OOO woningen tekort De avonturen van Duimelot NIEUWS uil <Hn,xe, waadplaats Echt Cognacweertje VAN EEUWEN Ons Pluimveehoekje Weekagenda Predikbeurten Burgerlijke stand. Sport w* 't koet. fcioede voeding: Ondanks de bouw van ruim 400 na oorlogse woningen neemt de woning behoefte in onze gemeente nog steeds toe. Het aantal woningzoekenden steeg sedert 1951 van 304 tot 443 op 1 janu ari j.l. Waddinxveen zal in de komen de 10 jaren ten minste 125 woningen per jaar moeten bouwen om de be staande achterstand en de jaarlijkse aanwas te kunnen opvangen. Tot deze conclusie komt het zo juist verschenen uitvoerige rapport van de Waddinxveense woningcommissie over de woningpositie in de gemeente. In het afgelopen Jaar kwam de advies commissie voor de woonruimte-verde ling onder leiding van de heer M. Schouten in 39 vergaderingen bijeen en stelde bijna 500 adviezen voor het college van burgemeester en wethou ders samen, die als regel werden op gevolgd. Slechts in 3 gevallen moest tot vordering van woonruimte worden overgegaan. In 1955 kwamen 67 woningwet-wo ningen gereed, waarvan 38 vier-slaap- kamer-woningen, zodat vele grote ge zinnen aan passende woonruimte kon den worden geholpen. Door narticu- liere bouw kwamen bovendien nog 16 woningen tot stand. Grote vestigingsbehoefte. Lang niet al deze 83 nieuwe wo ningen kwamen echter ten goede van de plaatselijke woningzoekenden. Het normale bouwcontigent bedraagt voor de huidige 3-jarige periode slechts 26 woningen per jaar. Daarnaast kreeg de gemeente echter een toewijzing van 62 woningen, die bestemd moeten worden voor elders woonachtige werk nemers uit de plaatselijke bedrijven. Voor 1956 kan de gemeente eveneens 30 migratie-woningen bouwen. De carr. fabriek Verheul bouwde uit het migratie-contingent 12 woningen voor aantrekking van personeel. Van de 100 gezinnen die zich in het afgelopen jaar van elders vestigden betrokken 76 gezinnen een zelfstandige woning. Van de 65 gezinnen die vertrokken uit de gemeente maakten er slechts 39 een woning vrii. Hieruit blijkt, dat 37 woningen in het afgelopen jaar werden bestemd voor migratie-doel einden, waarvan in hoofdzaak de plaatselijke industrie profiteerden. In 1954 werden ook reeds 33 woningen beschikbaar gesteld voor dit doel. Het aantal elders woonachtige werk nemers is buitensporig hoog. Op 31 dec. 1.1. werkten in 30 plaatselijke be drijven in totaal 1926 personeelsleden. Van het mannelijke personeel woonden er 922 buiten Waddinxveen. Voor ve len is gelukkig de afstand tussen de woon- en werkgemeente geen al te grote bezwaar. Voor 159 werknemers zou echter in het belang van de plaatselijke industrie alhier woon ruimte moeten worden toegewezen. Echter staan op de wachtlijst voor woningzoekenden ook nog 284 inwo ners uit eigen gemeente ingeschreven. Hiervan beschikken 166 candidaten in het gehele niet over zelfstandige RUBBER WAR MWATERZAKKEN Alleen le kwalitet, v.a. f 3.95 met 1 jr. schriftelijke garantie Drog. A VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 woonruimte. Eind vorig jaar bedroeg dit aantal 176. zodat hierop voor de eerste maal sedert 1950 iets is ingelo pen. Hoewel getracht wordt in de eer ste plaats de candidaten te helpen die de leeftijd van 30 jaar hebben be reikt, stonden op 31 dec. j.l. toch nog 26 trouwlustigen en inwonenden inge schreven die deze leeftijd reeds