Weekblad voor Waddinxveen ivoreoL: tanden Wit adem Fris KRHHVËISZOItGSTER (RIJKSDIPLOMA) van de week MfUwicc de Vrouw HAMEA-GELEI Handen en Lippen pwlPUROL NIEUWS uit onze wa&nptaats JL Cmsus-lizaatn</wzMfyin<j- No. 556 vrijdag 10 februari 1956. He jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen. telef. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Met schrik en ontroering heeft ons gehele volk kennis genomen van het plotseling verscheiden van mr. L. A. Donker, de minister van justitie. Be kend was dat Zijne Excellentie een hartaanval had gehad en dat de minis ter in het Zuiaer-ziekenhuis te Rot terdam was opgenomen. Er behoefde echter geen reaen tot ongerustheid te zijn en toen werd medegedeeld, dat de zieke al weer om „ae stukken" had gevraagd, was men algemeen van gevoelen, üat het intermediair van minister Beel slechts kort zou duren. Het heeft niet zo mogen zijn. Op een leeftijd dat nog heel veel van hem mocht worden verwacht, minister Donker werd slechts 56 jaar, werd hij opgeroepen. Reeds dadelijk na zijn verscheiden bleek, hoe node men deze hardwerkende man zal kunnen mis sen en tal van vragen kwamen op: hoe moet het nu met dit, hoe moet het nu met dat? Om een enkele greep te doen: minister Donker had inzon derheid zijn hart verpand aan de tot standkoming van een nieuw Burger lijk Wetboek, nadat zijn belangrijkste medewerker prof. mr E. M. Meijers in 1954 overleed. De regering wordt nu, enkele maanden voor de verkie zingen, wel voor zeer grote moeilijk heden geplaatst. Een sympathiek besluit was het, naar aanleiding van het overlijden van minister Donker het diner, dat ter ere van Prinses Beatrix de leden der re gering en nog andere hoge autoritei ten in het paleis te Amsterdam zou worden gegeven, uit te stellen tot 25 februari. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de crematie op Woensdag te Westerveld, de regering officieel aanwezig kon zijn, omdat de ontsla pene zelf niet zo lang geleden het initiatief had genomen voor een in middels aangenomen' wet. waarbij de crematie werd erkend. Staat de regering door het verschei den van minister Donker plotseling voor grote moeilijkheden, voor de so ciaal Economische Raad, die zoals men weet advies moet uitbrengen o- ver de vraag of de economische toe stand ruimte toelaat voor loonsver hogingen geldt dit evenzeer. Wij we zen daar reeds op. Verwacht wordt, dat de regering aan het einde van de ze week het gevraagde advies zal kun nen ontvangen, een advies, dat meer het karakter van een rapport zal dra gen. In de oorspronkelijke tekst is zo veel veranderd, dat het ontwerp-ad- vies geheel moet worden herschreven Een der suggesties vaii de S.E.R. zou zijn dat de huurverhoging van on geveer 25% niet tegelijk zal moeten geschieden mêt de invoering van de algemene ouderdomsvoorziening op 1 Januari 1957. Wij zijn er benieuwd naar wat er uiteindelijk „uit de bus" zal komen. Het kan vriezen en het kan dooien ook letterlijk genoemen.'Op het ogen blik, dat wij dit overzicht samenstel len kan het met onze winter beide kanten uit: wij kunnen nog heel wat kou krijgen en het is even goed mo gelijk, dat u deze regels te lezen krijgt terwijl u zich in een heerlijk lente zonnetje koestert, waarbij u de andere verzekert, dat de zon al aardig kracht krijgt. Er is niets zo „gevaarlijk" voor de schrijver dan, om in ons land iets over het weer te zeggen. Dat is j.l. Zondag weer gebleken. De schaatsenrijders zouden hun hart aan dorpen-, meren-, molen- oi andere tochten kunnen ophalen. Het was voor menigeen dan ook een diepe teleurstelling, dat hier en daar een dik oak sneeuw de sloten en vaarten vrijwel onberijdbaar maakten en dat men zich op enkele uitzonderingen na vrijwel algemeen tot baantje- rij den moest bepalen. De roemruchtige elfstedentocht moest tengevolge van de sneeuwval en het slechte ijs voor lopig ,van de baan". De vraag is. of zij dit jaar nog kan worden gehouden. Wij zijn er evenzeer benieuwd