voor Waddinxveen Weekblad Ifloedec de Vrouw De Syueyd van de week IVOROL: De Tandpasta van standing NIEUWS uit owz& woonplaats] Blijf meester No 545 Vrijdag 25 November 1955 lie Jaargang Verschijnt eike Vrijdag Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bq vooruitbetaling -g Woensdagsavonds inzenden. Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. I 1 Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Het feit, dat ver uitsteekt boven al het andere, dat deze week gebeurde, is zeer zeker de indiening bij de Sta- ten-Generaal van het onitwerp voor de Delta-wet. In de geschiedenis van ons land is wellicht geen object aan te «pen, dat zó veelomvattend en van zulk een Sot belang is, als dit imponerende ff dat voorziet in de afsluiting van de Zeeuwse en Zuidhollandse zeear- mDe indiening van dit plan spruit min of meer voort uit noodzaak. On willekeurig ga.-n onze gedachten te rug naar die eerste Februari van 1953 toen de stormvloed door cie cLij- ken brak en 1835 mensen de verdrin kingsdood stierven. Men herinnert zich. dat de directe schade verder 1500 millioen gu-den bedroeg dat honderden kilometers dijk zwaar werden beschadigd dat 4300 gebouwen werden vernield en niet minder dan 72.000 mensen ertoe werden gedwongen, te evacueren. Dat nooit meer is toen de leus ge worden, nadat die andere leus: beurzen open, dijken dicht" een golf van weldadigheid en van menslievend hulpbetoon over ons land en ook over het buitenland had doen gaan. Nu ligt dit plan dan voor ons: een groots plan, dat een grote winst aan zoetwater zal opleveren, dat een landaanwinning van 10.000 ha bete kent een plan, dat eerst over 25, jaar gereed zal zijn en omvangrijker en moeilijker zal zijn te verwezenlij ken dan enig waterbouwkundig werk de afsluiting der Zuiderzee incluis dat ooit in ons land werd aange pakt. Wij hebben er echter het volste ver trouwen in dat dit plan zal slagen- Tegenover de aanwijsbare grote voor delen staat, dat de oesterteelt ten dode is opgeschreven, hoewel er nog naar een oplossing hiervoor zal wor den gezocht. Wat echter het zwaarst is moet het zwaarst wegen. De alou de strijd tegen het water werd de afgelopen week door een groot aantal mensen gevoerd, toen op de IJssel, bij Kampen de zandzuiger ,,Stad Zwol le" plotseling kapseisde. Hier is een heldhaftige strijd gevoerd om twee der opvarenden te kunnen redden pogingen die helaas niet met succes werden bekroond. Ook het verkeer vroeg in de afge lopen week wederom de aandacht. ZE WOU HET GRAAG... Verschillende meisjes op school hadden het haar gepermanent en Loeki was vol bewondering voor die keurig gekapte hoofdjes. „Hè. moes, mag ik het nu ook?" vroeg ze tel kens. maar tot dusver was moede,- er niet voor te vinden geweest. Loeki liet echter niet los. Zij bleef erom zeuren en toen op een goede dag, tot haar onuitsprekelijke verrassing vond moeder het opeens goed! Dat kwam na een gesprek met oma. maar dat wist Loeki niet. Het zou haar sinter klaasgeschenk zijn. ao werd er be paald. Loeki vond alles goed, als zij maar haar zin kreeg. „Wacht er nu nog een maand mee", ried moeder, „dan ben je met de feestdagen keurig." En toen versche nen er kort voor de feestdagen opeens grote advertenties in de bladen over een bepaald soort nieuwe truitjes, speciaal voor jonge meisjes ontwor pen. „Moet je kijken, mams", wees Loeki opgewonden, „het is import en het is niet eens duur! Vind je ze niet schattig?" Op school bleek alras dat vijf van de vriendinnenschaar alle maal zo'n truitje hadden gevraagd voor Sinterklaas. „Doe jij dat nu ook" trachtten zij haar te overreden, dan t,aaa we ze volgende week allemaal samen i::tzo-ke-ii Vol van het plan kwam Loeki thuis. „Ik neem zo'n geruit", verkon digde zij. En toen zei moeder nuchter: „Ik dacht, dat jij voor je Sinterklaas een permanent wou hebben?" ,0.... enjara's waar ook" bedacht Loeki en een beetje zielig kwam er achteraan: „dan kan ik niet mee met de meisjes zaterdag „Tja," vond