Weekblad voor Waddlnxveen Wlocdcc de Vrouw Z)e SpUyd van de week I ffuidgenezingl F» U ROL NijnhordTs lablelien NIEUWS uit onze woonplaats. No 543 Vrijdag 11 November 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Wij zouden de afgelopen week een herinneringsweek kunnen noemen herinneringen aan gebeurtenissen van tien jaar 01 langer geleden. Daar is aan in de eerste plaats de neraemang der djoaen op verschillende kerKiio- ven en tusillade-piaatsen de Klap- rozendag, oie 12 .November door het Nederlandse üorlogsgravencomité weer wordt georganiseerd en ten slot te ae verscmjning van een nieuw boekdeel van de Commissie, die een parlementair onderzoek instelt naar net regeringsbeleid tijdens de tweede wereldoorlog. (Jok dit rapport is evenais zijn zes voorgangers - niet al leen van oelang van de historici. Ook zij, die de veelbewogen bezettingstijd hier te lande hebben aoorleeid, zui- ien met meer dan gewone belangstel ling van de verschillende vernoren kennis nemen verhoren, die de ach tergrond van verscheidene gebeurte nissen belichten en waarbij de lezer zich meermalen afvraagt: „hoe was het ter wereld mogelijk'!terwijl hij misschien ook wel eens naar hoofd zal grijpenais hij niet op dat voor- hoold tikt. Sommige ambtenaren in het bezet te gebied, komen er in het rapport niet best af en gezegd wordt, dat vele secretarissen-generaal, die door de Duitsers groot gezag hadden gekregen, ernstig fout zijn geweest, ofschoon an derzijds wordt erkend, dat deze top- functioimarissen van de regering te Londen geen richtlijnen kregen. Tus sen „Londen" en het bezette gebied werd een schromelijk tekort aan sa menwerking door de commissie ge constateerd. Het ontbreken van ver trouwensmannen van de regering in het bezette gebied was een groot ge mis, vooral in 1943 en 1914. In het verslag wordt verder o.m. be handeld de vervolging der joden en het optreden van de Joodse Raad: het werk van Radio Oranje; het ontstaan van de Nederlandse Unie; de Spoor wegstaking; het ondergronds verzet; de illegale pers, die door Londen ja renlang werd verwaarloosd de tal rijke vergissingen die werden gemaakt. De werkelijkheid die in dit rapport wordt weergegeven overtreft vaak de stoutste fantasie.... Van het verleden naar het heden: zonder fantasie kon worden vastgesteld, dat de woning bouw in dit kalenderjaar met 8000 woningen achteruit is gegaan. Dit lijkt erger dan het in werkelijkheid is, om dat er op het ogenblik een 78000 wo ningen in aanbouw zijn en verwacht mag worden, dat er 20.000 begin voi- genu jaar gereed zuilen zijn. De woningnood die uitsluitend door het bouwen van woningen kan wor den bestreden heelt de regering er nu toe gebracht, een Raad voor Wo ningbouw in te stellen, die tot taak heelt, de Minister van Wederopbouw van advies te dienen over uitbreiding der productie. Allerlei organisaties, zowel van werkgevers als van werk nemers die met de bouw hebben te maken, zullen in deze Raad voor Wo ningbouw zijn opgenomen. Het is te hopen, dat het wat zal heipen en dat deze Raad zoals de bedoeling is, sti mulerend enniet remmend op de bouw zelf zal werken. Van remmend werken gesproken., remmen behoren bij het moderne snelverkeer. De laatste tijd wordt nog al eens critiek geoefend op de Am sterdamse politie, die er weinig aan doet, verbetering te brengen in de steeds groter wordende chaos op ver keersgebied in de hoofdstad. De Amsterdamse commissaris van politie, de heer Posthuma, heeft nu uiteengezet, dat een oorzaak van deze lauwe instelling is, de onbegrijpelijke lage straffen, die verkeersovertreders meermalen worden opgelegd door de rechterlijke macht. De