1-7:17.1 De avonturen van Duimelot Het sprookje van de gouden koets. Ook Spierpijn NIEUWS uit cifwse u/o&iptaats. verbouw alleen de toestemming van de Inspecteur van het Onder wijs nodig is. Het voorstel werd toen piet algemene stemmen aan genomen. D(e vrouwenorganisaties werden tevreden gesteld, doordat de com missie van advies voor de bouw plannen, ingesteld door de woning bouwvereniging, thans een gemeen telijke erkenning kreeg. De heer Huizer vroeg of de woningbouwver enigingen gedwongen konden wor den haar plannen aan deze commis sie om advies té geven, waarop de voorzitter mededeelde, dat niet van dwang mocht worden gesproken, doch dat een dergelijk voorschrift bij het verlenen van bouwvoor- schotten kon worden gesteld. Mevr. van der Torren vestigde er de aan dacht op, dat de commissie er niet is, om de bouwplannen op techni sche kwaliteiten te beoordelen, maar alleen om te oordelen, of er kleine gebreken opgespoord konden wor den, bij het bestaan waarvan de huisvrouwen zoveel hinder kunnen ondervinden. Tenslotte kreeg de Muloschool een crediet van ruim ƒ600,voor de aanschaffing van een nieuwe methode handelsonderwijs en de school aan de Onderweg ruim 3300,voor de invoering van nieuwe methoden voor bijna alle vakken. Toen kwam de rondvraag aan de orde, waarvoor de leden nog eens extra gingen zitten. De heer Schouten vroeg inlichtin gen over de slotenkwestie, daarbij aangevuld door de heer Pille, die van mening was, dat voortaan de eigenaren de sloten maar moesten schoonhouden, nadat eerst de ge meente de rommel zou hebben op geruimd. De voorzitter antwoordde, dat de politieverordening zal worden ge wijzigd, zodra de kantonrechter nu maar eens definitief uitspraak doet, wie tot het onderhoud is verplicht. Door een fout in de dagvaarding zijn nu zowel een huurder als een eigenaar vrijgesproken, zodat de ge meente nog steeds zover is als twee jaren geleden. De heer Kooijman vestigde de aandacht op de slechte toestand van de Wilhelminakade voorbij het provinciaal magazijn (Er is al be sloten deze weg van een teerdek te voorzien) en hij vroeg om verkeers- stop-strepen op de oprit naar de 'brug en bij de spoorwegovergang. (Zal voor gezorgd worden). De heer Berghoef wees nog eens op het parkeren van zware vracht auto's aan de noordelijke zijde van de Jan Dorrekenskade Oost. (staan de de vergadering werd een par keerverbod vastgesteld). Mevrouw van der Torren wenste een parkeer- of stopverbod voor de Kerkweg (onderzoek werd toege zegd). De heer Van Egdom vroeg of de 71. Het kwam prachtig uit, dat de kaohel brandde. Nu kon er melk worden gewarmd voor Elsje. Dui melot zocht een grote pan want een melkkoker was er niet in huis. Die zette hij op de kachel, en toen gooi de hij een hele fles melk er in leeg. Het was oppassen, dat de melk niet overkookte, want Lange Jaap en 't Kleine Ding hadden de vloer zo mooi schoon gemaakt, dat het zon de zou zijn als die meteen weer vuil werd Hjj bleef er met zijn neus bovenop staan, terwijl het oude vrouwtje de andere boodschappen in de kast borg. „De melk kookt," zei Duimelot tenslotte, en hij nam de pan van het vuur, maar paste wel op, dat hij zijn vingers niet 72. Het oude vrouwtje kwam vlug aangesloft. Zij had een beker in de hand en vulde die voorzichtig, zo dat er geen druppel verloren ging. „U moet zelf ook wat nemen", vond Duimelot. „Ja, hoor, maar eerst Elsje", antwoordde zij. Ze «ging naar het bed van het zieke kind en steun de haar, zodat ze overeind kon zitten. Met gretige slokjes dronk Elsje de melk, die net niet te warm was. „Hé, dat is lekker", zuchtte ze, terwijl ze weer ging liggen. „Nu ben je vast gauw beter", dacht Dui melot. „O ja, al dat lekkere goede eten zal smaken dat Elsje gauw weer dik en gezond is", zei het oude vrouwtje, brandde. tarieven voor gas en electriciteit verlaagd zouden worden, door de verlaging van d|e omzetbelasting. (Weth. Oudijk gaf als voorzitter van de bedrijvencommissie zeer weinig hoop). De heer Pille vroeg of er al een oplossing was voor de sportvelden in de Puttepolder, die aan het uit breidingsplan ten offer moesten vervallen. (Werd verwezen naar de geheime vergadering). Verder vroeg dit lid om maatregelen tegen brom fietsers e.