had den bereikt of overschreden. Vele krot-woningen. De krotopruiming wordt daarnaast een steeds klemmender probleem. Nog 26 reeds in 1939 onbewoonbaar ver klaarde woningen zijn nog steeds be woond. Nadien heeft Waddinxveen maar geen woningen meer onbewoon baar verklaard. Er zouden echter 170 woningen voor directe onbewoonbaar verklaring en ontruiming in aanmer king moeten komen terwijl nog 84 wo ningen in de naaste toekomst onbe woonbaar verklaard zullen moeten worden. Wel kreeg men voor de jaren 1954- 1956 een extra-contingent voor de vervanging van 12 krotten, maar al leen reeds in het afgelopen jaar moes ten 13 percelen - in hoofdzaak krot woningen aan de de woonruimte- voorraad worden onttrokken! Woningbehoefte: 125 woningen per jaar. Met inbegrip van de 160 woningen die ten behoeve van de plaatselijke industrie beschikbaar zouden moeten worden gesteld en de noodzakelijke vervanging van 170 krotten, berekent de commissie het huidige woning-te kort in Waddinxveen op 530 woningen. Echter moet niet alleen de achter stand worden weggewerkt: jaarlijks melden zich gemiddeld 68 nieuwe wo ningzoekenden uit eigen gemeente die niet over woonruimte beschikken. Tevens zullen regelmatig woningen moeten worden vervangen, waarvoor men 27 woningen per jaar (l°/o van de woning-voorraad) denkt nodig te hebben. Na aftrek van de jaarlijks vrijkomende woonruimte rekent men toch per jaar nog 75 woningen nodig te hebben voor het opvangen van de aanwas. Om de achterstand en de aan was in de komende 10 jaren te kun nen opvangen zullen per jaar 125 wo ningen moeten worden gebouwd. Bouwplannen voldoende. Aan bouwplannen ontbreekt het in Waddinxveen niet. Onder de energie ke leiding van burgemeester A. War- naar Jz. wordt er voor gezorgd, dat er steeds voldoende bouwplannen gereed liggen om al het beschikbare contin gent zo spoedig mogelijk te benutten. Het bouwvolume voor de jaren 1954- 1956 met inbegrip van de extra con tingent voor migratie en krotoprui ming, maakt de bouw van 186 wonin gen mogelijk. Hiervan waren op 31 dec. j.l. 115 woningen gebouwd of in aanbouw, waarvan 91 woningwet-wo ningen en 24 particuliere woningen. Er resteert nu nog een bouwvolume voor 71 woningen, maar reeds liggen de plannen voor de bouw van 96 wo ningen. waaronder de 34 van de Chr. Woningbouwvereniging ,.Ons Begin" en de 50 van de woningbouwvereni ging „Waddinxveen". in den Haag te wachten op de goedkeuring, om met de bouw te mogen aanvangen. Waddinxveen ziet inmiddels verlan gend uit naar de heikar, die de palen zal komen slaan voor een volgend complex goede woningen. PAS OP DE DIEREN. 1. Bij deze strenge vorst denke men er aan de dieren zo veel mogelijk op stal te zetten. Schapen kunnen beter buiten blijven, maar dan moet er wel voor gezorgd worden voor drinkwater en bij voedering. 2. Het verdient aanbeveling om koeien die nog buiten zijn van een dekkleed te voorzien Bijvoedering en drinkwater moeten worden verstrekt. De dieren moeten ook een beschut tende plek kunnen vinden, (schuur of onderdak). 3. Het hakken van bijten is voor de vogels dringend noodzakelijk. Ze heb ben soms meer behoefte aan water dan aan voedsel. Evenwel dat laatste is oek belangrijk. 4. Werp geen voedsel voor de vogels op de grond. Ze worden anders zo gemakkelijk een prooi voor de kat ten. 