moeder, „je moet kie- ?en of delen, je moet zelf weten wat je het liefste wilt, het een of het an der." Vader tast m de zak Die avond was Loeki opvallend stil en toen zij vader en moeder goeden- nacht zeide. trok vader haar plagend aan een oor. „Wou mijn kleine ijdel tuit zo er graag zo'n truitje hebben?" vroeg hij. Loeki, die dadelijk door had dat zij op het punt stond haar zin te krij gen, wreef aanhalig haar wang tegen Ten aanzien van verkeersongelukken met de tram scheen Rotterdam niet bij de hoofdstad te willen achterblij ven. Een zwaar beladen vrachtauto reed bij de Wolphaertsbocht tegen een bijwagen van lijn twee. waardoor de zijkant van deze bijwagen grotendeels werd weggescheurd. Negen trampas sagiers werden met ziekenauto's naar een ziekenhuis gebracht, doch kon den na daar te zijn behandeld, allen weer huiswaarts keren, zodat dit on geluk nog goed is afgelopen. Om bij het Rotterdamse verkeer te blijven: heel ons land heeft zich min of meer vrolijk gemaakt over een Tweede Kamerlid, tevens lid van de Rotterdamse gemeenteraad, die werd aangehouden, omdat hij onder invloed van sterke drank zijn auto zou heb ben bestuurd. De autoriteit, die te vens in de Veilig Verkeersbeweging een vooraanstaande plaats moet inne- nemen in zijn tas werd een rede aangetroffen over de wijze waarop dit verkeer kan worden beveiligd! zal zich op 6 December voor de Ver- keerskamer van de Rotterdamse Rechtbank hebben te verantwoorden. De belangstelling voor deze zitting zal waarschijnlijk overweldigend zijn. Op de keper beschouwd is er in deze zaak weinig belachelijks of men zou het belacheüjk moeten noemen, dat mensen, die zulk een hoge maat schappelijke positie innemen, niet wijzer zijn. Het Kamer- en gemeen teraadslid moet zelfs de politiemen sen die hem aanhielden met een ran cune maatregelen hebben bedreigd Besloten werd, de zaak te vervolgen, omdat uit een ingestelde bloedproef bleek, dat het percentage alcohol te hoog was. Uit de vervolging moge echter blijken, dat in ons land wordt geoordeeld en recht gedaan, zonder aanzien des persoons. Dat is verheu gend. In zonderheid in het Oosten van ons land bestond grote belang stelling voor de rechtzaak, die tegen de gewezen burgemeester van Groen- lo werd gevoerd. Deze edelachtbare heer had ten nadele van verscheidene instellingen bedragen verduisterd, die met elkaar wel een dertig duizend gulden moeten bedragen. Twee en een half jaar gevangenisstraf (met aftrek) werd door de Officier van Justitie bij de Zutfense rechtbank tegen deze ge wezen autoriteit geeist Menigeen zal het ten slotte genoe gen doen, dat het ontaarde Utrechtse ouderpaar werd gearresteerd. vaders hand. „Nou vooruit dan maar - daar", zei vader, die zijn enig kind nu eenmaal niets kon weigeren en hij gaf haar het bedrag van het zoeer begeerde truitje. „..Enne met die permanent komt het ook wel in orde hoor!" voegde hij eraan toe, „want bij zo'n mooi truitje hoort ook een mooi hoofd i" Overgelukkig viel Loeki vader stormachtig om de hals. Toep zij al lang boven op haar kamertje was, hoorden zij haar nog het hoogste lied uit zingen. „O-och". zei moeder ver tederd, „zo'n kind nu toch! Hoor ze eens blij zijn!" Voet bij stuk houden Oma echter, die van het kleine voorval getuige was geweest, was het er helemaal niet mee eens. „Dat is geen stijl", vond zij. „Iedereen moet de consequenties van zijn eigen over tuiging enN zijn eigen keuze kunnen dragen - ook in kleine dingen. Jullie had voet bij stuk moeten houden, of het een of het andere, maar niet zo dra er een nieuwe wens opkomt, da delijk maar weer slap toegeven!" Vader en moeder zeiden hier niet veel op en later op de slaapkamer zei moeder vergoelijkend: „Och je moet maar denken, oma is nog van een vorige generatie!" Waarden, die ninuner verouderen Had oma werkelijk ongelijk en be hoort kiezen-of-dielen werkelijk tot de verouderde opvattingen van een vo rige generatie? Néén - geenszins! Oma had volu men gelijk. Het steeds maar toegeven