<% die hinderlijk lawaai maken bij concerten door de mu ziekverenigingen. (Afsluiting van straten bij die gelegenheden zal worden overwogen). De heer Huizer was zeer ontsticht over het optreden: van Johnny Jor- daan tijdens de feesten in de Dorps straat. Hij noemde dit optreden zo minderwaardig, dat hij vroeg of B. en W. niet eerst de teksten van de artisten kon opvragen. De heer Pille gaf over dit optreden nog enige verzachtende inlichtingen, maar uit het antwoord van de voorzitter mocht wel worden geconcludeerd, dat deze artist voor de eerste en laatste maai in Waddinxveen is ge weest. De wethouder Buitelaar merkte op dat vele inwoners zich aan het lawaai in de Dorpsstraat tijdens de lichtweek hebben geërgerd. Hij hoopte; dat de gemeente voor der gelijke festiviteiten in de toekomst gespaard! zou blijven. Hierna ging de raad over in be sloten zitting, waardoor de leden eerst na elf uur uiteen gingen. drongen zich naar voren, de aller kleinsten werden door vader hoog op de schouders gezet, trappen en stoelen werden aangesleept om toch maar niets van dit kleurrijke schouwspel te missen. Boven uit de ramen hingen de toeschouwers ver uit de ramen hingen de toeschou wers ver uit de ramen en stootten elkaar aan, alsof de een minder zou zien dan de ander. Minzaam wuifden Koningin en Prins naar de mensenmassa, waaruit een luid gejuich opsteeg en handen en hoeden zwaaiend in de hoogte werden geheven om een persoon lijke groet te brengen aan ons ge liefd vorstenpaar. De troonrede. Stapvoets reden de acht paarden voor de koninklijke koets, terwijl de lakeien in hun kleurige unifor men er trots naast stapten. Zenuw achtig rukten de paarden aan de Tienduizenden waren getuige van het kleurrijke schouwspel. Twee prinsesjes knikten elkaar toe. Speels speelde het kleine beetje zomerwind met de groene bladeren der bomen. Het geritsel ging verlo ren in het stemmengegons van de duizenden, die zich weer langs de route, die de gouden koets ieder jaar opnieuw maakt, hadden opge steld, Een warm zomerzonnetje uit een staalblauwe hemel koesterde de mensenmassa, die ongeduldig ston den te wachten, totdat het sprookje van de gouden koets zich voor haar groeiden de duizenden toeschouwers ogen zou ontrollen. Naarmate het middaguur naderde, tot tienduizenden aan. Langs de hekken en touwen, die de afzetting van de rijweg, die- de gouden koets zou gaan, stapten fier de politiepaar den, trwijl de berijders toekeken of niemand de regie van dit sprookje zou verstoren. Het grote ogenblik. Om één uur ging er een gemur mel door de dikke rijen toeschou wers en reikhalzend werden de hoofden reeds uitgestoken om zo mogelijk een glimp van de konink lijke stoet op te vangen. Begeleid door prins Bernhard stapte Hare Majesteit de Koningin aan het pa leis Noordeinde in de gouden koets, die voorafgegaan door de met twee paarden bespannen rijtuigen van de ceremoniemeester, de (kamerheren, de vlag-officieren en de grootmees teres en grootmeester, haar praal- tocht langs de ongeduldig wach tende toeschouwers begon. Welk een indrukwekkend schouw spel vormden de kleurige gala-uni formen van de soldaten van het garde-regiment Grenadiers met hun zwartbonte berenmutsen