen tegenover f 194.8 millioen in 1954. In de eerste helft van dit jaar werd dus netto 61 millioen gespaard. Heeft de vacantie dus invloed op het sparen het is te hopen, dat de spaarzin niet onmogelijk wordt ge maakt door maatregelen die het le ven duurder maken. Niet eng be moedigend! is, dat uit de nota der regering aan de Tweede Kamer, verschenen naar aanleiding van de nieuwe huur- en belastingvoorstel len duidelijk blijkt, dat in de toe komst ook verdere huurverhogin gen nodig zijn om aldus aanpas sing van de huren der vooroorlogse woningen te verkrijgen. Voorts blijkt dat een verdere belastingverlaging niet verantwoord wordt geacht, al werd dan ook de toezegging her haald, dat bij nieuwe mogelijkheden voor belastingverlaging aan een her ziening van het vrijgezellentarïef voor de inkomstenbelasting bijzon dere aandacht zal worden geschon ken. Als in de toekomst de finan- cieel-econamische omstandigheden van ons land opnieuw een verlaging van de belastingdruk mogelijk ma ken, zal ook de fiscale positie van de middengroepen nader in beschou wing worden genomen. Ja, dat zijn groepen, die waarschijnlijk nog niet tot de klanten van de R.PS. behoren! De dit i^r gespaarde f61 millioen zouden precies voldoende zijn voor zes jaar Technische Hogeschool te Eindhoven. De Commissie ter voorbereiding van een tweede insti tuut voor technisch hoger onderwijs heeft in die geest een uitvoerig rap port uitgebracht, djat nader wordt bestudeerd. Hoewel de regering haar standpunt over alle voorstellen nog niet heeft bepaald, acht zij het no dig, dat thans zo spoedig mogelijk tot stichting van een tweede Tech nische Hogeschool te Eindhoven wordt overgegaan en binnenkort zal hierover dan ook wel een voorstel worden aanhangig gemaakt. In ver band hiermede is het interessant, te vermelden, dat onze eerste Techni sche Hogeschool te Delft, precies vijftig jaar bestaat. 10 Juli 1905 werd de Technische Hogeschool voordien Polytechnische school door Koningin Wilhelmina plechtig kosten te jagen, al is het dan niet veel .Wat moeten ze van mij den ken? Maar ja, 't was nu eenmaal gebeurd en de dag na mijn ver jaardag kwamen inderdaad de fe~ licitatie-kaarten. Enkele tientallen Waddinxveners voelden zich ver plicht hun K.-K. wensen aan te bie den. Ik moet U eerlijk zeggen dat ik zoveel medeleven niet verwacht had. Namen noemen van hen die mij ge lukwensten kan ik moeilijk doen, omdat er kaarten bij waren, waar van ik de afzender niet kan ontcij feren en om die personen met te kort te doen zeg ik allen die aan mij dachten heel hartelijk dank voorde aangeboden wensen en ik hoop dat geopend. Dezesctoodlbe*?\ m allen nog heel lang mogen genie, hoogleraren, thans 127. Ret aanxai j personeelsleden bedroeg toen I50 en nu meer dan 1800. Als „Eindhoven" zulk een toekomst wacht en ook zo groeit, mag men tevreden zijn! 217 HARTELIJK DANK. Die aap van een jongen van me heeft mij enkele weken geleden in het stukje dat hij voor mij schreef toen ik afwezig was, aardig in het zonnetje gezet. Na mijn thuiskomst ben ik ook werkelijk een moment kwaad geworden, vooral toen ik las dat 'hij U gezegd had dat ik jarig zou worden en ik het vast wel prettig zou vinden van U felicita ties te ontvangen. Aap van een jongen, zeg ik tegen hem, hoe haal je 't in je hoofd de mensen op on- ten van mijn stukjes, die aanleiding zijn geweest van onze kennismaking al moet dit uiteraard eenzijdig zijn. Tenslotte zult U het wel goedvinden dat ik één uitzondering maak in mijn bedankje. De familie R. verraste mij met een geschenk in natura en ik werd er