Weekblad voor Waddinxveen NIEUWS uit ówze wM*%\JLaat& De avonturen van Duimelot Inkomstenbelasting en Inwoning Burgerlijke stand No. 528 Vrijdag 29 Juli 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bq vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. be de een reaux beëindigd. De bureaux zullen wegens vacantie gesloten zijn op 1, 2 en 5 Augustus. Daar nog niet be kend is wie de werkzaamheden van dokter Speelman zal voortzetten, zullen de volgende zittingen van het bureau nog nader bekend worden gemaakt. GESLAAGD. Voor het praktijkdiploma Boek houden slaagde onze plaatsgenoten C. Alblas (ass.), B. Appel (v.v.l.). Zij werden opgeleid door de heer R. J. Zuidema, alhier. GESLAAGD. Voor het eindexamen H.B.S. a slaagde aan het Chr. Lyceum te Al phen a. d. Rijn, onze plaatsgenote Mineke Kempkes. GESLAAGD. Aan de Goudse Huishoudschool werd het getuigschrift Huisnaaister uitgereikt aan A. Arends en C. van Mourik. Voor assistentopleidjing aan T. Pontermans, en voor de primaire op leiding aan A. van der Eijk. GESLAAGD. Mej. R. Boer, alhier, slaagde voor het praktijkexamen Boekhou den. Zij was opgeleid door de heer G. van Bemmel te Boskoop. NHD. associatie voor PRACTIJKEXAMENS Voor het examen Moderne Be drijfsadministratie slaagde de heer H. R .Kerkhoven na een opleiding van slechts 7 maanden. Voor het Pnaetij kexamen Boekhouden slaag- PERSONEELSREIS KEMPKES' MEUBELFABRIEKEN. rer ere van de opening van een meuwe macnmenai neeit de cuiec- Ue van n-empkes jyieuueiiaorieKen iv.v. net personeel op Vrijoag zz ju- ïi een ooocuicnt aangeoouen. iie noot „Amsterdam was een van ae nieuwste aanwinsten van Reederij „z.waag cue ae dienst onaerhouat lussen mmsieixiam en liaxuerwijic. s iviorgens gmg ae reis via Alien, Leiaen, ae Kaag en israsemermeer, waar s miaüags een prnna iuncn geserveerd'w era. Na anoop niervan was er gelegenheid de watersxisport te beoefenen. J-At heelt inatuuriijK ue noaige hilariteit verwekt, enke le waren deze kunst gauw macntig, maar verschillende zagen geen kans zien iStaande te noucien en vieien daarna in net water. Aan diverse dames en, heren werden door ae di rectie prijzen uitgereikt. Um 5 uur werd de terugtoent aanvaard. Tij- a,eus de tocht speelde een prima orxest en werden verschillende ya- rièié-nummers vertoond., in een uitstekende stemming werd om 8 uur Waddinxveen weer bereikt. BENOEMING. De heer Wesdorp, alhier, is noemd als onderwijzer aan Bethelschooi te Scheveningen. GAAT DAT ZIEN Begin volgende wepk zal groot aantal internationale vaartui gen de Gouwe passeren. Het betreft een vloot van in totaal 93 schepen van uiteenlopende vaartuigen van vreemde nationaliteit. O-m. is een groot zeilschip en een Engelse tor- den de heren A. A. van Vliet en B. pedojager bij deze vloot ingedeeld. J. de Jong. Opleider was de heer A. De schepen liggen momenteel in de G. de Ruijter, Accountant en Leraar 55. Het was maar een goed half uur lopen naar het bos. Duimelot en 't Kleine Ding mochten op de slee zitten, en Lange Jaap trok ze voort. Eenmaal in het bos zei Lange Jaap: „En nu aan het werk! We gaan een heu(l grote sneeuwpop maken. Ik heb een hoge hoed meegebracht. Kijk maar eens, wat een mooie. Nu, daar waren Duimelot en 't Kleine Ding voor te vinden. Ze maakten een geweldig grote romp, door een sneeuwbal steeds maar over de grond te rollen. De pop kréég een hoofd, oren en armen. Een wortel was zijn neus, en een boomtak had hij onder zijn arm als wandelstok. 