O De avonturen van Duimelot Prinsjesdag R. van der Sloot heffen, leges mag nïet meer bedra gen dan resp. 10,— en 3.50. B. en W. stellen voor In den ver volge deze maxima te heffen en de legesverordening dienovereenkom stig te wijzigen. Van het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van Ned. Herv. Chr. scholen is een ver zoek ingekomen om medewerking voor de invoering van nieuwere methoden voor enige leervakken en het ^aanschaffen van enige onmis bare leermiddelen. De totale kotsten van dje<ze aan schaffingen bedragen 3458,33. B. en W. stellen U voor in prin cipe de gevraagde medewerking te verlenen. f Het bestuur der vereniging voor Ohr. Nationaal schoolonderwijs heeft medewerking gevraagd; voor de aanschaffing van leermiddelen voor het handelsonderwijs aan de Ulo-school in verband met de ge wijzigde exameneisen. Deze gewij zigde eisen hebben tot gevolg, dat leerlingen, die slagen voor het Ulo diploma, gelijktijdig in het bezit ge steld worden van het midden standsdiploma. De kosten van deze aanschaffing worden geraamd op 625.35. Ook in dit geval stellen B, en W. voor in principe tot de gevraagde medewer king te besluiten. Het bestuur van de woning bouwvereniging „Waddinxveen'' heeft, nadat daarover in de ge meenteraad was gesproken, een commissie ui't de vrouwenorganisa ties benoemd, die advies uitbracht over de bouwplannen d^r vereni ging. Het bestuur van de federatie voor Vrijwillige Vrouwelijke hulpverle ning heeft gevraagd deze commissie een gemeentelijke erkenning te verlenen, waardoor dus zou worden bereikt, dat alle plannen van wo ningbouwverenigingen deze com missie zouden passeren. B. en W. stellen voor een derge lijke adviescommissie in het leven te roepen en daarin te benoemen de dames, die reeds in de commissie van de woningbouwvereniging „Waddinxveen" zitting hebben, t.w. de dames F. T. van der Torren Veendorp, M. van StijnLamping, T. van Steijn—Versluis, A. Pille— Pille en C. den BoerBorg. OOOO DAGCRêME is heerlijk geparfumeerd. SALON DOELEMAN In elke hand zo'n dikke worst kwam Duimelot weer thuis. Hij leg de ze gauw in het mandje. Moeder Hand had er nog twee flessen melk in gedaan, en het zag er nu zo heer lijk uit, dat ook Duimelot's vader eens kwam kijken. „Dat is heel goed zo", zei hij, „ga het maar gauw weg brengen". Likkepot en Ringeling wilden mee. Duimelot vond het best en zo gingen zij met hun drieën te rug naar het bos De slee lieten ze nu maar thuis. Ze droegen om beur ten de zware mand. Lange Jaap en 't Kleine Ding hadden intussen het huisje wat opgeknapt. Het luik zat weer op zijn plaats, en de weg was schoon. 1 tM 70. Met een brede glimlach om zijn mond droeg Duimelot de mand naar binnen. Oh, wat trok het oude vrouwtje een verbaasd gezicht toen ze al die heerlijkheden zag. De jon gens moesten er om lachen. „Wat is dat", vroeg ze. „Wat een boel lek kere dingen. Is dat allemaal voor Elsje en mij? Oh, maar dat is toch te maldat moest toch niet mag- gedank je wel, Duimelot, dank je wel jongens. En bedank ook je vader en moeder, en de slager heel hartelijk van me". Samen bekeken zij wat er in de mand zat. Het een was nog lekkerder dan het ander. „Wat ben ik blij dat ik jullie in het bos heb ontmoet", riep het oude vrouwtje telkens. Veilig Verkeer. Wij maken onze lezers nog even attent °P de puzzler it voor wielrij ders en bromfietsers, uitgeschreven door de Vereniging voor Veilig Ver keer, alhier. Deze puzzlerit zal wor den gehouden op Zaterdag 24 Sep tember a.s. De start zal plaats hebben des na middags te 2.30 uur bij de muziek tent in de Stationsstraat. Inleggeld voor wielrijders 0>50. Voor bromfietsers 1,50. Aanmelden bij: De Rijkspolitie; de