Weekblad voor Waddinxveen Jleuutth. HAMEA^f Maedec de Vrouw l)e van de week Kuwe.rode handen Noodwet Ouder* Huidgenezing No. 555 vrijdag 3 februari 1956. lie jaargang Adres redactie en ainimstratie: Oranielaan 30 WarlritnTve»»'- tf 338 Verschijnt elke vrijdag Artonne-nentseeld per kwartaal f 1.00 Pi] vooruithetahni rl' - -rijs 6 ct. "Ti 1 "enties 7 per m m Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's w ensdagsavonds inzenden De Sociaal Economische Raad heeft net verre van geiaaiuienjx. inj moet ae regering auvi^ereii over ae vraag, oi ae ecoiionusciie toestand loonsver hogingen toestaat en noewel nij naar van nes ocnteuos tien tot aes miaaags viji uur over vergaaerae. is men met veruer genomen uan ue algemene ne- scnouwmgen, wente aoor ue voorzit ter van ue Jttaaa, froi. De Vries, werüen neantwoord. Vrijdag verga- aert ae bnt.rt. opnieuw en aan wor- üen ae tairijKe amenuemeiuen üenan- aeia, die op net oncwerp-aavies zijn ingeaiend. net is alleszins te begrijpen dat dit overieg met van een leien-uattje gaat, ornaat in net onaerzoex meae moest woraen betroxxen ae b "/o loonsverno- gmg van os. to oer 19D4, de te verwacn- ten econonuscne omwisseling in raoó, de toegestane mogeujxneasn in zase secunuaire aroeiusvoorwaarden, de voorgenomen ouneroomsverzesering per i januari 195/ en een verdere ver hoging van de huren met liefst 25 "/o. Er wordt dan ook met verwacht^ dat er een eenstemmig advies tut de bus zal komen. De regering zal uit eindelijk de Snoop wel door moeten haXxen, waarvoor zij dan ook het ooroeei van de Stichting van de Ar- ueio zaï winen vernemen. Gaai net met oe loonpolitiek dus niet bepaald vlot. gebiexen is, dat sommige aandeeinouders wei een heel gemakkelijke verhoging heb ben gekregen. Dit danken zij een voudig aan een bijzondere aanschrij ving van het ministerie van Finan ciën, waarbij werd bepaald, dat uit keringen uit een zogenaamde agio-re serve vrij van belasting zijn. Als van een N.V. de aandelen volgens beurs koers meer waard zijn dan nominaal, dan moet dit verschil op een afzon derlijke post worden geboekt. Wordt er uit die bijzondere post uitgekeerd uit de agio-reserve dus. dan be hoeft hierover geen belasting te wor den betaald. Van deze gunstige bepa ling hebben grote maatschappijen al gebruik gemaakt. Aan vans eiijk werd aan aandeelhou ders slechts een deel van het dividend uit de agio-reserve uitgekeerd, doch de laatste tijd wordt oos wel het ge hele dividend daaruit betaald. Daar dit de schatkist grote bedragen scheelt, ligt het voor de hand, dat op de een of andere manier wel maatregelen tegen deze uitkeringen zullen worden geno men. Aan de andere kant brengt ook het kapitalist-zijn" in ons land moeilijk- heoen en zorgen met zich mee. Zo werd de eigenaar van het kasteel Vor- den. baron P A. van der Borch ertoe genoopt deze bezitting te verkopen, daar de lasten er te zwaar op drukten. VERDIENENDE JEUGD. Dit opstelletje is voor jou. Bertie en voor alle anderen, die behoren tot de jeugd van boven en onder de twintig, jongeren die volwassen zijn of worden. De wijze! woorden zijn voor U, ou ders. Met geldi de beloning voor de arbeid, moeten Uw kinderen zich straks een bestaan verschaffen. Wie het geld goed weet te gebruiken zal er veel nut van hebben. Weet dat gij Uw kind meer meegeeft door hun te leren goed met het geld om te gaan, dan hun eengevulde geldbuidel te schenken. Weet ook dat Uw kind mo gelijkheden moet hebben om eigen toekomst op te bouwen. Met velen van jullie jongeren heb ik gesproken over de omgang met het geld. Je houding, je handelen ten op zichte van financiële zaken hangt van je aard en opvoeding af. Het ligt bij ieder van jullie zo verschillend, daar om wil ik enkelen, van wie ik wat meer weet, aan allemaal voorstellen. Het is -wel eens goed dat we elkanders moeilijkheden leren kennen. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zaent. iü geeft al je verdiensten thuis af en je weet niet beter of het hoort zo- Je draaft en reddert de hele dag door mijn huis en als je om 5 uur thuis komt heeft je moeder weer werk voor jou. Soms op Maandagmorgen als je achter de tobbe staat zeg je „ik heb al een was hangen, mevrouw!" Je spreekt van usze volk" als je over je vele broertjes en zusjes vertelt. Je voelt veel voor je familie, is het niet? Van je moeder krijg je iedere week een rijksdaalder. Daar moet je je van kleden, je moet er van uitgaan en ca deautjes van kopen.. Van jullie a!'e- maal tezamen kregen vader en moe der op hun 25-jarige bruiloft een schemerlamp en een electis h strijkijzer Maar hoe gaat dat nu, je hebt vaste verkering en al plagen we je er mee en zeggen we dat mannen met rood haar met te vertrouwen zijn, je Klaas lijkt ons wel een beste vent. Zeg Ber tie, hoe kom jij nu ooit aan een uit- De stijging van de lasten maken het eenvoua.g onmogenjk, een ka»teei ais eigenaar ie bewonen. Zo woraen ae- ze monumenten van cultuur en na tuur meer en meer beareigd aoor ae omu-taiiaigiieuen.aoor ae druk der tijaen zouuen we kunnen zeggen. Het kasteel te Zunen werd aesmets als museum ingerient; wat net. lot van het kasteel te voraen zal worden, is nog niet bekend. Maar ja. een mens kan nu eenmaal niet alles hebben! Algemeen bekend is, dat ons land rijk is aan zout en dat ook de winning van olie hand over hand toeneemt. Wh wisten eenter nog niet. dat er hier en daar ook lood en zink in onze bodem voorkomt. Dat er ten deze aanwijzin gen zyn, bleek uit bet jaarverslag van ae Uost-Borneo Maatscnappy. Zij heeft afthans van de regering optie gekregen voor de exploitatie van deze aeifstonen in Zuid-I limburg. üver de grens in België heelt men reeds lood en zink gevonden en men vermoedt, dat de aaers zich ook in Limburg voortzetten. Waarom niet? De natuur houdt geen rekening met door mensen getrokken grenzen. De boringen, die verricht moeten worden, schijnen ech ter nogal kostbaar en riskant te zijn. Kostbaar zijn zeker ook de toestel len aie de K..L.M. wil aankopen. Een D E 8 kost maar lielst 6 miliioen dol lar per stuk. De president-directeur van de K-L.M., die een bezoek aan Amerika heeft gebracht, deelde bij zijn terugkomst mede. dat zijn maat schappen in de toekomst misschien een dozijn van deze toestellen krijgt gele verd. De heer Aler toonde zich vol goede moed ten aanzien van de lucht lijnen, die de K.L.M. van Amsterdam naar Los Angeles en Houston wil la ten „lopen". Ook over een te sluiten luchtvaartverdrag tussen Nederland en Amerika liet de heer Aler zich hoopvol uit Onze Kroonprinses Beatrix vierde dinsdag haar 18e verjaardag. Nu zij hierdoor meerderjarig is geworden, betekent dit. dat zij in de toekomst zich bewust zal worden van haar taak, welke haar wacht. De belangstelling welke zij mocht ondervinden was spontaan en buiten gewoon groot. Via de radio sprak zij hiervoor haar dank uit De winter heeft ons land od strenge wijze in de ban gedaan. Velerlei waren deze week de ongemakken, welke de vorst veroorzaakte in treinenloop en autoverkeer. Laten we hopen dat „strenge mees ters" niet lang regeren zullen. Winterkou in den lande PUROL op lip en handen zet. Je bent net twintig en je kunt al zo zorgelijk kijken en zo wijs praten. Word jij straks een sloofje, met eeu wige geldzorgen en achterstand? Tinus, „Tinus Tientje" zeggen ze te gen jou, omdat je de tientjes blijk baar nogal gemakkelijk uitgeeft. Je verdient best. is het niet? Je hoeft thuis geen kostgeld te geven, want je ouwelui kunnen er zonder een bij drage wel komen. Jij Tinus.. bent haar kind en geen kostganger. Is ze mis schien bang dat de band tussen jul lie, die de laatste jaren toch al niet stevig meer was, wat al te zakelijk zal worden? Tinus. waar laat je toch al dat geld? Er gaat zoveel door je handen, je spaart helemaal niet zelfs je kle ren krijg je van je ouders. Natuurlijk is het heel plezierig als je je wat ruim kunt bewegen „De mooiste jaren van je leven zijn nu aangebroken" zeg je. Je hebt gelijk geniet er van, de zorgen komen gauw genoeg. Maar waar moet dat heen als jij op