SENSATIONELE OPENING R. VAN DE WAL Weekagenda De av< van Duimelot De groei van Waddinxveen. DE MAN UIT CHICAGO Hulp in de Huishouding g paar meisles nontiaarsies 2 paar iïieisiessctioenen 1 Ulieo mei züden deHentie g Zaterdag 19 November Orgelbespeling door Teun Plomp in Geref. Kerk. Dinsdag 22 November Lezing Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Jeugdgebouw, Stationstraat. Dinsdag 22 November Jaarvergadering Geref. Vrouwenvereniging „Bij de Bron", in Jeugdgebouw, Stations straat. Donderdag 24 November Ledenverga dering N.C.V.B. in Jeugdgebouw, Stationstraat. Vrijdag 25 November Ledenvergade ring C.B.T.B., Jeugdgebouw, Sta tionstraat. Donderdag 8 December Uitvoering Concordia cantine N.V. Dobbelmann Donderdag 15 December Feestavond „De Gouwe" in Lunchroom van de Water. 19, 20, 21 December Dam- en Schaak- tournooi in het Verenigingsgebouw Stationsstraat. Donderdag 22 December Grote Kerst zangavond „Vox Jubilante" in de Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 27 Januari 1956 Grote Feest avond Damclub „Excelsior" in can tine N.V. Dobbelmann. veen dacht hier anders over, met goede open aanvallen werd het WSE- doel bestookt een misverstand in de achterhoede en van Elswijk bracht de stand op 3-1. Maar nog was WSE niet wakker geschud, want kort hierop was het r. buiten Metselaar die be heerst inschoot. Nu was de spanning terug, fel werd er (soms te fel) voor de overwinning gestreden, maar 3 min. voor het einde maakte WSE van alle onzekerheid een einde, door de eindstand op 4-2 te brengen. Dit weekend speelt WSE I weder om thuis tegen haar veel ouder te genstander RCV I uit Reeuwijk. Dit wordt een moeilijke opgave voor de jongens van Weisseling. Want al is RVC wel niet meer het RVC van vroeger toch is waakzaamheid gebo den. Wordt echtter de tegenstander niet onderschat, en blijft het spel open dan kunnen de puntjes thuis blijven. De dames ontvangen om 12 uur het zeer sterke MSV I uit Montfoort. W.Z.C. DE GOUWE. In het tweede Kringzevental waren twee spelers van de Gouwe gekozen, G. van Beek en Dolf Mulder. Dit ze vental moest het tegen Donk I opne men. Het is een mooie wedstrijd ge worden waarin vooral van Beek op gevallen was. door zijn uitstekend werk in het doel. „Wanneer Clarenbough niet geko- komen was, zou dat voor uw vader helemaal niet leuk geweest zijn. Ik weet toevallig, dat ze in Kwardam op de loer liggen om er munt uit te slaan. En Kruiderink en mevrouw Boom hadden ook al plannetjes om in de Raad vragen te stellen over het lichtvaardig omspringen met gemeen tegelden. Tenslotte zou het hele geval de gemeente Meeldam en ook uw va der weinig goeds hebben gedaan." „En u zelf ook niet, want als ik het goed begrijp, ging het plan van u uit." Mijzelf ook niet. Maar dat kon me minder schelen. Ik kan solliciteren en me van Meeldam niets meer aantrek- Donk wist na veel spanning deze ontmoeting met 1-0 te winnen. Zaterdagavond zal het eerste ze vental het tegen de G.Z.C. II opnemen. Deze wedstrijd welke gespeeld wordt in competitieverband zal wel te zwaar voor de Gouwe zijn. Maar de jongens van van der Lin de zullen hun best doen om de neder laag zo klein mogelijk te houden. Damvereniging „EXCELSIOR" Excelsior I kampioen. Excelsior IBledswijk I. F .M. P. JacobiJ. van Spengen 2-0 T. TwigtJ. Brinkers 1-1 C. H. KrampK.Duivestein 1-1 P. van TolD. van Spengen 0-2 D .ZwanenburgC. Molenaar 2-0 A. Blonk—W. P. van Alfen 0-2 H .Troost—A. Brinkers 2-0 C. Blonk—A. J. Goris 1-1 A. Blom—P. in 't Veen 1-1 G. HetrenC. Drost 0-2 Totaal 10-10 Excelsior 2—Bleiswijk 2. D. la Grand—A. van Elswijk 2-0 A. A. RietveldH. Moerman 1-1 W. v.an der HeijdenW. P. van Loon 2-0 A. N. Litbooij—C. Moerman 1-1 A. Zwanenburg—D. J. Breugem 0-2 