NIEUWS uit <w» wwMpiaaU WELKOM GESCHENKE!! VAN EEU Burgerlijke Stand De avonturen van Duimelot Verwacht en toch overwachts Predikbeurten Medische dienst IJSCLUB NOOIT GEDACHT HIELD JAARVERGADERING. In de lunchroom van de heer van de Water kwam Maandagavond de IJsr vereniging Nooit Gedacht in algeme ne jaarlijkse ledenvergadering bijeen. De voorzitter de heer T. Ververs had de leiding van deze 22e jaarver gadering. In zijn openingswoord sprak hij er zijn waardering over uiti dat er weer een goede kern ter vergadering aan wezig was nl. een 50-tal van de ruim 500 leden die deze vereniging telt. Voorts deelde hij mede, dat het Be stuur bezf| is met de aanschaffing van rolveger voor de baan. Hij sprak zijn blijdschap uit over het vergroten van het clubhuis, waardoor een betere gelegenheid is geschapen dan voor heen. Uit het jaarverslag bleek, dat er bij het Bestuur getwijfeld wordt aan de goede resultaten van het uitbaggeren, dat deze zomer van Gemeentewege heeft plaats gevonden, van de Pette- plas. Voorts bleek dat er bij het bestuur nog al critiek was binnengekomen, waarom dit in het vorige wintersei zoen geen banen had opengesteld. Van bestuurszijde werd erop gewezen dat het vorige seizoen het ijs niet op vol doende dikte was geweest om open stelling mogelijk te maken. Nogmaals wijst het bestuur erop, dat de verant woording te groot is bij het openen der banen bij ondeugdelijk ijs. In dit verband wees het bestuur op de hou ding van scholen, die in het vorige slappe seizoen verschillende keren ijs vrij hadden gegeven, terwijl het niet verantwoord was de kinderen op de banen toe te laten. Het bestuur sprak de wens uit, dat in het vervolg met hem overleg gepleegd zou worden bij het geven van ijsvrij. In dit verband erkende het bestuur dat het fout geweest was muziek te laten maken op de ongeopende banen. Dit zal in het vervolg voorkomen wor den. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur aan de gemeente verzocht had de rietkraag langs de banen te doen verwijderen, doch dat het Gemeente bestuur hierop afwijzend had be schikt. zulks op grond van natuur schoon. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heren van Ge- looven, van der Zijden en Boere al len herkozen. Uit de vergadering kwam het ver zoek aan het bestuur om in overwe ging te nemen veldijsbanen aan te doen leggen. Dit zou bij de uitvoering van de sportterreinen wellicht kunnen worden gecombineerd. Op de aan te leggen tennisbanen zouden met gerin ge moeite ijsbanen kunnen worden gecreëerd. De voorzitter deelde mede, dat deze aangelegenheid verschillende malen een onderwerp van bespreking hadden uitgemaakt van het bestuur. Zeer ze ker zal het bestuur terzake actief blij ven en eventueel contact opnemen met de desbetreffende instanties. Voorts werd verzocht de banen in het ver volg tussen de middag en de avond opening te doen reinigen. Medegedeeld werd nog dat het IJs- feest ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan nog steeds op verwezenlijking wacht, dat dit afhankelijk is van de gunst van Koning Winter. in speciale Kerstverpakkingen Kruidkoek van Bussink f 1.40 Gemberkoek Verkade f 1.42 Blik gemengde Biskwie Verkade f 2.40 Chinese Rijstkom met lepel f 2.50 Roomboterkransjes met amandelen f 2.55 Grote sortering prachtige luxe dozen Chocolade en Bonbons in alle prijsklas sen. Zuidkade Telefoon 305 ONTEIGENING IN DE PUTTEPOLDER GOEDGEKEURD. Bij Koninklijk besluit is goedge keurd het besluit van de raad dezer gemeente tot onteigening van een aan tal ongebouwde eigendommen in de polder de Putte ter uitvoering van het uitbreidingsplan. KERSTEEEST. PLATTELANDSVROUWEN. De presidente, Mevr. Mulder-ter Wal opende met 'n kort woord, en be groette in 't bijzonder de voordracht- kunstenaresse Mevr. Backer Breed, die de Kerstavond verzorgde. Na lezing van het kerstverhaal, naar Lukas 2, werd het woord gege ven aan de voordrachtkunsteneresse. Zij droeg 'n Kerstverhaal en enkele Kerstgedichten voor. Tussen door werd gezellig koffie ge dronken met door de leden zelf ge bakken cake en appeltaart. Met piano begeleiding van Mej. Hérfst werden Kerstliederen gezongen. Na de pauze trad nogmaals de voor- drachtkunstenaresse op. Daarna sloot Mevr. van Dort Kroon- van der Stoel deze buitengewoon ge slaagde avond. De zieke leden werd 'n aardige at tentie thuisbezorgd. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Voor deze organisatie spreekt Don derdag 29 December a.s.. de heer Wol- ters, over erfrecht, overdracht, lijf rente en liquidatie. De vergadering heeft plaats in Ho tel „De Unie". Winterkou in den lande PUROL op lip en handen AANRIJDING. Dinsdagavond vond op de Kerkweg juist voor het politiebureau een aan rijding plaats tussen een wielrijder en een personenauto. De 60-jarige wiel rijder P. P. kwam vanaf de Zuidkade, onderlangs de Kerkweg oprijden. Op hetzelfde moment naderde van de af rit een personenauto, bestuurd door dr E. J. S. uit Leiden. Bij het overste ken bemerkte de wielrijder de nade rende auto te laat op, waardoor hij door de personenauto werd aangere den en tegen de straat gesmakt. Hij liep daarbij verschillende verwondin- eng aan het hoofd op. Nadat door de Rijkspolitie de eerste hulp was ver leend bracht deze het slachtoffer ter verdere behandeling over naar de wo ning v£in dokter van de Linde. De rijkspolitie maakte proces-verbaal op. MET AUTO IN DE GOUWE GEREDEN. Maandag is op de driesprong Hene- gouwerwegParalelweg door de gladheid een ongeluk gebeurd, dat goed is afgelopen. Toen de 24-jarige grossier, de heer H. M. de Wit uit Gou da met zijn personenauto uit de rich ting Waddinxveen kwam, slipte de wagen op de driesprong. De bestuur der raakte de macht over het stuur kwijt en reed de vijtienjarige fietser A. Verkleij aan, die in het water van de Gouwe terecht kwam. De wagen maakte nog een slinger en reed even eens in het water. De bestuurder kreeg op tijd het portier open. Beide drenkelingen zijn zwemmende naar de kant gekomen, waar zij door omwo nenden van droge kleren werden voorzien. De wagen is met een kraanwagen gelicht. KERST WTJDIN GSDIEN ST. Gaarne willen we de aandacht nog maals vestigen op de Kerstwijdings- dienst, welke 2e Kerstdag in de Geref. Kerk alhier gehouden zal worden. Behalve het kerk- en kinderkoor, welke de koornummers zullen verzor gen, zal de soliste, mej. Sj. van Wil ligen verschillende solonummers zin gen. Gelet op de Pinksterzangdienst, waaraan dezelfde soliste medewerkte, zal haar optreden veel belangstelling trekken. Met samenzang, orgelmuziek door H. van Nielen en meditatie door Ds J. Snoey. zal een gevarieerd kerkpro- gramma ten beste gegeven worden. Aangiften van 15 tot 21 December '55. Geboren: Theodora Cornelia, d. v. J. Captein en J. G. van Vliet. Tweede Bloksweg 6; Margriet, d. v. H. den Boon en C. K. van der Herk, Eikenlaan 74; Cornells Boudewijn, z. v. P. van der Heijden en H. van Leeuwen, Oranje laan 2; Freddy Johannes, z. v. C. van Dijk en J. M. van Toi, Meidoornstraat 49; Willem Gerben, z. v. IJ. Amels en P. Eigersma, Prunusstraat 1; Hendrik Pieter, z. v. G. van Dijk en M. J. de Klerk. Acaciastraat 64; Ondertrouwd: G. Ph. van Pelt en A. T. de Jong; J. Konijn en G. Zekveld; L. Weerheim en M. Becker; Gehuwd: H. de Rooij en E. C. de Jong; J. P. Snelleman en A. van Schie; Overleden: Verboom, Jannetje, oud 67 jaren; Plomp, Barendina, wed. van J. G. Groeneveld. oud 66 jaren. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 regenbroek; 1 bruine al pino; 1 heren handschoen; 1 rode want; 1 bruine want; 1 muntbiljet; 1 rode want; 1 paar beige wantjes; Verloren: 1 beige want! 1 rode shawl; 1 blauwe want; 1 beige want; 1 vul pen in étui; 1 noorse want; 1 blauwe herenwant; 1 herenhandschoen; 1 herenhandschoen; 1 muts; 1 ~°le want; 1 paar beige wantjes; 1 zwarte want. "95 Nu. toen hield Duimelot zijn mond maar, want voor een pak slaag voelde hij niets. Achter in schuur deed de man nog een deurtje open, en hij duw de Duimelot ruw naar binnen. Het was een klein hokje, net een gevangenis, waarin Duimelot alleen bleef. Voor het enige raam zaten dikke ijzeren tralies. Neen, daar kon hij niet door. Hij ging op zijn tenen voor het raamp je staan en keek naar buiten. Hoe moest hij hier ooit weer wegkomen? Kwam er nu maar iemand langs, dan kon hij heel hard roepen. Maar wie weet hoe lang het nog zou duren voor iemand deze kant uitkwam. Misschien duurde het wel een jaar! Wat zou die lelijke man eigenlijk met hem gaan doen? Duimelot keek eens om zich heen. In het Bijbelverhaal lijdt het geen twijfel, of heel de Joodse natie wist precies waar de Messias zou worden geboren. „Te Bethlehem in Judea" verklaar den met de grootste stelligheid de Joodse theologen tegenover de vier vorst Herodes Agrippa. En ze hadden profetisch uitspraken bij de hand om hun woorden te staven. Toch ging géén der Joodse leiders naar Bethlehem! De keuze van Bethlehem als „ko ningsstad". als hoedanig dit beschei den dorp een rol speelde in de Joodse nationale toekomstverwachting, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de grond vester der dynastie, Koning David, hier geboren werd. Hij was niet de eerste koning van het Israëlitische Rijk. Dat was Saul, uit de stam der Benjaminieten. die in de slag bij Gilboa de hand aan zich zelf sloeg, toen hij de nederlaag ze ker wist. David was toen reeds door de ziener Samuël aangewezen als de troonopvolger. David, een eenvoudige herdersjongen, stamde uit het leidende geslacht der Judeeërs, die volgens de aloude voorzegging van de aartsvader Jacob de scepter zouden dragen. Reeds in die profetie op Jacobs sterfbed werd gewaagd van een Vorst aan wie de volkeren der aarde gehoor zaam zouden zijn. David en na hem Salomo wisten Israël te maken tot een onafhankelijke staat, naburige volken tot onderwerping te dwingen, kortom in hun dagen beleefde de Israëlitische natie in alle opzichten haar gouden vrijdden, scheen het oude theocrati sche ideaal, het door God geregeerde rijk ,weer levend te worden. Maar de Makkabeeën hadden door de steun der Romeinen te zoeken het paard van Troje binnengehaald. In het begin on zer christelijke jaartelling was de eens zo trotse Joodse natie niet meer dan een Romeinse wingewest. De grote Koning In die dagen ook had zich de teleur stelling diep ingevreten in het volk, dat de Romeinen niet langer zag als bondgenoten maar als onderdrukkers. De geestelijke leiders zagen in de godsdienst het beste middel om de eenheid der natie te bewaren. Het Joodse volk onderscheidde zich im mers door zijn relige (besnijdenis, ont- Do-toltece. ucen IgèroKzïlmêta) vindt U ruim gesorteerd HEEMSKERK 96. In een hoek van het kamertje stond eenlange houten tafel met een krukje. Duimelot ging zitten en leun de met zijn armen op het tafeltblad. Plotseling voelde hij hoe er iets onder zijn bloesje bewoog. De duif! Hij had hem helemaal vergeten. Vlug haalde hij hem te voorschijn en apide hem over zijn kopje. In eens kreeg hij een idee. Deze duif kon hem helpen. Het was immers een postduif, en postdui ven konden briefjes overbrengen. Dat wist hij heel zeker. In ~"n zak vond hij een potlood en een stuk papier. Vlug krabbelde hij een briefje aan zijn vader. Dan bond hij het aan de poot van de duif en liet de vogel door de tralies naar buiten vliegen. Droom van wereldrijk De ganse Joodse theologie is vol van verlangen naar een wereldrijk gegrondvest op recht en gerechtig heid. Hoe vele kenmerken ze ook ook droeg van een nationale gods dienst, hoezeer ze ook de nadruk leg de op de uitverkoren positie van het Joodse volk, toch is er telkens weer de volken van heinde en verre ztullen komen om te aanbidden de enig ware God, Jahweh. Maar ook telkens weer verwaterde dat ideaal. Niet alleen maakte men Jahweh, de onzichtbare God. tot een nationaal symbool, maar men ging zelfs tegen het uitdrukkelijk gebod in, over tot het oprichten van allerlei heiligdommen, importeerde buiten landse godsdiensten (Ishtar. Moloch) en verwereldlijkte op deze wijze het heilig ideaal der profeten. Naarmate de staatkundige positie van Israël zwakker werd, werd deze tendenz sterker. Het twaalfstammen- rijk scheurde, een deel vond zijn centrum in de ^loude tempelstad Je ruzalem, het andere deel in Samaria, dat eveneens tot een heiligdom werd gemaakt. Om politieke redenen gin gen de vorsten hun volk vóór in ket terijen en in de dienst van buitenland se goden. De innerlijke kracht ver zwakte, Babyloniërs en Asisyriërs vielen het Joodse land binnen, brach ten in een grote volksverhuizing de opstandige stammen over naar ver ge legen gebieden. Toch herleefde de natie, toen ve len uit de ballingschap mochten terug keren. Onder de Makkabeeën. die hen van de druk der Arameeërs be houding, feestdagen) van alle andere volkeren. Onder de druk der omstandigheden kreeg deze religieuze activieteit een sterk nationalistische inslag. Schrij nend was de herinnering aan de glorie van voorheen, die onverbrekelijk ver bonden was met de naam van Koning David. Maar lichtend in de verte wenkte het aloude ideaal van de Vorst die komen zou, die „alle heidenen zou hoeden met een ijzeren scepter", en in die verwachting verdroeg men het juk der Romeinen. Het is echter uit alles duidelijk, dat deze Messias-verwachting een sterk wereldlijk karakter droeg. Wederop richting van de Joodse staat, vernie tiging der vijanden een wereldrijk on der Joodse heerschappijdat was de droom van de massa. De Messias werd niet gezien als de Vredevorst, hoewel hij als zodanig aangekondigd was. men geloofde veeleer in de Ro meinse vrede", voorafgegaan door oor logsgeweld. Zelfs de insiders Deze misvatting heeft niet alleen onder de Joden, die zich van Jeus' leer afwendden, stand gehouden. Jezus jongeren, die toch als ingewijden kon den worden beschouwd, komen tel kens op de aardse Messias-verwachting terug. Ze kibbelen wie straks in het nieuwe koninkrijk ter rechter- en ter linkerhand van de troon mogen zitten. Eén en andermaal wil men Je zus tegen zijn wil koning maken. En zelfs wordt in de bijbel verhaald, hoe na de opstanding van Christus zijn jongeren hem vragen of nü niet de tijd gekomen is tot het herstel van het Israëlitische rijk. ze zijn zo doortrok ken van deze materialistische toe komstverwachting, dat ze dat oude i- ven deaal slechts schoorvoetend orijsge- In deze opvatting paste gans niet de „nederige geboorte" in een stal al was het dan ook in Bethlehem. Veel eer der dan een leraar, een profeet, ver wachtte men een krijgsman, die de gloriedaden van zijn voorvader David zou herhalen. Telkens weer zijn tij dens de Romeinse overbeheersing zo genaamde Messiassen opgestaan (de laatste was Simon Bar Cochba. de Zoon van de Ster) en telkens weer kregen ze het volk achter zich, en de steun van de orthodoxe theologen (Rabbi Akiba). Tot 't mislukken van de laatste grote opstand een eind maakte aan de Joodse natie, wier kern zich toen terugtrok om binnen „het hek der wet" de Joden bijeen te houden, zelfs in de verstrooiing. Zo paste de geboorte van het Kind in de kribbe helemaal niet in het sche ma van de Joodse godgeleerden, van het Joodse volk. En daarom ging nie mand hunner naar Bethlehem KERSTZANGAVOND „VOX JUBILANTE". Woensdagavond herdacht de Herv. Zangvereen. „Vox Jubilante" haar 2e lustrum, met een grote Kerstzang- avond in de Ned. Herv. Kerk. Als de heer D. G. van Hoeven de avond opent is het kerkgebouw vrij wel geheel gevuld met belangstellen den. Onder de vele aanwezigen, merkten wij o.m. op Mevr. van der Haar. die door ziekte van haar man als vervangster aanwezig was, verder de heer en mevr. Oudijk namens het gemeentebestuur, alsmede de oud-di rigent en mevr. van Putten. Begonnen werd met het oud Ned. lied „Komt, wilt U spoeden naar Beth lehem" door het gem. koor. VervoL gens „Wohl mir dass ich Jesum habe" van Joh. Seb. Bach door het koor. be geleid door het orgel, hetwelk een zacht en gevoelvolle weergave was. Hierna