hu SCHAATSEN SCHAATSEN HU 1 DE MAN UIT CHICAGO FEUILLETON 34 Een verhaal vol verwikkelingen „Ik weet alles van de zaak.... alles." Dikkenburg verbleekte. ,En daarom.." Daarom," knikte de Amerikaan en sloot kalmpjes de deur. Toen de bode Almekinders de aan wezigen verzocht plaats te nemen, viel er een stilte in de zaal, waar bo venuit men duidelijk het gegons en rumoer van de mensenmenigte op de Markt kon horen. Corrie. gezeten naast Riek de Rui ter, kneep haar metgezellin in haar arm. Want door de zijdeur kwam de burgemeester binnen, gevolgd door De Gooyer, Colverton en., de gewaande Clarenbough. „Zie je dat," siste mevrouw Boom tegen Kruiderink. „.Waar haalt die vent het lef vandaan om zich nog te vertonen?" Ik weet het niet, zei Kruiderink. somber, „maar ik ben bang voor moeilijkheden." Moeilijkheden? fluisterde mevrouw Boom scherp, voor hem, ja, maar niet voor ons. Hier in m'n tas en zij knikte veelbetekenend op dit onderdeel van haar garderobe, zit z'n verklaring, zwart op wit. En daar praat hij zich nooit onderuit. De burgemeester nam plaats achter de groene tafel mr Clarenbough aan zijn rechterhand, de Amerikaan aan z'n andere zijde. „Dames en heren," begon Dikken burg met een stem, die eerst wat on vast later helderder werd, we zijn hier vanavond bijeengekomen om afscheid te nemen van mr Clarenbough. die we allen kennen. Dat wil zeggen - hier pauzeerde hij even - ik moet u een onthulling doen. „Aha," fluisterde mevfouw Boom met schitterende ogen. De mr Clarenbough, die wij hebben leren kennen, is - en ik moet u wel m'n verontschuldigingen aanbieden voor deze aangelegenheid, wat ik te vrijer kan doen. omdat ik zelf ook in zekere zin slachtoffer geworden ben - mr Clarenbough is mr Clarenbough niet." Een gemonpel ging door de zaal, dat de burgemeester met een handge baar onderdrukte. „Mr Clarenbough, de eigenaar van de Clarenbough Chain Stores, kon hier op de vastgestelde dag niet te genwoordig zijn; om echter al onze feestelijkheden niet in het water te doen vallen, had hij een afgezant ge stuurd en die afgezant is een landge noot van ons. die jarenlang in Ame rika heeft gewerkt en die de goed hollandse naam Jongejans draagt." „Wat draait die vent de zaak ge meen om!" monpelde Kruiderink. Wacht maar, zei mevrouw Boom en tikte veelbetekenend op haar tas. Mr Jongejans zal aan de man, die wij hebben willen huldigen, volledig verslag uitbrengen van alles, wat hier in Meeldam is gebeurd. Hij zal hem de groeten van onze gemeente over brengen en hem het diploma en de plaque overhandigen die vergezellen het ereburgerschap van onze stad. dat in de onlangs gehouden geheime ge meenteraadsvergadering aan mr Cla renbough is aangeboden. Er klonk applaus, maar opeens stond mevrouw Boom rechtop. .„Burgemeester!" „Mevrouw?" de stem van de burge meester klonk beleefd-verwonderd. Het spijt me wel, dat ik moet pro testeren tegen de gang van zaken hier. Wat u vertelt, is maar gedeelte lijk juist. Inderdaad is meneer Jonge jans niet mr Clarenbough. Dat was mij bekend en ook andere leden van het comité. Dat weet zo langzamerhand de hele stad trouwens. „ja, de nieuwsdienst schijnt voor treffelijker gewerkt te hebbent" fluis terde Corrie tegen Riek. Meneer Jongejans is niet meer dan een doodgewone bedrieger. Hij kent mr Clarenbough niet, heeft hem zelfs nog nooit gezien. Ik kan me voorstel len, meneer de burgemeestér, dat nu uw complotje in 't water gevallen is, u ër een draai aan probeert te geVen, om geen onsterfelijk belachelijk fi guur te slaan. Maar voor mij is de waarheid nummer één en ik protes teer er tegen dat hier zo met de waarheid wordt gesold. Ik verzoek