Weekblad voor Waddinxveen t ooo Bel BM Bia,Kl Sport 't kod. Is een Straaljager gevaarlijk? Burgerlijke stand. T.O.O.S 35 jaar Noodwet Ouder doms voorziening. No. 554 vrijdag 27 januari 1956. lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 et per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. be fair. Be Fair speelde gelijk tegen zwakker Spirit 2 !n de wedstrijd tegen Spirit II pro beerde Be Fair twee nieuwe spelers en wel doelman Zalm en in de voor hoede De Leeuw. Zij voldeden over het algemeen vrij goed maar deson danks bracht de thuisclub het ditmaal niet tot een overwinning. De wedstrijd stond op een zeer ma tig peil. De straffe wind was hieraan wel enigszins debet. In de eerste helft was de strijd nog wel aantrekkelijk, maar er werden veel kansen gemist. Spirit had het eerste succes en het was van Wilgen, die de stand op 0-1 bracht. Nog voor de rust werd het ge lijk spel. In de 32ste minuut ving R. Pols een ingeschoten bal van Mon ster op en scoorde de gelijkmaker. Na de rust was Be Fair absoluut sterker, doch slecht schieten en keu rig werk van de doelman van Spirit verhinderden dat de stand werd ge wijzigd. Met dat gelijke spel kwamen de bezoekers eigenlijk ruim aan hun trek. Programma voor deze week; Waddinxveen ILeonidas I, 2.30 uur; Gouda 5Waddinxveen H. 11 uur; Waddinxveen IIIGroeneweg II, 12 u; WSE IIBodegraven Hl. 2 uur; Sportlust IIWaddinxveen Z I, 3 u; ZVY I—Verheul I, 3 uur; Be Fair IZwervers I aanvang 3 uur; Zwervers IIBe Fair II, aanvang 3 u; ZVV 3Be Fair IV. aanvang 3 uur; Verheul IISpirit III, 3 uur. ZVV ID—Be Fair 4. 3uur. Voor de A-junioren begint op 18 februari a.s. de competitie weer te draaien. V. A.V. WADDINXVEEN. Waddinxveen ZBoskoop Z 1-1 De Geelzwarten hebben in de wed strijd tegen Boskoop wel zeer teleur gesteld. De vele kansen die zij kre gen werden steeds gemist, door het zwakke spel van de voorhoede. In de eerste min. had van Erk al pech, toen een schot van hem rakelings naast vloog, en twee min. later was het weer van Erk die net naast de ver keerde kant van de paal kopte. Bos koop deed wel enige uitvallen, maar de aanvallen waren niet gevaarlijk. Na tien min. was het r. buiten Mon ster, die een hard schot inzond, maar dit werd goed gestopt door keeper Pronk. Toen nd een kwartier spelen van Erk goed voorzette was het de gehele voorhoede die deze kans mis te; zo ging de rust in met gelijke stand. 5 nun. na rust was het Boskoop dat de leiding nam 0-1, maar de thuis club sloot de gasten nu geheel in. Toch duurde het nog even. totdat Monster een van de vele kansen, die de thuisclub kreeg, eindelijk benutte 1-1. Hoewel de kans er wel was, heeft de thuisclub geen kans gezien om de wedstrijd in zijn voordeel te beslissen. Zij waren een kostbaar punt kwijt Het was een sportieve wedstrijd, waarin de gasten een pluim toekomt voor him volhouden. De overige wedstrijden werden af gelast. Het is voor de Geelzwarten van veel belang, om de wedstrijd tegen Leoni das te winnen. Ais men alle krachten inzet en men heeft nu eens niet zoveel pech, dan kan men de eerste winst binnenhalen. Het tweede gaat naar Gouda 5 en kan beide punten mee naar Waddinxveen brengen. Voor het derde is draw mogelijk tegen Groeneweg 3. Waddinxveen Z gaat naar Sportlust 2 en kan beide punten meebrengen maar dan meer en beter schieten dan vorige week. Denkt allen, om de contactavond op 3 februari en brengt uw huisgenoten en vrienden mee. Het belooft weer een gezellige avond te worden; haalt al len de kaarten in de eerst komende dagen bij de bekende adressen. Aangiften van 19 t.m. 25 januari 1956. De stand in de 3e kla isse C: voc 13 10 3 0 23 35-1-2 Overmaas 12 6 4 2 16 35-23 VDL 12 6 4 2 16 21-16 Dindua 12 6 3 3 15 39-26 Lekkerkerk 12 6 3 4 15 26-17 Alphia 12 6 2 4 14 25-23 Leonidas 13 5 2 6 12 26-35 ODI 13 4 2 7 10 25-39 DHZ 12 2 5 5 9 13-18 CKC 10 2 2 6 6 13-18 Amm. SV 11 1 4 6 6 17-34 Waddinxveen 