RAZA8 (f mmm 1 Rijnlandswerken De avonturen van Duimeiot „De Sperwer" - V' 1 m- cc m lil' jjP "WWÊrnv'11 jjgWf NIEUWS uit bfMze te Waddinxveen in de negentiende eeuw. Van de hand van de ingenieur van het Hoogheemraadschap van Rijnland, E. F. van Dissel, ver scheen bij W. M. 'Taconis Sz. te Lei den in 1897 een opgave in boekvorm der werken bij Rijnland in onder houd gerangschikt in alphabetïsche orde der gemeenten, waarin zij zijn gelegen: bruggen, duikers, dijken of kaden, gebouwen hekken en sche ringen, kanalen of wateringen, schoeiingen, sluizen, stoomgemalen, wegen en werken niet behorende bij een der genoemde afdelingen. Met betrekking tot Waddinx veen worden in deze uitgave ge noemd: Hectometer pad en langs de westzijde der Gouwe; jseinpaai bij de Hoofdseingever voor de Gouwe boezem en kaden van Zwanburger polder en de Veerpolder langs de Groote Sloot. Voor de hectometer palen wordt nog de volgende aantekening ge maakt: Langs de oostzijde der Gou we zijn langs het jaagpad hectome ter palen van wege de Provincie gesteld. Langs de westzijde zijn zij in 1884, vanwege Rijnland geplaatst, om met behulp dezer palen de snel heid van de stoomboten op de Gou we te kunnen nagaan. Voor de seinpaal wordt verwezen naar de seintoestellen aan de molen van de Nesse-polder en van de pol der Steekt onder Alphen. Deze sein toestellen bestonden bij molens en kel uit een vlag en een seinlanta- ren. Het sein, dat het maalpeil be zuiden de Rijn was bereikt, werd voor de Gouwe boezem gegeven door a: de hoofd-seingever te Wad dinxveen; b: de molenaar van de Nessepolder en c: de molenaar van vaart bij Gouda. Voor de kaden van de Zwanburger polder in de Veerpolder fctaat de navolgende aanmerking te lezen: Enkel in het geval dat de Groote Sloot voor stoombootvaart mocht worden opengesteld komt dit onderhoud ten laste van Rijnland. Na de ver ruiming der Groote Sloot in 1878 volgens bestek no. 8 heeft Rijnland in deze bepaling toegestemd. E. v. E. Bezoekt morgen de van de Postduivenvereniging in Lnnchxoom Van de Water vanaf Zaterdagmiddag 2 nar tot 11 nnr 'savonds Vele grote attractie's o.a. Rad van Avontuur Schiettent Vrolijke keuken en U belt wij draaien 'lIlliyillliftMiF' Tajik i WB cx YW I 75. Af en toe kwaip er een sneeuw bal tegen het gezicht van de sneeuw man aan. Zijn hele mond zat scheef en het was net of hij wilde zeggen: „Laat me nu maar met rust, rak kers Nog steeds liepen er druppel tjes gesmolten sneeuw langs zijn wan gen naar beneden. „Kijk eens", riep Duimelot, „het angstzweet breekt hem uit. Hij is zeker bang dat we hem naar huis zullen nemen, naar de warme kachel. „Phoe, dan zou er niet veel van hem overblijven", vond Likkepot. Lange Jaap had zijn han den in zijn zakken gestopt en stond toe te kijken. „Blijf eens even stil staan, Duimelot", vroeg hij. vindt U ruim gesorteerd HEEMSKERK blijven verlenen. Aan de schepen en aan de opdrachten ontbreekt het niet. Men maakt zich in scheep vaartkringen echter ernstige zor gen over een dreigend tekort aan personeel, dat nodig is om de sche pen te bemannen. „Dreigt in ons land het zeemansberoep in discre- diet te raken?" zo vraagt men zich op de rederijkantoren af. En op een samenkomst van de Nederlandse pers op een van onze vlaggesche- pen, „de Willem Ruys", is door een deskundige op dit gebied dit ern stige probleem aan de orde ge steld. Tekort aan zeelieden. Een ernstig probleem inderdaad. Want het zou op de duur een na tionale ramp betekenen als schepen opgelegd zouden moeten worden, als dus het fiere rood-wit-blauw van de wereldzeeën zou gaan ver dwijnen, alleen maar omdat er on der Nederlandse jongeren niet vol doende belangstelling 'bestaat voor het