zo'n grote voet leeft en zo heel veel voor eigen pleziertjes uitgeeft? Je raakt aardig verwend. Natuurlijk ben je bij de meisjes in trek. Je draagt het nieuwste van het nieuwste en het staat je jofel. Je gaat chic uit en drinkt dure drankjes. Maar zeg wat zal die vrouw van jou het moeilijk krijgen. En zeggen juist niet die meisjes met pit „mij niet gezien?" Denk je eigen lijk wel eens aan je toekomst? Of mo gen Moe en Pa ook nog voor je huis houding zorgen? Remco, bij jou ligt de zaak wel heel anders. Jij werkt mee op de boerde rij en je neemt zoveel geld op zak als je nodig hebt Je gaat Zaterdag 's avonds je glas bier drinken. Dat loopt nogal op. Je geeft meer geld uit. dan je denkt. Toch ben je nogal zuinig aangelegd, dat is je ingeboren, want in het boe renbedrijf geeft men bedachtzaam het geld uit. Van een vast bedrag aan zakgeld wil je niets weten „Ik ben geen betaalde arbeidskracht", zeg je. Mijn vader en ik staan samen voor het bedrijf. Je beseft dat het geld dat jullie in handen hebt bedrijfskapitaal is, daar ben je vanzelf wel zuinig mee. Maar toch, toen je eens een lijst op zette en al je uitgaven ging schatten,, schrok je want het was veel meer dan je dacht. Zeg Remco, hoe gaat het met jullie boerenzoons als er geen plaats is op het bedrijf? Hoe gaat het als je vrind gaat emigreren en nooit met een vast inkomen heeft leren omgaan? Jullie daar op de boerderij gooit het geld niet over de balk, maar je leeft van de opbrengst in geld en na- tura uit het bejdrijf en dat is iets heel anders dan teren op een vast inkomen. Jullie zijn niet gewend dat een huis houding grote bedragen kost. Eigen lijk ben je nog niet zo heel lang ge wend om met veel kasgeld om te gaan. Vind je jouw voorziening van zak geld zo ideaal? Zou het niet beter zijn voor je ontwikkeling en je ont plooiing, je groei naar volwassenheid en zelfstandigheid, dat je als boeren zoon op eigen bedrijf in loondienst was? Dan zou je uit eigen verdiensten meer halen en je niet geremd voelen als je boeken kocht een encyclopaedic aanschafte en meer aankopen deed die voor het bedrijf niet hoog nodig zijn maar je eigen ontwikkeling ten goede komen. Dan ook zou je er meer op letten hoe je het geld besteedde en je zou bijv. een schaap voor eigen reke ning kunnen opfokken, daar is veel meer aardigheid aan. Joop ,jou heb ik niet veel te zeggen. Je hebt bij het onderwijs een goed sa laris. Je geeft thuis een ruim kost geld. Dat mag ook wel. Een volwassen dochter, die het misschien kan. mag ook wel een extraatje geven voor alle moeite die moeder thuis heeft. Je bedeelt jezelf een krap zakgeld toe en je kwam mij vragen of het niet teveel (Vervolg) Ik wil nog enkele voorbeelden ge ven van de wijze van berekening. Een echtpaar waarvan de man 65 jaar wordt, doet een aanvraag om uitkering. Zij wonen in klasse 3. De man heeft als landarbeider ge werkt. Hij komt in aanmerking voor landbouwpensioen van f 312.per jaar. Voorts trekt hij uit de invaliditeits wet een rente (op grond van geplakte rentezegels) van f 156.(zodra men noodwetuitkering ontvangt vallen de toeslagen weg). De man is van plan nog wel eens enkele uren oer dag wat lichte kar weitjes te verrichten (dit mag, in dien men nauwkeurig aantekening houdt van aantal uren, loon en werk gever). De inkomsten hiervan worden voor het gehele jaar geschat op ca. f 300.—. De totale inkomsten bedragen dus per jaar f 312.— f 156.— f 300.— is f 768.—. De man heeft kans gezien een eigen huisje te kopen. De waarde hiervan is 100/6 x f 150.— is f 2500.— (ook al zou dit meer waard zijn.) Voorts heeft hij een effect 1 stuk van f 1000.waarvan de huidige koers waarde 102 V2 bedraagt en dat dus f 1020.waard is. Op een spaarbank boekje geeft hij f 1250.en zijn vrouw f 700.samen dus f 1950. spaargeld. Zijn totale vermogen bedraagt dus f 2500.— f 1020.— f 1950.— is f 5470.Hiervan wordt 6 °/c aange merkt als jaarlijks inkomen is f 328. Zijn jaarlijks inkomen bedraagt derhalve f 768.