werkelijk verlegen mee. Dat had U niet moeten doen beste familie, hoewel ik heel goed weet dat U het mij van harte gunt. Al met al heb ik een conclusie getrokken uit uw aller medeleven en wel deze: dat deze stukjes gewaardeerd wor den engelezen. Dat vind, ik heel erg prettig en U mag het wel weten: het wordt voor mij steeds moeilij ker mijn pseudoniem geheim te hou den. En tochik moet de aardig heid ten koste van alles bewaren! Wad{dinxveners, ook U het allerbes te toegewenst in Uw leven en vooral in Uw gezinnen! Kris-Kras. DE JAARLIJKSE SCHOOL REISJES. EN DE RISICO'S, DIE DAAR AAN VERBONDEN ZIJN. Een lange brief van een moeder van een groot gezin is oorzaak dat ik deze week een onderwerp aan des avonds van de bus kunnen af halen. Hoe vaak gaat men naar het strand. Badpak en handdoek mee. Maar in vele gevallen kunnen de kinderen ten dele of geheel niet zwemmen. Geen bezwaar, dan. gaan ze maar baden. Maar houdt een tweehonderd badende, kinderen op een propvol strand en in een zee, waar je over de hoofden kunt lo pen nu eens één voor één onder controle? Dat hier nog nooit meer ongelukken zijn gebeurd, het Noord zeestrand kennende, is mij iedere d!ag opnieuw een raadsel. Laat ik u vertellen, dat ik niet het minste nut inzie van deze en dergelijke schoolreisjes. Het kost altijd een tamelijk bedrag aan geld en zelfs als het met kwartjes of dubbelj eis (wekelijks wordt opge spaard blijft het voor grote gezin nen toch min of meer bezwaarlijk. Bovendien wil men zijn kinderen ook een paar centen meegeven voor onderweg. Gaat u eens uitrekenen, wat dat voor een ouderpaar kost, dat b.v vier kinderen op de school heeft. Heel wat oudiers stelt men voor een voldongen feiltde kin deren móeten mee, want anders zou liet dorp of het stadje kunnen den ken, dat het er niet aanzat."Zeg. die kinderen van Jansen mochten dit jaar niet mee met het school reisje. Zou het hun zo slecht gaan Ik neem aan, dat voor heel wat kinderen het jaarlijkse schoolreisje het enige uitje is, dat ze in de zo mer hebben, hoewel dit aantal de laatste jaren heel wat minder zal zijn dlan vroeger. Maar er zijn voor deze kinderen wel andere mogelijk heden te bedenken, om ze een on bezorgde dag te geven, al wil ik niet ontkennen, djat zodoende het gevaar ontstaat, dat je dan een Wat groeit er uit de daad door ons vandaag verricht? Het is ons niet bekend, we missen meest het zicht op de gevolgen van de allereerste stap, die later leiden kan naar hoge ontwikkelingstrap. Zo ging het met het werk, dat Plesman eens begon, met dat van De Lesseps, van Koch en Ediiison, van Lely, de Gurie's, van Morse, Fahrenheit, Boerhave en Pasteur, de groten van hun tijd. Doch geen van hen zou ooit zijn werk hebben volbracht door genialiteit, en slechts op eigen gracht. Want wat bereikt de mens, al is hij een genie, die niet geholpen wordt door anderer energie Wij hebben allemaal een opgelegde taak te werken, goed van wil aan de gemeenschapszaak. En dat te doen geeft recht te delen in 't profijt waarvoor geploeterd is door groten van hun tijd. Scheepers boze brieven over zullen komen. Laat ik beginnen met vast te stellen, dat ik reeds jaren geleden de gevaren van dergelijke school reisjes inzag. Mijn kinderen gaan nimmer mee. Waarom mogen zij ik vind die schoolreisjes onding niet mee? Natuurlijk gun ik hen net Riskant denk maar 66118 aane goed een vrolijke onbezorgde recente autobusbranden geef dan iedere geleider een be paald aantal kinderen, waarover men persoonlijk dient te waken en persoonlijk verantwoordelijk is. Dan is het risico veel geringer. soort aparte