Bel B1"' H1,5""1 OOO Sport Ut 't Uod. Vallende ziekte. Ingezonden stukken SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR DE SCHOOLJEUGD. De schooljeugd heeft maandag wel in spanning verkeerd of de schaats wedstrijden. die door het bestuur van de ijsclub „Nooit Gedacht" voor hen waren aangekondigd, wel doorgang zouden kunnen vinden. Het ijs op de ijsbaan verkeerde niet bepaald in een beste conditie. Toen tenslotte besloten werd deze wedstrijden toch doorgang te doen vinden, was dit een ware opluchting en deelname was dan ook groot. On geveer 200 schoolkinderen van 8 tot 15 jaar namen aan de wedstrijden deel. Zij werden ingedeeld in vier groepen n.l. jongens en meisjes van 8 tot 11 jaar en jongens en meisjes van 12 tot 15 jaar. De uitslagen van deze wedstrijden waren als volgt: meisjes van 8 tot 11 jaar le prijs (f 7.50) Joke Hofman; 2e rp. f 4.Elly den Haag; 3e pr f 2. Hermien Kempkes; 4 pr. (f 1.Ti neke de Leeuw. Meisjes van 12 tojt 15 jaar: le pr. (f 10.—) Tineke Oudijk; 2e pr. (f6. Riet Verkleij; 3e pr. (f 4,—) Corrie van Dijk; 4e pr. (f 2.Erie van Leeuwen. Jongens van 8—11 jaar: le pr. f 7.50; B. Gelderblom; 2e pr. (f 4.—) G. Ou dijk ;3e pr. (f 2.R. Krins; 4e pr. (f 1.J. van Kempen. Jongens van 12—15 jaar; le pr. (f 10.-) J. Smit; 2e pr. (f 6.S. Appel; 3e pr. (f 4.—) G. Vis; 4e pr. (f 2.—) A. van der Starre. Overeenkomstig de traditie kregen alle deelnemers, die geen prijs won nen een wittebrood. VERLOTING P.V. „DE SPERWER". Op de volgende nummers kunnen nog prijzen afgehaald worden bij A. van Doodewaard, Kleikade 44. 66; 133; 1500; 1409; 1516. W.S.E.-NIEUWS. Op Donderdag 16 februari begint de training weer in het lokaal van de R.K. school. De uren zijn als volgt: 6.15-7.15 uur junioren voetbal; i .30-8.30 uur dames handbal; 8.45-10 uur senioren voetbal. Wij rekenen op allen. Indien wij goed ingelicht zijn is er a.s. maandagavond om 8 uur in het R.K. Verenigingsgebouw een vasten- kaartavond voor leden en donateurs. Let echter op de publicatie bij de kerk. W.Z.C. DE GOUWE. Het eerste zevental van de heren heeft het tegen de GZC niet gemak kelijk gehad. De eerste aanval van de Gouwe werd met een fraai doelpunt van Brok afgesloten. Dit gaf de Gouwespelers enig over zicht en de Gouwenaars speelden dan ook in een paniek stemming. In deze periode van overzicht bracht van dei- Linde de stand op 2-0. Nu leek het wel of de Waddinxveners al hun kruit verschoten hadden. De rust ging met deze 2-0 voorsprong in. Na rust kwa men de GZC-ers opzetten; de achter hoede werd verrast en tot tweemaal was het Bakker van de GZC die scoorde 2-2. Langzaam aan herstelde de ploeg van de Gouwe zich van dit verrassingsoffensief. De laatste minu ten waren geheel voor de mannen van van der Linde. Deze speler wist kort voor het einde de stand op 3-2 te brengen. Het was een mooie zeer sportieve wedstrijd, die door de Gou we verdiend gewonnen werd. De bus gaat zaterdag op gewone tijd naar Gouda. Wij kunnen een heer lijk bad, na een schaa/tspartij van harte aanbevelen. Alle vermoeidheid is op slag verdwenen. Dit is eigenlijk geen juiste naam, want uit deze woorden zouden we kunnen opmaken, dat de ziekte die valt. Maar een ziekte die valt is iets dat we niet kennen. Wel een zieke die valt! En patiënten die lijden aan val lende ziekte (met een mooi woord epilepsie) vallen dan ook inderdaad, omdat ze bij een aanval bewusteloos worden. Meesital verloopt een aanval als volgt: Iemand die tevoren niets leek te mankeren, verliest plotseling het bewustzijn en valt neer. Het lichaam spant zich sterk, de benen worden gestrekt, de armen gebogen. Na en kele seconden begint het lichaam