(uit inkomsten) f 328.uit vermogen is totaal f 1096. De uitkering van dit echtpaar is in klasse 3 f 1194.— Het totale inkomen bedraagt f 1096.na afronding naar beneden op een veelvoud van f 50.— is f 1050.— hiervan wordt buiten be schouwing gelaten f 200. Voor aftrek komt in aanmer king f 850.— De korting hiervan bedraagt de helft dus f 425. De uitkering bedraagt derhal ve f 769.— Dit wordt afgerond naar boven op ec-n veelvoud van 6 zodat de juiste uitke ring bedraagt per jaar f 774.of f 64.50 per maand. Nog een voorbeeld. Een echtpaar wonende in de derde klasse. De man is 68 jaar, hij heeft altijd ge werkt doch kan dit niet langer vol houden. Hij neemt ontslag bij zijn werkgever en dient een aanvraag om Noodwet Ouderdomsvoorzieningsuit kering in. De man ontvangt een uit kering van de Invaliditeitswet, ver hoogd met de in de loop der jaren toegevoegde toeslagen. Aangezien de toeslagen wegvallen bij de uitkering insevolge de noodwet bedraagt de grondrente f 156.Dit is zijn enig was!Je spaart voor Het Trouwen, uat voigenu jaar zal zijn. Je genetüe zit ver weg en je ieeit ai zo intens voor de jaren die komen gaan, dat ik bijna zou zeggen; „ioe Joop, wees met te zuinig, aoe jezelf niet te kort. bpring es uit de bana! Gun jezelf ook eens wat" Bertie, Grietje, Tinus en alle ande ren. ix hoop aat jufiie even tijd ne men om ait artikeltje verder te lezen. Zet de raaio ax en lees niet te snei.. en vergeet me wanneer ik ga preken. Jullie allen krijgt geld in handen, de meesten van jullie net geld waar jezelf voor gewerxt hebt. (Ja!!..) Gebruik dit geld goed en trek er pro fijt van. (Nogal wiedes, zui je zeg gen.) Nou dan, je heb er uren voor ge werkt, neem eens een paar minuten per dag de moeite om je uitgaven op te schrijven. Geld is een wonderlijk iets. Je kunt er veel mee doen en er heel weinig aan hebben. Je kunt met weinig geld ook veel doen. Dat hangt van jezelf af. Begin eens je uitgaven te noteren in een klein zakboexje. Zet ze doodgewoon onder elkaar. (Later, Tinus kun je er nog eens gezellig om grinniken als je als gezeten huisvader ziet, waar je als jongeling je goede centen aan uitgaf en hoeveel het toen kostte!) Aan het einde van de week kun je de uitgaven optellen en nagaan of de kas klopt. Eigenlijk kan het me niets schelen of je wat te kort komt of wie weet over hebt. Daar gaat bet niet cm. Wat wel belangrijk is. is het vol gende: Je zult merken dat door het opschrijven van de uitgaven je beter let op wat je uitgeeft en beter con troleert wat je terug krijgt. Daar al leen al zit verdienste in. Wie bewust het geld besteedt, is waakzaam. Je gaat meer letten op prijzen en weet beter waar het duur is en waar je goedkoop terecht kimt. Je leert daar door alle waar naar zijn geld beoor delen. (vervolg in volgend nummer.) inkomen. Zij bewonen een flink huis. waarvan het bovengedeelte wordt verhuurd aan een ander gezin. De woning is hun eigendom. De huur van de bovenverdieping bedraagt f 5.25 per week. De waarde van deze wo ning is dus: voor het zelf-bewoonde gedeelte 100/6 x f 150.— f 2500.— voor het verhuurde gedeelte 12x de huurwaarde is dus 12 x 52 x f 5.25 f 3276.— totaal waarde gehele woning f 5776. De man heeft een hypotheek, verleend tot een bedrag van totaal f 6000.— f 6000.— De man heeft een spaarbank boekje groot f 8025. de echtgenote heeft een spaarbankboekje f 7849. totaal van het spaar geld bedraagt f 15874.— Het totale vermogen van dit echtpaar bedraagt f 27650. De uitkering voor dit echt paar bedraagt in de gemeen teklasse 3 f 1194.— Inkomen bedraagt f 156. uit vermogen 6% van f 27650.— is f 1659.— totaal jaar-inkomen f 1815. buiten beschouwing blijft f 200.— blijft f 1615.— afgerond op veelvoud van f 50.— f 1600.— hiervan wordt de helft gekort op uitkering Va x f 1600. f 800.