Weekblad voor Waddinxveen Moede* de Vrouw De Spieyel van de week jüris-Üras >lIlJOJ£IVSX.fI.INT:L>SS- Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 537 Vrijdag|30 Septembergl955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De belangstelling voor het ver keer beweegt zich de laatste tijd in stijgende lijn. Meer en meer komt ons volk tot de overtuiging, dat het zó niet langer êaat dat er op een of andere manier krachtig moet worden, ingegrepen om de steeds langer wordende lijst van slachtof fers van dit verkeer aanzienlijk te doen inkrimpen. In artikelen geven de redacteuren hun zienswijze en talloos zijn de ingezonden stukken en de goede raadgevingen, die de lezers ten beste geven. Geen wonder, dat bij dit zoeken naar verbetering er een kreet van verontwaardiging opsteeg, toen be kend werd, dat in Den Haag een dronken autobestuurder, die, naar eigen getuigenis 10 glazen cognac en vijf glazen bier had gedronken, in een gestolen wagen op een dich te menigte inreed, waardoor twee vrouwen op slag werden gedood en niet minder dan negentien mensen werden gewond. Tegen het optreden van zulke onverlaten helpen geen maatregelen van veilig verkeer. Te gen dergelijke ja, laten we het woord gebruikenschoften kan de gemeenschap zich alleen maar beschermen, door ze voor hun leven op te sluiten. Als men echter na gaat, welke de strafmaat voor de 22-jarige is, di'e zoveel leed veroor zaakte, dan komt men tot de ont dekking, dlat in onze strafwet op dergelijke dingen niet of nauwelijks is gerekend. Een straf van negen jaar en drie maanden is naar onze mening veel te gering, te meer, daar in dit geval voor de verschillende misdaden nog de straffen bij elkaar moeten worden geteld. Helaas kun nen tegen dergelijke misdadigers vooraf heel moeilijk maatregelen worden genomen. Men zou er oen les uit kunnen putten, altijd en overal op zijn hoede te zijn, daar voor iedere weggebruiker altijd en overal gevaar kan dreigen en mis schien zouden de autoriteiten er de les uit kunnen putten, dat meer dan tot dusver de hand zou moeten worden gehouden aan de regelbij snelverkeer geen alcohol, door de straatagenten in de grote steden opdracht te geven, elke automobi list, die uit een café komt, op alco holgebruik te controleren en hem te verbaliseren, vóór er ongelukken zijn gebeurd. Het komt nog veel te veel voor, dat dronken autobe stuurders worden aangeitrof f en als het te krat is. In de Jordaan te Amsterdam had de politie het ge luk, een auto tot stoppen te dwingen waarin een dronken chauffeur zat. Zij schoot op de banden van deze auto. Voorts reed te Muiden een dronken "bromfietser tegen een per sonenauto, waardoor deze in de gracht terecht kwam. Gelukkig kon de bestuurder zich redden en kreeg de dronken man een dubbele been breuk. ,Dit aües vraagt, neen schreeuwt om krachtiger maatrege len ter voorkoming van deze onge lukken, waarvan goede en onschul dige weggebruikers veelal het slacht ffer worden. Van het snelverkeer op de weg, naar het snelverkeer op de rails. Bekend is, dat Zondag 2 October de winter-dienstregeling ingaat. De voor de komende wintermaanden geldende reisgids betekent een nieuwe stap nader tot de verwe zenlijking van het beginsel: op ieder uur van ieder station naar een an der station". Van een uitbreiding der uur diensten profiteren ditmaal vooral de belangrijkste steden in het oos ten des lands. De president-direc teur der Spoorwegen, de heer F. Q. den Hollander was Maandag te Delft, waar hem met vier andere vooraanstaande Nederlanders het ere-doctoraat van de Technische Hogeschool werd verleend. Dit was een onderdeel der feestelijkheden in verband met de herdenking van het gouden jubileum der Techni sche Hogeschool, welke feestviering groter luister werd bijgezet door de aanwezigheid der Koningin. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. In verband met het bezoek dat Hare Majesteit en Z.K.H. Prins (Bernhard binnenkort aan de West zullen brengen, werden de crème caleche, waarmede haar enige rijtoeren zuilen worden on dernomen reeds verscheept. De „Baarn" van de K.N.S.M. vervoert tevens 11 paarden. De grote ge beurtenissen der verkiezingen, vol gend jaar hadden reeds ten gevol ge, dat de K.N.P. de partij van de heer Weiter, werd opgeheven en samensmolt met de K.V.P., die twee figuren die het vertrouwen der K. N.P. genoten op een verkiesbare plaats op haar lijst zal zetten. Een en ander is een gevolg van het be kende amandement der bisschoppen in 1954 waarbij werd aanbevolen, de eenheid en saamhorigheid der Rooms Katholieken in het openbare leven te herstellen. 