De avonturen van Duimelot NIEUWS uii ftfwze Geef t handen om frofs op te zijn VAN EEUWEN Hind e*v VERKEER Predikbeurten Burgerlijke Stand De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-bedrijven heeft deze zaak ook bezien en zij heeft daarbij geconcludeerd, dat er sedert 1 Januari 1955 verschillende kostprijs verhoging factoren hebben gewerkt. Sedert September 1954 zijn de ko- lenprijzen weer in stijgende lijn ge gaan, waaraan nog geen einde is ge komen. Naast verhoging van de kolenprij zen zijn de lonen weer verhoogd, die toch ook een onderdeel van de prijs uitmaken. De meerdere opbrengst van cokes kan deze hogere uitgaven niet dek ken, zodat met een stijging van de inkoopprijs met lU cent moet wor den gerekend. Ook de lonen voor ad ministratie en distributie zijn geste gen, zodat de gasprijs met ongeveer één cent per m3 zou moeten worden verhoogd. Deze verhoging komt ongeveer overeen met de door de verlaging van de omzetbelasting verkregen be sparing, zodat B. en W. met de com missie, voorstellen de per 1 Septem ber 1955 geldende tarieven te hand haven. IGEROKZILMETA) vindt U ruim gesorteerd b\j HEEMSKERK De commissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven schrijft: „In de op Dinsdag 11 October jl. ge houden commissie-vergadering is o.a. de uitbreiding van de electrische straatverlichting behandeld. Destijds is besloten om elk jaar een gedeelte van de gas-straatverliehting om te bouwen in een electrische straatver lichting, De commissie geeft nu de voorkeur aan het Noordeinde, en wel om de volgende reden. Aangenomen mag worden, dat in 1956 een nieuwe wateirtoevoerleiding gelegd zal worden in het Noordeinde. Het ligt in de bedoeling om deze lei ding te leggen aan de oostzijde van het Noordeinde. In de te maken sleuf hiervoor kan dan tevens de straat verlichtingskabel worden meegeno men, daar de lantaarns eveneens aan we oostzijde van het Noordeinde ge plaatst dienen te worden. Dit geeft tegelijkertijd een aansluiting op de reeds bestaande straatverlichting, wel ke door de gemeente Boskoop des tijds is uitgevoerd. In verbandj met bovenstaande meende de commissie te moeten ad viseren, om in 1956 de bestaande gas- jsHraatverlichting in het Noordeindfe te doen vervangen door een electri sche straatverlichting.. B. en W. stellen de raad voor over eenkomstig het advies van de com missie te besluiten. Door de uitbreiding van het aan tal leerlingen is aan school B een te- II A lug PJ" A kort aan leermiddelen ontstaan, r\ vooral voor het vak aardrijkskunde. Een en ander wordt geraamd op 751,12. 79. Duiriielot hield de hoed met de kraai voor zich uit en vertelde waar hij hem gevonden had. „Wat moeten we er nu mee doen?" vroeg hij. Met ernstige gezichten keken ze naar het dier. „Tja, zei Lange Jaap, „tja, wat moeten we er mee doen?" Plotseling liet Duimelot de hoed bijna uit zijn hand vallen. „Hij beweegt", riep hij „hij beweegt!" Met grote ogen keken ze naar de vogel en ja hoor nu zagen de anderen het ook, hij bewoog een beetje. Doordat ze allemaal zo dicht om Duimelot heen hadden gestaan, was de vogel door de warmte van hun handen en hun adem ontdooid. Hij was nog niet dood, alleen maar door de koude bevangen. Duimelot had hem nog net tiff tijd gevonden. De kraai schudde zijn kop en keek om zich heen. De druppels van de gesmolten sneeuw spatten in het rond .Langzaam ging hij overeind zitten, hij was maar niet ineens