zeemansberoep. Er zijn na tuurlijk allerlei oorzaken aan te wijzen voor dit dreigende tekort, dat zich op het ogenblik ook in al lerlei andere takken van bedrijf openbaart. De industrialisatie van ons land speelt een rol. Heel veel jongens, die op 14-jarige leeftijd aan de leerplicht hebben voldaan, gaan di rect van school naar een „baas" waar zij onder de huidige omstan. digheden een behoorlijk loon kun- 76. Langzaam haalde Lange Jaap zijn handen uit zijn zakken. Hij liep een paar pass en naar Duimelot toe en gaf toen plotseling een geweldige stomp tegen het hoofd van de sneeuwman Krak, krak hoorden ze. De stok brak door de harde stoot dwars doormidden, de kop, rolde op de grond en de hoge hoed vloog een heel eind weg. Duimelot stond een beetje raar te kijken naar het korte stompje hout dat hg nog in zgn hand hield, maar toen gooide hg het weg en rende achter de hoge hoed aan, die een eindje verder tegen een boom was blgven liggen. Hg rapte de hoed op, maar bleef stokstijf staan. nen verdienen. De moeilijkheid voor de reders is, dat een jongeman pas mag „monsteren" op een schip, wan neer hij 16 jaar geworden is. Het avontuurlijke, dat vroeger het zee mansleven kenmerkte, de roman tiek, heeft door de intrede van de moderne techniek veel van haar aantrekkelijkheid verloren. Huis vestingsmoeilijkheden brengen ge huwde zeelieden ertoe, een betrek king aan de wal te aanvaarden, om dat zij hun gezinnen niet alleen met allerlei samenwoningsproblemen willen achterlaten. En zo zouden er nog veel meer andere factoren te noemen zijn, die de belangstelling voor het beroep van zeeman hebben verminderd. De vloot móet blgven varen! De rederijen doen wat zij kunnen, om daarin verandering te brengen. Er wordt onder de leerlingen van middelbare, ulo- en ambachtscholen propaganda gemaakt voor het zee mansberoep. En op velerlei manie ren wordt getracht, het leven van de zeeman op het schip en in de aanloophavens zo aangenaam mo gelijk te maken. En zo hoopt men onder de jongeren nieuwe krachten aan te trekken en de reeds varende zeelieden zoveel mogelijk ervan te weerhouden hun schip vaarwel te zeggen en aan de wal te gaan wer ken. Er zijn vanzelfsprekend in ons land nog tal van jongemannen, wie het „zeemansbloed door de aderen stroomt". Laten zij zich niét door allerlei bijkomstige omstandigheden van hun verlangen naar een zee mansleven laten afhouen Onze schepen moeten blijven varen zijn 69-jarige bruid genieten beiden nog een goede gezondheid. Zij wo nen sedert 1925 in Waddinxveen, waar de bruidegom landarbeider is geweest. Hun huwelijk werd gezegend met negen kinderen, waarvan er nog zeven in leven zijn. Verder heeft het gouden bruidspaar 22 kleinkinderen en vier achter-klein kinderen. Zaterdag a.s. hoopt men dit feit in familiekring te vieren. AANBESTEDING. Heden Vrijdag wordt aanbesteed het bijbouwen van een lokaal aan de Herv. Rehoboth-school aan de Onderweg. PARTIJ VAN DE ARBEID. In een druk bezochte openbare bijeenkomst van de Partij van de Arbeid, welke Dinsdag jj. in lunch room Van de Water werd gehouden, heeft de algemene voorzitter van deze partij er geen twijfel over la ten bestaan waar het bij de komen de Tweede Kamerverkiezingen in 1956 om zal gaan. de keuze tussen conservatisme en vooruitstrevend heid. Spreker stelde, dat de leuze „her stel en vernieuwing", welke in 1945 in brede kringen weerklank vond, thans in steeds sterkere mate dreigt verdrongen te worden door de mach ten der restauratie. Het uitgangspunt van de rede van de heer Vermeer vormden de Dinsdag begonnen algemene be schouwingen in het Parlement, waarbij hij de internationale gebeur tenissen op de voorgrond stelde. Hij waarschuwde tegen de