Weekblad voor Waddinxveen hlaedec de Vrouw Dc Sfitiad van de week Raadsvoorstellen Nutsspaarbank te Waddinxveen HAJ.AAR Kou en Pajn AM PO No. 540 Vrijdag 21 October|1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt eike Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De afschuwelijke moord die te Zeist op een verpleegster werd begaan, heeft zeer veel mensen ertoe ge bracht, de politie de helpende hand te bieden bij het opsporen van deze misdadiger. Bij de recherche te Zeist kwam een groot aantal aanwijzingen binnen, die alle zorgvuldig werden nagegaan en dames, die op een of andere wijze eveneens waren aange rand, doch die uit begrijpelijke schroom daar geen aangifte van de den, komen nu met haar mededelin gen voor de dag. Zo is de vraag ge wettigd, of ten deze de misdadigheid in ons land toeneemt. Het is te ho pen, dat op de dader van deze moord in zeer korte tijd de hand kan wor den gelegd. Reeds werd een 25-jarige bewoner van Zeist gearresteerd, die echter ontkent iets met moord of aanranding te hebben uit te staan, hoewel hij voor de avond van de moord niet over een behoorlijk alibi kon beschikken. In de tweede plaats gaan de ge dachten der politie uit naar een Ame rikaans militair, die te Soesterberg gelegerd was en die sinds enige da gen zoek is. Het heeft verbazing ge wekt, dat niet alleen te Zeist, maar ook bij andere plaatsen aanrandingen van alleen lopende vrouwen mogelijk is en het spreekt vanzelf, dat de moord te Zeist in verband werd ge bracht met dergelijke dit jaar in Har derwijk en Tilburg gepleegde moor den, welke nog steeds niet zijn opge helderd. Het is in ons land nu zo ver gekomen, dat men vrouw of dochter niet gaarne alleen uit laat gaan. Een tweede sensationele gebeurte nis was, dat twee jongens, broertjes van 9 en 6 jaar, die reeds enige da gen te Amsterdam werdten vermist, in een grote pakkist, waarin zij blijk baar de nacht hadden willen door brengen, door verstikking om het le ven kwamen. Deze droeve gebeurte nis vestigt er weer eens de aandacht op, dat er in het centrum van de hoofdstad maar bedroevend weinig gelegenheid is voor kinderen om te spelen. De deernis met de zwaar ge troffen ouders is in de hoofdstad al gemeen, zoals men te Appingedam meeleeft met de ouders van een vijf jarige jongen, die bij het spel met een aantal vriendjes onder (een in stortende hoop stenen raakte en dientengevolge overleed. Eerst de dag volgend op het ongeluk werd de kleine gevonden, hoewel de politie al vrij spoedig een uitgebreid onder zoek had ingesteld en zelfs met een speurhond had gewerkt Ook een jongen te Hilversum kwam om het leven door het spelen met een oude granaat. Laten wij ons overzicht maar in de majeur-toon vervolgen. Want onge twijfeld stemt het tot vreugde, dat het zo lang voorbereide bezoek van H.M. de Kóningin en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Nederlandse Antil len en aan Suriname Zaterdag jl. op Schiphol kon beginnen, zij het dan ook, dat de weersomstandigheden bij die gelegenheid echt Nederlands: re gen en wind, waren. De grappige noot hierbij was en dit getuigt tevens van de goedmoe digheid van onze vorstin dat het afscheidswoord drie keer moest wor den uitgesproken, omdat een toestel van het journaal zijn diensten staak te. Als wij nu even op Schiphol blij ven, dan kunnen wij memoreren, dat de deelnemers aan de eerste toeris- tenreis naar Rusland daar aankwa men. Zij hadden in dit land, waar zij de plaatsen Moskou, Kief, Odessa en Leningrad bezochten, vrij mogen rondkijken, waarbij zij hadden ge constateerd, dat het leven er enorm duur was. Een der deelnemers, de heer Van Poppel uit Tilburg, vertel de, dat hij wollen stof, die hij voor minder dan 20,per meter aan de Sovjet-Unie had verkocht, er te rug zag met een prijskaartje van 395 roebel erop,. Als we nu weten, dat de roebel ongeveer een gulden waard is, dan zou men zo zeggen, dat er op zo'n lap wel een en ander moet wor den verdiend.... De gemiddelde Ne derlander zal van die reizen voorlo pig nog wel geen gebruik maken. Zij kosten per persoon voor drie weken 4000,— De Ambonnezen kunnen goedko per naar hun vaderland