hele maal beter! Hij schrok wel toen hij al die jongens om hem heen zag staan, maar toen hij merkte dat ze hem niets deden bleef hij rustig zit ten. „Kom we gaan gauw naar huis", zei Lange Jaap, „bij de warme kachel wordt hij wel weer beter". Duimelot mocht op de slee zitten, dan kon hij de kraai vasthouden. Hij deed de slippen van zijn das om de vogel heen. Zo hard ze konden renden de jongens naar huis. wijze kunnen ontvangen. De zilveren jubilaris de verzekering gevende, dat deze huldiging niet zo maar plich- matig plaats vond, maar een uiting van waardering was van het college van burgemee(ster en wethouders, overhandigde burgemeester Warnaar naast de gebruikelijke „enveloppe met inhoud" een fraaie schemerlamp als geschenk namens dit college. Namens de raadsleden voerde de heer M. Schouten als oudste raadslid het woord. Het bleek, dat de jubile rende gemeentebode ook de waarde ring van dit college had, o.m. om de verstrekking van een uitstekende kop koffie tijdens de raadsvergaderingen. Namens de raadsleden overhandigde spr. een ontbijtservies als aandenken. De gemeente-secretaris, de heer H. Jenné, feliciteerde de zilveren jubila ris en het bruidspaar namens het ad ministratieve deel van het gemeente- personeel en namens de oud-secretaris, de heer A. Kreupeling, en bood na mens hen een koekkoekklok aan. Uit de woorden van de laatste spre ker, de heer J. L. Koopman, bleek dat de heer Hogebrug ook bij plaatselijke correspondenten van de dagbladpers goed staat aangeschreven. Deze spre ker liet zijn gelukwens vergezeld gaan van een kist grote sigaren, waarin de sigaren van elk dagblad broederlijk bijeen lagen. Van verschillende kanten kreeg mevr. Hogebrug bloemen aangeboden. Getroffen door deze blijken van be langstelling en de vele goede wensen dankte de heer Hogebrug achtereen volgens de verschillende sprekers, waarna men nog enige tijd gezellig in de raadzaal bijeen bleef. GEMEENTEBODE VAN WADDINXVEEN GEHULDIGD. Naar aanleiding van zilveren jubileum. In hei raadhuis vond Zaterdag morgen de huldiging plaats van de heer J. Hogebrug, die op 16 October gedurende vijf en twintig jaar in dienst was als gemeentebode van Waddinx- veen. In de stemmige raadzaal waren hiertoe bijeen het voltallige college van Burgemeester en Wethouders, de gemeenteraadsleden, de gemeente secretaris H. Jenné, de hoofden van dienst en vele leden van het gemeen te-personeel. Nadat de jubilaris met zijn echtge note, die Zaterdag tevens hun zilve ren bruiloft vierden, in de raadzaal waren binnengeleid, werden zij toe sproken door burgemeester A. War naar Jz. Namens het college van bur gemeester en wethouders bracht hij de heer Hogebrug dank, voor het geen deze in de afgelopen 25 jaren als gemeentebode voor de gemeente verrichtte. Spr. betrok daarin tevens de echtgenote van de zilveren jubila ris, omdat deze, na de vervulling van de militaire dienstplicht van haar echtgenoot en na zijn overgang uit de landbouwwerkzaamhedien., zeker haar adviezen zal hebben gegeven voor de soms wait huishoudelijke werkzaam heden van een gemeentebode. De burgemeester constateerde, dat mevr. Hogebrug veel succes heeft gehad met deze opleiding, omdat de gebou wen, die onder de zorg van de heer Hogebrug er steeds keurig verzorgd uitzien, zodat het gemeentebestuur daarin steeds iedereen op prettige 'T WORDT WEER WINKELWEEK. Als het October is, is het traditie geworden dat de plaatselijke