'Een voedertafeltje kan gemakke lijk worden geplaatst door een paaltje van 1.75 m. in de grond te zetten en een plankje er op met een richeltje er om heen. Rotte appelen en klokhui zen van appelen en peren zijn vitami ne voor de vogels. Geef de vogels ook gelegenheid om vet tot zich te nemen, b.v. „vetbollen", een kiempje scha penvet. met wat vogelzaad er door heen vermengd. Ook een halve kokos noot aan een draadje opgehangen, zal dankbaar worden geaccepteerd. 5. Watervogels kan men ook dienen met fijngesneden groenvoer (b.v. boe renkool). Wij denken aan de meer koeten. 6. Let op de waakhond. Haal hem bij hevige kou 's avonds en 's nachts in huis of in de schuur en als hij op de dag buiten is, geef hem dan zo veel mogelijk bewegingsvrijheid. UITSLAG VERLOTING E.H.B.O. 1021 Groot schilderij 1138 Kinder-kapstokje; 179 Busje leverpastei; 1881 Lectuurbak; 383 Schilderijtje; 771 Gehaakt kleedje; 1138 Bus knakworst; 1135 Bus kersen op sap; 2169 2 pak klokzeep poeder; 768 Zaklantaarn; 1232 Handdoeken rek; DUIMELOT 107. Lange Jaap was op onderzoek uitgegaan en in een hoek van de schuur had hij een luik gevonden. Hij ging er op zijn knieën bij zitten en probeerde het open te trekken. Het ging wel een beetje zwaar, maar ein delijk lukte het. Zijn mond viel open van verbazing toen hij zag wat er achter verborgen was. Er was een diep gat onder de grond gegraven en daar lag van alles in. Alles schitterde en blonk. „Lieve grutjes", zei hij. wie stopt zoiets nu onder de grond. Er lagen zilveren vazen, gouden horloges, prachtige kettingen met diamanten en ook nog een pakje met bankbiljetten van duizend gulden. 108. „Vaders Duimelot, agent," riep hjj, kom eens gauw kijken wat ik ge vonden heb! Allemaal goud en zilver, wel voor voor honderd duizend gul den. Ze kwamen in een kringetje om het luik heen staan. „Zo, zo," bromde de agent, dit is een mooie vangst. Die spullen zullen we mee naar het poli tiebureau nemen. Dat zijn de bewijs stukken. Mooier kon het al niet. Lan ge Jaap en Duimelot snapten wel niet goed wat bewijsstukken waren, maar ze begrepen wel dat ze al dat moois maar niet hier achter konden laten. „Pak jij die zak eens" zei Lange Jaap tegen Duimelot, dan zullen we daar de hele boel instoppen. DAVITAMON A.-D. DAVITAMON „10" van de bekende Organon fabrieken uit Oss Verkrijgbaar bij: Drog. A. v. d. HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 COGNAC VIEUX per fles f 5.75 per halve fles f 2.95 COGNAC BARON per fles f 7.45 per halve fles f 3.95 GOGNAC COURVOISIER V.S.O.P. per fles f 17.30 Slijterij en Wijnhandel Zuidkade 3 Telefoon 305 1092 Sigarettenbakje; 32 Klein schilderijtje; 893 Theelichtje; 1856 2 stukjes toiletzeep; 1074 Pot kersen op sap; 144 Klerenhanger; 59 Tapeze 1 pak 1-2-3; 502 Delftsblauw siervaasje; De prijzen zijn af te halen bij de heer N. Vink, Eikenlaan 28 en wel voor 1 Maart 1956. na deze datum vervallen ze weer aan de ver. E.H.B.O. afd. Waddinxveen. UITGESTELD. De trekking van de verloting Pad vinderij is uitgesteld tot 1 mei a.s. LEZING VOOR DE PLATTELANDSVROUWEN. Voor een aantal dames, alle leden van de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwent bijeen in lunch room van de Water, heeft de heer Ot_ tevanger, propagandist van de Orga non te Oss. een zeer interessante le zing gehouden. De heer Ottevanger sprak in het al gemeen over de pharmacentische pro ducten van Organon en de