'n Hartaanval. DE MAN UIT CHICAGO 2 DEMONSTRATIES VAN EEUWEN NET MEISJE NET MEISJE Werkster C. JAMIN VISITEKAARTEN Winkelmeisje Banketbakker II. VAK DEN BERG NET MEISJE MEISJE LEDIKANT meC I f| qmnjlux STIGTER kost, vrije kost en inwoning (de in komsten hiervan worden bepaald naar de gemeenteklasse volgens een vast tarief, g. inkomsten uit verstrekkingen in na- tura; h. overige inkomsten (b.v. fooien in dienstbetrekking, opbrengst, van on derverhuur van een eigen-zelf be woonde-woning, opbrengst van pen siongasten kostgangers e.d. Al deze inkomsten dient U bij el kaar te tellen. Ook het vermogen levert inkom sten op die aftrekbaar zijn. Onder dit vermogen in volle eigendom wordt ve ■-taan; a. waarde van huis in eigendom, dat door betrokkene zelf -wordt bewoond. De waarde wordt bepaald als volgt; een door de aanvrager zelf bewoond huis voor gehuwden in klasse 3, 100/6 x f 150.— is f 2500.— in klasse 4 100/6 x f 125.— is f 2083.— voor een ongehuwde: in klasse 3 100/8 x f 150.is f 1875. in klasse 4 100/8 x f 125.— is f 1562 b. de werkelijke verkoopwaarde van overige onroerende goederen (door een deskundige vanwege de Raad van Arbeid te doen taxeren) c. waarde van effecten en inschrijvin gen in grootboek en andere gelds waardige papieren, geschat naar de geldswaarde volgens de laatstbekende gegevens: d. waarde van polissen voor levens verzekering (hieronder te verstaan polissen die recht geven op een uitke ring ineens van in totaal meer dan f 2000.—) e. waarde van schuldvorderingen, verzekerd door hypotheek op onroe rende zaken of schepen; f. waarde van onder schuldvorderin gen: g. saldi-tegoed bij banken (inbegrepen spaargelden)(uitgezonderd indien het spaartegoed minder dan f 500. bedraagt) h. saldi-tegoed bij girodiensten: i. spaargelden in contanten: j. waarde van aandeel in onverdeelde boedels; k. waarde vee, paarden, varkens, pluimvee e.d.: 1. waarde van andere bezittingen (in dien b.v. goud- en zilverwerk niet meer bedraagt dan f 2000.wordt dit niet medegerekend. is het f 2000.of meer dan wordt de gehele waarde daarvan in de berekening betrokken): Telt U de waarde van al deze bezit tingen bij elkaar, dan wordt daar eventueel op in mindering gebracht hypothecaire schulden en andere rentedragende schulden (voor zover door overlegging van stukken aan toonbaar) Heeft men zo de waarde van het totale vermogenkopAoü,—chair wonïl- hiervan voor een gehuwde 6% en voor een ongehuwde 8°/o als jaarlijks inkomen gerekend en dus bij het in komen geteld. Van deze inkomsten wordt bij de Raad van Arbeid bij de vaststelling van de uitkering f 200. biulten beschouwing gelaten en de rest in de berekening opgenomen. Het is dus niet zo, dat men zelf zonder meer dit bedrag van f 200. aftrekken mag en niet behoeft op te geven. Dit bedrag moet wel worden opgegeven, doch wordt later in de be rekening betrokken. De helft van het aldus verkregen jaarlijks inkomen wordt voor de helft op de uitkering in mindering gebracht. HOEVEEL BEDRAAGT DAN DE UITKERING? De maximum-uitkering bedraagt: voor een gehuwde man in klasse 3 f 1194; voor een gehuwde man in klasse 4 f 1158.—; voor een ongehuwde in klasse 3 f 684.—; voor een ongehuwde in klasse 4 f 660.—. Op deze bedragen wordt dan de helft van het jaarlijks inkomen, nadat eerst f 200.zijn afgetrokken, in min dering gebracht. 