midden standsverenigingen zich gaan bezin nen op het komende Sint-Nicolaas- feest. Nadat beide plaatselijke midden standsverenigingen zich in eigen kring over deze aangelegenheid hadden be raden, kwamen beide verenigingen Dinsdagavond in hotel De Unie in ge combineerde vergadering bijeen. Het voorzitterschap was in handen van de heer J. Saton. Deze gewaagde in zijn openingswoord van de huidige gunsti ge conjustuuromstandigheden van de middenstand. Ofschoon dit een prettig geluid is, aldus spr., mag dit geens zins oorzaak zijn dat de service voor de klanten minder zou worden. Inte gendeel de middenstand heeft steeds voor ogen te houden dat de klant ko ning is. Vervolgens werd op deze vergade ring besloten ook dit jaar weer een grootscheepse winkelweek te organi seren, waarbij de Sint het grote mid delpunt zal vormen. Deze winkelweek zal worden gehou den in het tijdvak van 19 November t.m. 5 December. Besloten werd ditmaal een geheel nieuwe vorm van attractie te kiezen. Deze attractie zal gesplitst worden in twee delen. Bovendien zullen de mid denstanders een individuele prijzen- attractie aanbieden. Geheel nieuw zal het systeem zijn, dat men bij het uit loven van de waardebonprjjzen een dubbele kans heeft nl. ook op een der hoofdprijzen die zullen bestaan uit waardevolle gebruiksartikelen, zoals radio, rijwielen, serviezen e.d. De Sint zal, aldus de mededelingen op deze vergadering op dezelfde waar dige wijze worden ontvangen als in vorige jaren placht plaats te vinden. In overweging is genomen de goede jarige een hele week in de gemeente te doen logeren en hem receptie te laten in een zaal, in de middaguren. Aan het eind van de vergadering deel de voorzitter, ten verzoek van de rijks politie nog mede, dat alle winkels des middags, ook op Zaiterdagep, om 6 uur gesloten moeten zijn, en niet zo als velen menen des Zaterdags om 7 uur. ATTENTIE BROMFIETSERS. Veilig Verkeer vraagt Uw aandacht. Zie advertentie volgende week Vrijdag TANTE POST TE WATER. Ieder die wat met correspondentie te maken heeft, ziet wel eens verlan gend uit naar de post. Het is algemeen bekend, dat tante post haar best doet zo trouw mogelijk op tijd de bestellingen af te leveren. Het is dan ook een verheugend ver schijnsel dat de bestellers de gebrui kelijke snelheid en voortvarendheid gebruiken. Deze beide dingen heeft echter dezer dagen de postbode J. v. B. te Waddinxveen parten gespeeld. Toen deze de wijk Brugweg-Zwarte- weg bediende en met grote activiteit de brug voor de woning van Wed. de Haan aan de Zwarteweg wilde „ne men", reed hij evenwel niet op de brug, maar er naast, zodat hij met fiets, met tas en post in de sloot belandde. De weduwe schoot de onfortuinlijke drenkeling te hulp en verschafte hem droge kleren. Och in zo'n geval is een beetje natte brief wel te vergeven. Hoeveel liefdesbrieven worden vaak niet met tranen geplengd? Een beetje kalmer aan doen, bestel ler CONTACTAVOND. Dinsdag 25 October wordt in de Chr. Muloschool alhier een contact avond gehouden. De ouders der leer lingen kunnen dan met de leerkrach ten spreken over de vórderingen van hun kinderen. BENOEMING. Aan de Chr. Muloschool afd. L.O. werd per 1 Januari 1956 tot vaste on derwijzeres benoemd mej. E. Bloem te Koudekerk a. d. Rijn. VOORDRACHTSAVOND. Door het Instituut voor Arbeidersont wikkeling wordt op Dinsdag 25 Octo ber a.s. een Voordrachtsavond gehouden waar de bekende Willem