naar of en zo ja hoe de bevolkine zal rea geren op de plannen, ter herdenking van het feit, dat 350 jaar geleden (15 Juli 1606) Rembrandt van Rijn werd geboren. Verleden jaar is een Stich ting Rembrandt-herdenking 1956 in het leven geroepen dit comité komt thans met een a sin tal voorstellen. De gehele Nederlandse bevolking zal kunnen deelnemen aan de schenking van een monument aan Rembrandts geboortestad Leiden, waartoe certifi caten worden uitgegeven- Buitengewoon was deze week de installatie van prinses Beatrix als lid van de Raad van State. Haar konink lijke moeder heeft haar met een rede tot haar taak ingeleid, waarop de Prinses met ongekunstelde woorden heeft geantwoord. Dit is een eerste stap van onze prinses in het open bare leven, naar de taak welke haar te wachten staat. Voor'het publiek was het een bui tenkansje om het koninklijk gezin te ontmoeten en toe te juichen. In den Haag zijn moeiten gerezen tussen een Haags Dagblad en burge meester Schokking. Bedoeld dagblad beschuldigt de burgemeester als zou deze tijdens zijn burgemeesterschap van Hazerswoude, in de oorlogsjaren, aan de politie op- draoht gegeven te hebben een joodse familie te arresteren. De burgemees ter* werpt al deze beschuldigingen van zich af, en ook de gemeenteraad van bedoelde gemeente weerspreekt al deze geruchten. Minister Beel heeft een commissie van onderzoek ingesteld teneinde dez» zaak tot klaarheid te brengen. Aan dit onderzoek zal het dus afhangen of de burgemeester van dén Haag al of niet „zuiver" was Je zult bemerken dat je door het opschrijven van de uitgaven als van zelf zuiniger wordt. Het is merkwaar dig, maar het is een feit. het houden van een kasboekje werkt als een rem op de beurs. Je weet beter waar het geld blijft. Wil je als een echte financier je geld gaan beheren en een juist inzicht en overzicht van de uitgaven krijgen, maak dan een begrotingsstaat. Ieder heeft zo z'n posten op zo'n overzicht, de één zal sparen voor een bromfiets, de ander voor een pick-up en velen misschien voor een uitzet. Zo kun je veel beter zien waar je geld blijft. Pas op, je leert de waar heid kennen. Hopelijk schrik je niet van de bedragen, 't Wil wel eens dat de post consumpties wat erg dik en die van collectes wat erg mager is. En jongelui, hoeveel gaat er in rook op? (Foei toch wat een vraag!) Niet dat ik iets tégen roken heb, maar het is dat Uwé weet wat dit tijdelijke klei ne genoegen grote bedragen kan inne men ,die blijvend Uwe financiële stand van zaken schaden. Je kerkelijke bijdrage, contributie voor een vakorganisatie, een jeugd vereniging of een hobbyclub en/of de sportorganisatie mag er niet bij in schieten. In deze jaren behoor je vol op deel te nemen aan het verenigings leven. Denk aan je eigen ontwikkeling en zoek contacten met de wereld bui tenshuis door middel, van het organi satieleven. Evenzo zijn gelden voor abonnementen, boeken, weekend-cur sussen e.d. wel besteed. Rook liever een doosje sigaretten minder en koop een tijdschrift meer! Als je het overzicht nauwkeurig bekijkt zie je dat de uitgaven in 3 groepen zijn ondergebracht n.l.: De vaste uitgaven, daar kom je niet onderuit Deze komen op geregelde tij den terug. De vaste uitgaven kim je vermoedelijk vrij nauwkeurig schat ten. Ik voor jullie dat je contributies enz. zélf betaald en niet je ouders dit voor je doen. Als je de leeftijd van 16 17 jaar te boven bent behoor je zelf je Last van .Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. persoonlijke uitgaven te doen. Ook al verdien je nog niet zoveel en zelfs als je nog op school zit als „sweet se venteen". dan is het nog zaak om het zelf te financieren. Het zakgeld is bestemd voor dage lijkse lopende uitgaven. Dit geld heb je op zak voor vele kleine dingen die als je er niet op let, tezamen een groot bedrag kunnen uitmaken. Het spaargeld is bestemd voor gro te en bijzondere uitgaven. Het is de kunst om het zover te brengen dat van al het geld dat door je handen gaat een deel apart gehouden wordt voor spaargeld;. Wanneer je de gewoonte aanneemt regelmatig een vast bedrag voor een grote hartewens of voor de toekomst, wanneer je eens een gezin moet stichten, dan zul je verbaasd zijn, hoéver je het door trouw te spa ren kunt brengen. (Je grootmoeder zei het al „vele kleintjes maken één grote".) Er zijn onder jullie van die ééndagsvliegen en van die „de beste jaren van mijn leven genieters" zij steken de draak met sparen en vinden het onwijs om geld over te hou den .Zij zeggen „pluk de dag en ge niet er van laat ik eens lol hebben van mijn centen". Zij denken niet aan de dag van morgen maar uitsluitend aan de dag van heden. Hebben ze ge lijk? Of is het zo dat ze later op de koffie komen? Het blijkt steeds weer dat de moderne jeugd veel geld door haar handen laat gaan, meer vaak dan Pa op zak heeft. Accoord, Pa heeft thuis vrouw en kinderen en ho pelijk een gezellig tehuis. Jullie jon geren vinden gewoonlijk buitenshuis „het meisje" en „de jongen". Jullie hebt andere behoeften, vaak meer uit gaven maar toch is het goed rekening te houden met de dag van morgen. Zonder geld begin je niet veel. Voor het stichten van een gezin is veel geld nodig. Begin je tijdig voor de uitzet en wat er bij hoort te sparen dan zul je je behoorlijk kunnen inrichten. Dan krijg je al direct een goed financieel begin en hebt geen zorgen over finan ciële achterstand, geen ellende van kopen op afbetaling (wat behalve naar ook nog duur is), geen kwestie dat de jonge vrouw mee moet werken om de inrichting te betalen. Sparen is een goede vaderlandse deugd, waar je trots op kunt zijn. Het kost geduld, zelfbeheersing, het vraagt financieel overleg. Je zult je eens iets moeten ontzeggen. Maar wordt je daar min der van of heb je daardoor minder plezier? Toe nou! Van sparen word je beter! Spaar geld is een bron van grote mogelijk heden. Iedere jongere, die naar zijn leeftijd en arbeid een redelijk loon ontvangt en thuis niet alles hoeft af te geven, kan sparen. Goed, als Cupi do zijn pijlen nog niet heeft afgescho ten zal de noodzaak om te sparen niet groot zijn, maar bedenk wel dat er voor andere zaken ook geld nodig kan zijn bijv.: emigreren, inrichten van een eigen kamer of enig handelsgeld om een eigen zaak te stichten. Kostgeld Wanneer kinderen gaan verdienen is het heel normaal, dat zjj mee gaan dragen in de kosten die voor hen ge maakt worden. In sommige streken van maakt ruwe handen in één nacht gaaf en xacht ons land dragen de kinderen alles af en ontvangen een zakgeld. Vooral in de steden is het gewoonte dat de jon geren van 17-18 jaar en ouder een te gemoetkoming of een gehele vergoe ding betalen voor de kosten, die voor hen gemaakt wordèn. „Kostgeld" noemt men dit geld en dat is een lelijk en naar woord, maar er is geen beter voor te vinden- Verstandige ouders weten best dat hun kind door het ge ven van kostgeld geen kostganger wordt, de verhouding kind-ouders blijft bestaan. Het is m.i. billijk en goed dat er kostgeld betaald wordt, ook als vader en moeder het geld niet nodig hebben. De vraag rijst dan, hoeveel moet worden bijgedragen. Hier is moeilijk een vast bedrag te noemen, want dit hangt af van 3 fac toren. die voor ieder weer anders zijn nl. Het inkomen van zoon of de doch ter. De kosten die werkelijk gemaakt worden. De gezinsomstandigheden. Ééntje die pas gaat verdienen zal nog niet het volle pond kunnen bij dragen. In de arbeidersmilieu zullen de kosten van voeding, bewassing en huisvesting van een bijna volwassene ongeveer 10.