Weekblad voor Waddinxveen 1flaedec de Vrouw De SpUfrd van ae week De CiemeeMteraad Wrijf Kou en Pijn weQ met DAM PO No. 457 Vrijdag 9 December 1955 lie Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I 's Woensdagsavonds inzenden. Helaas is deze week niet de wee] der blijde verrassingen geweest. De] week der rampen zou een betere be naming zijn, ook al viel er het heer lijk avondje van het Nederlandse| Sinterklaasfeest in Want verwachte vreugde verkeer-| de in grote schrik en in groot ver driet, toen zich te Breda een gewel dige ontploffing voordeed in het ge- I bouw van het Gemeentelijk Vervoer- uit de duim gebogen, maar toch was 1 «drijf. Vijf ambtenaren en werkiie- het goed, dat hij door de politie den waren hier bezig boven de spoel 1 ,T3" onderzoek wordt ingesteld naar de Swijze waarop dit mooie verhaal in de Jkrant kwam. Mooie verhalen in de krant worden ok wel eens teruggebracht tot min- |der sensationele proporties. Zo werd Ëbericht, dat aan de grens een han delaar in blanke slavinnen was aan gehouden. De gearresteerde had ver fhalen over het ronselen van vrouwen op een misverstand berustten. De jongeman had een repetitie, waar hij heel veel werk aan had gehad, onvol doende gemaakt, waarop de leraar meteen de conclusie had getrokken, dat hij er niet voor had gewerkt. Had de jongen dit rustig thuis kun nen bespreken, dan hadden zijn ou- lcamor een toneel op te richten voor een feest, dat het personeel de vol- gende dag zou vieren. De ontploffing, die het gebouw in een deed storten, en in wijde omge- c ving ruiten vernielde en dakpannen - wegslingerde, had mede tot verschrik kelijk gevolg, dat vier van de vijf ambtenaren onmiddellijk werden ge dood en dat een hunner een shock opliep. Misschien kan men. als de puinhopen zijn opgeruimd, vaststellen wat de oorzaak van deze ontploffing is geweest. Mogelijk, dat in de ongebruikte kelder van het gebouw in de bezet tingstijd ontplofbare stoffen, waren geborgen. Een tweede ontploffing geschiedde te Zuidbroek, in Groningen. Toen daar een huisvrouw een lucifer af streek, kwam waarschijnlijk een hoeveelheid gas. die zich in de keu ken had opgehoopt, -tot ontploffing. De achtergevel van het huis werd ontzet, ramen vlogen uit hun spon ningen en de inboedel werd vernield. De vrouw die de lucifer had afge- gestreken werdl ernstig gewond en liep brandwonden in de derde graad op Na het vermelden van deze rampen zfj bericht, hoe een journalist een ramp van grote omvang voorkwam. Er wordt officieel nog al eens be- srwaar tegen gemaakt, dat journalis ten de officiële commuiqués niet afwachten, doch er, soms betaalde, eigen tipgevers op na houden. Als echter de journalist, die voor een brand bij V. en D. werd getipt, niet eerst een officiële bevestiging van die tip had gewenst waartoe hij de brandweer opbelde, dan zou er hoogst waarschijnlijk een verhaal over enige kolommen in de bladen zijn versche nen. De „Brand in- het warenhuis" ging echter voor het spectaculaire deel niet door, omdat de brandweer op haar beurt door de journalist ge tipt, het zekere voor het onzekere nam en uitrukte. Nu was de brandweer op tijd om erger te voorkomen. Van de honder den menqseni, die de binnenbrand rustig aanschouwden, had er slechts één de journalist opgebeld. Aan de brandweer had geen der nieuwsgie rigen nog gedacht. Waaruit blijkt, dat het niet altijd kwaad kan, een jour nalist te tippen. Misschien denkt de Rotterdamse politie daar nu een tikkeltje anders over, omdat in zake het bericht over een niet geheel nuchter Kamerlid, dat enige tijdi geleden werd aange houden. op bevel van hogerhand een BEGRIP VOOR ONZE JEUGD. „Die jeugd van tegenwoordig". Terwijl ik dit regeltje opschrijf, zie ik nog het meewarig hoofdschudden van het oude beertje, toen hij bijna was aangereden, door een ongeveer vijfjarige jongetje, die het trottoir mét zijn autoped onveilig maakte ders hem raad kunnen geven. Nu had hij, enerzijds uit balorigheid, maar anderzijds uit angst voor de straf van zijn vader gespijbeld. De jeugd van deze tijd heeft mis schien nog meer dan die van vroeger behoefte aan medeleven en begrip. Cora Oostland. Baarn aan de tand werd gevoeld, daar hij hier in de omgeving van het station een vrouw had aangerand, i Een 16-jarige knaap uit Hilversum kwam eveneens met de politie in aanraking, dank zijzijn moeder. Die jongen had! in September f 500.