bestraffing van verkeersdelicten acht deze commissa ris benedên de maat een standpunt, dat voor het gehele land „niet eens zo gek" kan worden genoemd. Om bij de politie te blijven: in verband met de moord indertijd te Harderwijk ge pleegd, richtte de politie aldaar een oproep tot een onbekende briefschrijf ster die over deze moord nadere in lichtingen zou kunnen geven. Hoewel de brief voor een gedeelte in verschei dene kranten in facsimile werd afge drukt, heeft deze schrijfster zich niet bij de politie gemeld. Een vreemde geschiedeniseven vreemd als het geval bij de Belgische grens. Een Eindhovenaar, in de smokkelwereld bekend, werd waarschijnlijk ergens in Nederland gedood, waarna zijn lijk per vrachauto naar België werd ge bracht en daar in een greppel wérd gedeponeerd De minister van Oorlog wil nu de dienstplichtige bouwvakarbeiders met groot verlof sturen, mits zij beloven in de bouwerij te zullen blijven werken. Een toe te juichen maatregel. BIJ ONS THUIS. Het was een echt prettig gezin en de kinderen plachten aan vriendjes en vriendinnetjes altijd vol trots te ver tellen, hoe het toeging bij „ons thuis". Het was er gezellig en vrolijk en alle feestdagen werden omstandig gevierd, niet maar zon beetje lukraak met een traktatie en een hoeraatje, maar vol gens vaste regels en gewoontes. Wie jarig was, mocht op een ver sierde stoel op vaders plaats aan ta fel zitten en werd door de anderen staande toegezongen. Als dit onder deel van het programma zou zijn over geslagen, zou geen der vijf kinderen zich op zijn verjaardag echt jarig ge voeld hebben. Aan de overbekende verhalen, die des Zaterdagsavonds na het bad door vader werden voorgelezen, mocht geen woord worden veranderd; gebeurde dit per ongeluk toch eens een enkele maal, dan was daar onmiddellijk een koor van corrigerende stemmen: zo moet het en niet anders! Elke Zater dagavond was er voor ieder een kren- tebol en toen de bakker eens geen krentebollen bij zich had en zijn be loften ze alsnog te zullen brengen, niet was nagekomen, vonden de kin deren dat het helemaal geen echte Za terdagavond was. Ieder der kinderen raid zijn of haar vaste taak in het huishouden gedurende een week en dan werden de taken verwisseld. Ie der wist tevoren wat de volgende week zijn taak zou zijn en er was er met een, die het in z'n hoofd zou ha len de volgorde te verstoren. De regelmaat, waarmede alles steeds terugkeerde, schiep een zekere zin voor orde en traditie, waaraan de kinderen zelf prompt dé hand hiel den. Vaste gewoonten zijn even zovele steunpunten in het kinderleven. Kin deren houden niet van onregelmatig heid en veranderingen waaraan zij ach steeds weer moeten aanpassen. Het maakt hen zenuwachtig en onze ker. Vaste gewoonten zijn een houvast voor het kind en dit houvast heeft het nodig temidden van het vele onbegrij pelijke, vreemde en vaak angstaanja gende, waarmede het dagelijks leven hem confronteert. De hardnekkigheid waarmede kin deren plegen vast te houden aan de goede en prettige gewoontes van het gezin, doen zien hoezeer zij prijsstel ten op de stevige band, die hierdoor ongemerkt wordt gevormd. Toen de oudste zoon zich verloofde, leerde hij een heel ander gezin ken nen. Het waren aardige, hartelijke mensen, die echter allemaal zo'n beet je voor zichzelf leefden. Van traditie was daar geen sprake. Toen de moe- Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voelen en oksels Iris door Purol-poeder der er eens naar vroeg, antwoordde hij schouderophalend: „ze doen er niet aan daar." De moeder was wijs ge noeg om te zwijgen. Toen het jonge paar trouwde, bleek alras, dat er in het jonge