De avonturen van Duimelot Veilig Verkeer isssiuimETA) Als U een mens onder de mensen bent. Waddinxveense Slotenkwestie Babyweegschalen Burgerlijke stand feestelijkheden aan de Dorpsstraat. De ouderen hebben reeds hun best gedaan bij de huis-aan-huis-collecte en die zullen dan ook niet meer lastig gevallen worden. Wjj hopen van harte dat er door onze collec tanten of collectrices met succes gewerkt wordt wanneer zij hun speldjes bij jong Waddinxveen aanbieden. In het volgende nummer van dit blad zullen de resultaten van deze collecten 1955 bekend ge maakt worden. Het plaatselijk comité van het „K. W. F." L. REHORST. WORDT GRIJS? neem een kleurspoeling SALON DOELEMAN Collecte Sanatoria D.Ë.L. De week van 15-21 September zal weer staan in het teken van de tub,erculose-ibestrijding. Het fonds ^Draagt Elkanders Lasten," ,en de Sanatoria Sonnevanck en Zonneglo ren zullen dan weer een beroep doen op Uw offervaardigheid om hierdoor mede de strijd aan te bin den tegen de tuberculose. De uitbreiiding van deze ziekte Wordt met kracht tegengegaan door het bevolkingsonderzoek, waardoor tientallen gevallen ontdekt worden en daardoor dikwijls in de kiem kunnen worden gesmoord en van meet af aan kunnen worden be streden. Uit de gegevens die ons verstrekt werden door de geneeskundige hoofdinspectie blijkt dat het totaal aantal t.b.c.-patiënten over resp. 1952, 1953 en 1954 over het gehele land bedroeg 13-943 - 12.699 en 10.3124 Het aantal nieuw „ontdekte" ge vallen over een aantal inwoners van 1.424.079 varieert in de jaren 1951-1954 tot 1300 ziektegevallen per jaar. Dat is dus nog heel wat. Hieruit blijkt wei weer hoe nood zakelijk het toch is het vreselijke monster dat t.b.c. heet, te blijven bestrijden. Wanneer dus een van onze col lectanten bij U aan de deur komt om een gift te vragen voor ons fonds, stelt hem of haar dan niét teleur en geef een flinke bijdrage in de bus. Bovendien kunt U ook nog op een andere wijze bovengenoemde instellingen medewerking verlenen. Er is namelijk altijd een dringende 'behoefte aan collectanten. Indien enigszins mogelijk geeft U dan op als collectant(e). U steunt door Uw hulp Uw me demens en helpt de volksgezond heid bevorderen. Dit laatste is ook een zaak van U zelf. Want een ge zond volk is ook Uw belang. Steun dus ons werk en geef U zo spoedfg mogelijk op als collectant aan H. DE GOEIJ, Emmastraat 20, Waddinxveen. 67. Duimelot zette het boodschap- penmandje op tafel, en ze begonnen allemaal te zoeken. „Een groot pak havermout mag er wel in, hé?" vroeg Likkepot aan Moeder Hand. „Dat is best, hoor", antwoordde zij. Duimelot zag hoe de mand al voller en voller werd. Dat zou het oude vrouwtje toch heerlijk vinden, en Elsje werd nu misschien wel gauw beter. Moeder Hand kwam met een grote pot jam aandragen. „Die had ik nog in huis. Hij is helemaal vol, neem 'm maar mee. Wat heb je nog meer nodig?" Duimelot keek met denken in het mandje. „Ik weet het", zei hij toen, „een dikke worst!" Dan zul je even nara de slager moeten", zei zijn moeder. 