— de jaarlijkse uitkering zou dus bedragen f 394. Uitkering plus jaarlijks inko men mag niet meer bedragen dan f 1835.zodat dit bedrag met f 374. wordt overschreden hetgeen in mindering wordt gebracht, zo dat de uitkering dus niet meer mag bedragen dan f 20. De minimum uitkering per jaar is evenwel vastgesteld op f 24.zodat dit echtpaar ontvangt f 24.per jaar is f 2.per maand, waarop dan nog f 1.50 ziekenfonds wordt ingehouden. Het komt in dit geval dus neer op f 0.50 per maand, maar daar staat te genover. dat dit echtpaar dan verplicht verzekerd is. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Uit het laatste voorbeeld blijkt dus wel, dat men nog een flink spaarsom- metje kan bezitten en toch nog een uitkering uit de Noodwet Ouder- Ze kwamen weer op uit de stad en het [dorp, Uit Deventer Dokkum en Druten, In dienst van de natie, het rijk of de [staat, Het leger der jonge recruten. Daar komen ze aan uit de hei en het [zand Een mengsel van schapen en bokken De branie's, maar ook die men [pummeltje noemt Die zo uit de klei zijn getrokken. Ze gingen van huis en ze hielden zich [groot, Want moe stond een traantje te [slikken Met zakken vol brood en dat noemen [ze nou: „Een kuch van het ouwetje te bik- [ken". Er scheurden zich ook van een [dametje los, Die kreeg wat extra geschenken, Met steevast een foto in briefkaart- [formaat, Om vaak aan de liefste te denken Er zijn er van goeie families en zo, Die pa's met een banksaldo hebben. Maar ook kleine luyden, zo plat als [een schol Him beurs is één klagende ebbe. Zolang ze nog mair in hun burgerpak [zijn Herken je de luitjes van standing; Doch als de fourier ze wat toe heeft [gebruld. Komt er een mistroostige wending. Ze takelen af tot hun velletje toe Ze ruien zes, zeven minuten; Dan is er het pakkie voor ieder gelijk En zijn het alleen maar., recruten! JAAP MIJDER WIJK. domsvoorziening kan ontvangen. Is men er dus niet geheel van over tuigd of men wel in aanmerking komt, dan kvrnt U altijd dit even aan ondergetekende voorleggen. Er zijn tabellen in mijn bezit waarop deze gehele berekening zijn verwerkt, en waarop zo afgelezen kan worden of en hoeveel men kan ontvangen. Maar dan moet U wel alle gegevens om trent inkomen en bezit medebrengen. Bij voorkeur moge ik U verzoeken eventuele adviezen in de morgenuren te vragen op mijn kantoor achterin gang Gemeentehuis. Liefst niet aan huis, want U hebt dan alle kans mij niet aan te treffen en bovendien be schik ik thuis niet over alle gegevens. Maar vóór alles geldt: speelt open kaart, verzwijgt niets, hetgeen later maar teletirstellingen brengt. De Directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Waddinxveen, JAC. VAN STEIJN. Dokter Montagne f De ook onder ons zo bekende dokter Montagne is dinsdag te Gouda in de ouderdom van 84 jaar overleden. Dokter Montagne en het ziekenhuis „De Wijk" kunnen in een adem ge noemd worden. Het was een begrip. Hij kan een pionier genoemd worden op het terrein van chirurgie en heeft in vroeger jaren met de meest primi tieve middelen operaties verricht. Vijftig jaar lang was hij aan De Wijk verbonden en is er tenslotte in gestor ven, na een werkzaam en zegenrijk leven. Middenstanders let op In de deze week gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken heeft de heer Jac. van Vliet, w.n. voorzitter van de Kamer een rede uitgesproken, waaruit we een klein gedeelte over nemen ten bate van de middenstan ders: Het zal daarom gewenst zijn, dat de middenstandsondememingen in dit district him activiteit vergroten en de best mogelijke service bieden aan het kopende publiek. Immers een deel van dit publiek wil, indien het be langrijke inkopen heeft, er gaarne een gezellige dag aan koppelen en zoekt deze gezelligheid in de grote plaatsen, die meer kunnen bieden dan een pro vincieplaats. Daartegenover dient de middenstand in de provincieplaatsen een grotere service te verlenen en er voor zorg te dragen, dat zo goed en zo voordelig mogelijk gekocht kan worden. Juist het feit dat de klant niet een nummer is, doch zich thuis gevoelt, kan voor de plaatselijke mid denstand dit voordeel brengen boven het kopen in de grote stad. aldus de waarnemend voorzitter van de Kamer van Koophandel.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1