Weekblad voor Waddinxveen Ifloedec de Vrouw OGO Dc Spiepd van de week Kris-Rras 11 i jksbegroting: Bel Bü Brand Gemeeenteraadsvergadering Nutsspaarbanken te Waddinxveen No. 536 Vrijdag 23 September 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. de banken. Vïer jaar lang. In mijn 23e jaar studeerde ik voor de akte N.O. En vandaag de dag zit ik nog allerlei problemen, die zich in mijn vak kunnen voordoen te bepieke- Het schijnt er dan eindelijk van te komen: dank zij de aandrang, in en buiten de volksvertegenwoordi ging geoefend, zal een Spoorweg ongevallenraad worden ingesteld, die als hij dit nodig oordeelt, zelf standig een onderzoek kan instellen naar de toedracht van een spoor weg-ongeluk. Minister Algera heeft dit de Tweede Kamer medegedeeld, nadat hij bij de behandeling van zijn be groting in 1954 in de Eerste Kamer dit reeds had toegezegd. Zoals be kend, bestaat 6611 dergelijk college voor de Scheepvaart al vele jaren en ook de luchtvaart kent zijn eigen Raad. Voor de Spoorwegen scheen men dit tot dusver niet no dig te achten en uit de mededelin gen, die de minister deed is nog niet duidelijk, of ook de vergade ringen van de Spoorwegenongeval lenraad openbaar zullen zijn. Wel staat vast, dat de Spoorwegwet door een en ander moet worden gewij zigd; Laten wij hopen, dat de nieu we Raad slechts heel weinig nog liever helemaal nietbijeen zal behoeven te komen, omdat ern stige spoorwegongelukken niet meer zullen voorkomen In elk geval kan de bevolking in deze instelling het bewijs zien, dat ook met haar belangen onpartijdig rekening wordt gehouden. Jammer genoeg is het aantal gewone ver keersongevallen tegenwoordig te groot om daar ook een raad voor in te stellen. Ten deze komt men meer en meer tot de overtuiging, dat het ten zeerste gewenst is, krachtiger tegen de „wegpiraten" op te treden en ook de wens, een maximum snelheid in de bebouwde kommen e.d. in te stellen komt meer en meer naar voren. Ten aanzien van dege nen, die roekeloos hard op de brom fiets rijden, zijn te Dordrecht reeds krachtige maatregelen genomen. Omdat ook hier de gewone maat regelen tot bescherming van het verkeer weinig hebben gebaat wil het openbaar ministerie daar trach ten, in geval van ernstige overtre dingen de bromfietsen verbeurd te verklaren. Hoewel dit alleen bij uit spraak van de kantonrechter kan geschieden, heeft men er alle hoop op, dat dit zal gebeuren. In het al gemeen kunnen wij zeggen, dat er door het gehele land veel krachtiger tegen „wegpiraten", die eigen en anderer leven in gevaar brengen, dient te worden opgetreden. Ook in vredestijd heeft de burgerbevolking recht op bescherming. (Hierover heeft Prins Bernhard voor de radio het woord gevoerd, ter inleiding van de grote actie, die de Dienst Burgerbevolking deze en komende weken alom in den lande zal hou den. De Prins verzekerde, dat reeds 160.000 burgers tot de B.B. zijn toe getreden en hij zette uiteen, dat ook in vredestijd, bij grote rampen een georganiseerd, geoefenjl optre den hoogst gewenst kan zijn De organisatie der B.B. is gereed.' Zij zit goed in elkaar en op vrijwillige basis zijn resultaten bereikt, die nergens ter wereld worden geëve naard, aldus sprak via de ge luidsband onze Prins, die op het zelfde ogenblik dat zijn rede werd uitgezonden op weg was naar Ro me, waar Z.K.H. door de Paus in audiëntie werd ontvangen. Was on ze Prins in het Zuiden van ons we relddeel, waar hij het vijfde congres der Europees-Amerikaanse