Weekblad voor Waddinxveen BEZOEKT DE LICHTWEEK 1955 - WINKELCENTRUM - DORPSSTRAAT ftloedec de Vrouw feestPRoqR&mim 5 sept. De Spie$d van de week js. Kris-Kras Pi PROGRAMMA l JOHNNY JORDAAN u l>e Liclitweek Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 533 Vrijdag 2 September 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De eerste September is in ver schillende opzichten een belangrij ke datum. In de eerste plaats om dat we dan vrijwel allemaal vijf procent meer huur mogen betalen. Want van de 2.400.000 woningen die ons land op het ogenblik telt, zal van 2.160.000 de huurprijs hoger liggen. De meeste onzer lezers kun nen dus wel aannemen, dat ook hun huurprijs hieronder valt. Wie echter in een huis woont, dat door het nalaten van het onderhoud zo zeer ïs verwaarloosd, dat de woning niet meer aan redelijke eisen van bewoonbaarheid en instandhouding voldoet kan, voorlopig, aan de ver hoging ontkomen. Maarjuich niet te vroeg. U moet beginnen °°k de verhoging te betalen en alvo rens u een klacht indient, moet u er wel heilig van overtuigd zijn, dat die „redelijke eisen" inderdaad niet aanwezig zijn. Want die eisen zijn al heel gauw vervuld. Het formu lier waarop u in dat geval uw klacht kunt schrijven, wordt kosteloos door de gemeentebesturen verstrekt. Dient u het formulier echter in, dan behoort dit- van vijf gulden te zijn vergezeld, is uw klacht gegrond, dan behoeft u geen 5 procent verho ging te betalen tot op het momen, dat de verhuurder de nodige voor zieningen heeft getroffen. Die eerste September is mede van belang, doordat dan tevens de nieu we belastingwetten van kracnt worden. Na deze datum worden de schattingen voor kost en inwoning aanzienlijk verhoogd. Dan wordt er rekening mee gehouden, dat de prij zen van voedingsmiddelen aanzien lijk zijn gestegen, zodat het zoge naamde loon in natura, in geld uit gedrukt, ook door de belastingen hoger zal worden gewaardeerd. ais derde punt van belang voor die eerste September zouden we kunnen noemen de nieuwe spel ling, die dan van kracht wordt. Wij geloven echter, dat de gewone man daar voorlopig niet ze heel veel van zal merken en dat alleen de ambte naren met hun handen in bet haar zuilen zitten. De heren hebben het geval zo ingewikkeld gemaakt, dat minister Beel o.i. minister van On derwijs maar zo wijs is geweest, erop aan te dringen bij het arnemen van examens tot en met de cursus 1956-'5ï soepelheid bij de beoorde ling van het in het Nederlands ge stelde werk der candidaten te be trachten, ten emae een geleidelijk aanleren van de nieuwe spelling mogelijk te maken. Het dwaze van het hele speliingsgeval is, dat er geen vaste lijn wordt gevolgd: dat men niet zegt, dit is fout en dat is goed, doch dat er meermalen wordt verzekerd: dit is goed, maar.... dat kan ook. De openbare lichamen wordt aan bevolen, zonder meer de voorkeur spelling van de woordenlijst, verle den jaar Augustus verschenen, te volgen. Het ziet er dus naar uit, dat wij een ambtenarenspelling krij gen, een schooispelling en een „practijkspelling" van mensen, die zich met „die malligheid'' niet wensen op te houden. Conclusie: een speliingchaos, waarbij de chaos in het verkeer nog maar kinderspel Van het verkeer gesproken: de Vereniging voor Veilig Verkeer te Eist is op de gedachte gekomen, al les in het werk le stellen om de Siste Augustus een dag zonder verkeersongelukken te doen zijn. WlJ vinden dat een loffelijk streven en wij hopen van ganser harte, dat het plan zal slagen, ofschoon wij geloven, dat dit ideaal alleen maar xan worden bereikt, indiener zulk een dag in het geheel geen verkeer zou zijn. Maar goed: het streven naar zulk een ongelukken- vrije dag is zeker sfchoon en het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft reeds verklaard, ern stig te overwegen, volgend jaar daarvoor door het gehele land pro paganda te maken. „Eist" had juist 31 Augustus uitgezocht om dit re sultaat als verjaarcadeau-symbool aan Prinses Wilhelmina aan te bie den. Men weet dat de prinses, die dezer dagen met H. M. de Koningin van haar vacantiereis in Noorwe gen is teruggekeerd, haar verjaar dag in stilte heeft herdacht met de naaste familie. De Koningin verblijft nog op het Loo. Een ande re sympathieke gedachte was, Prin ses Wilhelmina met haar verjaar dag geluk te wensen op een brief kaart, met bijplakking van extra postzegels tot een bedrag van een gulden. Ieder die zulk een felicita tie zendt ontvangt van H.K.H. ant woord. Het geld der extra postze gels zal worden overgedragen aan het bekende Koningin Wilhelmina- fionds, ten behoeve der kankerbe strijding. dan heb de verkoper TERMIJNBETALING NOODZAKELIJK KWAAD. Huurkoop-systeem kan een uitkomst zqn. Bij mijn bezoek aan de Verenigde Staten, nat ik enige jaren geieaen bracnt, is mij vooral opgevallen, dat men net daar ais de gewoonsie zaak van de wereld beschouwt, als men iets op huurkoop-conuities aanschaft. Zelfs al zou men in staat zijn om een bepaald groot huishou delijk voorwerp contant te betalen, nog doex men zulks niet. ik indruk gekregen, uat de fabrikant or vertegen woordiger dan wel winkelier, noogsr verbaasd zou zijn, wanneer de verschuldigde, dollars meteen overhandigd zouden worden. Want dit is geen usance. Men koopt iets, betaalt de eerste termijn, tekent een overeenkomst en neemt het ge- kocnte mee naar nuis. ut dit nu een radiotoestel is dan wel een ijskast, net maakt geen verscnU. net enige is, dat grote voorwerpen nog kos teloos tnuis bezorgd worden. in ons land is op bijeenkomsten huurkoop-systeem een onderwerp van discussie geweest. Over bet al gemeen staan wij er niet erg sym pathiek tegenover. Want wie op termijnbetaling koopt, demonstreert zodoende het ieit, bat hij niet vol doende contanten bezit om het ge- kocnte meteen te voiooen. En wy lopen niet graag met onze linan- cieie aangelegenheden te koop. Voeg hierbij nog, dat verscheidene fabri kanten 'ïnvuiformulieren oezigen, waarin men zoals een lezeres het me een dezer dagen schreef „het nemd van je lijf" vraagt. En niemand staat graag zonder dit noodzakelijke kledingstuk. in dit opzicht is er dan ook aan merkelijk veel verschil met Ame rika. Ook daar moet men een for mulier invullen en enkeie gegevens verstrekken. iviaar daar is men dan ook heel gauw klaar om het gekocn- te weer op te halen, als men meer dan een of twee termijnen op ach ter is met betalen. Zonder verder commentaar. Komt de betrokkene dan na een paar weken weer aan met de achterstallige termijnen, dan kan hij de spullen weer bet zo mee krijgen., in dit opzicht zijn de Amerikanen iakoniek. Dat je op een gegeven ogenblik in geldnood zit, nu ja, wat is daar aan te doen? We halen je wasmachine of ijskast weer op en ais je weer voldoende dollars hebt, betaal je en je kunt dit nuttige voorwerp weer thuis krijgen. Hier is men zoals met zoveel dingen erg scupuleus. Eerst een aanvraagformulier, liefct in twee- of drievoud. Waar werkt U? Wat verdient U? Waar kunnen we in lichtingen krijgen omtrent Uw cre- dsietwaardigheiid? Hoeveel kinderen hebt U? Verdienen ze al? Hebt U al eens eerder wat op termijn ge kocht? Zo ja, bij wie? Is alles al betaald? Hebt U altijd op tijd de termijnen voldaan? En zq voort. Het is dan ook te begrijpen, dat heel wat mensen in ons land, als ze eenmaal zo'n formulier onder ogen gehad hebben, de schrik om het hart slaat en men er dan „maar liever van afziet". Wij regelen op prettige wijze. In veel advertenties en reclame folders kan men tegenwoordig de ze regel