Weekblad voor Waddinxveen VtaRT^ ffl IfU&cUc de Vrouw De Spiegel van de week Aris-üras ïSïiïii Plak mee Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 532 Vrijdag^263Augustus"1955 llejfjaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De mijnstreek heeft de laatste da- vlug te herstellen en liet de bomen gen en de laatste weken wel bijzon, der de aandacht getrokken. De laat ste weken tengevolge van de be richten, die min oi meer gealar meerd waren, daar er melding in werd gemaakt van bovengrondse verzakkingen, die de muren van kortgeleden gebouwde huizen deden scheuren. De mijn scheen hier en daar zo dicht aan de oppervlakte van de aarde te komen, dat men meer malen de explosies, die ondergronds werden geforceerd, kon waarnemen. De laatste dagen gold de belangstel ling van geheel ons land echter de drie mijnwerkers, die Donderdag avond van de vorige week bij een grondverschuiving in de Willem So- phiemijn, in letterlijke zin onder Spekholzerheide, van de buitenwe reld werden afgesloten. Het was een groot geluk, dat de telefonische ver binding met de uitgestotenen intact bleef dat men hen van voedsel en medicamenten en zelfs van droge kleren, dekens, luchtbedden en kaarten kon voorzien, waardoor het verblijf in d(le stikdonkere ruimte zo niet veraangenaamd, dan toch draaglijker werd gemaakt. Toch moest het tot Maandagmiddag du ren, voor de „gevangenen" konden worden bevrijd. Hier past zeker een woord van hulde voor de kranige en krachtige wijze waarop dit red dingswerk van twee kanten werd. aangepakt. Wie zich even indenkt, hoe de drie kompels het daar éiep in de grond hebben gehad, terwijl wij ons in het kostelijkste zomerweer mochten verheugen, zal zich kunnen voorstellen, met welk een grote vreugde deze mensen de vrijheid begroetten. Die tegenstelling was ook wel erg groot, maar tot vreug de van geheel onS land werden de gevangenen .Maandagmiddag vroe ger dan werd verwacht, ongedeerd te voorschijn gehaald. De vrijheid Aan onze destijds zo moeizaam veDoverde vrijheid werd de afgelo pen week in zonderheid Nijmegen herinnerd, dat in het brandpunt der belangstelling kwam te staan door het bezoek, dat de Engelse generaal Montgomery er bracht. Hij werd in een plechtige raadszit ting ontvangen. Voorts bracht de generaal o.m. een bezoek aan Gra ve, Malden, Groesbeek, en aan Arn hem en Oosterbeek, waar op de ere begraafplaats tal van gesneuvelden van de Eerste Britse Landingsdivisïe rusten. Wij kennen allen het bijzondere feestnummerhet vrijlaten van een aantal ballonnetjes, dat tegen woordig haast !bij elk kinderfeest voorkomtde ballonoplating. Als regel wordlen die^ ballons voorzien van een kaartje met de naam van het afzendertje in vrijheid gesteld. Wiens ballon dan het verst komt, krijgt een prijs. Zulk een wedstrijd werd 20 Juli jl. te Meerveldhoven, onder Eindhoven gehouden en de zer dagen kwam er bericht uit Ravenna, Ohpp, Verenigde Staten, dat daar zulk een ballon was te ruggevonden. Voigens het K.N.M.I. te De Bilt was het heel goed moge lijk, dat deze ballon de reis van 8000 kilometer had gemaakt, door dien het op grote hoogte in pen Oost-West-luehtstroom was geraakt en zo over de Oceaan was gedre ven. Met export heeft een dergelijk opvallend verschijnsel niet te ma ken. Het ballonnetje kon „zo maar'' naar Amerika en had het door de Amerikaanse consul gemerkte cer tificatie-facturen niets te maken. Ter bevordering van de internatio nale handel is echter besloten, dat handelaren, die goederen verkopen aan Amerikaanse importeurs derge lijke facturen niet meer behoeven in te dienen. Die facturen behoeven althans met ingang van 1 October niet meer te worden gewaarmerkt. De Spoorwegen deden eveneens weer van zich spreken. Het lijkt niet zo heel erg belangrijk 05 een bewaakte overweg te Schiedam werden de bomen geopend, toen er nog een tweede trein naderde. De overwegwachter trachtte zijn fout neer boven op een auto, waardoor deze licht werd beschadigd. Geluk kig was de machinist van de nade rende trein in staat tijdig te rem men» zodat verdere ongelukken werden voorkomen. Het veilig ver keer op de „gewone weg" hebben wij gezien de lange lijst onge lukken niet meer ih de hand. Dat wordt tegenwoordig ook door autoriteiten toegegeven. De vraag mag worden gesteld, of dit zo lang zamerhand bij de Spoorwegen ook het geval zal zijn. OPPASSEN. Het