- gevonden. In plaaits dat hij de politie tipte en de vondst aangaf, maakte hij het geld op. Zijn moeder, die op haar vraag, hoe hij toch aan dat geld kwam, geen bevredigend antwoord ontving, tipte de politie wèl. Nu zal de kinderrechter een en ander te ver tellen krijgen. Voor die knaap is het in zekere zin, een geluk, dat het wel zijn van het kind, ook indien dat kind correctie behoeft, in de uitvoe ring der z.g. Kinderwetten voorop staat. De tijd, dat een Rijksopvoe dingsgesticht door een commandant en met karabijn gewapende krachten werd geleid, is voorbij. Dat bleek weer eens bij de herdenking van het instellen der Kinderwetten, vijftig jaar geleden. In, tegenwoordigheid yan H.M. de Koningin werd een plech tige bijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag gehouden. Een zeer bijzondere lekenrecht- spraak had ji. Zondagnacht plaats nabij de Bilt, toen een tweetal dron ken autobestuurders de weg onveilig maakten en een tweetal slachtoffers maakten. Het toegeschoten publiek (wilde beide dronkaards verdrinken, zodat de politie hen moest ontzetten. Zilveren Ziekenfonds Vrijdag 16 December a.s. zal het ziekenfonds „Gouda en Omstreken" 25 jaar bestaan. Dat dit fonds niet alleen voor Gouda van betekenis is. maar evenzeer voor de omliggende gemeen ten en niet in het minst voor Waddinx veen, bewijst wel het aantal inge schrevenen in onze gemeente, nl. 6500. Bedroeg het aantal verzekerden bij de oprichting in 1930 in totaal 1962, bij het zilveren jubileum was dit aan tal gestegen tot 50.045. zodat Wad dinxveen met het aantal verzekerden geen slecht figuur slaat. In het eerste bestuur hadden zit ting de artsen A. M. Samplonius en J. F. Paul, beide te Waddinxveen. terwijl in het huidige bestuur Dr. P. van der Linde ais secretaris fungeert. Voor deze gelegenheid verscheen een feestnummer van het Zieken fondsblad. waarin al de wederwaar digheden, welke het fonds meemaak te, zijn beschreven. Vrijdag 16 December zal het bestuur in de Beursklok te Gouda reeepiëren. nam. 3-5 uur. vergaderde'*oP2 Vrijdag 2 December^ Waddinxveen heeft een sluitende begroting Twee scholenf®" aangevraagd Schuilkelders onder de woningen. len handhaven. Het thans gedane! voorstel is in overeenstemming metg de verruiming die door de Staten| Generaal is vastgesteld. Toen hetS voorstel jn stemming kwam bleken I de stemmen te staken. Tegen het! voorstel van B. en W. stemden Mevr.] sprake aldus vertelde zij verder, doch „Mijn vader was een heel goed man, maarverschrikkelijk driftig. Voor het minste geringste vergrhp werden wij geducht gestraft. Deze onbeheerste manier van straf fen had ogenschijnlijk wel de gewen ste resultaten, doch de machteloze woede en de vernedering die je tij- Ja, die jeugd van tegenwoordig. Vol- het j Pak slaag voelde, waren gens de oudere generatie is er een hemelsbreed verschil in de jeugd van „die goede oude tijd". Dat verschil valt dan natuurlijk in het nadeel van de tegenwoordige jeugd uit. Zo is het altijd geweest. Toen wij jong waren zeiden onze ouders ook al: „Dat was andets in mijn tijd." En zo zullen onze grootouders dat ook wel weer tegen onze ouders heb ben gezegd. Enige dagen geleden kwam een mij ner vriendinnen op visite. Aan haar manier van optreden was dadelijk te zien, dat zij moeilijkheden had en het duurde dan ook niet lang of zij kwam ermee voor de dag. Zij had met haar man woorden ge had over het gedrag van haar 14-jari- ge zoon .Deze jongen had een halve dag van de Mulo gespijbeld en toen hij daarover onder handen werd ge nomen, ronduit verklaard, dat hij niet meer naar school wilde. Haar man