aan iedere opkomende wens ma ikt van onze hedendaagse jongeren helaas al te vaak slappe zelfzuchtige men sen die iedere verantwoordelijkheid schuwen, omdat rij niets kunnen mis sen. Het is verheugend en hartver warmend, als wij onze grote kinderen horen zeggen: „..ik heb het zelf ge kozen, dus ik zal het ermee moeten doen." Maai' dit standpunt waait hun niet zomaar vanzelf aan. Dat moet lang zaam met overleg en vooral vroegtij dig worden aangekweekt en dat is de taak van ons ouders. Zonder onze hulp komen rij nooit zover - laten we dat i.iet vergeten! Amy Groskamp ten Have Onze Spoorlijn Letten we op de werkzaamheden rond het station en langs de spoor baan. zien we dat daar een aantal stalen masten geplaatst zijn, kennelijk met het doel te zullen dienen als dra gers voor de electrische geleiding, be nodigd binnenkort onze trein van electriciteit te voorzien. 't Heeft geruime tijd geleden al in de pers gestaan, dat de lijn geelectri» ficeerd zou worden, zulks tegen alle verwachting in. Want laten we het maar eerlijk zeggen, hoe vaak heeft in dezelfde pers niet het bericht de ronde gedaan dat de lijn zou worden* opgeheven. Ach, dat was zelfs niet iets van de laatste jaren. We herinneren ons nog heel goed. dat, toen de spoorlijn ge opend werd op een Zaterdagmiddag, nu al meer dan twintig jaar geleden, en het eerste stoomtreintje voorkwam, dat een van de toeschouwers en heus niet de eerste de beste, ons toevoegde: „Binnenkort kunnen ze van het station wel een meubelfabriek ma ken". Niet een blijk van veel vertrou wen in de toekomst van onze spoor. Toch heeft die man zich verkeken, want heden ten dage rijdt de trein nog, en wel met hoogst modern ma teriaal, in een behoorlijke frequentie. Ondertussen kunnen wij tevreden rijn over het verloop van een en ander. Het zou ons toch hoogst onaange naam geklonken, als we bijv. hoorden „er is tot opheffing van de lijn be sloten". Dan toch liever electrisch rij den. Laten we echter even het woord aan een spoorwegdeskundige, die ons o.a. mededeelde: Raadsvoorstellen Op 1 Januari 1956 rijn de heren C. Rietveld, L. W. Verbakei en P. van Zonneveld aftredend als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. Ter vervulling van deze vacatures bieden B. en W. de volgende aanbe velingen aan: vacature Rietveld: 1. C. Rietveld. 2. W. F. Meijer. Vacature Verbakei: 1. L. W. Verbakei. 2. M. Heemskerk. Vacature van Zonneveld: 1. P. van Zonneveld. 2. F. H. Blonk. In de vergadering van 30 Juni ji. besloot de gemeenteraad tot verkoop van 2580 m2 grond in de St. Vic- torstraat aan de firma Sliedrecht voor f 5,50 per m2, in totaal voor f 14.190. Deze prijs werd gebaseerd op de overweging, dat een gedeelte van het terrein. 200 m2, niet mocht wor den bebouwd, omdat dit de waterke ring van de ringvaart vormde. Gedeputeerde Staten hebben tegen dit besluit bezwaar, omdat rij van oordeel zijn, dat een oppervlakte van 2380 m2 dient verkocht te'worden voor f 6,per m2 en het restant voor de door het Ministerie vastgestelde mi nimum prijs, hetgeen betekent, dat de koopsom met f 900,moet worden verhoogd. B. en W. hebben zich met de firma Sliedrecht in verbinding gesteld, die zich bereid heeft verklaard de ge vraagde verhoging te betalen. Zij stellen derhalve voor de koop som nader te bepalen op f 15.090, en in de huurkoopbepalingen de af- lossinestermijnen van f 1980,nader vast te stellen op f 2130, Voor de per 1 Januari 1956 aftre dende leden van de gemeenelijke in stelling voor Sociale Zaken, de heren T. Ververs en Adr. Bonefaas, bieden B. en W. de volgende aanbeveling aan: Vacature Ververs: 1 T. Ververs. 2. T. Teensma. Vacature Bonefaas: 1. Adr. Bonefaas. 