Weekblad voor Waddinxveen II KLAPROOSDAG 12 NOVEMBER Moedu de Vrouw Öe. Sptiqet van de week Dameshoeden fllïlEfl Blijf meester Ook Spierpijn No 542 Vrijdag 4 November 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Het Koninklijk echtpaar heeft de ze week een glorieuse tocht gemaakt door de delen van onze West. In elk deel van dit rijksgebied had men de Koningin en de Prins een grootse ont vangst bereid. Tot in de binnenlanden toe hebben de inlanders onze Landsvrouwe grote hul de toegebracht en daarmede hun aan hankelijkheid aan ons vorstenhuis ge toond. Dit Koninklijk bezoek zal dan ook zeker de banden met ons land ver sterkt hebben. De reis is weer bijna ten einde en hopen we dat Koningin en Prins weer behouden in het vaderland terug zul len keren. In Amsterdam wordt dezer dagen een interessante tentoonstelling ge houden, waarin Nederlandse uitvin ders hun uitvindingen hebben geex- poseerd. De Apollohal is vol in allerlei appa raten, gebruiksvoorwerpen, zelfs plas tic huizen. Alles ontsproten uit de brein van eigen landgenoten. Mogelijk kunnen de tentoongestelde plastic - huizen een oplossing geven voor de heersende woningnood. Deze nood neemt zodanige vormen aan dat men spreekt over „Volksvijand nummer een." Vandaar dat men dan ook op het congres van aannemers deze nood be sprak en vroeg om vrijstelling van militaire dienst voor de bouwvakarbei ders, bovendien meende men dat de emigratie van deze mensen niet aan gemoedigd moet worden. Het is wel noodzakelijk dat deze volksvijand ver slagen wordt en dat de achterstand van plm. 200.000 woningen ingehaald kan worden. In Rotterdam wordt binnenkort het 20.000ste schip in de haven ver wacht. Een record cijfer, waarbij onze havenstad de haven van Londen naar de kroon steekt. Voor Rotterdam een ongekend succes. Minder succes hebben de pogingen tot terugvoering van Anneke Beekman De Officier van Justitie heeft nu zelfs aan de Belgische regering om uitlevering van de daderes verzocht, die in ons land tot acht maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Men spreekt van onvoldoende activiteit der Hilversumse en Maastrichtse po litie in zake de ontvoering van dit kind Gelukkig had de Zeister politie meer succes en wist de dader van de moord op de verpleegster Willy van Soest te arresteren, zeer tot opluch ting van de bewoners in die omgeving. In dit geval hebben de getuigen aan politie buitengewone diensten bewe zen. Op him verklaring was het mo gelijk de dader snel te pakken te krij gen. Minder gelukkig was de politie te Harderwijk, waar de dader van de ge pleegde moord in April 1.1. niet gevon den is. Het is voor de politie teleur stellend dat geen getuigen komen op dagen, alhoewel er wel anonieme aan wijzingen binnen kwamen. Ook deze week heeft het verkeer weer hoge tol gevraagd. Het is weer een hele lijst van gewonden en doden. We zouden dit kwaad wel „Volksvij and nummer twee" willen noemen. Het neemt schrikbarende afmetingen aan, alhoewel regering, politie, Veilig Verkeer en andere organisaties alle krachten in zetten dit kwaad te be strijden. Er worden zelfs prijzen uitgeloofd aan die plaatsen waar binnen zeker tijdsperk het ongevallencijfer is omlaag gegaan. Verschillende gemeenten ko men hiervoor in aanmerking, a.o. ook ons genabuurd Gouda. Het is dus daar veiliger als in andere plaatsen zijn heel jongen ogen, die nog geen weet hebben van ellende of geluk. Die jonge ogen zijn in de meerder heid en dat legt de menselijke samen leving een grote verantwoordelijkheid op. Kinderen zijn er in de onofficiële barakken achter het station in Salz burg, in de kelders in Lienz, in het kamp Spittal. Dit is de grote Zorg van allen, die met het vluchtelingenprobleem van doen hebenwat moet er van die kinderen worden