gedachte, dat met de Russische „glimlach-po- litiek" de internationale geschilpun ten wezenlijk zouden kunnen worden opgelost. Om tot werkelijke ontspan ning in de wereld te geraken, zul len daden moeten worden gesteld. Daarbij mag de vrijheid niet worden gekocht ten koste van die volkeren, welke nu nog onder de dictatuur leven. Sprekend over de ouderdomsvoor ziening zei de voorzitter van de P. v. d. A., dat het wetsontwerp van Minister Suurhof bijna in veilige haven is aangekomen en hij zag als een van de belangrijkste winstpun ten van na de oorlog, dat deze voor ziening thans een wettelijk recht wordt, aangepast aan het algemeen welvaartspeil. Er zijn echter nog vele andere dingen, welke om ver betering vragen: de invaliditeits wet, de weduwen- en wezenvoor ziening en niet het minst de woning bouw. Ten aanzien van de woningbouw herhaalde Vermeer, dat het een on juiste politiek is met het aantal te bouwen huizen per jaar tegen el kaar op te bieden. Dat betekent niet, dat er over de woningbouw in de komende maanden niet meer ge sproken zou mogen worden. - De sinds 1945 gevoerde geleide loonpolitiek heeft grote vruchten hormoonhoudende dag- en nachtcrème Verkrijgbaar bij SCHEEPVAART vraagt grotere belangstelling van de Nederlandse jongeren Onze taal kent tal van uitdruk kingen, die aan de scheepvaart zijn ontleend, in onze liederenbundels komen vele verzen voor, die de zee of het zeemansleven tot onderwerp hebben. En in de bibliotheken staan meer boeken over dit onderwerp, dan wij ooit zullen kunnen lezen. Nederland is door de eeuwen heen een „zeevarende natie" geweest en wij zijn dat nog, meer zelfs dan me nigeen vermoedt^ Er zijn naar schatting lVa a 2 millioen Neder landers, die hun dagelijks brood di rect of indirect aan de scheepvaart te danken hebben. Een klein ge deelte van hen vaart, maar hon derdduizenden anderen werken in de scheepsbouw en in de talloze andere takken van bedrijf, die de ar tikelen leveren voor de inrichting en de uitrusting van onze schepen. Het is voor ons kleine land van het grootste belang, dat de goede repu tatie, die het als zeevarende natie geniet, behouden blijft, niet alleen in verband met de werkgelegenheid, maar vooral ook met het oog op de hoognodige deviezen, die de scheep vaart ons oplevert. Raakt zeemansberoep in discredjet De ervaring en het vakmanschap van de Nederlandse reders en hun zeelieden en de vermaarde service, die onze maatschappijen verlenen zowel wat betreft het vervoer van passagiers als op het gebied van het vrachtvervoer zijn evenzovele waar borgen, dat men overal ter wereld gaarne gebruik zal blijven maken van de diensten van Nederlandse scheepvaartmaatschappijen. Tenmin ste, wanneer de Nederlanders in staat zullen zijn, die diensten te FEESTAVOND MUZIEKVER. „VOORWAARTS". In de cantine van de N.V. Louis Dobbelmann hield de muziekver. „Voorwaarts" Vrijdagavond een gro te feestavond ih verband met het 25-jarig jubileum. Dat „Voorwaarts" een grote plaats in de Waddinx- veense gemeenschap inneemt, bleek wel uit het aantal bezoekers van deze feestavond. Onder de vele .ge nodigden was o.m. aanwezig burg. Warnaar namens het gemeentebe stuur. De heer Rinchival, voorzitter van het jubilerende korps, gaf na een woord van welkom, een overzicht van de afgelopen 25 jaar. In het bij zonder bracht hij dank aan de fam. Schouten voor de grote en goede zorgen in het begin van onze veren. Door de grote medewerking uit eigen kring kon Voorwaarts spoe dig gaan draaien onder leiding van dirigent van Leeuwen uit Gouda. Maar ook bracht spreker hartelijk dank aan de huidige dirigent, de heer C. v. d. Knaap, onder wiens eminente leiding Voorwaarts steeds grotere