68. Weg was Duimelot al weer. Hij rende naar de slager, een grote, dik ke man met een kaal hoofd en een vriendelijk gezicht. „Mag ik een dikke worst van u", vroeg hij. „maar een hele dikke, want het is voor een oud, arm vrouwtje met een ziek kind, en ze hebben bijna geen eten in huis". „Wat vertel je me daar", vroeg de slager, „ga eens verder. Vertel me eens precies wat er aan de hand is". Dat deed Dui melot. „Dan krijg je van mij een hele dikke worst, en je krijgt er nog zo'n dikke bij. Die hoef je niet te betalen", besliste de slager. „Twee worsten? Duimelot stak zijn vin gers op. „Dat is prachtig". VLIEGERWEDSTRIJD 1955. Morgen zal dan voor de derde maal gestart worden met het wed strijd vlieger en. Voor de goede gang van zaken zetten wij nog even de regels uit een. Het gaat er dus om, wie de mooiste vlieger heeft en welke vlieger het mooiste in de lucht staat, het laatste i's ons inziens van het grootste belang. Welk meisje of jongen nu het hoogste aantal punten heeft is kam pioen. Er wordt ook weer in school verband deelgenomen. Vervolgens krijgt de grootste en de kleinste vlieger een prijs, mits deze hebben gestaan. Voorts verheugt het ons, te kun nen berichten dat ook de wisselprijs voor de fabrieken zal worden uit gereikt, daar er voldoende deelna me hiervoor bestaat. Wij willen de winnaars der wis- selprijzen van vorig jaar verzoeken de bekers op een der onderstaande adressen in te leveren en wel uiter lijk Zaterdagmorgen. Tenslotte nog een dringend ver zoek: volgt allen de door het comité te geven richtlijnen op, zodat alles Zaterdagmiddag een prettig verloop zal kunnen hebben. Voor hen die reeds prijzen gaven, onze welgemeende dank. Voor hen die zulks nog niet deden, wij ver wachten U alsnog: Jan Dorrekens- kade 53 en 63. HET COMITÉ. te houden waar geen huizen staan. Dit gebeurt niet. Een andere punt. Het is een gedeelte sloot, zodat de gebruiker van het weiland aan de overkant ook de helft zou moeten schoonhouden, maar ook dit gedeel te komt voor rekening van de be woners van de Burg. Trooststraat. De een wel, de ander niet. Niet alleen de bewoners zelf lo zen door een riool vuil uit op deze sloot, vervolgde de verdediger. Er komen ook andere riolen op uit, oa. de straatriolen. Samenvattend kan dus worden gezegd dat de be woners: 1. hun eigen vuil moeten opruimen; 2. het vuil van de ge meente; 3. het vuil van de gebrui- De kwestie over de sloten in Waddinxveen is 'weer eens voor de Goudse Kantonrechter geweest. Voor de derde maal om precies te zijn. De Waddinxveense politiever ordening schrijft voor, dat een sloot, die niet tot een polder of keur behoort, door de gebruikers dient te worden onderhouden. Dat is het geval met de sloot achter de Burg. Trooststraat. De bewoners van deze straat zijn het met deze bepaling, die pas een paar jaar be staat verrey van eens. Het gevolg is, dat al een paar maal processen- verbaal tegen enkele van hen zijn opgemaakt. In het eerste geval luidde de uitspraak schuldigverkla- rig zonder toepassing van straf, de tweede maal vrijspraak, maar deze keep is er nog geen uitspraak ge vallen. De kantonrechter wil in de zaak tegen twee bewoners, die de zer dagen terecht stonden, eerst nog een getuige horen en dat ge schiedt over veertien dagen. In November van het vorig jaar werd de schouw, gedreven in de sloot achter de Burg. Trooststraat. Er werd gekeken of de diepte goed was, het water rein en de walkant behoorlijk geschoeid. Er bleek het een en ander aan te jnankeren en daarom werd proces-verbaal opge maakt tegen twee van de bewoners. Zij lieten zich voor de kantonrech- ker van het weiland. Dat is zeer onbillijk, een onbillijkheid die wordt vergroot doordat de bewo ners 44 zijn het er die een voetpad achter hun woning hebben, niet behoeven té baggeren. De zes tien, die geen voetpad! achter het huis hebben, worden wel aange sproken. Mr. Van Mechelen kwam tot de conclusie, dat het desbetref fende artikel in Waddinxveens ge meenteverordening onverbindend moet worden verklaard. Ik wist niet, dat de zaken zo stonden, zeide de ambtenaar van