vereni ging bijwoonde, tezelfder tijd werd in het zuiden en in het oosten van ons land de bevrijding herdacht. Het Noorden zal hierin geleidelijk volgen. Want hoewel de vijfde Mei als Nationale Feestdag ter herden king der bevrijding van het gehele land geldt, ligt het voor de hand, dat men ook de „echte" bevrijdings datum van eigen stad of dorp in ere wenst te houden. Zo werd deze week te Eindhoven de bevrijding weer feestelijk herdacht. De stad liet zich, evenals voorgaande jaren, weer als lichtstad gelden. Dit licht feest breidt zich telken jare uit en ons werd verzekerd dat iemand die de gehele verlichting van Eindho ven wil zien, daarvoor reeds ee11 afstand van 30 kilometer moet af leggen. De traditie getrouw werd te Oos terbeek het accent meer op het ern stige deel der bevrijding gelegd. Tweeduizend schoolkinderen brach ten op het Airbornekerkhof aldaar bloemen op de graven der gevallen strijders en te Arnhem werd een stille rondgang over het voormali ge gevechtsterrein bij de Rijnbrug gehouden. Over traditie gesproken, Dinsdag is weer als steeds, Prinsjesdag ge houden in Den Haag. Voor deze tra ditie bestaat altijd buitengewone grote belangstelling, zodat Den Haag die dag eivol is. Prachtig zomer weer gaf ditmaal bijzondere luister aan deze bijzondere dag. 228 OP DE BANK. Toen ik als 14-jarige jongen de werkplaats instapte kon ik niet denken dat er nog heel wat jaren zouden voorbijgaan, voordat ik kon zeggen, dat ik alles onder de knie had. Het was leren, leren en nog eens leren. En als andere jongens buiten voetbalden, zwommen of fietsten, zat ik in mijn kamer op zolder te blokken. Nadat ik mijn eerste diploma had behaald zei' mijn vader: „jongen, je denkt nu wel dat je er' bent, maar dat heb je mis. Je bent nu achttien jaar, maar je moet verder. Wat ik nooit heb kunnen doen, jammer genoeg, zal ik jou niet onthouden". Dank zij deze wijze woorden van wijlen mijn va der zat ik enige tijd later weer op Wat zou de industrie er geweldig mee gebaat zijn, indien uit elke onderneming een aantal mensen de moed konden opbrengen weer op de schoolbanken te gaan zitten, om Nederlandse taal, rekenen, meet kunde en diverse andere vakken te gaan lieren, die de algemene ont wikkeling op een hoger niveau brengen. Uw patroon zal het in ieder geval waarderen en waar schijnlijk' zal het zo zijn, dat diege nen cÈie in de schoolbanken krui pen, straks een meer verantwoor delijke functie krijgen toegewezen. U wilt het niet geloven, maar in de industrie is gebrek aan goed ont wikkeld leidinggevend personeel. De gelegenheid tot studie wordt ook in onze gemeente geboden. De avonduren zijn aangewezen als les uren. Dan zit uw vrouw of verloof de wel alleen, maar het is voor een goede zaak. Want kennis vergaren betekent straks een betere boter- Of houdt U meer van tekenen? Dan is er ook een schone gelegen heid u hierin te bekwamen., Daar om jongelui' van Waddinxveen: kruip weer i'n de schoolbank; het is in ieder geval de moeite waard, want die een behoorlijke algemene ontwikkeling bezitten zijn mensen naar wie graag wordt geluisterd. KRIS-KRAS NAJAARSMAATREGELEN. Zorg ervoor, dat onbezorgd de winter tegemoet kunt gaan. Woensdag jl. is officiëel de herfst begonnen, en al hebben we gedurende de overigens vrij mooie zomermaanden wel eens een paar dagen herfstachtig weer gehad en al zal September en October ook nog wel zonnige, rustige dagen brengen, de kalender herinnert ons er onverbiddelijk aan, dat we lang zaam maar zeker naar de winter tijd toegaan, en een verstandige huisvrouw zal dan ook de nodige maatregelen nemen, opdat zij onbe zorgd de winter tegemoet kan gaan. Daar is in de eerste plaats de haard of de kachel. Daarmede sa menhangend de schoorsteen. 