L 'n TERUGBLIK De avonturen van Duimeiot Wintervoeding van Vogels Of. 1955 NIEUWS uit arvze- waadplaats leden van de stembureaux kon Mevr. van der Torren meegaan en het voorstel van de financiële commissie om een bedrag uit te keren van t IV,OU en dat bovendien van gemeentewege soep zou worden verstrekt. De voorzitter antwoordde dat B. en W. na bekomen inlichtingen van oor deel waren dat met f 15,moest worden volstaan en dat dan van ge meentewege enige consumpties zouden worden verstrekt. In hoeverre daar bij soep zou zijn, zouden B. en W. dan nog eens nader onderzoeken. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. om nog een zuurstofapparaat aan te schaffen voor eerste hulp bij onge lukken, zodat de gemeente dan over 4 apparaten zou beschikken werd met algemene stemmen aangenomen. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid vroeg de heer Pille aandacht voora het rie- kenvervoer, dat in deze geme'ente veel te wensen overlaat. De voorzitter zegde toe, dat deze zaak nog eens door B. en W. zal worden bezien. Bij de subsidieverlening voor „Het Groene Kruis" vroeg de heer Kooij- man naar de mogelijkheid om de in gezetenen, die een ouderdomsuitke- ring genieten, tegen verminderde con tributie lid te laten worden. Zowel de voorzitter, als wethouder Oudijk antwoorddten. dat de contri butie in Waddinxveen aan de lage kant 'is. Uiteraard zullen aldus de voorzitter, de wethouder Oudijk en de gemeentesecretaris, dift als bestuurs leden van het Groene Kruis ter spra ke brengen, maar uiteindelijk zal hier dan wel een taak liggen voor sociale zaken. Bij de post Lonen gemeentewerklie den vroeg de heer Pille of het niet mogelijk was de lonen van de gemeen tewerklieden enigszins te verhogen, omdat andere ambtenaren toch ook wel extra salarissen genoten. De voorzitter antwoordde dat hem van extra salarissen niets bekend was tenzij daarvoor sociale werk zaamheden werden verricht. Spr. was echter bereid namens B. en W. voor te stellen, aan de gemeentewerklieden een rijwieltoelage toe te kennen van f 45,per jaar. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke semming aangeno men. Mevr. van der Torren vroeg daarna de klok van de Ned. Herv. kerk te verlichten, waarover reeds vroeger eens was gesproken. De voorzitter antwoordde dat een genomen proef volkomen was mislukt en dat deze toren zich voor verlichting niet leent, omdat hij te laag is. Bovendien heeft een horloger ter plaatse een verlicht uurwerk voor zijn winkel aangebracht. Mevr. van der Torren had echter succces met haar verzoek om ook in de Dorpstraat een verlichte klok aan te brengen want hiermede ging de raad accoord. Op een vraag van de nnancieie commissie over de aanleg van een wandelpad over de dijk van de Jan Dorrekenskade langs de Pette, deelde de voorzitter mede, dat dit werk zou word(en opgenomen in het bestek voor de verbreding van de Esdoorn laan. zoals het eerste gedeelte van het wandelpad reeds in een vroeger be stek was opgenomen. In dit verband vroeg de heer Pille om op dit wandel pad meer straatverlichting aan te brengen, waarop de voorzitter ant woordde dat er in de gemeente toch wel één donker plekje mocht zijn. Ten aanzien van het onderhoud van de Bqdegraverstraatweg deelde de voorzitter mede, dat algehele recon structie van de weg nodig is. De ge meente zal deze weg echt kwijt raken door grenswijziging met Gouda en Reeuwijk. Spr. is voornemens met Reeuwijk en Gouda contact op te ne men, dbt bij grenswijziging die ge meenten het restant schuld van die reconstructie overnemen. De post kosten van ereprijzen werd op voorstel van de heer Pille met f 50,verhoogd'. Op verzoek