'Het jaarlijks inko men wordt afgerond op een veelvoud van f 50.naar beneden. Na vast stelling van de uitkering wordt deze uitkering afgerond op een .veelvoud van f 6.naar boven. Bedraagt de uitkering plus het to tale jaarlijks inkomen meer dan de vastgestelde jaarlijks inkomen, dan wordt het meerdere eveneens op de uitkering in mindering gebracht. TEVENS VERZEKERD VOOR ZIEKENFONDS. Alle personen, die -een uitkering ontvangen van de Noodwet Ouder domsvoorziening!, worden verplicht verzekerd ingevolge het Ziekenfond- senbesluit. De premie hiervoor (zowel voor gehuwden als ongehuwden) be draagt f 1.50 per maand dat direct bij de uitkering wordt ingehouden. Nog zij opgemerkt, dat bij de bere kening van jaarlijks inkomen niet wordt medegerekend: a. ondersteuning door kinderen, b. ondersteuning door diaconiën. enz., c. ondersteuning door gemeente, e. Kinderbijslag. Datum van ingang. De uitkering gaat in op de eerste van de maand, waarin de aanvrager 65 jaar wordt, en indien hij reeds 65 jaar is met ingang van de datuim waarop de aanvraag bij de Raad van Arbeid is ingezonden. (wordt vervolgd) Onder bovenstaande benaming staan bij het publiek verscheidene ziektebeelden bekend, die weinig of niets met elkaar te maken hebben. Wij zullen één hiervan, ni. de throm bose in een der bloedvaten van het hart eens nader beschouwen. De patiënten, die hiervan het slachtoffer worden, zijn veelal niet meer zo jong. doch vitale hardwer kende mensen, die zich weinig rust gunnen en hun vermoeidheid niet voelen of negeren. Tot de „hartaan val" optreedt. Deze zial dikwijls niet tijdens een sterke inspanning beginnen, doch juist als patiënt tot rust komt, dus nogal eens 's nachts. De patiënt voelt dan een min of meer heftige pijn in de borst, die gepaard gaat met een ge voel van angst en algemeen onwel zijn. Vaak zal hij koud, klam en misselijk zijn; ook kunnen benauwdheid en zelfs onrust en verwardheid optreden. Deze aanval kan binnen het half uur afzakken, doch ook in ernst toenemen, zodat er levensgevaar dreigt. Wanneer de pijn met meer veront rustende verschijnselen gepaard gaat, zal men zelden aarzelen de hulp van de medicus in te roepen, doch als de pijn niet zeer hevig was en snel weer afzakte, gebeurt het nogal eens. dat patiënt na een uurtje of desnoods een dag zijn werk op de oude voet voort zet en zelfs na herhaaldelijk optreden van H &z£i -axuwttü<cTi "lltlisartS"hier-- in niet kent. Wat erg onverstandig is, want de gevolgen kunnen dan zeer ernstig zijn. Zoals men weet), is 'het hart een spier, maar dan een heel bijzondere. In tegenstelling tot alle andere spie ren is de hartspier n.l. hol en zo in staat zijn aparte functie te vervullen. Het hart is immers te vergelijken met een pomp, die de bloedstroom door het lichaam onderhoudt en zo zorgt, dat alle weefsels van het nodige, o.a. zuurstof, voorzien worden. Evenals in alle andere spieren bevinden zich in de hartspier het hart dus, talrijke bloedvaatjes. Wanneer nu door een be paalde oorzaak, zoals bij bovengenoem de patiënten, een thrombose - dit is een verstopping door een bloedstol- sel - in één dezer vaten optreedt, kan men zich voorsbellen, dat in het deel van de hartspier dat door dit vat van zuurstof voorzien wordt, hieraan ge brek ontstaat, zodat het zijn functie niet meer zo goed kan verrichten. De patiënt bemerkt dit aan één of meer der genoemde verschijnselen, waarbij de pijn zelden zal ontbreken. Het is dus van veel belang, dat de huisarts om advies wordt gevraagd, ook wanneer de aanvallen niet zo ver ontrustend zijn. Vanzelfsprekend zijn er zeer veel andere oorzaken voor pijn in de borst mogelijk, maar de dokter zal uit de plaats waar men de pijn voelt en eventueel uit de richting waarheen deze uitstraalt, uit de andere gegevens en uit het lichamelijk onderzoek kun nen opmaken, of er al of niet iets ernstigs en al of niet iets met het hart gaande is. Om de diagnose geheel zeker te stellen hebben we tegenwoordig ook nog het electrocardiogram. Door mid del van banden worden metalen plaat jes op de ledematen en eventueel de borst bevestigd. Zo