van Iependaal zal spreken. Men zie de advertentie. Op 22 November geeft genoemd Instituut een lezing over oud en nieuw Wad dinxveen, in het Geref. Jeugdgebouw. „WET EN EVANGELIE" Aansluitend op de gehouden „gezins- week", hoopt de Hervormde Evangeli satie „Wet en Evangelie" a.s. Zondag 23 October, deze actie af te sluiten met twee bijzondere diensten. In de morgendienst van 9.30 uur hoopt voor te gaan Ds. Chr. J. Gall, Herv. Predikant te Den Haag, met het onderwerp: „de jeugd in het gezin", waarbij het Zondagsschool-werk tevens in herdacht wordt, 's Avonds 7 uur wordt een „Jeugddienst" gehouden, waarin Ds. J. Huting, Herv. Predikant te Gouda hoopt te spreken over: „Wat denk je van Jezus". Aan deze jeugddienst zal een kwar tier samenzang door de gemeente voor af gaan, zodat belangstellenden ver zocht worden, uiterlijk 6.45 uur aanwe zig te zijn. Beide diensten worden gehouden in het gebouw van de Rem. Gem. aan de Zuidkade, waarin alle zitplaatsen vrij bezet mogen worden. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Donderdag 20 October vierden de heer en mevrouw B. F. Boonstoppel van Veen, aan dé Kanaalstraat, him gouden huwelijksfeest. Dat voor dit zeldzame feit grote belangstelling be stond, bewees wel de gehouden recep tie en de daar aanwezige bloemstuk ken. Geen wonder, want de heer Boon stoppel heeft, behalve zijn kinderen en VOOR UW FEESTJES! Borrelworstjes 15 stuks 1,30 Borrelworstjes 30 stuks 1,10 Doosje ii 100 prikkertjes 35 Frankforters per blik 2,20-1,20 Pikante ballen 5 stuks 1,05 Jamoneta per blik 1,70 Toast per pakje 29-26 Sandwich spread 1,40-95 Gerookte Kabeljouwlever per blikje 85 GROTE SORTERING ZOUTJES Nibb-It per zakje 65 Kaaszoutjes Doesburg p. z. 75 Zoute Krakelingen p. zakje 70 Carl Stricks per zakje 75 Kaasbolletjes v Delft p. doos 85 Gezouten Pinda's per zakje 40 Dips Verkade 100 gram 29 ZUIDKADE3, TEL. 305 kleinkinderen, een groot aantal vrien den en zakenrelaties. Ruim 40 jaren maakte hij deel uit van de leiding der N.V. Wed. Boonstoppel Zonen. Het bruidspaar mag zich, gezien hun hoge leeftijd, nog in een goede gezond heid verheugen. DE KONINGIN BEZOEKT DE PLATTELANDSVROUWEN. Vrijdag 14 October jl. deelde de plaatselijke afdeling van de Bond van Palttelandsvrouwen in de feestviering van genoemde Bond ter gelegenheid van het vijf en twintigjarig bestaan. Deze feestvergadering had plaats in Den Haag in de Houtrusthallen, waar onze Koningin de feestvierende dames met een bezoek vereerde. De belang stelling hiervoor was buitengewoon groot, verschillende gasten uit het bui tenland waren aanwezig. Uit onze ge meente hebben 32 dames, leden der af deling, de vergadering bijgewoond en hebben genoten van het daar gebodene. Voldaan en opgewekt kwamen zij van deze feestelijke herdenking terug. VIJF EN ZEVENTIG JAAR GELEDEN Vijf en zeventig jaar geleden be droeg het aantal inwoners onzer ge meente 4228. We zijn er in de loop der jaren wel op vooruitgegaan. EEN BAD GENOMEN. In Bloemendaal geraakte Zondag een 13-jarig meisje in de vaart, doordat haar rijwiel in dat van haar vriendin haakte. Omwonenden verleenden hulp, zodat dat geval met een nat pak kon aflopen. ADVIESCOMMISSIE WONINGBOUW. Mevr. T. van Steyn-Versluis heeft de benoeming tot lid van de gemeen telijke adviescommissie niet aangeno men. Voorgesteld wordt in haar plaats mevr. J. L. Vierheul-Venema te be noemen. „Kinderen hinderen", zei Vader Cats. De