van de heer Huize r zul len B. en W. onderzoeken in hoeverre de schoolcommissie en de zwembad commissie nog reden van bestaan heb ben. o Behoudens enkele kleine opmerkin gen werd daarna de begroting met al gemene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag bracht de heer Schouten dank aan B. en W. en aan de gemeentesecretaris met zijn per soneel voor het verrichte werk in 1955. Spr. roemde de goede verhoudingen er. met de wens, dat het in 1956 weer zo goed' zou gaan^als in 1955 wenste hij het college een goedé jaarwisse ling. De heer Pille informeerde naar de grondaankopen in de Puttepolder. De voorzitter deelde mede, dat de gron den van de heren van der Linde en van der Breggen inmiddels waren overgedragen. Voor de grond van-de heer de Koning is de goedkeuring van het prijzenbureau verkregen terwijl dit met de aankoop van de stichting van Ouden van Dagen nog hangende is. Te dezer zake wordt het rapport van een deskundige ingewonnen. De voorzitter dankte hierna de heer Schouten voor zijn vriendelijke woor den en wenste alle leden een goede jaarwisseling. Spr. was dankbaar voor de medewerking die aan allé raads leden was ondervonden bij het tot stand komen van vele belangrijke be sluiten die hij in de eerste vergade ring van 1956 nog eens hoopt te rele veren. Hiema sluiting. Als wij ons, der traditie getrouw, neerzetten voor het geven van een overzicht over het afgelopen jaar, dan mogen wij zeggen, dat wij dit doen met een gevoel van dankbaarheid. Dankbaarheid voor de zegeningen, die onze gemeente en de gemeenschap in het afgelopen jaar mochten ont vangen. Waddinxveen en haar ingezetenen ontvingen haar deel in de economi sche welvaart. De industrie was overbeladen met orders, de veehouders hadden een goede zomer, de landbouw mocht een overvloedige oogst binnen halen on der zeer gunstige weersomstandighe den. de middenstand deed wat de in gezetenen verwachtten. Misschien dat de tuinbouw niet geheel tevreden is- In zijn algemeenheid echter geen on gunstig beeld. Als wij de jaargang van onze krant nog eens doorbladeren dan zijn er en kele punten, die ons nog eens bijzon der troffen en die voor ons dorpsle ven iets hebben betekend. Januari: Uit het verslag van de woon ruimte commissie lezen wij, dat er nog 436 woningzoekenden op de wachtlijst staan. Als bijdrage in dit tekort kon de R.K. woningbouwvereniging „St. Jo zef' 31 woningen aanbesteden in het wederopbouwplan bij de R.K. kerk. De industrie werd uitgebreid door de vestiging van de N.V. Nevena uit Rotterdam. Ons blad verscheen met het 500ste nummer. Februari: De Gouweruiters vierden het 25-jarig bestaan der vereniging. De melkverstrekking op de scholen werd ter hand genomen door de be noeming van een commissie van voor bereiding. In deze maand stond het schoolleven wel bijzonderlijk in de belangstelling. Niet alleen werd- het nieuwe gymnastieklokaal bij de open bare lagere school A in gebruik ge nomen, maar ook de aanvangsdatum voor de schooleursussen werd ver schoven van 1 April naar 1 September. Er werd verder een besluit geno men voor de verbreding van de Putte- laan. De heer J. A. Modderkolk bedankte als lid van de gemeenteraad, wegens vertrek naar elders. In zijn plaats werd benoemd de heer H. C. Kooij- man. Maart: Een bekende instelling ter plaatse jubileerde; De coöperatieve boerenleenbank bestond nl. 25 jaar. Het bestuur had ter gelegenheid van een receptie niet over belangstelling te klagen. De raadzaal in het gemeentehuis, geheel gerestaureerd, werd in een speciale zitting in 'gebruik genomen. De toekomst van de gemeente werd door de goedkeuring van het uitbreidingsplan in de