lezen: „Wij regelen de be taling op pnettige wijzef'. Dat ,is een liefelijke aanduiding voor het werkelijke feit: „U kunt het ook op termijnbetaling aanschaffen". Wat het „prettige" ervan is, werd mij nooit duidelijk. In vind» ter mijnbetaling in feite een noodza kelijk kwaad. Want al wordt het ook in ons land weer meer en meer een gewoonte, het is toch min of meer een demonstratie van je be trekkelijke financiële welvaart. Want wie over voldoende geld be schikt, zal in ons land althans biet overgaan tot aanschaffing van een of ander voorwerp op „ge makkelijke condities". Het zijn dus de niet-bezitters, die overgaan op huurkoop. Er zullen in ons land evenwel duizenden, (misschien wel tiendui zenden gezinnen zijn, die nimmer aan een radiotoestel, stofzuiger, wasmachine e.d. zouden kunnen komen, als ze die dingen contant zouden moeten betalen. Want een bedrag van 150-600 gulden pehudt je als- vrouw van een arbeider niet zo maar uit je mouw. En dan be hoef je eigenlijk niet eens arbei- 225 LICHTDORP. Nauwelijks is de R in de maand of de winkelhoudende stand komt het publiek de eerste vitaminen toedienen. „Koopt tijdens de ücht- week, dan koopt Je voordelig!'1 De ze kreet heeft de winkeliers van „Het Dorp" geïnspireerd toen zij er aan zaten te denken op welke ma nier de mensen, de kopers dus, uit hun huizen te krijgen waren. En omdat het 's avonds ai bijtijds don ker is> lag het voor de hand dat het een juchfoweek moest worden, met veel attracties en aardigheidjes. Ja, die winkeliers van „Het Dorp" weten wel van aanpakken. Ze heb ben een programma samengesteld dat klinkt als een klok en waarvoor zeker van alle zijden belangstelling zal zijn. Je kan op jacht de vosjes, mag ook proberen of je nog op de kleppers thuis bent en je mag je vingers over de accordeon-toet sen laten gaan als je erg muzikaal bent aangelegd. Er komt ook nog. een pierement en dat zal de feest vreugde zeker verhogen en de kij kers en luisteraars tot kopen dwin gen, want de winkels zijn tot negen uur geopend. En als het publiek dan eindelijk moe is geworden ko men onze beide muziekcorpsen op het appèl, die al blazende zullen De Oranjevereniging „Waddinxveen" or ganiseert op Maandagavond 5 Sept. a.s. een gezellig feest in de prachtig verlichte Dorpsstraat, ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. 7.30 uur nam. BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJD OP RIJWIELEN Deelname open voor iedereen. Rijwielen, zowel voor dames als heren worden be schikbaar gesteld. Geldprijzen. Aanmel ding aan de start. 9.00 uur nam. STEMMINGSAVOND Medewerking verlenen het orkest Scher zando en de alom populaire Jordaan- zanger met medewerkers. dersvrouw te zijn. De meeste klei ne zelfstandigen en middenstanders zullen het in deze tijd evenmin kunnen doen. Voor deze categorie is dan de weg van de minste weer stand: het huurkoop-systeem. Men vult een formulier in, wacht enkele dagen op de goedkeuring van het financileringjs-instituut, en na het fiat tekent men de huurkoop-over eenkomst, men betaalt het eerste bedrag en krijgt het gekochte net jes thuisbezorgd. Eens per week of per maand beschikt de post of de bank per kwitantie over de termijn, net zo lang tot alles is voldaan en dan pag is men definitief eigenares se van het gekochte. fk ken gezinnen, alwaar men in de loop der jaren allerlei huishoude lijke luxe heeft aangeschaft op ter mijnbetaling. Door het feit, dat men tegenwoordig veel meer socia le zekerheid heeft en werkloosheid geen schrikbeeld meer is zoals in de voor-oorlogse jaren, gaat men er gemakkelijker toe over om op ter mijn te kopen. Nog kort geleden bezocht ik een gezin, waar men in de loop der jaren op termijn kocht een stofzuiger, radio, telefisietoe- stel, ijskast, eiecrisch