terug. Met de Indonesische regering is overeen gekomen, dat iedere maand 50 Am bonezen gezinnen kunnen terugkeren en dat de kosten daarvoor door ons land zullen worden betaald. Van de 16.000 Ambonezen die hier zijn, wil len er nu reeds 5000 van deze gele genheid gebruik maken. Tot slot nog het 75-jarig bestaan van de Vrije Universiteit te Amster- dom. Dit feit werd Woensdag feeste lijk herdacht. De gemeente Amster dam schonk een halve ton als feest gave, terwijl Philips namens de groot industrie een feestgave aanbood. UW OGEN ZIJN EEN KOSTBAAR BEZIT. Denk om de zuinigheid, die de wijsheid bedriegen kan. Wanneer ik dit artikel publiceer, dan wil ik bij voorbaat betogen, dat ik hiermede noch voor een electrici- teitsmaatschappjj, noch voor een be paald soort of merk lampen reclame wil maken. Dat ligt niet in de lijn van mijn taak, en evenmin heb ik van wie ook een verzoek gekregen hierover te schrijven. Ik doe dit ge heel op eigen initiatief, omdat ik het noodzakelijk acht. Want het blijkt no dig te zijn. Dit voorop gesteld, om aan iedere eventuele gevolgtrekking me teen een einde te maken. Want ik wil het in dit artikel heb ben over de verlichting van uw huis, En wel in het verband met uw ogen. Want uw ogen zijn een zeer kost baar bezit, onvervangbaar, hoever de medische wetenschap ook gevorderd moge zijn. Wij mensen, hebben maar één paar ogen, en daarop dienen we zuinig te zjjq, zeer zuinig. Dat wij deze taak, vooral als huisvrouw, dik wijls schromelijk verwaarlozen, wil ik in dit artikeltje bewijzen. Het is namelijk zo, dat het met de verlichting in vele woningen maar treurig gesteld is. En nu spreek ik niet eens alleen van het platteland. Bovendien laat ik die gebieden, waar men nog niet eens electriciteit heeft, geheel buiten beschouwing. Denkt U overigens niet, dat die gebieden in ons land nogmaar sporadisch voor komen. Om een heel simpel voor beeld te noemen: enkele kilometers buiten Amsterdam, aan de Rijksweg no. 1, ter hoogte van Muiden, is nog een heel gebied, dat geen electriciteit heeft. Waar men anno 1955 nog 's avonds zit te lezen bij petroleum- of flessengasverlichting. En derge lijke enclaven vindt u overigens nog in het gehele land. Nee, ik wil het heel gewoon heb ben over de eiectrisché verlichting en dan is mij gebleken, dat men in vele woningen zichzelf ernstig tekort doet, waarschijnlijk als gevolg van een verkeerd soort zuinigheid. Uit gaande van de gedachte, dat een lamp van 75 watt voldoende is voor de huiskamer, koopt men geen 100 watt. En als die huiskamer nu een vertrekje is van bijv. 2x3 meter, dan is 75 watt inderdaad voldoende. Hebt U echter een grotere kamer, dan be derft U beslist uw ogen, als u avond aan avond bij een dergelijke slechte verlichting zit te breien, lezen, kou sen stoppen, enz. U weet, dat ik nogal veel gezinnen bezoek. Ook in de avonduren, want overdag heb ik mijn andere bezighe den, zodat ik lang niet iedereen, die ik moet bezoeken, overdag kan be reiken. En ik verwonder me er iedere keer weer opnieuw over, dat wij zo'n slechte smaak hebben ten aanzien van de verlichting. Hoe vaak zit ik niet in keukentjes bij een lampje, dat hoogop 40 watt stork is. Hoeveel slaapkamers zijn er niet, waar 25 watt heel gewoon is. En dat komt al lemaal door het feit, dat men het over het algemeen „zonde" vindt, om maandelijks zoveel geld te beta len, als de meteropnemer komt van de electriciteit. Dat dit een zuinig heid is, die de wijsheid bedriegt, be hoeft wel geen betoog. Want dit alles gaat ten koste van uw ogen. U be derft ze er mee. En dat bederf-pro- ces gaat niet over één of twee jaar natuurlijk, maar over twintig of der tig jaar. Wanneer U oud bent gewor den, zult U dusdanig slechte ogen overhouden, dat U practisch niets meer kunt doen zonder bril. Om van erger nog maar te zwijgen. Want wie op de electrische verlichting in zijn woning bezuinigt doet dit uiteindelijk ten koste van zijn of haar ogen. Dat kan nu eenmaal niet anders. Vroeg of laat wreekt zich dit uiteindelijk. Het zou de moeite waard zijn eens.te ver nemen de ervaringen van onze Neder landse oogartsen. De dubbeltjes, die men op de