Puttepolder 97. Terwijl Duimelot in dat nare hok zat werden ze thuis natuurlijk erg on gerust. Hij bleef veel langer weg dan hij had gezegd. „Weet een van jullie Soms waar hij naartoe gegaan is?" vroeg vader Hand. „Nee, zei Ringe ling, hij heeft de duif meegenomen en is geloof ik naar het bos gegaan. Hij is vast verdwaald, dacht moeder Hand. „Jullie moeten hem maar gaan zoe ken". Ze gingen naar buiten en keken de weg af, maar Duimelot was ner gens te zien. De duif was ook nog niet terug. Met verdrietigé gezichten stonden ze tegen de muur van het huis geleund. Waar moesten ze hem gaan zoeken? Het bos was zo groot! Ineens gaf het Kleine Ding een schreeuw. Er fladderd iets door de lucht. „Kijk eens, kijk eens, hij wees met zijn vingertje. Daar komt de duif! De duif ging op de schouder van Va der Hand ritten en zei „Roekoe, roe koe! Hij heeft wat aan rijn poot. va der, zei Lange Jaap.. Blijf even stil staan dan zal ik hem pakken. Heel gemakkelijk liet de vogel zich grijpen. Vader Hand maakte met bevende vin gers het briefje los, want hij begreep dat het van Duimelot zou rijn. Het was erg onduidelijk geschreven. Lees het eens voor, riepen de anderen. Lees het nu toch voor! Waarom kijkt u zo gek? Is het van Duimelot? Onze oud-plaatsgenoot, Ds J. J. Moll, nam een beroep naar de Herv. gemeente van Schoonhoven aan. April: Onder zeer grote belangstelling werd de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd. De aubade der schoolkinderen mocht één der hoog tepunten zijn. Burgemeester Wamaar ontving zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De Chr. woningbouwvereniging „Ons Begin" kreeg toezegging voor de bouw van 38 woningen. De Ned. Herv. schoolvereniging be sloot tot stichting van een eigen u.l.o. school in de Puttepolder. De vereniging E.H.B.O. vierde haar 35-jarig bestaan. Mei: Op 4 Mei werden op plechtige wijze de gevallenen uit de bezettings tijd herdacht. De daarop volgende dag een bevrijdingsfeest, waaraan luister werd bijgezet door de komst van een helicopter, die voor de landing voed sel uitwierp. De heer A. Kreupeling was 50 jaren penningmeester van de polders Ach teraf en de Putte. De heer K. Snoey werd beroepbaar verklaard als predi kant bij de Geref. Kerken. Later nam hij een beroep aan naar Dinteloord. Juni: Als hoogtepunt noteerden wij het officiële bezoek van de Commis saris der Koningin aan deze gemeente. De leden van de gemeenteraad met him dames, maar ook de Ouden van Dagen gingen een dag uit. Voor de 10e maal werd de Sport week geopend, waarin de openbare lagere school B andermaal kampioen werd bij het schoolvoetbal. Burgemeester Warnaar legde de eerste steen voor de woningen van de R.K. woningbouwvereniging. Juli: Dr. Speelman verliet na een langdurig dienstverband het consul tatiebureau van het Groene Kruis. De Waddinxveense zwemclub „De Gouwe" ontving gasten uit Ierland. Augustus: Alle vacantiegangerè had den prachtig zomerweer. Het woonwagenkamp werd ver plaatst naar de Onderweg. In de Dorpstraat werd een licht- week georganiseerd, als gevolg waar van Jonny Jordaan ter sprake kwam in de gemeenteraad. September: Onze huishuren gingen met 5%> omhoog. De jaarlijkse vlie gerwedstrijd was een groot succes. De raad besloot tot medewerking aan de vergroting van de Ned. Herv. schooi aan de Onderweg en de huis nummering in de gehele gemeente zal worden gewijzigd en verbeterd. In middels werd hard gewerkt aan de stichting van een Chr. landbowhuis- houdschool. De arbeidersmuriekvereniging „Voorwaarts" bestond 25 jaren. October: De rijkspolitie nam een nieuw politiebureau in gebruik bij de Brug. Een aanwinst voor de gemeente. De