J. de HeerJ. Snoek 0-2 T. den Ouden Jr—A. Noorman 2-0 Totaal 8-6. ken! En eerlijk, juffrouw, toen ik naar Rotterdam ging, had ik. geen flauw idee dat het zo zou aflopen. De ont moeting met-mijn vriend Jongejans.." „Mooie vriend." „Hij is een beste kerel en hij redde me spontaan uit de nood. Zo is hij. Altijd bereid zijn vrienden uit de pe- nairie te helpen. Hij is niet dom ook en alles zou prachtig gegaan zijn. Ik weet niet wat hem bezield heeft de zaak zó te verknoeien „U komt nog op voor hem ook, zie ik!" „Ja, dat doe ik ook. Ik laat m'n vrienden niet in de steek „Dat heeft hij u anders wel gedaan. 85. Op het dak van het nieuwe hok zat de kraai ruzie te maken met een prachtige postduif. „Alsjemenou" riep Vader Hand, „Die is er vlug bij. De duif is jaloers op dat mooie hok van je kraai, denk ik, Duimelot. We moe ten hem maar wegjagen." „We kun nen hem ook vangen" zei het Kleint Ding. „Een duif vang je maar niet een twee drie," zei Likkepot. De kraai kraste „Kra, kra, kra, De duif ant woordde heel boos' „Roekoe, roekoe, roekoe," „Jammer dat we niet kun nen verstaan wat ze zeggen," vond Duimelot. „Zal ik eens proberen of ik die duif kan vangen?" Duimelot zet te alvast zijn voet op de ladder. 86. „Nou," zei Vader Hand, „Dat lijkt me een gevaarlijk werkje. Laten we eerst maar eens even afwachten wat ze gaan doen." Hij had het nog maar net gezegd of daar begon het lieve leven al. De kraai pikte naar de duif en sloeg wild met zijn vltugels. De duif fladderde een stukje achter uit en pikte terug. „Ik ga er naar toe" zei Duimelot, „Ik ga de duif vangen. Stsaks pikt hij mijn kraai dood." „Vooruit damnaar,zei vader Hand, „maar doe erg voorzichtig en val niet van de ladder." Duimelot knikte en klom de ladder op. de Jan, die zichzelf met zijn zeven en twintig jaren, bij haar vergeleken, een grijsaard achtte. „Meneer De Gooyer, hoe komen we hier uit? Hoe besparen we vader al deze ellende?" Beiden zwegen en staarden elkaar aan. En in die ogenblikken ging Jan de Gooyer in de geest terug naar de tijd, toen hij als jongeman de romans verslond, waarin edele ridders hulp behoevende jonkvrouwen met levens gevaar uit allerlei perikelen redden. Hier was een jonkvrouw in nood en al was het tijd meer voor geharnaste ridders, dacht Jan, ridderlijkheid mocht niet uitsterven. Voor hij zich zelf ervan bewust was, sprak hij: „Ik heb dit plan gemaakt, juffrouw Corrie." De vormelijkheid versmolt in dit ogenblik." Ik ben verantwoordelijk En ik neem de verantwoordelijkheid. Ik alléén. Laat ze schelden, die schur ken daarginds. Ik zal Wim Jongejans de verklaring ontwringen, hoe de vork werkelijk in de steel gezeten heeft. Ik zal er ook geen twijfel aan laten be staan, dat uw vader nergens van wist en gedupeerd is. Door mij, als men dat zo wil. Ik zal die amerikaanse journa list,, Colverton, opzoeken en hem de hele zaak uitleggen en een beroep doen op zijn eergevoel om er geen re clame mee te maken. Als ik dat niet dóe, zoekt hij zelf het zaakje uit, want ik vrees, dat hij al iets vermoedt, en ik weet, dat hij al met mevrouw Boom aan de praat is geweest. Ik zal, wan neer het er helemaal op aankomt, te rug slaan en nog een boekje opendoen over de jrnachinaties van meneer Krui derink met dat bouwplan en over de rol, die het raadslid Kareisen daarin gespeeld heeft. En dan neem ik mijn ontslag en stel mij ter beschikking van burgemeester. Als die het nodig vindt de zaak verder uit te zoeken, er de justitie in te halen wellicht, wel, dan moet het maar. Er moet een zondebok zfjn. U vader mag dat niet zijn. Hij is volmaakt onschuldig aan de ze hele geschiedenis. Daarbij heb ik veel aan hem te danken, mijn hele po sitie hier en nog meer. En - eindigde hij op zachter toon ik