lichtrekening bezuinigt worden later guldens, die bij de oog arts of de opticien terecht komen. En het is natuurlijk voor deze mensen wel prettig, dat ze klanten hebben, want ook zij moeten leven, maar U had dit kunnen voorkomen Ik ga in dit artikel geen cijfers ge ven omtrent lichtsterkte in bepaalde vertrekken. Wel stel ik vast, dat in een normale huiskamer laten we zeggen 4x5 meter minstens één lamp van 150 watt noodzakelijk is. Dat in een keuken, hoe klein overi gens, 75-100 watt beslist noodzakel- lijk geacht moet worden. Dat 45 watt voor een slaapkamer veel te weinig is en 60 zeker het uiterste minimum geacht moet worden. Verder denk ik aan de gang, de kelder, berghok, bij keuken, W.C. Allemaal vertrekken, waar we doorgaans korte tijd zijn. Wat is er dan op tegen om ook daar behoorlijke verlichting te hebben? Overigens advisee(r ik voor een keuken beslist T. L. U kent ze wel, die staafbuizen. De aanschafkosten zijn niet gering (U moet rekenen op c.a. 50 gulden per dubbel stel 40 watt buizen), maar de levensduur is veel langer en het licht is zachter, beter voor uw ogen en u hebt met TL,, veel minder last van schaduw. Plaats zo'n T.L. stel^j^ de keuken nooit in het midden maar steeds enigszins in de buurt van uw gas, of andere kook- oestellen. U zult zien, wat een genot U ervan hebt. In veel opzichten gaat de huis vrouw met de moderne tijd mee. Het is mij daarom altijd een raadsel, dat men een deugdelijke verlichting niet even belangrijk vindt. Er is in diverse zaken toch een keur van lampen met moderne, lichte kappen verkrijgbaar. Desondanks zitten tientallen gezinnen 's avonds nog steeds in het halfduister. Denkt U er steeds om, dat Uw ogen voornamelijk in de avonduren het meest te lijden hebben en dat U dit zelf kunt ondervangen door een goe de verlichting in Uw huis. Die be langrijker is dan een bril. DORA WERTH In de Dinsdag 25 October a.s. te houden Raadsvergadering zullen o.m. de navolgende voorstellen behandeld worden: Nu de gemeente is toegetreden tot de intercommunale ziektekostenrege ling voor ambtenaren in de provincie Zuid-Holland, dient het algemeen ambtenarenregement aan deze nieuwe situatie aangepast te worden. In verband hiermede moeten de ar tikelen 52 en 53 worden vervangen. Na een lange tijd van correspon dentie zijn B en W met de stichting Ouden van Dagen tot een vergelijk gekomen, inzake de aankoop van grond in de Puttepolder, gelegen in het goedgekeurde uitbreidingsplan. Voor het perceel sectie B no. 3087, groot 5.65.94 ha. vraagt de stichting 0,65 per m2 of een totaal som van 36.786,10, inclusief alle schadever goeding, met uitzondering van de schade van de pachter, die door de pachtkamer zal moeten worden be- bepaald en door de gemeente moet den vergoed. B. en W. achten dit aanbod aanne melijk en zij stellen de raad voor tot aankoop te besluiten. In de vorige vergadering zijn in de adviescommissie voor de woningwet- bouw 5 dames benoemd. De secreta resse van de federatie voor vrijwilli ge vrouwelijke hulpverlening deelde aan B. en W. mede, dat alle dames,, met uitzondering van Mevr. T. van Steijn-Versluis, deze benoeming heb ben aanvaard. Voorts wordt medegedeeld, dat Mevr. J. 6. Vejrheul-Venema bereid is deze taak over te nemen. B. en W. hebben tegen deze oplos ping geen bezwaar en stellen voor Mevr. J. S. VterheulrVenema in de adviescommissie te benoemen. Krachtens de thans geldende ver ordening heeft de gemeente 190 en 110 opcenten op de hoofdsom grond belasting gebouwd en ongebouwd. In het kader van de maatregelen ter verlichting van de druk der be lastingen is bij wet bepaald, dat het maximum aantal der opcenten in den vervolge 60 en 30 zal bedragen. De verordening zal hiermede in overeenstemming gebracht moesten worden en B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. B. en W. kunnen hier aan toe voe gen, dat de gemeenten voor deze verlaging schadeloos gesteld worden door een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds tot de oude bedragen. De geleidelijke toeneming van het aantal leerlingen aan de openbare lagere school B is oorzaak, dat thans weer een vierde leerkracht moet