activiteit van de vereniging voor Veilig Verkeer kon niet verüin- deren, dat van tijd tot tijd toch ver-' keersongevallen gebeurden. Zeer ern stig was in deze maand de aanrijding tussen een autobus met studenten en een militaire wagen op de Rijksweg, waarbij 2 doden en 5 gewonden vielen te betreuren Het fanfarecorps „Concordia" orga niseerde als novum een solistencon- besteedde aan en gunde de bouw van een magazijn achter het wijkgebouw in de Stationstraat. November: De directie van de N.V. Carrosseriefabriek „Verheul" opende een nieuwe fabriek in Apeldoorn. Ter gelegenheid van de opening der winkelweek deed Sinterklaas rijn blijde intocht. December: De gemeenteraad voteerde 1,3 millioen gulden voor een straten plan en de bouw van een rioolwater zuiveringsinstallatie in de Puttepolder. De Chr. woningbouwvereniging kreeg toestemming om aan te vangen met de bouw van 34 woningen, terwijl de R.K. woningbouwvereniging de eerste woningen van de nieuwbouw liet bewonen. De besturen van de vereniging voor Chr. Nat. schoolonderwijs en de Ned. Herv. schoolvereniging bereikten over eenstemming over de bouw van één nieuwe u.l.o. school. Wij zeiden bij de aanvang van ons overzicht, dat het jaar 1955 ons vele zegeningen heeft gebracht. Moge het jaar 1956 onze gemeente en haar ingezetenen veel voorspoed brengen. Samenwerking n Het is bekend dat in de vorige raadsvergadering een tweetal verzoe ken ter tafel kwam tot medewerking aan de stichting voor een Muloschooi. De ene aanvrage behelsde het bou wen van een nieuwe school voor dé vereen, voor Chr. Na. Schoolonderwijs en de andere medewerking tot het stichten van een muloschooi voor de Ned. Herv. Schoolvereniging. In het kort kwam het hierop neer dat hg in williging van beide verzoeken in ons dorp twee Chr. Mulo-scholen zouden komen. Trouwens een en an der was reeds bekend, daar reeds ge ruime tijd geleden op de ledenverga dering van de Ned. Herv. Schoolver eniging een besluit in die zin geno men was. Vanzelfsprekend gaf dit voorstel nog al enige deining in onze gemeente, daar men de mening was toegedaan, dat in een plaats als de onze een tweetal Muloscholen wel al te grote weelde zou zijn. Vandaar dat getracht werd een compromis te vin den, welke een basis kan vormen tot samenwerking van beide schoolvereni gingen, teneinde gezamenlijk één Mu loschooi te exploiteren. Burgemeester Warnaar heeft dan ook vorige week de beide besturen bijeengeroepen om de mogelijkheid tot samenwerking onder het oog. te zien. Op deze samenspreking waren ook tegenwoordig de inspecteur van het lager onderwijs alsmede de secre taris van de Schoolraad en van Chr. volksonderwij s. Naar verluid heeft dteze samenspre-" king tot overeenstemming geleid, en zullen er voorstellen gedaan worden dat beide schoolverenigingen één mu loschooi zullen exploiteren. Wij kunnen het resultaat van deze besprekingen en het voosstel tot sa menwerking dan ook niet anders dan toejuichen en er onze voldoening over uitspreken dat beide besturen elkan der gevonden hebben. FILMAVOND NED. HEIDE MIJ. Voor de leden van de Jeugdnatuur- wacht te Waddinxveen hoopt de Ne derlandse Heidemaatschappij een avond te geven, waarop ze van haar werk zal vertellen. Vertooond zal worden de geluids film: „Langs ongebaande Klingen", waarin een beeld wordt gegeven van het veelsoortige werk van de Heide maatschappij. De film laat zien. wat er is veranderd in honderd jaar en wat de Heidemaatschappij heeft bij gedragen tot de welvaart van ons land. Op deze filmavond rijn ook alle ou dere belangstellenden van harte wei welkom, de toegang is vrij. De vergadering zal half Januari plaats