— per week bedragen. Wordt er zeer sober geleefd, dan is het minder dan 10.In een mid denstandsmilieu is het meer. Een kost geld van een 60.tot 75.per maand is daar zo ongeveer de prijs. Wat echter de prijs het meest beïn vloeden zal dat zijn de gezinsomstan digheden, die van huis tot huis anders liggen. Een ouder zusje zal ter wille van de kosten van de opleiding der jongeren wel eens meer moeten bij dragen dan de prijs is. Bertie en Griet je dragen meer dan wenselijk is bij uit bittere financiële noodzaak. Joop kan wel wat extra's missen. Als ze als ge vestigde onderwijzeres elders les moet geven en op kamers kwam te wonen, was ze meer kwijt. Sterk te veroordelen is echter, dat de ouders gaan profiteren van de ver dienste van de kinderen. Kinderen werken niet vóór hun ouders, maar behoren te werken om zich in de toe komst een eigen bestaan te kunnen verzekeren. Het is ook denkbaar dat een kind wat minder kostgeld geeft dan de prijs der gemaakte kosten bedraagt omdat de ouders hem de gelegenheid willen geven te sparen voor uitzet en inrich ting. Rondkomen met het inkomen is vaak moeilijk. Geef Uw kinderen de kans het tijdig te leren, geef hun een gelegenheid zelfstandig met geld om te gaan. voordat ze het ouderlijk huis verlaten. Nu bent U bij de hand om een wakend oogje in het zeil te hou den, U kunt hun als het nodig is raad en leiding geven, hen bijstaan en zo nodig op de vingers tikken! Natuurlijk is het niet goed als ze te ruim in het geld zitten. Verdienen ze veel, dan benoort U ze te wijzen op de schade die zo oplopen, finan cieel en moreel, als ze dun geld ver- Klapbussen. Maar vooral behoort U ze te wijzen op de mogelijkheden die ze bezitten hun geld op de juiste wijze produc tief te maken. Het is verkeerd ais U ze te krap houdt. De zucht om uit huis te gaan, om uit de band te sprin gen zal er groter door worden. Kinderen vragen niet graag om geld. Oudere kinderen willen niet meer afhankelijk zijn! Ouders, uit naam van Bertie en Grietje vraag ik U bij de vaststelling van de bijdrage die grote kinderen moeten levéren in de gezinsonkosten te denken aan him eigen toekomst. Zij moeten vooruit in de wereld. Zij moe ten gelegenheid hebben een goede fi nanciële basis te leggen voor eigen gezinshouding. Te veel mag u hun niet afnemen. Maak het hun mogelijk te sparen. Terwille van het levensgeluk van uw kinderen, beste ouders verwen ze niet Dat is nergens goed voor. Soberheid is voor hen een beste leerschool. Een mens moet in zijn jeugd niet te veel de wind en het geld mee hebben! Vrouwen W ereldgebedsdag Met miljoenen vrouwen over de ge hele wereld worden ook wij, vrouwen van Nederland opgeroepen tot ge meenschappelijk gebed. Zeker zullen duizenden van ons haar gebeden tot God willen opzenden, op de eerste Vrijdag in de lijdensweken Wij willen met die anderen uit de overige werelddelen en vele landen God danken maar ook smeken om hulp en ontferming voor deze wereld waar zo grote nood is. En wij willen met elkaar belijden, dat wij schuldig staan aan de overtreding van Zijn ge boden. In 1887 hield een groepje vrou wen in Noord-Amerika voor het eerst haar gebedsdag. De hoofdorganisatie van de wereldgebedsdag berust bij een comité in New York. Voor het samenstellen van de litur gie voor die dag wordt elk jaar een vrouw of een groep vrouwen aange wezen, telkens uit een ander land. Overal heeft men landelijke comi- té's. die de gebedsdag in hun vader land organiseren. Elk landelijk comité tracht weer in zoveel mogelijk steden en dorpen plaatselijke comité's te vor men om vele vrouwen te bewegen deel te nemen aan de wereldgebeds dag. Het landelijk comité zorgt ook voor de vertaling, het drukken er versprei den van de liturgie. De liturgie is ditmaal samengesteld door een groep Indiaanse vrouwen uit Arizona in de Verenigde Staten van Amerika. Deze mensen leven nu nog in zeer primitieve omstandigheden en dicht bij de natuur. Het kan ons met grote vreugde en dankbaarheid vervullen, dat deze Indianen, van wie velen tot voor kort nog niet lezen of schrijven konden, nu in staat zijn om op deze wijze in een liturgie die overal ter wereld gebruikt wordt van hun innig geloof in Jezus Christus te getuigen. Mogen wij alle vrouwen van Chris telijke gezindte opwekken om aan deze gebedssamenkomst, (welke wordt gehouden op Vrijdag 17 Februari in het Geref. Jeugdgebouw) deel te ne