Weekblad voor Waddinxveen Maedu de Vrouw Syitiael van de week Blijf meester aaSEïi Koopavond Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPQ Vrijetijdsbesteding Nutsspaarbank te Waddinxveen No. 538 Vrijdag 7 October 1955 lie Jaargang Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Geheel overeenkomstig haar wens leeft onze vroegere Koningin na haar troonsafstand als een gewone burgeres onder ons, doch van tijd tot tijd blijkt overduidelijk, dat zij desondanks meeleeft en belangstel ling heeft voor de vele vraagstuk ken ,die ons land beroeren. Dan blijkt ook, dat zij zich gaarne aan het hoofd stelt van een actie, die in het belang van ons gehele volk wordt ondernomen. Herinneren wij silechts aan het Prinses Wilhelmi- nafonds, ingesteld om de kanker te bestrijden. Nu wordt er wederom een Prinses Wilhelmïnafonds opgericht, een fonds, dat als ondertitel krijgt: Voor vei lig verkeer. Het verkeer heeft im mer de grote belangstelling gehad van onze Prinses, een belangstel ling, die zich niet beperkt tot het alleen maar verlenen van haar naam aan een fonds, doch die ook met de daad wordt bewezen. H.K. H. zal zich 7 October tot ons gehele volk richten met een nieuwe, ern stige boodschap, het verkeer betref fende. Vrijwel de gehele maand October zal trouwens aan veiliger verkeer zijn gewijd. Zo zal in de week van 10 tot 15 October huis-aan-huis een wedstrijd-formulier worden afgege ven, waardoor de gehele burgerij kan deelnemen aan wedstrijden, die' op een veiliger maken van het ver_ keer betrekking hebben. Ook de ra dio zal hier algemeen aan medewer ken. De regering heeft voor deze actie tegen „de vloek van het on herstelbaar verlies aan mensenle vens en gezondheid'' een bedrag van ƒ125,000 beschikbaar gesteld. Wij willen van ganser harte ho pen, dat de actie geweldig succes zal hebben, maar als men ver neemt, dat een man, die op een feestje een achttal borrels had ge dronken en daarna als een razende door Zwofl'le slingerde), slechts tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld en intrekking van het rijbewijs voor één jaar, hoewel de officier van justitie een scherp re quisitoir hield, dan zou men toch zeggen, dat de wet op dit punt ook wel wat scherper mag worden! Er zijn meer punten in ons Wet boek van Strafrecht, die herziening behoeven. Zo wordt er al jaren lang strijd gevoerd voor erkenning van para-normaal begaafden, de mag- netisurs, in de geneeskunde. Er is zelfs een organisatie, onder leiding van mr. A. van Doorninck, die bona fide genezers diploma's geeft, het geen niet weg neemt, dat wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde van tijd tot tijd ook deze mensen voor de bali worden ge daagd. De officiële wetenschap meent nu eenmaal, dat genezing door handoplegging niet mogelijk is, hoewel uit d!e practijk meermalen blijkt, dat deze para-normaal be gaafden bijzondere resultaten kun nen boeken. Te Groningen stond iemand terecht, die zelfs een dok ter had genezen, toen de officiële wetenschap faalde. Desondanks werd tegen deze man een boete van 1000,— gevraagd. Met belangstel ling wordt de uitspraak van de rechtbank te Groningen (13 Octo ber) tegemoet gezien. Belangstelling is er ook in ons liind voor de pogingen, die de broer van Marinus van der Lubbe aan wendt, om het bekende proces van de Rijksdagbrand te Berlijn herzien te krijgen Een Nederlander die on bekend wenst te blijven, heeft zich hier voor gespannen om hiermede tevens tegen de doodstraf te kun nen getuigen. Een herziening van het in 1933 zo geruchtmakend proces is, nu wij meer weten, zeker op zijn Plaats, ook al schenkt men daarme de de ongelukkige veroordeelde het leven niet terug. Hebben wij de ver oordeling van Marinus van der Lub be algemeen een vreemde geschie denis gevonden, ook in ons eigen land gebeuren zo nu en dan vreem de dingen. Vreemd was zeker, dat een vrachtautobestuurder met zijn zes-tons-wagen vier dagen lang zoek kon blijven, doordat hij, met zijn wagen en een vriendinnetje door Limburg ging rijden waardoor hij vrouw en kind thuis, te Delft, in dodelijke ongerustheid liet. Toen de man eindelijk terug kwam, durf de hij niet meer naar huis en lever de truck met