'In verband met de slechte kwaliteit ko len, die we de laatste jaren in onze kitten hebben, is het beslist nood- zakelijk, dat we ieder jaar èn de kachel na laten kijken èn de schoor steen laten vegen. Dit laatste wordt in tal van gezinnen nog wel eens verzuimd. Naar gelang er meer vuil roet in de schoorsteen komt, wordt het gevaar voor schoor steenbrand groter. Het moet een goede gewoonte zijn om ieder jaar de schoorsteen te laten vegen. Dat gaat tegenwoordig, met die moder ne electrïsche methode, zó zinde lijk, dat er practisch geen rommel meer gemaakt wordt. In verschei dene plaatsen hebben de gezamenlij ke brandstofleveranciers (enige tijd geleden heb ik in een mijner artike len het woord „kolenboer" nog ge bruikt en dat heeft mij deswege een boze brief bezorgd van een brand stofhandelaar, zodat ik dat ouder wetse woord maar niet meer zal be zigen) een dergelijke schoorsteen veeg-apparaat aangeschaft en gaan daarmede „de boer op" als het no dig is. Hoe het ook zij, maak er een goede gewoonte van om ieder jaar, vóór het stookseizoen begint, de schoorsteen te laten vegen. De beste tijd is het voorjaar, als de kachel of de haard op non-acief wordt gesteld. Dan is de schoorsteen nog niet vochtig en laat het vuil beter los. Wanneer U nu nog de schoorsteen moet laten vegen, zult U verstandig doen eerst uw haard of kachel enkele uren te laten bran den, zodat het vocht in de schoor steen geabsorbeerd is. Dat zal mis schien wel even wat rook geven, maar U bereikt hierdoor, dat de schoorsteen in ieder geval weer droog is, zodat de schoolsteenveger minder moeite zal hebben met het veegwerk. Natuurlijk laat U vóór de aan vang van het stookseizoen ook nog even Uw kachel of haard nazien. Dit ter voorkoming van onverwach te breuken midden in de winter. Stenen kunnen aangesmeerd worden en andere eventuele breuken her steld. De daartoe aangewezen vak man is natuurlijk de kachelsmid. Maar dat behoef ik waarschijnlijk niet te vertellen, De meeste smeden i'n ons land, voor zover ze geen vrachtautotje hebben, beschikken over een tweewielig aanhangwa- gentje, dat achter de fiets gekop peld wordt, en waarop met gemak een flinke haard of kachel kan staan. Men neemt dit nuttige ver warmingsapparaat mee naar de werkplaats om het na' te kijken en U krijgt het na een paar dagen weer piekfijn in orde thuis, zodat U zonder zorgen de wintertijd tege moet kunt zien. Voorzover U het nog niet gedaan hebt, verdient het aanbeveling nu ook te beginnen een kolenvoorraad aan te leggen. Zorg er voor, dat U enkele mudden in huis hebt, en bestel dan b.v. iedere week een mud of een half mud bij. Dan hebt U de hele winter voorraad en als het financieel midder lijden kan, kunt U rustig eens een week over slaan. Een kleine voorraad aan- maakhout, groter hout e.d. is ook nuttig. Controleer Uw woning ook even op eventuele gebroken ruiten. Ver nieuw ze vóór de wintertijd aan vangt. Het aanleggen van tocht- band e.d. kan ook in deze weken ge beuren. Én weet U, wat ook nuttig is? Nu reeds een sneeuwschuiver te maken. Dat kan gebeuren door mid- del van een stevige plank, die be vestigd worda aan een bezemsteel. Als straks de sneeuwtijd komt, be hoeft U niet met een oude bezem