en wui vende witte pluimen op de hoofden! De trappelende paarden van de Koninklijke Marechaussee verhoog den de reeds gespannen verwach tingen. De vrolijke muziek van de Koninklijke Militaire Kapel werd nauwelijks gehoord, want als een fluistering ging het door de rijen: daar is de gouden koets. Kinderen löËRÖI(ZILMETA) vindt U ruim gesorteerd bfl HEEMSKERK leidsels, maar zij werden door de koetsier met vaste hand in bedwang gehouden. Men naderde de Ridder zaal, waar detachementen van de Koninklijke Luchtmacht en het garde-regiment Fusiliers Prinses Irene stonden opgesteld. Comman do's weerklonken over de binnen plaats, stram stond iedereen in de houding toen het Wilhelmus weer klonk. De Prins in het prachtige uniform van generaal der Koninklijke Lucht macht hielp Hare Majesteit uit het rijtuig, een correcte groet werd ge bracht aan het vaandel en waardig schreed de Koningin in haar parel grijze robe met witveren hoedje de Ridderzaal in, waar een nieuw schouwspel wachtte. Het geschitter der kleurige kleding van de commissie van ontvangst, waarvan prof. Schermerhorn Hare Majesteit naar de troon begeleidde; de neigende hoofden van de geno digden, die waren opgestaan toen mr. Jonkman met luide stem „De Koningin" riep. Rustig klonk de stem van Hare Majesteit door de doodstille Ridder zaal, toen zij haar troonrede met het „Leden der Staten-Generaal" be gon. Intense aandacht. Hoog op de officiële tribune zaten vier dames, meisjes nog, die met meer dan gewone belangstelling naar dit schouwspel keken. Prinses Beatrix en haar zusje Irene volg den met twee harer vriendinnen de gratievolle bewegingen van haar moeder. Prins Bernhard glimlachte even toen de Koningin in haar troonrede sprak over de aanstaande reis naar de West en de beide prinsejes knik ten elkaar glimlachend toe toen moeder de slotwoorden „Hiermede verklaar ik de zitting der Staten- Generaal geopend", uitsprak. Bij dit driewerf hoera, uitgebracht door mr. Jonkman, gingen de kleurige steken en de handen der genodigden om hoog en werd er ten volle inge stemd. Enkele ogenblikken later trad de Koningin weer naar buiten en maakte de weg terug naar het Noordeinde, waar de duizenden het koninklijke paar hartelijk toejuich- tenen en daarna hun eigen weg gingen, vol gedachten aan een kleurrijk sprookje, dat nog jaren in de herinnering zal voortleven. en rheumatische pijnen wrflft U weg met wrijft U weg met Dit interessante boek verschijnt binnenkort. Bij intekening vóór 1 October is de prijs f 4.90. Daarna f 5.90. Boekhandel VELDWIJK Ingezonden Stukken ONS ZWEMBAD. Naar aanleiding van het artikel no. 227 van Kris-Kras over „Ons Zwembad", zei een raadslid mij na afloop van de Dinsdagavond gehou den raadsvergadering: „Ik grijp iedere week naar het Weekblad van Waddinxveen, om me eens gezellig te zitten ergeren aan het geschrijf van Kris-Kras". Nu is „ergeren" natuurlijk een groot woord, want daarvoor is de inhoud van de stukken eigenlijk te onbenullig. Zo ook nu weer met het artikel „Ons Zwembad". In de eerste plaats ons badroos- ter, dat al zo oud is en dan nog met die vermelding van „kinderen". Op de kermis b.v. is dat geheel anders. Daar staat een bordje bij de draaimolen: „Volwassenen 15 cent, kinderen 10 cent" of bij de biosco pen: „Geen toegang voor personen beneden 14 jaar". Nu is deze oplos sing ontzettend gemakkelijk, omdat deze inrichtingen bestemd zijn voor „gemengd" bezoek. Maar dat de mensen bij de ge meente-administratie, die toch een paar diploma's hebben en een paar jaren practijk, niet eerder gezien hebben, hoe dat badrooster geredi geerd moest worden. Ach ja, zij hebben nu eenmaal geen akte Ne derlands M.O. Ik geef echter toe en ik acht mij volkomen