lading stenen alsmede het vriendinnetje bij het politiebureau te Delft af. Men zou kunnen zeggen: een chauffeur, die even derailleerde. Te Bergen, Noordholland, heeft men er alle hoop op, dat de trouwe Bello de komende zomer nog wel eens zal kunnen derailleren, althans weer kan gaan rijden. De strijd om hef behoud van het treintje is nog niet opgegeven, de rails liggen er nog en een voorstel aan de Spoor wegen om die rails nog te laten lig gen, werd in de Bergense gemeen teraad met klem verdedigd. Over dit voorstel staakten echter de stem men. JEUGD EN HUWELIJK. De verantwoordelijkheid der ouders. In ons vorige artikel over „het huwelijk in deze tijd" wees ik er o.m; op, dat de moderne jeugd er te licht over denkt. Daar staat even wel tegenover, dat in zeer veel ge vallen niet alleen de betrokken hu- over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten welijkspartners schuldig zijn aan het mislukken van hun verbintenis. Helaas is er ook vaak sprake van schuld bij één of meer der weder zijdse ouders. Er zijn tal van oorza ken te noemen, waarin vader en-of moeder dikwijls onbewust de kiem legt voor de ruzies. Ik wil in deze enkele voorbeelden noemen. In de eerste plaats is daar het feit, dat vele ouders hun kinderen maar node volwassen zien worden. Men wil ze in zekere zin „kind" houden en men blijft zo vaak steke blind voor het feit, dat een kind eenmaal groot wordt en is. Men moet nu eenmaal geleidelijk aan de teugels wat gaan vieren. Anders leert een kind nooit zelfstandig worden. En er zal toch eens een tijd komen, dat het kind het ouderlijke huis verlaat en zèjf in bepaalde ge vallen een beslissing zal moeten ne men. Inwendig spelen zich bij vader en moeder dikwijls conflicten af, als zoon of dochter verkering krijgt. Of we horen het uit de mond van de betrokkene zelf, of we komen er op een andere wijze achter. Vooral in kleine gemeenten kan zoiets nooit lang verborgen blijven en op een zeker moment moeten de ouders zich realiseren, dat hun zoon of dochter een „scharrel" heeft. Vinden de ouders het goed of niet? In veel gevallen zal zulks van de leeftijd van de 'betrokken zoon of dochter afhangen. Laten we nu eens aannemen, dat de leeftijd geen bezwaar meer mag vormen. Hier-r over zou alleen al een afzonderlijk artikel geschreven kunnen worden, want het éne ouderpaar is van me ning, dat een flink uit de kluiten gewassen 17-jarig meisje best mag „gaan" met een jongen. Daar entegen zijn er weer andere ouders, die menen, dat een dochter van 20 jaar daarvoor nog te jong is.. Generaliseren is niet mogelijk, dus een bepaalde grensleeftijd stel len gaat niet. Dat hangt van zoveel factoorlen af: karakter, vertrouwen, functie, lichamelijke gesteldheid en uiterlijk, financiële positie, enz. enz., dat het beslist ondoenlijk is. Aangezien evenwel de hedendaag se jeugd een veel vrijere opvoeding krijgt dan de jeugd van een halve eeuw geleden, zullen de grensleef- tijden over het algemeen lager ge steld moeten en kunnen worden. Maar nog eens: generaliseren is on mogelijk. Het ene meisje van 17 jaar zal voldoende verantwoorde- lijksheidsbesef en karakter hebben om er voor te zorgen, dat er geen gekke dingen gebeuren, terwijl in een ander geval een meisje van 21 nog aan de lijn zal moeten worden gehouden. Vader en moeder zijn het er ten slotte over eens, dat het verstandi ger is de „verkering" niet te ver bieden (ih zeer vole gevallen zal een verbod een averechtse uitwer king hebben, want liefde zoekt list), maargeen gescharrel op straat. De jongeman wordt uitgenodigd bij het meisje thuis te komen. Het ouderpaar kan dan eens kennis met hem maken, maar ook dit zal wei nig invloed kunnen uitoefenen, want als Jannie, of Marie of Willie wat in hem ziet, dan zal het oordeel van vader en moeder weinig of geen effect sorteren. Verstandige ouders zullen onop vallend het jonge paar observeren. Men kan daaruit na enige tijd de nodige conclusie trekken. In vele gevallen zal de eerste verkering te zijner tijd wel weer uitraken, dus nuchtere ouders zullen vast niet aandringen op nauwere banden en het is zeer dwaas om na enkele weken gescharrel het woord „ver loving" te noemen. Zoiets moet men ten