o.i.d. aan de gang te gaan, maar hebt U een practi'sche sneeuwruimer bij de hand. Vader zal toch zoiets wel in elkaar kunnen zetten, nietwaar? Hebt U een waterleiding of een pomp-installatie tegen een buiten muur? Wacht er dan niet te lang mee, om deze egen vorst te bescher men. Strowissen zijn hiervoor het meest geschikt. Leiddgnen omwikke len voorkomt straks veel narigheid. Ik weet niet, of U weet, wat een gesprongen 'jvaterleiding betekent, maar dat U er veel narigheid van kunt hebben, dat staat vast. En een bevroren pomp is ook niet alles. Indien U de gewoonte hebt om najaarsschoonmaak te houden, dan dient U er niet langer mee te wach ten. Nu is het er nog ideaal weer voor. Misschien is menige huismoe der verwondert, dat schrijf „in dien U de gewoonte hebt najaars schoonmaak te houden". Zijn er dan vrouwen, die dit niet doen? Zeer zeker. Vele vrouwen hebben dit gebruik al jaren geleden afge schaft Persoonlijk zie ik er ook niet veel nut in. Een huis, dat da- gelijks goed onderhouden wordt, kan werkelijk wel volstaan met één goede voorjaarsschoonmaak Tuinmeubelen e.d. worden lang zamerhand gebracht naar hun win terverblijf. Er kunnen nog wel en kele mooie dagen 'komen, maar wees toch voorzichtig met het buiten zit ten. Al is het zonnig, mooi weer, dikwijls is de wind verraderlijk en men is verkouden, voor men het weet. Heeft men een goede beschut te piek, waar men kan zitten, dan kan men er op zonnige middagen nog wel van profiteren. Maar als deze maand voorbij is, dan is het nut van tuinmeubelen ook ongeveer voorbij. Wacht met opschilderen tot het voorjaar. Voor wat tuinmeubelen betreft, verdient het aanbeveling ze gedu rende de wintertijd af en toe eens te controleren. B.v. op houtworm. Ten aanzien van de electrische verlichting, lijkt het me gewenst, als er steeds een paar reserve-stop pen (zekeringen) in huis zijn. U weet misschien wel uit eigen erva ring, dat de stop op het meest on- guunstigste ogenblik „doorslaat". Wanneer U bij de electriciteitsmeter een paar reserve-stoppen hebt lig gen, behoeft U niet na sluitingstijd de een of andere electricien lastig te vallen. Gemakkelijk is het ook, wanneer U steeds een zaklantaarn bij de hand hebt. Neem b.v. het. .boven staande geval. Voor eventuële elec- tricitedtsstoornjs kan een gevulde olielamp soms nuttige diensten ver richten. Wij zelf hebben er altijd één in de keuken, hangen, en het is al eens gebeurd dat we haar ge bruiken moesten. Voor de kille na jaarsavonden, als het eigenlijk nog te zaCht is overdag om de haard of kachel aan te steken, is een electri sche straalkachel prettig, {Binnen enkele minuten hebt U dan een be haaglijke warmte in de kamer en wanneer U vastrecht-tarief betaalt, is het stroomverbruik niet bizonder duur. Een tweestaafs straalkachel gebruikt één kilowatt per uur, dat is tussen de 6 en 10 ct. Kolen zijn tegenwoordig heel wat duurder! Zonder volledig te zijn, meen ik in dit artikeltje enkele dingen op genoemd te hebben, waaraan we i'n deze tijd van het jaar ongetwijfeld aandacht aan moeten besteden. Des te geruster kunnen we de lange wintertijd tegemoet gaan, gedach tig aan het bekende oud-Hollandse spreekwoord: Voorkomen is beter dan genezen". DORA WERTH Het zijn excellenties, Daar gaat niets van af, Van de smalle Suurhoff Tot de forse Staf. De miljoenennota Roept ze ieder jaar, Fris na de vacantie, Weer eens bij elkaar. Ieder heeft zijn wensen, Is teleurgesteld Als het af moet springen Door gebrek aan