Weekblad voor Waddinxveen GARAGE A. BOONSTOPPEL J«. VKoedu de Vrouw de $pie#d van de week Nutsspaarbank te Waddinxveen Kris-Kras de daad op de we# NIEUWS uit onze u/Mnptaats. No. 530 Vrijdag 12 Augustus*1955 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk s Woensdagsavonds inzenden. Het is tegenwoordig niet 20 met het verkeer en nu is uitge maakt, dat er verleden jaar reeds meer dan 1500 mensen in alle leef tijden het leven lieten bij een of ander verkeersongeluk nu is ge bleken, dat het gevaar op de weg steeds groter wordt, schijnt men geleidelijk aan te willen inzien, dat men een geheel nieuw koers ter be vordering van het veilig verkeer dient in te slaan. De tijd van de „zoete leuzen", zoals „wees een heer in het verkeer" of: „snelheid minderen, denk aan onze kinderen" hebben wij gelukkig achter ons. Men kreeg alleen een flauwe smaak van in de mond enzij hielpen niets. Vastgesteld kan worden, dat tot dusver uitsluitend op de belangen van het snelverkeer werd gelet en dat het langzame verkeer als „ouderwets" werd beschouwd. Mis schien gaan nu de ogen open en komt men ertoe, de grote reeks ver- keersongevjallen (te bestrijden door snlheidpbeperkingen, vooral in de steden en op wegen waar tegenlig gers kunnen verschijnen, in te voe ren. Ons land telt nog te weinig vierbaanswegen om zich de weelde van onbeperkte snelheid op alle wegen te kunnen verorloven. Wie dan vlug ergens wil zijn, neemt dan maar de trein ofgaat een half uurtje eerder van huis. Ofschoonde leus „pak de trein, vlug, veilig en voordelig" raakt ook uit de tijd. Reeds in het jaarverslag over 1954 maakte de di rectie der N.S. uit de tijd. Reeds in rectie de bittere opmerking, dat de „welvaartsstijging die het kenmerk is van de Nederlandse economie aan de spoorwegen voorbij was ge gaan". Men had slechts 2.6 millioen winst gemaakt, hetgeen bij een om zet van meer dan 406 millioen ver houdingsgewijs inderdaad niet veel genoemd kan worden. Men kan zich echter ook op het standpunt stellen, dat de spoorwegen tot de zg. nutsbedrijven behoren en dat het helemaaal niet nodig is, dat zulk een bedrijf winst maakt. Bekend is, dat de spoorwegen reeds eerder in October 1954 hebben gepoogd, toestemming tot verhoging van de tarieven te krijgen Dat paste toen niet in de regeringspolitiek, die de vicieuze cirkel: loonjsverhoging- prijzen-verhoging eindelijk eens wilde doorbreken, doch nu schijnt men dan toch voor de aandrang te zijn bezweken en mogen de spoor- ■i wegen hun tarieven op korte ter mijn ingaande 1 September met zes procent verhogen. Om de pil een klein beetje te vergul den, worden de afstanden beneden 20 kilometer van verhoging uitge sloten. 2!ü Kilometer is echter niet zo heel ver. Enfin, de heren decrete ren en Sijmen zal wel betalen! Is het niet aangenaaam, te moeten vaststellen, dat door het duurder worden van de spoorkaartjes de kosten van het leven omhoog gaan welke staatsbedrijven zullen straks Weer volgen, omda)k hun winst moet worden opgevoerd? aan de andere kant dient te worden er kend, dat de spoorwegen er met succes naar streven, het bedrijf zo doelmatig mogelijk te doen zijn. Onze treinen rijden op tijd het wagenpark wordt meer en meer ge moderniseerd en medewerking wordt verleend om de last, die het gewone wegverkeer van de ijzeren baan zou kunnen hebben, zo gering mogelijk te doen zijn. Daartoe behoort °°k het omhoog brengen van de banen, indien het overige verkeer zulks eist. Na Amsterdam, dat in 1936 reeds van de knellende spoorbaan gordel werd verlost en na Leiden, dat nog niet zo heel lang geleden verhoogde banen en een verhoogd, mooi station kreeg, is na 24 jaar plannen .Delft aan de beurt. De eer ste spade voor de aanleg voor een tunnel aldaar werd in de grond ge stoken en de president van de N.S., de heer F. Q. den Hollander, sprak de verwachting uit, dat in 1958 de Delftse spoorwegtunriel gereed zal zijn. De aanleg zal, naar voorlopige schatting 8Va millioen gulden kos ten Een geluk: we weten waar de dubbeltjes blijven. Wij geloven, dat het de directie van de Leeuwarder strafgevangenis wel een paar dubbeltjes waard zou zijn, als zij wist, waar de twee ge detineerden zijn gebleven, die