wor den aangesteld. De consequentie hiervan is, dat een lokaal weer opnieuw moet worden ingericht, deels omdat het meubilair niet aanwezig is, deels omdat het nog aanwezige meubilair niet meer bruik baar is. B. en W. stellen de raad voor een crediert van 2750,beschikbaar te stejlen, opdat tort, aanschaffing van het benodigde kan worden overge gaan. De stichting borgstellingsfonds voor de middenstand te Gouda kan bij de gemeente Gouda een kasgeld lening sluiten van 10.000, De noodzakelijkheid om een der gelijke lening op te nemen is nog niet direct aanwezig, maar het be stuur wil zich dekken tegen even tuele liquiditeits moeilijkheden, wel ke zouden kunnen ontstaan, wanneer de stichting verplicht werd bepaalde credieten van de Ned. Middenstands- bank over te nemen. De gemeente Gouda is bereid deze lenning te verstrekken, mits alle aan gesloten gemeenten zich daarvoor ga rant stellen op basis van 6,773 cent per inwoner naar de toestand van 31 December 1954. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde garantie te verlenen. Voor de uitvoering van het uit breidingsplan in de Puttepolder moet de gemeente o.m. nog aankopen het noordelijkst gelegen perceel grond binnen de grens van het uitbreidings plan, eigenaar de heer J. de Koning te Waar der. De heer de Koning blijkt bereid dit perceel aan de gemeente af te staan tegen ƒ6000,— per ha., maar hij wil daarbij tevens verkopen 2 nog daar aan grenzende, buiten de uitbrei dingsplan gelegen percelen voor 2900,per ha. De notaris van Nes te Woerden, die voor de heer de Koning optreedt, heeft B. en W. voorgesteld de totale koopsom te bepalen op 27.500, B. en W. stellen de raad voor dit aanbod te accepteren. Voor rekening en eventueel door verkoper te beta len belastingschade. De stichting voor maatschappelijk werk in Zuid-Holland heeft zich in 1951 toil de gemeentebesturen ge wend om subsidie. 109 gemeenten in Zuid-Holland hebben op dit verzoek gunstig gereageerd en het door de stichting ontworpen bijdragte-schema aanvaard. Op grond hiervan verleent onze gemeente een bijdrage van 20 per jaar. Door de toeneming van de werk zaamheden vraagt de stichting thans het subsidie nader te willen bepalen op 3 cent per inwoner, of rond 385. B. en W. stellen voor, het subsidie op 100,per jaar te stellen. Toen de St. Victorstraat was aan gelegd, hebben B. en W. de aanne mer ontheven van de verplichting nog eenmaal na de oplevering te moe ten herstraten, waarvoor uiteraard een bedrag op de aannemingssom in mindering is gebracht. Zij hebben dit gedaan, omdat middellijk daarop het bouwplan van de R.K. woningbouwvereniging moest worden uitgevoerd en de straat daar door te lijden zou hebben. De resultaten van een en ander zijn bekend en de straat moet geheel wor den opgehaald. De zakking is op één plaats zelfs 1.30 m. Voor de ophoging zal gebruik ge maakt moeten worden van zand en het goede, maar vrij kostbare hoog- ovenslakkenzand. De firma van Staveren en Versluis, de aanneemster van de St. Victor straat en thans ook aanneemster van het overige gedeelte van de straat- aanleg is bereid dfcze ophoging en herstrating ter hand te nemen, waar van de kosten worden geraamd op 34.037,—. B. en W. stellen de raad voor tot uitvoering van dit werk te besluiten. Uit een rapport van het rijksinsti tuut voor drinkwater blijkt, dat een nieuwe buis gelegd zal moeten wor den langs de Noordeindseweg vanaf de Boskoopse watertoren tot aan de witte brug. Vanaf dit punt komt een aansluiting op het bestaande net in de Dorpstraat, terwijl een aftakking wordt gemaakt naar de Puttepolder ter uitvoering van het uitbreidings plan aldaar. Daar vaststaat, dat een nieuwe lei ding in het Noordeinde moet komen, zijn B. en W. van oordeel en de be- drijven-commissie, dat het thans de tijd is tot de uitvoering van dit werk over te gaan en wel volgens plan A I (blz. 6 van het rapport) met asbest- cementen leiding. Heit rijksinstituut heeft de kosten hiervan geraamd op ƒ195.000,Zo wel B. en W. als de commissie zijn van mening, dat dit werk in eigen beheer kan geschieden. De directeur der bedrijven raamt de kosten dan op ƒ130.000,Hierin is