bracht het meisjeskoor „Nim mer scheiden" en „Veilig in Jezus' ar men". Vooral het laatste viel bijzon der in de smaak, mede door de goede soliste. Vervolgens speelde Henny Brinkhorst op meesterlijke wijze de koraal „Dankt, dankt nu allen God" van Feike Asma. De heer van Hoeven mediteerde daarna over „Vrede op Aarde". Het meisjeskoor bracht een oud Bo heemse melodie „de Engelen en de Herders" als ook „Hemels lichtje" welke beide goed vertolkt werden. Daar in het land van Bloemendaal Ging men de straat verlichten. Men zag er dan ook allemaal Heel vrolijke gezichten. Want ja, de kansen waren groot, Toen er geen „lampjes" branden Dat onbekenden, in een sloot, 't Zij links of rechts belanden. Die donkere tijden van voorheen, Zij waren haast vergeten. En dit is juist wat menigeen, Zodanig heeft gespeten. Ons dierbaar „Lichtje op de straat" Is slechts voor d'avonduren. Ofschoon er dan soms niemand gaat, Is 't aangenaam voor alle buren. Maar menig mens treft"*5" "morgens [vroeg In Bloemendaal de nacht, De lampjes (er staan er wel genoeg) Die houden slapende de wacht. Men worstelt dan weer als weleer Op gladde winterwegen, En kinderen soms 100 of meer Komt men in 't duister tegen. Schuilt hierin niet een groot gevaar In 't donkere morgenuur Of is soms voor die mensenschaar Dat „Lampjeslicht" te duur! Commissie rijke Nederlanden Bureaux voor 't veiliger verkeer Bureaux voor „lampjes die niet [branden" Ach help ons uit die duistere sfeer. J. P. van Reeuwijk le EN 2e KERSTDAG. Nederlands Hervormde Kerk. Ie Kerstdag. V.m. 9.30 uur Ds. G. Alers. Nam. 6.30 uur Ds. J. C. Abma. 2e Kerstdag. V.m. 9.30 uur Ds. J. C. Stelwagen. Hervormd Wijkgebouw Esdoornlaan. Ie Kerstdag. V.m. 9.30 uur De Heer J. Dijkman, Alphen aan den Rijn. Nam. 6.30 uur Ds. P. J. J. Katwijk. 2e Kerstdag. Geen Dienst. Gereformeerde Kerk. Ie Kerstdag. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. 2e Kerstdag. V.m. 10 uur Kerstzangdienst. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie". Ie Kerstdag. V.m. 9.30 uur Ds. J. D. Smits. Schiedam. 2e Kerstdag. Nam. 3 uur Kerstfeestviering voor de kinderen van de Zondagssohool in het Geref. Jeugdgebouw, Sationstraat. Chr. Afgescheiden Gemeente. Ie Kerstdag. V.m. 10 en nam. 5 uur Leesdienst. 2e Kerstdag. Nam. 3 uur Ds. A. Bijkerk, Sliedrecht. Rem. Geref. Gemeente. Ie Kerstdag. Geen dienst. 2e Kerstdag. V.m. 10 uur Ds. G. Ch. Duinker. De ZONDAGSDIENST wordt op le en 2e Kerstdag waargenomen door Dr. E. M. L. Hemminga. Tot slot van deze zangavond werd het grote werk: „Een lofzang Davids" (Ps 145 onber) van de dirigent, de heer Mar. Egberts, uitgevoerd. Aan dit zeer zware werk werd me dewerking verleend door het mannen- en vrouwenkoor, het meisjeskoor, als mede diverse sopraan, en bariton so listen, het koororgel en Teun Plomp op het kerkorgel. Dit stuk werd onder de bezielende leiding van de heer Eg berts een waar kunstgenot, en al was het begin niet helemaal vlekkeloos, het geheel stond op een dusdanig peil dat „Vox Jubilante" op een buiten gewoon mooie en sfeervolle avond kan terug zien en de aanwezigen een avond van waar kunstgenot heeft be zorgd. KERSTCONCERT JEUGDKOOR „INTER NOS" Onder leiding van de heer J. Booda hoopt dit koor hedenavond een groot Kerstconcert te geven, om 8 uur in het Verenigingsgebouw aan de Station straat. Op het programma staan o.a. Hol landse, Oud-Duitse. Franse en En gelse kerstliederen. En als nieuw pro gramma o.a. Negro Spiritwals. Gezien de bekendheid van dit koor vewachten wij zeer grote belangstel ling. G. VAN DER STARRE f Tengevolge van een ongeval is te Gouda overleden de heer G. van der Starre, secr. van het fanfarecorps ..Concordia". Gedurende bijna een hal ve eeuw was de overledene werkend lid van Concordia, waarvan 25 jaar als secretaris. Bij zijn 40 jarig jubileum, ontving hij een Koninklijke onder scheiding. „Concordia" verliest in hem een ijverig lid en een accurate secretaris.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2