klasse kinderen van aUg respect VOOr <je kwalitei- minderbedeelde ouders kweekt. En van het on<jerwijsgevend perso- ook dit moet voorkomen worden. neelj maar men is tenslotte ook Daarom kom ik er rond voor uit: mens met één lichaam en men in Duits- duur snijd, dat werkelijk wel de moeite dag als iedere andere moeder.Maar land, G^r_ en^Amsterdam waard is, om besproken te worden. Mevr. L. uit A. in Drente vertelt me in haar brief, dat haar 9-jarig dochtertje, alsmede haar zoons van 11 en 7 jaar met de school uit ge weest zijn naar „Holland". Men is naar Amsterdam geweest, heeft daar Artis bezocht, een ronctvaart gemaakt door de havens en grach ten en op de terugreis is een speel tuin bezocht. Men heeft goed weer gehad en behoudens de hierna te noemen ongevallen, is het een pret tige d|ag geweest. De kwestie is na melijk, dat de 9-jarige dochter door een wielrijder werd aangereden, waardoor het meisje is komen te vallen. Het had) verschillende ver wondingen aan handen, armen, be nen en gezicht. Bovendien was de jurk gescheurd en de „nieuwe (schoentjes" zijn ontoonbaar ge worden. De speeltuin ligt aan de drukke Rijksweg en in een onbewaakt ogenblik was het meisje met enkele andere op het fietspad terecht ge komen, alwaar het kind werd aan gereden. De moeder heeft de school aansprakelijk gesteldi voor de scha de, maar het betrokken schoolhoofd heeft - alles blijkens deze brief deze aansprakelijkheid zeer veront waardigd van de hand gewezen, o.m. met de woorden: „Is dat de dank voor de prettige dpg, die wij - onderwijzers - de kinderen heb ben bezorgd?'' Mevrouw L. is echter van plan voet bij stuk te houden en als het niet goedschiks gaat, zal ze er een civiele zaak van maken. Bovendien heeft ze haar drie kin deren terstond van deze school, genomen en zal ook de 6-jarige Benjamin, die al ingeschreven was voor deze school, naar een andere gaan. Mevrouw L. stelt zich nu op het standpunt, dat tijdens zo'n school reis de begeleidende volwassenen - in dit geval dus de vijf onderwij zers en twee onderwijzeressen - ten volle verantwoordelijk zijn voor de kinderen, die onder hun hoede zijn toevertrouwd. Zij vraagt nu mijn oordeel. Tja, dit is natuurlijk een min of meer netelige kwestie en als de verschillende mannelijke en vrou welijke onderwijskrachten onder onze abonné's dit artikel gelezen zullen hebben vrees ik, dat er wel mijn mening is, dat een betrekke lijk klein aantal volwassenen abso luut niet biet bij machte is om een levendige kinderschaar van 80-200 stuks volkomen in toom te houden. totaal nutteloos. kan nu eenmaal niet overal tege lijk zijn. En tenslotte de vraag van onze briefsichrijfsterZeker, mevrouw L., de respectievelijke onderwij s- deren gaan tegenwoordig met hun krachten zyn vone verantwoor- ouders een week of langer m Voor het wel en wee der on- vacanjtie. Nee, aijs men dan mei hun hoede toevertrouwde kin- alle geweld toch het jaarlijkse deren Dat geldt niet alleen in de schoolreisje wil behouden, brexu of Qp het speelpieintje, maar Dat gaat wel in een klas, waar schoolreisje wii J36'1011 me* bj»»» kinderen geconcentreerd het aantal begeleiders dan uitook tijdens de schoolreis. op een afge- enkele ouderparen d16 DORA WERTH. voor eigen rekening meereizen en veertig zijn in één lokaal of sloten speelplaats, maar niet aan het strand, in een dieren- of speel tuin of waar dan ook, waar men gewoonlijk pleegt te komen met een school kinderen. Een dag of veertien geleden kwam een drietal bussen jmet schoolkinderen des nachts om half één thuis (Noorden dies lands), in- plaats van om