te schokken. Er komt schuim op de mond, dat dikwijls bloedig is omdat de patiënt zijn tong stuk bijt. De ge laatskleur wordt blauw doordat de adem stokt. De schokken nemen nu in kracht toe, maar de tijd tussen de schokken wordt langer, totdat na en kele minuten het lichaam tot rust komt. De patiënt is dan echter nog buiten bewustzijn. Vaak blijkt, dat tij dens de aanval de blaas en darm ont- ledigd zijn. Voelt de patiënt zo'n aanval nu he lemaal niet aankomen? In sommige gevallen merken de huisgenoten al dagen van te voren dat er iets dreigt, doordat de patiënt humeurig en prik kelbaar is. Ook zien .wij nogal eens dat de patiënt kort voor de aanval een bepaalde sensatie krijgt, die bij iedere aanval hetzelfde is. Hij kan duizelig worden, een bepaalde geur ruiken of ook wei komt de omgeving hem plotseling heel bekend voor en lijkt het of alles al eens eerder net zo gebeurd is (welhaast iedereen kent dit gevoel uit eigen ervaring) en zo zouden we kunnen doorgaan. In en kele gevallen slaakt de patiënt bij het begin van de aanval een luide kreet. Al met al is dit gebeuren voor de patiënt ernstig en voor de omgeving zeer alarmerend. Na kortere of langere tijd keert het bewustzijn terug. Dikwijls is de pa tiënt dan nog een poosje suf en heeft hij hoofdpijn, doch uiteindelijk is hij weer geheel de oude. De epilepsie kan zich ook nog op andere wijze uiten. Er zijn vormen waarbij de trekkingen in een hand of voet beginnen, om zich van daaruit over de rest van het lichaam uit te breiden, meestal zonder dat de pa tiënt het bewustzijn verliest. Ook is het mogelijk dat er helemaal geen trekkingen optreden doch dat de pa tiënt alleen maar af en toe even wegzakt" als het ware even afwe zig is. Hoewel de patiënt hier dus niet omvalt, spreken we ook hier van vallende ziekte. Wat is nu toch de oorzaak van al deze narigheid? Van de vele moge lijkheden kunnen we hier noemen: ontstekingen en verwondingen van de hersenen of littekens daarvan., vergif tigingen (b.v. alcohol!) en verande ringen in de samenstelling van het bloed, zoals bijv. kunnen optreden bij suikerziekten die te veel insuline heb ben gebruikt Ook is er een aantal gevallen waarbij geen lichamelijke af wijkingen kunnen worden gevonden. Er blijkt dan dikwijls een erfelijke factor in het spel te zijn. Maar of er nu wel of niet lichame lijke afwijkingen te vinden zjjn» dit is geen „gewone" ziekte, die constant is. Waarom uit zich epilepsie nu juist in aanvallen? U zoudt dit kunnen ver gelijken met een onweer. Er wordt meer en meer electriciteit" opge hoopt (nu niet in de wolken maar in de hersenen); op een gegeven moment is de spanning zo groot geworden, dat het tot een ontlading komt. In de na tuur begint het dan te onweren; in het menselijk lichaam zien we een epilep tische aanval ontstaan. Hoe moet U nu handelen wanneer iemand in Uw omgeving plotseling een aanval krijgt? De aandachtige lezer zal al hebben begrepen dat de aanval zijn beloop moet hebben, dus dat U daaraan niets kimt doen. Wel kunt U zo goed mogelijk trachten te voor komen dat de patiënt zich verwond. Leg dus .snel een kussen, kleed' of jas tegen harde of scherpe kanten, waartegen de patiënt kan slaan. Als U van niets weet zal het erg moeilijk zijn de tongbeet te voorkomen, maar als U een beetje op een aanval bent voorbereid of een erg snel reactie ver mogen hebt, kunt U proberen een tot een prop gedraaide schone doek tus sen de kiezen van de patiënt te steken, zodat hij zich niet op de tong kan bijten. Het spreekt wel vanzelf, dat U hierbij erg voor Uw vingers moet oppassen en vooral moet zorgen, dat de patiënt de prop niet naar binnen