de heren van de pers hier tegenwoordig, daarvan nota te neöien. „Dergelijke verzoeken kunt u aan mij, als leidèr van de bijeenkomst, overlaten," merkte de burgemeester scherp op. Bent u uitgesproken me vrouw Boom? „Voorlopig wel" antwoordde de waardige dame, niet van plan al haar kruit ineens te verschieten. Het spijt me. dat de heren van de pers hier tegenwoordig zijn, merkte de burgemeester op, want wat hier besproken wordt, lijkt me niet voor publicatie geschikt. „Haha", lachte mevrouw Boom snij dend. „....en het is aan te bevelen, dat die heren nog even wachten alvorens ze hun bevindingen op schrift stellen. Want ik zou niet graag zien, dat door ongegronde en betreurenswaardige in cidenten het verslag van deze huldi ging werd ontsierd. U moet namelijk weten," vervolgde hij rustig, dat de .beschuldiging van mevrouw Boom in derdaad alle grond mist. Ik kan u op m'n woord van eer verklaren, dat mr Clarenbough persoonlijk de heer Jon gejans heeft opgedragen hem hier van avond te vertegenwoordigen, het ere burgerschap te aanvaarden en...." „Leugens, leugens, alles leugens!" schreeuwde Kruiderink. De aanwezi gen keerden zich met verschrikte ge zichten naar de vertoornde apotheker. Mevrouw Boom was echter opgerezen ën legde hem kalmerend de hand op de arm. „Wat Kruiderink zegt, mag grof klinken", zei ze kalm. maar het ken schetst de situatie toch vrij wel. Hier (en ze haalde een brief uit haar tas) heb ik zwart op wit de verklaring van die meneer Jongejans. waarin hij meedeelt, dat hij een bedrieger is, dat hij door de burgemeester en de ge meente-opzichter tot dit spel is aan gezet en daarna is hij zo spoedig mo gelijk vertrokken. Hoe hij de moed heeft gehad hier weer te verschijnen om het verloren spel uit te spelen is mij een raadsel. Voldaan ging zij zit ten en keek afwachtend de kring rond. Maar nu rees vanachter de groene tafel de figuur van de man. die een week lang als mr Clarenbough door de Meeldammers was gehuldigd. „Dames en heren," begon Willem Jongejans, inderdaad is dit een vreem de historie en ze is alleen verklaar baar. doordat we dit geval een beet je.. Amerikaans, zou ik haast zeggen, hebben opgelost. Toen mr Claren bough de uitnodiging ontving, had hij in de verste verte niet verwacht, dat hij hier zo hartelijk ontvangen en ge huldigd zou worden. Het was dan ook zijn plan wel hier eens te komen en de stad te bezoeken, maar zeker had hij er niet op gerekend, hier een gan se week het voorwerp aller belang stelling te zijn Het is de verdienste van meneer De Gooyer hier, die ook het initiatief nam dat hij mr Claren bough heeft medegedeeld hoe hier een feestprogramma in het water zou vallen en daardoor het gemeentebe stuur en het comité op zeer onpret tige wijze als 't ware hun gezicht zou den verliezen. Om ons dit te besparen, werd besloten tot de opvoering van deze klucht, die u, daarvan ben ik overtuigd, wel naar de goede bedoe ling zult willen aanvaarden!" „En die brief?" informeerde me vfouw Boom, wier geverfde lippen nu felrood afstaken tegen haar krijtwit gezicht. „Nu we hier toch raadsels aan het oplossen zijn," ging Jongejans onver stoord verder, „wil ik ook dit verkla ren, al vrëes ik, dat ik misschien in uw oog een vreemd figuur zal slaan. Een paar dagen geleden nodigden mevrouw Boom en haar zoon me neer Kruiderink me uit voor een ge zellig onderonsje in haar woning. Het was heel gezelig. dames en heren, en ik moet bekennen dat ik die gezel ligheid iets te veel apprecieerde." „Jé was dronken," schreeuwde Kruiderink. „Neem het zoals u wilt, meneer, antwoordde Jongejans. „In ieder ge val helemaal bij m'n positieven was ik niet. Nogmaals