56. Ook kreeg hij een paar stukjes kool als ogen. Dan nog een paar fikse knopen op zijn witte jas, en tenslotte een hoed op, en klaar was kees. Het was een heel werk ge weest. De drie jongens stonden, nog warm en blazend, op een afstandje naar de pop te kijken, toen zij tus sen de bomen een oud vrouwtje za gen aankomen. Ze slofte heel lang zaam verder en steunde diaarbij op een dikke stok. Het was een echt zielig arm mensje. Op haar schou der droeg zij een klein bundeltje dode takken. Die arme vrouw heeft zeker 'hout gesprokkeld, dacht Lan ge Jaap. (wordt vervolgd) Coolhaven te Rotterlam en zullen o.a. ook een bezoek zal brengen aan Haarlem, Amsterdam en Gouda. Verwacht wordt dat de schepen Dinsdjag 2 Augustus om ongeveer 9 uur Waddlinxvejen zullen passeren. Voor de hoog gelegen Rijksbrug over de Gouwe brengt dit voorbij trekken niet zoveel problemen mee, want reeds is berekend, dat deze brug slechts voor vijf schepen om hoog gebracht behoeft te worden. Als de vloot evenwel de vrij laag gelegen provinciale hefbrug pas seert zal dat wel een grote ver- keersstagnatie tot gevolg hebben. schoonmaakprijsvraag. Naar wij van de desbetreffende firma vernomen hebben, is de prijs, uitgeschreven door de Landelijke Schoonmaakprijsvraag 1955, be staande uit een Elect. Wasmachine gewonnen door: Mevr. M. C. Kloet, Jan Dorrekenskadje, alhier. Deze prijs welke in de etalage van het levensmiddelenbedrijf A. Koster te bezichtigen is zal a.s. Donderdag ca. 6 uur n.m. uitgereikt worden door de fabrikanten van Ca-Va- Seul, welke hieraan voor belang stellenden een aardige attractie zal verbinden. GERARD LUITEN KAMPIOEN. Bij de te Gouda gehouden tran- sportfïetsenrace werd onze plaats genoot, de slager Gerard Luiten, kampioen. ZILVEREN JUBILARIS. Dezer dagen herdacht de heer W. van der Heijden het feit dat hij 25 jaar in dienst geweest is bij de fa J. van den Berg Zn., alhier. Na een toespraak d,oor de directie, werd hem een getuigschrift, benevens een fruit- en bloemenmand aange boden. Na de vacantie zhl hij als nog door het personeel gehuldigd worden. RECONSTRUCTIE KANAALDIJK. De reconstructie van de Kanaal dijk, tussen Sniepweg en Zuidelijke Dwarsweg, is opgedragen aan de fa Bontenbal te Reeuwijk voor een be drag van f 19.580. GROENE KRUIS. Mej. N. Speelman, verbonden aan het kleuter- en het zuigelingenbu reau van de vereniging „Het Groe ne Kruis" heeft in verband met haar vertrek naar Den Haag haar werkzaamheden voor de kleuterbu- M.O. Handels- en M.O. Staatswe tenschappen te Gouda en Boskoop. MIDDENSTANDSEXAMEN. Voor het middenstandsexamen slaagden de dames L. Heemskerk, R. Bron, T. Kleiweg en L. Steen- land en de heren B. Oskam en J. de Leeuw. Zij werden opgeleid door de he ren A. de Vries en R. J. Zuidema. Aangiften van 21 t.m. 27 Juli 1955 Geboren: Jan, z.v. G. Hoogendoorn en A. J. Voorwinden, Noordeinde 57; Johanna, d.v. S. van den Bosch en H. M. Ernste, Plasweg 20; André Ernst John, z.v. H. C. Korthout en J. J. Roos, Eikenlaan 64; Barend Hendrik, z.v. B. van Wichem en P- C. Graafland, Aoacïastraat 18; Ondertrouwd: A. Visser en M. A. Alblas; Gehuwd: J. Leeflang en J. van der Spek; Overleden: Vergouw, Margriteta, e. v .H. Burger, oud: 75 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 2 mapjes inh. militaire bescheiden; Verloren: 1 zwem handdoek zeepdoos; 1 bruine portemonnoie m. inh.; 1 hoofddoek; 1 blauw jasje; 1 rood windjack; 1 kop van dynamo. PREDIKBEURTEN OP ZONDAG NED. HERV. KERK V.m. 9.30 uur Ds. J. Kruyt, Neerlangbroek. Nam .6.30 uur De Heer A. J. Kruithof, Monster. WIJKGEBOUW BOMENWIJK V.m. 9.30 uur Ds. S. Juüus, Streefkerk. Nam. 6.30 uur Ds. J. Kruyt. GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 6.30 uur Ds. H. van Rhijn, Leeuwarden. NED. HERV. VER. WET EN EVANG. V.m. 9.30 uur Ds. W. Kole, Uitwijk. CHR. AFGESCH. GEMEENTE V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. REM .GEREF. GEMEENTE Geen dienst. Velen weten niet hoe Juist te handelen. Velen onzer hebben met inwoning te kampen en zitten derhalve met belastttngmoeilijkheden. f We zullen dit eens nader bekijken. Heeft men inwoning, dan wordt daarvoor be taald en men heeft dus „inkomsten" of wel „bijverdiensten" Men moet deze inkomsten niet verwarren met de inkomsten die men op deze wijze heeft als men een beroepspensioen of kamerverhuurbedrijf heeft. De winst die men hieruit maakt, valt onder „winst