hebben, hierover volgt een na der bericht. GROENTENWAGEN OMVERGEREDEN. Dinsdagmiddag reed een groente handelaar met rijn groentewagen op de westelijke oprit van de hefbrug. Een bestelauto wilde de groentewagen nog passeren. Doordat een tegenlig ger naderde was dit niet meer moge lijk. Hierdoor moest de automobilist plotseling krachtig afremmen waar door de auto slipte en tegen de groen tewagen aankwam. De inhoud van de wagen belandde op de weg. De groen tewagen werd beschadigd. TENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Voor de Nationale Kersttentoonstel ling, die in het veilinggebouw door de Ras, Pluimvee en Konijnenfokkers vereniging „Nut en Sport" is gehou den, bestond weer een zeer grote be langstelling. Dit was voor een gedeelte te danken aan het feit. dat ook de hoenders weer acte de présence gaven en ook de duiven 'n belangrijk woord je meespraken. Niettemin waren het de konijnen, die van overheersing konden spreken. Het is nu eenmaal bekend, dat „Nut en Sport" ten op zichte hiervan, niet alleen in Boskoop, maar ook ver daarbuiten een uitste kende naam heeft. Dit is overigens ook op deze tentoonstelling wel over duidelijk gebleken. De bezoekers kwamen van heinde en ver om de prachtige dieren gade te slaan en zij zijn niet voor niets geweest. De lof uitingen die alom werden gehoord, spraken voor zichzelf. Dit betrof zo wel het grote sortiment konijnen als het pluimvee en de duiven. Het was voor de keurmeesters ver re van gemakkelijk om de vinger op de juiste toets te leggen, maar dank rij hun bekwaamheid is dit gelukt. Toen de heer J. A. van Gils in zijn hoedanigheid van voorzitter der ten- toonstellings-commissie een openings woord sprak merkte hij o.m. op, dat dit de 24e tentoonstelling van „Nut en Sport" was. Dat alles er zo keurig verzorgd uitzag, was te danken aan vele handen, inzonderheid aan die van de heren De Greef en Hoogeveen. Spr. behoefde niet te zeggen, dat „Nut en Sport" een grote en goede bekendheid geniet en dlat stimuleert om op de ingeslagen weg voort te „ONVERMOEID VOORUIT" BESTAAT 35 JAAR. Blijkens een advertentie in dit num mer organiseert „Onvermoeid Voor uit" een jubileum-uitvoering. Het is 35 jaar geleden, dat dit man mannenkoor werd opgericht in de zaal van de heer Visbach met aan vankelijk 15 leden. De naam werd ge kozen op voorstel van de heer J. Ja cob! Als eerste dirigent fungeerde de heer J. J. de Jager. Als gevolg van de werkloosheid ge raakte de vereniging in 1934 in finan ciële moeilijkheden. De 15 leden die toen overbleven, besloten voorlopig niet meer bij elkaar te komen. In Juli 1941 werd opnieuw begon nen met 25 leden. Na de bevrijding telde het koor 80 leden. Toen werden er in de fabriek- Het is voldoende bekend, dat in strenge en lagne winters duizenden vogels van ontbering omkomen. Het stemt tot dankbaarheid!, dat in ons land sedert lang het voeren van vo gels in tuinen en parken algemeen plaats vindt. Helaas is dat nog niet het geval op plassen en andere binnenwateren, waar zich des winters grote aantallen vogels concentreren, als eenden, koe ten. reigers en velerlei soorten waad- vogels. Het landelijk Comité „Wintervoe ding van Vogels" acht het zijn plicht in de eerste plaats juist het verzorgen van deze watervogels te bevorderen. Tot nu toe is de winter nog niet streng, maar wat zal 1956 brengen? Daarom is reeds nu besloten, ook in Waddinxveen de watervogels zoveel mogelijk te gaan helpen, indien het nodig blijkt. Iedere dorpsgenoot zal hieraan wil len meehelpen. En ieders hulp is no dig- Als U tijdens langdurige vorst ergens vogels opmerkt, die dreigen om te komen, meldt dat dan dadelijk aan