men. De liturgie is te verkrijgen bij de comitéleden en 's avonds aan de zaal. Men leze de advertentie. Het Comité. LOONSVERHOGING LANDBOUW. Het College van Rijksbemiddelaars heeft besloten goedkeuring te verlenen aan wijzigingen van de bestaande Col- leataeve Arbeidsovereenkomsten voor de Akker- en Weidebouw en de Vee houderij. Dit betekent dat met uitzondering van de lonen der ongeschoolden, met ingang van 13 februari a.s. de uurlo nen voor de vaste arbeiders in deze bedrijfstak met 5 cent en die der losse arbeiders met 3Va cent zullen worden verhoogd. In beginsel zullen ook de accoord-lonen op het nieuwe uurloon worden afgestemd. Tegelijkertijd wordt de compensatie-toeslag voor de Wachtgeld- en Werkloosheidverzeke ring in het loon verwerkt, hetgeen voor de werkgevers op een admini stratieve vereenvoudiging neerkomt. De grondslag voor deze loonsverho ging wordt gevormd door het stand punt, dat steeds door het Landbouw schap en voordien door de Stichting voor de Landbouw is ingenomen, n.1. dat voor de landbouwlonen de z.g. re latieve gelijkstelling moet worden na gestreefd. Nadat uit een ingesteld on derzoek was gebleken, dat de lonen van de vakarbeiders in de landbouw een achterstand vertoonden, had het Landbouwschap reeds enige maanden geleden besloten tot een dergelijke verhoging van de landbouwlonén te adviseren. JAARVERGADERING MIDDENSTAND. Dinsdag 14 februari a.s. zal de Mid denstand in jaarvergadering bijeenko men in lunchroom van de Water. Behalve de gewone agenda zal de heer H. Jenné een causerie houden over „Oud en Nieuw Waddinxveen". EXTRA KOLENTOESLAG. De gemeentelijke dienst voor sociale zaken zal aan alle ondersteunden in verband met de strenge kou een ex tra brandstoffenbijslag uitkeren. BEROEPEN. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot predikant be roepen kandidaat E. F. Vergunst te Leiden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Op de Dinsdag 7 februari gehouden jaarvergadering van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling werd de heer H. Wenzel gekozen als bestuurslid in de plaats van de heer K. van de Gaarden die wegens gezondheidsrede nen moest bedanken. De aftredende bestuursleden Mevr. van Bremen en B. Jenner werden beiden herkozen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental per 31 Dec. van het vorig jaar 102 leden bedroeg en dat de belangstelling voor de lezing avonden stijgende is. De penningmees ter kon in zijn jaarverslag mededelen dat de vereniging ook financieel er gezond voor staat. JEUGDRAAD NED. HERV. KERK. Woensdagavond a.s. zal op uitnodi ging van de Herv. Jeugdraad, in het wijkgebouw (Sniep). spreken de be kende kanselredenaar Ds C. A. v. d. Bosch van Bodegraven, over het on derwerp „De spelbrekers van het we- reldfeest". Deze avond welke om half acht be gint en vrij voor ieder toegankelijk is zal worden opgeluisterd door het Herv. Meisjeskoor „De Zangvogels". DE GOUWE OPENGELEGD. Nadat enkele dagen de Gouwe dicht gevroren is geweest en daardoor het verkeer te water volkomen gestremd is geweest, kwam Donderdagmorgen de ijsbreker om de vaargeul open te breken. Gelet op de snelheid waarme de dit plaats had kan het ijs niet bij zonder sterk geweest zijn. UTRECHTSE MEUBELBEURS. Uit het verschenen overzicht van bovengenoemde beurs ontlenen wij dat Waddinxveen door inzendingen van verschillende plaatselijke fabrie ken goed is vertegenwoordigd. Genoemd worden de N.V. Kemp- kes, N.V. Modderkolk Dijs fa. A. Mulder. N.V. H. A. van Berkesteijn en fa. A. Hageman. Wij wensen alle genoemde firma's een goed succes toe, tot nut van onze plaatselijke ge meenschap. Het Groene Kruis Kraamcentrum „GOUWE - LEK - IJSSEL" Regentesseplantsoen 20, GOUDA, Telefoon 01820-5151 begint begin april a.s. een cursus voor opleiding tot: Salaris tijdens het praktische gedeelte der opleiding f 45. tot f 55.per maand. Inlichtingen worden gaarne verstrekt.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 1