is met de schrijverij eigenlijk een rare vertoning. Je schrijft om het lezend publiek een enigszins aangename ontspanning te verschaf fen en ook wel om bepaalde dingen eens in het zonnetje te zetten. Daar bij moet de schrijver altijd oppassen niét beledigend te worden of er voor zorg dragen dat bepaalde in stanties het geschrevene zich niet aantrekken, zodat er geen deining kan ontstaan. En toch kan het ge beuren, dat iemand die schrijft zijn hart moet luchten. Ik kan mij nog goed herinneren, dat in het dorp waar ik vroeger woonde, een streekblad verscheen, waarin eens een stukje stond over de toestand der straten en waarbij werd aangedrongen hierin verande ring te brengen. Nou, de poppetjes dansten diezelfde avond nog. Een autoriteit van de gemeente, die uit eindelijk verantwoord was voor de straten kon men in gezelschap van enig technisch personeel de straten- val-met-kuilen-en-bulten door zien rennen. De andere dag werd in het streekblad! een verklaring opgeno men, waarin vermeld werd dat na gehouden controle er geen aanlei ding bestond de straten opnieuw te bestraten. Toen was de boot aan Het dorpsvolk stond op baar ach terste benen en stuurde enige dagen later een papier met wel driehon derd handtekeningen naar het raad huis met de woorden „Wij eisen goede straten". Afijn, het is een heel rumoer ge worden en uiteindelijk is de ge meente gezwïaht en heeft alle stra ten een nieuw aanzien gegeven. Maar achter de schennen was het nog niet uit. De schrijver van het stukje kreeg een reprimande van gemeentewege en verbood hem in zijn stukjes verdere aanvallen te doen op het beleid van de gemeen te. Tenslotte werd de gemeente-auto riteit, die voor de straten had te zorgen, dusdanig in het nauw ge bracht en moeilijk gemaakt, dat hij ontslag nam en het dorp verliet. En dan te weten, dat dit alles de schuld was van de schrijver van het stukje, die, indien hij alles had kunnen voorzien, zijn pen voor een ander onderwerp had gebruikt. Ja, schrijven is wel mooi, maar je moet altijd oppassen. En dat heeft menigeen al ondervonden KRIS-KRAS H.K.H. PRINSES W1LHELMINA verjaart 31 Augustus a.s. Teruggetrokken iö stilie beslotenheid van het paleis Het Loo, hoopt Woensdag a.s. de Moeder des Lands, prinses Wilhelmina, haar vijf en zeventigste verjaardag te geden ken Van deze driekwart eeuw heeft 'zij vijftig jaar haar volk, dat haar zo dierbaar is, geleid en vaak in kommervolle omstandigheden. Thans geniet zij van de rust en de stilte, die wij haar van harte gunnen. Dat het haar gegeven moge zijn nog vele jaren temidden van haar volk te mogen vertoeven, is onze innigste wens. Officiële Mededelingen ONTHEFFING WINKELSLUITING. In verband met een te organise ren lichtweek aan de Dorpstraat hebben Burgemeester en Wethou ders besloten ontheffing te verlenen van winkelsluiting in het tijdvak van 2 tot en met 10 Sepember 1955 in dier voege, dat de winkels in de ge hele gemeente tot 211 uur geopend mogen zijn Waddinxveen, 23, Augustus 1953. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, A. WARN AAR Jz. De Secretaris, H. JENNé. AFSLUITING DORPSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen brengen ter algemene kennis, dat de Dorpstraat (zuidzijde) van 5 September t.m. 24 September 1955, (of zoveel korter als mogelijk is) in verband met uit *e voeren werken voor alle verkeer zal zijn af gesloten. Waddinxveen, 23 Augustus 1953. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. De Secretaris, H JENNé Van vandaag tot 10 September, een ruim drie-weekse termijn, Zullen er speciale zegels in ons land verkrijgbaar zijn. Het zijn zéér bijzond're zegels, aan een prachtig doel gewijd, Omdat élke zegelplakker daar de kanker mee bestrijdt. Zeg nu niet: ik doe niet méé hoor, want ik schrijf zo zelden maar, 't Zou een druppel in de zee zijn, 'k schrijf maar twee, drie keer per jaar. Hoofdzaak is, dat ieder mee doet in ons héle koninkrijk; d' Eén koopt er een half dozijntje, d' ander duizend tegelijk. Hoofdzaak is, dat ieder we te: als ik van die zegels koop Wordt misschien een lot bezegeld, krijgt een mede-mens weer hoop. Hoofdzaak is, dat ieder wete: ik draag ook mijn aandeel bij, Want ik ben ook aandeelhouder van de mensen maatschappij. CLINGE DOORENBOS. ECONOMISCH HUISHOUDEN EEN LEVENSKUNST. Waar een wil is is een weg. De correspondentie, die ik zo we kelijks