gezinnetje geen enkele gewoonte of traditie in ere werd gehouden. Er kwamen vijf kin deren en toen het jongste een jaar was emigreerde het gezin naar Australië. Voor het eerste kerstfeest zond de moeder een doos vol kerstversieringen rode kaarsen, kandelaars en wat er verder zo bij behoort. Maar dat viel niet in goede aarde. „Daar hebben we hier niets aan", schreef de zoon, „kerstfeest is hier een soort kermis en het is snikheet en kerststemming is er helemaal niet." Het was een teleurstelling, die to tale afwezigheid van het vasthouden aan lieve en mooie tradities, maar de moeder ging er niet verder op in. En bij elk pakje een speciale boodschap. En toen na een paar jaar schreef de zoon: „Als de kinderen horen, dat er een pak van oma uit Holland is, dan laten zij alles in de steek en rennen naar huis. Ieder pakt zijn eigen stoel tje en we gaan in een kring zitten. Al les gaat precies volgens protocol! Het pak wordt bij mij neergezet en ik deel uit en lees de boodschappen voor. Ze weten het al zo precies dat, nog voor dat het pak open is, de oudste zegt: „Stil nou even, papie gaat voorlezen wat er op de labels staat!" Toen oma dat las, pinkte zij een traan weg. Dus toch.... De zin voor traditie door haar gezaaid, begon vrucht te dragen. En zo gebeurt veel van hetgeen wij hopen, uiteindelijk toch zij het op gans andere wijze, dan wij het hadden voorgesteld. En daarmee moeten wij tevreden zijn, want iedere volgende generatie doet alles altijd heel anders en, dat is hun goed recht! Laten wij ouders dan nimmer uit het oog verliezen! Amy Groskamp ten Have Naar een eigen huis II, Een eigen huis bereikbaar als men er wat voor over heeft. In een vorig artikel (opgenomen in ons blad van 4 November jl. schre ven wij, hoe omstreeks 5000 Neder landse gezinnen eigenaar en bewoner van een nieuwe woning werden via hun deelnemerschap in de Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Dit keer zullen wij eens nagaan, hoe het Bouwkassysteem werkt, hoe men dus als bouwspaarder op een gegeven ogenblik een eigen huis kan verkrij gen. „Op een gegeven ogenblik". Bete kent dit, dat men eerst aan aantal ja ren wachten moet, misschien wel een jaar of twaalf a vijftien, zoals dat bij sommige particuliere bouwkasjes het geval was? Integendeel! Zodra men over het benodigde eigen-geldbedrag (een fractie van de totale bouwkosten) be schikt, kan men wat de Bouwkas be treft onmiddellijk bouwen. Het heeft dan nog wel allerlei voeten in aarde, maar daar komen wij aanstonds op terug. Een aantrekkelijk spaarsysteem. Men wordt deelnemer voor een be paald bouwkapitaal, het bedrag na melijk dat men t.z.t. voor de bouw van zijn woning (en eventueel voor de grondaankoop) denkt nodig te heb ben. In 1954 was het aangevraagde bouwkapitaal van de toetredende deelnemers gemiddeld ongeveer f 10.000,—. Als deelnemer moet men in de spaarperiode geregeld sparen, maan delijks tenminste f 2,— per f 1.000,— oouwkapitaal, bij een contract van f 10.000,dus f 20,per maand. Het bouwspaarsysteem van de interge meentelijke bouwkas is er op gericht, om het sparen zo gemakkelijk en zo vlot mogelijk te laten verlopen. Bo ven het minimum mag men zoveel sparen als men zelf wil, en men ont vangt een behoorlijke rentevergoeding. Desgewenst wordt het spaargeld zonder extra kosten door een bode aan huis geïncasseerd. Veten van de bouwspaarders vinden het een veilige gedachte, dat de bode hen maandelijks aan hun spaarplicht komt herinneren. Zo komt men er immers niet zo gauw toe, eens een keertje over te slaan, en zo krijgt men in zo kort mogelijke tijd het benodigde bedrag bijeen! (Voor veten is het