werkt daar dan zijn luchtweg kan worden versperd. Niet iedere aanval die op de hier boven beschreven lijkt, is bewijzend voor het bestaan van vallende ziekte. Er zijn tegenwoordig zeer speciale onderzoekmethoden, waarmee het mo gelijk is uit te maken of er van epi lepsie sprake is. Er kan een andere kwaal bestaan, maar er zijn ook men sen en zelfs kinderen, die een derge lijke aanval kunnen nabootsen. Een nauwkeurig onderzoek is altijd gewenst. Staat d<e diagnose vallende ziekte eenmaal vast dan zal, afhanke lijk van de oorzaak, de juiste behan deling worden ingesteld. In sommige gevallen zal een operatie genezing kunnen geven, maar vaker moeten hier medicijnen uitkomst brengen. Ge lukkig lukt het hiermee vaak de aan vallen voor een groot deel of zelfs ge heel te voorkomen. ARTS. buiten verantwoordelijkheid der redactie SPORTVELDEN. Nu de veldsporten stil liggen, willen we toch nog eens wijzen op de on houdbare toestanden van de voetbal velden in de Pette en het tekort aan velden waarmede de vereniging Wad- dinxveen en Be Fair tobben! 1) Wan neer komt hier nu eens een eind aan? Er is al zoveel gepraat over sportvel den zus en sportvelden zo, maar waar blijven ze. 2). En wij weten wel dat huizenbouw voor alles gaat, maar de ontspannings gelegenheden mogen bij een gemeente als de onze toch zeker niet ontbre ken. 3). En helaas is de toestand zo dat practisch alle verenigingen met grote terreinmoeilijkheden hebben te kam pen. Nu de velden in de Pette ont ruimd moeten worden waarom nu niet gezorgd dat de vereen, weten waar ze aan toe rijn. 4). Of zijn er andere motieven in het spel waarvan ten zijnertij d een of meerdere vereen, financieel de dupe moeten worden? 5). Hoe het ook zij. het is te hopen dat de gezamenlijke vereen, in samenwer king met de K.N.V.B. en het N.O.C. straks eendrachtig zullen samenwer ken, opdat niet een of andere vereen, door soms vreemde speculaties ten do de is opgeschreven. 6). Moge echter het gemeentebestuur een breed oog hebben voor de grote moeilijkheden, en het nut inzien van een gepaste ontspanning voor de jeugd, dus voor de toekomst van Waddinxveen 7). N. Van enigszins bevoegde zijde wor den de volgende aantekeningen ge maakt. ad 1. Wiens schuld is dat? Is er bij de verenigingen zelf geen initiatief meer? Of geldt ook hier het motief, dat het veel gemakkelijker is om op de overheid te leunen? ad 2. Dit hangt geheel af van de goedkeuring door hogere instanties Het gemeentebestuur zou volgende week wel met de uitvoering willen aanvangen. ad 3. Niet alleen de huizenbouw gaat voor. maar ook de industrie-vestiging Weet inzender dat er een bouwstop is voor uitvoering van werken boven f 50.000.en dat de Minister deze week nog heeft beslist, dat zelfs de gemeenten geen industrie-hallen meer mogen bouwen. ad 4. Voor 50 °/o is er al een oplossing gevonden en deze komt ook wel. ad 5. Insinuaties zijn niet bevorderlijk om een bepaald doel te bereiken. Ze ker als iedere grond daartoe ontbreekt. ad 6. Geen bond of vereniging kan de overheid dwingen bepaal.de maat regelen te nemen. Zie overigens on der 5. ad 7. Indien het gemeentebestuur, waaronder mede te verstaan de ge meenteraad, geen open oog had voor de sport zou er geen besluit genomen zijn tot aanleg van sportvelden aan de Kanaaldijk en zouden er in het uit- breditngsplan „Puttepolder" geen drie voetbalvelden zijn geprojecteerd. SCHOOL-IJSWEDSTRIJDEN. A.s. Zaterdagmiddag houdt de open bare school B een wedstrijd in hard rijden, priksleeën en gecostumeerd rijden voor leerlingen dezer school, op het kanaal, naast het zwembad.

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 5