Zij hebben geen schuld aan de toestand waarin zij ver keren - ze weten misschien niet eens wat het woord politiek betekend, en oorlog kennen ze alleen van horen zeggen. Kinderen realiseren zich met, dat het gezin waarin zij opgroeien alleen maar de naam van dat gezin draagt ruw ofschraal?, GEHOORZAMEN „Kareltje! Kom van dat gras af!" riep de moeder vanaf de bank in het plantsoen. Vierjarig Kareltje, die ach ter een vlinder aanzat, hoorde niets of deed alsof. „Ka-rel-tje!" riep de moe der met stemverheffing. „Zou je nou zo'n jong niet!" mopperde zij op staand." Ze doen tegenwoordig maar precies waar ze zin in hebben en dat begint al als ze nog maar amper on der en boven de broek uitkomen!" „Zal je nou hierkomen of niet!" riep ze dreigend. Schoorvoetend kwam de kleine booswicht nader. „En nou blijf je van dat gras vandaan, daar mag niet op gelopen worden". „Van wie mag dat niet?" vroeg de hummel nieuwsgierig. „Waarom niet?" „Daarom niet," kribbigde de moeder en verdiepte zich weer in haar brei werk. Vijf minuten later lag Kareltje op zijn knietjes op het gras en keek met open mond naar de verrichtingen van een regenworm, die half in en half uit de grond stak. Plots kreeg de moeder hem in de gaten. Kwaad sleurde zij hem van het gras af en diende hem een paar flinke tikken toe. En toen was het natuurlijk brullen geblazen. Intussen had een oud moedertje met een zware boodschappenmand op de bank plaats genomen. „Jij kan ze ker nog niet tellen, hè? Je bent nog maar zo'n heel klein jongetje" lachte ze vriendelijk tegen Kareltje, die van pure verontwaardiging en verbazing even vergat om te huilen. „Ikke ben niet klein! Ik ben een grote jongen en ik kan wel tot honderd tellen!" poch te hij. „Zo", zei het oude dametje, „dat is erg knap je. Weet je wat wij eens zul len doen? Wij gaan alle mensen tel len, die hier voorbij komen en als we er vijftig hebben en er geen een op het gras gelopen, dan krijg jij een reep! Pas op, daar komt iemand aan." „Een!!" gilde Kareltje nog voordat een oud heertje langzaam langs schuifel de. „Twéé" telde het omaatje, toen een jonge man met zijn fiets aan de hand over het pad kwam aanstappen. Kareltje posteerde zich aan de rand van het gras. „Niet over het gras lo pen!" waarschuwde hij telkens. De vijftig werd vrij spoedig bereikt en Kareltje mocht uit de volle kara- bies een reep pakken. Even hield de oude dame het grijpgrage handje vast. „Heb je wel gezien, dat grote mensen niet over het gras lopen? Dat doen alleen kleine kindertjes." „Ik ben groot", verklaarde Kareltje en we hadden verder geen last van hem. Aan dit kleine voorval moest ik denken toen onlangs bij kennissen een jonge moeder wrevelig haar driejarig dochtertje hardhandig in de hoek zette, omdat zij een gegeven bevel niet onmiddellijk opvolgde. Volgens kinderpsychologen behoort het gehoorzaamheidsprobleem op vierjarige leeftijd te zijn opgelost, maar de moeder van het lastige, weer spannige of al te levendige kind weet wel beter! De kleuter, die meestal van het hele boze relaas geen woord snapt zal echter wel het bevel „je-mag-niet" in verband brengen met allerlei on aangename gewaarwordingen. De er varing heeft hem geleerd dat dit bij elkaar behoort en hij zal zijn uiterste best doen om door te doen alsof hij niets hoort, dit onaangename op een afstand te houden. Er zijn ouders, die iedere omweg verre beneden zich achten en die strikte en onmiddellijke gehoorzaam heid eisen zonder tekst en uitleg op straffe van harde maatregelen. Meest al bereiken zij hun doel, maar aan het karakter van menig kind wordt daardoor iets verbogen dat nooit meer recht te buigen is. Zij die een beroep op het eergevoel van het kind niet als een compromis schuwen bewandelen o.i. een minder directe maar