12 0 4 9 4 6-26 De maand januari gaf in Wad dinxveen wel enkele jubilerende ver- endgingen. Na de reeds in ons blad ge noemde. komt nu T.O.O.S. voor het voetlicht, welke vereniging ook haar 35-jarig bestaan herdacht en wel op woensdag 25 januari l.L T.O.O.S. is in onze gemeente een be grip geworden, we zouden het sport leven niet kunnen indenken zonder de bekende gymnastiekvereniging. Bij verschillende gebeurtenissen en niet in het minst bij de jaarlijkse sportweek onbreekt T.O.O.S. nimmer. In 1920 werd door een aantal plaats genoten het gemis van een eigen gymnastiekvereniging gevoeld, daar verscheidene sportliefhebbers zich moesten wenden tot naburige ge meenten. teneinde de gymnastiek te Kunnen beoefenen. Het initiatief werd toen genomen door de heren N. Bon tenbal. P. Bontenbal en C. van der Linde. Aanvankelijk stemden 16 plaats genoten hiermede in. Tijdens een daarna gehouden oprichtingsvergade ring tradien nog 50 deelnemers toe zodat de vereniging met 66 leden kon starten. Het definitieve bestuur werd ge vormd door de heren N. Bontenbal, voorzitter; A. Visser, tweede voorzit ter; J. F. Hijkoop. penningmeester; H. v. d. (Jaag secretaris; L. van Vliet, algemeen plaatsvervanger en C. van der Linde, commissaris van orde. Verder werd besloten de vereniging te noemen „Tot ontwikkeling onzer spieren", afgekort T.O.O.S. Een lokaal van de openbare school B werd als oefenlokaal verkregen en de heer C. M. Lodder uit Zwammer- dam werd de eerste leider van T.O.O.S. Door de grote toeloop van nieuwe leden was het oefenlokaal van school (Foto Sjaak Noteboom) B spoedig te klein geworden), maar een oplossing werd gevonden in de kurkwarenfabriek van de heer Rupke aan de Noordkade. Een aantal dames toonde eveneens intresse voor deze sport, met gevolg dat aan T.O.O.S. een dames-afdeling werd toegevoegd, 20 dames gaven zich als lid op. Na nog in verschillen de lokalen geoefend te hebben, staat thans een modern gymnastieklokaal ter beschikking bij de openbare school A. Als leiders fungeerden na de heer Lodder, de heren J. Spek uit Gouda, N. Bontenbal, alhier. W. B. van der Laan, terwijl de heer Jac. van Wel- zenis te Gouda, thans de leiding heeft. T.O.O.S. is lid van het K.N.G.V. en van de turnkring Gouda e.o. Zij telt thans momenteel 370 leden. Gezien de resultaten die worden be haald kan worden gezegd, dat T.O.O.S. behoort tot de beste gymna stiekverenigingen uit deze kring. Het bestuur is thans als volgt: N. Bontenbal, van de oprichting af voor zitter; T. Alblas, van oprichting af lid en thans ruim 18 jaren penningmees ter; G. Schaart, secretaris; T. Vink. 2e voorzitter; P. Noorlander, H. Dulle- meijer, H. O. Geloveni leden, terwijl als damesleden zijn toegevoegd de da mes Henny Broer en Beb Hofman. STICHTING CHR. ULO. Het bestuur van stichting voor de Chr. Ulo is als volgt samengeiteld; voorzitter G. van Tilburg; secretaris J. Möhie; penningmeester J. van Steijn; 2e voorzitter F. M. van Tol; 2e sekretaris J. C. Noorlander; 2e penningmeester Hk. Kempkes; alge meen adjunct J. Graafland. Van tijd tot tijd ontmoet de kran tenlezer op de voorpagina van zijn lijfblad de sombere mededeling dat er een straaljager is verongelukt en dat een jonge vlieger bij dat ongeluk zijn leven verloren heeft. „Alweer een", zucht men dan en onwillekeurig vindt men dan dat zo'n straaljager maar een levensgevaarlijk apparaat is dat steeds meer slachtoffers eist. Waarom moet men dan ook zo snel vliegen, en waar om moeten jonge levens worden op geofferd aan deze gevaarlijke snel heidsmonsters? Deze reacties zijn volkomen begrij pelijk, maar tochzij zijn tegelijk ongemotiveerd. De straaljager is wel sneli tegenwoordig komt hij met ge mak over de duizend kilometer per uur, maar daarom is hij nog niet per sé gevaarlijk; snelheid op zichzelf is nooit gevaarlijk en ook in geen enkel opzicht schadelijk voor het menselijk lichaam. Iets anders ligt de