uit bedrijf of vrij beroep". Wij behandelen in dit ar tikel dus uitsluitend de inkomsten, verkregen uit al dan niet gedwon gen inwoning. Voor dje inkomstenbelasting moet men opgeven de bruto-ontvangsten, verkregen door de betaaalde huur, doch daarnaast moeten ook opge geven worden de uitgaven, die men heeft moeten door deze inwoning. De bruto ontvangsten. De bruto ontvangsten bezorgen ons natuurlijk geen hoofdbrekens, men geeft eenvoudig op het bedrag der ontvangen huur. Let wel, dit moet zijn ontvangen in het belastingjaar, waarin die ontvangsten door u ver kregen werden. Het kan voorkomen, dat een inwoner tijdelijk verdwijnt en zijn huur nog niet voldaan heeft. Zijn adres is u onbekend, dus u kunt die schuld voorlopig wel als verloren beschouwen. Nu kan het zijn ,dat die huurder terugkomt na een paar maanden en u bent zo ge lukkig de verschuldigde huur als nog te ontvangen, maardie ont vangst heeft plaats in het volgende belastingjaar. In een dergelijk geval diént dit bedrag als „ontvangsten" in dat jaar beschouwd te worden en niet over het jaar, waarop de schuld betrekking heeft. Inkomsten kunnen niet verscho ven worden naar een volgend jaar door een mogelijke verlate beta ling, zonder dat hiervoor betalings uitstel was gegeven,, of zonder dat voor u de verhaalsmogelijkheid op de huurder verloren was gegaan; hier geldt het principe: de huur- vordering is vorderbaar en ook voor inning vatbaar. Huur in natura. Het 'komt voor dat men iemand in huis neemt, die daarvoor betaalt door het verrichten van huishoude lijke diensten. Hier geldt de ge schatte geldswaarde, dat is de prijs die normaal betaald moet worden aan een betaalde hulp. Dit bedrag moet dus als inkomsten worden op gegeven. Zoals het met alle bijverdiensten gaat, zo is het ook hier ten opzichte van de verwervingskosten, met dit verschil dat in dit geval als verwer vingskosten kunnen worden opge geven alle kosten die de verhuur der moet maken om aan de huur overeenkomst te kunnen voldoen. Wat zijn nu deze laatste kosten? Men kan als volgt gaan rekenen: zit een inwoner in een deel van het huis, dan kan de verhuurder een deel van de huurprijs (dus van de gehele woning) als „kosten beschou wen. Di't aftrekbare deel kan men aannemen overeenkomstig de waar dering van de personele belasting, altijd dan als bet een vooroorlogse woning betreft. In alle andere ge vallen neme men een deel van de totale huurprijs. Aannemende, dat de totale huur van de woning f 800,per jaar be draagt en het deel dat de inwoning gebruikt of medegebruikt op b.v. 1/ 6van f 800,— f 133,— aftrekken als verwervingskosten. Verdere verwervingskosten. Er zijn echter nog andere verwer vingskosten, die afgetrokken mogen worden en wel de kosten van gas, verwarming, water, altijd dan als deze kosten niet afzonderlijk be taald worden. Ook hier weer het evenredige deel. Ook een bedrag wegens slijtage van in huur gegeven meubels, gor dijnen .traplopers enz. mag als kos ten worden opgegeven. Dit moet naar redelijkheid geschat worden en moet bovendien aangepast zijn aan de waarde van het meubilair. De een is zuiniger op de spulle tjes (ze zijn toch niet van mij!) dan de ander, maar een jaarlijks aan te nemen bedrag van 20% van de aanschafwaarde is redelijk te noe men. Kosten voor reparatie aan meubilair, kosten van behangen, schilderen van de verhuurde ver trekken zijn eveneens onkosten. Wat men niet moet doen! Nu moet men niet aannemen, dat alle kosten in mindering gebracht kunnen worden. Als u werkzaamhe den zelf verricht heeft, mag u niet denken ,ik zal ze maar opgeven want dit had net zo goed door een werkster gedaan kunnen worden. Zo zijn er nog meer gevallen na tuurlijk en dat zijn dan handelin gen, die u niet moet doen, want dan snijdt u zïch in de vingers. Indien dus een gemeubileerde ka mar rurhuurc is, dan kan iveneens het diat cp betrekking n.bbende deel \ar de aanslag persotf-3e be lasting v. orden afgötrokie'. 