heer Zonneveld, hoofd School A; de heer Van den Dool .hoofd R-K. School; de heer Kr ins, hoofd School Onderweg; de heer Karreman, Noord LICHTWEEK 1955 WINKEL CENTRUM DORPSSTRAAT „Vol verwachting klopt ons hart", met deze verzuchting ging het co mité van de Lichtweek beginnen met de behandeling van de punten, hun door dé vergadering van win keliers opgedragen. Toen het pro gramma samengesteld was, met de daaraan verbonden wedstrijden, was het alleen het weer wat hier 6611 grote rol zou spelen, want daar hing alles van af voor een kans van sla gen. Zo wij allen weten, heeft het weer dan wat de lichtweek betreft in alles medegewerkt, uitgezonderd de Maandagavond, maar dat was voor de Oranjevereniging, die door de regenval moest worden afgebro ken, maar Zaterdagavond is voort gezet door het optreden van Johnny Jordaan, Voor deze geslaagde Licht week, brengt het comité zijn harte lijke dank aan burgemeester War- naar, voor de goede woorden bij de opening gesproken, en aan beide wethouders die aan de lichtweek ook hun goedkeuring hebben ge schonken. Vervolgens een woord van dank aan het Politiekorps die met zoveel zorg, de orde wisten te bewaren, voor hun spontane mede werking. De beide muziekvereni gingen die de eerste hulp hebben verleend, en veel publiek in de Dorpsstraat hebben gebracht, komen ook zeker van deze plaats hulde toe. Een der gezellige avonden noemen wij hier de vossenjacht, die ons ze ker lang zal heugen De amateurs wedstrijd, de rokerswedstrijd, kort om alles wat voor deze lichtweek was uitgeschreven, mogen wij ze ker als geslaagd noemen. Voor de medewerking die het comité van alle kanten mocht ontvangen, zeg gen wy hartelijk dank, o.a. de deel nemers, cLe begunstigers, die na de plaatsing in de Lichtweekcourant nog werden uitgebreid met Dr. Al- kema, H. Streng, P. Burger, J. Perridon en J. Oskam, de milde ge ver van het draaiorgel, en allen die hebben bijgedragen met mooie ge schenken, de Waddinxveense bevol king, jong en oud, die iedere avond van hun deelneming blijk gaf, heb ben zeker allen tot het slagen bij gedragen. Wij hopen |allen weer terug te zien bij een volgende gele genheid. Men lette nog op, dat de waarde bonnen besteed kunnen worden tot en met Zaterdag 17 September bij de deelnemende winkeliers, en dat de winkeliers of andere particulie ren, hun rekening moeten inleveren tot en met 20 September bij A. Jongejan, SchoenhandeiL, Dorps straat. Het Comité viel niet altijd in September. Ruim een halve eeuw geleden: zonder gouden koets en niet 'n de Ridderzaal. Er is een tijd geweest, dat „Prins dag" niet viel op de derde Dinsdag in September, dat géén gouden koets het middelpunt vormde van de koninklijke stoet en dat de plechtigheid waaraan deze dag zijn betekenis ontleent de opening van de Staten-Generaal niet plaats had in de historische Rid derzaal. Er is dus in de loop der jaren wel eens iets veranderd aan dit jaarlijks terugkerend hoogtepunt ïn -ons nationale bestaan, dat over enkele dagen weer aller aandacht zal vragen. Maar alle veranderin- een hadden slechts! ib)etrejkking op het „uiterlijk" van deze dag; de be tekenis van de Prinsjesdag is de zelfde gebleven. November, .October, Septembers Prinsjesdag viel vroeger niet op de derde Dinsdag in September. In 1814, toen in ons land de constitu tionele verhoudingen hersteld wer den, werd bepaald dat de zitting der Staten-Generaal geopend zou worden op de eerste Maandag in November. Een jaar later werd het de derde Woensdag in October. De opening geschiedde tot 1829, het jaar van de afscheiding van België, beurtelings in Brussel en in Den Haag. In 1848 werd bij de grondwets wijziging de datum