vervaardi ging daarvan, maar in het bijzonder over de werking van hormonen en vitaminen. Vooral had de uitwerking van hormonen en vitaminen op het menselijk lichaam de grote aandacht van de dames; die op de hoogte wer den gesteld van de nieuwste vorde ringen op dit terrein. Mevrouw J. Mulder-ter Wal, de presidente opende en sloot deze leer zame bijeenkomst. OVER DE KOP GESLAGEN. Onze plaatsgenoot, de heer J. J. v. d. T... is deze week met zijn auto onder- de gemeente Ede, tengevolge van de gladheid van de weg geslipt en over de kop geslagen. De inzittenden kwamen met de schrik vrij, maar de auto was ernstig beschadigd en moest weggesleept worden. FEESTAVOND VAN DAMCLUB „EXCELSIOR". De damclub „Excelsior" heeft de viering van haar gouden jubileum be sloten met een feestavond in de kan tine van de N.V. Louis Dobbelmann. Een volle zaal heeft gekeken haar de cabaret-revue „We gaan hem weer versieren", die het gezelschap „Flori da" uit Den Haag op de planken zet te. Het was een gevarieerd program ma. waarin optraden het accordeon- trio „3 Jelly's" de imitator John Meij er, de xylofonist Joop Schioper, het zangtrio „3 Houwaarts", de kunstflui ter Cor Bielen, de mondaccovdeonis- ten „4 Walco's" en de muzikale clowns „Les Bollinies". Cor de Graaf was conferencier. Het was een gezel lige en geslaagde avond. MOEDERCURSUS. De deelneemsters aan de moeder cursus worden er aan herinnerd dat de eerstvolgende cursus zal plaats heb ben op donderdag 9 februari a.s., des avonds 8 uur in het wijkgebouw van het „Groene Kruis". IJSBAAN GEOPEND. De ijsclub „Nooit Gedacht" heeft be sloten de baan voor het publiek open te stellen. De verlichting is inmiddels in orde gebracht, zodat er ook 's avonds gelegenheid is de ijssport te beoefenen. Het bestuur is bereids aan het werk om een wedstrijdprogramma samen te stellen. SCHOOLAANVRAGEN Nadat de beide schoolverenigingen tot overeenstemming waren gekomen over de oprichting van één nieuwe Chr. Ulo-school, zijn de tot de ge meenteraad gerichte verzoeken om te komen tot de bouw van 2 scholen, ingetrokken. Er wordt naar gestreefd nog deze maand een verzoek bij de gemeente raad in te dienen voor de bouw van één nieuwe school. „DOLLE TOON". In het kader van het winterpro- gramma werd woensdagavond een feestavond door de R.K. Middenstand georganiseerd. Ondanks de felle koude was de opkomst goed te noemen het welk de voorzitter verheugde. Waar na de toneelclub K.T.W. „Dolle Toon" ten tonele bracht, een stuk in 4 be drijven. geschreven door onze plaats genoot A. Boere. Het stuk werd goed gespeeld, waar in Dolle Toon in de hoofdrol uitmun- te door een zeer goed spel. Deze goed geslaagde avond werd op gezellige wijze besloten. ZWARE STRAF VOOR DRANKGEBRUIK. Een plaatsgenoot werd deze dagen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 weken en intrekking van het rijbewijs voor één jaar. omdat hij on der invloed van sterke dank een auto had b°stuurd en bovendien geen ge volg had gegeven aan een door een agent van politie gegeven stopteken. Het moge nog eens een waarschu wing zijn voor automobilisten geen sterke drank te gebruiken als zij met een auto weg moeten. SPAARCIJFERS. Bij de spaarbank van de Coop. Boerenleenbank, alhier, werd gedu rende januari ingelegd f 236.368.83 en terugbetaald f 164.936,13. Er werden 31 boekjes uitgegeven. DE GOUWE GESTREMD. Door