kunnen zeer fij ne electrische stroompjes, die bij elke samentrekking van de hartspier, bij elke harteklop dus, optreden, wor den opgevangen en automatisch op een strook papier worden opgetekend. Hieruit is voor de daarin gespeciali seerde medicus zeer veel te lezen en altijd uiteindelijk te besluiten of er een thrombose bestaat. Wanneer dit het geval is, zal men de patiënt een flinke rustkuur 'voor schrijven. thuis of zelfs in het zieken huis. Soms worden hierbij medicijnen, hetzij injecties, hetzij tabletten (die de stolbaarheid van het bloed vermin deren en zo verdere uitbreiding der thrombose tegengaan) voorgeschreven. In dat geval zal opname in een kliniek noodzakelijk zijn, daar een zeer nauw keurige en voortdurende controle dan vereist is. Als de aanval niet zeer he vig was. wordt de noodzakelijkheid van deze strenge maatregelen niet al tijd ingezien. Doch men zal nu mis schien kunnen begrijpen hoe belang rijk het is dat de „motor" die door te hard werken beschadigd is, in deze rustkuur als het ware in revisie gaat. Gebeurt dit niet, dan kan de throm bose zich herhalen of uitbreiden. Heeft slechts een klein deel der hartspier met zuurstofgebrek te kam pen, dan zullen de bloedvaatjes uit de omgeving hierin nog wel enigszins kunnen voorzien, zodat er geen blij vende schade ontstaat. Is er echter sprake van een grotere vaatverstop- ping, dan zal door het zuurstofgebrek een zodanige beschadiging van het hart optreden, dat er littekenweefsel wordt gevormd. Is er geen of slechts weinig litteken- vormingl, dan zal de patiënt na de rustkuur gemakkelijk weer aan het werk kunnen gaan. Hij (of zij) moet dan zorgen, het wat rustiger aan te doen en buitensporige inspanning te vermijden. Ook is het zeer wenselijk het roken te staken, daar de nicotine een vaatvernauwing geeft en zo de kans op stolling - en dus een her nieuwde aanval - vergroot. Als een deel der hartspier door littekenweefsel vervangen is, en dus niet meer kan functioneren, zullen strengere maatregelen noodzakelijk zijn. Dan zal het advies gegeven wor den rustiger werk te zoeken of de ar beid geheel te staken, om te voorko men dat het gezonde deel van hej; hart opnieuw overbelast wordt. Hét zal duidelijk zijn dat. hoewel hier van een ernstige aandoening sprake is, overdreven bezorgdheid achterwege zal kunnen blijven, mits de gegeven adviezen nauwkeurig wor den opgevolgd. Arts. FEUILLETON Een verhaal vol verwikkelingen Want er was nu in Meeldam bijna niemand meer, die het verhaal niet gehoord had: Mr Clareribough zou vanmorgen in alle stilte met de noor derzon vertrokken zijn. Hij was hele maal geen Amerikaan, maar een Hol lander. Hij was een oplichter. Hij had iedereen bij de neus genomen. Kwaad willigen wisten te vertellen, dat het een zet van de burgemeester was ge weest, maar zelfs zij die dit niet ge loofden en afkeurend met het hoofd schudden als dit praatje werd verteld, togen toch vol spanning naar het Raadhuis, want het volk vindt er een geheime voldoening in, wanneer over heden en hooggeplaatsten van de troon worden gestoten. En zo heerste onder de samengepakte menigte een stemming die men in ernstige om standigheden met revolutiekoorts had kunnen bestempelen. De gemoederen waren verhit, de verwachtingen hoog gespannen. Zelfs uit Kwardam, waar men voortdurend met Meeldam overhoou lag, was er, niet welwillend, belang stelling. Kas Blauwscheen de aan voerder van de Kwardamse boys was met bijna het hele elftal en een groep luidruchtige supporters naar Meel- dan gekomen, om daar de bloemetjes eens buiten te zetten. En verderop het plein, in het deftige restaurant De Doelen, zat Jhr mr De Graet van Ma- gerhem, Kwardam's burgemeester, gespannen te wachten