vervroegd tot de 3e Maandag in September Dit gebeurde omdat anders de tijd te kort zou zijn om voor het einde van het jaar de rijksbegroting afgehan deld te krijgen. In 1887 tenslotte werd de derde Maandag in Septem ber veranderd in de derde Dinsdag. Ook deze Wijziging was er een van practische aard: Verafwonende Ka merleden ."moesten, wilden zij bp Maandag bijtijds ïn Den Haag zijn, op Zondag reizen en daartegen be stonden ernstige bezwaren. Ridderzaal was verwaarloosd. Niet altijd is de 7 eeuwen oude, op last van Floris V gebouwde Ridderzaal de plaats van samen komst geweest voor de plechtige openingszïtting van de Staten-Ge neraal. Dat zou, driekwart eeuw geleden, onmogelijk zijn geweest, want de prachtige Ridderzaal was toen zo ernstig verwaarloosd, dat de houten kap volkomen weggerot was en men in de stenen vloer ^n geul had moeten hakken om het regenwater af te voeren.Pas aan het einde van de 19e eeuw ging de Overheid wat meer aandacht beste den aan de historische gebouwen. De Ridderzaal werd in oude luister vindt U ruim gesorteerd HEEMSKERK hersteld en in 1904 sprak Koningin Wilhelmina de troonrede voor het erest uit in de oude grafelijke zaal. Gouden koets: Amsterdams geschenk. Ruim een halve eeuw vervult dus de Ridderzaal een belangrijke rol in het plechtige gebeuren op de der de Dinsdag in September en het zelfde kan worden gezegd van de befaamde gouden koets, die nog niet zo oud is als menigeen wel derikt: in September 1903 werd dit koninklijke rijtuig voor het eerst gebruikt. r Het was een geschenk van de Amsterdamse burgerij aan de jonge Koningin Wilhelmina ter gelegen heid van haar troonsbestijging. Het idee om de Vorstin een statiekoeta aan te bieden als huldeblijk ont stond in een buurtvereniging in de Jordaan en vond grote bijval bij de gehele bevolking van de hoofdstad. Pronkstuk van Nederlandse kunstnijverheid. Een bijzonderheid van de gouden koets is, dat het een door en door Nederlands werkstuk is geworden; op het verguldsel na was vrijwel al het nodige materiaal uit eigen land afkomstig. Het beeldhouw werk, het kunstsmeedwerk en de beschilderingen werden aangebracht door Nederlandse kunstenaars, ter wijl Amsterdamse meisjes en vrou wen onder bekwame leiding het kunstnaaldwerk voor hun rekening namen. De koets zelf werd gebouwd door de gebroeders Spijker de latere fabrikanten van de eerste Neder landse automobiel en zij slaag den erin, de koets niet alleen een rank en sierlijk uiterlijk te geven, maar tegelijkertijd rekening te hou den met allerlei practische eisen. De Koningin had bijv. de wens te kennen gegeven, dat de koets hoog genoeg zou zijn om de mensen langs de weg goed te kunnen zien, terwijl omgekeerd de toeschouwers ook ge makkelijk naar binnen zouden kun nen kijken. Versierd met symbolische voorstellingen. De gouden koets die in Rotter dam op de E 55 door honderddui zenden is bewonderd is versierd met tal van symbolische voorstellin gen. Op de kap van de koets wordt de kroon van Oranje, rustend op een kussen met de koninklijke scep ter en het rijkszwaard, hooggehou den door vier figuren, dié resp de handel, arbeid, scheepvaart en land bouw, vier belangrijke elementen van onze welvaart voorstellen. Op de zijvlakken van de koets treft men schilderingen aan, die de hulde van Nederland en de hulde van de koloniën voorstellen. Aan de achterzijde is de historie in beeld gebracht, aan de voorzijde de toe komst. De wielen van de koets, in fraai smeedwerk uitgevoerd, zijn als zon nen, waarvan de stralen de glans voorstellen, die van het Koninklijk Huis uitgaat. De scharnieren van de deuren dragen de beeltenissen van de leeuw symbool der kracht en van de