het O.M. Ep Zit hier inderdaad een onbillijkheid in en daarom wil ik de eis graag wijzigen in schuldig verklaring zonder toepassing van straf. Een prachtig gebaar, vond mr. Van Mechelen, maar daarmee zijn de verdachten niet gediend. Waarom is er vroeger nooit iets gedaan als een sloot was vervuild en waarom wordt er nu wel opge treden, zo vroeg de kantonrechter aan de verbalisant. Het proces-verbaal wordt op aan gifte gemaakt, luidde het antwoord. Een jaar of vier terug geschiedde dat voor het eerst. Daarvóór is dat niet voorgekomen. En wie doet deze aangifte? Een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de gemeente-ar chitect, als ik my niet vergis. Zowel de -echter als de ambte naar voelde er voor een verklaring van deze functionaris te horen en daarom wordlt deze^ opgeroepen over veertien dagen te verschijnen, wanneer de zaak wordt voortgezet. (Goudse Crt.) op z'n bes Evenals vorig jaar gaat V.V. weer een puzzlerit organiseren voor wiel rijders en bestuurders van rijwie len met hulpmotor. Deze puzzlerit zal plaats hebben op Zaterdag 24 September 1955, des namiddags 2 uur. Start zal nader bekend gemaakt worden. V.V. rekent vanzelf op al ler medewerking. Het ihleggeld is zo laag mogelijk gesteld, en wel voor wielrijders 50 cent, en voor bromfietsers ili. Er zijn diverse prijzen beschik baar, waaronder als hoofdprijs voor de bromfietsers een damesfauteuil, en voor wielrijders een electrisch strijkijzer. Verder ligt het in het voornemen op een nader te bepalen datum in October een cursus te organiseren voor bromfietsers. Deelnemers aan bovengenoemde puzzlerit kunnen zich opgeven bij Rijkspolitie, de heer Zonneveld, hoofd school A, de heer Krins, hoofd school Onderweg, de heer van den Dool, hoofd R.K. school, de heer Karreman, Noordkade. vindt U ruim gesorteerd bg HEEMSKERK ter vertegenwoordigen door mr. J. L. J. A. Mechelen, die de feiten als zodanig toegaf. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. H. H. Lohman, requireerde in beide ge vallen een boete van tien gulden of vier dagen hechtenis, een eis overi gens, dié hij na het pleidooi van de verdediger zou wijzigen. De kwestie over deze sloten is in middels berucht geworden, aldus mr. Van Mechelen. Deze zaak ver schilt niet zoveel met de vorige, die tot vrijspraak leidde. Het ver schil is, dat het toen bewoners, die een openbaar pad achter hun wo ning hebben, dat ook langs de sloot loopt, betrof. De bewoners, die nu zijn gedagvaard hebben dit pad niet achter hun huis. Het Openbaar Ministerie „probeert" het nu dus voor de derde maal in de hoop, dat he' nu „raak" zal zijn. Lat de verdachten de sloot achter hun woning moeten schoonhouden, noemde mr. Van Mechelen weinig elegant, onbillijk, en in strijd met de openbare orde en goede zeden. De verplichting heeft altijd op de eigenaar van de sloot gedrukt. Deze is altijd schromelijk in gebreke ge bleven, heeft de sloten zeer laten vervuilen, maar tegen hem werd nooit iets gedaan. Daarop is de ver plichting tot het schoonhouden van de eigenaar overgegaan op de ge bruiker en toen deze in gebreke bleef volgde prompt een proces verbaal. Hebt u daarvoor een verklaring? vroeg de rechter, mr. J. A. van Bronkhorst. Ik constateer alleen het feit, al dus mr. Van Mechelen. De gemeen te zelf is verplicht de sloot op diep- MARCT18 „Als wij eens in dezelfde omstan digheden geplaatst waren, door er felijkheid, opvoeding, moeilijkhe den bij het werk, bij het wonen, zouden wij dan ook geen wrakken, dieven of moordenaars zijn? Mis schien nog onwaardiger dan deze