op de ontwik keling der dingen. Luidruchtig schoof de Kwardamse ploeg tussen een stel Meeldammers en daar kwam zowaar Kas van aange zicht tot aangezicht tegenover Melis Trapper zijn collega-aanvoerder van „Quick", de meeldamse derde klas- ser, die ieder jaar een als vriendschap pelijk betitelde wedstrijd speelde te gen de kwardamse eoncurenten een wedstrijd, waarbij de verbandkist meestal niet dicht bleef en waarheen menig scheidsrechter reeds met een benauwd hart getogen was. „Zo," zei Melis niet overharteljjk. „Ook es in die stad?" Dat was meteen al 1-0 voor Melis. Want Meeldam had1 25000 inwoners terwijl Kwardam er slechts 23.500 had. Meeldam had van oude tijden af stads rechten, dïe Kwardam minder had bezeten. Men kon de Kwardammers immers nimmer meer op stang jagen, dan van Meeldam te gewagen als ,.®tad" en dan kon men het rustig in het midden laten, waaronder Kwar dam zich kon classificeren. „Mooie stad," smaalde Kas, „en mooie burgemeester!" „Wat wou jij van onze burgemees ter zeggen?" informeerde de secreta ris van Quick, die zoals dat betaamde, bedacht dat deze magistraat toch de ere-voorzitter van zijn vereniging was en zich gesterkt voelde door de aanwezigheid van een aantal potige „werkende leden". Kas opende zijn mond om in niet al te parlementaire termen te vertel len wat die dag al duizend malen was verteld en waarvan ook de ijverige secretaris heel goed op de hoogte was, maar een van de kwardlamse ploeg greep bedarend zijn arm en zei scherp: „Dat zul je vanavond zelf wel te horen krijgen. Als die poppenkast afgelopen is, spreken we elkaar nog wel over wat er in jullie „stad" alle maal door de beugel kan!" Een ogenblik stonden beide partijen als kemphanen tegenover elkaar, maar de verschijning van een politie man maakte voorlopig een einde aan de ruzie. „Goed", bevestigde Melis het on derhoud, „we spreken elkaar nog wel!" Inmiddels waren op het stadhuis raadsleden en comitéleden komen op dagen. Mevrouw Boom liep met schit terende ogen en hoogrode wangen heen en weer, haar zoon trok een zicht als wist hij al de wijsheid' der wereld maar wilde hij dat aan geen mens vertellen en Kruiderink was een en al aanminnigheid. Stil in een hoekje gezeten, sloeg Riek de Ruiter al deze opwinding en blijde verwach ting gade. Met moeite moest zii zich bepalen bij wat er deze avond gebeu ren zou. De gebeurtenissen van deze middag maakten haar verstrooid en zwijgzaam. „Juffrouw de Ruiter is zo stilletjes," merkte mevrouw Boom liefjes op, .^verheugt u zich niet op het feest van vanavond?" „U blijkbaar wel," riposteerde Riek. „O zeker," was het antwoord, ,ik verheug me er geweldig op. Ik heb alsmaar gevoel, dat er vanavond iets geks gebeuren gaat. „Misschien krijgt u gelijk," ant woordde Riek droogjes zodat me vrouw Boom een ogenblik weifelde. Wat wist die schooljuf? De Gooyer was er niet en ook mr Clarenbough had zich nog niet ver toond, maar wel werd de lange ge stalte van Colverton zichtbaar. „O, mr Colverton" mevrouw Boom schoot als een harpoen op de ameri- Vandaag vrijdag kunt U gratis 'n kopje NESCAFÉ komen proeven! Morgen zaterdag gehele dag demonstratie met SOEPEN VAN MAGGI bij Zuidkade 3 Telefoon 305 kaanse journalist af, wat leuk dat u hier bent. Ik heb zo'n idee, dat er in deze gebeurtenis copy voor u zit!" „O ja, mevrouw?" zei Colverton blijkbaar geïnteresseerd. Kunt u me alvast niet een voorberichtje geven, zodat ik weet, wat er gebeuren gaat? Niets was mevrouw Boom liever. Ze voerde met zachte drang haar gast naar een van de schemerige hoeken van de oude raadszaal en daar zette ze zich naast hem op een met fluweel beklede bank. „Wat ik u vertel, is strikt vertrou welijk," begon ze, en u moogt zeer beslist