wil ook niet, dat die slijmerige ridder, die Hanny Boom, de kans krijgt u uit te lachen" Corrie klemde de handen om de leuning van haar stoel. „Dus als ik u goed begrijp „Knap ik deze zaak op." „En loopt alle risico's?" „Ja." „Weet u, wat u doet? Ze was opgestaan. Ook hij stond gereed om te vertrekken. „Ja. Ik weet het ten volle. En, juf frouw Corrie, u hebt me zoeven, ik mag wel zeggen, de huid vol geschol den. Dat was uw recht. Maar nu weet u, hoe de vork in de steel zit. Zoudt u me de band willen geven en me een beetje geluk toewensen in deze onge lukkige geschiedenis?" Ze keek hem aan, haar ogen ver zachten zich. Jan de Gooyer begreep plotseling niet, hoe hij haar ooit een hoogmoedig, verwaande nuf had kun nen noemen. Ze schudde het blonde haar naar achteren en trad met uitge stoken hand op hem toe. „Meneer de Gooyer, wanneer alles verkeerd afloopt en u krijgt het volle pond van de narigheid te slikken, dan zal ik zorgen, dat alle mensen in Meeldam de ware toedracht vernemen mijn vader het allereerst. Ik vertrouw u en ik vertrouw op u. Moet ik nog méér zeggen?" Tóen De Gooyer enkele minuten later op straat stond, wist hij opeens hoe verschrikkelijk graag hij nog meer van haar had gehoord. -Nog véél meer. Hij moest het zich bekennen: Corrie van de burgemeester had de Achilles hiel van zijn vrijgezellen-opvattingen geraakt. En dit juist op dit wanhopige ogenblik. Maar, zo besloot hij en klemde de tanden op elkaar, nu zou hij nog harder vechten om er voor te zorgen, dat zij en haar vader gevrij waard werden van alles wat deze el lendige geschiedenis zou opleveren. Al wist hij nog helemaal niet hoe, en al zag hij voorlopig nog geen straaltje licht in deze inktzwarte duisternis! XXX De burgemeester en zijn vrouw stonden op het Utrechtse perron. De goedige, corpulente burgemeester was in een stralend humeur, want de ope ratie, waarvoor hij zo plotseling naar de universiteitsstad was geroepen, was prachtig verlopen en om half twaalf was de zuster komen zeggen, dat de patient, de broer van 'de bur gemeester, rustig sliep en het wel zou halen. Heft echtpaar, dat niet meer naar Meeldam terug kon, had een ho tel opgezocht en vertrok nu weer naar huis. Snuivend en knarsend kwam de trein binnen en haastig zocht de bur gemeester een tweede klas coupé. Hij stapte in en reikte zijn vrouw galant 1000 Woningen in de Puttepolder - Een blik in de toekomst Er is een prognose, dat Waddinx- veens bevolking in 1970 twaalfduizend zielen zal tellen. Het is een van de facetten van het Waddinxveen van de nabije toekomst, een beeld opge bouwd uit tal van factoren, die de groei van ons dorp stimuleren. Eén factor is al heel duidelijk: de sterke industrialisatie. Waddinxveens levens krachtige bedrijven breiden zich voortdurend uit. Maar niet alleen de uitbreiding van bestaande bedrijven, ook de vestiging van nieuwe bedrij ven stimuleert er de groei. Waddinx veen ligt nu eenmaal gunstig, cen traal tussen de grote steden met ge makkelijke verbindingen. Aan het gemeentebestuur de taak deze uitbreiding op te vangen, te zor gen o.a. dat de woningbouw onge stoord kan voortgaan. Gronden zullen bouwrijp moeten klaarliggen, aan nieuwe wijken met openbare gebou wen en recreatiemogelijkheden zal gestalte moeten worden gegeven. Vandaar, dat Waddinxveens nieuw ste uitbreidingsplan voor het uitge strekte weidegebied van de Puttepol der van zoveel importantie is. De Puttepolder betekent een stap in de toekomst. Een stap in noordelijke richting, waarheen zich de gemeente lijke expansie nu gaat richten. Het Sniepweg-kwartier, meer officieel de Bomenwijk, in het zuidwasten., het uitbreidingsplan der eerste na-oorlog- se jaren, dat in de oorlog al op papier werd gezet is