uil, de symbolische voorstelling van de wijsheid. En zo is de gehele koets verfraaid met zinvolle versieringen. Sprookje van de derde Dinsdag. De gouden koets, de bijzondere sfeer in de historische Ridderzaal, het geschitter van gala-uniformen, het militaire eerbetoon en de muziek van militaire korpsen, die tezamen de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal tot het „sprook je van de derde Dinsdag" maken, zullen ook volgende (week weer honderdduizenden naar Den Haag doen trekken. En zo zal ook deze „Prinsjesdag" weer worden tot een grootse manifestatie van trouw aan het Koninklijke Huis, tot een plech tige ontmoeting van vorstin en volk aan het begin van een nieuw jaar van parlementaire werkzaam heid. RIJNLAND IN 1900. Voor Dijkgraaf en Hoogheemra den van Rijnland ondertekenden Eg- bert de Vries, Dijkgraaf, en H. P. Berdenis van Berlekom, secretaris, in Mei 1901 te Leiden een overzicht tot en met 1900 aan de verenigde vergadering van Rijnland, op hun verzoek door Rijnland's Ingenieurs bijgewerkt. Met betrekking tot de waterkeringen wordt in dit over zicht melding gemaakt van de pol derkaden langs de Gouwe, die m beheer en onderhoud bij het Pro vinciaal Bestuur van Zuid-Holland kwamen, zodat een deugdelijk on derhoud was gewaarborgd. Voor de waterkeringen was het van belang, dat de stoomvaart op Rijnland's binnenwater, na de aanleg van het Merwedeltanaal, beduidend ver minderde. Volgens genoemd over zicht vonden sinds 1886 de navolgen de verveningen en droogmakerijen plaats: Vosse- en Weerlanderpolder groot 160 H.A. drooggemaakt; 1891 de polder Broekvelden en Vetten- broek 185 H.A. (stoomgemaal); 1869 de Mïddelveldse Akerpolder 23 5H.A. (stoomgemaal in Akerpol der 60 H.A.); en in 1896 de Roo- versbroekpolder 150 H.A. (stoomge maal) terwijl aan de Vrijhoefse Veenderij groot 72 H.A., deel uit makende van de polder Sluipwijk vrijstelling van droogmaking werd verleend. Door genoemde droogma kerijen werd Rijnlands boezem niet verkleind; zij maakten allen deel uit van polders. In Reeuwijk met polder Sluip wijk groot 2765 H.A. werd na 1885 een stoomgemaal gesticht. Voor de drooglegging der Reeuwijkse- en Sluipwijkse plassen werd in 1900 opnieuw concessie aangevraagd en verleend. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in November 1900 voor dat werk een bijdrage van door het Rijk een gelijke bijdrage 130.000 gulden toegezegd, als ook zou worden gegeven. De stoomgemalen te Gouda en te Halfweg werden in dit tijdvak ge heel vernieuwd, waardoor in de meer of minder gunstige werking der gemalen een grote verandering kwam en het vérmogen van beide gemalen niet onbelangrijk werd ver hoogd. In het geheel werden in Rijnland rondom de 20e eeuw 33418 H.A. met stoom en 7255 H.A. gedeeltelijk met stoom bemalen, terwijl 36564 H.A. enkel met wind werden bemalen, welke verhouding voor de boezem bemaling gunstig was. E. v. E. Officiële Mededelingen BEKENDMAKING. DIENSTPLICHTWET. De Burgemeester van Waddinxveen brengt ter algemene kennis 1. dat alle oproepingen voor de keuring van de lichting 1956 zijn verzonden; 2. dat de in 1936 geboren manne lijke personen, die in een der Nederlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen, of daarin had den behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich voor 1 Januari 1956 ter gemeente-secre tarie moeten aanmelden. Waddinxveen, 12 September 1955. De Burgemeester voornoe^nd, A. WARNAAR Jz. VERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL. Aan het verslag van de Kamer van Koophandel voor Gouda en omstreken, ontlenen we, voor zover het onze gemeente betreft aan Tr.: Het verslag van d,e gemeente Waddinxveen begint met