successen bracht. Maar, zo besloot hij zijn openingswoord, de jongeren moeten nog veel meer am bitie gaan tonen voor onze mooie muziek. Het eerste gedeelte van het, pro gramma werd door het muziekcorps zelf op uitstekende wijze verzorgd. Begonnen werd met een tweetal oude nummers nl. „Schweizerucher Etappenmars'' van E. Ruh en „En Garni'zon" van J. B. Minnee, welke op zeer verdienstelijke wijze wer den gebracht. Maar in „Der Rose Hochzeitszug" van L. Jessel in een arr. van C. v. d. Knaap, bereikte orkest en dirigent een grote hoogte, al was een kleine misgreep in het begin wel jammer. Maar de huldigingsmars wederom in een bewerking van haar dirigent was een ware huldiging die ook het publiek tot een daverend applaus uitlokte. Besloten werd met de „Manouvre'' mars van Stïnz, een altijd erg ge wild muzieknummer. In de hierna volgende pauze vond door de voorzitter de huldiging plaats van een 5-tal leden die tevens 25 jaar aan Voorwaarts waren ver bonden, en wel de oud-voorzitter A. v. d. Berg, de penningmeester H. van Egdom, de secretaris P. v. d. Graaf, alsmede de heren Fr. Ren- chival en C. v. d. Berg. Allen werden geroemd om hun grote toewijding en opofferingsgezindheid voor de vereniging. Als blijk van waarde ring werden hun een draagmedaille overhandigd. Maar ook de dames werden niet vergeten en kregen een bloemenhulde aangeboden. Ook de dirigent werd niet overgesflagen. Aan de voorzitter werd als presen tje 146 nieuwe donateurs aangeboden. Burg. Warnaar sprak namens het gemeentebestuur zijn waardering en felicitatie ui't over zo'n korps waarop wij allen trots kunnen zijn. Hierna was het woord aan het cabaretgezelschap „Florida" met de révue „Sterren stralen uit Den Haag". Dit gezelschap van amateurs heeft de aanwezigen een buitenge woon genoeglijke avond bezorgd, een waardig slot van deze 25 jaar. GOUDEN BRUIDSPAAR. Donderdag herdacht het bruids paar G. J. van Dodewaard en M. C. van Hattum de dag, waarop zij vijf tig jaar geleden in het huwelijk verbonden werden. Zowel de brui degom die thans 71 jaar oud is als afgeworpen. Thans willen sommige kringen echter een vrije loonpoli tiek doorvoeren; een zodanig beleid zal evienwel tot grotere scheiding op economisch gebied tussen de ver schillende volksgroepen leiden. Bij het loonbeleid moet vooral ook aan de toekomst worden gedacht; de vacantieverruiming, welke op een loonsverhoging van 3 pet. neerkomt is in dit verband dan ook van bij zondere betekenis. De heer Vermeer stelde aan het slot van zijn rede, dat het de kracht van de Partij van de Arbeid is, dat mensen van verschillende levens overtuiging elkaar binnen de Partij hebben gevonden;-, niet in een neu traal standpunt, maar ieder strij dend vanuit de eigen levensover tuiging. De Partij van de Arbeid zal haar progressieve koers blijven volgen en ziet, aldus besloot spre ker, met optimisme de verkiezin gen op 20 Juni 1956 tegemoet. VLIEGBREVET UITGEREIKT. Aan de heer R. J. Zuidema Jr., res. luit. bij het korps commando-troe pen, werd Dinsdag jl. het groot mi litair brevet voor vliegenier uitge reikt. Hij is thans als officier-vlie ger ingedeeld bij de Koninklijke Luchtmacht. BENOEMING. Tot opzichter-tekenaar bij de dienst van gemeentewerken te Nieuwer- kerk a. d. IJssel en tevens tot waar nemend gemeente-architect van di'e gemeente werd ingaande 1 Decem ber benoemd de heer J. de Bel, thans opzichter-tekenaar le klas bij de dienst van Gemeentewerken alhier. OPENING BIBLIOTHEEK. Gaarne vestigen we de aandacht op de bibliotheek van het instituut karktH voor arbeidersontwikkeling 'welke gouoa heden Vrijdagavond geopend wordt. Zo als de advertentie in dit num mer mededeelt is het aantal boeken belangrijk