m'n excuus, voor al aan de dames, maar uw gedistil leerd is nogal koppig. Enfin, ik heb die avond iets verteld,, wat ik beter had kunnen verzwijgen., mijn wer kelijk indentiteit. Ik meende, dat de aanwezigen, als leden van het comité de mededeiing weer zouden willen vergeten, maar inplaats daarvan ont stond er eeh geweldige opwinding. Ik schijn toen een verklaring getekend te hebben, die me min of meer afge perst werd. een verklaring die me vrouw Boom thans gebruikt om met name de burgemeester en meneer De Gooyer in een verkeerd daglicht te stellen .Een verkeerd daglicht, inder daad dames en heren, want die bei den 'hebben alleen gehandeld in het belang van de gemeente Meeldam en wat ze gedaan hebben is door mr Cla renbough niet slechts goedgekeurd, maar volledig geapprecieerd. Het spijt me alleen maar, dat hij door zijn ei gen handelswijze oorzaak heeft gege ven tot deze mystificatie.." „Praatjes praatjes allemaal" riep hu mevrouw Boom, die haar kalmte verloor. „Tegenover die praatjes heb ik hier uw verklaring, zwart op wit, jongeman. Zodra u mij zwart op wit de verklaring geeft, dat uw praatjes niet op fantasie, leugen en bedrog maar op waarheid berustendan er ken ik me verslagen en zal ik dekon- sekwenties trekken. Eerder niet." .wanneer u mij had laten uitspre ken," ging Jongejans voort, „zou ik u dié bewijzen geleverd hebben. Want dames en heren,, ik heb nog een op dracht. Mr Clarenbough heeft me op dracht gegeven, u zijn grote erkente lijkheid en diepgevoelde dank te be tuigen voor de ontvangst dis u mij. als zijn vertegenwoordiger, hij zag niet hoe mevrouw Boom kwaadaardig op haar lippen beeft, hebt willen bereiden en als bewijs van die erkentelijkheid stelt hij aan gemeente Meeldam een bedrag van honderdduizend dollar be schikbaar voor bouw van een zieken huisEn om het laatste restje van twijfel weg te vagen, hij keek naar mevrouw Boom en haar aanhang, heb ik ze meegebrachtin aandelen, goudgerande aandelen, mag ik wel zeggen, van de Clarenbough Chain Storis Limited te Chicago. Hier zijn ze! „En met een triomfantelijk gebaar gebaar greep hij in zijn actetas en leg de een dik pak waardepapieren op ta- fei Nu was de orde opeens zoek. Alle aanwezigen rëzen van hun plaats op, verdrongen zich om de tafel, staarden naar de papieren, die ongetwijfeld echt waren. Slechts twee waren op hun plaats blijven zitten: Riek en Cor rie. Ze hadden elkanders handen ge grepen en zagen elkander aan. te ge lukkig voor woorden. Toen zei Corrie lachend maar met tranen in haar ogen: „En^ ik zeg je, daar zit Colverton achter." Eindelijk hamerde de burgemees ter om stilte en schaarden allen zich weer om de lange tafel. Slechts drie zetels bleven leeg. Mevrouw Boom en haar aanhang, hadden van de verwar ring gebruik gemaakt om met stille trom de zaal te verlaten. Weer was het bode Almekinders die zich geheimzinnig fluisterend naar de burgemeester boog. „Dames en heren", zei de burgerva der, die thans straalde van blijdschap niet alleen omdat alle narigheid nu ten eifïde scheen, maar ook omdat zijn lievelingswens, een ziekenhuis, de ver- werkelijking had, buiten wachten duizenden mensen. Het is hoog tijd, dat we ons naar het bordes begeven om daar de hulde van de burgerij van Meeldam aan mr Clarenbough in ont vangst te nemen. U zult het er alle maal wel mee eens zijn," vervolgde hij:, de vergadering rondziend, „dat het aanbeveling verdient de toedracht van deze zaak thans niet publiek te maken. Dat kan. als het nodig is, al tijd nog gebeuren. Meneer Zoetevrij- er, denkt u voor uw krant ook die ge dragslijn te volgen?"

Weekblad voor Waddinxveen | 1956 | | pagina 6