vast te stellen, dat van de verschillende bevolkingsgroepen, de landbouwers het wel het moeilijkst hebben ge had, Vooral de oogst van aardappe len en bieten zag er minder gun stig uit. Maar ondanks het feit, dat veel kosten en extra zorg alles duur maakte, is een en ander toch nog aardig terecht gekomen. De koude- grond-ituindersi, die het d)i laatste jaren dikwijls zeer moeilijk hadden, kregen voordeel aan de koele zo mer. Ook in Waddinxveen profiteerde de middenstand van de hoge werk gelegenheid en het gunstige wel- vaarstpeil van de bevolking. Alleen wordt de middenstand in Waddinx veen nog een tip gegeven door de mededeling, dat binnenkort het ge hele Sniëpkwartier zal zijn volge bouwd, maar dat door de Midden stand weinig wordt gedaan deze „markt" te bedienen. Wat de plaatselijke industrie be treft, wordt medegedeeld dat de on dernemers ook in 1954 blijk gaven hun aandeel in de algemene wel vaart te hebben veroverd. In 1954 werd aan de plaatselijke industrie voor ruim 600.000,aan bouwver gunningen verleend, voor opstallen, fabrieken en bedrijven. Het grote probleem was echter de personeels voorziening, waarvan de oplossing nauw samenhangt met de woning positie. Het is verheugend, aldus het jaarverslag, dat door de verkregen contingenten het mogelijk is althans iets voor onze industrie te doen. De Raad is erkentelijk, zo gaat het ver slag verder, dat een firma in 1954 zelf 12 woningen voor haar perso neel aanbesteedde. De Raad meent, dat in dat opzicht de plaatselijke onderrjèmera tot dfusver tekort schoten .Het zelf bouwen toch wordt in de tegenwoordige tijd op allerlei wijze gestimuleerd. De LICHTWEEK 1955. rokerswedsttrijdj, die in het kader van de lichtweek in de Dorps straat werd gehouden is een groot succes geworden. Door vier en twintig personen werd aan de wedstrijd deelgenomen. Er moest gedurende één uur gerookt worden met een door de commissie verstrekte sigaar van 9 cm. lengte. De eerste prijs werd toegekend aan de heer T. Huizer, die de groot ste aspunt wist te maken, nl. ruim 7 cm. De (tweede prijs ging naar de heer W. van Leeuwen. De derde prijs naar de heer H. van Gelooven en de vierde prijs werd gewonnen door de heer J, Grootendorst. Vijf deelnemers werden tijden^ de wedstrijd uitgeschakeld. Een deelnemer slaagde er niet in zijn sigaar brandend te houden, terwijl bij vier anderen de as van de sigaar viel. Zaterdagavond werd op grootse wijze de „Lichtweek'' van de Dorps straat besloten met het optreden van de bekende zanger Johnny Jor daan en het orkest van Scherzando. De uitslagen van de étalage-zoek- wedstrijd van Zaterdag is als volgt: 1. Mevr. AlblasDoornhein; 2. J. J. Markus; 3'. H. Verweij; 4. W. den Oudsten. Prijzen afhalen bij A. F. Alblas. De étalages, die door het publiek werden beoordeeld, gaven het vol gende resultaat: ,1. Burger „Tax"; 2. Slager van Tilburg; 3. Fa. van der Linde; 4. J. Verheul. De winnaars van het publiek wa ren: 1. J. v. Dijken, Brugweg; 2. J. Russer, Brugweg; 3. H. v. d. Loo, Kerkweg; 4. A. Groen, Kerkweg; 5. A. Gerts, Burg. iTrooststraat. De Lichtweek is een groots suc ces voor de deelnemende winkeliers geworden. De stemming was, voor al de laatste avond, buitengewoon goed, waaraan de bekende Jordaan- zanger Johnny Jordaan niet vreemd was. Het was dan ook een aardige attentie van de heer D. Kool om hem met een flink portie kaas huis waarts te sturen. Al met al een daverend succes voor de winkeliers op het Dorp. Het moge een aansporing zijn om m dje toekomst gezamenlijk nog eens iets dergelijks te organiseren. DAMESKAPSALON Oranjelaan 24 Telefoon 457 MANICURE en EPILEREN

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2