ongeveer tien uur. Oorzaak: men had een speeltuin aangenaam in een bosrijke omgeving en een drietal jongens had al spoe dig de belangstelling voor wip, draaimolen en schommel verloren en waren het bos in getogen. U be grijpt het natuurlijk al: zij ver dwaalden. Wel, er is een legertje volwassenen aan te pas gekomen, boswachters, kellners van de speel tuin, arbeiders, politie en enkele militairen, die ten slotte de drie knapen vonden, ongeveer vier kilo meter van de speeltuin af midden in een dicht bos. Het wordt niet al tijd wereldkundig, maar Waddinxveen kan terugzien op een in alle opzichten geslaagde sportweek. De wens van Burgemeester A Warnaar bij de opening werd ten volle vervuld: goed weer en goed succes, In het kader van de tiende Wad- dinxveense sportweek werden vori ge week Vrijdagavond in het zwem bad aan de Kanaaldijk alhier de jaarlijkse zwemkampioenschappen op de baan verzwommen. Voor de- Gouwe en van zwemclubs uit ver- J schillende omliggende gemeenten. Kring -zwemkampioen schappen. Hierna werdjen de kringzwem- kampioenschappen gehouden, waar. aan deelnamen zwemmers van de wedstrijden bestond een zeer grote belangstelling van het pu bliek. In de eerste plaats werden zwem wedstrijden gehouden voor leerlin gen van de plaatselijke scholen. De deelnemers mochten niet ouder zijn dan dertien jaar. Bij de ipersoonlijke wedistrijden De uitslagen zijn als volgt 50 m. vrije slag jongens le L. Sol van de Gouwe, 31,7 sec. 110 m. schoolslag dames2e S. Kool-Overdam, 1 min. 42,8 sec. 50 m. rugslag jongens 2e L. Sol van de Gouwe, in 41,6 sec. 3 x 50 m. wisselslag heren le de dergelijke dingen' zijn schering en werden de volgende resultaten be- Gouwe alhier hUjhLWj inslag tijdens schoolreisjes. Afgezien nog van ongevallen en verdwalen in bossen e.d. zijn er nog tal van andere gevaren. Kinde ren van 7, 8 en 9 jaar komen in speeltuinen in aanraking met de modernste speeltuigen, als ik ze zo mag noemen. Een buurmeisje van ons heeft jaren geleden eens een klap gekregen van een wi'p. Het kind is voor haar héle leven ont sierd door het enkele centimeters lange lidteken, dat er van overge bleven is. Hoe kunnen de onder wijzers in zo'n speeltuin overal op letten Dan zwijg ik nog maar van de speeltuinen, dïe vlak aan het water liggen, zoals er ook zovele zijn in ons land. Tal van moeders, die hun kinderen graag een pretje gunnen en in arren moede toestem ming en geld geven om mee te gaan, beleven een ellendige dag, vol angst en vrees zal het wel goed gaan? En zijn overdankbaar, als ze hun kroost weer ongedeerd Ti- Jan haald 50 m. schoolslag meisjes1. neke van Beek; 2. Janny Kool. 50 m. schoolslag jongens1. van den Berg; 2. Cor van den Berg. 50 m. rugslag meisjes 1. Janny Kool ;2. Tineke van Beek. 50 m. rugslag jongens 1. Arie Troost; 2. Hugo Boonstoppel. 5 x 50 m. estafette meisjes: 1 Ulo school; 2. R.K. School. 5 x 50 m. estafette jongens1. o.l. school B; 2. Ulo-school. De totale uitslag van deze school- zwemwedstrijden is als volgt 1 Chr Ulo-school 47 pnt.; 2. O.l. school B 60 pnt.; 3. Ned. Herv. Rehoboth-sehool, 73 pnt.; 4. R.K. school, 80 pnt.; 5. Oranjelaan-school 99 pnt. en 6. O.l. school A 110 pnt. De Chr. Ulo-school heeft, evenals dat het geval was in de vier voor gaande jaren, de „Waddinxveense Weekbladbeker" gewonnen. 2e 5 x 50 m. estafette jongens de Gouwe in 3 min. 24 sec. 5x5 Om. estafette dames 2e de Gouwe in 3 min. 37,2 sec. 5 x 50 m. estafette heren le de Gouwe in 2 min. 50,3 sec. Zij sparen bij de Kanaalstraat 9 Telefoon 668

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1