mensen?" Deze even eerlijke als behartei(swaardige woorden stam men van een man, die het weten kan. Van een man, die de misdaad in zijn wreedste en tegelijk wanho pigste gezicht zag. Van Abbé Pier re ,de Parijse geestelijke, die de be wondering, het ontzag ende schaamte van millioenen afdwong door de hartstochtelijke wijze, waar op hij de aandacht vestigde op de vreselijke woningproblemen in zijn stad. Op een koude vriesnacht, toen tientallen onbehuisden als dieren lagen te sterven in de straten van de Lichtstad, was hij schreeuwend en schreiend van huis tot huis ge gaan, roepend om hulp, om onder dak voor de armzaligen, die zelfs geen hol meer hadden om weg te kruipen .Zijn schreeuw om barm hartigheid vond zijn echo in een massale actie, die althans de eerste nood van tiénduizenden radelozen kon lenigen. Waarom spreken figuren als Ab bé Pierre en een Albert Schweitzer bijvoorbeeld immer tot het hart en het geweten van de massa, van u en mij? Omdat we met feilloze in tuïtie in hun woorden de oprecht heid onderkennen, die in onze sa menleving zo zeldzaam is als de ware vrede. Omdat zij een taal spreken, die verre uitgaat boven het persoonlijke en het groepsbe lang. Een taal, die universeel is en in de volstrekte, onzelfzuchtige liefde zijn klankbodem vindt. Zij kunnen zo spreken, omdat zij de nood van de mensen aan den lijve voelden. De ziekten van het men selijke lichaam en van de menselij ke geest aanschouwden zij in hun blik niet af, liever trachtten zij met alle mogelijke en onmogelijke mid delen voor die noden en kwalen de bevrijdende oplossing te zoeken. „De wereld is niet klaar, er wordt nog aan gewerkt. De schepping gaat iedere dag verder. God werkt dagelijks aan de wereld. Wjj moe ten met Hem meewerken. De lief dadigheid is de wet, die de wereld opbouwt!" is een andere uitspraak van Abbé Pierre, die in die liefda digheid zelf voorging met inzet van heel zijn vurige, onstuimige per soonlijkheid. Hij gaf en geeft wat hij heeft. Omdat hij weet, dat de nooddruftige of ontspoorde mede mens eerst aan zijn grauwe armoe de, eerst aan zijn schande moet wordefi onttrokken, om weer „zin delijk, eerlijk, werkzaam en vrede lievend te worden". Maarwat gaat ^ns die oproep aan? zult u misschien zeggen. Hier in ons eigen land bestaan zulke stellig vreselijke toestanden toch niet? Ik herinner mij de woorden van een andere voorvechter op charitatief gebied, de Hindoe-heili ge Ramakrishna. Zijn lichaam en leven waren opgebrand in zijn zorg om de behoeftige medemens. Op de dag, dat de dood hem halen kwam kwamen hete tranen, omdat er nog veel leed te lenigen viel en het hem riiet meer gegeven zou zijn daartoe bij te dragen. Zo onnoemelijk veel leed is er ook in ons eigen land, mogelijk ook in uw éigen straat nog op te heffen. U zou bijvoorbeeld eens moeten kunnen praten met de vrouwen en mannen van onze Re- ciasjsering|sinstellingen, die zich de zorg aantrekken van hen, die door allerlei omstandigheden tot misdrijf vervielen en weer moeten worden teruggebracht tot een fatsoenlijk en nuttig bestaan. Elk van hen zou u, gelijk een Abbé Pierre,, kunnen vertellen van een ellende, waarvan u beslist geen voorstelling heeft! Maar nu praat u over regelrechte misdadigers en voor hén wilt u toch geen meelij wekken? is de vraag, die nu mogelijk bij u opkomt. Ja, TE HUUR (39£stuks) Bespreek s.v.p. vroegtijdig Drogisterij A v. d. HEIDEN Zuidkade 1, bjj de Hefbrug WILL'S LIPSTICK'S zullen ook U voldoen SALON DOELEMAN d|at is wezenlijk mijn bedoeling. „Dien diegene het meest, die uw hulp het meeste