vrijwel volgebouwd. De gemeenteraad zette onlangs een streep onder dit Sniepweg-plan door credde- ten toe te staan voor de bouw van de laatste woningen in deze wijk: vijftig woningen, zes winkels en twaalf au toboxen. Wat dan nog rest is het vol bouwen van het stukje grond in het zuiden nabij de (spoorbaan, waar al een vijver is gegraven. Een stukje dat gereserveerd is voor particuliere bouw. En als dan het volgend jaar de christelijke landbouwhuiShoudschool er zal zijn is Waddinxveens uitbrei ding in de zuidwestelijke richting vol tooid verleden tijd. Op dat moment zal de uitbreiding in noordelijke richting gaan, de Put tepolder in het gebied begrensd door Kerkweg in het zuiden, Noordeindse- weg in het westen en Noordkade in het oosten. Een deel van de Puttepol der zal dan het centrum van de bouwactiviteit worden. Want eerst gaat Waddinxveen beginnen aan het oostelijke deel van de polder, het ge bied tussen Noordkade. Kerkweg en de spoorbaan Gouda Alphen a. d. Rijn. Een gebied van 33 hectaren. Daar zal Waddinxveens nieuwste wijk komen, de Oranjewijk. waarvoor een plan is opgesteld, dat voorziet in de bouw van ongeveer duizend wonin gen. Dat betekent, dat hier een Wijk gaat verrijzen, waar straks 3500 Wad- dinxveners zullen wonen. Een wijk, die vlak achter de industriegronden langs de Noordkade (N.V. Louis Dob belmann) ligt, een gebied waar nog voldoende ruimte is voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Eerste etagewoningen Er zullen in deze wijk woningwet woningen en middenstandswoningen komen. Er komt zelfs een primeur voor Waddinxveen; de bouw van eta gewoningen (drie woonlagen) o.a. langs de spoorbaan, waardoor een goede stedebouwkundige begrenzing van de nieuwe wijk kan worden ver kregen. Verder is er natuurlijk plaats opengehouden voor de stichting van openbare en bijzondere gebouwen (o.a. scholen) en de aanleg van een drie tal sportvelden en speelweiden in het noordwesten van de wijk. En er is gedacht aan de bouw van een bejaar dencentrum. Daar. in het noordoosten, komt ook de rioolwaterzuiveringsin stallatie, waar in de toekomst het rioolwater van de gehele gemeente zal worden gezuiverd. De, bouw van die installatie zal Waddinxveen een half millioen kosten. Volgend jaar hoopt men er aan te kunnen beginnen, teneinde alvast klaar te zijn als in 1957 de eerste woningen in deOran jewijk kunnen worden gebouwd. Het streven is namelijk naar de bouw van de eerste vijftig woningen in dat jaar. Zij zullen komen, nabij het enige dat al tot stand is gekomen in de nieuwe wijk. Het eerste deel van de grote verbindingsweg dwars door het uit breidingsplan naar de spoorbaan, de oost-westverbinding, die straks de Willem de Zwijgerlaan zal heten. Dit jaar is namelijk aangelegd een stukje van een meter of honderd van de Noordkade naar de Ringvaart, waar bij ook al de brug over de Ringvaart is gebouwd. Het is de bedoeling - en de raad heeft daartoe al besloten dat het volgend jaar de gehele Wil lem de Zwijgerlaan zal worden aan gelegd, ook al in verband met de bouw van de rioolwaterzuiveringsin stallatie. Deze weg zal trouwens in de toekomst worden doorgetrokken van de spoorbaan naar de Noordeindseweg nabij de Wittebrug. Daarvoor zal no dig zijn, dat er een spoortunnel wordt gebouwd. Werkschema tot 1970 Maar volgend jaar komt er ook al een tweede weg. dat is de nog naam loze verbinding in het oosten van de Kerkweg langs de spoorbaan naar de Willem de Zwijgerlaan. De raad heeft ook daarvoor al een crediet beschik baar gesteld met de bedoeling, dat door de aanleg van de weg het moge lijk zal worden de Bomenwijk zo spoedig mogelijk op de rioolwaterzui veringsinstallatie aan te sluiten. Zo heeft de raad al een werkschema ge geven voor