229 REACTIE. Wij zijn werkelijk geschrokken toen we verleden week Vrijdagavond in onze krant de reacties lazen naar aanleiding van ons artikeltje over het zwembad. Niet dat we bang zijn uitgevallen, maar als zelfs de gemeente-secretaris gaat schrijven om enkele dingen recht te zetten, dan vragen wij ons toch af of het fiiet beter is enfiele problemen niet hun de orde te stellen, ondanks ve- ierlei verzoek. Dit hoekje is hele- inaal niet de juiste plaats om aan polemiek te gaan doen. Die hebben we heel ergens anders gevoerd en daarbij is wel gebleken, dat ons ar tikeltje bepaalde punten bevatte, die niet juist waren. Dat geven wij heel openhartig toe. Misschien hat djeze tkeer het iraadaiid waarmedé de gemeente-secretaris huistoe ging zich eens niet ergert aan het ge schrijf van Kris-Kras. Toch wel vreemd, dat hij altijd dit hoekje leestAfijn, de reactie is gekomen en er is vele dagen gesproken over het zwembad en alles wat daarmee verband houdt. Die reactie is oor zaak geweest, dat wij een lang ge sprek hebben gevoerd met een ze ker iemand, die meende aan deze reeks artikeltjes een einde te moe ten maken. En of wij nu al opmerk ten, dat, als er reactie kwam toch wel wat aan de hand is, dat kan hem niet overtuigen van het feit, dat deze rubriek de wereld uit moest. Want dat brengt onrust in ons dorp, dat nog steeds zo liefelijk en rustig aan de Gouwe ligt. En dan moeten die onbenullige stukejs zoalg de gemeente-secreta ris het uitdrukt, die rust niet ko men verstoren. Onze artikeltjes mogen dan onbenullig zijn, ze kun nen soms "et goed zijn om een prik te geven. Want wie was de oorzaak van de grote huishoudbeurs? Weet U dat nog? Wie begon aan het jaar lijks terugkerende vlieger-festijn Zo zijn er nog meer dingen te noemen. Maar genoeg hierover. De reactie iieeft nog meer teweeg gebracht. We hebben „los van alles" getracht een oplossing te vinden voor dleze rubriek. We zeiden ai, niet beangst te zijn voor wat reac tie, maar we leggen ons neer tiet onderschrift van de redactie onder het stuk van de gemeente secretaris. Wat er verder gaat ge beuren, weten we nog niet. Natuurlijk is dit geen laf terug trekken, maar het belang van de krant gaat voor alles, al is het dan een spreekbuis. „Ergernis" moet en mag er niet zijn .Maar waar is de man die dit altijd kan voorkomen? Dat kan niet, denkt U maar aan de slotenkwestie. In ieder geval: wij van onze kant zetten een dikke punt achter het zwembad en achter dit artikeltje. KtUS-KRAS HET HUWELIJKE IN DEZE TIJD. De moderne jeugd denkt er *e licht over. In het bekende boek van Manja Beukman „Ik was de Bruid van een Canadees", antwoordt de vrou welijke hoofdpersoon op de vraag van de bevrijder-soldaat uit Cana da: „Will you marry me, „sweetie", ogenblikkelijk „ja". Hoewel ze diep in haar hart zeker weet, dat ze niet van hem houdt. Wél, in het boek trouwt ze op het laatste ogen blik toch niet met haar Canadese held, omdat ze precies nog zoveel gezond verstand bezit om te besef fen, dat ze met deze primitieve spoorwegarbeider nooit gelukkig zal worden. Maar in het werkelijke leven volgt heel dikwijls op het voorlopige „ja" het definitieve be vestigend antwoord voor de ambte naar van de burgerlijke stand, en als daarna het gezonde inzicht komt, dat het uiteindelijk toch een ver gissing was, dan is het te laat, want scheiden gaat in ons land geluk kig nog steeds niet zo gemakke lijk als bijvoorbeeld in Amerika. ik wil hiermee maar zeggen, dat vele jonge paartje^, die elkander „een blauwe Maandag" kennen, zich onverhoeds in het huwelijk storten en nadat de eerste roes geëindigd is, geleidelijk aan tot de afschuwe lijke ontdekking korhén, dat hun huwelijk een grote vergissing was. In mijn functie als ambtenares van de reclassering, bezoek ik re gelmatig half of heel ontspoorde gezinnen. Doorgaans jonge mensen, die een huwelijk „bègonnën" zijn, zoals men in een betrekking gaat. Behalve de omstandigheid, dat in veel gevallen de verhoudingen tij dens de verkering dusdanig nauw werden, dat de gevolgen een huwe lijk op korte termijn noodzaken hierop kom ik straks nader terug vraag ik me dikwijls af, of alleen „het avontuur" het hoofdmotief was van bepaalde