Weekblad voor Waddinxveen l/hatde-t de Vrouw De Syiieael van de week HAMEA De vrouwen van ons Koningshuis De nieuwe gulden NIEUWS uil No. 554 vrijdag 27 januari 1956. lie jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen. telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De laatste Zuidwester-stormen kun nen inzonderheid voor het ge meentebestuur van Amsterdam, niet bepaald als stormen in enige glazen water worden gekwalificteerd. In de gemeenteraad was reeds vele malen de aandacht gevestigd op de onhoudbare, middeleeuwse toestanden die in de zogenaamde Vlothaven bij de woonschepen heersen. Deze ge meenteraad had over die toestanden zulke boekjes opengedaan, dat verbe teringen wel moesten worden toege zegd. Die toegezegde verbeteringen waren talrijk: vóór de woonschepen, die hier in afwachting van een lig plaats in de stad lagen, zouden op slagschepen worden gemeerd om als golfbrekers dienst te doen; er zou worden nagegaan, of aansluiting voor de woonschepen op het electrisch net mogelijk was er zou worden beke ken, of de modderweg, die naar de verschillende scheepjes voert, een te gelpad zou kunnen worden; er zou worden bekeken of het aantal punten waar de waterleiding kon worden af getapt, vergroot zou kunnen worden., kortom, er zou van alles gebeuren. Er was echter nog niets gebeurd, toen de stormen kwamen en er in die Vlot haven èen ware noodtoestand ont stond een toestandi, die reeds lange tijd van tevoren was voorspeld. Toen was Amsterdam in last. Tijdens de eerste storm moest met man en macht tegen de elementen worden gestreden, om te behouden, wat verloren dreigde te gaan. De bewoners moesten worden geevacueerd; de schepen, die tegen de wal te pletter dreigden te slaan, moes ten met primitieve middelen zoveel mogelijk worden beveiligd. Een strijd van flinke mannen tegen de storm, tegen het opgezweepte water en tegen de modderige klei van de toegangs weg, omdat ook het tegelpad „nog in onderzoek" was. Het wonderlijke was. dat zelfs na de eerste storm geen afdoende maat regelen werden genomen, dat de twee de stormnacht bijna een herhaling van de eerste was, ofschoon daar tus senin zeer zeker maatregelen moge lijk waren Het mag nog een wuiiuci van de bijna honderd schepen, die in dit open water van de Vlothaven wa ren gemeerd, er slechts twee geheel ten onder gingen. Hoe komt het nu, dat Amsterdam met deze lang niet vlotte Vlothaven- geschiedenis zulk een slechte beurt heeft gemaakt? De ambtenaren zagen de zaak niet zo zwaar inen begrepen niet, dat hier dadelijk een noodtoestand zou onststaan. zodra er maar een kleine storm opstak. Dat de hoogste ambte naar der gemeente de burgemeester, toen de nood aan de man was, zich daarbij kranig weerde, vermocht de verbittering der gedeputeerde woon schuit-bewoners tegen de lakse hou ding van het gemeentebestuur niet weg te nemen. Maar misschien heb ben ook de stadsbesturen die niet met eigen ogen de noodtoestand zagen, uit het gebeurde een en ander geleerd. Een verontwaardiging, die zich naar een geheel andere zijde richt, naar het Verre Oosten: daar wacht een Ne derlandse advocaat, mr A. C. van Em- pel reeds enige tijd op een visum dat de Indonesische regering hem zou strekken. Officieel werd hierover van Indonesische zijde nog niets ver nomen, maar verwacht mag worden, dat de Nederlandse regering op een of andere wijze tegen deze houding van de Indonesiërs stelling zal nemen. Wij kunnen voor een veiliger ver keer zoveel stelling nemen als wij wil len. dat zal allemaal niets helpen; als er dingen gebeuren, zoals te Zwijn- drecht, waar na een trouwpartij de bruidegom een auto wou bestoren, terwijl de chauffeur alleen maar gas behoefde te geven. De wagen reed in een kanaal. Van de inzittenden kwam een 