mijn naam niet noemen. Maar het staat wel vast, dat die mr Claren bough een bedrieger en oplichter is! Ze zweeg om de uitwerking van haar woord gade te slaan. Colverton zweeg ook, blijkbaar sprakeloos van verbazing. Hij is Clarenbough niet, hij is zelfs geen Amerikaan, maar een doodgewo ne Hollander, die in Amerika heeft gewerkt. Hij heeft, samen met de bur gemeester en De Gooyer dit plannetje op touw gezet. /Waarom?" vroeg Colverton. Omdat de burgemeester, alweer in- vertrouwen een beetje populariteit best gebruiken kan, sprak mevrouw Boom geheimzinnig. De man wordt oud en daarbij is er op zijn beleid wel het een en ander aan te merken. U zult toch niet zeggenbegon Colverton verbaasd. Ik zeg niets. Maar feiten zijn fei ten. Er is een sterke stroming in de gemeente, die een nieuwe koers wil zien, die de bezem eens door al die spinnewebben wil halen, die een eind wil zien aan de vriendjespolitiek. Ik weet dat zo precies^ omdat mijn zoon, mr Boom, die een vooraanstaande po sitie op het stadhuis heeft, de leider van deze groep is. samen met de heer Kruiderink, die u wel kent en het raadslid Kareisen, en ze wees op een lange magere man met een rode neus, die met Kruiderink in druk gesprek was. „Dus de burgemeester probeert op deze manier de ontbrekende goodwill aan te zuiveren?" informeerde Col verton. Precies, bevestigde mevrouw Boom. „Het klinkt misschien ongelooflijk, bij na Amerikaans, nietwaar? lachte ze. Maar die Dikkenburg met 'n hele po se is maar een schijnheilige machtr hebber, een man die nergens voor te rugdeinst. Hij wordt opgestookt door z'n vrouw en z'n dochter Is dat die juffrouw eh.Corrie? informeerde Colverton. „U bent goed op de hoogte," zei mevrouw Boom ietwat wantrouwend. Kent u haar? „Ze heeft me indertijd nul op 't request gegeven toen ik om een interview met Clarenbough vroeg, vertelde de journalist. Natuurlijk, mervouw Boom lachte schel. Ze was doodsbang, dat u 't be drog zou merken Maar de kat is toch uit de zak. We hebben zelf die me neer Clarenlboughhij heet Jonge- jans. tussen twee haakjes.... het vuur aan de schenen gelegd en zwart op wit gaf hij de verklaring van dit alles. (wordt vervolgd) Gevraagd voor hele of halve dagen Mevr. DE GELDER, Brugweg 46. gevraagd voor hele dagen. Mevr. v. d. Sloot, Oranjelaan 24 Bij iedere feestgelegenheid, zijn wij U leverancier. VERZIJDEN'S wijnhandel Telefoon 294 gevraagd voor de Vrijdag, door Mevr. Kreupeling, Henegouwerweg 33 Te koop KINDERWAGEN met toebehoren, lichtgrijs z. g. a. n. te zien na 5 uur adres te bevr. bur. v. d. blad houdt Uwkostb're vulpen Veldwijk heeft hel Donblè Koekjes 250 gr 50 ct Petit Beurze 250 gr. 35 ct Caramel Bonbons 100 gr. 30 ct Pepermunt Toffees 150 gram 3S ct Cacao per zakje (100 gr.) 50 ct Zuidkade 5 Voor Uw kaarten welke nu te klein zijn voor de postverzending, hebben wij passende enveloppen BOEK». VELDWIJK Een net aankomend gevraagd, ongeveer 15 jaar Levensmiddelen MARKUS Tel. 369 Kerkweg 177 Gevraagd: leerling Banketbakkerij D, A. de Vlaam Oranjelaan 34 Telef. 480 Gaat winkelen Wij vergemakkelijken het U. TAXIBEDRIJF Dorpsstraat 53 Telefoon 391 Gevraagdeen voor huishouding en winkel niet beneden de 16 jaar Aanmelden na 7 uur. R. v. d. WAL, Dorpsstraat 19 Gevraagd: voor de Maandag. Lichte huish. werkzaamheden (bel en telefoon). I. van Rhijn Zuidkade 4a Te koop 2-persoons houten met bed, alles in zeer goéde staat. EIKENLAAN 18 Te koopzo goed als nieuwe Singer Handnaaimachine met kap, (schuit spoel) met garantie, f 135. N aaimachinehuis Groenendaal 87, Gouda Veldwijk heeft het TRIONOR VISFILETS Kabeljonw f 1.15 Schelvis f 1.25 Koolvis f 0.98 EIKENLAAN 56—58 TELEFOON 633

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2