jongelui, om zich in :het huwelijk te werpen. Want anders kan ik het niet noemen. Want het grote aantal leegstaande woningen, dat we vóór deze oorlog in vrijwel alle plaatsen konden aantreffen, moge toen één der mo tieven geweest zijn om maar te huwelijk een fiasco wordt? Wat dan? Als man en vrouw in het ge heel niet bij elkaar passen? U kunt er van opaan, dat zulke gevallen het dioorgaans niet getwengte kind uiteindelijk de dupe wordt. Laat ik eéiis een recent geval mo gen vertellen. Een jong paar (vrouw op 18-jarige leeftijd gehuwd, man was 19 en moest toen nog in mili taire dienst) was twee jaar gehuwd. Er was een baby van l'/a jaar. Zo om de andere dag vloog men elkaar in de haren, want beiden waren aan elkaar gewaagd. Tot de buren er ge noeg van kregen en de politie er in mengde. De man bootwerker kiepte de politieman, di'e door de vrouw was binnengelaten, vierkant de deur uit, maar zat zelf een iur later op het politiebureau wegens zware mishandeling. De rechter vel de een humaan vonnis, hoewel de po litieman gedurende 6 weken geen dienst heeft kunnen doen en maakte er een halfvoorwaardelijke veroorde ling van met onder-toezichtstelling van het gezin. Ik werd tijdens de de tentie van de man allesbehalve vriendelijk door de vrouw ontvangen en daarom bezocht ik ook de ouders van het paar. Een stortvloed van woorden van de moeder der gevan gene. De schuld lag natuurlijk bij de vrouw. Op de vraag van mijn kant, waarom zij en haar man dan in een huwelijk hadden toegestemd, moest zij het antwoord schuldig blijven De moeder van de vrouw gooide natuur lijk alle schuld op de man. „Toen ik hoorde, wat er gebeurd was", zei ze (wijzende op de gevolgen van de ver houding vóór hel huwelijk), „heb ik haar met de haren naar het gemeen tehuis gesleurd". En ik dacht bij me zelf: Mens, wat een prachtige basis voor je dochter, om een huwelijk te beginnen. Doch deze moeder was er zich beslist van bewust, dat ze onder de gegeven omstandigheden het bes te, wat voor de hand lag, gedaan had. Ik vraag me af, wat er verder van dit huwelijk moet terecht komen, want het vrouwtje heeft bij hoog en laag bezworen, dat haar man niet meer in huis komt. Zij heeft trou wens al voor een plaatsvervanger gezorgd. Ik ben nu bezig om het 1 V«- jarige kind uit de macht van deze ..moeder" te onttrekken. Aangezien trouwen er zijn thans ternauwer nood kamers te krijgen. Zelfs deze rem verhindert niet, dat het aantal ongelukkige huwelijken constant zij echter geen enkel (wettelijk) straf, blijft .De gevolgen van een huwe- baar feit heeft gepleegd, zal dit nog We kunnen nog altijd geen zaak maar binnenlopen om daar voor een gulden geluk te gaan kopen En dat is maar goed, want dan zouden de rijken met balen en vaten geliik wel gaan strijken. We kunnen het °°k niet van anderen krijgen, a] zijn er ook velen, die 't hart daartoe neigen. E11 al het geluk, dat welwillende mensen, ons op een verjaardag wel tóe komen wensen, en wel prettig stemmen, ons innerlijk raken, maar nooit zal het waarlijk gelukkig ons maken. En als wij 't geluk óók al niet kunnen erven, dan rest ons niet anders dan 't zelf te verwerven. Een middel daartoe is in eenvoud te leven en van onze gaven aan and'ren te geven daarnaast onze plichten gestadig betrachten, en 't goede in ieder aanwezig te achten. SCHEEPERS een hele toer zijn. En nu zullen mis schien heel wat moeders me in de haren willen vliegen, omdat ik dit kind van haar moeder wil weghalen, misschien uitgaande van de gedach te, dat het bind misschien nog de band is tussen vader en moeder, doch om te voorkomen dat het kind straks opgevoed zal worden in een millieu, dat van ieder gezond gezinsleven ge speend is, zullen we trachten met volledige medewerking van de be voegde instanties voor dit kind een net, behoorlijk gezin te vinden, opdat van dit kind later iets goeds terecht zal kunnen komen. Het huwelijk en daarmede wil ik deze week besluiten is iets zeldzaams teers. Het is fijn ais kant en teer als porselein. Maar de mo derne jeugd, uitzonderingen daarge laten, denkt er heden ten dage te licht over. En dat is helaas niet al leen de schuld vari de jeugd zelf. In een volgend artikel hierover meer. DORA WERTH. dijksderaillement zijn verschillend. Sommige partners, zowel man als vrouw zoeken hun heil of troost in de drank, misdaad, of men gaat doodgemoedereerd uit elkander, dikwijls ongeoorloofd^ verhoudin