was daarop zo woedend geworden dat hij op de jongen af vloog en hem sloeg waar hij hem maar raken kon, en zon der eten naar bed stuurde. Mijn vrien din had tegen deze manier van straf fen geprotesteerd, met het gevolg, dat zij nu de wind voorin kreeg, omdat zij nog partij voor de jongen durfde trekken. Van partij-trekken was echter geen heviger dan de pijn en meer dan eens probeerde ik, wanneer ik over vaders knie werd gelegd, hem stiekum tegen zijn scheenbeen te trappen. Als me dat lukte, kreeg ik er natuurlijk nog meer van langs en toch gaf mij dit dan een enigszins voldaan gevoel. Vooral wan neer je gestraft werd voor iets waar je als kind werkelijk geen kwaad in zag, kon je woedend worden. Onze strenge opvoeding had tot ge volg, dat wij thuis, uit angst voor straf brave, gehoorzame kinderen waren, dcch 'dat wij uit de gezichtskring van mijn ouders heus niet zulke brave kinderen waren Ziehier de reden, waarom ik zo tegen slaan ben. Mijn mening is, dat de jongen, die nog nooit heeft gespij beld. daar nu een reden voor denkt te hebben. Er moet op die school iets verkeerd zijn gegaan. Het is heel goed mogelijk, dat er een misverstand tus sen leraar en leerling bestaat. In plaats van die klappen, waardoor de jongen zijn mond verder hield, had den wij veel beter eerst kunnen uit vissen, wat er eigenlijk aan schortte. Ik hen het volkomen met mijn vriendin eens. Door een kind te slaan, sla je er de liefde uit en., de vrees en bitterheid in. Naar later bleek had de jongen in derdaad moeilijkheden op school, die De raad kwam in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Warnaar. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat wethouder Oudijk van zijn reis naar Amerika was teruggekeerd], maar door een spierontsteking genoopt was voorlopig het bed te houden, zodat deze de vergadering niet kon bijwo- Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat naast de aan vrage van de vereniging voor Chris telijke nationaal onderwijs voor de bouw van een nieuwe Ulo-school, thans ook een aanvrage is ingeko men van de Herv. schoolvereniging om een zelfde school. Spr. zeide te hopen, dat door deze zaak niet op nieuw een schoolstrijd zou ontbran den, maar hij zeide, dat de meerder heid van het college van B. en W. beslist tegen de bouw van 2 scholen was. Spr. zal met de schoolbesturen en de Inspecteur van het lager on derwijs trachten een bevredigende oplossing te krijgen. In een volgende vergadering komen deze aanvragen aan de orde. Aangeboden werden de bedrijfsbe- grotingen en de gemeentebegroting voor 1956. De begroting voor het gas bedrijf toont een eindcijfer van 216.070,- met een geraamde van 5812.-. voor het electriciteits- en waterleidingsbedrijf luiden deze cij fers respectievelijk 396.103.- winst 8185.- en 71200-, winst f 7519.-. De gewone dienst van de gemeen tebegroting passeert voor de eerste maal de 2 millioen n.l. in ontvang en uitgaaf 2.069.030.33. Om de begro ting sluitend te maken moest over een bedrag van 39.854.60 uit de sal- direserve worden beschikt. De kapi- taaldienst loopt over de 7 millioen. Aan de orde was daarna de verkie zing van de leden der verschillende raadscommissien. Herkozen werden tot leden van de bedrijfscommaissie de heren M. Schouten, H. C. Kooy- man, Ir. J. P. H. Venema, en A. Noor lander; in de bouwcommissie de heer C .E. G. Okkerse, voorzitter, Mevr. F. T. van dér Torren-Veendorp en heren S. Pille en H. Huizer; in de fi nanciële commissie de heren J. Berg hoef, voorzitter, H. van Egdom, J. P. van Oosten en in de verordenings commissie de heren H. C. Koovman, J. Berghoef en S. Pille. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen, de heren C. Rietveld en L. W. Verbakei. In de derde vacature staakten bij de eerste ronde de stem men tussen de heren P. van Zonne veld en F. H. Blonk. Bij de daarop volgende stemming verkreeg de heer Blonk 9 stemmen, de heer van Zonne- neveld 3 stemmen, zodat eerst ge noemde gekozen was. Tot leden van de gemeentelijke commissie voor so ciale zaken werden herkozen de he ren T. Ververs en Adr. Bonefaas. Ten aanzien van de rekening 1954 en de begroting 1956 van de gemeen telijke instelling voor sociale zaken maakte Mevr. van der Torren-Veen dorp bezwaar tegen het feit dat zij geen stukken ter inzage had ontvan gen. De voorzitter antwoordde, dat deze stukken door de instelling wor den vastgesteld en door de raad moe ten worden goedgekeurd. De raad kan zelf in de cijfers geen verande ringen aanbrengen. Spr. meentt dat de raad voldoende vertrouwen moet hebben in de instelling en in de leden van het college van B. en W. en van de financiële commissie, om op hun advies deze stukken goed te keuren. Daartoe werd met algemene stem men besloten. VHet gemeentelijk subsidie voor 1956 werd geraamd op 72000 De voorgestelde wijziging van het ambtenarenreglement ontmoette be- bezwaren van verschillende zijden. Mevr. van der Torren-Veendorp was van oordeel, dat de gehuwde ambte nares te alle tijde in dienst behoort te blijven als zij dat wenst. B. en W. stellen nu wel "een verruiming voor, door een uitzondering te maken voor de ambtenaressen van 45 jaren en ouder, maar dit vindt spr. niet vol doende. De heren Schouten, Pille en van Egdom verklaarden zich met dit standpunt accoord. De heer Kooyman zeide van deze verruiming niets te moeten hebben De gehuwde vrouw behoort in haar gezin en de gelijkstelling tussen man en vrouw ging hem te ver. De voorzitter merkte op, dat B. en W. nog hetzelfde standpunt innemen als enkele maanden geleden, n.l. dat zij de gehuwde ambtenares «iet wil- van der Torren-Veendorp en de ne ren Schouten. Pille, van Egdom, Kooy man en Huizer. In de eerst volgendel vergadering zal dus de beslissing] moeten vallen. De voorstellen tot wijziging van del gemeenschappelijke regeling inzake! de ziektekostenregeling voor de amb-l tenaren en tot wijziging van het be-l sluit tot verkoop aan grond van del fa. Sliedrecht werden zonder hoofde-J ljjke stemming aangenomen. Aan de orde was toen het voorstel' van B. en W. tot het bouwen van een rioolwaterzuiveringsinstallatie, waar een crediet werd gevraagd van 682.0Ü0.-. De heer van Egdom deel de namens de financiële commissie mede dat de leden niet voldoende deskundig waren om het geheel te overzien, maan- dat zij wel van de noodzaak waren overtuigd. Derhalve werd geadviseerd het voorstel te aan vaarden. Mevr. van der Torren deel de mede, dat de bouwcommissie zich geheel leek gevoelde in deze materie. Dank zij de voorlichting van het col lege van B. en W. en twee ingeni eurs van het bureau van Bruggen was de commissie van oordeel, dat tot de aanleg moest worden besloten. Het voorstel werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Dit was ook het geval met het voorstel tot aanleg van straten in het uitbreidingsplan Puttepolder, waar voor een crediet werd verleend^ van 640.000. De heer Pille stelde voor dat de raad zich zou uitspreken over de urgentie van deze zaak, opdat geen vertraging in de uitvoering zou wor den ondervonden. De voorzitter antwoordde, dat er weliswaar een bouwstop is, maar dat deze niet van toepassing is op de woningbouw. En zonder de rioolwater zuiveringsinstallatie en het straten plan kan in 1957 geen woning meer gebouwd worden. Spr., verwachtte daarom bij zijn medemensen wel zoveel begrip, dat deze plannen op korte termijn aouiden worden goed gekeurd. De bouwverordening werd gewijzigd in die zin. dat voortaan onder etage- wonigen schuilkelders gebouwd moe ten worden. De heer Pille vroeg of de extra kosten door de huurders gedragen zouden moeten worden. Overigens was spr. van oordeel, dat door het bouwen van schuilkelders, de schuur tjes achter achter de woningen zou den kunnen vervallen, zodat de be woners niet steeds op deze obstakels uitzicht Zouden hebben. De voorzitter deelde mede, dat de Hoofdingenieur - directeur van de prov. directie voor de wederopbouw het stadpunt inneemt, dat door het bouwen van schuilkelders, de