verder aange naam, te weten, dat men - mocht men om de een of andere reden niet ver der willen of kunnen sparen - zijn spaartegoed, verminderd met het vas te bedrag der onkosten en vermeer derd met de gekweekte rente, onmid dellijk kan terugontvangen!) Het spaarbedrag dat men nodig heeft om voor een Bouwkaslening in aanmerking te kunnen komen, be draagt in het algemeen 15 van het bouwkapitaal, bij een bouwkapitaal van f 10.000,— dus f 1500,—. (Wan neer de Bouwkashypotheek die men voor de rest van het benodigde ont vangt op deze manier te hoog zou worden in verband met grenzen aan het inkomen, wordt geëist dat men meer spaart dan 15 en dus een la gere lening vraagt). Met het doel, het echte bouwsparen het enige jaren achtereen geregeld sparen dus, te bevorderen, heeft de Bouwkas de regel ingesteld dat deel nemers, die een spaarperiode van ten minste 4V2 jaar hebben doorlopen al vorens te bouwen, hun lening goedkoper krijgen dan bij de Bouw kas geldende hypotheekrente; deelne mers met een spaarperiode van ten minste IV2 jaar hebben een voordeel tje van in elk geval nog 1/8% bene den de geldende hypotheekrente. Wanneer bouwen Het spaargeld dat bij de Bouwkas binnenkomt, wordt gebruikt om aan andere deelnemers uit te tenen ter financiering van de bouw van hun ei gen huis. Maar, ofschoon er buitenge woon veel gespaard wordt bij de Bouwkas (het bedrag loopt in de mil- lioenen, in 1954 was het bijvoorbeeld bijna 7V2 millioen gulden!) is het spaargeld toch bij lange na niet toe reikend om alle adspirant-bouwers aan hun bouwkapitaal te helpen. Doordat extra geld op de geldmarkt kan worden geleend, heeft geen en kele deelnemer een wachttijd door te maken voordat gebouwd mag worden. Het saldo van de onder de deelnemers uitstaande hypothecaire leningen be droeg eind 1954 al ruim 37 millioen gulden! De intergemeentelijke bouw kas is werkelijk een millioenenbedrijf geworden. Voor het bouwen van een huis is meer nodig dan de financiering alleen. Voor iedereen, die een huis wil bou wen, geldt tenslotte dat hij over een bouwterrein moet kunnen beschikken enover bouwvolume, een soort gemeentelijke toestemming voor de bouw van een woning met rijkssteun. Bouwterrein is op vele plaatsen ui terst moeilijk te krijgen. Ook een Bouwkashuis is echter niet zonder bouwterrein te bouwen. Behalve wan neer van complexbouw sprake is, waarbij de Bouwkas de grondaankoop zelf regelt moeten de deelnemers per soonlijk zorgen dat zij over een ter- reintje beschikken of dit - desgewenst met Bouwkasfinanciering kunnen ko pen. Ook de gemeentelijke bouwvolume- pot is in 't algemeen heel beperkt. Óm deze redenen raadt de Bouwkas eigen- huis-gegadigden dan ook altijd aan: als U over een jaar of drie, vier bou wen wilt, moet U nü al Bouwkasdeel- nemer worden en zorgen, dat bouw terrein en bouwvolume voor U straks geen probleem hoeven te vormen. Zeker, men moet voor een eigen huis geduld en moeite over hebben. Maar de bijna 500 Bouwkas-huiseige- naren die Nederland nu al telt, heb ben het bewijs geleverd dat dit geduld en deze moeite niet tevergeefs zijn! ZENUW - HOOFDPIJN-LAXEER De onveilige weg DE ONVEILIGE WEG. Dat het aantal verKeersongevallen hand over hand toeneemt is voor nie mand meer iets nieuws. We horen het dagelijks en de cou ranten staan er elke avond vol van. Het getal slachtoffers wordt steeds groter en we vrezen dat daar voor alsnog geen verbetering in zal ko men. Het verkeer is zo intens als nooit te voren en als we letten op het gedrag van de weggebruikers, 't zij met een auto, met een bromfiets, met een rijwiel, ja zelfs als voetganger hoeft het niet te verwonderen dat er