zaak wan neer het versnellingen of vertragingen betreft, want hierop reageert het men selijk lichaam wel degelijk, zoals ie dereen in een schommel of een lift wel eens zal hebben ondervonden. Het is derhalve niet juist om de conclusie te trekken dat de straaljager gevaarlijk is omdat hij snel is. Een moderne straaljager wordt zo dikwijls voorgesteld als een wild. on handelbaar apparaat vol vreemde ku ren dat te pas en te onpas weigert op de stuurbewegingen van de vlieger te reageren en hem dan onherroepelijk in het verderf stort. Dit is beslist on juist en vliegers, die veel met straal vliegtuigen hebben gevlogen, hebben herhaaldelijk verklaard dat een straal jager een goedig en gewillig vliegtuig is dat helemaal geen nukken vertoont; men heeft in dit verband zelfs de uit drukking ouweherenkist" gebezigd. Technische kuren heeft dit vliegtuig ook niet meer, want voor zover aan wezig zijn die er allang tevoren na vele en langdurige experimenten uit gehaald voordat men de gewone mili taire vlieger met het toestel de lucht in stuurde. Aan het ontwerp is alle zorg besteed urenlange berekeningen en windtun- nelproeven. sterktemetingen en mate riaalcontroles hebben tijdens de bouw en daarvoor plaats gevonden; de beste invliegers hebben het toestel in dc lucht onder allerlei omstandigheden uitgedokterd en alle fouten en kuren er zorgvuldig uitgehaald voordat het toestel aan de luchtmacht werd afge leverd. De vliegtuigen) die bij de luchtmacht in gebruik zijn, zijn dus volkomen veilige en beproefde typen. Maar de luchtmacht zelf aanvaardt ook geen enkel risico. In uitgebreide en goed geoutilleerde werkplaatsen worden de vliegtuigen en hun onder delen door geschoolde vaklieden na gezien en onderhouden. Er is een doorlopende en scherpe inspectie en alles wat maar enigszins onder de maat is en niet aan de scherp gestelde eisen voldoet, wordt niet meer ge bruikt. In de luchtvaart moet hen nu eenmaal seeuurder zijn dan in andere gevallen want de kleinste storinf kan verlies aan mensenlevens veroorza ken. Men is zich in luchtmachtkrin gen van deze verantwoordelijkheid zeer goed bewust en men handelt dan ook dienovereenkomstig. Ieder vlieg tuig. iedere motor en ieder belangrijk onderdeel moet na een bepaald aantal bedrijfsuren uit elkaar worden geno men en grondig worden geïnspecteerd en men heeft een uitgebreide techni sche administratie die het aantal be drijfsuren van elk vliegtuig en elk onderdeel zorgvuldig bijhoudt en er op toeziet, dat een vliegtuig, dat aan zijn uren" is uit het bedrijf wordt genomen en in revisie gaat. Risico neemt men niet. in geen enkel geval. En tochtoch verongelukken er steeds straaljagers en komen er jonge mensen om het leven. Hoe is dat dan mogelijk? Zit er dan toch nog een hiaat in het mooie, technische schijn baar volmaakte systeem, dat men heeft opgezet? Ja er zit een hiaat in, en wel één, waaraan de mens zelf wei nig kan veranderen. Het belangrijkste onderdeel in elke straaljager is, on danks de zeer vergaande modernise ring die men tegenwoordig kent. de mens die het toestel bestuurt. En juist die mens faalt wel eenst op een cri- tiek moment Hij vliegt met enkele collega's in formatie stuurt naar links inplaats van naar rechts, een ontzet tende klap en twee straaljagers dwar relen vleugellam naar beneden. Waar om voerde de bewuste man op het critieke moment juist de verkeerde stuurbeweging uit? Een van de men selijke fouten, die men dikwijls zo moeilijk kan verklaren. Maar ook als de vlieger alleen vliegt kan hij zichzelf in gevaar brengen. Wanneer een jonge vlieger, een en thousiaste knaap die leeft tot in de kleinste vezels van zijn sterke body, zicfo op een mooie, stralende dag daar hoog boven in de lucht bevindt, vrij van alles wat hem op de aarde zou kunnen irriteren en hinderen dan wordt er een geest over hem vaardig, die hem moedig maakt, ja zelfs over moedig. Hij vergeet dat hij