schuur - ruimte wordt verkregen, hetgeen het woongerief vermeerdert. Als gevolg hiervan zullen de bewoners meer huur moeten betalen. Bij de rondvraag vroeg de heer Berghoef aandacht te besteden aan de gladde wegen als gevolg van het bietenrijden, waaraan de voorzitter zeide moeilijk iets te kunnen doen. De heer Okkerse vestigde er de aandacht op, dat de brugleuning van de brug bij het gemaal van de Zuiid- plaspolder in de Kanaaldijk groen was geverfd, hetgeen hij gevaarlijk achtte voor het verkeer. De voorzit ter antwoordde, dat hij deze opmer king volkomen onderschreef en dat hij opdracht zou geven deze leunin gen wit te verven. De vergadering werd hierna gesloten om over te gaan in geheime zitting. ten les van SintecUlaas Het sinterklaasfeest bracht naast tal van malle dingen, toch ook .een goede les, waard om haar te bezingen, 't Genot van geven is I tot velen doorgedrongen die met hun gulheid soms vreemd hebben omgesprongen Het is natuurlijk leuk om ook eens wat te krijgen, maar geven doet veeleer tot groter hoogte stijgen. De kunst van geven- eist verdieping der gedachten en niet slechts in het doen wat andleren verwachten.! Het is niet alleen een zaak van geld uitgeven; de rijkaard zou dan wis de grootste vreugd beleven, maar dat is juist zo mooi, dat zelfs de armste lieden de welgestelden ook iets hebben aan te bieden. Dat is een kwestie van terdege overdenken, van zoeken, tasten en van sterke aandacht schenken Hoe prettig is het. dat men zo haast alle dagen tot anderer geluk een steentje bij kan dragen. vindt U ruim gesorteerd bi) HEEMSKERK Zorg dat ook aan de achterkant Uw (rode) licht behoorlijk brandt! Honderden ongelukken gebeuren er bij donker, doordat degene, die ach terop kwam, botste op de gebrekkig of in het geheel niet verlichte ach terzijde van de voorligger. Eisen achterverlichting personen auto's. Twee achterlichten, niet hoger dan 1.25 van de grond en niet meer dan 40 cm. binnenwaarts aangebracht op gelijke hoogte. Ze moeten achter waarts een rood licht uitstralen, dat bij helder weer tot een afstand van 200 meter duidelijk zichtbaar blijft. Reflectoren. Als de achterlichten niet tevens als reflector dienst doen, moeten er zich aan de achterkant twee goed werken de reflectoren bevinden, ook weer op gelijke hoogte. Afstanden van de grond als boven. Bij nacht en helder weer moeten zij zichtbaar zijn voor een waarnemer op 100 meter achter de auto, wanneer ze beschenen worden door de ongedim.de koplichten van een auto, eveneens op 100 meter daarachter. Stoplichten. Aantal één of twee. Als er één aan wezig is, moet dit in het midden of links van het midden aangebracht zijn. Als er twee zijn. moeten ze op gelijke hoogte zitten, symmetrisch ten op zichte van het midden. Maximum-afstand van de grond 1.25 m., minimum 40 cm. Het stoplicht of de stoplichten moet (of moeten) door gekleurd doorzich tig materiaal duidelijk zichtbaar oranje-geel tot oranje-rood licht uit stralen. WIST U DAT? Het kan zijn. dat U uit Uw auto stapt en bemerkt, dat Uw achterver lichting defect is. Daar een ongeluk zelden alleen komt, zal het. veronder stellen we, op een plaats zijn, waar Uw voertuig niet onverlicht staan mag. (Dus bv. niet in de bebouwde kom binnen de afstand van een bran dende straatlantaarn). Volgens de wet bent U nu verplicht achter de auto een rood licht gevende lantaarn te plaatsen (op ongeveer 30 m afstand) of een rood licht reflecterend „voor werp". Deze „voorwerpen" zijn in de handel. Het behoort eigenlijk bij de uitrusting van Uw wagen! En gaat U nu eens na, of alles klopt. Het is beter dat U het tijdig doet dan de Politie. Maar dat mag het eigenlijke motief niet wezen. Dit moet liggen in de wens, zo correct en zo veilig mogelijk te rijden. En wie uit veiligheidsoogpunt nog meer wil doen dan de wet voorschrijft (en we jui chen dit ten zeerste toe), kan nog op een doelmatige plaats een rood re flecterende strip aanbrengen! VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1