ongelukken gebeuren. Het is dan ook noodzakelijk dat enerzijds opgetreden wordt tegen die genen, die eigen en andermans teven in gevaar brengen, anderzijds ook gelukkig dat er op zovele manieren getracht wordt diezelfde weggebrui ker op te voeden en er een „heer in 't verkeer" van te maken. Verschillen de instanties zijn dag aan dag bezig hierin voorlichting te geven. We hoe ven niet ver van huis te gaan, als we letten op de werkzaamheid van de vereen. „Veilig Verkeer", zowel plaatselijk als landelijk. Dit streven verdient alter sympathie en steun. Ook de A.N.W B. doet een waar schuwende stem horen. Deze bond verzoekt ons in een lijvig epistel deze waarschuwing verder te brengen. We willen hieraan gaarne gevolg geven en zulten enkele passages er uit overne- „Deze gevaren, die stellig niet te onderschatten zijn, worden voorname lijk veroorzaakt door gladde wegen, de vroeg invallende duisternis en de mist. Gevallen bladeren bedekken op vele plaatsen de wegen met een ui terst verraderlijk rottend laagje, dat uw voertuig de vreemdste en riskante capriolen kan doen maken, op een ogenblik, waarop men daarop wellicht het minst bedacht is. Het bietenvervoer in vele delen van ons land verergert dit alles nog in niet geringe mate. De klei van het land die bij dit vervoer op de weg achterblijft, loof en bieten die van de wagens vallen en tot pulp gereden worden, dit alles kan de weg in een glijbaan doen veranderen, en maakt het noodzakelijk in de rijwijze een extra grote dosis voorzichtigheid te verdisconteren. De duisternis valt snel in op een tijdstip, dat tot de spitsuren behoort en waarop het op de wegen zeer druk is. Uw verlichting dient daarom vol komen in orde te zijn. Let op de af stelling van uw lichten en dim tijdig voor tegenliggers, ook voor fietsers en bromfietsers op het rijwielpad. Controleer regelmatig uw achterver lichting en kijk dan ook even of mod- LOF VAN HET AMBACHT Die 't Ambacht wel verstaet, daer hij van teven moet En die 't nie wel alleen, maer wel en geerne doet, Beleeft het grootst geluck dat yemand kan begeeren. Hg spoedt, en spoedt met vreugd, hij wint, en wint met eeren O aller staeten staet, daer voordeel gaet met lust, En lof en danck met beid', en wercken self is rust! Constantijn Huygens der en vuil die achterlichten niet tot gloeiende spijkers hebben gedegra deerd. Het teven van u zelf en van anderen kan ervan afhangen. Dit alles geldt nog in verdubbelde mate, wanneer men door pech ge dwongen is te stoppen. Een stilstaande auto op de rijbaan, zonder achterver lichting of met gebrekkige lichten, be tekent een der verschrikkelijkste ge varen die de weggebruiker kunnen bedreigjen. Trouwens, een sitilstaand voertuig hoort niet op de rijbaan thuis! Zelfs een wagen met een goede ach terverlichting levert daar gevaar op, omdat het achteropkomend verkeer zich zo moeilijk realiseert dat een au to stilstaat. Zelf rijdend verwacht men geen stilstaande wagen op de rijbaan. Automobilisten, aldus de A.N.W.B. het is thans toegestaan rood-reflecte- rend materiaal aan de achterzijde van de auto aan te brengen. Voor vracht auto's zijn deze reflecterende stroken welhaast onmisbaar te noemen, zeker zolang de contour-verlichting nog niet is voorgeschreven. In ieder geval zijn voor vrachtwagens achterlichten met een groot lichtdoorlatend gedeelte ze ker noodzaak. Ook wielrijders en bromfietsers die nen zich juist in dit jaargetijde meer dan ooit te realiseren, dat een goede verlichting, zowel vóór als achter, een zaak van teven en dood kan zijn. Voortdurende controle van het ach terlicht is noodzakelijk, het achter spatbord dient helder