krijg naar aanleiding van mijn wekelijkse artikeltjes, bevat ook wel eens een boze brief. En dat vind! ik helemaal niet erg. Als het iedere week brieven waren met Beste mevrouw Werth, ik was hel met Uw laatste artikel roerend eens, dan zou al dat geschrijf me op de duur stierlijk vervelen, want critiek is nodig als het zout in het eten en zender critiek zou het werkelijk een vervelende boel in de wereld wor den. Waarmee ik natuurlijk niet wil zeggen, dat alle critiek nuttig, opbouwend is. Sedert een paar weken ligt er zo'n boze brief op mijn bureau. Ik noem ditmaal eens geen naam en ook geen plaatsnaam. De schrijfster, laten we zeggen mevrouw X., heeft een gezin met vier kinderen: een jongen van 6, een tweeling van 9 en een kind van 10 allemaal meisjes. Zij woont met haar gezin in een klein dorp in de buurt van Dordrecht en haar man heeft vast werk op een fabriek. Het weekloon bedraagt ,Jsohoon'' 71,32. Daarbij komt dan nog de kinderbijslag, ter wijl haar man in de avonduren soms nog wel eens een extraatje verdient. Huur 32,per maand. Nu heeft mevr. X. bij haar brief een heel lijstje gevoegd van haar huishoudelijke en andere uitgaven. Aan de hand van dit lijstje houdt zij gemiddeld 1,50per week over. „Straks", zo schrijft zij mij, „als de nieüwe huurverhoging er door is, zullen we 33,60 per maand moe ten betalen, en dan houden we pre cies nul-komma-nul over. Wilt u mij dan eens voorrekenen, waarvan wij moeten sparen om een week met vacantie te gaan U begrijpt nu wel, waar de schoen wringt. Deze lezeres is boos op mij, omdat ik in een van mijn artikel tjes o.m. geschreven heb, dat in de tegenwoordige tijd nagenoeg iedere arbeider met zijn gezin een week in pension kan gaan, als hij wil. En natuurlijk als zij wil. Mevrouw X is van mening, dat je van een weekloon van ,<ia. ƒ71,50 beslist niet kunt sparen. Dat loon is vol gens haar te laag. In het bestek van dit artikel ga ik niet het lijstje van noodzakelijke uitgaven becritiseren en evenmin voorrekenen, wat er eventueel op bezuinigd kan worden. Omdat ik vrees, dat het weinig resultaat zal hebben. Hier staat echter tegen over, dat ih gezinnen ken, waarvan de vader een geringer weekloon heeft, en alwaar moeder de vrouw desondanks kans ziet gedurende 51 weken zoveel opzij te leggen, dat die 52e week benut kan worden voor een ongedwongen, zorgeloze va cantie. Want als U het mij vraagt dan vind ik een weekloon van ƒ71,32 in een gemeente 3e loonklas- se nog zo gek niet. Ik wil hiermee helemaal niet zeggen, dat je er, wat men in de volksmond noemt »hok- kesprongen" van kunt maken. In tegendeel. Er zijn tal van arbeiders, die veel meer verdienen. Ik weet b.v. in het centrum van het land een groot bouwwerk, alwaar de nachtwaker met 120 gulden in de week schoon naar huis gaat. En we zullen het er allemaal wel over eens zijn, dat het werk, dat een nachtwaker doet, nu niet bepaald behoort tot de categorie zware ar beid. Of dit loon wit dan wel zwart is, kan ik niet beoordelen. Maar „grijs" fe het in ieder geval Doch terzake. Wat wil ik nu eigenlijk met dit artikeltje zeggen? Ronduit dit: er zijn gezinnen, waar de man wekelijks met honderd gul gen thuis komt, en waar men Don derdags of Vrijdags al moet gaan „poffen",, als er wat gekocht moet worden. Daar staan tegenover ge zinnen, waar men met precies zes tientjes moet rondkomen, en waar van men desondanks kan overspa ren. Ik ken een gezin zonder kin deren (dus ook geen kinderbijslag), waarvan de man een functie heeft bij de provincie en met nog geen 50 gulden in de week thuis komt. Die man moet bovendien iedere dag 2!2 kilometer heen en 22 kilometer te rug fietsen naar en van zijn werk. Toch heeft de vrouw kans gezien om in één jaar tijds het bedrag bij elkaar te sparen, wat nodig is om een bromfiets contant te kopen en derhalve gaat men dit jaar niet met vacantie. De bromfiets is be langrijker, want dan hoeft de man niet iedere dag die 44 km hoe vaak in ons land met zijn grillige klimaat in weer en wind te trappen. Economisch huishouden is een grote kunst en op gevaar af, dat ik opnieuw boze brieven krijg van beledigde huismoeders helaas verstaan maar betrekkelijk weinig huisvrouwen deze kunst. Dit kan, ten dele, aangeleerd worden, maar het is grotendeels feeling. Het moet Kanaalstraat 9 Telefoon 0

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1