dan begrepen een bedrag van 20.000,voor een opjaaginstallatie, maar het is zeer goed mogelijkl, dat deze voorziening achterwege kan blijven en dat de reeds bestaande installatie voldoende is of met een kleine voorziening daar- Kanaalstraat 9 - Telefoon 686 De najaarsregens zijn gekomen, De stormwind raast al door de bomen, U ziet opnieuw de blaad'ren vallen bij honderden- en duizendtallen. De ochtendmist was te aanschouwen en had ons in zijn kille klauwen Al enkele malen hier gevangen en soms bleef die wel uren hangen. Zo tekent zich weer alles af De winter nadertin een draf Wat hadden we een mooie zomer, We werden stuk voor stuk een dromer en dachtenlaat dat maar zo duren; En moeder zon scheen, vele uren. Er was geen reden om te zuchten bij al die mooie blauwe luchten. We hebben het dit jaar geschoten en vele weken lang genoten, totdat- wat waren we verwend - opeens kwam daar ao maar het end Ja, 't is voorbij, laten w' ons ver- [mannen En al die kou het huis uit bannen. We gaan met onze blauwe handen Maar naar de kachels, die fijn [branden. De najaarsstormen, - regens kwamen, de hagel tikt tegen de ramen.. We moeten ons weer voorbereiden op natte, kille, koude tijden, maaréén ding maakt ons toch [verblijd 't is zó weer de Sint Nicolaastijd HENK VAN HEESWIJK wrijft U weg met Eén actie tweeërlei doel Men kan niet zeggen dat het onze plaatselijke middenstand aan activi teit ontbreekt. Nu op de laatst ge houden winkeliefrsvergadering de plannen onthuld zijn, welke er toe leiden zullen een grootscheepse actie te ontplooien zal niemand durven te beweren dat er geen leven in de brouwerij is. Trouwens het is reeds zo, dat het publiek er al op rekent dat er met St. Nicolaas wat aan de hand zal zijn. Het is een traditie ge- war dien, deze winkelweek, een stuk dorpsgeschiedenis. We weten allen wel daartoe de geza menlijke winkeliers in staat is, gelet op de geslaagde winkelweken, de tentoonstelling en de lichtweek. Ge lukkig weet het publiek deze activi teit te waarderen, anders kan gedu rende deze periode de verkoop nooit zulk een ongekende hoogte bereiken. Men raakt er van doordrongen dat het mogelijk is, een enkele uitzonde ring daargelaten, alleen in onze gemeen te te kunnen kopen, 't Wordt wat af gezaagd, het: „koopt in eigen ge meente", maar deze drang heeft toch voor de ondernemers het grootste nut en in zekere mate ook voor het kopend publiek. Juist een dorpsge meenschap, en dan leggen we de na druk op „gemeenschap", kan door nauwe) samenwerking hechter wor den. Wederzijds begrip is daarvoor onmisbaar. En dit niet het minst aan de kant van de winkelier. Deze toch zal in de eerste plaats het belang van de consument hebben te dienen en dat zulks inspanning kost, is begrij pelijk, maar niet erg. Heel het optre den van de winkelier, dient afge stemd te zfjn op service, correctheid, vakmanschap, soliditeit en nog meer dere factoren. Anderzijds dient het publiek be grip te hebben voor de moeilijkhe den, welke het middenstandsleven kenmerken. Is zulks aanwezig, en we twijfelen er niet aan, is het slagen van een te voeren actie reeds ver zekerd. Dus winkeliers, spant u nogmaals in en laat het publiek profiteren van uw reclame, zodat de komende win kelweek alle voorgaande overtref fen zal. Dan is er nog iets. In enkele woor den gezegd: De reis voor ouden van dagen, welke ook reed}» een begrip geworden is, ook niet los is te maken van de middenstand) Jactie. Hert sla gen van het ene is tegelijk het succes van het andere. Veel te schrijven hierover is overbodig, daar een ieder er wel herinnering aan heeft. Dus plaatsgenoten, spant u in en werkt mede, brengt allen bouwste nen aan, om zowel het eerste als het tweede te doen slagen. Eén actie tweeërlei doel. X. van in orde is te maken. B. en W. stellen voor tot uitvoe ring van dit werk in eigen beheer te besluiten en voor dit doel 130.000, op de begroting van het waterleiding bedrijf uit te trekken. De verlaging van de omzetbelas ting op het gas is voor enkele ge meenten aanleiding geweest om over te gaan tot verlaging van de prijzen voor gas.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1