weggebruikers van de twin tigste eeuw zouden met hem kunnen nazeggen, want kinderen zijn onbere kenbaar. Het ene ogenblik spelen ze rustig op het trottoir om het volgend ogenblik geheel onverwacht de straat over te rennen met als gevolg, dat een aanrijding soms niet is te vermij den. Het is daarom begrijpelijk, dat ouders met jonge kinderen vaak in zorg verkeren. Het verkeer wordt met de dag sneller, het aantal weggebrui kers groter. Klopt ons hart niet veel rustiger als ons kroost weer veilig en ongedeerd is thuis gekomen? Maar. het verkeer baart niet alleen de ouders zorgen, ook de Verkeers politie heeft tegenwoordig de handen vol. In een stad als Den Haag bijvoor beeld, zijn dagelijks ongeveer 75.000 kinderen tussen zes en twaalf jaar „oud" op straat. De zes- tot achtjari gen vormen de moeilijkste categorie. Zfj hebben nog geen weet van de ge varen, ondanks vele ouders hun kin dleren daarop bij voortduring wijzen. Dat bijbrengen van de gevaren is geen makkelijke taak. De ouders ken nen soms zelf niet alle verkeersre gels), waarddor in vrijwel elk gezin de verkeersopvoeding tekort schiet. In het algemeen komen we niet veel verder dan de aanmaning héél voor zichtig te zijn en vóór het oversteken goed uit te kijken. Daarom is het maar goed, dat tegenwoordig op school in de grote steden en ook reeds in tal van kleinere plaatsen het verkeersonderwijs wordt voort gezet'. Verplicht is het nog niet. No dig wel. Maar ook op school komt spoedig het moment, dat Meester de vele vragen van het kind niet meer precies kan beantwoorden. Dan is voor het Hoofd der School het ogenblik gekomen om zich in verbinding te stellen mett de Verkeerspolitie, die dit deel van het onderwijs overneemt. De Verkeerspolitie verleent die me dewerking graag. De tijd, waarin agenten voor de meeste kinderen boemannen waren, is gelukkig voor bij, De politie heeft een opvoedende een zeer dankbare taak in het ver keersonderwijs. In de grote steden blijft dit verkeers onderwijs, wat de theorie betreft, be perkt tot één les. In de kleinere plaat sen kunnen meer lessen gegeven wor- op Zondag 23 October 1955. NED.HERV. KERK V.m .9.30 uur Ds. A. van Eyk, van Benthuizen. Nam. 6.30 uur Ds. J. van der Haar. WIJKGEBOUW NED. HERV. KERK V.m. 9.30 uur Cand. G. Jonkers, vica ris te Sluipwijk Nam. 6.30 uur Ds. H. v. d. Akker, te Gouda. GEREF KERK V.m. 10 uur Ds. J. M. Vlaming te Gouda. Nam. 5 uur Ds. J. Snoey NED. HERV. VEREN. „Wet en Evan gelie" V.m. 9.30 uur Gezinsdienst Ds. Chr. J. Gall, uit Den Haag. N.m. 7 uur Jeugddienst Ds. J. Huting, uit Gouda. CHR. AFGESCH. GEM. V.m. 10 uur en nam. 5 uur Leesdienst REM. GEREF. GEM. Geen dienst. ZONDAGSDIENST wordt waargeno- men door Dr. J. W. H. HELLEMAN. Aangiften van 13 t.m. 19 October 1955 Geboren: Helena Catharina Marie, d. v. P. A. Verbakei en A. W. Steen kamer, Oranjelaan 11; Elisabeth d. v. G. Heer en en A. van Grieken, Noordeinde 23. Gehuwd: H. Teeuwen en A. Troost. Overleden: Th. Veenendaal, 30 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 motorhandschoen; 1 sleutel; 1 portemonnaie met inh.; 1 zwarte glacé handschoen; 1 tang; 1 alpina. Verloren: 1 paar zwarte glaceé hand schoenen; 1 motorbril; 1 kelderwind; 1 wandje den, omdat het totale aantal kinderen daar geringer is. In Den Haag wordt de theorieles gegeven aan de verkeers tafel in het Museum van het Onder wijs, waar allerhande vervoermidde len in miniatuur aanwezig zijn. Op