voor het kind heilzamer weg, welke uiteindelijk toch tot het gewenste doel voert. Het kind dat men weet te suggereren, dat mede door zijn toedoen de zaken in het rechte spoor worden gehouden, zal er al gauw een eer in stellen mee te mogen doen met de volwassenen; het is er trots op te tonen wat het kan. Voor het aankweken van gehoor zaamheid is geen voor allen geldend recept te geven: ieder kind is krach tens aanleg en wezen verschillend en moet op een andere manier worden aangepakt. Eén ding hebben echter alle kinderen gemeen: dat wat tot hun fantasie spreekt wordt gemakkelijk aanvaard. Dit feit is een kostbaar hulpmiddel bij het overwinnen van het gehoorzaamheidsprobleem. Het ware te wensen, dat meer moeders hiervan doordrongen waren. Amy Groskamp ten Have. Zeventigduizend sleutels op de deur van de toekomst Zeventigduizend vluchtelingen wo nen in Oostenrijk in officiële en niet officiële kampen, in afzonderlijke ba rakken, kelders en andere onderko mens. Zeventigduizend paar ogen zien iedere morgen de oude nood van de vorige dag. Daaronder zijn heel oude ogen, die al veel te veel ellende en veel te wei nig geluk hebben gezien. Daaronder geeft handen om trots op te zijn. in zo'n kamp, omdat de leden dezelfde achternaam hebben en, niet omdat het een intieme, besloten gemeenschap is. Dat is onmogelijk in de kampen, waar ieder in de barakken ten hoogste een paar afgeschoten kamertjes heeft waar een bed, een tafel, een paar stoe len en een kast kunnen staan. Er is geen afzondering mogelijk en de kin deren groeien buiten op, in de mod der en tussen het onkruid. En tussen ontwortelde ouderen vaak wier levens houding, gevormd in jaren van vlucht en vervolging, geen voorbeeld kan en mag zijn. Het vluchtelingenprobleem moet worden opgelost, ook al zou het alleen maar zijn om die duizenden kinderen op wie de maatschappij straks weer moet worden Uitgebouwd. Als de ouden van dagen eenmaal goed verzorgd in behoorlijke tehuizen zijn ongebracht, hetgeen met betrek kelijk geringe kosten mogelijk is, lost het vluchtelingenprobleem zich voor wat hen betreft vanzelf op. Maar de kinderen hebben nog een toekomst te winnen of te verliezen. Hun ouders moeten de kans krijgen normale staatsburgers te worden, die hun kinderen behoorlijk kunnen op voeden en laten onderwijzen. Ze moe ten de kans krijgen, redelijk te wonen, zichzelf een redelijk bestaan op te bouwen. Daar wordt iets aan gedaan. Door de Verenigde Naties, door allerlei in ternationale hulporganisaties. Maar tot dusver is de hulp onvoldende. Nederland heeft vorig' jaar vier en een kwart millioen gulden bijeenge bracht voor de vluchtelingen. Zeven tig procent van dat bedrag is naar Oostenrijk gegaan en dertig naar Griekenland. Nu worden er in Oostenrijk huisjes gebouwd van Nederlands geld. Een tehuis voor ouden van dagen wordt verbeterd. Daardoor kunnen jaarlijks vele vluchtelingen van de lijst van ont heemden worden afgevoerd. Maar - jaarlijks komen er ook vele vluchte lingen bij. Het probleem dreigt een permanent karakter te krijgen. Noorwegen biedt hulp, Zweden biedt hulp, Nederland biedt hulp. Nederland gaat het nu zelfs voor de tweede keer doen. Vorig jaar de uur loon-actie, nu de sleutelactie Na tuurlijk kan Nederland niet alleen zorgen voor de zeventigduizend sleu tels op de deur van de toekomst. Dat kan alleen internationale samenwer king. Maar Nederland gaat vooraan, en Oostenrijk ondervindt thans de eerste gevolgen van die Nederlandse hulp. Nederland heeft een goede naam in Oostenrijk. Het gaat die nu nog weer verbeteren. De sleutelactie draait op volle toe ren. Het zal van het sollidariteitsge- voel en de naastenliefde van de Ne derlanders afhangen, of de opbrengst in tonnen of in millioenen kan worden geteld. Of in