allen tijde aan de beide be langhebbenden overlaten. Het behoeft waarschijnlijk wel geen betoog, dat men het jonge paar nimmer te veel gelegenheid moet geven om alleen met elkaar te zijn. Nog zeer onlangs moest ik van de kinderrechter een bezoek brengen in een gezin, waar een 16-jarige dochter verkering had met een 19- jarige jongeman, welke verkering gevolgen had gekregen. Het meisje stond al onder toezicht voor een be trekkelijk gering vergrijp (kleine dieïstal bij haar werkgeefster) en nu wilde het paar trouwen. Ik sprak de moeder, die niets anders deed dan klagen. „Nu kwam het zo mooi uit, dat Ans (naam is gefingeerd) 's avonds mooi kon oppassen op de kleintjes en dan konden mijn man en ik eens gezellig uitgaan en nu ditOp mijn vraag, of Piet dan gedurende die uitgaansavonden Ans gezelschap hield, kreeg ik vanzelf sprekend een bevestigend antwoord. Commentaar verder overbodig. Fout is ook, als vader en-of moe der zich gaan bemoeien met allerlei aangelegenheden, het jonge paar betreffende. Onnodig te zeggen, dat zodoende ruzie onafwendbaar is. En het is helemaal verkeerd, als het jonge paar eenmaal getrouwd is, om zich dan met hun huishouden te bemoeien. Ik herinner me uit mijn eigen wittebroodsweken, dat ik eens thuis kwam en me ergens over beklaag de. Ik weet werkelijk niet meer, waarover het ging, maar ik herin ner me nog duidelijk het antwoord, dat mijn moeder gaf: „Hoor eens, kind, je bent nu getrouwd, en nu moet je ook zelfstandig je proble men proberen op te lossen. Ik kan en mag me er niet mee bemoeien". Ik kon onverrichterzake weer huis waarts keren, maar ik was ook weer een ervaring rijker geworden. Is de verkering min of meer vast geworden, dan moet U een en an der beschouwen als het voorspel tot het huwelijk. Leer Uw dochter of zoon in deze tijd zoveel mogelijk alles zelfstandig te dóen. Wanneer hij of zij advies vraagt, geef dat dan zo zakelijk mogelijk, zonder in details te treden. Voorbeeld: Men is aan het sparen voor eigen meube len en uw dochter zegt: „Ik wil graag old finish, maar Piet wil lie ver moderne meubelen". Wat ant woord U dan? Zoeken jullie dat ze^f maar uit? Daarmede (is noch uw dochter, noch haar aanstaande man geholpen. In zo'n geval zou ik zeggen: „Gaan jullie eens een avond een stuk of wat winkels op het ge bied van meubilering langs en be kijk dan alles eens rustig. Dan zullen jullie ongetwijfeld wel tot een ver gelijk komen. En vergeet niet, dat de meubelen voor je huisje straks niet alleen voor jezelf zullen zijn, maar ook voor je man". In de verkeringstijd (dus ook in de tijd der verloving) moeten de weerzijdse ouders zich beperken tot het geven van adviezen. En natuur lijk zo goed mogelijk raad geven. Maar niet beïnvloeden, geen be paalde richting op willen dringen. En nu weet ik wel, dat de theorie altijd gemakkelijker is dan de prac tijk. Mijn kinderen zijn nog vrij jong en het zal misschien nog wel enkele jaren duren, alvorens mijn oudste dochter met een jongeman thuis komt. Doch in mijn practijk heb ik zoveel narigheid gezien bij jonge echtparen, wier leven in en kele maanden tijds een hel was ge worden, dat ik dit wel met zeker heid kan zeggen: Dat was niet al tijd enkel en alleen de schuld van al die jonge mensen. In vele geval len waren ook de ouders en heel dikwijls de moeders mee schuldig aan het mislukken van dit broze huwelijk. Nog zeer onlangs stond een jongeman enkele maanden gehuwd terecht wegens diefstal. En wat zei de rechter, alvorens het vonnis uit te spreken? Dat niet de jongeman in kwestie de hoofdschul dige was, ook niet het luxe jonge vrouwtje, dat steeds meer geld moest hebben, maar in feite haar ouders, die hun dochter een glad verkeerde opvoeding hadden gege ven, doordat ze aan alle grillen van hun (enige) dochter hadden toege geven. In een slot-artkel wil ik over dit laatste nog iets zeggen. DORA WERTH of geen koopavond Nu onlangs ter ledenvergadering van de plaatselijke Middenstands vereniging de koopavond voor het voetlicht kwam en dit ter kennis van het publiek is gekomen, is hier door deze aangelegenheid urgent geworden. Bij de wettelijke rege ling van de winkelsluiting werd de mogelijkheid opengelaten om