fornuis, nieuwe fietsen voor de kinderen en een bromfiets voor vader. Be langstellend vroeg ik, wat het vol gende zou zijn en daarop kreeg ik ten antwoord: „Over drie maanden is ae plof (bromfiets), betaald en dan kopen we een bankstel". Deze mensen hebben de smaak te pak ken, ze staan gunstig bekend, om dat de termijnen altijd prompt x>p tijd betaald worden en men levert hen graag. Zeer graag zelfs. Neemt U maar van mij aan, dat in dit ge zin negen van de tien genoemde ar tikelen niet aangeschaft zouden zijn, als het huurkoop-systeem niet had bestaan. Want eerst sparen, tot het totale contante bedrag bij el kaar, is dat zullen tegenwoordig maar weinig mensen kunnen (of willen) doen. Ongetwijfeld is dit een der symptomen van onze na oorlogse mentaliteit. Ik laat hier in het midden of dit al dan niet een gezonde mentaliteit is. Zo af en toe krijg ik wel eens een brief van een onzer lezeressen, waarin men mij vraagt om een oor deel over het huurkoop-systeem. Laat ik vandaag dan eens mijn ant- Om acht uur van avond de licht- Lweek ontplooit De Dorpsstraat is in festijn lk hoop dat die tijd dan ook heel [Waddinxveen Bij de opening aanwezig zal zijn De Burgemeester, verricnt dan [die taak Zet alles meteen in het Rekt 't Erogramma vermeldt u de [feestelijkheid Lees dat in het courantenbericht schep orde en vreugde als muziek [weerklinkt Verhef u met moed en beleid, Een prijs gaat u winnen, dus doet [allen mee En geef dan geen ander verwijt, De vos is verscholen, wie zoekt en [die vindt. Ontvangt dan vanzelf ook een prijs De kleur van de vos net men pas [na de vangst, Of zij rood, of zij wit is of grijs, ook brengt u een avond de kunst- lamateur, liedjes op alle manier Het kan ook alleen, of met twee of [met drie, Maar kom ook gerust met z'n vier Een rookerspartij is ook op het spel Wie deelneemt krijgt dan een [sigaar, Wie 't eerste zijn as is verloren [gegaan. Die heeft dan het grootste gevaar, Ziet u in een winkel \yat daar niet [behoort, Schrijf dat dan ook vlug op papier, Of gaat dan naar binnen, en vraagt [heel beleefd Geef mij datmaar hier ik wens nu de lichtweek van [harte succes, Mooi weer en een massa bezoek, Dat orde en vriendschap gepaard [mogen Êaa« Dit is nog wat ik u verzoek. A. marsen. Ja, ja, het belooft een groot feest te worden. Dubbel feest, want ook de Oranje-vereniging komt met een eigen programma op 5 September. Of zij ook verlichting zullen aanbrengen weet ik niet, maar een licht programma is het wei. Hindernissen nemen met rij wielen, en er wordt stemming ge bracht door een gezelschap, afge wisseld door die man uit de Jor- daan, die zo populair is. Al met al: we behoeven niet thuis te zitten knies-oren; we kunnen de straat op, het dorp in en het dorp rond acnter de muziek aan, door de lichte straten in deze lichtweek. Jammer nou eigenlijk, dat we met die huurverhoging en de spoorkaartje^ duurder Ipioeten be talen op 1 September. Dat is een lelijke domper, maar als U vrolijk wilt kijken, zuilen we eens zien of we de volgende huurverhoging niet op kunnen stellen. Wat kan ons het schelen ook; we hebben on ze lichtweek! Winkeliers, veel suc ces KRIS-KRAS woord geven en kijkt U dan naar het opschrift boven dit artikel. Dat is kort en bondig. Want in bepaalde gezinnen kan het huurkoop-systeem een uilkomst zijn, vooral als men nimmer in staat zal zijn te sparen voor zulke grote bedragen. Wèl wil ik waarschuwen tegen bepaalde practijken. Er zijn instel lingen, die de maximum-rente be rekenen en via enkele goocheltoer - tjes nog een vrij aanzienlijk bedrag aan „informatiekosten, zegel, admi nistratie" enz. berekenen. Als U een (Vervolg Tweede Blad Kanaalstraat 9 Telefoon p<

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 5