nog maar een klein aantal uren op straaljagers heeft en dat hij zijn toestel dus nog niet ten volle kent; hij vergeet de wij ze vermaningen van zijn instructeur, die hem nog zo gezegd heeft dat hij geen manoeuvres moet maken, die zij samen nog niet hebben geoefend, hij weet alleen dat hij leeft en een mooie, snelle machine bestuurt, die zoveel kan. Dan laat hij zich verleiden tot duiken en rollen en zwiepertjes ma ken; hij schiet vlak onder de staart van een collega door of vlak voor hem langs, hij gaat dingen met zijn toestel doen, die nog boven zijn kunnen lig gen. En dan op een gegeven moment kan hij het snelle toestel niet meer in de hand houden, hij nadert de aar de. steeds sneller en sneller totdat hij met een klap er tegenaan slaat en slechts een hoopje verwrongen metaal over is van wat eens een mooie straal jager was. En daartussen ligt het stoffelijk overschot van de overmoe dige vlieger. De krant brengt des avonds het sombere bericht en het publiek schuift de schuld op de ge vaarlijke straaljager. Maar, zoals men nu weet, de wer kelijkheid is anders. Het is niet de straaljager, die gevaarlijk is en zijn inzittenden in de dood sleept, maar de mens zelf, die ovemoedig wordt en zijn eigen krachten overschat. Geboren: Hendrik Marinus. z. v. W. van Houten en H. M. Rebergen, Iep laan 93; Aart, z. v. E. van Hoven en A. San- ner, Plasweg 27; Adrianus Wilhelmus Jacobus, z. v. J. P. van Straalen en S. van der Dreg gen, Noordeinde 36; Jna z. v. P. van Offeren en A. C. M. Weck, Kleikade 14; Johanna, d. v. P. Rupke en L. J. L. Hoffmann, Noordeinde 14a; Ondertrouwd: Chr. N. R. den Uyl en L. M. Tigehelaar; H. C. van Vuuren en E. Hofman; G. Scholten en W. A. Angenent; Gehuwd; S. C. J. van Tol en Th. A. Smits; MEDISCHE DIuNST. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr E. M. L. Hemminga. Nog steeds blijkt er bij verschillen de personen ook in onze gemeente niet voldoende bekendheid te bestaan ten aanzien van de uitkeringen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Het is mijn bedoeling over deze wet enkele opmerkingen te maken in dit bladi, teneinde hierin enkele korte uiteenzettingen te geven. Wat wil de Noodwet Ouderdoms voorziening eigenlijk regelen? De Noodwet Ouderdomsvoorziening geeft een voorlopige regeling ter voorziening in de nood van ouden van dagen. Deze wet is tot stand gekomen in afwachting van een definitieve voorziening door middel van verplich te verzekering. (Deze verplichte ver zekering zal naar alle waarschijnlijk heid verwacht kunnen worden met ingang van 1 januari 1957). RECHTHEBBENDE Wanneer is men gerechtigd een uit kering aan te vragen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening? Men kan dit doen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Dit geldt dus voor diegenen, die hetzij op 1 oktober 1947 de leeftijd van 65 jaar bereikt hadden, hetzij vóór 1 januari 1957 die leeftijd bereiken. Iedere mannelijke Nederlander (ge huwd of ongehuwd) en iedere onge huwde vrouwelijke Nederlander, kan dus een aanvraag indienen. (Onder ongehuwd wordt mede verstaan van tafel en bed of van echt gescheiden). Voor de vrouwen moge ik dus op merken. dat zij slechts een aanvrage kunnen indienen indien zij ongehuwd of weduwe zijn. Een echtpaar derhal ve, waarvan de man nog geen 65 jaar is, en de vrouw wel. wordt beoordeeld naar de leeftijd van de man zodat de ze gehuwde vrouw geen aanvrage kan indienen. Van de vrouwen komen dus alleen die in aanmerking, die weduwe, ongehuwd, van tafel en bed of van echt gescheiden zijn. Enkele groepen vreemdelingen ko men ook in aanmerking doch hierbij moet de zaak afzonderlijk bezien worden. HOE STAAT HET MET DE INKOMSTEN UIT ARBEID ENZ.? De Noodwet Ouderdomsvoorziening bepaalt dat iemand, die door het uit oefenen van zijn nering, ambacht of ander bedrijf of beroep als zelfstan dige, dan wel op andere wijze door het verrrichten van