het kruispunt staat een stopbord met een verkeersagent erbij. Een hele klas kinderen zit om de tafel. Ze volgen met aandacht wat de hoofdagent vertelt Hij is een echte kindervriend, hij weet hen te boeien. Hij doceert niet, hij stelt vragen. „Wat moet je doen als je op de fiets linksaf wilt slaan?" „Je hand uit steken, Meeslter". De hoofdagent lacht. „En wat moet je eerst doen?" Stilte. Dan gaat er een vinger om hoog. „Achterom kijken of de weg vrij is". „Juist", zegt de hoofd agent, „dus eerst omkijken en dan je hand uitsteken". Zo gaat het door. De voorrangswe gen met de bijbehorende borden wor den besproken, de andere verkeers borden en lichtsignalen krijgen een beurt. Het slot is steevast de verto ning van een film over een jongen van buiten, die, als hij bij zijn Haag se vriend komt logeren, van allerlei verkeersovertredingen begaat. Trou wens, de film laat zien, dat ook vol wassenen soms levensgevaarlijke toe ren in het verkeer uithalen. Een paar dagen later gaat de hele klas een uurtje naar de Verkeers- tuin, welke Haagse tuin nu nog een exceptie in Nederland is. Langs de verschillende paden zijn alle bestaan de verkeersborden opgesteld. Een van de jongens of meisjes krijgt van de hoofdagent de opdracht als verkeers agent bij het stopbdrd te fungeren, een ander mag zijn kameraadjes be keuren. Hij moet scherp opletten wie er fouten maakjt. De overblijvenden fietsen door de Verkeerstuin. Ze hou den stil voor het stopbord, ze vertra gen hun vaart bij het bereiken van een voorrangsweg. Daar schiet er één een straat in ,waar éénrichtings verkeer van de andere kant is. Prompt gaat hij op de bon. Aldus voorbereid op het werkelij ke verkeer wordt het onderwijs be sloten met een rit door de stad. In een jeep volgt de Verkeerspolitie de jeugdige deelnemers. Zij geeft aan wijzingen door de microfoon en wijst hen .op fouten. Het laatste stadium is het verkeers- examen. De kinderen moeten eerst schriftelijk vragen beantwoorden en de fouten aantekenen, die de hoofd persoon uit een verhaaltje, dat hun wordt voorgelegd, begaat. Bij het exa men in de practijk worden vier par cours in de stad uitgezet. Politie agenten in burger slaan de gedrag gingen gade der kinderen, die op de fiets het parcours afleggen. Eén klei ne fout is toegestaan. Wie er meer maakt, wordt afgewezen en moet nog eens examen doen. De eisen zijn streng, maar dat is wel nodig, want is het verkeer zelf niet medogenloos? Wie slaagt ontvangt een diploma. De Hoofdcommissaris reikt dat zelf uit. Bovendien ontvangen de kinde ren nog een speldje van de Vereni ging voor Veilig Verkeer. Na zo'n opleiding Heeft het ver keer voor de kinderen weinig gehei men meer. Ze weten beter dan menig volwassene hoe ze zich in het ver keer moeten gedragen. En ze doen ook inderdaad zoals him geleerd is. Ze helpen bejaarde mensen oversteken, ze staan op goede voet met de agen ten. En de ejertijds gevrejesde Ver keerspolitie is bfj de kinderen geliefd geworden. Op verjaardagen ontvangen zij van him vrienden van de Verkeers politie een felicitatie in de vorm van een prentbriefkaart, waarop een be paalde Verkeerssituatie is afgebeeld. In de grote steden is dit onderwijs in 1947 ingesteld. De kleinere steden en plaatsen volgen het in toenemen de mate na. Kind en verkeer moeten aan elkaar wennen. En hoe kan dat prettiger dan op deze instructieve wyze?

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2