'Ter erdud eii.king z. Hen wi een ge- neel uit de lucht «egrepar ereke ri.ng laten volgen zodat men daar uit een gemakkelijk overzicht heeft van alles, maar men mor; er wel rekening mee houden, dat in wer kelijkheid geval voor Se *al mo t word-wi i ekeken. Ontvangsten: 12 maanden huur ad f 50,— f 600,— Onkosten: aandeel in betaalde huur f 133— aandeel kosten werkster I 50, aandeel kosten licht enz. verwar ming f 120, afschrijving meubilair (20 f 50, reparatie stoelen f 15, behanger, schilder f 60, aandeel personele belasting f 30, totaal kosten f 458, Aan te geven zuiver inkomen f 142,— Men dient er rekening mede te houden, dat els men een betaling doet, men daarvoor een kwitantie moet vragen, zodat u desgewenst kunt aantonen, dat u ook inderdaad ae opgewachte kosten nebt uitge geven. Wie er meer van wil weten, ver wijzen wij gaarne naar het nieuw uitgeKomen boekje „Burger öc Fis cus door K. Sneep, waaraan ook deze gegevens zijn ontleend. Jonge mensen op de drempel van het prac- tische leven. \ve werKen weer' bi de tijd, cipo duizenden jonge mensen in iNedei- land m net oeruchte „zweetKamcr- tje' gaan en dpor minder of meer der geieeroe heren beproefd woroen op nun parate Kennis om daarna met al oi niet goed gevolg examen te apen. Een beKende slagzin zegt, dat dit de tijd is, waarin de ene neiit van Nederland, de andere exa mineert en ebt jaar krijgt dit woora meer waarheid. Want eik jaar ne men de reeKsen van namen van ge slaagden voor een of andjer examen in de kranten toe, elk jaar wordt de run op onze onderwijsinrichtin gen groter. En de tijd, schijnt niet verre meer, dat bi Nederland, een jong mens zonder diploma of acte een uitzondering zal zijn. Dat is natuurlijk scherts, maar met een kern van waarheid. Met alle respect, dat wij hebben voor kennis en diploma's, zijn wij an derszins geenszins blind voor het feilt, dat het ajÜLemaal allesbehalve goud is wat er blinkt in deze jacht naar schoolse geleerdheid. Er zijn mensen, die het, dank zij zelfstudie, energie, aanleg en prac- tische vaardigheid, ver brengen en gediplomeerden voorbijstreven, doch zij vormen de uitzonderingen, die de regel bevestigen, al zijn er vele van deze uitzonderingen. Maar deze zelfgeleerden en energieken zouden vrij zeker nog veel meer bereikt hebben als hun ouders hun hadden kunnen laten studeren. Want het spreekwoord, dat kennis macht is, blijft waar. Het is dan ook te prij zen, dat ouders zich vaak grote op offeringen getroosten om hun kinde ren iets te laten leren. 'Maar men 'dient ook de andere kant van de mediaille te zien. In de zucht van de ouders is veel goeds, doch ook wel verkeerds. Ieder ou derwijsman, ieder, die in de prak tij kk gelegenheid heeft gehad de resultaten van ons middelbaar on derwijs (om maar een voorbeeld te noemen) proefondervindelijk $e toetsen, weet diat. Er zijn helaas vrij wat jonge mensen op onze middel bare scholen, die er in hun eigen belang en dat van hun ouders nooit hadden moeten komen. Er worden tal van jonge mensen naar die stu die gedreven terwille van de wel iswaar begrijpelijke, doch niettemin niet te rechtvaardigen ijdelheid van hun ouders, zelfs zeer vaak dwars tegen de raad van deskundigen in, terwijl hun verstandelijke vermo gens niet voor dat onderwijs bere kend zijn. Wij beklagen deze kinde ren en hun ouders; de eersten om dat hun studie een soort van mar telgang is; de laatsten omdat deze studie hun veel teleurstelling en verdriet oplevert. Heel wat levens worden door deze verkeerde han delwijze ernstig geschaad. Het ont breekt op dit gebied nog ontzagge lijk veel aan degelijke voorlichting aan de ouders, voorlichting op het gebied kan de beroepskeuze en vooral de keuze 'in welke richting de studie van de kinderen moet worden geleid. Men staat verbaasd als men ziet, hoe besluiten ten aan zien van die studie maar vaak luk-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 5