arbeid in zijn on derhoud voorziet, niet in aanmerking komt. Hier komen natuurlijk Uw vragen los. Het is dus zo. dat iemand, die vóór het bereiken van de 65 jaar een zaak een bedrijf of iets dergelijks had, of in loondienst werkte, en dit ook na zijn 65e-jaar op dezelfde voet blijft doen, uitgesloten is van recht op uit kering. Toch is het nog mogelijk dat zo ie mand een uitkering kan ontvangen n.l. indien de opbrengst beneden de in de Wet bepaalde inkomensgrens blijft. (Hierop kom ik later nog terug). Vanzelfsprekend komt iemand die op 65-jarige leeftijd -of ouder, ophoudt met werken of zijn bedrijf met eer lijke bedoelingen opgeeft en aan een ander overdoet wel in aanmerking. In dien dit maar werkelijk geschiedt en dus niet onder een onware voorstel ling van zaken, dan kan zo iemand gerust een uikering aanvragen. Ko men er inkomsten uit de overdracht van een bedrijf (bv. een jaarlijkse uitkering ed.) dan wordt daarmede vanzelf rekening gehouden bij de vaststelling van de uitkering. Bij de noodwet ouderdomsvoorzie ning wordt steeds rekening gehouden met eigen inkomen en bezittingen. Hier moet men wel terdege rekening mede houden. Bjj de vaststelling van een uitkering wordt in de eerste plaats bekeken tot welke Gemeenteklasse de woning van de aanvrager behoort. De gemeente Waddinxveen is door het College van Rijksbemiddelaars in gedeeld in de derde en vierde klasse. Onder de vierde klasse wordt gere kend dat gedeelte dat een uitgespro ken plattelandskarakter draagt. De juiste grensomschrijving daarvan is vastgesteld. Tot de -vicr-do behoren de be- woners van de navolgende straten: Bredeweg. Bloemendaalseweg, Noord- einde de oneven nummers en de even nummers vanaf 36 tot Boskoop, Noord kade tussen de schoppenwerkplaats van Slingerland (aan weerszijden) tot Boskoop. Onderweg de nummers van 107 en hoger en de even nummers vanaf 14 t.m. 32, Plasweg de nummers 29 t.m. 41 en de evennummers. Twee de Bloksweg, 't Weegje, Wilhelmina- kade no. 99, Zesde Tochtweg, Zuide lijke Dwarsweg en Zwarteweg. De rest behoort tot de derde klasse. Voorts wordt onderscheid gemaakt tussen gehuwde mannen en ongehuw- den (mannen en vrouwen). Een ongehuwde man of vrouw, die in klasse 3 woont en waarvan het jaarlijks inkomen f 1245.of meer bedraagt komt niet in aanmerking, een ongehuwde in klasse 4 die f 1190. of meer jaar-inkomen heeft komt ook niet in aanmerking. Een gehuwde man. waarvan het in komen van hem en zijn echtgenote (dus niet het inkomen van de andere gezinsleden erbij tellen) f 1835.of meer bedraagt, in klasse 3 woont, komt niet in aanmerking, een echt paar in klasse 4 met f 1750.en meer. ook niet. Wat wordt onder inkomen verstaan? Onder jaarlijks inkomen wordt ver staan; het totaal van alle inkomsten, die de aanvrager naar redelijke ver wachting zal gaan genieten in het jaar, dat aanvangt met de dag, waar op de uitkering wordt toegekend, met andere woorden de inkomsten van het toekomend jaar. niet van het vooraf gaand jaar. Indien de aanvrager ge huwd is, tellen de eventuele inkom sten in dat jaar van zijn echtgenote mede of heeft alleen die echtgenote inkomsten dan alleen de inkomsten van die echtgenote. WAARUIT KUNNEN DIE INKOMSTEN BESTAAN? I. a. Inkomsten uit dienstbetrekking zonder aftrek van loonbelasting en so ciale lasten (b.v .arbeidsloon, tantième, gratificaties, emolumenten) b. o verheidspensioenen, pensioenen van werkgevers, wachtgelden lijf renten e.d.: c. inkomen uit vruchtgebruik; d. netto-inkomsten uit zelfstandig be drijf of beroep, alsmede de opbrengst van ook voor eigen gebruik, uitgeoe fende landbouw, tuinbouw en vee teelt: (Voor deze inkomsten wordt overlegging gevraagd van balans en verlies- en winstrekening): e. inkomsten uit sociale verzekerings wetten (Ongevallenwet, Invaliditeits wet. Ouderdomswet enz.): f. inkomsten uit vrije inwoning vrije

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1