50-jarige tante van de bruidegom om het leven. Door de radio ontvingen wij in afwijking van het programma treurmuziek. In de leeftijd van 59 jaar overleed de directeur van de K.R.O., de heer P. A. M. Speet, die voor deze omroep zeer belangrijk werk heeft verricht. Om, getrouw aan de tra ditie, met een verheugend bericht te eindigen: het zal velen genoegen doen, te vernemen, dat de aloude Dordtse Grote kerktoren zal worden gerestau reerd. Deze restauratie zal liefst vijf jaar vergen. Maar daarna zal de ma- staan als een sieraad voor een wijde omgeving. TEGENSPREKEN. ,<Jan" zei moeder aan tafel, zit eens recht! Je hangt als een zoutzak in me kaar! „Ik bang helemaal niet in me kaar!", protesteerde Jan. „Dat doe je wel, anders zou ik het niet zeggen!", viel moeder uit. „Nietes", mokte Jan. Toen kwam vaders vuist met een klap op tafel neer. „Wil jij wel eens niet tegenspre ken kwajongen". Ik spreek niet tegen! Even later stond Jan met zijn bord in de gang. Tranen van boosheid drongen hem naar de ogen. Dat deden ze nou nét vandaag nu oom Karei er was! Oom Karei was Jan's afgod. Oom Karei kon alles en hij durfde alles en opperste glorie: oom Karei was vliegenier! De kamerdeur gjng open. Jan kéék op. Wel, wel!, daar had je oom Karri. .Laten we op de trap gaan zitten", stelde oom Karei voor. En zonder overgang vroeg hij: „Waarom doe jij zo misselijk kinderachtig zeg?" Jan haalde een schouder op. ,Die aan merkingen ook altijdpruttelde hij. ,Ik zal jou eens wat vertellen", be gon oom Karei. Als je moeder je een rechtvaardige aanmerking maakt, dan heb jij je mond dicht te houden en als een aanmerking eens niet helemaal rechtvaardig is. dan doe je er ook het zwijgen toe - néé, laat me uitspreken, en dan ga je later naar haar toe en praat het even met haar uit. Zo doet een man, snap je dat? Dacht jij soms dat ik tegen mijn commandant kon zeggen 't is nietes!" Jan schoot in een lach. „Nee na tuurlijk niet!" Die oom Karei. Met was net of je met een vriendje zat. En luister nou es goed jongetje: een huishouden is precies als een schip: je vader is de commandant en je moeder is eerste stuurman. „Wat ben ik?", vroeg Jan. die er dadelijk helemaal in was. Jij bent nog maar een koksmaatje en die hebben niks te vertellen. Maar snap je eigenlijk waarom ik niet „nietes" kan zeggen tegen mijn com mandant?" Jan knikte ijverig, „uit., uit. .e. .hoe-heet-et-nou, uit respect omdat hij uw meerdere is. Prachtig! Jij hebt het gesnapt! En nou jij naar binnen en je melden bij je comman dant en je excuus maken vooruit! Dank zij oom Karei met zijn levend voorbeeld kreeg Jan het juiste inzicht zonder verbitterd te geraken. Er was een gevoelige plek geraakt: het was kinderachtig om tegen te spreken! menig hedendaags gezin! Laat die toon in uw huiskamer niet gehoord worden. Meent niet, dat zoiets mo dern is; het heeft met modern zijn niets te maken. Het is alleen maar onbehoorlijk en ongemanierd. Met het bovenstaande wil volstrekt niet gezegd zijn dat jonge mensen zich alles moeten laten aanleunen. Geeft hun de gelegenheid zich te rechtvaardigen, maar stel de eis, dat dit op hoffelijke, vriendelijke wijze g schiedt en bij voorkeur onder vier o :n met degene die de aanmerking heeft gemaakt. Zonder in argumente ren te vervallen, moeten wij onze kin deren in de gelegenheid stellen zich te verweren tegen beschuldigingen en kritiek onzerzijds maar geen ouder dulde een botte tegenspraak op ru- zie-achtige toon geuit. Het oogluikend toelaten hiervan is het begin van de desintegratie van het gezin. Amy Groskamp-ten Htave. PRINSES BEATRIX wordt 18 jaar Helaas hebben we niet allemaal een oom Karei bij de hand en maar al te vaak wordt het probleem van het te genspreken de aanleiding tot een ver wijdering tussen