Zon dagochtend uit haar inrichting ont snapten. De politie van het gehele land kijkt naar dit tweetal uit. Een van hen is de gevaarlijke misdadi ger Chris J. Blanken uit Bodegra ven, die indertijd te Woerden de agent J- van Eek heeft doodgescho ten en die voor deze misdaad tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeelde. Men herinnert zich, dat over deze Woerdense moord zaak heel wat te doen is geweest en dat aanvankelijk twee onschuldigen in arrest werden gesteld. De tweede ontsnapte is een zekere Houben uit Maastricht. De gevangenen moeten zich langs een touw van 10 meter lengte uit de dakgoot van de gevan genis hebben laten zakken en daar na over een gracht zijn gekomen. Hoe dit allemaal mogejijk was is een raadsel, dat ondertussen is op gelost, daar de beide uitbrekers weer gepakt zijn. Telefoon 6 Kanaalstraat 9 ORDE EN REGELMAAT IN HUIS. Jong geleerd is oud gedaan. De vacantietijd zal weldra verstre ken zijn; de werk- en schoolperiode nadert weer met rasse schreden. Er zijn scholen, die Dinsdag 23 Augus tus reeds zullen aanvangen en ook de meeste middelbare scholen be ginnen dit jaar alweer op 30 Augus tus. Nog enkele dagen, en we heb ben de pret weer gehad. Dan behou den we nog enige tijd onze brons- kleur, als getuige van het zonnen aan het strand of op de heide. En daarna blijven enkel over de herin neringen aan de prettige dagen, die we in ons vacantieverblijf hebben doorgebracht. Waarbij dit jaar deze gelukkige omstandigheid kwam: dat de meeste toeristen en vacantiegan- gers mooi weer hebben getroffen, zulks in tegenstelling tot vorig jaar. De vacantietijd is in feite een v beetje rommelig. Niet iedereen is op tijd aan tafel en niet iedereen komt op tijd thuis. We knijpen in deze weken wel eens een oogje dicht, als het een bizonder mooie avond is, en al heeft het klokje van gehoorzaamheid voor de jongsten al lang geslagen, we laten de peuters nog wel eens een uurtje genieten van de mooie avond. Per slot van rekening is het in de slaapkamer of op zolder broeiend heet en van sla pen komt dan in de regel ook niet veel. De zonnige dagen zijn in ons land dermate schaars, dat we gaar ne zoveel mogelijk profiteren van de kansen die ons geboden wordert. Vandaar, dat er ia de zomerse we ken wat minder orde en regel is in ons huishouden. En dat is helemaal niet erg. Alshet maar bij die periode blijft. Want orde en regelmaat in het huishouden is zeer noodzakelijk. Vooral voor de kinderen. Ik ken gezinnen, waar men 's morgens op een rijtje ontbijt. De een moet vroe ger weg dan de ander en dan is het onmogelijk om allen gelijktijdig aan tafel te gaan. Als de oudste broer reeds met de eerste trein weg moet, zou het dwaasheid zijn om de ove rige gezinsleden ook zo vroeg uit bed te trommelen. Er zijn natuur lijk bepaalde omstandigheden, die de regelmaat in het huishouden noodgedwongen moeten doorbreken. Dit neemt evenwel niet weg, dat er toch een zekere mate van orde en regel gehandhaafd kan worden. We denken b.v. aan de schoolgaan de kinderen. De aanvangstijd der scholen varieert van half negen tot negen uur. Een enkele uitzondering daargelaten. Mede met het oog op de goede opvoeding der kinderen is het nuttig, dat men op een bepaald tijdstip gekleed en gewassen aan tafel zit, opdat de meeste gezinsle den gezamenlijk het ontbijt kunnen gebruiken. Wanneer een of meer kinderen om half negen op school moet zijn dan is een ontbijttijdstip van kwart over acht ook voor de kinderen, die op de lagere school zijn niet te vroeg. In de regel wil men wel een kwartiertje vroeger naar school om nog wat te spelen en daartegen is natuurlijk niet het minste bezwaar. Hetzelfde geldt voor het middag uur. Houdt een vaste tijd voor het middagmaal (hetzij dit een warme, dan wel een broodmaaltijd is) en zorg er voor, dat iedereen, die op tijd thuis kan zijn, ook werkelijk op i tijd thuis is. Natuurlijk kunnen er ook in deze moeilijkheden onstaan. Ik herinner me nog, dat mijn jongste zoon op de lagere school in het middaguur wel eens moest schoolblijven. Dat kwam slecht uit, aangezien wij reeds jaren om precies kwart over twaalf eten. De betrokken onderwijzer liet de be straften uitsluitend