2. Adr. Heij. Van het ingenieursbureau van. Bruggen c.s. ontvingen B. en W. uit gewerkte plannen voor de aanleg van een rioolwaterzuiveringsinstallatie in het uitbreidingsplan in de Puttepolder. De kosten van uitvoering met in begrip van de installatie worden ge raamd op f 689.000, De tekeningen van dit werk. alsme de een gespecificeerde begroting lig gen ter inzage ter secretarie. B. en W. stellen de raad voor tot de aanleg der installatie te besluiten en het geraamde bedrag voor dit doel uit te trekken. RAADSVERGADERING UITGESTELD. De tegen Woensdag uitgeschreven Gemeenteraadsvergadering is uitge steld tot Vrijdag 2 December. „Met de voorbereidingen (het los sen van materialen e.d.) tot deze lec- trificatie is begonnen op 23 September j.l. Op 3 October jl. werd het eerste betonblok (fundering vopr de boven- leidingsmast) in het tevoren reeds gegraven gat geplaatst. Tussen de treinenloop door rijn in de daarop volgendeweken alle betonblokken op hun plaats gebracht, waarbij van Gou da uit in de richting van Alphen werd gewerkt. Het plaatsen van deze blok ken geschiedde fiiet een in de werk- trein meegevoerde kraan. In een der wagens van deze werktreinen was een mobilofoon geïnstalleerd, waarmede men voortdurend contact met de sta tions kon houden, zodat de „openin gen" tussen de treinen van de gewo ne dienstregeling, tijdens welke ge werkt kon worden, zo volledig moge lijk benut konden worden. Dit was van bijzonder belang, omdat het baanvak enkelsporig is, zodat de werk- trein steeds moest terugkeren naar een met meer sporen uitgerust sta tion om de gewone reizigerstrein ge legenheid te geven tot kruisen of in halen. In de nacht van 21 op 22 November is begonnen met het zg. draadtrekken, het aanbrengen van de eigenlijke elec trische bovenleiding. Als de electrifi- catie van het baanvak Gouda-Alphen bij het begin van de zomerdienstrege ling 1956 (3 Juni a.s.) in gebruik kan worden genomen, zal de stroomleve- ring geschieden van de bestaande zg. onderstations te Gouda en Alphen uit. Te Waddinxveen en Boskoop zullen voordien de perrons worden opge hoogd, opdat de reizigers gemakkelij ker zullen kunnen in- en uitstappen. iCan-ade. In een klein, gezellig plaatsje Wat ik heus niet noemen kan, Tobt en piekert en vermagert Nu al wekenlang een man. Hij verzorgt nog trouw zijn klanten, Deze melkboer van zijn streek, Maar hij prevelt in zic'nzelve En hij ziet verdrietig bleek. Zijn probleem is niet eenvoudig, Het heeft eeuwenlang bestaan: Waarom moet hij, toch een burger, Als een bóer doo'- 't leven gaan? Boegen rijn hee. beste mensen En hun functie is zelfs mooi. M r die wonen in een polder Met een geur van mest en hooi. Arie téistert die ben immg. 't Schrijnt bij elke hartek-op, Dag aan dag, na eike maaltijd, Boert die boer als boer hem op Maar wat moet het andecs wezen? „Melkman" is weer zo gewoon, „Zuiveljongen" te hoogmoedig. Teveel deftigheids vertoon; „Tapteheer" zou vroeger kunnen, Doch we rijn weer goed op dreef, 't Scheelt nog maar een paar procenten Cn we zijn weer „voile-neef'; A's er nou nog pintjes waren Kon 't eenvoudig kort „pinteur"; „Melkmens" kan niet want dan sta je Zó als „me"km lil" aan de deur. „Literaan" lijkt wel een secta En „melkies" is zonder smt; Zuchtend gaat er een vën pruimpje Achter Arie's m dkgebf. „Mens," zegt Tonia, zijn vrouwtje. ,,'k Heb-et. is-ie effe fijn: Jij ktrnt hier met al je kannen 't Beste maar „kan-arie" zijn JAAf- MIJDERWIJK Officiële Mededelingen STREMMING VERKEER. VEILIG VERKEER. BUj Burgemeester en Wethouders van Maandag 28 November zal in delfWaddinxveen brengen ter algemene Openbare School B gelük met de$| kennis, dat de Dorpstraat tussen Klei- cursusavond voor bromfietsers, een kade en Onderweg op 29 en 30 Novem- film vertoning plaats vinden, welke ber a s- voor alle ri)verkeer zal zijn het verkeersprobleem in beeld zal De secretaris, H. JENNé afgesloten. brengen. Op deze film zal een toelich-*' def dagen werden de uieugciivx kushalen van <je N.V. Citosa op de vo ge j.^ Kerkweg en de Dorpstraat verplaatst IFZING OVER w naar Kanaalstraat 3 en Sndepweg fci hoek Esdoornlaan. OUD-WADDINXVEEN Dinsdag 22 November werd door het .Waddinxveen, 24 November 1955. Instituut voor Arbeidersontwikkeling Burgemeester en Wethouders voorn., een avond gehouden waar de heer H. 