ouders en kinderen. De hedendaagse jeugd „neemt geen terechtwijzingen meer en veelal zijn de ouders zozeer gewend aan opstan dig en onmiddellijk tegenspreken, dat zij het nauwelijks nog opmerken. Dit is een ernstig verschijnsel; want ach ter het onmiddellijk en op meestal on behoorlijke toon terugwijzen van een aanmerking steekt veel meer dan een simpele ongemanierdheid. Het is de houding van de jongere, die al bij voorbaat elke inmenging en elke kritiek afwijst, gerechtvaardigd of niet. „Dat nemen we niet! ver klaart de jeugd en geeft hiermede blijk van een geest van eigengereide laatdunkende opstandigheid, die ieder gezag schuwt. Zodra hiervan de symp tomen bij zeer jonge kinderen aan de dag treden, moet er met kracht wor den ingegrepen. Staat niet toe, dat uw kinderen tegenspreken op die spot achtige, verongelijkte manier, die he laas aan de orde van de dag is in zo Dinsdag 31 januari a.s. is een be langrijke dag voor ons land. Dan viert prinses Beatrix haar achttiende verjaardag en volgens de grondwet wordt zij dan meerderjarig. Een wer kelijk heuglijke dag voor ons land en tevens voor het koninklijk gezin, waarin de oudste dochter zich be kwaamt voor de zware en belangrijke taak. die haar wacht. Dit is een belangrijk jaar voor h.kdi. want tegen de zomer hoopt zij eind examen gymnasium te doen en dan zal onze kroonprinses een beslissing moeten nemen over haar verdere stu die. Zal zij dan evenals haar moeder in Leiden gaan studeren? Wij wensen h.k.h. veel voorspoed in haar verdere leven en hopen, dat zij nog vele jaren in geluk en voorspoed temidden van ons volk mag verblijven. ander zijn drie zonen en zijn vrouw hem ontvallen en hij alleen komt te staan. Dan ;lijikt het einde van het Huis van Oranje nabij. In een nieuwe toonaard klinkt het Oranjeked bij het optreden van Em ma van Waideck-Pyrmont. Een hoog plichtsbesef moet haar geleid hebben toen zij het 21-jarige meisje, in het huwelijk trad met de toen 62-jarige koning. En dat plichtsbesef had zij no dig toen haar na het overlijden van haar gemaal de zware taak ten deel viel ons land te regeren als Regentes, in naam van haar minderjarige doch ter Wilhelmina. Maar met haar komt ook de keer, want zij aanvaardt ten volle en wel bewust de consequenties van het con stitutionele koningschap. Wie zal zeg gen hoe ver haar voorbeeld van in-, vloed is geweest op de wijze, waarop later Koningin Wilhelmina deze lijn zou doortrekken? Koningin Emma; eens het vreemde Duitse prinsesje, werd een nationale figuur, een gelief- de figuur, en nog leeit de herinnering aan haar voorf in een der meest no bele humanitaire ondernemingen, de bestrijding van de t.b.c..in de Em- mabloem! Op 18-jarige leeftijd komt dan een jonge Koningin aan de regering. Al spoedig staat zij voor grote en moei lijke beslissingen. Tijdens de Boeren oorlog verdient zij de erenaam van „de enige Man op de troon in Euro pa',' als zij door de Britse blokkade heen de oude Paul Kruger laat opha len door een harer oorlogsbodems. Dan komt de Eerste wereldoorlog en ook toen toonde zij zich beslist en kordaat, ten volle respecterend de grenzen van haar bevoegdheden, maar ook binnen die grenzen het uiterste gevend. Moeilijke na-ooriogse jaren, misken ning, vijandigheid tegenover haar Huis. Dan, na een korte periode van nieuwe waardering en aanhankelijk heid, de zwaarste slag: de gang in de ballingschap, slechts nog van verre afstand in staat haar volk moed in te spreken. Hier ook weer diezelfde merkwaar waardige twee-zijdigheid. Enerzijds staan op haar prerogatieven, ander zijds het vermogen zichzelf volkomen weg te cijferen, het ontroerendst be wezen in haar terugtreden en plaats dens de ontroerende hulde op de Dam. geprobeerd aan rijn Koningin veel goed te maken. Maar