Oostenrijk tien kinderen uit de barakken zullen worden ver lost of duizend. De vluchtelingen hebben nog altijd hoop. En nog altijd: mogelijkheden. Het gaat er alleen om, dat zij die sleu tel, die ene sleutel krijgen, waarmee ze de deur naar de toekomst kunnen openen. Want die deur laat zich niet helaas niet forceren. Breekijzers en koevoe ten brengen geen uitkomst. Alleen een sleutel. Maar als die er eenmaal is en de deur gaat openwat een vergezicht -o- Zouden er in Waddinxveen ook nog ongebruikte sleutels liggen? Ongetwijfeld wel Laat ieder eens in huis rondzien en deze aan ons bureau bezorgen. Wij zorgen wel voor doorzending. Of is het wenselijker een comité te vormen? over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Naar een eigen huis Allerwegen belangstelling voor het eigen huis. Een goed, geriefelijk huis bewonen en van dit huis zélf de eigenaar zijn, het is een idelaal dat niet aan tijd of landsgrenzen gebonden is. Door de eeuwen heen hebben mensen overal ter wereld dit ideaal gekoesterd, en vandaag de dag is het nog precies zo. In de Scandinavische landen zowel als in de Verenigde Staten van Noord- Amerika, in Nederland zowel als in Australië wonen velen die er van^ dro men, nog eens „eigen huisbaas" te zijn in een woning, zoals zij die zelf wensen. En bij dromen is het niet gebleven velen hebben zich een eigen huis ver schaft. Als naties van huiseigenaren staan Finland en de Verenigde Staten bo venaan, waar omstreeks 60 pCt van alle woningen uit „eigen woningen" bestaat. Dan volgen bijvoorbeeld W. Duitsland met 45 pCt eigen woningen, België, Denemarken en Zweden met 40 pCt, Engeland, Italië en Frankrijk met 25 pCt. Nederland heeft een tamelijk lage plaats in deze ranglijst met zijn 28 pCt eigen woningen (van de woningen zonder bedrijf zijn er zelfs niet meer dan 19 pCt eigendom van de bewo ners, zo wees de telling van 1947 uit). Waarom het percentage in Neder land zo laag is? Wel in de eerste plaats, zo lijkt het ons toe, door de gunstige (maar eenzijdige werking van de Woningwet, die de laatste hal ve eeuw velen voor weinig geld een goede huurwoning verschafte. Pas de allerlaatste tijd gaat de overheid er toe over, ook de bouw van eigen wo ningen enige steun te verlenen. Belangstelling voor een eigen huis is er in Nederland wel degelijk, en sinds de laatste oorlog is die belang stelling nog sterk toegenomen. Op het ogenblik is een eigen huis al lang niet meer uitsluitend een verlangen van mensen, die zelf als kind in een eigen huis gewoond hebben en de voordelen uit eigen ervaring kennen Vele ande re koesteren nu hetzelfde ideaal. Het is niet moeilijk, daarvoor enige redenen op te noemen. In de eerste plaats zijn er door de heersende wo ningnood velen, die abominabel slecht gehuisvest zijn of zelfs helemaal geen huis hebben. Deze mensen lijkt een eigen huis, naar eigen wensen ge bouwd en ingericht, zo ongeveer een hemel op aarde toe! In de tweede plaats vinden velen het gevoel van vrijheid, van eigen baas te zijn, zoals een eigen huis dat bie den kan, erg aantrekkelijk. Tenslotte zijn het dan de huurverhogingen, die veel mensen de kant van het eigen huis op drijven. Steeds maar meer huur te moeten betalen is niet plezie rig en het gevoel van onzekerheid over mogelijke verdere verhogingen is al evenmin aangenaam. En is het niet spijtig, jaar in - jaar uit zo'n hoge huur te betalen, zonder dat ooit één steen voor de woning je eigendom wordt? Met afgunst kijkt menig huur der naar de eigen-huisbezitters, de mensen die eigen huisbaas zijn en met huur betalen niets te maken hebben. Maar hoe aan een eigen huis te ko men? Intergemeentelijke bouwkas biedt hulp. Al tegen de 5000 gezinnen in Ne derland wonen op het ogenblik in hun eigen huis, dank zij de