gen met anderen ten gevolge heb bende. Zijn er kinderen, dan kan het niet anders, of deze worden de dupe van het losgeslagen huwelijk en dan komt in eerste instantie de rechter, en vervolgens een toezicht houder of -houdster er aan te pas. Én probeer dan maar eens de scher ven te lijmen! Mijn indruk en niet de mijne die van vele collega's is, dat in vele gevallen de ouders een behoor lijke dosis schuld dragen. Opvoe dingsfouten zijn er doorgaans debet aan. Men kan modern denken, zo veel men wil en men kan vari de gedachtengang uitgaan, dat het te genwoordige jonge meisje meer vrij heid moet hebben dan haar sexege- note van een halve eeuw geleden, er zijn toch ergens grenzen en wie die overschrijdt of verdoezelt, draagt mede de schuld, als zijn of haar dochter of zoon uiteindelijk op het verkeerde zedelijke pad terecht komt. En vaak probeert men die schuld nóg van zich af te werpen door betogen als: „Wat kun je er aan doen Je hebt nu eenmaal niet aan een touwtje. Of: „Als ze verkeerd willen, kun je ze toch niet tegenhouden". Ik heb dan wel eens geantwoord: „U had er voor moeten zorgen, dat ze niet verkeerd wilden" In het begin van di't huwelijk zin speelde ik op het gedwongen huwe lijk. Gelukkig komen vele van zulke huwelijken in de regel goed terecht. Maar er zijn er toch ook nog heel wat, die min of meer een grandioze mislukking worden. En het is best mogelijk, dat heel wat lezeressen het nu nïet met me eens zullen zijn, als ik beweer, dat een verhouding met gevolgen niet steevast opgelost kan worden door middel van het huwelijk. Weliswaar is dan tot op zekere hoogte de „eer" van de minst weerbare partij gered. Doch als het In de Middenstandsnota, die in 1954 verscheen werd aangekondigd, dat van Rijkswege een Midden- starrdsvoorlichtingsdienst in het le ven zou worden geroepen. In zee provincies zijn Rijksmiddenstands- consulenten met hun werk begon nen, waaruit blijkt, dat deze voor lichtingsdienst al voor een deel functionneert. Over het „waarom en waartoe" van deze dienst willen wij iets me dedelen. Allereerst dus: „waarom een Mid denstandsvoorlichtingsdienst Als men zou vragen of er voor de mid denstand niet al een groot aantel mogelijkheden bestaat om voorlich ting te verkrijgen, dan moeten wij zeggen: ja, die zijn er. In de eerste plaats verschaffen de centrale mid denstandsbonden on de verschillen de vakorganisaties voorlichting aan hun leden. Zij doen dit door mid del van bonds- en vakbladen, maar ook door middel van cursupsen,. Verder kennen we talrijke particu liere instellingen als b.v. boekhoud- bureaux. De inkoopverenigingen en de vrij willige filiaalbedrijven die men vooral in de textielbranche en in het kruideniers-bedrijf aantreft, zijn ook door het voorlichtingswerk dat zij doen de bij hen aangesloten ondernemingen behulpzaam en wel bij ée opVólïirï# Vatf dé bedrijfsef ficiency en de vérbetering van het bedrijfsbeheer err vdh de vakbe kwaamheid. Daarnaast wordt met steuh der overheid door een aantel organisa ties en instellingen belangrijk voor lichtend werk verricht en de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen, waarvan er in dé middenstand al enkele tot stand zijn gekomen, zul len op dit terrein eveneens een taak hébben. Ook de overheid zelf bèweegt zich op het terrein der midden- standsvoorlichtïng en wel reeds sinds 1910. In dat jaar werd nl. de Rijksnijverhei'dsdienst opgericht. Men ziet wel, dat er voor de mid denstanders heel wat mogelijkheden zijn om voorlichting te verkrijgen en wel op verschillend gebied. Toch heeft de overheid gemeend, een eigen Middenstendsvoorlichtingg- diensg te moeten oprichten. De Mid- denstandsvoorlichtingsdienst is dan ook gedacht als een aanvulling op hetgeen op voorlichtingsdienst reeds wordt verricht of zal worden on dernomen door de georganiseerde middenstand zelf. Om dezelfde re den is het de bedoeling het appa raat van de middenstandsvoorlich- ting klein te houden. Het is gebleken, dat men nog te weinig met de inhoud en het doel der overheidsmaatregelen, die voor de middenstand van belang zijn, op de hoogte is. In de tweede plaats heeft de middenstand behoefte aan bedrijfseconomische voorlichting. „Waartoe een Middfenstandsvoor- lichtingsdienat Het doel dus. In de eerste plaats zal deze dienst met behulp van zijn consulenten Telefoon 686 Kanaalstraat 9

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1