de winkels na het gewone sluitingsuur eenmaal per week tot 9 uur geopend te houden. Zulks echter op aanvraag van de betrokken wïnkeliersorgani- saties ter plaatse. In verscheiden plaatsen wordt dan ook gebruik ge maakt van deze vrijstelling, zodat het publiek bijv. des Vrijdags avonds na gewone sluiting zijn in kopen kan doen. In onze gemeente bestond tot dus ver deze regeling niet. De winke liers hebben geen gebruik gemaakt van dé vrijheid, hun door de wetge ver geboden. Thans is deze kwestie in het midden in de publieke belangstel ling gebracht door enkele winkeliers, die deze koopavond wensen. Nu heeft een zaak als deze twee kanten. Enerzijds redeneert men, dat het te bezien zal zijn of door de latere openstelling van de ver koopsgelegenheden, ep een werke lijk voldoende beloning tegenover zal staan. Of het him werkelijk de Zaterdagmiddagdrukte zal ontlasten. Men moet de klok niet terugzetten, zo redeneren zij We hebben jaren gevochten voör een wettelijke win kelsluiting en moeten ons dit grote goed niet laten ontnemen. Boven dien zal de personeelsbezetting ook een woordje meespreken. Van die zijde zal zeker geen sympathie be staan van latere sluiting, vooral nu niet, nu er aan een 48-urige werk week voor het personeel gewerkt wordt. In Rotterdam werd zelfs een pro testvergadering 'belegd tegen de plannen om ook daar een koopavond in te voeren. Anderen menen dat een koop avond stimulerend zal werken op de verkoop, want zeggen zij, het pu bliek heeft dan juist extra gelegen heid die inkopen te doen, welke an ders op de eerste dagen der week of op de Zaterdagmiddag moeten ge daan worden. Zij offeren hun vrije Vrijdagavond gaarne op om het ko pend publiek ter wille te zijn. Ziehier twee argumenten. Voor Als de dagen korten en de lamp vroeg brandt, gaan weer velen wonen in het studieland. 't Is daar goed vertoeven, want de studie geeft uitgebreider kennis, dan men nodig heeft om het werk te klaren dat uien daaglijks doet, en juist dat surplus schenkt levensvreug en -moed. Daarom, jonge mensen, pakt iets nuttigs aan in de donk're dagen die te wachten staan. Werpt u op de spelling, zoals die thans geldt, en ge zult ervaren dat g'u hoger stelt door u te verdiepen in uw eigen taal, want wat gij tekort komt, tekent u totaal. En dat teken volgt u gans uw levensloop; het vernielt de bodem van uw wil en hoop. goede boeken lezen brengt u op een peil, dat u wis zul stuwen naar meer levensheil. SCHEEPERS beide standpunten is plaats. Er zijn plaatsen, waar de koopavond uit stekend werkt, zeer tot voldoening van winkelier en koper, maar er zijn er ook, waar deze regeling weer is ingetrokken. Het is vanzelfsprekend dat het zwaartepunt bij de winkelier l'gt. Niet het publiek vraagt er tan, maar ditmaal de winkelier zelf. En door dat niet alle winkeliers er warm voor zijn, is het des te moeilijker een voor alle betrokkenen aan vaardbare regeling te treffen. Van de zijde der kopers zullen geen be zwaren naar voren komen. Men accepteert deze openstelling voor de volle honderd procent, al leen al uit hoofde van gemak. Begrijpelijk dat het bestuur .van de betrokken middenstandsvereni ging geen besluit dorst te nemen, zonder dat alle winkeliers-leden, er hun oordeel over te kennen hebben gegeven. Door middel van een en- quêtte zal genoemd bestuur de ge voelens dpr winkeliers aftastén. Voor of tegen. Wij vernamen dat de enquête formulieren reeds bezorgd zijn en dat met enkele dagen de antwoor den kunnen verwacht worden. We zien met belangstelling de re sultaten van dit onderzoek tege moet. X. HET BEWAREN VAN PULP. Hoewel het nog erg vroeg is, wil len wij toch reeds een ernstige waarschuwing uitspreken over de bewaring van natte pulp. Uit Nederlandse proeven is zeer duidelijk gebleken, dat voor be paalde boeren de natte pulp 1/3 duurder uitkomt dan voor hun bu ren. Dit ligt dan aan de ontzettend slechte bewaring. Vooral de boeren in de huurt van de grote steden la ten veel waardevol, en in hun ogen wellicht duur voer nodeloos verlo ren gaan. Die boeren zijn waar schijnlijk met droge pulp veel be ter uit. Voorlichting Landbouwschap. Kanaalstraat 9

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1