schuldig, er had natuurlijk moeten staan: „Da mes tot 14 jaar verlaagd tarief" of „Heren tot 14 jaar gratis"! Een vol gende keer beter. En nu wil men ook de jongens en meisjes gezamenlijk laten zwem men. Op de mooie warme dagen zijn er als regel meer dan 300 kinderen., pardon, ik ben er nog niet aan ge wend, meer dan 300 dames of heren in het bad. Combineren wij dat, dan zijn er meer dan 600. Van dit aantal mag beslist 60 °/o, en dan schat ik laag, uitsluitend in het „ondiepe" verblijven, dat is tussen het noorde lijk perron en de draad. Dan zouden er op een oppervlakte van pl.m. 200 m2 water, 360 dames en heren zijn, dat is dus voor iedere bader of baadster een halve vierkante meter water. U kunt er van verzekerd zijn, dat ze dan leren zwemmen! Nee, ik geef maar de voorkeur aan het huidige systeem. Dan wordt er zwemmen geleerd en daarom konden wij in het begin van deze maand 182 zwemdiploma's uitrei ken. En dan die ontzettend hoge tarie ven. Weet U, dat de tarieven nog gelden, zoals deze in 1939 .reeds wa ren? Nooit is er, ondanks de ge stegen kosten en de tekorten op de exploitatie, één cent bijgekomen! Een jeugdabonnement voor da mes en heren tot 14 jaar kost ƒ4,50 en vóór 1 Juni aangekocht met 10°/o korting, is ƒ4,05. Het zwembad is 78 dagen geopend; daar zijn toch wel 40 zwemdagen bij. Dan kost één keer zwemmen per dag 10 cent, maar de houder(ster) mag dan ook 2 of 3 keer per dag gaan. Weet U een zwembad in Nederland, waar de tarieven nog lager Zijn? Ik hoop, dat „alle moeders" in middels weer van de kast zijn afge daald en haar huiselijke bezigheden hebben hervat. Tenslotte moge ik dan de wens van talloze ingezetenen uitspreken, dat wij in de vervolge van deze ar tikelen-reeks verlost zullen worden. Hoogachtend, H. JENNé. Gemeente-secretaris. ONDERSCHRIFT In bovenstaand ingezonden stuk wordt de artikeltjes van Kris-Kras wel zéér fel aangevallen. Er is zelfs sprake van „ergeren", .zulks niet alleen door de heer J-, maar ook dooi- meerderen. .Nu is het altijd moeilijk te constateren of een arti kel, een rubriek, bij de lezeres ge wild is of niet. Wat de artikeltjes van Kris-Kras betreft, hebben we ook wel tegenovergestelde klanken gehoord. Laten we de inhoud van het bestreden artikel buiten be schouwing laten, omreden dit i'n een tweetal ingezonden stukken van een andere kant belicht wordt. Het gaat vooral in de slotzin van het ingezonden stuk, tegen de rubriek in haar geheel. Daar wij door middel van ons blad niet gaarne „ergernis" ver wekken, zouden wij het op prijs stellen meerdere meningen uit onze lëzerskring te ontvangen, (los van de inhoud van het bestreden zwem badartikel). Wij hebben als steeds een open oor voor critiek op de inhoud van- ons blad. RED. KANKERBESTRIJDING. De collecte voor de kankerbe strijding heeft in onze gemeente op gebracht ƒ476,83, en wel verdeeld over de collectanten als volgt: T. v. V. ƒ34,59; J. B. ƒ28,12; B. H. ƒ36,03; mevr. H. 34,70; L. R. 29,45; R. N. ƒ27,96; T. O. ƒ18,83'; H. M. ƒ21,67; C. C. ƒ8,12; A. de C. 25,99; mevr. B. 40,84; R. N. 42,88; H. G. ƒ12,26; B. v. S 22,05 L. R. ƒ34,44; J. O. 6,94; mevr. v. N. 52.96. Naar wij vernemen wordt op Vrijdag 7 October een grote propa- ganda-avond gehouden in het Wijk- gebouw aan de( Esdoornlaan, als voorbereiding voor de leden werf- actie voor het Kon. Wilh.