wit te zijn, ter wijl voorts de door de A.N.W.B. sterk gepropageerde geel-reflecterende pe dalen of een rood-reflecterende strip op het achterspatbord in het belang van de zichtbaarheid uitstekende diensten kunnen bewijzen. De fiets lantaarn moet schuin naar beneden ge richt zijn, opdat het overige verkeer geen overlast ondervindt. Voetgangers loopt bij duisternis op onverlichte wegen, wanneer een trottoir ontbreekt, links van de rij baan en achter elkaar. Men ziet dan het gevaar aankomen en is beveiligd tegen het achteropkomende verkeer. Elk jaar weer vallen er, de gegevens van het C.B.S. bevestigen dat met trieste cijfers, onnodig veel slachtof fers, omdat men zich niet aan deze nuttige stelregel houdt. Een uiterst geduchte verkeersvijand is de mist, in dit jaargetijde steeds te verwachten. „Bij mist overdag GROOT licht" is een wetttlijk voorschrift, aldus de A. N.W.B., en niet alleen maar een nuttig advies; een voorschrift waaraan nog steeds helaas onvoldoende gevolg wordt gegeven. „Gezien worden door anderen", daar gaat het om bij deze bepaling, die ook geldt binnen de bebouwde kom. Ook voor fietsers en bromfietsers is deze manier van beveiliging, hoewel voor hen niet wettelijk voorgeschre ven, stellig de aangewezen handelwij ze." Dat deze opmerkingen ter harte ge nomen mogen worden. Het ontbreekt niet aan waarschuwingen en voorlich ting, zodat niemand zich zal kunnen verontschuldigen. X. WIJZIGING HUISNUMMERING. Ingaande 1 December zal de huis nummering aan de Henegouwerweg, volgens raadsbesluit, worden gewij zigd. Vanwege de gemeente zullen wit te plastic nummerplaatjes met zwarte cijfers worden verstrekt. Voor zover men hierbij belang heeft gelieve men er nota van te nemen. 1600 LEDEN 2 BEZOEKERS. De plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" kwam deze week in Jaarvergadering bijeen, onder leiding van de heer D. B. van der Most. Deze deelde mede dat het wijkgebouw nog steeds de belangstelling heeft van di verse instanties, en het gebouw meer malen bezocht wordt en geprezen om zijn doelmatige inrichting. Mededeling werd gedaan voor de tijdelijke voor ziening. in verband met de ziekte van zuster Olie. De heren D. B. van der Most en H. Jenné werden benoemd tot afgevaardigden naar de provinciale vergadering. De begroting sloot in ont vangst met f 25.860.waaronder f 13.650.aan subsidies. De heren A. Kreupeling, C. de Rooy en E. M. I,. Hemminga werden verzocht de reke ning 1955 te controleren. Behalve het bestuur waren er2 leden tegenwoordig. „NEDERLAND EN ORANJE" De Anti-Revolutionaire Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" hoopt Donderdag 17 November haar Jaar vergadering te houden. De gewone agendapunten zulten af gewisseld worden door de vertoning van de prachtfilm „Nieuw-Guinea". Het bestuur heeft n.l. het Koninklijk Instituut voor de Tropen bereid ge vonden de heer W. Galjaard af te vaardigen voor het vertonen van de film. Daar Nieuw-Guinea toch zeer in de belangstelling staat van veten, rekent het bestuur op een grote opkomst van de leden. UITSLAG WIELERHOME-TRAINER Zoals te verwachten was, heeft het Zaterdagavond de Zwemclub „De Gouwe" niet aan belangstelling ont broken. Zeer veten hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om te schieten, te gooien, te sjoelen enz. Ook de wieler-hometrainer heeft grote belangstelling gehad. Om de eerste prijs is fel gestreden, hetgeen blijkt uit de gemaakte tijden. De 500 m. werd het snelst afgelegd door P. Versluis met een tijd van 34 sec. Als tweede werd geklasseerd C. Poot met 35 se?, en als derde H. de

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1