het staat nog diep in de schuld bij deze waar lijk koninklijke vrouw, die haar rege ring begon met de woorden van haar vader; „Oranje kan nooit, nee nooit genoeg voor Nederland doen Wat Koningin Wilhelmina té veel moest missen, viel Koningin Juliana in overvloed ten deel. de warme, die pe menselijke genegenheid van haar onderdanen. Weer schaart heel Ne derland, ongeacht godsdienstige of politieke overtuiging, zich rondom de troon, beseffend dat deze het bindend element vormt in onze dpoir zovele schotjes en schuttingen ingedeelde samenleving. Haar moeder heeft haar reeds jong in contact gebracht met haar volk en zij studeerde als een „doodgewone" studente in Leiden, reed met de tram naar huis. En deze koningin heeft zich willen doen kennen aan haar volk, telkens Bij de 18e verjaardag van H.K.H Prinses Beatrix Geneest ruwheid en schraalheid weer wanneer zij sprak en openhar tig.. maar indringend, dat volk con fronteerde met de problemen die haar verontrustten en ook dat volk ver ontrusten moesten. Bij de vrouwen uit ons Koningshuis U hebt de nieuwe gulden natuurlijk al gezien en er uw kleine schulden reeds mee betaald misschien. U hebt hem goed bekeken aan voor - en achterkant, en ingestemd met 't smeken der bede in de rand. Wellicht hebt u misprezen zijn omvang, zo gering, maar die past bij het wezen van deze zilverling. Zijn voorganger was groter, zo lekker dik en zwaar; u kreeg haast een pond boter voor één zo'n beeldenaar, De waarde yan de gulden verminderde geducht; dat hebben wij te dulden, zij 't met een diepe zucht. Ontvang de nieuwe gulden, die mooie, harde munt, toch met een kleine hulde, al is hij dan verdund. De spaarpot zal weer weten, dat tante is geweest, en nicht niet heeft vergeten bij haar verjaringsfeest. Scheepers. treft ons dan ook een diepe religieuze zin. Koningin Emma openbaarde die haar leven. Koningin Wilhelmina sprak dapper haar geloofsbelijdenis uit bij het standbeeld van Gaspard de Coligny, in het hartje van Parijs. Ko ningin Juliana heeft telkens weer als haar overtuiging uitgesproken, dat „God lief te hebben boven alles en de naaste als zichzelf" alléén de oplos sing kan brengen voor alle vraagstuk ken die de wereld verdelen en doen lijden. De diepe ernst, geheel vrij van iedere pose, waarmee deze koninklij ke vrouwen voor haar geloof uitkwa men, snoerde zelfs de spotters de mond. En nu wordt Prinses Beatrix 18 jaar. Op die leeftijd aanvaardde haar <rrqpimoed,er de reeerine. Zij heeft noch Wilhelmina noch Juliana die ooit gekend hebben. Maar thans, meer dan ooit. zal de Plicht op haar afkomen, de plicht van een constiu- tionele vorstin, die ze straks zal moe ten rijn. En ons Nederlandse volk is door Koningin Juliana verwend. Het wil niet slechts een koningin, die het kan eerbiedigen, het wil de kans krij gen persoonlijke sympathie, genegen heid, liefde naar haar te doen uitstra len. Men zal Prinses Beatrix gadeslaan, wachtend op de kans. die zeker voor haar komen zal. De kans om de Mens Beatrix te leren kennen. Dat zij haar taak als vorstin zal vervullen, daar voor staan de historie en het heden van haar, die haar voorgingen, Ne derland borg. Maar wil zij die taak vervullen en er gelukkig bij zijn. dan moet rij zich gedragen weten door de diepe sympathie van het Nederlandse volk. Eerbied en achting worden haar geboden als Kroonprinses thans, als Koningin straks, maar daar ver bo venuit gaat de persoonlijke genegen heid die haar Koninklijke Moeder zich'op zo geheel eigen wijze heeft weten te verwerven. Als Prinses Beatrix in het spoor van haar Moeder treedt en zich laat lei den door de principes die het leven van Koningin Juliana beheersen, dan zal haar de liefde van een volk tegen- klinken uit de zegenbede: U zeegne God Hij