'r, A WARNAAR Jz. Jenné aan de hand van verschillende y tekeningen een en ander vertelde over het uitbreidingsplan van onze gemeen-55 te. Speciaal het plan van de Puttepol-B der werd door spr. uitvoerig toege-M licht. Na de pauze vertoonde de heer« Jenné enkele prachtige filmstrips over^ Waddinxveen van vroeger en vooral de ouderen onder de talrijke aanwezi-.», gen genoten bij het zien van bekende "^-. plekjes die nu al lang tot het verleden behoren. Het kwam bij deze filmstro ken wel zeer goed tot uiting hoe onze gemeente in de loop der jaren is ver anderd en uitgegroeid. Het Instituut kan op een zeer geslaagde avond te rugzien. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten ST. NICOLAAS IN WADDINXVEEN. Niets te verwonderen dat 11. Zater dag een grote schare belangstellenden en niet het minst de jeugd, hun op wachting maakte nabij de gasfabriek, om St. Nicolaas te verwelkomen. St. Nicolaas spreekt altijd nog tot de verbeelding van de kinderen en ook nog wel tot wat ouderen. Er gaat ai- tijd zo iets van bekoring uit, als de kindervriend te paard gezeten, omringd of gevolgd door één of meerdere zwar te pieten de rondgang maakt door de gemeente. Was het in Amsterdam en in Gouda zelfs niet zo, dat het gehele verkeer stilgelegd moest worden. Zo erg is het nu bij ons nog niet. maar drukte gaf het heel wat. Toen dan ook de Sint omstreeks 3 uur was aangekomen en voorafgegaan door „Concordia" de tocht maakte langs endoor onze gemeente was het sein gegeven dat de Winkelweek ge opend werd, want ook het winkel weekcomité schaarde zich in het ge volg van de Sint. Met royale handen strooiden de „pieten" hun pepernoten, zeer ten gerieve van de jeugd. Halver wege nam „Voorwaarts" de taak over van „Concordia". De winkelweek was hiermede ge start. CONTACTAVOND. Dinsdagavond 22 November hield het Dames- en Mannenkoor „Onver moeid Vooruit" een - onderlinge con tactavond. Er waren deze avond 2 jubilarissen in het midden, de heren W. Brok en W. Treffers, die beide 35 jaar aan het koor verbonden waren. Hulde voor deze heren Als blijk van waardering werd hun een sigarettenkoker met inscriptie en aansteker aangeboden. Verder bestond de avond o.a. uit zang, schetjes en trek aan de bel. wat Voorkom de rampen, zorg voor Uw lampen! Beide koplichten van een auto moe- en voor het tegemoet komend ver keer duidelijk zichtbaar blijvend hel derwit of helder geel licht uitstralen. Koplichten, die bijv. door een los con tact telkens aan- en Uitgaan, zijn dus niet toegestaan. Er dient voor gezorgd te worden, dat ze goed gesteld zijn, dus niet bijv. zo, dat de stralenbundels ongelijk gericht rijn. Het doel van de verlichting is niet alleen Uw weg te beschijnen, maar ook om voor de tegenligger Uw posi tie te bepalen. Dit is ook de bestemming van de stadslampen, die evenals de koplan7 taarns op gelijke hoogte moeten rijn aangebracht en zich op geen grotere afstand binnenwaarts mogen bevinden dan 40 cm. Zodoende kan de tegen ligger zich oriënteren on de breedte van ¥w auto. Aparte stadslichten rijn niet vereist, als ze in de koplampen rijn aangebracht, mits deze niet meer dan 40 cm. binnenwaarts zijn geplaatst. De maximumhoogte voor de kop lampen, gerekend van de grond, is 1.25 meter, minimum 40 cm. Voordat een andere instantie er zich mede bemoeien zou: heeft U wel eens nagegaan, of de lantaarns en de gloeilampjes, zoals het officiéél ge zegd wordt, „voorzien zijn van het door de Minister vastgestelde merk?" En dan tenslotte: „Wilt U voor Uw tegenliggers tijdig dimmen?" Met „tijdig" bedoelen we van het ogenblik af, dat de tegenligger in Uw stralenbundel komt tot het moment, dat hij gepasseerd is. VEBROND VOOR VEILIG VERKEER geheel door eigen leden werd opge voerd. De zang werd opgenomen op een bandrecorder. Het geheel stond onder leiding van de heer D. v. d. Gronde. De contactcommissie kon op een zeer geslaagde avond terug zien.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1