in het middaguur schoolblijven, aangezien hij zelf toch „over bleef". Na vier uur kon dit niet, want om kwart over vier ging zijn bus .Ik heb toen een paar malen met de betrokken onderwijzer ge sproken, maar het baatte geen zier. Als hij dit noodzakelijk achtte en dat gebeurde nog al eens liet hij één of meer kinderen soms tot kwart voor één nablijven. Ik ben toen gedurende een jaar lang iedere middag om precies twaalf uur naar de school gegaan om mijn zoon af te halen en het resultaat was, dat hij ook prompt om twaalf uur op straat stond. En wanneer hij straf kreeg, dan ging dat mee naar huis, alwaar het in zijn vrije tijd werd gemaakt. Ik heb tegen het schoolhoofd wel eens gezegd: het hindert niet, hoe lang je hem na vier uur houdt, maar om twaalf uur op tijd naar huis. Ik kan niet toestaan, dat een onderwij zer, omdat hij toevallig tussen de middag op school overblijft, de re gelmaat in mijn huishouding door breekt. Voor de avond van hetzelfde laken een pak. Zo omstreeks half zeven is in de regel iedereen thuis en dan kan het avondeten het gezelligste uurtje van de dag worden, als iedereen aan tafel zit. Omdat iedereen dan wel wat te vertellen heeft over zijn er varingen gedurende de afgelopen dag. Er zijn gezinnen, waar de kinderen tijdens de maaltijd niet mogen spre ken. Ik vind dit absoluut een ver keerde maatregel. Het moet natuur lijk ook niet zo worden, dat de kin deren aan tafel het hoogste woord hebben en de ouderen er nauwe lijks een woord tussen in krijgen. Maar wanneer tijdens de maaltijd om beurten gesproken wordt, dan verhoogt dit m.i. de gezelligheid. In het andere geval dreigt de maaltijd een soort strafoefening te worden. En de kinderen verlangen naar het einde, wantdan mogen ze weer praten. Dat moet natuurlijk niet. Laat uw kinderen tijdens de maal tijd maar vertellen van hun beleve nissen op school of op straat. Orde en regelmaat in het huis houden heeft voorts ten gevolge, dat het kind al vroeg leert: het hoort zo. Het is automatisch op tijd thuis, want het weet: om zo en 20 laat precies wordt er gegeten. Bo vendien is het goed voor de gezond heid van het opgroeiende kind, als er altijd op vastgestelde tijden wordt gegeten. Het moet niet zo zijn, dat het kind, uit school ko mende terstond een boterham krijgt. Natuurlijk stelt een kindermaag andere eisen dan de onze. Doch daarop is ook wel wat te vinden. Zet een glas melk klaar tegen de tijd, dat de kinderen thuiskomen. Eventueel ook wat fruit. Denk er om, dat vooral ïn deze tijd toma ten bijzonder voedzaam en gezond zijn. De tomaat bevat een schat aan vitaminen, welke het opgroeiend kind zo hard nodig heeft. En geef ze gerust maar eens °P gezette tij den een paar wortels, natuurlijk rauw. Ook die zjjn 2eer gezond. In dien men voor afwisseling ^rgt in het lekkernijtje, dat het kind on middellijk uit school thuis komen de krijgt, dan is ook dit iedere dag een verrassing wat zal het van daag zijn? Onnodig te zeggen, dat ook het tijdstip van naar bed gaan voor de jongere kinderen van groot belang is. Kinderen hebben een lange nachtrust nodig. Ik ga in dit artikel geen schema opzetten, maar voor de kinderen beneden 8 jaar is het klokje van zeven niet te vroeg. Op latere leeftijd kan men deze klok geleidelijk aan wat gaan verlaten en tegen de tijd, dat de kinderen naar Ulo of HBS gaan, zult U de vaste klok toch moeten terzijde stellen, want dan hebben 26 in de regel zoveel schoolwerk te maken, dat het onmogelijk is om op een vastgesteld uur te zeggen afmars, naar bed. Tenslotte nog de Zondag. In vele gezinnen betekent de Zondag, dat men kan uitslapen, lang luieren, lang treuzelen met aankleden, enz. Het ligt niet in mijn bedoeling om dit geheel af te keuren. Ik kan me levendig indenken dot iemand, die iedere morgen b.v. om half zeven de deur uit moet, Zondags graag blijft liggen tot een uur of negen. Het is dan ook helemaal niet erg, wanneer de ochtendboterham niet gemeenschappelijk wordt gegeten. Ik zou er echter wel de hand aan hou den om ook Zondagsmiddags op tijd te eten. In de meeste gezinnen wordt Zondags omstreeks één uur gegeten, en dan meestal „warm". Wanneer men eenmaal gewend is aan de vaste