uitgebreid, zodat er voor „elck wat wils" te bekomen is. De uitlening geschiedt aan de openba re school op het dorp. CHR BOERINNENBOND. De plaatselijke afdeling van de Chr. Boerinnen-en Plattelandsvrou wen, kwam Woensdagavond in ver gadering bijeen, waar als spreekster optrad mevr. Kooyker-Möhr uit Katwijk. Besproken werd het boek „Meester Rembrand", van Jan Mens. SPAARBANKEN. Aan het postkantoor alhier, werd gedurende September 1955 ingelegd een bedrag van 23,794,61 en terug betaald 13,534,25. Bij de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank werd in diezelfde maand ingelegd 184.002,80 en op genomen 135.857,70., Hejt laatst uitgegeven boekje is no. 7477. KONINGIN WILHELMINAFONDS. Voor dit fonds wordt heden Vrij dagavond om 8 uur een filmavond gehouden in het Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan, ten bate van de Kankerbestrijding. Vertoond wor den „Er is een tijd van komen" en „Aalsmeer, bloementuin van Euro pa". POSTDUIVENBAZAR. De bazar voor een nieuw lokaal voor de „Sperwer" is jl. Zaterdag een groot succes geworden. Ook velen hebben de advertentie, voorkomend in ons blad van vorige week ingeleverd. Aangemoedigd door dit grote suc ces wordt er morgen weer een ba zar gehouden met een gratis prijs. Men knippe de advertentie voor komend op pagina 2 uit, waar weer een verdraaid woord in voorkomt (doch vergeet niet uw naam erbij te schrijven) en levere dit tussen 8 en 10 uur in. Een beetje geluk en men heeft gratis een prijs. FEESTVERGADERtNG N.K.J.B. Vrijdag jl. hield de N.K.J.B., afd. Waddinxveen een fedstvergadering ter gelegenheid van het 10-jarig be staan. De voorzitter, W. van Berkesteijn, opende de vergadering met gebed en vierwelkomde de aalmoezenier N. de Waard, de heer A. Mooyen- kind als voorzitter van de Jongeren N.K.J.B., de verdere bestuursleden en leden. De voorzitter noemde het een ge lukkig initiatief om 10 jaar geleden over te gaan tot het oprichten van de N.K.J.B. en vroeg een hartelijk applaus voor de eerste pioniers. Velen zullen er in de afgelopen 10 jaar lid geweest zijn, en velen zijn heengegaan. De een enthousiast, de andere teleurgesteld. Ook de ver eniging zelf heeft hoogtepunten ge kend, maar ook inzinkingen. De voorzitter wilde niet alles wat er in de afgelopen 10 jaren de revue is Drogisterij A. VAN DER HEIDEN Bij de Hefbrug Telefoon 335 gepasseerd in herinnering brengen, maar laten wij aan de toekomst den ken. Tot hen die nog in militaire dienst moeten, zei de voorzitter, dat de retraite die ze aangeboden krij gen uit de kas, niet het laatste mocht zijn dat zij meekregen van de N.K.J.B., maar hoopte dat ze na hun diensttijd weer terug zullen ke ren in de gelederen van de N.K.J.B. En tot hen die verkering aan zul len gaan, dat ze in hun verkerings- tijd de N.K.J.B. niet mogen verge ten. Hierna vroeg de secretaris G. Kla verveld het woord. Hij bracht hul de en dank aan de voorzitter voor het vele werk dat hij voor de ver eniging heeft gedaan en bood een bouquet bloemen voor zijn verloof de en een doos sigaretten voor de voorzitter. Na de pauze sprak aalmoezenier N. de Waard. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan met een felicitatie aan de vereniging en hoopte dat het 10-jarig bestaan verder op een stijl volle wijze gevierd zal worden. Hierna ging men geruime tijd over tot een gezellig samenzijn on der de vrolijke plaatjes van Jan en Ton van Pinxteren. In Januari zal de M.C. en de N- K.J.B. een grote toneelavond aan bieden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan. Opgevoerd zal worden het drama „Het verleden spreekt" onder lei ding van J. p. van Oosten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2