nodig heeft!" zegt Abbé Pierre. En die hebben zij no dig, al diegenen, dié een misstap begingen en juist daarom onze steun niet ontberen kunnen, willen zij niet tot nóg groter kwaad ver vallen. Nee, draait u nu verveeld of geïrriteerd uw blik niet weg. U hebt waarschijnlijk nooit een ge vangenis bezocht. Ik deed dat be roepshalve meer dan eenmaal en nooit ben ik er vandaan gegaan zonder het neerdrukkende, ja, mis selijk makende gevoel: deze opslui ting, deze verbanning Is maar een halve oplossing. Deze mensen be hoeven onze hulp, wie zij ook zijn, wat zij ook deden. Zij zijn immers een deel van onze samenleving, hoe dan ook! Het is moeilijk adem halen in die grauwe, verstikkende sfeer van on macht, verloren illusies en verbitte ring, het voortdurende hopen op de dag van het vrij komen en tegelijk de verlammende angst voor die nieuwe ontmoeting met het gezin, de straat, de maatschappij. Ik ver zeker het u: zo'n tocht door een gevangenis zou ook u benauwen en neerslaan. Maar tegelijk ook zou u mét mjj het stille, maar zo vrucht bare werk prijzen en aanmoedigen van de Reclassering, die in die ont goochelde, mismaakte en verbitter de mensenzielen weer hoop wekt, vertrouwen en moed. Het is mak kelijk een mens om zijn daden te veroordelen; het is daarentegen on voorstelbaar moeilijk een mens weer gaaf en sterk terug te geven aan zichzelf, zijn gezin en de samenle ving.. En dat moet toch het eerlijke, vastberaden streven zijn van een maatschappij, die zichzelf respec teert. Dit vraagt begrip „en geduld, want zomin als men het koren vlug ger kan laten groeien door aan de aren te trekken, zoals Abbé Pierre zegt, kan men van de ene dag op de andere uit een gedetineerde een eerlijk en arbeidzaam mens maken. Dit eist geduld en begrip, zei ik al, maar ook geld. Veel geld voor de Reclassering, die deze noodzakelijke en heilzame taak met hart en ziel, maar met nog altijd te weinig mid delen verricht. Wanneer u zichzelf tot de strikt rechtvaardigen rekent, wie de zon de en de misstap vreemd zijn, zult u deze regels niét verstaan. Maar wanneer u een mens bent onder de mensen en beseft, dat ook u uw fouten en gebreken heeft en even eens toegankelijk bent voor ver keerde inblazingen, ja, dan zult u zich van harte achter de Reclasse ring stellen en haar al is het met de simpelste bijdrage volgaarne steunen. Uw dubbeltje, uw kwartje, uw gulden, zij verdwijnen op de Na tionale Reclasseringsdag in de col lectebus en u weet niet naar wie uw bijdrage precies heengaat. Maar weest u er dan zeker van, dat er gens een medemens door uw gift weer een reden van bestaan vond. En een grotere voldoening is haast niet denkbaar Leo Uittenbogaard. Aangiften van 1 t.m. 7 Sept. 1955. Geboren: Tineke, dochter van P. Fredikze en W. M. Gardenier, Ijeplaan 52. Adriana Nicolina Cornelia, dochter van H. van Os en L. Perfors, He- negouwerweg 75. Marina Adolphina Johanna, dochter van M. Kraan en M. van Cuilen- burg, Bodegraverstraatweg 31. Louisa Arnolda, dochter van P. de Bruin en L. D. van der Heiden, Oranjelaan 10. Nicolaas Jacobus Anthonius Maria, zoon van N. H. Uitman en J. S. Wildschut, Kleikade 21. OndertrouwdN. Brouwer en L. van der Linde. N. Meijvogel en G. J. de Jong. Gehuwd: D. Keijzer en K. C. Appel. G. van Vliet en M. H. Valk. N. Verbree en B. M. van der Ben. Overleden: Jan Willem Klopper 85 jaar. GEVONDEN En VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden 1 hoedenspeld. Verforen: 1 (sigaretten-aansteker; herenhorloge; 1 oorbel; 2 sleutels.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2