helpende hand die hen geboden werd door een in stelling waar meer dan de helft van alle Nederlandse gemeenten gchter staat. Wij bedoelen de Bouwkas Ne derlandse Gemeenten. Het systeem van deze intergemeen telijke instelling maakt de eigen wo ning mogelijk voor veel groter groe pen van de bevolking dan voorheen. De ruim 13.000 deelnemers die er op het ogenblik zijn, komen voort uit al le lagen van de bevolking; een groot aantal van hen behoort bijvoorbeeld tot de arbeidersklasse. De diensten welke de Bouwkas zijn deelnemers verstrekt, zijn.van finan ciële zówet als van bouwtechnische aard. In het kort komt het er op neer, dat men na zelf een bescheiden bedrag De vluchteling wacht De bedelaar van thans is niet meer zoals vroeger toen vaak een luie vent, maar nu een echte zwoeger, die langs de deuren gaat om dingen op te halen, waarmee wij altegaar de vrijheid gaan betalen van mensen die nu nog van ongeduld wel stampen om vrij te komen van de vluchtelingen kampen. Wie zou zo'n bedelaar niet graag voldoening geven als hij de hand ophoudt tot heil van veler leven Gelukkig, in ons land, ziet men geen vluchtelingen, die in vertwijfeling de harde handen wringen, doch zijn die mensen ver, wij weten toch wel zeker zjj ledigen in smart de volle lijdensbeker. Schenkt u geen zilveren munt, er valt toch wel te gissen, dat g'uit uw rommelkast een sleutel best kunt missen. SCHEEPERS KLAPROOSDAG Evenals vorig jaar zal ook dit jaar van 10 tot 12 November een Klap roosdag worden gehouden. Die dag zal er een kleine gave van U gevraagd worden voor het onder houden van de oorlogsgraven en om de nabestaanden, die financieel niet in staat zijn de graven van hun geliefde doden eens te bezoeken, hierin tege moet te komen. Nu is de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Wad dinxveen, gevraagd deze collecte te verzorgen. Hoewel er tegenwoordig veel van U wordt gevraagd, hebben wij ge meend daar een bevestigend ant woord op te moeten geven. Geve een ieder naar zijn vermogen voor dit zo goede doel. en rheumatische pijnen wrj)ft U weg met bijeen te hebben gespaard, in staat wordt gesteld de hele bouw te fi nancieren. Bij de bouw - die natuur lijk pas kan plaats hebben wanneer men ook over een bouwterreintje be schikt en van de gemeente bouwvo lume toegewezen krijgt - wordt bouwkundige hulp verleend wordt die tot doel heeft, voor zo weinig mogelijk geld een zo goed mogelijk huis te ver schaffen. De Bouwkashypotheek die op de woning komt te rusten, kan desgewenst worden afgelost in zó lan ge tijd dat men, omgerekend per week, weinig meer betaalt dan een normale weekhuur. In een Itweetal volgende artikelen tal het Bouwkassysteem nader uit leen worden gezet. Toch willen wij nu de inwoners van pnze gemeente er op attent maken, (flat Woensdag 9 November a.s., des bvonds om 8 uur in het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Stations straat hierover een openbare voor lichtingsavond zal word'en gehouden. Men zie de advertentie elders in dit RICHT UW LICHT een ander niet in het gezich! Geen verblindend licht! Dat geldt zowel voor de automobilist als voor U, wielrijder! Er wordt van U geëist, dat de lan taarn van Uw fiets schuin naar om laag gericht is, want alleen zo ver zekert U de veiligheid van de be stuurders, die U tegemoet komen. Verblinding betekent een sinister spelletje met het verkeersongeval. Wie wil het voor zijn verantwoording nemen? Vóórdat U moreel of door de rech ter ter verantwoording geroepen zou worden. „Richt Uw licht, 't is naastenplicht". En hoe staat het met Uw achter- lampje? Het is bekend, dat het dik wijls uitgaat, zonder dat de bestuur der het weet. Daarom: „Doe wel en zie zo nu en dan eens om!" VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1