de strenge vorst is de Gouwe dichtgevroren en het scheepvaartver keer gestremd. Enkele sterke schepen hebben het nog geprobeerd, maar al spoedig bleek het ijs te sterk. De pluimveehouder behoort en steeds op uit te zijn om alles op de beste manier te doen; hij moet zich zelf niet bedriegen - veel minder zijn naaste. Hij moet weten wat hij doet, anders zal het saldo op de verkeerde kant van de balans uitkomen. Hoe dikwijls hebben wij niet gehoord dat b'.v. een beginner, een broedmachine aanschafte en kostbare eieren in de nazomer !liet uitbroeden. Onkunde! Want uit deze kuikens (als men voor voordeel werkt) is geen voordeel te maken. Wij moeten weten wanneer te broeden en wanneer wij moeten op houden. De pluimveehouder die op grote schaal werkt moet kennis van de markten hebben; kennis van voeder; hij moet weten wanneer de beste tijd is om voor op te slaan, enz. enz. Tenslotte nog een woordje over boekhouden. Iedere practische pluim veehouder heeft een boekhouding. Hij behoort aan te tekenen het getal eie ren dagelijks verkregen; een boekje waarin hij alle uitgaven en inkomsten schrijft; opschrijven het aantal eieren in de broedmachine of onder de hen nen geplaatst, het aantal kuikens ver kregen. en het aantal hiervan groot gebracht. Zó verkrijgt men dan het gemiddelde aantal eieren per hen en per jaar. Kippenvriend. Vrijdag 3 Februari Contactavond Voetbalvereen. „Waddinxveen" in cantine Dobbelmann. Zaterdag 4 Februari Uitvoering T.O.G. in „Centrum". Dinsdag 7 Februari Jaarvergadering Instituut voor Arbeidersontwikke ling in „De Unie". Donderdag 9 Februari Jaarvergade ring Herv. Meisjesver. „Mosterd zaadje" in Ver. geb. a.d. Ned. Herv. Kerk. Vrijdag 10 Februari Jubileumvergade ring P. v. d. A. in het Centrum. Woensdag 15 Februari Spreekbeurt voor Herv. Jeugdraad, door Ds. C. A. v. d. Bosch van Bodegraven in Herv. Wijkgebouw, Esdoornlaan. Woensdag 15 Februari Algemene Le denvergadering afd. Waddinxveen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies. Zaterdag 18 Februari Uitvoering „Voorwaarts" in cantine N.V. Dob- belmann. Woensdag 22 Februari Grote Uitvoe ring T.O.O.S. Donderdag 8 Maart Spreekbeurt met foto projectie voor Herv. Jeugdraad, door Ds P. A. Klusener van Delft in Wijkgebouw, Esdoornlaan. Zaterdag 10 Maart Uitvoering „Con cordia" in cantine N.V. Dobbelmann Zaterdag 17 Maart Jeugduitvoering T.O.O.S. Officiële mededelingen BIJTEN HAKKEN. De aandacht wordt er op gevestigd dat eigenaren van huizen en gebou wen verplicht zijn brandbijten te hak ken. De bijten moeten met jjssehotsen of ander materiaal worden afgezet. Burgemeester en wethouders van Waddinxveen, A. OUDIJK, lo. B. H. JENNé, secretaris. Heerlijke ANIJSSUIKER a 20 ct per ons ANIJSTABLETJES 22 ct p koker Uw Drogist A. VAN DER HEIDEN heeft het beslist Zuidkade 1 Telefoon 335 8 lippenstiftjes voor 35 cent Drog. A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefuon 335 PREDIKBEURTEN A.S. ZONDAG Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds J. van der Haar. Nam. 6.30 uur de Heer J. van Woerden van Stolwijk. Hervormd Wijkgebouw Esdoornlaan. V.m. 9.30 uur de Heer van Woerden Nam. 6.30 uur Ds J. van der Haar. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds J. Snoey. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie". V.m. 9.30 uur Ds K. J. H. Burgy, van Den Haag. Chr. Afgescheiden Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Donderdag 9 Februari, nam. 7 uur Ds G. v. d. Breevaart van H. I. Ambacht. Remonstrants Gereform. Gemeente. V.m. 10 uur Ds G. Ch. Duinker. MEDISCHE DIENST. ZONDAGSDIENST wordt waargeno men door Dr P. van der Linde. Aangiften van 26 jan. t.m. 1 febr. '56. Geboren: Teunis Hendrik, z. v. T. H. Twigt en J. M. Schouten, Emma- straat 28; Floris Hendrik, z. v. J. Rootert en P. van Tol, Ieplaan 36; Ondertrouwd: F J. Urgert en E. Kluinhaar; Gehuwd: N. Groeneveld en N. Boon; Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 1 lipssleutel; 1 breiwerk; 1 witte fietspomp; 1 linker groene want; 1 bruine bivakmuts; 1 tas met gereedschap van bromfiets; 1 bruine portemonnaie met inh. sleutel; 1 portemonnaie met inh. Verloren: 1 kaas; 1 paar zijtassen; 1 bruin wantje; 1 grijs geruit tasje; 1 oorbel; 1 broche; 1 grijze herenhand schoen; 1 bankbiljet; 1 broche; 1 brui ne portemonnaie met inh. sleutel; 1 rode want; 1 muts; 1 paar zwarte wanten. W.Z.C. DE GOUWE. Dinsdagavond heeft het adspr. ze vental in een sportieve strijd het zeer sterke GZC geklopt met 3-1. Dit geeft een burger moed voor de toekomst. Het Kringzevental met 3 snelers van de Gouwe heeft het tegen de GZC IH niet tot een overwinning kunnen brengen. Dit is een harde wedstrijd geweest. Vooral de wil telt winnbn bij de GZC-ploeg. was de oorzaak dat het spel wel wat te hard was, terwijl het Kringzevental deze wedstrijd als een trainingswedstrijd opvatte. Zaterdagavond speelt het eerste ze vental van de Gouwe tegen een GZC- ploeg. En wanneer er met verstand gespeeld wordt, dan is een kleine overwinning niet uitgesloten. De zwembus gaat weer op de ge wone tijd naar Gouda. Vandaag willen wij eens niet spre ken over een der vele ziekten die de mens bedreigen, maar ons verdiepen in een belangrijk middel om ziekten te voorkomen: de goede voeding. Er staat goede voeding ziet U wel? On juiste voeding doet de gezondheid meer kwaad dan goed. wat we vooral kunnen zien bij diegenen, die geen ander plezier in het leven hebben dan eten: „Zij leven om te eten" en wor den daardoor heel vaak ziek. Eén on zer patiënten vertelde onlangs, dat hij tijn kinderen maar dagelijks een vita mine C-tablet gaf. omdat ze niet van levertraan hielden. Deze man had er gens in de verte wel een klokje horen luiden, maar hij wist helemaal niet waar de klepel hing! Gelukkig zorgt de natuur dat wij alles wat voor de gezondheid noodzakelijk is, ook bij de hand hebben, maar door verkeerde eetgewoonten wordt de natuur dik wijls geweld aan gedaan. Het is dan ook van veel belang, dat ieder - en wel heel speciaal de huisvrouw iets afweet van hygiene en voeding. Op het geDied van het voed.ngs- vraagstuk is de wetenschappelijke kennis in de laatste jaren belangrijk uitgebreid. De voedingsleer verschaft ons inzicht in de werking van het voedsel op het lichaam. Een mens die rich goed voedt, voelt zich beter en heeft een grotere weerstand tegen in fecties, is tot grotere prestaties in staat en geniet zowel geestelijk als lichamelijk een betere gezondheid. De volkskracht van ons land (en niet al- leen van ons land) dreigt te worden aangetast door over-consumptie. door een te overvloedige voeding dus. Het vetgebruik is de laatste vijftig jaar bijna verdubbeld! En men maakt

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 2