regel, welke in de Week gehandhaafd wordt, dan eet men vanzelf ook des Zondags zo veel mogelijk op een vastgestelde tijd. In het belang van de kinderen is zulks aan te bevelen. Mijn moe der 2ei altijd: de maag gaat er «aar staan, en daar zit wel iets in. DORA WERTH. WAT NU? Greetje van tante Teuna is dan eindelijk geëmigreerd met haar ver loofde. Helemaal naar Nieuw-Zee- land, waf altijd nog wel een week of vijf varen is. Greetje zag hier geen toekomst, snapt U en ze ge looft het daarginds met haar knul wel te zullen redden. Greetje is een bijdehand deerntje en ook zakelijk aangelegd, hetgeen wel bleek, toen ze van mij afscheid kwam nemen. Want na een paar kopjes koffie zegt ze zo ineens: „oom Karei, weet U wat ik nu eigenlijk niet snap? Dat U als „auteur" van de K.-K.-serie geen boekje laat uitgeven, waarin de aardigste en origineelste stukjes zijn opgenomen. Zo'n boekje wordt toch in Waddinxveen grif verkocht, want ik weet uit ondervinding hoe de K-K-stukjes worden gewaar deerd Daar zat ik met een mond vol tanden! Ik wil het nu niet meer hebben over de geëmigreerde (In het afgelopen weekein de zijn 9 personen door ver keersongevallen om het le ven gekomen). De dood had weer een goede oogst In ons land op de wegen, Van 's morgens vroeg tot in de [nacht Kom je hem steeds weer tegen. Hij doet een greep, dan hier, dan [daar Bij ons is wat te halen Steeds moeten mensen op de weg Met 't leven tol betalen Een onbewaakte overweg, Een bocht in een der straten, Een brug, een boom, een gladde [plek, En remmen kan niet baten. Zo gaat het daag'lijks ih ons land, Want schaars worden de „heren", En niemand schijnt uit deze les Het nuttige te leren. Men jakkert, rost en vliegt maar [raak, 't Geluk is nóg met velen, Maar dat 't steeds erger wordt, [helaas, Kan niemand meer verhelen, De wegpiraat bezit de macht En doet ook nog gewichtig De roekloosheid is hoogste troef, Want wie is nog voorzichtig We leven in een gekkenhuis, Want het is zó gelegen Fatsoen vindt men niet meer, [maar wel Veel dwazen op de wegen, Want iedereen heeft steeds meer [haast, Men scheurt en snijdt elkander Men denkt alleen maar aan zichzelf En zelden aan een ander. De vlegels heersen in 't verkeer, Zullen we 't ooit nog leren? De dood lacht grimmig en slaat toe: Hij kan weer incasseeren HENK VAN HEESWIJK Greetje en haar verloofde; ze zijn toch verdwenen. Maar haar zake lijk voorstel wil maar niet uit mijn gedachten en ik heb mij al tal van i malen afgevraagd: wat nu Zou er werkelijk interesse zijn voor zo'n j uitgave Als ik daar nu eens ach- ter kon komen, dan zou ik het pro- j bleem van alle kanten gaan bekij ken en bepraten, want aan zo'n uit gave fs zeer veel moeite verbonden. Ik zou het niet om mijzelf doen, maar het bezien als een dienst aan de inwoners van Waddinxveen. Wat nu? Nou, als ik op de hoog-F te gesteld zou worden van uw me- ning en daaruit blijkt dat de be- I doelde uitgave op prijs wordt ge- j steld, wil ik mijn best doen een aar- I dig en zo goedkoop mogelijke bun- del het levenslicht te laten aan- schouwen. KRIS-KRAS I, P.S. Wordt er dït seizoen nog ge- .i vliegerd in Waddinxveen? Al U kunt sneller starten! U kunt pittiger optrekken U kunt sneller rijden en zuiniger cJLat met de blauwe ecbelp.. Tenminste als U Super Shell metl.C.A. tankt, de krachtigste benzine die U kunt kopen! Pas dan haalt U uit Uw motor wat er in zit. En dat is méér dan U vermoedt MET SUPER SHELL SUPER SNEL 1 BRAND IN MEUBELFABRIEK. In de nacht van Maandag op Dinsdag wer d door omwonenden een begin van brand ontdekt in een exhauster van de N.V. Meubelfa briek v.h. Van Schaik en Berghuis, aan de Zuidkade alhier. De direct opgeroepen brandweer was spoedig bij de brand en zag kans deze bin nen een half uur te bedwingen. De schade is meegevallen. SOLISTEN CONCOURS. Fanfarecorps „Concordia" is de orglanisatie opgedragen voor een solistenconcours, welk in October (3 Zaterdagen) zal plaats hebben uitgaande van de „Bond van Har monie en Fanfaregezelschappen var Utrecht en on^treken", waarvas Concordia lid is. iDt belooft een groot succes t^ j worden, gezien, de vele inschrijvin-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1