het pionierswerk in dit uitbreidingsplan, dat zo is de verwach ting in 1970 zal zijn voltooid. Opnieuw zal Waddinxveen dan moeten uitzien naar nieuwe uitbrei dingsmogelijkheden. En die uitbrei ding zal dan gaan aan de andere (de west-) kant van de spoorbaan het deel van de Puttepolder tussen spoorbaan en Noordeindseweg. Maar dat plan moet nog tot in de details op papier worden uitgewerkt. Bij de verwezenlijking van de uit breiding in de Puttepolder zal Wad dinxveen een geheel ander stedebouw kundig aanzien hebben gekregen. Van een dorp. dat zo goed als lintbebou wing kende en wel in oost-west-rich ting Kerkweg en noord-oost-richting (Zuidkade) zal dan een grote kern zijn ontstaan, waarin Waddinxveens beide kernen, Dorp en brug, zullen opgaan. Men kan het ook met andere woorden zeggen: het dorp Waddinx veen met zijn 9448 inwoners van van daag zal dan een kleine stad zijn met twaalf- tot vijftienduizend inwoners. Goudse Crt. FEUILLETON Een verhaal volverwikkelingen MAKKT GOUDA „Dat is zijn zaak. En voorzover ik hem ken, zit hij momenteel in zak en as. Hij is gewoonweg gevlucht, omdat hij de gevolgen niet kon overzien en omdat hij gedemoraliseerd was door de slemppartij van de vorige avond, die dat gespuis op touw had gezet en door de harde ontnuchtering, die er op volgde." „Welk gespuis bedoelt u?" „Kruiderink en Boom, moeder en zoon. Het zijn verachtelijke minder waardige lui. Ze hebben uw vader altijd tegengewerkt en omdat ik vier kant naast hem stond, kunnen ze mij ook niet luchten of zien. Daarom moeten we nu allebei onmogelijk ge maakt worden Hij zweeg en staarde in gedachten uit het raam. Corrie stond op. De Gooyer wendde zijn blik naar het meisje, zoals ze daar stond, groot en slank, blond en nog heel jong, al had ze iets onver zettelijks in de trek om haar mond, dat weer weggenomen werd door de geestige wipneus. Een hoogmoedig nest, had hij haar genoemd. Nu, zoals ze daar stond, viel ze zeker niet te on derschatten, hoe jong ze ook was Corrie dacht na over wat haar te doen stond. Ze was van plan geweest deze man de volle laag te geven en hem dan de deur uit te sturen met de opdracht: je zorgt maar, dat het in orde komt! Ze begreep nu opeens, dat dit niet zo eenvoudig was, zijn hou ding en gedrag leken haar plotseling niet zo verachtelijk meer. Ze begon te begrijpen, welke motieven hem daar toe geleid hadden, ze zag in, dat hij, méér wellicht nog dan haar vader, de dupe was van een laaghartig complot en de onvergefelijke lichtzinnigheid en domheid van zijn vriend, waarvoor hij notabene nog een goed woord wist te vinden. „Meneer De Gooyer," begon ze. Verrast keek Jan op. Hoe was haar stem veranderd. Van een verongelijk te verontwaardigde jonge vrouw was ze nu opeens een hulpzoekend kind. Was ze ook niet pas negentien? peins- GEVRAAGD: o_~ Leeftijd boven 25 jaar. Brieven onder Nr 544-3 aan Bureau van dit Blad. VERHUISD van DORPSSTRAAT 73a naar MEIDOORNSTRAAT 15 E. J. OSKAM voor al Uw verzekeringen. TE KOOP maat 31 maat 30 en 31 Te bevragen Boekh. Burger. Machine Apparatenfabriek J. BOERE Noordkade 307 vraagt JONGE BANKWERKERS met interesse voor veelzijdig werk en hoog loon. Inlichtingen 's avonds Zuidkade 45 Gevraagd voor direct een MEISJE Zaterdagmorgen 10 uur, opent Sint Nicolaas onze moderne Showroom, waar U een keurcollectie serviezen en luxe artikelen vindt. Als Openingsreclame Bij aankoop van een compleet Eet-, Thee- en Ontbijtservies gratis een 30-delig geslepen Drinkservies Bij aankoop van een Theeservies, gratis een 13-delig Gebakstel. Porceleinen Kop en Schotels 98 cent Voor ieder kind een aardige verrassing Vrij entree Te bevr. bur. van dit blad NESSE 9 en 17

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 6