-fonds. ARB. MUZIEKVERENIGING „VOORWAARTS" 25 JAAR. In de cantine van de N.V. Louis Dobbelmann zal Vrijdag 30 Sep tember a.s. een jubileumfeestavond gehouden worden, welke in het te ken zal staan van het 25-jarig be staan van de Arlb. Minziek vereni ging „Voorwaarts". Medewerking zal worden verleend door Cabaret Florida uit Den Haag. Deze avond za] uitsluitend zijn voor leden en donateurs. Vooraf zal op Zaterdag 24 Sept. a.s. een receptie worden gehouden in de zaal van de lunchroom v. d. Water. Voor bovenstaande avond zullen er 2 bussen rijden waarvoor de volgende in^tapplaatsen hieronder zijn vermeld: Noordeinde, Van der Torren; Dorp, Garage van Nielen; Kerkweg, Esdoornlaan, Kerkweg bij het spoor; Zuidkade, Zagerij Ver waal ;Zuidkade hoek Burg. Troost- straiat Prins Hendrikstraat en Oranjelaan op de hoek. Men zorge om 6.15 uur op de aangegeven instapplaatsen aanwe zig te zijn. JEUGD- EN GEMEENTE-AVOND. Ter opening van haar Winterpro- gramma belegt de Herv. Jeugdraad, alhier, Donderdagavond in het Wijkgebouw Esdoomlaan een Jeugd en Gemeenteavond. De bekende kanselredenaar Ds. C. v. d. Bosch, van 'Bodegraven, zal deze avond spreken over het onderwerp „Gods menuvoor U" Een zangtrio o. 1. v. Henny Brinkhorst verleent vo cale medewerking. Het aanvangsuui is bepaald op 7.30 uur. opRning winterseizoen. De R.K. Middenjstand kwam Woensdag voor het eerst in verga- dernig bijeen. Voorzitter Doeleman gaf een te rugblik over het voorbije zomersei zoen, en sprak een woord van wel kom aan de nieuwe geestelijk ad viseur. Enige ingekomen stukken werden doorgenomen, waarbij aan de avondsluiting, begin December enige aandacht werd besteed. Aan de ontwikkelingscursus be steedde de voorzitter, gezien zijn ondervinding, veel aandacht Begin October zal hiermede een aanvang gemaakt worden. De nieuw benoemde geest, advi seur maakte vervolgens kennis met de vergadering, waarna de feest avond en -St. Nicojaas-actie een ernstig punt van bespreking uit maakten. Nog enig klein goed bij de rondvraag en men ging over tot ien gezellig samenzijn. N.V. KEMPKES KRIJGT IN HAASTRECHT EEN ABRIEKSHAL. In de deze week gehouden ge meenteraadsvergadering van Haas trecht was o.m. ter tafel een verzoek van de N.V. Kempkes Meubelfabrie ken, alhier, tot het doen bouwen en in huurkoop geven van een grote fabriekshal op het industrieterrein, aldaar. B. en W. van Haastrecht stelden voor J 82.075,beschikbaar te stel len voor de bouw van een industrie hal op het industrie-terrein ter grootte van 2005 m2. en deze hal in huurkoop te geven aan de N.V. Kempkes' Meubelfabrieken te Wad dinxveen. Nadat de raad op voor stel van burgemeester Lepelaars in geheime zitting was gegaan, bleek na heropening de raad volledig met dit voorstel kon meegaan. Door di't besluit zal de gemeente Haas- recht er dus een zeer belangrijke industrie bij krijgen. BEVORDERD. De heer H. Teeuwen alhier, op zichter-tekenaar bij de Technische Dienst van gemeente-werken en het bouw- en woningtoezicht der ge meenten Benthuizen, Bletiswijk, Moerkapelle en Zevenhuizen, werd met ingang van 1 Sept. jl. bevor- derd van opzichter-tekenaar 2e klasse tot opzichter-tekenaar le klasse. RUIT VERNIELD. Dat een auto, door een wegslin gerende steen, een ruit kon vernie len, ondervond vorige week een be woner van de Accaciastraat, waar een spiegelruit werd ingeworpen. DIPLOMA E.H.B.O. Aan mej. C. de Ruyter en de he ren L. Roos Jr., J. Visser J. v. d. Houten en M. C. Kloet is het een- heids-ditpüloma EjH.B.O. uitgereikt. JEUGDDIENST. Door de Ned. Herv. Veren. „Wet en Evangelie' wordt a.s. Zondag een jeugddienst gehouden, waar zal voorgaan Ds. J. A. Peters, die zal spreken over „Vergeving". CONCERT „CONCORDIA". Zaterdagavond gaf „Concordia" haar laatste openluchtconcert in dit seizoen. Hieraan werd medewerking verleend door de Harm.veren. „Door Kunst verkregen" te Nieuwérkerk a. d. i IJssel. Afwisselend werden marsen en populaire muziek ten ge hore gebracht. Het concert werd beloond met goede belangstelling van de kant van het publiek.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2