stelle U tot een zegen! In 1813 werd Nederland een Konink rijk en door vorsten uit het Huis van Oranje als koningen geregeerd. Maar met Willem III stierf de laatste koning, en nu wordt al langer dan een halve eeuw de plaats op de troon ingenomen door een vrouw. Deze traditie zal worden voorge zet door Prinses Beatrix, die op 31 januari haar 18e verjaardag viert en meerderjarig wordt. Lid van de Raad van State en dus zich gaat voorbe reiden op haar taak als Neerlands toe komstige Koningin. De trits van Nederlandse koningen biedt een merkwaardig, boeiend schouwspel. Daar is Willem I, „Va der Willem", met een doorzettingsver mogen soms grenzende aan hoofdig heid, levend op de scheidslijn tussen twee werelden. Technisch, economisch, is hij vooruitstrevend, politiek conser vatief voorstander van het autocra tisch koningschap. Dat is de tragiek van rijn leven geweest; daardoor is hij als een teleurgesteld man gestor ven; op het gebied van handel en nij verheid miskend door de behoudzuch- tigen, op het gebied der staatkunde bestreden door de vooruitstrevender Toch getuigt heel zijn leven van een hoge plichtsopvatting, een daadwerke lijke liefde tot zijn land, die hem in zijn stervensjaar nog met groots ge baar 10 millioen gulden deed schen ken ter consolidatie van 's lands ont redderde financiën. Na hem komt Willem II, de uiter mate populaire held van Waterloo, vóór alles militair; vooral door rijn Russische echtgenote sterk in zijn op vatting van het autocratisch koning schap. Maar ook hij geeft deze per soonlijke idealen, en zelfs op verras sende wijze, prijs als de revolutiegolf van 1848 hem overtuigt van de on weerhoudbaarheid der nieuwe staat kundige denkbeelden. Onder zijn re gering kan Thorbecke het constitutio nele koningschap voorbereiden. Een tenslotte de militant indruk wekkende figuur van Willem ni, ook nog wortelend in het verleden, schoorvoetend aan de volksinvloed, de triomf latend aan dezelfde Thorbecke maar door alles heen zich vast ver bonden wetend met zijn volk en' soms zelfs impulsief handelend door rijn gehechtheid aan dat volk. Hij wordt een tragische figuur als de een na de NED. FILMAVOND HEIDEMAATSCHAPPIJ. De Jeugdnatuurwacht heeft een sa menkomst op donderdagavond a.s. in de Gymnastiekzaal van de Openbare School B, om 7 uur. Het belooft een mooie avond te worden. De commissie heeft de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem bereid gevonden iets over haar werk te ver tellen en een film over de Heidemaat schappij te vertonen. Alle oudere belangstellenden zijn op deze avond van harte welkom, de toegang is vrij. Het is tevens een mooie gelegenheid eens kennis te ma ken met de Waddinxveense Natuur- wacht. ELECTRISCHE VERLICHTING. De electrische verlichting aan de Sniepweg is nu doorgetrokken van de spoortunnel tot aan de Kanaaldijk. 25 JAAR GELEDEN. In de nieuwjaarsrede. 25 jaar gele den, deelde burgemeester Troost me de, dat het aantal inwoners in onze gemeente 7316 bedroeg. OUDER-CONTACTAVOND. Dinsdag 31 januari zullen de ouder commissie en het onderwijzend perso neel van de openbare school B een contactavond houden in het gymna stieklokaal dezer school. Aan het programma voor deze avond ontlenen we: 6.45-8 uur Klassebezoek; 8.10 uur Causerie over het jeugdher- bergwerk door de heer W. Bookelman, vertoning van enkele films, o.a.^ „on ze schoolreis" en „Uit en thuis". Na afloop zal er klassebezoek plaats hebben en kunnen de ouders met de onderwijzers spreken over de vorde ringen hunner kinderen. NIEUWE TELEFOON AANSLUITN GEN 254 Janmaat, wijnhandel. Zuidkade 148; 768 J. G. van Willigen, Burg. Troost- straat 41; 782 J. C. C. Boekhorst, 2e Bloksweg 2; 792 R. van Eijk. Kerkweg 190a;

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 3