Gemeentehuis of Politiebureau. Dan wordt het geval wel doorgegeven aan de natuurwacht. Hoe eerder bericht, hoe beter. Het zou jammer rijn, dat juist door Uw laksheid vogels van el lende omkwamen. In geval van nood wordt op ieder een gerekend, die geacht wordt voer of „afval" beschikbaar te kunnen stel len. Dat zijn de landbouwers, zaad handelaars, bakkers, vishandelaars, slagers, groentekwekers- en hande laars, enz. Het voer zal worden afgehaald. Er is een auto beschikbaar om het naar de wakken te brengen, waar de be dreigde vogels zich plegen op te hou den. We hopen met U, dat,het niet no dig zal zijn. Maar U helpt zeker mee, zodra onze vogels door ellendige hon gerdood worden bedreigd. Matse twee uitvoeringen gegeven in een stampvolle zaal. Ook op concour sen werden vele eerste prijzen be haald. Ter gelegenheid van het 30-ja- rig bestaan werd een concours geor ganiseerd en thans bij het 35-jarig be staan staat een grootse jubileum-uit voering op het programma, waarvoor wel veel belangstelling zal bestaan. KANKERBESTRIJDING. Van de rijde van het Koningin Wil- helminafonds, alhier, vernemen wij dat de huis-aan-huis ledenwerfactie, tot resultaat had. dat 169 nieuwe leden en 651 contributanten konden worden ingeschreven. Voorzeker een mooi resultaat. KERSTZANGDIENST. Tweede Kerstdag werd in de Geref. Kerk, alhier een Kerstzangdienst ge houden, waaraan door het kerk- en kinderkoor werd medegewerkt, "bene vens door mej. J. van Willigen, so praan en de heer H. van Nielen op het kerkorgel. Het programma, bestaande uit ver schillende kerstliederen werd uitne mend vertolkt, alhoewel het koor een zwakke plek heeft, in de vorm van te zwakke herenpartijen. Het onlangs opgerichte kinderkoor zong verdien stelijk een tweetal liederen. Eenvou dig, maar gevoelvol. Ook de sopraan zong voortreffelijk enkele soli-num- mers. Het programma bevatte verschillen de verzen, welke door de aanwezigen werden medegezongen. Door Ds. J. Snoey werd1 gedeclameerd. Het grote aantal belangstellenden heeft op deze wijze een mooie, zeer ge slaagde kerstwij dingsdienst kunnen meemaken. Het was voor het eerst dat beide koren onder leiding stonden van de nieuwe dirigent, de heer de Beun. WIELRIJDSTER GESLIPT. Maandagmorgen fietste de 31-jarige mevr. C. P. Bakker uit de Acacia straat. komende uit de RK. Kerk op de Sniepweg, nabij de tunnel. Toen een melkauto passeerde, slipte zij, waardoor zij tegen de vrachtauto viel. Zij werd ernstig gewond en is naar het St. Jozefpaviljoen in Gouda ge bracht. FILMAVOND. et^Aangeboden door fa Gebr. van Nie len, Garage, alhier, in samenwerking met Ver. Veilig Verkeer op Vrijdag 13 Januari 1955 te 20.00 uur in het Vereen, gebouw, Stationstraat Gratis toegangsbewijzen voor leden Veilig Verkeer op Zaterdag 31 De cember, tussen 1 en 4 uur op het Groepsbureau der Rijkspolitie alhier. Voor niet leden op Zaterdag 9 Ja nuari. op dezelfde tijd. Op 9 Januari 1956 ledenvergadering van Veilig Verkeer. Zie advertentie in volgend nummer. NIEUWE VERWARMING IN DE ST. VICTORKERK. Gedurende enkele weken werd er hard gewerkt, om de nieuwe verwar ming, die in de St. Victorkerk wordt aangebracht, met Kerstmis in gebruik te kunnen nemen. De bestaande verwarming door mid del van hefce-luchtcirculatie voldeed al een aantal jaren niet meer. Bij vriezend weer kon het kerkgebouw, terwijl er toch normaal gestookt werd nog juist vorstvrij gehouden worden. Reeds onder pastoor Vonk z.g. wer den plannen gemaakt om in deze on houdbare toestand wijziging te bren gen. Door de grote activiteit en voortva rendheid van de tegenwoordige pas-

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 2