geld. Nummer één wil huizen, Daaraan is gebrek; Nummer twee vindt wegen Juist de zere plek. Drie wil ambtenaren Met een stoot papier, Hij kan niet regeren Zonder formulier. Buurman wenst meer jagers Zijn atoomkanon, Wat voor de defensie Nog niet eerder kon. Pas op, speelt de vijfde Weer op zijn viool: Ik zit nog te houên Met mijn kleuterschool. Nog een ander zet er Een bedrukt gezicht: Hij wil hoger dijken Of een zeearm dicht. Steun aan boer of burger, Alles komt aan bod, Totdat Van de Kieft zegt: Nou de kas op slot In zijn rooie koffer Gaat het resultaat Van het touwtje trekken En heel rijp beraad Zoals wij tezamen Met een gulden doen, Is daar omgesprongen Met 6611 half miljoen JAAP MIJDERWIJK. van Woensdag 20 September Gemeentebedrijven gaven goede resultaten de Vroujw wordt in de bouwplannen gekend Lichtweek en Oranjefeest krij gen critiek. De raad vergaderde onder voor zitterschap van burgemeester War- naar, terwijl de heer Venema we gens ongesteldheid, niet aanwezig kon zijn. De voorzitter bood de bedrijfsre- kéningen over 1954 aan, die de vol gende resultaten vertoonden; winst waterleidingbedrijf 3489,97; winst gasbedrijf 12.565,3'6; en winst elec- triciteitsbedrijf 27.449,10. Tot leden van de commissie van advies voor de verdeling van woon ruimte werden herkozen Mevr. C. E. Schutte-van Kersen en de heren M. Schouten, F Alblas, W. J. Moons en J. van Nielen. Op verzoek van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellingsoor den en vacantiekolonies werd het subsidie verhoogd van 75 cent per dag tot ƒ1,— per dag, met een maximale verpleegduur van 42 da gen. De legesverordening werd in dier voege gewijzigd, dat voor een jacht akte 10,gemeentelijke leges verschuldigd zal zijn en voor een bijzondere jachtakte f $50. Het voorstel tot het verlenen van een crediet van 500,voor de verbetering van de huisnummering ontlokte vele vragen. De heer Pille vroeg of de huiseigenaren verplicht konden worden voor de huisnum- meri'ng te zorgen. De voorzitter deel de mede, dat B. en W. voorschriften hebben uitgevaardigd, waaraan de huisnummering voortaan moet vol doen. Wanneer de huidige numme ring niet met die voorschriften in overeenstemming is, moet de eige naar voor een nieuw huisnummer bordje zorgen. Indien echter een nieuw nummer wordt aangebracht, omdat een gehele straat moet wor den genummerd, zoals dit o.ni. het geval is bij de Henegouwerweg en de Noordkade, dan is een en ander voor rekening van de gemeente. De heer Okkerse vond het beter, de nummers door een schilder te laten verbeteren, een. argument waaraan hij niet vasthield, want het crediet werd met algemene stemmen ver leend. Ook het voorstel tot het verlenen van een crediet voor de verbou wing van de Herv. School aan de Onderweg, koaten plm. 54.000, ondervond in zoverre tegenstand van de heer Okkerse, omdat de bouwcommissie uit de raad niet over dit voorstel was gehoord en de commissie bestek en tekening niet had gezien. De voorzitter merkte op, dat de bouwcommissie om ad vies wordt gevraagd, indien de ge meente werken heeft uit te voeren. Dit is geen werk van de gemeente, doch van een schoolbestuur, dat en kele maanden geleden reeds de principiële medewerking van de raad had verkregen. Overigens heb ben de stukken voor alle leden ter inzage gelegen, aldus de voorzitter. De heer Buitelaar, wethouder, wees er nog op, dat voor een dergelijke i Kanaalstraat 9 Telefoon 668

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1